Beendermeel. Tot voorzitter der banne Barghorn is gekozen de heer S. Brnin. Benoeming. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Hol land zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belas tingen, te Alkmaar de heer H. J. Vonk, te Andijk de heer K. Tensen, te Broek op Langendijk de heer D, Slot te Katwoude, de heer C. Middelbeek, te Koedijk de heer H. Kramer, te Landsmeer de heer J. Tamp, te Parmer end de heer J. B. Rijkenberg en te Weesp de heer J Brant. Harlngcarspel. Den 24 vergaderde de raad dezer gemeente. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd medegedeelddat bij de laatste kasverilicatie aanwezig is bevonden f 1067.731? en voorts, dat, blykens mededeeling van Ged. Staten door de gemeente f 2380 vergoeding zal worden ontvangen voor het onderwijs, waarbjj blijkbaar is gerekend op ver meerdering van personeel te Kerkbuurt, aangezien daar meer dan 90 leerlingen school gingen en die post bij de begrooting op f 2120 is geraamd. In verband met die vermeerdering van leerlingen had de distriet-schoolop ziener ook aangedrongen op aanstelling van een onder wijzer, waarom wordt besloten enkele kinderen van Kal verdijk over te plaatsen naar de school te Dirkshorn In de commission tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd voor Kerkbuurt de heer J. Burger, voor Dirkshorn, de heer E. Meijer Drees en benoemd voor 't Waarland de heer A. van Ophem. Nadat nog was bepaald dat weder met de rattenveidelging zou worden aange' vangen en de rondvraag niets opleverde werd de verga dering door den voorzitter gesloten en ging de raad in comité tot regeling van den hoofdelijken omslag. Middelburg, Zondagnacht is hier eene alleen wonende oude vrouw op haar kamer door het omvallen van een brandend petroleumstel, waardoor een bed aan het smeulen is geraakt, gestikt's morgens is het ver koolde lijk gevonden. Purmerend. Aan de melkfabriek «Hollandia wilde den 22 een der geëmployeerden van een bordes naar beneden gekomen. Ongelukkig stapte hij mis, omdat de gewone trap door een ladder was vervangen. Hij viel van eene aanzienlijke hoogte op den steenen vloer, en werd opgenomen met schedelbreuk en kwestuur aan den elleboog. De verwisseling van de trap door een ladder was hem bekend, omdat hij langs die ladder het bordes had be reikt, en kort te voren een ander had gewaarschuwd voorzichtig te zijn. Zijn toestand is thans redelijk wel. Hollandsehe vlsschers naar IJsland. Als een merkwaardige gebeurtenis in de Hollandsehe beugvisscherij meldt men aan het N. v. d. D. dat twee sloepen uit Middelharnis, onder geleide van een Engelschen loods, bij IJsland gaan beugen. De groote schaarschte aan kabeljauw op de Noordzee, waardoor de bekende Hollandsehe zoutevisch, slechts in geringe hoeveelheid aangevoerd kan worden, noodzaakt de visschers andere wateren op te zoeken. Verleden jaar heeft de eerste Hollandsehe sloep bij IJsland gebeugd doch voornamelijk door het late vertrek mislukte toen de proef. Het zou voor de zeil-beugers eene uitkomst geven, indien deze proef gelukte. Schagen. In eene voltallige vergadering van den raad alhier werd de vorige week behandeld het adres van de vereeniging «Algemeen Belang" inzake het te Schagen stichten van eene kaasmarkt, vrij van hooge wik- en weeg- loonen. Besloten werd aan B. en W. een blanco crediet te verleenen ten einde een grondig onderzoek voorbedoelde stichting te kannen instellen. Op het verzoek van de naamlooze vennootschap motordienst KolhornSchagen om een subsidie van f200 voor 1902 werd gunstig be schikt. Bij de rondvraag werd door den lsten wethouder de heer P. Buis opgemerkt, dat de beste tijd voor het instellen van eene kaasmarkt volgens hem begin Septem ber zou zijn op spoedige behandeling van het adres van Algemeen belang werd algemeen aangedrongen. Bijks- liandbouw wi ntcrschool. De overgangs- en eindexamens voor leerlingen van deze school te Schagen zullen in het openbaar gehouden worden op 2 en 3 April a.s. Ja,*' stamelt Eva, «omdat ik ken Hanne van kindsaf, ze was vroeger mijn beste speelkameraadje, we hebben alles samen gedeeld, onze poppen, onze geheimpje, onzen boterham, alles Toen wij ouder werden, liepen onze wegen