Laatste Berichten. De Oorlog in Znid-Afrika. raai Ma van Kanton gezonden en was hij met de rebellen in gevecht gewikkeld bij Fang-cheng. Het gevecht duurde twee dagen, Ma was gedwongen terug te trekken. De rebellen maakten zich meester van Fang-cheng en richtten daar hun hoofdkwartieren in, na alle Mandarijnen gedood of gevangen genomen en de stad geplunderd te hebben. RNQEIjAND. De motie van Oampbell-Bannerman tot nader onderzoek naar de schandalen bij het sluiten der legercontracten werd, nadat zich de minister van oorlog Brodrick daartegen had verklaard, verworpen. In plaats van dit onderzoek, zal er, naar de »Daily Express" mededeelt, een ingesteld worden naar de oorzaken van Metbuen's nederlaag, waarbij de volgende vragen ter be antwoording zullen worden gesteldWaarom voerde een luitenant generaal zulk een kleine macht aan Waarom had die colonne zoo weinig geschut Waarom had deze lichte colonne convooien met verschillenderlei soort be spanning Wisten de bevelvoerende officieren van de colonne, dat de Boeren voortdurend nachtelijke aanvallen ondernemen Zijn de bereden troepen niet ontbloot van verdedigingsmiddelen door het feit, dat zij noch sabels noch lansen hebben De ervaring jieeft ons geleord wat dergeljjke enquöto beteekentwanneer het er om gaat fouten der Begee ring te verbergen en de betrokken personen bij haar in een goed blaadje staan de enquête in de Ehodes-Jameson zaak ligt nog te versch in het geheugen, dan dat men zich eenige illusie zou kunnen maken over dit onderzoek naar Methuen's rampspoedig lot. De Regeering heeft een nieuw Blauwboek gepu bliceerd over de concentratiekampen. In de iaaiste dagen van December 1901 waren in de kampen 5,676 mannen, 14,537 vrouwen, 23,542 kinderen. In de maand December stierven 85 mannen, 250 vrouwen en 910 kin deren, (een kindersterfte dus van 4 pOt. per maand). 60 Sterfgevallen waren toe te schrijven aan de mazelen, 275 aan longziekten en 590 aan koortsen, tengevolge van typhus en buikziekten. De militaire gouverneur van Pretoria vestigt er in het bijzonder de aandacht op dat in Januari de kampen te Irene en Balmoral gereorganiseerd werden. FRANKRIJK. Het Fransche blad «Petit Parisieu", verneemt telegraphisch uit Londen, dat| Wolseley, die, gelijk wij in ons vorig nummer meldden, naar Zuid- Afrika gaat, wel degelijk belast zoude zijn met een poli tieke zending, en wel met het onderzoek, of de Boereu geneigd zouden zijn vrede te sluiten op de volgende grondslagen lo. Afstand van den Band, in ruil voor een kustge bied, waardoor de Republieken thans van de zee worden gescheiden 2o volkomen onafhankelijkheid onder diplomatieke controle van Engeland 3e geheele en volkomen amnestie voor de Afrikaanders en inwoners van Nataldie aan den opstand deelnamen. Ofschoon het blad beweert deze mededeelingen uit goede bron geput te hebben, komen zij vrij onwaar schijnlijk voor. Dat Engeland de vrede wenscbt, is niet twijfelachtig, maar dat het die niet te duur gekocht zou achten met het toestaan van deze voorwaarden, is niet aan te nemen. De Kamer heeft den 18 aangenomen een voorstel van Pourquery de Boisserin, waarbij het mandaat van afge vaardigde op een duur van 6 jaar wordt gebracht, en waarbij bepaald wordt, dat de Kamer zich in haar ge heel vernieuwt. De Regeeiing had dit voorstel aanvaard. ZUID-AFRIKA. Langzamerhand ontvangt men nadere berichten (schoon nog verre van volledig) over de slag bij Tweebosch. Aan de «Standard" wordt van den 18 geseind: «Was het gedrag der Engelsche