Op de Waterhoeve Beendermeel. No. 35. Honderd en vierde jaargang. VRIJDAG 21MAART. Buitenland. I Inrichtingenwelke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. FEUILLETON. W. Heimburg-. Vertaling van HER MINA, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeten. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone ad verten tlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOON Yoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bylagen van B. BEEKMAN aldaar, om vergunning tot het oprichten van een koper- en blikslagerswerkplaats, in een gebouwtje achter het perceel aan den Voordam, wijk 0 No. 5 en van de heeren Th. VAN SPALL en Mr. W. F. A. VERHOEFFbeiden te Alkmaar, om verg nning tot het oprichten van eene stoomwasch- en strjkinrichting aan den Westerweg, nabij de Hoevervaarten dat op Woensdag 2 April 1902, des voormiddags te e 1 f uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichtingen bezwaren intedienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 19 Maart 1902. C. D. DONATH, Secretaris. Bij de bemesting onzer land- en tuinbouwgewassen komt het op alle gronden aan op stikstof en phosphorzuur en op da l chtere bodems bovendien op Icali en kalk, omdat de hoeveelheid van deze stoffen, die in den oogst en de dierlijke prodncten van de boerderij wordt afge voerd, groot is in verhouding tot de hoeveelheid welke de grond ervan bevat. Dit weet tegenwoordig welhaast iedere boer van niet te hoogen leeftijd, die een vakblaadje leest of eenige landbouwvoordrachten heeft bijgewoond. Die heeft ook gehoerd, dat de vlinderbloemige gewassen zooals erwten en klaver, zich met de hulp van bepaalde in knolletjes aan de wortels levende bacteriën, knnnen mee ter maken van de lucht.stikstof, waaruit de damp kring voor 4/5 bestaat, waaruit evenwel niet volgt, dat die gewassen in bepaalde gevallen een opzettelijke stik stofbemesting niet zonden loonen door een snelleren groei 1 Brengt men met den stalmest alle voor de planten noodige voedende verbindingen aan, door de hnlpmest- stoffen heeft men het in de maeht, die planten voedende verbinding aan te voerenwaaraan do grond vooral behoefte heeft. Een der gewichtigste verbindingen is wel het phosphorzuur. Een der gewichtigste, zeggen wij omdat het bij de bemesting van alle gronden op deze plantenvoedende verbinding aankomt. Phospnorzuur kan men aanbrengen in ontlijmd beendermeel (het weinigje stikstof, hierin aanwezig, blijft buiten beschouwing), thi- masphosphaatmeel of slakkenmeel en in soperphosphaat Er zijn nog altijd personen, die voor de minder liehte gronden onder alle omstandigheden soperphosphaat ver kiezen en anderen die voor de zand- en de veenbodsms alleen willen hooren van thomasslakkenmeel. Bernst die voorkeur op ondervinding, opgedaan bij het nemen van vergelijkende proeven. O, neen De meeaten hunner praten een paar onderzoekers na, die proeven genomen hebben in potten in plaats van op bet vrije veld. Onder hen, die iedere baal thomasphosphaatmeel, welke zij op hun levenspad ontmoeten, zonden willen omhelzen, behooren DOOE 46) De drie bovenkamers van het groote hnis op Oharlot- tenhof gelijken wel een eenzaam eiland, vergeleken bij de drukte, die nn in al de andere vertrekken heerschfc een eenzaam eiland, waarop twee mensehen eigenlijk geheel bniten de wereld leven. En toch valt er in die wereld zooveel bnitengewoons en wonderlijks voor Hnnne heeft 't druk met al de toebereidselen voor haar heerendiner. Ze heeft werkvolk in hnis en laat de eetkamer op allerlei wijze versieren ze zit nren lang bij Amalie en laat deze vertellen hoe 't in de grafelijke familie toeging, waar Amalie het laatst heeft gediend, waarop dan allerlei overleggingen