No. 37. Honderd en vierde jaargang, 1902. WOENSDAG 26 MAART. bevonden 'Woor werpen. Buitenland. Nederland. HINDERWET. ALKMAARSCI1E COURANT. Deze Courant wordt i n s d g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone adverientiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco jaan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYooidam O 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hnnne vergade ring van 21 Maart 1.1., hebben geweigerd vergunning te verleenen aan J. BOERSEN Jr. aldaar, tot het oprichten van eene varkeusslagerij in het perceel aan het Zeglis, hoek Baanpad, wijk F No. 1, op grond van art. 11 der Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 24 Maart 1902. O. D. DONATH Secretaris Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Eenige postzegels, drie zakken graan, een jonge houd, een koperen garnituur van een paardentuig, een vrouwen hemd, een spreitje van een poppenwagen, een bonte boe zelaar, een front, een huissleutel, een knipmes, een koperen sleutel, een kindermanteltje, een brief. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 21 Maart 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. FRANKRIJK. De Fransf-he en Russische Regee ringen hebben gezamenlijk een nota gepubliceerd over het Engelsch-Japansoh verdragwaarin zij verklaren .volkomen bevredigd" te zijn daarin de bevestiging te vinden van de beginselen die zjj zei! herhaaldelijk hebben verklaard aan te nemen en die den grondslag hunner politiek blijven. »De beide Regeeringen meeiien dat de eerbied voor die beginselen tevens een waarborg is voor haie bij zondere belangen in het vorre Oosten. .Gedwongen echter ook van hare zijde de mogelijk heid te voorzien öf van een agressief optreden van derden öf van nieuwe troebelen in China, waardoor de integriteit en de vrije ontwikkeling van die mogendheid in gevaar worden gebracht en hunne eigen belangen zouden kunnen bedreigd worden behouden de verbonden Regeeringen zich het recht voor om eventueel middelen ie beramen, waardoor de verdediging dier belangen wordt verzekerd." Duidelijk wordt alzoo in deze overigens weinig be langwekkende en dan ook weinig opzienbarende nota uitgesproken, dat het Verbond tusschen de Republiek en het Ozarenrijk zich ook uitstrekt oyer beider belangen in Oost-Azië. BEIvGIES. Den 23 heeft te Brussel een groote betoo ging voor het algemeen stemrecht en de evenredige ver tegenwoordiging plaats geha De stoet bestond uit onge veer 300 socialistische, liberale en christelijk-democra- tisehe vereenigingentalrijke liberale en socialistische gedelegeerden namen er aan deel. Voor het stadhuis aan gekomen, begaf een deputatie zich naar binnen en werd ontvangen door de burgemeester, wien de deputatie een petitie ter had stelde, met verzoek die aan het Parle ment te overhandigen. De burgemeester verklaarde dat hij te eerder geneigd was aan het verzoek te voldoen, daar de betooging kalm en waardig was geweest, en hij drong er bij ds deputatie op aan dat z(j haren invloed zou aanwenden opdat de orde niet verstoord werd. Er vielen geen incedenten vcor. De wet tot opheffing der speelbanken, sedert tien jaren aanhangig, is aangenomen met 97 tegea 7 stemmen en 9 onthoudingen. De wet zal waarschijnlijk dit seizoen nog niet in werking kunnen treden. Aan Spa en Ostende zullen bij een afzonderlijke wet schadevergoedingen van 2 en 5 millioen francs worden toegekend. In den nacht van den 22 heeft eene vreeseljjke ontploffing plaats gehad te Binche, in het arrondissement Charleroi. Twee dynamiet-patronen, waren