troepen bewonderens waardig, dat der Boeren was nauwelijks minder kranig. Hun eerste aanval over een open terrein, onder een hevig vuur van de meest moderne wapens en zelfs onder een stroom van kogels en granaten geschiedde zonder dat een plooi merkbaar werd in de snel vooruittrekkende linies der ruiters. Zelfs de meest gedisciplineerde troepen konden dit niet beter hebben gedaan. Voorts handelden ten minste de leidersna de over winning even ridderlijkals zij zich dapper betoond hadden om haar te behalen. Generaal De la Rey stond aan lord Methuen toe zijn eigen wagen te behouden met al zijn papieren en schonk hem en generaal Townsend vergunning om vrjje'ijjk naar Klerksdorp te gaan, waarheen zij werden vergezeld door generaal De la Rey's eigen neef. Deze grootmoedigheid werd door vele Boeren niet goedgekeurd. Een bijeenkomst werd gehoudenwaarin de aanhouding van lord Methuen als krijgsgevangene werd geëischt. Als gevolg hiervan werd de wagen waarin zich de beide gewonde officieren bevonden, achterhaald bij Har- tebeestfontein en teruggebracht binnen de Boerenlinies. Kolonel Townsend zond toen een brief aan generaal De la Rey waarin hij dezen mededeeldedat hij niet kon instaan voor het leven van lord Methuenindien deze genoodzaakt werd nu eens hierheen dan weer daarheen te trekken. Opnieuw werd een Boerenkrygsraad belegd en De la Rey drong daarin aan op de uitvoering van zijn eerst gegeven bevelen. De Engelsche verliezen bedroegen 5 officieren en 50 man gedood, 6 officieren gewond. De bereden afdeelingen die op hol sloegen kwamen denzelfden dag te Maribogo aan. De Boeren hebben opgegeven dat zjj 300 man verloren. Dit laatste cijfer is natuurlijk slechts een vergulding der pil. Herhaaldslijk is gebleken hoe onbetrouwbaar de Engelsche opgaven der Boerenverliezen zjjn, en juist dezer dagen is dat opnieuw bevestigd door de publicatie van een officiëel Transvaalsch stuk, opgemaakt door bet hoofd van het identiteits-departement en als juist erkend door N. J. de Wetsecretaris van den commandant- generaal. Het bevat een statistiek van de verliezen der Boeren in de Z.-A. Republiek gedurende de 13 maanden, loopende van 1 Sept. 1900 tot 30 Sept. 1901. In ronde cijfers bedroegen deze verliezen 400 dooden en 700 gewonden. De bewuste statistiek heeft tot aanhangsel de opgaaf der verliezen aan Boerenzijde geleden bij fort Itala (26 Sept. 1901) en bij Bakenlaagte (30 Oct.) Volgens de telegrammen van Kitchener bedroegen deze voor het eerste gevecht 550 en voor het tweede 144 dooden en gekwetsten. Maar de waarheid is dat er bij itala 57 en bij Bakenlaagte 53 republikeinen buiten gevecht wer den gesteld. Ren lauwerkrans voor Re la Rey. De stndeerende jongelingschap van Madrid, Barce lona en Salamanca hoeft besloten generaal De la Rey te vereeren met een lauwerkrans van fijn goud. De kroning In Engeland. Bij gelegenheid zijner kroning stelt koning Ednatd zich voor een gastmaal te geven aan een half millioen armen van Londen. De kosten daarvan znllen 360.000 gulden bedragen. Z. M! rekent op de medewerking der mayors van Londen om het plan ten uitvoer te brengen. Men berekent, dat het bont van ongeveer 108,000 hermelijnen noodig is voor de plechtgewaden, welke de Britsche pairs en hunne gemalinnen bij de plechtigheid zullen dragen. Daar de prijs van dat bont door de toegenomen vraag zeer gestegen iszul alleen daarvoor eene som van 37.000 (f 324.000) worden uitgegeven. Voor do kroning wordt op allerlei wijs te Londen «gerepeteerd". Zoo treedt tegen