No. 38. ftüerste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. V R IJ D A G 28 MAART. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. i)e Oorlog in Znid-Afrika. M.htlAARSI IIi: COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën :j Per regel t' 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9, JBNGMIjAND. Over het algemeea is de toon der Engelsche bladen over een mogelijk gunstig resultaat der zoogenaamde vredesonderhandelingen zeer weinig optimis tisch, Allen, van welke richting ook. zouden een spoedig einde van den oorlog gaarne zien, (al ware het om geen andere reden dan om de kroningsfeesten in rustige glorie te kunnen vieren), maar door ervaring wijs, althans minder lichtgeloovig geworden, vreezen zij, ieder blad volgens zijne eigene paPij-politiek, dat de vrede nog ver af is. De Jmgo-bladen, vasthoudende aan Chamberlain's woord, dat den Boeren geen schijn van onafhankelijkheid zal worden gelaten, geven hun vijanden na, dat, hoe in ieder ander opzicht ook te verachten, zij weten te vechten en te sterven voor hun onafhankelijkbeidswaan. Mochten, zoo redeneeren zij, ook de leiders Schalk Burger, Steyn en Botha overtuigd zijn dat langer strijden onzin is, de grooto massa zal zich daaraan niet storen, en wij zullen moeten doorvechten tot de laatste Boer krijgsgevangen of gesneuveld is. De oppositie-bladen, van overtuiging, dat de eerste stap tot deze onderhandelingen door de Engelsche regeering is gedaan, (waartoe Wolseley naar Kaapstad zou zijn gezonden), verwachten daarvan geen heil, omdat naar hun oordeel, Engeland te ver is gegaan om thans nog te kunnen aan bieden, wat de Boeren steeds gerechtigd waren t9 eischen. Zij stellen zich op het standpuntdat dez8 oorlog onrechtvaardig begonnen, dom en wreed gevoerd, wel moet worden doorgezet, wjjl men niet terug kan. Engeland liet, na de inname van Pretoria, de aangeboden gelegenheid glippen om zich met eere uit den strjjd terug te trekken, thans is het daartoe te laat. De regeering van Canada heeft een nieuwe aanbie ding naar Londen geseind, om een vierde contingent troepen voor Znid-Afrika nit te zenden, evenals de vorige ook weer 2000 man sterk. Indien de aanbieding aange nomen wordt alsof men het aan het Engelsche depar tement van oorlog niet met beide handen zal aangrijpen! zal het meerendeel der soldaten bereden worden. Een telegram nit Lahore heeft aan de .Morning Leader" het bericht gebracht dat in het Vjjfstroomenland in Britseh-Indië twee duizend man per dag stierven aan pest en do halve provincie besmet is. FRANRRIJJK. Thans heeft Delcassé, de minister vau bnitenlandsche zaken den 25 ook in de Kamer in lichtingen verstrekt over de Fansch-Rnssische overeen komst. Hij zeide o.a.Om er ons toe te brengen hande lend op te treden, zou het noodig zijn, dat de integriteit van China werd aangetast, of dat China zoo zeer werd belemmerd in zijne ontwikkeling, dat er gevaar voor onze belangen uit voortspruit. In een dergelijk geval te aarzelen, zou dat voor eene groote mogendheid niet gelijk staan met afstand doen Frankrijk weet, dat alle mogend heden er gelijkelijk belang bij hebben dat de plechtig geproclameerde beginselen worden geëerbiedigd, dat China onafhankelijk blijft en geopend voor den vrijen wedjjver van den ondernemingsgeest en van de kapitalen der ge heeld wereld. Er zijn in het uiterste Oosten geen elkaar tegenwerkende krachten maar er is een samenwerking van krachten naar hetzelfde doelhandhaving van den status quo en den algemeenen vrede. Ziedaar de gedachte welke Frankrijk en Rusland hebben doen weten aan al de mogendheden, die