Nederland. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. 369ste Staatslotery, Nr. 10754 f 20.000; Nr. 5140 f 10.000; Ns. 9177 en 10920 f 400; Nr. 1037 f 200; Ns. 3568, 14147 en 16688 f 100. B U K. H E ti L I J K 8 T X JN D. de verslagen van de rijkslandbouwscholen te Tarinthe en te Vittini zeer juist omschreven. Gedurende de laatste jaren vertegenwoordigt de invoer van de bnitenlandsehe kaas eene jaarlij ksche waarde van ongeveer 100.000 francs. Uit de bijgevoegde tabel blijkt, dat Nederland bij dezen invoer de tweede plaats inneemt. Drooglegging der Zuiderzee. De Zuiderzee-Vereeniging zendt aan hare leden een circulaire, waarin zij uiteenzet, hoe na de intrekking van het wetsontwerp tot afsluiting en gedeeltelijke droogleg ging der Zuiderzee, toch niet alle hoop op eene behande ling der gewichtige zaak behoeft te worden opgegeven. Het dageiijksch beatuur der Zuiderzee-Vereeniging toch werd in audiëntie ontvangen door den minister van W., H. en N. op Vrijdag 21 Februari 1902 en erlangde daar de nu uitgesproken overtuiging, dat het tegenwoor dige ministerie, ondanks de intrekking van het ontwerp der vorige regeering, eene werkelijke belangstelling toont in de zaak der drooglegging. Naar wij vernemen, heeft de vereeaiging nog een be perkt aantal exemplaren beschikbaar van den 2en druk der verhandeling: »De Economische Beteekenis van do Afsluiting en Drooglegging dar Zuiderzee door H. C. van der Houven van Oordt en Mr. G. Vissering'', welke, voor zooverre de vooriaad strekt, kosteloos voor belang stellenden verkrijgbaar is op aanvrage bij den Secretaris, Mr. G. Vissering, Keizersgracht 160, Amsterdam. Brand te Knschedé. In den nacht van den 17 ontstond in de fabrieks- inrichting der firma Gerhard Jannink Zonen door onbe kende oorzaak een felle brand, waardoor machinekamer, ketelnuis, droogkamer, appieteerderij en een gedeelte ververij totaal werden vernield. Aan de machinerieën, onder welke vele nieuwe, is belangrijke schade toege bracht, terwijl eveneens een groote partij stukgoederen werden vernield. De koeltoren werd aanmerkelijk bescha digd, ook de stoommachine. Ongeveer 300 man zijn bniten werk. Uit Hoorn schrijft men In de laatste jaren leggen de tuinbouwers in onze stad en daarbuiten zich meer en meer toe op de vervroeging van aardbeien. Reeds in het voorjaar van 1900 werden door den heer Chr. Oortman Gerlings alhier een aantal ramen met die vrnehten beplant. Wijl eene rijke en vooral vroege oogst werd verkregen, werd het getal ramen dezen winter aanmerkelijk uitgebreid. Den 28 Febrnari ver toonden zich reeds de eerste bloemen, en in de eerste helft van April kan zeer waarschijnlijk met den pluk worden begonnen. Ook in Zwaag legt men zich op deze teelt toe. Evenzoo leent de bodem in deze streken zich uitstekend voor perziken- en druiven-cultures. Op enkele plaatsen legt men zich dan ook reeds daarop toe, tot dusver met goed gevolg. Klaas Boes. Bij de familie is bericht ontvangen van het over lijden van Klaas Boes, den bernchten moordenaar van beide Schager vrouwen, die tot levenslange gevangenis straf, in Leeuwarden te ondergaan, was veroordeeld. (Enkh. Oonrant.) De groote voorjaarsveemarkt te Hoorn zal dit jaar gehondon worden op Maandag 