een uur of twee's namid dags een politie-agent de Westminster abdij binnen, neemt op een matten stoel plaats en wordt onder orgelspel en koorgezang door een predikant «gekroond". De snelste reis van Batavia naar Europa. Den 12 kwam het stoomschip «Willem I" van do Maatsch. Nederland te Genna aan, na een reis van 20 dagen en 23 uren met inbegrip van 12 uur op onthoud te Padang. Hiermede heeft, naar het N. v. d. D. meldteen Hollandsch schip het wereldrecord geslagen. Nog nooit is deze reis zoo spoedig volbracht. Ren Fransche ambulance. Een broeder van den overleden kolonel de Ville- bois Marenil is van plan een Fransche ambulance voor de Boeren tot stand te brengen, waarover hij reeds ge schreven heelt aan den Engelschen minister van oorlog Brodrick. Ren verzoek van Nederlanders ln de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De Nederlandsche Rederijkerskamer en Ondersteu- ningsvereeniging «Harmonie" te Paterson (N. J.) heeft door den vreeselijken brand daar ter stede op Zondag 9 Februari 1,1., welke meer dan 10 millioen doll, schade aangebracht heeft, hare bibliotheek eu verdere eigen dommen verloren zien gaan. Wat door jarenlange inspanning en samenwerking was verkregen, werd in weinige minuten in de asch gelegd. Ontbloot van de voor haar onmisbaar geworden vader- ders wil verzoenen. Ze leven met elkaar in onmin, over Ulla, zooals ge wel zult weten Nu wil ik dat oude mensch maar mee verzoeken zonder Ulla kan ik 't bij deze gelegenheid niet stellen.'' «Dat zou ik niet doen", zegt Eva, min of meer verlegen. «Hebt ge dit soms met Karei afgesproken?" «Ik heb je man sinds verscheidene dagen niet gezieD, Hanne." «Maar waaróm zou dat niet gaan 't Is toch een vrien deljjkheid, als men die oude helleveeg mee verzoekt," valt Hanne uit. «Als de Lindners hadden willen komen, zouden ze ook zender de oude dame zijn gekomen, geloof ik. Zie, Hanne, ge neemt 't mij niet kwalijk, niet waar als 't den baron en zyn vrouw gelukt is zich met de familie ie Berljjn te verzoenen, zullen ze ook exclusiever in hun omvang worden, zooals 't met de begrippen van zijn ouders overeenkomt." «O zoo Ge bedoelt, dat ze mij dan te min voor |zich zullen vinden «Ja, Hanne, dat geloof ik wel. Als gij er eens over nadenkt, zult ge 't zeker zelve begrjjpen." Hanne trekt een knorrig gezicht. «Dan nietzegt zij pruilend. «Dank je wel voor je nuttige lessen 1" «Wees niet boos, Hanne, als ik je nu nog iets zeg," gaat 'Eva deelnemend voort, op eens gevoelende hoe nu het oogenblik is aangebroken, dat ze iets goeds bij Hanne kan uitwerken. «Kijk eens, wij zijn oude vriendinnen en ik meen 't goed met je dring je niet in bij menschen, zooals die Lindners en Finkendorp die omgang is zoo heel anders dan waaraan gij gewend zyt geweest en gij voelt je bjj hen toch ook zeker nooit op je gemak, is 't niet? Blyf toch hier in de familie, in je huis, Hanne; gij hebt 't zoo heerlijk hier in je tuin en in je huishou ding, en zeker krijgt ge op den duur ook wel prettigen omgang met den een en ander, en «Precies een papagaai 1" zegt Hanne. «Hoe dikwijls heeft mijn schoonmoeder je dit alles voorgepraat, totdat ge 't van buiten kendet Nu zal ik je eens wat zeggen Als ik had willen blijven zitten waar ik zat, in de keu ken en in bet waschhok, dan had ik Karei Baldauf niet tot man behoeven to nemen, dan had ik meid bij Madam kunnen blijven. Maar ik wil juist geen huissloof zijn, ik wil de vrouw van den grooten landeigenaar Baldauf we zen begrijpt ge Die laat zich maar niet zoo gemak