het tractaat van Peking geteekend hebben. (Toejuichingen.) Ten slotte zeide de minister, dat de Franach-Russische verklaring reeds de min of meer uitgesproken adhaesie had ontvangen van verschillende mogendheden en de ver- zekeriug van het volkomen vertroawen van alle mogend heden. ZUID-AFRIKA. Volgens de laatste telegrammen is de nieuwe drijfjacht tegen De la Rey afgeloopen en mislukt Kitchener toch telegrafeert van dea ^6 De colonnes bereden troepen ondernamen in den avond van den 23 dezer zonder geschut of bagagetrein een gecombineerde beweging tegen De la Rey. De colonnes vertrokken van Commandodrift aan de Vaal, Klerksdórp, en de blokhuizenlinie van Vaalbank naar Lichtenborg. Bij bet aanbreken van den dag op 24 dezer waren de colonnes in de hun aangewezen posities en begonnen zij met snelheid op te rukken in oosteljjke richting. Zij hielden voortdurend verband met elkander, met het doel de Boeren tegen de blokhuizenlinie te drijven of hen te dwingen tot een actie. Alle rapporten betreffende de gecombineerde beweging zjjn thans ontvangen. Het geheele aantal gevangenen bedraagt 135. In het congres der Tereenlgde Staten. WASHINTON, 26 Maart. In het Huis van afgevaar digden bracht de heer Burleton opnieuw de motie ter sprake, waarin aan den staatssecretaris Hay wordt ge vraagd, waarom hij weigerde hulp te verleenen aan den geesteljjke Thomas, die wensehte de concentratiekampen in Zuid-Afrika te bezoeken en daar steun te verleenen en gelden uit te deelen. Na een critiek te hebben geleverd op de houding van den staatssecretarisbracht Burleton groote hulde aan de strijdende Boeren. Hij sprak de hoop uit, dat zij den strijd zouden voorzetten, totdat elk Eogelseh soldaat uit Zuid-Afrika zou verdreven zijn. Spr. wees op het con trast tusschen de wijze waarop lord Methuen was behan deld, mat de terechtstelling van Scheepers. De heer Hill, de voorzitter dar commissie voor buiten landsche zaken uit het Huis, antwoordde, dat de staats secretaris Hay alles had gedaan wat hij doen kon. On getwijfeld zou ean middel worden gevonden om aan de Boeren steun te verleenen. De Vereenigde Staten hadden reeds eenmaal hunne bemiddeling aangeboden in den strijd en zij zonden dat opnieuw doen, wanneer dat aanbod aannemelijk zou wor den verklaard. Dood van Cecil Rhodes. KAAPSTAD, 26 Maart. Cecil Rhodes is heden over leden hij stierl geheel zouder pijn. Zijn dood is het onmiddellijk gevolg van een zeer groote zwakte na twee aanvallen van zijn hartkwaal gedurende den dag, waarvan een zeer ernstig was. Rhodes gaf den wensch te kennen begraven te worden in da Matoppo heuvels in Rhodesia. Ontplolllng. Te Bingen a/d Rijn is de fabriek van Breth Huss door een hevige kraitoutploffmg verwoest. Een meisje werd bij het onheil gedood. In het stadje is aanzienlijke schade aangericht. Men vermoedt dat er een aanslag in 't spel was. Aanvaring, Uit Calais wordt gemeld De vipchaak »Calais" is in het kanaal aangevaren door het Duitsche stoomschip »Cap Verde", van Hamburg naar Buenos Ayres bestemd, en dientengevolge gezonken. Zeven der opvarenden worden vermist, twee man zijn opgepikt door een andere smak. Kien brandstichter. Een brandstichter van zeer bijzondere soort is te New-York ontmaskerd. Het is zekere Eduard Farley, een man van 27 jaren, die zich een zaiure vermaardheid had verworven door als redder op te treden bij branden. Als er een groote brand uitbrak, was hij er altjjd bij. De brandweermannen noemden hem »Johnny on the spot" (Jantje Overal). Hij ging vooraan bij reddingspogingen, bekwam meestal wonden en werd met lof in de bladen vermeld. Onlangs