uiteen, zij onttrok zich aan den kring, waarin zij was ge boren en ik zeg dit niet om Hanna in uw oogen te verlagen, maar om haar te verontschuldigen als zij wank lt op den grond waar het lot haar nu heeft geplaatst, als zjj het verschil tusschen scherts en ernst niet kent in de wereld, die zoo vreemd voor haar is. Ze heeft een groote zelfstandigheid en misschien is haar man niet de rechte persoon om haar te waarschuwen en terecht te wijzen. Ik kan alles niet zoo uitdrukken als ik 't meen ik weet niet of gjj mjj begrijpt «Lees dit opmerkelijk eenvoudige grafschrift eens!" zegt Finkendorp plotseling, alsof hij geen woord van haar lange redeneering heeft gehoord. Met zijn zweep schuift hjj oen half verwelkten krans op zijde en leest luid en plechtig: «Hier rust, vermoeid van den langen strijd des lovens, mijne lieve vrouw, de trouwe moeder mijner kinderen. Doro'hea Schneider, geboren Vos. God schenke haar hier boven vrede 1" Dit is natuurlyk ook oen paar geweest, dat hier beneden menig tornooi met elkaar heeft uitgevochten, zooals mjjn wachtmeester de groote dramatische tooneelen met zijn echtvriendin pleegt te noemen." Zjj moet even glimlachen over zijn bespiegelingen en zegt vervolgens «Men kan wel moe worden van het leven, dunkt mij, ook al heeft men niet gestreden en getwist." «Dat klinkt, alsof ge tachtig jaar oud zytl" antwoordt hij met een blik op haar melancholiek gelaat, en weer komt de herinnering aan zjjue moeder bij hem boven en stemt hem éen moment weekhartig. Met een ruk brengt hij eens klaps zijn horloge te voorschijn. «Al half zeven en uiterlijk om zeven uur word ik te Ruhleben gewacht! Vergeef mjj, juffrouw, als ik gauw afscheid neem 1 Ik hoop, dat deze kleine wandeling geen onaangename indrukken bjj u zal achterlaten 1 En,'' laat hij er gemoedelijk op volgen, «geloof mij, de wereld is niet zoo slecht als zjj er soms uit ziet; gelooi veeleer, waartoe iemand van uw jaren nog het recht Oranje-Slassauoord. -—Op het oogenblik worden in het sanatorium Oranje Nassau'soord 28 patiënten verpleegd, waardoor het voor malig paleis thans geheel in beslag is genomen. Voor een drietal patiënten worden de verplegingskosten uit het Enmafonds betaald. (Slot.) Er zijn nog altijd personen, die in ernst heweran, dat het beendermeelvergeleken met thomasphosphaatmeel duur is; zjj vergelijken dan waarschijnlijk den 100 kilo prijs van de eene meststof met den overeenbomstigen prijs van de andere. Deze vergeljjking gaat niet op Het is immers de vraag, hoeveel phosphorzuur van on geveer denzelfden graad van oplosbaarheid men voor een zeker bedrag kan bekomen. Wie op de hoogte i is met de wijze, waarop de geldeljjke waarde der eene hulpmeststof bepaald wordt in vergelijking met een an dere, die dezelfde plantenvoedende verbinding levert, zal al heel spoedig zien, dat het beendermeel niet duurder is dan het thomasphosphaatmeel. Integendeel, sedert de slapte in de staalindustrie, is de prijs van een zekere hoeveelheid plantenvoedsel in thomasphosphaat hooger dan die van een zelfde hoeveelheid van dat planten voedsel in beendermeel. De uitkomsten met beendermeelbemesting, in de practijk verkregenhebben de theoretische beschouwingen van sommige kamergeleerden, die op grond van de onoplos baarheid van het beendermeelphosphorzuur in dit vocht en de oplosbaarheid van een deel van het slakkenmeel phosphorzuur in die oplossing tot de conclusie kwamen of wenschten te komen, dat het beendermeel geen duit waard was, maar al te dikwjjls leelijk te schande gemaakt Op een goeden dag waren vele landbouwscheikundigen het er over eens, dat de waarde van het thomasphos phaatmeel afhing van de hoeveelheid in citraat oplosbaar phosphorzuur en den graad van fijnheid. Om te weten of beendermeel dan wel slakkenmeel van deze twee de goedkoopste phosphorzuurbemesting is, heeft men niets te doen dan het aantal proc. phosphorzuur in beide meststoffen op den prijs per 100 kilo, vermeer derd met de transportkosten te deelen. Vindt men daarvoor bij het slakkenmeel het grootste getal, wat tegenwoordig wel het geval zal zijn, dan is deze meststof het duurst. Er zullen personen zijn, die zeggen, dat deze verge lijkende berekening