met de huishoudster betreffende het menu volgen. Zoo deftig mogelijk moet alles worden ingericht, maar dunr mag 't niet wezen is Hanne's zinspreuk. Te Berlijn heeft zij eens mat do Lb dners en Finkendorp bij Dressei gegeten en is verontwaardigd geweest over de rekening, hoewel ze haar uiterste best deed om zich groot te honden. Later heeft ze toen maar alleen gegeten of beter gezegd onderweg een paar worstjes of iets van dien aard gekocht. Wie zag haar dat aan, als zij 's avonds, prachtig gekleed, naast Ulla in de opera zat De Lindners hadden haar eigenlijk wel wat vreemd behandeld. Sedert namelijk grootmama Lindner, die te Berlijn in de Köthener- straat een bel étage bewoont, zich de vrouw van h,»ar klein zoon heeft laten voorstellen, waarop het jonge paar nauwe lijks meer dnrde hopen, was dio verandering gekomen. Natnnrljjk hadden zij gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de trotsche barones, wier lieveling da lichtzinnige er, die maar niet knnnen begrijpen, d it het in den grond anders kan toegaan dan in bet aardmengsel, waarmede zij hnn proefpotten vullen. Wat de praktijk in het voordeel van het beendermeel bewezen heeft, wat andeie geleerden dan de bedoelde potproevennemers ten gunste van het beendermeel waar genomen hebben, daarover zwijgt men. En daarom is het goed de aandacht eens op bet beendermeel te vestigen, want de resnltaten die er ook in de vaderlandsche practijk en zelfs op ryksproefvelden mede verkregen zijn, spoort daartoe aan. Wat beendermeel is, zegt dit woord zeil. Het wordt bereid uit de beenderen van verschillende dieren Het geraamte hiervan iB opgebouwd nit het voedsel, door de dieren opgenomen, dos direct of indirect van plantaardige stoffen afkomstig. De planten op haar beurt hebben de been- vormende bestanddeelen nit den bodem opgenomen. Met een beendermeelbemesting brengt men Uns in den bodem, wat door planten aan den grond onttrokken is, zoodat in dit opzicht een beendermeelbemesting overeenkomst vertoont met een stalmestbemesting. Als men echter de beenderen in den grond bracht, zooals zij door de dieren geleverd worden, zon men weinig voordeel van zoo n boender lemesting hebben. Het zou ee stens onmogelijk zijn de beenderen gelijkmatig over of door den bodem te verdoelen en tweedons zonden ze door hnn grootte lang weerstand bieden aan de inwerking van hef vocht en de lucht, vjolke in den grond aan wezig zijn. Ook het in de beenderen Aanwezige vet, een verbinding, die niet spoedig ontleed wordt, zon de op lossing vertragen, m. a. w. zou er de oorzaak van zijn. dat het in de beenderen aanwezige pbosphorznnr pas na zeer langen tijd ter beschikking van de plau ten wortels zon komen. Van heenderen krijgt men allem dan een goede meststofals men ze ontvet en tot stoffijn poeder maakt. In vele gevallen worden zo ook ontlyma, d. w. z. van het grootste deel der amwezige stikstof verbinding, de lijm, beroofd. Het kan niet ontkend worden, dat het beendermeel n langzaam werkende phosphorzunrmsst is, maar dat moet van het thomasphosph.iatmeelevei.eeDS gezegd worden. Ieder weetdat de oplosbaarheid van laatstgenoemde meststof in hooge mate van den graad van fijnheid af hangt. Weina, voor het beendermeel geldt juist hetzelfde. Hoe fijner het beendermeel is, des te meer deeltjes komen in een bepaald gewicht aan beendermeel voor, des te inniger komt dit met het bodemvocht in aanraking en des te sneller znllen de ontzettingsproeessen verloopeu. De fout van -velen is dat zij ais ze een pbosphorznnr leverende meststof moeten kiezen, steeds vragen Welke meststof werkt het snelst Zij zonden toch ook dienen na te gaan met een kilo, van welke meststof zij op een bepaalden bodem du grootste