28 April. SSelloo. Bij de op den 19 gehouden verkiezing van twee leden voor het bestuur van den Oosterzijpolder, zijn herkozen de heeren 0. van der Velden Jr„, tot heemraad en C. Kort, tot hoofdingeland. Tot hoofdingelanden van den Haarlemmermeer- polder zijn herkozen da heeren Jhr. O. F. van de Poll, te Haarlem en A. J. G. Timmermans, te Haarlemmermeer. Voorts gekozen in de vaeatnre Mr. M. G. P. del Oourt van Krimpen, die benoemd is tot heemraad van den polder de heer A. H. van Wickevoovt Crommelin te Heemstede en in de vacature van wjjlen don heer mr. J. P. A. Graat van Limburg Stirnm de heer B. Bies heuvel te Haarlemmermeer. Sehagen. Door het omvallen vin een petroleum lampje ontstond er in den avond van den 19 een [bin nenbrand in de woning van den heer T. Noë, in de Hoep alhier. Aan meubelen en kleeren werd vrij wat schade aangebracht. Alles was verzekerd. Westgraftdijk. In eene vergadering te Spijker boor van bestuurders van het Begrafenisfonds «Oostgraft- djjk en Omstreken", word verslag uitgebracht over den toestand van dit fonds op 1 Januari 1902. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen in 1901 f2819,73 en de uitgaven f 362, zoodat de rekeniDg sloot met een voor- deelig saldo van f 2457,73. Op 1 Jannari 1901 bedroeg het batig saldo f 2442,77. Oterleek. Aan het bestuur dezer gemeente is voor den tijd van drie jaren vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Uit het jaa verslag van den boekhouder der Spaarbank over 1901 blijkt, dat in 339 keer f 11139,45 is inge legd in 86 keer f 12868,51 ternggenomen. Aan rente is iD 280 boekjes bijgeschreven f 1408,96. Het credit was op 31 Dec. 1901 t 55346,57, het debet f 48041,85 het reservekapitaal is f 7304,72 groot. Het batig saldo bedraagt f 445,51. Met zeer veel succes hebben de leerlingen der Zang school den 16 eenige liederen en canons eenige solo's met pianobegeleiding en eene operette laten hooren ie de zaal van den heer Langereis. De operette, door den directeur, den heer J. van Albada vervaardigd naar het sprookje: »Rompeldompel" van Grimm werd door de kinderen, zóówel wat zang ais spel betreft, tot groot genoegen van de vele toeschouwers en tot tevredenheid van den leider opgevoerd. Paaschtentoonstelllng Purmerend. 18 Maart. Lijst van bekroningen. O ss e n, afgewisseld. A. Schrender Dz., Barsingerhorn, 2e pr. Ossen, niet afgewisseld, O. Menrs Kz., Winkel, le pr., Spaans en Go., Barsingerhorn, 2e pr. en bestuurspr. Koeien, afgewisseld. D. Luiting, Alkmaar, le pr., C. Kramer S/,Stompetoren, 2e pr., P. Zevenhuizen Wz., Warraenhuizen, 3e pr. Koeien, niet afgewisseld. >D. Hogetoorn, Beemster, le pr., E. van der Horst, Sehagen2e pr., Jb. Edel Kz., Beemster, 3e pr. Vette Kalveren. J. Hof, Hoorn, le pr, Driejarige stieren. K. Spaan, Oterleek, le pr., C. Pos, Binnenwijzend, 2e pr. Tweejarige stieren. J. Bnnrs.le pr., H. de Goede Az., K. Dekker, 3e pr., K. Schoenmaker, 4e pr., allen te Beemster. Éénjarige stieren. O. Otjes, Beemster, le pr., P. Dekker, Oosthuizen, 2e pr., J. Baars, Beemster, 3e pr., D. Hogetoorn, Oostdijk, Beemster, 4e pr. Melkkoeien. P. Jonges, le en 3e pr., W. Bakker, 2e pr., beiden Beemster. Twinters. P. Jonges, le pr., K. Mars, 2e pr., G. Knip, 3e