niet opgaat, omdat men langen tijd gewoon geweest is de waarde van het slakkenmeel-phos- phorzuur te bepalen naar den minderen of meerderen graad van oplosbaarheid in citroenzuren ammoniak, ter wijl het beendermeel-phosphorzuur hierin zoo goed als Diet oplosbaar zou zijn. En wat is in werkelijkheid het geval. Van bet phosphorzuur in slakkenmeel lost er 3/4, doch van dat iu beendermeel niet minder dan 4/5 in op het laatste werd bevestigd door Dr. Martin Ullman, directeur van het proefstation te HamburgHorn en door een onderzoek aan een der Nederlandsehe proefstations. Sommige personen, die in de practijk zeer gunstige resultaten van beendermeelbemesting gezien hebben, heb ben getracht daarvoor een verklaring te geven immers, zij stonden verbaasd, omdat zij niet geloofden, dat het beendermeel-phosphorzuur spoedig in eenige hoeveelheid van beteekenis ter beschikking der plantenwortels kwam Konden zij de gezochte verklaring niet vinden dan deugde toch het beendermeel niet. Ze redeneerden aldus «Voor de gunstige resultaten kan ik geen verklaring vinden, dus zjjn ze niet aan de beendermeel-bemesting te danken", terwijl ze hadden behooren te zeggen: De uit komsten zjjn prachtig, maar verklaren kan ik ze niet, wat bewjjst, dat wij nog niet, precies weten, wat er in den grond gebeurt." Het staat vast, dat een beendermeel-bemesting op tal van gronden meer effect heeft dan velen met het oog op den aard der daarin aanwezige phosphorzuur- verbinding verwachten en eveneens dat dit komt, door dat naast de phosphorzuur-verbinding in het beendermeel en in den bodem organische verbindingen aanwezig zijn, die de oplossing van het phosphorzuur in de hand werken. heeft, aan alles wat vroolijk en goed is ge zult zien, "t valt u onverwachts in den schoot. Vaarwel De zonderlinge man grijpt nu schielijk hare haud, drukt deze aan zijn lippen en verwijdert zich daarop, met de sporen kletterend en de rijzweep knallend. Eva ziet hem teleurgesteld, verbouwereerd na ze heeft het gevoel, zich zeer dom en dwaas te hebben aangesteld en is recht boos op ziehzelve, dat zij zich met zulke net'lige zaken heeft durven bem'ieian. Langzaam gaat zij naar huis terug. Als zij de deur van de voorkamer voorbijkomt, wordt deze juist door Amalse geopend en zie: Eva mot een oogwenk een gedekte theetafel, waar de zilveren waterketel boven de spiritusvlam stoomt en kookt, en die verder met likeur- flesschen en koude spijzen bezet is. Hanno staat ernaast in wachtende houding zij pluist aan de franjes van het tafellaken en ziet er knorrig uit. Het volgend oogenblik is Eva voorbij. Madame Bal- dauf ontvangt het meisje boven met iets verwijtends in haar stem«Ge zijt lang uitgebleven kind, en Hanne heeft den geheelen dag niet naar mjj omgekeken of zelfs gevraagd «Ze heeft 't misschien druk gehad, tante, ze komt straks zeker nog," troost Eva haar, Madame's ingevallen wang streelende. «Och, Eefje, ik wilde dat ik maar weer te Hohenburg was!" klaagde de zieke. «Die tijd zal wel weer aanbreken zegt Evaen nu moogt ge niet meer liggen tobben en donken, maar moet ge gaa slapen, zoodat ge gauw weer heel gezond wordt." «Ik vraagt de zieke. «Ik wordt niet meer gezond 1 Daarin daarin ze wijst op haar hart «daarin is een barst gekomen Eefje 1" Eva zucht. Zij voelt zelve reeds lang niets meer dan dat het leven zoo droevig en dor is. De woorden, die Finkendorp tot haar heeft gesproken «Geloof maar aan alles wat vroolijk en goed is dan zal 't u onverwachts in den schoot vallen" komen haar weer in de ge dachte en ODgeloovig schudt ze het hoofd. Hoe zou zij dit als waarheid kunnen aannemen zijdie het goede nanwelijks van hooren zeggen kent 't was maar een formule hjj moest toch iets zoggen I Wordt vervolgd. En hierdoor komt het dan ook zeer zeker wel, dat men met beendermeel vooral zulke gunstige re-sultaten verkrijgt op humusrijk land, op weiland of in gescheurde weiden en in de zandstreken op de aan plaggenhumus zoo rijke roggeësschen. Vele landbouwkundigen willen tegenwoordig vergelij kende bemestingsproeven genomen zien met beendermeel en andere phosphorzuurbevattende meststoffen, daartoe aangespoord door de uitkomsten, die zij van beender meelbemesting