neergelegd voor het huis van den burgemeester en clericalen afgevaardigde Derbaix. De ruiten der omliggende huizen sprongen en vele menschen, die reeds te bed lagen werden daaruit ge worpen. De patronen waren op te grooten afstand neder- gelegd zoodat de ontploffing hare volle uitwerking miste. Het huis van den burgemeester is echter zeer beschadigd. Een tweede aanslag had plaats in den nicht om kwart over eene aan 't postkantoor La Lonvière, waar een bom voor een venster was neergelegd. Het venster werd geheel vernield, aan den gevel, in de beambten- kamer enz. werd vrij wat schade aangericht. Van een tegen over gelegen hotel werden vijftien ruiten verbrijzeld. CHINA. Da berichten omtrent den opstand worden hoe langer hoe ernstigermeldden wij in een vorig num mer, dat generaal Ma met eenig verlies teruggedreven was, thans komt via Honkong de tijding dat zijn col lega', generaal Sn, met wien hij zich had willen ver eenigen, zijn geheele legermacht van circa 20,000 man naar dé opstandelingen heeft zien deserteeren. Op die wijze snijdt het mes voor do oproerlingen aan iwee kanten. Het garnizoen van Kwantoeng is op de nadering der opstandelingen gevlucht, zoodat uezen het arsenaal en de voorraadsmagazijnen in handen vielen. Versterking uit Canton aangevraagd, moest geweiger i worden, daar het garnizoen in die plaats reeds te zwak was. FJNHHIiANU. Het alles beheerschende bericht is dat omtrent mogelijke vredesonderhandelingen. In het Lagerhuis heeft Brodriek de minister van oorlog den 23 verklaard, dat ongeveer veertien dagen geleden Schalk Burger lord Kitchener het verlangen kenbaar maakte naar vrijgeleide door de Engelsche liniëu heen en terng, ten einde een onderhond te hebben met Steyn in verband met mogelijke vredesvoorstellen. Lord Kitchener heeft onder instemming der regeering in 't verzoek bewilligd. (Toejuichingen). De onlangs, in verband met Wolseleys vertrek naar Kaapstad uitgesproken vermoedens winnen door deze onverwachte berichten aan waarschijnlijkheid. Wij herinteren er aan, dat een Fransch blad toen als de door Enheland gestelde voorwaarden opgaf 1°. Afstand van den Rand in ruil voor een knstge bied, waardoor do republieken een uitweg zouden krijgen naar de zeedie zij tot dusver steeds hebben gemist; 2°. Volkomen onafhankelijkheidonder Engelsche contróle op de diplomatieke betrekkingen met het bui' tenland 3°. Volkomen amnestie voor de Afrikaanders en inwo ners van Natal die aan den opstand deelnamen. ZIJID-AFRIKA. Uit Pretoria wordt van den 24 geseind De leden der Transvaalsche regeering, Schalk Burger, Reitz, Lucas Meijer, Krogh en Van der Velde, kwamen hier vau Middelburg aan mei eeu extra-trein onder de witte vlag. Bij de aankomst te Pretoria reden Schalk Burger en zijne mode-gedelegeerden in Kitchener's rijtuigen naar het hoofdkwartier. Na een onderh ud met Kitchener vertrokken zij met den trein naar den Vrijstaat. De »Daily Chronicle verneemt uit Pretoria dat na het onderhoud met Kitchener de Boeren naar Kroonstad vertrokken Alle verdere telegrammen bevatten niets dan gissingen en voorspellingen. De Petit Bleu" zegt ops -.von ontvangen te hebben van de Boerenverliezen op 26 September en 30 October bij Itaia aan de Zoeloegrens en Bakenlaagte. In het eerste gevecht verloren de Boeren 20 dooden en 37 ge wonden, 57 samen, terwijl Reuter seinde van 200 dooden en 300 gewonden en Kitchener rapporteerde 250 dooden en 390 gewondeD, samen 550 man. En bij Bakenlaagte verloren de Boeren 13 dooden en 40 gewonden totaal 53 manterwijl Kitchener seinde44 dooden en 100 gewonden samen 144 man. Hof berichten. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat aldaar alles ge- reed gemaakt wordt voor de komst der Koningin tot een verblijf op het Loo tegen 3 April. Prins Hendrik is dit jaar geplaatst op de kiezerslijst te 's-Gravenhage, welke 2U956 namen bevat. Prinses-douair. Marie von Wied f. De vorstin-moeder, prinses douairière Marie von Wied, geboren prinses van Nassau, is den 24 te Nenwied overleden. [Prinses Marie Wilhelmine Frederike Elisabeth van Nassau, de moeder vau don vorst Von Wied en van koningin Elisabeth van Roemenie (Carmen Sylva), was te Biebrich geboren den 29 Januari 1825 en bereikte dus den leeftijd van 77 jaren; zij trad den 20 Juni 1842 iu het huwelijk met prins Herman Von Wied, d;o den 5 Maart 1864 overleed. Sedert leefde zij, als vorstin- weduwe op het slot Segenhaus bij Neuwied. V adermoord, Den 22 heeft te Rotterdam een zoon zijn vader doodgestoken. De hoedemaker Van Efleren maakte twist met zijn dochter en wilde juist de hand tegen haar op heffen, toen de zoon tusschenbeide kwam, een mesgreep en daarmede zijn vader in het hart trot. Deze had nog de kracht om op straat te loopen, doch daar zeeg hij ineen en stierf eenige oogenblikken later in de werkplaats van den heer Ottevanger, waar men hem had opgenomen, De moordenaar gaf zichzelf bij de politie aan. De weduwe blijft achter met eif kinderen. Hergen. Ook de grasverpachting van de »Loterijen" in den Berger-meer heelt heel wat meer opgebracht dan het vorige jaar. Het geheele bedrag was f 2032 d.i. f 522 meer dan in 1901. Men schrijft nit Schermerhorn Door Dijkgraaf en Heemraden aan het heemraadschap »den Eilandspolder" had Zaterdag 22 dezer te Alkmaar de aanbesteding plaats voor levering van 1000 meter grove puin en 9i0 knb. meter grond door den heeren P. van Hasselt te Nijmegen, voor f 3.55 per M3. D. van Baarse te Monnikendam f 1.639/lc, J. Leegwater te Oost- graftdijk f 1.59 72, J. W. Vermaak te Utrecht f I.57J2 T. Slot te Haarlem te f 1.50, J. van't Woud te Alkmaar f 1.50, P. van Lienen te Alkmaar f 1.34aan wie de levering is gegund. Voor grond werd ingeschreven door J. Kaandorp f 1.25, J. Schrieken f 0.90, Jb. Phafif f 0.84 per M3, allen te Alkmaar. De gunning hiervoor werd aangehouden. Te Paters wolde zij a in den tuin van het uit spanningsoord van den heer Weemhof 200 jonge boomen tot den grond toe afgesneden. De schade bedraagt f 300 Inbraak. Op den N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam is den 21 eene inbraak gepleegd in een perceel, waarin een zaak in hoeden is gevestigd. Omstreeks tien uur kwam oen der firmanten thuis en bemerkte toen hij gaslicht aanstakdat in den kelder leven werd gemaakt. De voordeur weder opende ontwaarde hij, dat drie personen haastig wegliepen. Daarop naar het kantoor gaande, zag hij, dat het slot van de brandkast door middel van een groote centerboor bewerkt was en dat een bincenkastje verbroken was. De politie werd gewaarschuwd en een verder onder zoek ingesteld. Het bleek toen dat de inbrekers over vallen waren. Twee bakjes met zilvergeld, die uit de kast waren gehaald, stonden op den grond, waar tevens eene mooie collectie inbrekers werk tuigen was achtergelaten. Een geldtaschje werd in den kelder ledig terug gevonden, waarin een som aan bankpapier moet geborgen zijn ge weest. Juist was des middags een vrij groot kapitaaltje uit de brandkast genomen. Verdronken. Nabij de Oranjesluizen is een schippersvrouw met een kind op den arm over boord geslagen en verdronken voor de oogen van den schipper en diens