pr., allen Beemster. Schotten. M. J. L. Schram Bloemendaal, le en 2e pr. Melkvaarzen. W. Bakker, Beemster, le pr., M. J. L. Schram, Bloemendaal, 2e pr. Kalfkoeien. P. Jonges, Beemster, le en 2e pr. Kalfschotten. M. J .L. Schram, Bloemendaal, le en 2e pr. K u i s p i n k e n. Jb. Noome, Beemster, le pr., P. Jon ges, id., 2e en 3e pr. Oonschapen met lammeren. P. Jonges, Beemster, le en 2e pr. Rammen (gekr. ras). J. Kroon Rz., Nieuwondam le pr., K. Zijp, Beemster, 2e pr. Éénjarige rammen. H. de Goede Az., Beemster, le en 2e pr. Vette schapen. D. ScheringaBeemster, le pr., C. Pos, Binnenwijzend, 2e pr. Over houders. W. Bakker, Beemster, le pr., H. de Goede Az., id., 2e pr. Bee ren. J. Buurs Beemster, le pr., E. Beumer, de Rjjp, 2e pr. Zeug met biggen. G. Komen, Pnrmerland, le pr. Vette Varkens. D. de Geus, Grootschermer, le en 3e pr., 0. en J. Blokker, Zaandam, 2e pr. Paaschtentoonstelllng Sehagen. 19 Maart. Lijst van bekroningen. Vierjarige ossen. A. Schenk Dz., Barsingea- horn, le pr., J. de Veer, Sehagen, 2e pr. Driejarige ossen. D. O. Rezelman, A. Paulowna, le pr. en bestuurspr., K. de Moor, N. Niedorp,'2e pr., 0. Meurs, Winkel, 3e pr. Koeien (afgewisseld). P. Savenhuijsen, Warmenhui- zen, le pr. A. Bakker, Beemster, 2e pr., J. Schenk, Anna Paulowna, bestuurspr. Koeien (niet afgewisseld). E. v. d. Horst, Sehagen, le pr., Jb. Edel Kz., Beemster, 2e pr., A. de Graaf Watergraafsmeer, bestnnrpr. Koeien. D. HoogetorenBeemster, le pr., J. de Veer, Sehagen, 2e pr., P. N. v. Muijen, Nes a/d Amstel, bestuurspr. V a a r s e n. K. de Moor, N. Niedorp, le pr., Spaans en Oo Barsingerhorn, 2e pr. en bestuurspr. Vette kalveren. 0. Tesselaar, Zijpe, le pr., L. v Dam, Oterleek, 2e pr. Driejarige stieren. J. L. T. Gronoman, Wierin- gerwaard, le pr., K. Spaans, Oterleek, 2e pr., A. Schenk Dz., Barsingerhorn, 3e pr., F. Nobel, Bobeldijk, bestunrs prijs. Tweejarige stieren. Buurs, Beemster, le pr., C. Schuurman, Werversboof, 2e pr., H. de Goede, Beem ster, 3e pr., 0. Koog, Harencarspel, bestuurspr. Pinkstieren. J. L. T. Groneman, Wieringerw., le pr., J. Timmerman, Winkel, 2e pr., K. v. d. Oord, Harinsrhuizen, 3e pr., J. de Veer, Sehagen, bestuurspr. Melkkoeien, gekalfd na 1 Jan. 1902 J. van der Horst, Barsingerhorn, le pr., A. v. d. Oord, N. Niedorp, 2e pr., P. Jonges, Beemster, 3e pr. Driejarige melkkoeien. S, KossenBarsin gerhorn, 2a pr. Melkvaarsen, gekalfd na 1 Ja,D. 1902. A. v. d. Oord, Keinsmerbrug, le pr., P. Bnis Jz., Sehagen, 2e pr. Geldevaarsen. K. Jonker, Barsingerhorn, le pr., A. Sleutel Dz., Wieringerwaard, 2e pr. Knispinken. P. Jongens, Beemster, le en 2e pr., H. Spaans, Barsingerhorn, 3e pr. Oonschapen met of zonder lammeren. J. de Veer, Sehagen, le pr., A. de Graaf, Anna Paulowna, 2e pr. Overhouders. G. Schoor), Eenigenburg, le pr., G. Koomcn, Wieringerwaard, 2e pr., J. do Veer, SchageD, 3e pr. Oonschapen, Tesselsch ras. A. de GraafAnna Paulowna, le en 2a pr. Tweejarige Rammen, inl. gekr. ras. L. Jonker, Sehagen, le pr., J de Veer, Sehagen, 2e pr. Eenjarige Rammen, inl. gekr. ras. K. v. d. Oord, Haringhuizen, le pr., J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 2e pr. Tweejarige of oudere Rammen, geïmp. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, le pr. Varkens. J. Brak, 't Zand, le pr., P. Frans War menhuizen, 2e en 3e pr., J. v. d. Oord, Wieringerwaard, bestunrspr. Door den Slagershond werden nog de volgende prijzen te Sehagen toegekend le pr. f 25, A. Visser, Barsin gerhorn 2e pr., t 15, H. Waiboer Az., Winkel3e pr., f 10, M. J. L. Schram, Bloemendaal. Voetbal. Na in de Alkmaarsche Courant van Dinsdag het stukje te hebben gelezen over den voetbalwedstrijd in Hoorn, 11. Zondag gespeeld, voel ik mij verplicht op eene onjuist heid in dit bericht te wijzen. Er staat namelijk, dat »Sport" eene overwinning behaalde met 32. Dit nu is onjuist. Het derde doelpunt, dat, volgens »Sport" door haar is gemaakt, is echter verkregen door eene on geoorloofde handelwijze van één der voorwaarts van die vereeniging. Zjj, die den wedstrjjd hebben bijgewoond, hebben mij, evenals de Hoornsohe speler zelf, verklaard, dat het doelpunt op een tegen alle regels zondigende manier is gemaakt en derhalve ongeldig is. Deze wed strijd eindigde dus niet in eene overwinning met 3-2, maar in een gelijk spel. W. S. Th. le klasse3e lijst, 19 Maart. le klasse, 4e lijst, 20 Maart. Ns. 8558 en 10506 f 200No. 1084 f 100. Men verzoekt ons mede te deelen dat Zondag den 28de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer dr. P. H. Ritter van Amsterdam. Romeo en Julia. Het groote sncces, en de opkomst van een buiten gewoon talrijk publiek bij de eenige weken geleden ge geven opvoering van gedeelten der opera «Faust", had bij ons het vermoeden doen opkomen, dat de belang stelling voor de opera »Romeo en Julia", die gisteravond den 20 door de artisten van het Hollandseh Operagezel schap werd voorgesteld even groot zou zijn. Dit was echter niet zoo. Er waren slechts weinig menschen aan wezig. 't Was jammer, want de opvoering was misschien nog beter dan van «Faust." Wellicht moet men de reden van die mindere belangstelling zoeken in de onbekendheid van het werk alhier, 't Is echter een opera, die, te oor- deelen naar wat wij er hier van hebben gezien, volstrekt niet achter staat bij het meest populaire werk van Gounod. De heer Phlippeau (Romeo) was ditmaal den geheelen avond uitstekend gedisponeerd, de stem klonk goed, ook in de forte-gedeelten, en ziju pianissimo's waren prachtig. Mejuffrouw Fransman, was een niet minder goede «Julia". Haar zeer ontwikkelde coloratuur stelde haar in staat met veel succes de aria iu het eerste bedrijf, »Ach ik wil leven in mijn droomen" uit te voeren. De vijf bedrijven stelden voor1. Balzaal ten huize van Capulet, 2. De tuin van Julia, 3. De cel van broeder Lorenzo, 4. De Kamer van Julia, 5. De grafkelder der Oapulets. In elk dier tafereelen waren bjj deze opvoering gedeelten die indruk maakten en waarin de hoofdper sonen zeer goed werden bijgestaan door mevrouw Jeanno Westerhoven (Gertrude) en de heeren Leeuwin (broeder Lorenzo)Albeis, (Capulet) en Lion (Gregorio). Maar niet alleen in den zang, ook in het spel waren de artisten te prijzen. De heer Valeria was evenals do vorige maal een be geleider aan wien men die taak met gerustheid kan opdragen. Staatspensioneering. Naar wij vernemen zal door bemiddeling van een vijftal ingezetenen op Maandagavondden 24 eene openbare vergadering worden