meeropbrengst kunnen ver krijgen, dat is de grootste winst knnnen Dehalen. Dat sommigen met beendermeel geen gunstige resultaten hebben gekregen, bewijst in verreweg de meeste gevallen, dat zij geen rekening hebben gehouden met het karakter der in die meststof aanwezige verbinding en met de na tuurkundige of (en) do scheikundige samenstelling van de akkeis, waarop zij het gebruikt hebben. kleinzoon van jongsaf was geweest, en Ulla met haar tact en innemende manieren was zeer in haar smaak gevallen. Het gewezen balletdanseresje had ten vooraf beraamd tooneel la Philippine Welser voor de aristocratische onde dame opgevoerd en deze zoo allerbekoorlijkst en allerboetvaardigst smeekt bij haar zoon een goed woord voor haar besten Hans te doen, die nu toch eens zoo ontzaglijk veel van zijn kleine Ulla hield, dat de giootmama, diepgetroffen, haar msscbenkomst beloofde. Van dien tjjd af was mevrouw Ulla ernstig en minder vertrouwelijk geworden eu had op Hanne, zeer togen hare gewoonte, allerlei aanmerkingen gemaakt. Hanne en Karei waren voor eenige dagen bij hen geweest, maar niet afgewacht geworden. Nn, dat kon toevallig zijn, dat zon zich wel ophelderen op dien vrooiijken avond hier, waarop de beide jonge vrouwen zich te zameu zoo verheugd hadden. De oificiëeie nitnoodigingen waren onderwijl rond gestuurd. Nu wachtte Hanne op het antwoord. Twaalf gasten zonden er komen, behalve de Lindners nog een getrouwd paar, de nieuwe opperhontvestor en zijne vronw, die in de bnurt waren komen wonen en onlangs een bezoek op Char lottenhof gebracht hadden, en verder enkel jongelui, waarvan het meerendeei vroolijke huzaren. De antwoorden kwamen merkwaardig ganw. De Lindners verwachtten een bezoek van de etfgrootmama en moesten tot hun overgrooten spyt bedanken de nieuwe opperhout vester nam de uitnoodïging alleen voor ziju persoon aan. daar zijne vrouw haar jonge zuster te logeeren had, en de olficieren verontschuldigden zich eenstemmig, daar zij dien dag en ouden kameraad, die van garnizoen verwisselde ea op weg naar Hoheubnrg Rnhleben aandeed, reeds te dineeren hadden gevraagd. Do nitnoodiging werd alleen aangenomen door den ritmeester Fmkenuorp, den ondeu ongetronwden dokter nit Ruhleben en den opzichter van een der vorste lyke goederen in deu omtrek, een edelman, üio vroeger oificier was geweest. Kaïel leest Hnnne in zijn kamer de brieven voor, die allen in even beieetde als beminnelijke bewoordingen vervat zijn. Zij gebruikten beendermeel, nn eens op uitgebouwd of pas ontgonnen, humus- eu kalkaren land, dan weer op grond, waarvoor niet alleen een phosphorznurbemeBting, maar ook een bemesting met een of meer andere plan tenvoedende verbindingen hoog noodig was. Het been dermeel werd dan aansprakelijk gesteld voor de slechte resnltaten. Bij elke phosphorzunrbemesting, onverschillig of die met beendermeel dan wel met soperphosphaat of slakkenmeel geschiedt, behoort op kali-arm land een kali-, op stikatofarmen grond een stikstofbemesting. Op in goeden toestand verkeerende gronden, uitgezon derd op zeer zware, taaie klei, is het beendermeel als phosphorzunrbemesting volkomen op zijn plaats, als het maar op den jnisten 'tijd wordt uitgestrooid. Bij groene bemestingwaardoor een opzettelijke stikstofbemesting onnoodig is, althans wanneer de eerste door een vlinder- bloemigewas geleverd wordt, vormt beendermeel een nitmnntende phosphorzunrbemesting, vooral indien men het reeds vóór het zaaien der groenbemestingsplanten inegt, want, zooals wij zeiden, het beendermeel werkt langzaam en alleen zeer goed in gronden, waarin het bodemvocht (water, znren enz., ihet de daarin opgeloste plantenvoedende verbindingen), zich gemakkelijk beweegt. Wij