knecht. Spoorweg-ongeluk. DeD 22 is bij Gorsel een personentrein gederailleerd. Het ongelnk is ontslaan doordat een hulpwachter, die dienst deed als wissel wachter, den wissel overhaalde toen alleen nog maar de machine en tender op het goede spoor waren, waardoor alles uit de rails vloog. Gelukkig dat de trein geen snelheid meer had omdat bij te Gorsel moest stoppen, anders waren de ongelukken niet te over zien geweest. Nu hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Den machinist, die tegen de vuurkast bijna onder den grond zat vastgeklemd, heeft men er nit moeten zagen, wat twee urer. geduurd heeft. De man had ern- brandwonden gekregen en is naar Zwolle vervoerd. De stoker werd van de machine geslingerd zonder letsel. De conducteur die in den gekantelden bagagewagen zat, heeft men er van boven moeten uitkappen. Het terrein waar het ongeluk heeft plaats gehad, toonde een ontzettende verwoesting. Locomotief en tender lagen rechts van den weg, de bagagewagen en derde-klasse- ijjtuig links. Alles is zwaar beschadigd. Telegraafdraden, trekwissel, draden, alle3 is stuk. Veehandel ln Friesland. De aanvoer in melk- en kalfkoeien was op de jongste markten, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, grootongeveer twee duizend. Vooral zoogenaamde nieuw- melkte rnnderen waren ter markt aanwezig. De handel in deze soort van vee ging vlagde grootere aanvoer deed de prijzen niet dalen, wijl een aantal Belgische koop lieden aanwezig waren, die flink kochten, terwijl ook voor Holland aangekocht werd. Vette koeien blijven goed gevraagd de handel daarin is sedert ettelijke weken vast, met weinig afwisselende prijzen. Stieren met grooteren aanvoer waren flauwer, met lager prijzen. Vette kalveren, met matigen aanvoer, waren goed ge wild de omzet was goed, maar de prijzen waren eer lager dan hooger. De aanvoer van nuchtere kalveren was groot de handel daarin was opgewekt met goeden omzet, tot in de derde hand. Toch konden geene prijzen bedongen wor den als vóór de plotselinge daling, een paar weken geleden. Ofschoon de aanvoer van schapen en lammeren zeer klein was, kenmerkte de handel in wolvee zich door traagheid. Er werd wel gehandeld, maar het ging uiterst langzaam. De omzet was niet groot. In vette varkens, waarvan de aanvoer behoorlijk was, ging het druk, met flinke prijzen. Hetzelfde was het geval met vette biggen. Ook de Londenscha biggen voor export waren goed gevraagd. De aanvoer was 2000 melk- en kalfkoeien, 200 votta koeien, 200 vette kalveren, 140 stieren, 2800 nuchtere kalveren, 400 schapen en lammeren,120 vette varkens, 500 vette biggen, 300 magere varkens, 400 kleine biggen. De prijzen zijn Vette koeien, le kwaliteit, 28 - 311/» ct., 2e kwaliteit 25277s ct., 3e kwaliteit 2024 et., stieren 22^225 ct., vette kalveren 34—44 ct., vette schapen 2172—24 ct., vette varkens 22—237224 ct., Londensche biggen 2022 ct., per 72 Kilo. Melk- en kalfkoeien 1140f230, pinken f 50—f 75, nuchtere kalveren 1 7,50f 10, weide9chapen f 16f21, magere varkens f 38—f 57, jonge biggen f 1,10—f 1,40 per week. (N. v. d. D.) Feestgave voor den Paus. Volgens »De Tijd" bedraagt de feestgave, voor den Pans in ons land bijeengezameld de som van f 9954.50. Van 1 tot 5 Maart heeft Pans Leo XIII naar aan leiding van zijn jubileum 350,000 telegrammen ontvangen. Tegelijk ontving hij niet minder dan 2 millioen brieven. Èr zullen minstens drie maanden noodig zijn, niet tegenstaande het talrijk personeel, hiermede belast, om al deze brieven na te zien.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1