kelijk in een hoek schuiven, vooral niet als zij er zóo uitziet als ik En al roept gij allen wee en ach over mij en al vindt ge 't nog honderdmaal erger, dat Einkon- dorp Nu, als Karei daarmee tevreden is, is't mij wél." laat zij er plotseling merkwaardig kalm en bedaard op volgen. «Ik ben ook niet jaloerscb, als hij meer dan noo dig is naar iemand anders kijkt Dit zeggende, heeft ze den brief samengevouwen en is op het punt hem in het couvert te steken. «Goed dan zegt Eva geef maar hier 1 Ik zal hem wel even doorzien." Hannealles behalve zeker van hare zaak, werpt haar den brief boos en ongeduldig toeen Eva leest «Lieve Ulla Daar gij door je grootmoeder verhindert bent is 't het eenvoudigste dat ze meekomt. Ik en Karei zullen ons verheugen dezelve te leeren kennen welk plezier je zeker graag doet aan je je tot in den dood liefhebbende Hanne Baldani. Wordt vervolgd. landsche lectuur, richt de Rederijkerskamer zich tot het moederland met de bede aan hen, die een of ander werk hoe eenvoudig dit ook zijn moge, kunnen missen, dit te willen zenden aan den heer van der Chijs, adres Export- vereeniging te 's-Gravenhage, die zich verder met de expeditie zal belasten. LONDEN, 19 Maart. Uit de verliezenlijst blijkt, dat 2 officieien zijn gesneuveld, 1 man gesneuveld en 9 ge wond (allen van het Zuid Afrikaansche politiekorps) bij Walfontein aan de Vaal op 15 Maart. BRUSSEL, 19 Maart. De «Petit Bleu" spreekt cate gorisch het Britsche dagbladbericht tegen, dat de Bóeren- gedelegeerden in Europa aan Engeland vrijgeleide zouden vragen om te raadplegen met de Boerenleiders der beide republieken. Het kiesrecht-debat ln België. BRUSSEL, 19 Maart. De Kamer zette de beraadsla ging over het ontwerp betreffende het algemeen kiesrecht voor provincie- en gemeentebesturen voort en verwierp met 92 stemmen tegen 45 het voorstelwaarbij de leeftijd voor de gemeentelijke kiesbevoegdheid wordt ge steld op 21 jaar. Dit voorstel behelsde ook kiesrecht voor vrouwen. De socialistische afgevaardigde Van de Velde diende daarop een voorstel in tot grondwetsherziening. Grieksche kaas. In de jongste aflevering van Consulaire Verslagen deelt onze consul-generaal te Athene een en ander mede over het kaas-maken in Griekenland. «Aan de rijkslandbonwschool te Tarinthe wordt elk jaar, onder toezicht van een technicus, eene kleine hoe veelheid kaas bereid van eene uitgelezene qualiteit, volgens het Zwitsersche en Hollandsche systeem, een weinig ge wijzigd door R. Dimitriadi. De verkregen hoeveelheden worden verkocht als monsters, met het oogmerk de zur- velhandelaren in het land aan to moedigen, om te Tarinthe de bereiding te komen leeren van deze soort kaas, die aan de verbruikers zeer voldoet en op de markt te Nau- plia zonder moeite voor vier drachme de Oka (is 1,280 kilogram) wordt verkocht. Deze fabricatie heeft gewoonlijk plaats in de maand Februari en in bet begin vau Maart, wanneer de rijkslandbonwschool zich bezighoudt met het practisch onderricht van die bereiding. Twee leerlingen hebben daarin reeds zooveel vorderingen gemaakt, dat zij deze soort kaas voor hunne eigene rekening gefabriceerd hebben en die op de markten in den omtrek van Nauplia ten verkoop hebben gezonden. «Eene kaasmakerij van den eersten rang werkt drie jaar zeer voordeelig, indien men in aanmerking neemt, dat particulieren, die de kaasbereiding aan da rijksland bonwschool te Vittini hebben geleerd, dat product reeds beginnen te maken, waarvan een gedeelte dit jaar naar Amerika is gezonden, ten