willen de andere phosphorznnrbevattende hulp- meststoffen gaarne recht doen wedervaren, maar verlangen daarbij, dat men andere concurreerende meststoffen niet veracht. Het thomasslakkenmeel wordt in bescherming genomen door machtige syndicaten, die geen geld be hoeven te ontzien om door reusachtige reclame bij on- ingewjden den indruk te vestigen, dat thomasslakkenmeel de phosphorzunrmsst is voor lichte en lagevochtige gronden. Da voorstanders van hot slakkenmeel beweren, dat dit laatste hot liefst gebruikt wordtmaar deze bewering hondt geen steekomdat er oneindig meer slakkenmeel dan beendermeel wordt geproduceerd. Als allen een noodige phosphorzunrbemesting in den vorm van beendermeel wilden geven, zouden van de 10 land bouwers het 9 zooder moeten doen. Wij zeggen dit om te la ten uitkomen, dat wij voor het beendermeel een grootere plaats verlangen naast slakkenmeel en snperphoaphaat vooral naast het eerste, want er zjn ook vele gronden, waar het beendermeel veel beter rendeert dan het tho- masphosphaat. Door proeven dient uitgemaakt, welke phosphorzunr bemesting op eon grond, die phosphorznnrhonger heett, het voordeeligst is. Maar die proeven moaten genomen worden op hot vrije veld, met in potten, waarvoor de grond geprepareerd is en waarin de proefnemer, als hij durfde, de planten nn mot zjn parasol dan mot zjn paraplnie zon willen beschutten. Als de uitkomsten van potproeven veel konden Dewjzen, zon ook meer dan nu het geval iseen scheikundig onderzoek van den grond de richting knnnen aangeven, waarin bj de bemesting gewerkt moet worden. (Slot voigt.) CHISA. Opnieuw komen er berichten uit Kwangsie, waaruit bljkt, dat de opstand gestadig veld wint. Vol gens een telegram nit Honkong van 18 dezer werd gene- •Laten wj t dan uitstellen," zegt Hanne. »Dat doet men niet," antwoordt hy. »Waarom niet?" »Omdat men moet aannemen, dat de menschen niet willen komen." »Dé,t geloof ik nooit 1" roept zj. »Ik zal Ulla verzoeken hare grootmoeder, de onde barones Lindner, mee te brengen, en de ecnoonznster van den opperhoutvester verzoek ik er ook bj Dien kameraad, die van garnizoen verwisselt, soms ook?" •Waarom niet Omdat hj in het geheel niet bestaat. Maar als ge zin hebt je bespottelyk aan te stellen, ga je gang En Hanne gaat haar gang. Eva, die om een luchtje te scheppen even in den tnin wandelt, door de onde dame letterlijk daartoe gedrongen, hoort zich eensklaps bij haar naam roepen. In Karel's kamer staat Hanne voor het venster en wnift en roept •Kom even binnen als ge tijd hebt Gedurende de ge heele week, dia Hanne nu nit Berljn terng is, heeft Eva de jonge vronw nauweljks of slechts vluchtig gezien den heer de3 hnizes geon enkele maal. Sedert Madame weer tot kennis is gekomen, heeft men hem beduid zich op een afstand te honden, daar de herinnering aan het tooneel, dat aanleiding tot hare ziekte heeft gegeven, gevaarlijke gevolgen zon knnnen hebbm. Dat er beneden een partj op til is, weet Eva alleen door Amalie en de huishondster; de laatste brengt zelve gewoonljk eiken dag een lekker schoteltje voor de zieke boven. Eva keert om en treedt het hnis en Karel's kamer binnen, waar Hanne aan d8 schrjftafel zit en tot Eva zegt, terwyl ze haar een briefje overhandigt, dat tot flauw wordens toe met oien afschnweljkon gear is dooitrokkuii Vindt ge dat ik dit kan schrjven Zon't zóo goed zjn Lee^ 't eens alsjeblieft Karei is namel jk, dienstvaardig ais aitjd, naar Rnhleben geieden en laat mj alleen voor alles zorgen 1" Wat ia de Kwestie vraagt Eva, den brief aannemende. De Lindners hebben bedankt, omdat zjn grootmoeder komt, die haar kleinzoon, verbeeld je, weer met zjn on-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1