ontstonden er in bot hólel »Astor House", waar hij in dienst was, drie branden in één nacnt en Farley gedroeg zich daarbjj zoo voor beeldeloos moedig, dat hjj argwaan wekte bij den brandweercommandant. Door vragen in t nauw gebracht, bekende hij ten slotte, dat bij de branden, weke hij hielp biusscbeu alle zelf had aangestoken, alleen om als redder te kunnen op treden. »Ik wilde een held wezen," zei de ijdele dwaas, »en ik heb mij ook meer roem verworven dan menig gioot Generaal." Farley moet op die wijze ruim honderd branden heb ben gesticht. Te Iiaren (Gooiland) werd eene briefkaart per post verzonden, waarvan het adres luidde: »Aan den beminde van mijn zaster, die te Amsterdam op een kamer woont met een student en een hond achter mijn broer in de Helmestraat." In weerwil van de bekende scherpzinnigheid van post beambten bij het opsporen van ondu.delijk geadresseerden, is deze briefkaart als »onbeste)baar" teruggekomen. De heer Th. M. Ketelaar heeft namens het Hoofd bestuur vau den Rond van Aederlaudsche Onder wijzers aan den Secretaris van den .National Union oi Teachers" (tien Engelsehen Onderwjjsbond) geschreven, dat de Bond niet zal vertegenwoordigd zijn op de alge- meene vergadering te Bristol te houden. De heer Ketelaar schrijft Indien wij d. i. de Bond aanwezig waren, zou den we te dikwijls herinnerd worden aan den ongeluk- k gen strijd die tegenwoordig in Zuid-Afrika gevoerd wordt en waarin uw landgenooten onze stamgenooten bevechten die voor de onafhankelijkheid van bun land worstelen. Een Engelsch spreekwoord zegtbloed is dik ker dan waterwelnu dit is met het onze het geval zoodat als van zelf onze gevoelens zijn met het dappere edele volk in Zuid-Afrika. Wanneer eenmaal de vrede hersteld zal zijn, hopen wij weder uwe belangrijke ver gaderingen bij te wonen. Nu valt ons dit te moeilijk. Het antwoord van den secretaris der .Union" luidde: 't Spijt ons ten zeerste uit uw schrijven van den 17 t vernemen dat wij niet mogen hopen afgevaardigden van uwen Bond op de algemeene vergadering te Bristol te ontmoeten. Maar wij begrjjpen volkomea het gevoelen, dat u tot uwe beslissing geleiu heeft, en wij waardeeren 't. Te Amsterdam is een man aangehouden, die op zjjn zwager in zijn woning 4 revolverschoten had gelost en dezen daarbij had getroffen in den rechter slaap en in den linker schouder. De revolver, en scherpe patronen, welke in het bezit van den dader werden bevonden, zijn in beslag genomen. Pokken. In een polderkeet bewoond door 25 personen, staande op een boerderij onder Poeldijk (Monster) zijn pokken uitgebroken. Maatregelen tegen uitbreiding worden ge nomen. Te Felsen heeft men hoop, den Rijkssteiger zoo veel vergroot te krijgen, dat de stoomschepen der Hol- landsche Stoombootmaatschappij, welke een geregelden dienst op Londen en Huil onderhouden, aldaar kunnen aanleggen, om de producten van land- en tuinbouw in te laden en naar de Londensche markt te brengen. Kievitseieren. In Friesland verwacht men niet veel kievitseieren, omdat de maadianden, waar de kieviten gewoon zjjn hnnno eieren to leggen, voor een groot deel onder water staan. Utrecht. Da minister van koloniën, Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck heeft het Diaconessenhuis ver laten en is naar Wiesbaden vertrokken, teneinde aldaar een nakuur te ondergaan. Hoewel nog zwak, bevindt de minister zich thans redelijk wel. Uit den ouden tijd. De Zaanlandsche courant vermeldt het volgende We lazen in een oud adversarium .Gebekte of sna veldokters. Toen in het jaar 1656de pastin Rome woedde en er de grootste verwoestingen