einde aldaar door den handel onderzocht te worden. De qualiteit van deze kaas komt overeen met de Hollandsche kaas en schjjnt zelfs beter dan dit laatst gemeld product, wat den geur en de vet heid daarvan betreft, terwijl zjj evenwel verschilt wat den smaak aangaat, omdat de kaas van Vittini gemaakt wordt van schapen- en geitenmelk, terwjjl die van Holland enkel koemelk bevat. De technische bewerking van de kaas maakt in Griekenland elk jaar vorderingen. De quaestie der weilanden is eene zaak, die ernstigo overwe ging verdient, waaromtrent de rjjkslandbouwschool te Vittini eenige wetgevende maatregelen voorstelt, met het doel om de schapen en geiten niet alleen meer productiet te maken, maar bovenal met betrekking tot de qualiteit der melk, benoodigd voor de kaasbereiding in het land." Het bovenstaande is ontleend aan de rapporten dier scholen en de hoer van Lennep merkt daarbij op, «dat de kaasindustrie in Griekenland ernstig de aandacht be gint te trekken, en dat er pogingen worden aangewend, om de qualiteit der Hollandsche kaas te imiteeren. De directiën der rijksiandbouwscholen te Tarinthe en Vittini bevestigen de technische vorderingen, nog in 1901 in dezen tak gemaakt, en geven te verstaan, dat de verkregen qoafiteiten niet alleen naar den smaak zjjn van den verbruiker in dit land zelf, maar dat men ook getracht heeft do Grieksche kaas, of beter gezegd de bedoelde Grieksche imitatie, op de buitenlandsche markten in te leiden. «Slechts ééne enkele zaak maakt nog 'bjj de rjjksland- bouwscholen een pont van ernstige overweging nit namelijk de quaestie der weilanden voor de schapen en geiten, waarvan de melk, bjj gebreke van koemelk, alleen dient voor de bereiding in de kaasmakerijen. Evenwel, bevatten deze verslagen zeer belangrijke inlichtingen voor den Hollandschen handel. «De Grieksche imitatie, wordt daarin gezecd, voldoet zeer in het land, in de prijs is verminderd tot op Dr. 4 de Oka. Deze goedkeuring van den verbruiker levert reeds een belangrjjk feit op, hetgeen men niet nit het oog moet verliezen. Afgescheiden van deze overweging, valt de prjjs meer ouder het bereik van het publiek, dan die van de vreemde kaas, waarvan de waarde wordt belast met de transportkosten en de douanerechten. «Intusschen dient zulks nog nader te worden toegelicht. De Grieksche kaas van goede qualiteit geljjkt, wat den vorm aaDgaat maar geenszins wat den smaak betreft op de Gondeche kaas, heeft een platten vorm en een gewicht van oBgeveer 4 Oka is 5,120 kilogr. De ver bruiker geeft evenwel de voorkenr aan de Edammer kaas, die hier en détail verkocht wordt in ronde kazen, wegende 11/4 Oka is 1.769 K.G., tegen don prijs van Dr. 7.60 de Oka, of ongeveer 10 drachme is 3.50 per bolletje. Deze kaas, evenals al de andere soorten uit het buiten land ingevoerd, betaalt, een invoerrecht van 150 francs of 198,38 draehme de 100 Oka's, waarbjj men moet voegen, voor de haven- en octrooirechten, ongeveer 15°/0. «De invoer van deze laatste qualiteit zou zich hebben kunnen uitbreiden, indien de prijs meer binnen het be reik van het publiek viel, maar zooals men ziet zijn de invoerrechten in Griekenland te aanzieuljjk voor dat product, waarvan de pijjs daardoor belangrjjk verhoogd wordt. Do Gritksche industrie tracht bijgevolg partij te trekken van deze moeielijkheden, ten einde het verbruik van de in het land gemaakte kaas zooveel mogelijk uit te breiden en de pogingen daartoe aaugewend, zjjn in

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2