gehouden in de Harmonie, waar als spreker zal optreden de heer Perio, van Arnhem, redacteur van »De Nedtrlandsche Pensicenpartij", om de beginselen van den Bond voor Staatspensioneering (opge richt te Arnhem 9 Sept. 1900) niteen te zetten. Het doel van elk der leden van dit comité, bestaande nit de heeren P. J. Glasz J. A. VerkuijlJ. J. Bak mr. A. P. H. de Lange, J. F. Ternooy Apèl en J. Oloeck, scbjjnt niet zoozeer propaganda te maken voor dezen Bondeerst aan het einde van het debat zal het blijken, in hoeverre de inleider sympathie voor de begin selen van den Bond heeft weten op te wekken en de bezwaren tegen diens streven uit den weg heeft kannen ruimen dan wei in hot algemeen belangstelling te doen ontstaan voor eene zaak, die ook in andere landen (DnitschlandBelgië, Denemarken), meer en meer de aandacht der regeeringen trekt. Eene aanhaling nit genoemd Bondsorgaan moge het doel der voorstanders van dien Bond duidelijk maken «Onder de belangrijkste economische vraagstukken waarop tegenwoordig in ons land de aandacht is ge vestigd, behoort zonder twijfel dat der ouderdomsverzorging. In ons goede vaderland trekt men zich helaas van Staatswege het lot van arme, oude menschen nog niet aan. En toch niemand zal het ontkennen dat lot veelal onverdiend is vaak zoo droefzoo bitter Zon de Staatdat zijn wij allen hier niet kunnen helpen De Bond voor Staatspensioneering in ons land geeft hierop een bevestigend antwoord. Deze Bond beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij allen Nederlanders zoo vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftgd recht wordt toegekend op Staats pensioen zonder vooraf gaande premiebetaling. Onder allerlei standen, van verschillende religie en nit alle partijgroepen hebben zich reeds tal van lieden die een oog hebben voor de nooden hunner medemenschen en een hart, dat blijdschap vindt in het streven naar ware humaniteit aangesloten "bij dien Bond. Hoewel nog slechts ruim één jaar ond telt deze reeds meer dan 2o00 leden en dit aantal groeit steeds aan." Zeker zullen velen zich opgewekt gevoelen dien avond deze vergadering bij te wonen. 23ste Alkmaarsche Faaschtentoonstelling. Voor de op Vrijdag, 22 Maart, op het Doelenveld alhier, van 11 tot 2 nurte honden veetentoonstelling, zjju ruim 150 nummers aangegeven, behalve hetgeen ter opluistering zal ingezonden worden. Onder de aangegeven nnmmers zijn er 25 van fokvee en 85 van vet vee. Mag de inzending niet zoo groot zyn als die van het vorig jaarhet aantal aangegeven dieren bewijst toch wederom dat deze gelegenbe d tot het jaarlijks bijeen brengen van de beste exemplaren van Noordhollaads be roemd veeslag door menigeen op hoogen prijs wordt gestelden mag wederom worden verwachtdat bet in te zenden vee bij binnen- en buitenlandsche kooplieden gereeden aftrek vindt. Wij vertrouwen dan ookdat deze tentoonstelling weder veel bezoek zal trekken. GEBOREN. 19 Mrt. Maria Mathilda Josephinad. van Theodorus Gerardus Hermans en Petronella Huberta Goemans. Johan Coruelis Hendrik, zoon van Hendrik Jan Wansink en Elisabeth van Stuijvenb»rg. OVERLEDEN. 18 Mrt, Francis Nicolas Volkers, 86 j. en 11 m. 20 Jan Oost91 j.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 3