aanrichtte, "zochten de geneesheeren zich op de volgende wijze tegen de aan steking te beveiligen. Wanneer zij hunne kranken be zochten, droegen zij een lang kleed van gewascht doek, een masker voor het aangezichtom geen pestiale lucht in te ademen, voorts een groote kristallen bril voor de oogen en op den neus een langen vogelbek, waarom men hun gebekte of snaveldoctoren noemde, deze bek was opgevuld met welriekende kruiden. In de handen, waaraan zij handschoenen droegen, hadden zij een langen stok, waarmede zij aanwezen, wat de kranke te gebruiken en waar te nemen had. Op deze wijze beveiligden zjj zich togen de aansteking en konden zonder gevaar voor hun leven, de ellendigen de noodige hulp toebrengen; door alle straten der stad zag men in dit gewaad gakleede artsan, dat de kinderen er de vlucht voor namen. Alleen de schoenen waren volgens de mode van dien tijd. Rend van Sied. Onderwijzers. Door 't Hoofdbestuur van den Bond van Neder- landsche Onderwjjzers wordt een onderzoek ingesteld naar 't aantal Onderwijzers en Onderwjjzeiessen die op 15 Maart nog zonder betrekking waren. Het noodigt hen nit, hun naam en adres ten spoedigste op te geven aan 't Algemeen Secretariaat, Ceintuurbaan 286, Am sterdam, met vermelding van 't aai;tal malen, dat men gesolliciteerd heeft, de plaats waar men zijn opleiding genoten heeft, en de mededeeling, of men al dan niet als tijdelijk onderwjjzer(es) of als volontair werkzaam is. Acte examens Noord-Holland. De volgende heeren zullen als deskundigen optreden bij het examen voor de hnlpacte te Haarlem. Ned. Taal en Lezen de heerea Bijleveld, directeur Geref. kweekschool voor onderwjjzersToose, leeraar Handelsschool, Njjk, hoold eener openb. school, Oastelein, leeraar aan een Christ. Instituut. Kennis der Natuurde heeren Tijsse, Leeraar aau de kweekschool, Tennissen, privaatdocent, Hsnkels, leeraar H. B. S., v. Niekerken, leeraar Geref. kweekschool. Rekenende heeren Bakker, hoofd eener Roomsoh- Kath. school, Zernicke, hoofd eener openb. school. Geschiedenisde heeren Meyer, directeur gemeentelijke kweekschool van onderwjjzers, IJzerman, directeur H. B. S., Postmus, leeraar Geref. Gymn. Aardrjjkskundede heeren Prakken en v. Krieken hoofden eener openb. school. Opvoeding en onderwijs: de heeren Kappenborg, hoofd eener openb. school, Emous, hoofd eener Ohrist. school. Teekenen en schrjjvende heeren Meerwaldt, hoofd eener openb. school, en van Soeren, onderwjjzer aan eene openb. school. Nuttige haudwerken de dames Teunisse en v. d. Velden. Vrije- en ordeoefeningen de heeren Harting en Staal man, onderwjjzers aan eene openb. school. Zangde heeren van der Ent, hoofd eener openb. school, en Beyerle, leeraar gemeenteljjke kweekBch., allen te Amsterdam. Voorzitter der Commissie is de districtsschoolopziener, de heer Van Rijsens, te Alkmaar. Leden de hteren Mr. v. Goens, Mr. Piet, Jelgerhuia Swildens, Halsheimer, resp. schoolopzieners in de arron dissementen Helder, Sommelsdjjk, Hoorn en Medemblik. en de heer Bakels, te Koog a/d Zaan, ond-arrondisse- ments-schoolopziener. Uitvoer van vleesch. In de Eerste Kamer bracht de heer Bultman onlangs den exportbandel ter sprake en in verband met de circulaire van de Kamer van Koophandel te Londen kreeg de heer Van Wjjck lid van de Tweede Kamer dezer dagen verlof tot den minister van Waterstaat eenige vragen te mogen richten naar aanleiding van de afkeuring van vleesch uit Nederland in Engeland inge voerd. De dag dezer interpellatie zal nader worden vastgesteld. Met groote belangstelling ziet »Het Marktwezen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1