gezien hebben. Als men op de lichte gronden tegelijkertijd de kali- en stikstof bemesting maar niet vergeet, en er aan denkt, dat beendermeel thuis is op gronden, waarin het plantenvoedsel zich gemakkelijk beweegt, zullen de uitkomsten niet tegenvallen. In Duitschland, in de eerste plaats in Lotharingen, zjjd onder leiding van landbouwleeraren, vooral op wei en hooiland, tal van proeven met beendermeel-bemesting genomen. Door een bemesting met 600 K.G. ontlijmd beendermeel per bunder werd de opbrengst met 15'/2 k 112 procent verhoogd en waar bovendien op zandgrond 600 K.G. kaïniet gegeven werd, bedroeg de meeropbrengst zelfs tot 152 Voor een bemesting van f 30 per bunder, kreeg men tot 4550 K.G. hooi per bunder meer. Om van de zandgronden in ons land niet te spreken, wijzen we op proeven te Goedereede en Zegwaart ge nomen, die met gunstigen uitslag voor het beendermeel bekroond werden. Aan het slot van ons opstel nog eens op de meerge melde potproeven terugkomendewijzen wij hen die altijd komen aandragen met de ongunstige uitkomsten, door Wagner en Maerc&er met ontlijmd beendermeel- bemesting verkregen, op de gunstige resultaten, die Dr. Julius Kuhn, Dr. Baumert en Dr. Folke te Halle bij dergelijke proeven voor het beendermeel konden not.ee- reo. Kühn, een man, die voor Wagner en Maercker niet behoeft te wijken, verklaart, dat het phosphorzuur in gestoomd beendermeel voortreffelijk werkt en bij be mesting zeer goed rendeert, als het maar op daarvoor geschikte bodems gebruikt wordt. Dit laatste bewjjst niets tegen het beendermeel, want de hiermede concur- reerende meststof, het slakkenmeel, is ook niet op alle gronden op haar plaats. Het ontlijmd beendermeel is aangewezen als phosphor zuurbemesting voor humusrijke, goed doorlatende gron den op zware, taaie klei past het niet en evenmin op humusarm zand. Het vormt daar een voordeelige bemes ting voor gewassen met een lang groeitijdperk, zooals aardappels, wintergraan, mangelwortels, peen en op weiland. In geval mea een groene bemesting wil geven, bemeste men het land voor het gewas, dat de groene bemesting moet. leveren, alvorens dit gezaaid wordt. Het gewas, waarvoor de groene bemesting zal dienen, heeft dan als deze uit een vlinderbloemig gewas bestaat, geen bemesting noodig. Ieder landbouwer neme een proef met beendermeel, natuurlijk op de daarvoor als geschikt genoemde gron den. Wie oen door het Rijk gesubsidieerd proefveld aan legt verzoeke den ambtenaardie het plan opmaakt onder de meststoffen voor een der perceelen ook het beendermeel op te nemen. Ugmondblnnen. Getrouwd. 4 Febr. Petrus Klaver ea Aagje de Boer. Geboren. 26 Febr. Jacoba Geertrnida, d. van Johannes Kramer en Anna Brakenhoff. Over leden. 2 Febr. Eduarda, d. van Joseph Liefting en Geertje Dirksen, II w. 6 Maartje Hollander, wed. van Jan Admiraal, 90 jaar. 19 Gerardus, z. van Johannes Apeldoorn en Maria Johanna Apeldoorn, 8 m. G e t r 1 Febr. o G e b o 2 Febr. 6 10 11 14 18 19 22 23 Over 10 12 25 27 28 Aügaiond aan Zee. o u w d. Jan Glas en Maartje Wijker. Floris Alber- tus van der Meulen, te Alkmaar, en Guurtje Zwaan, alhier. Jan Schol en Aagje van der Plas. Cornelis Zwart, wednr. van Dirkje Blok, en Petronella Bosman. Cornelis Zwaan en Engeltje de Groot. Arie Wijker en Antje Zwaan. ren. Tijs, z. van Cornelis Zwart en Cornelia Blok. Gerritje, d. vau Fhilippus Groen en Kniertje Prins. Engel, z. van Engel Prins en Aafje Zwart. Klazina, d. van Jacob Stam en Marjjtje Stam. Helena, d. van Jacob Zwart en Engeltje Prins. Simon, z. van Simon Zwaan en Dirkje Ver dwaald. Martinns Petrus, z. van Cornelis Nicolaas Koop man en Elisabeth Hopman. Adriana, d. van Jan Visser en Aafje Krab. Arendje, d. van Herdrik Groen en Antje Wijker. Jacob, z. van Engel Wijker en Jansje Zwart. Krijn, z. van Jan Blok en Neeltje Visser, leden. Martje Vroom, echtgen. van Claus Willems, 72 j. Douwe Cammingawednr. van Albertje de Vreugd, 62 j. Cornelis Swaan, echtgen. van Mietje Plantejjdt, 74 jaar. Kos, z. van Kos Wijker en Guurtje Goada, 4 m. Maria, d. van Cornelis de Jong en Willempje Glas, 22 j. Barsingerliorn. 1—28 Febr. 1902. Geboren. Pieter, z. van Dirk Floor en Aafje Broekhuizen. Trijntje, d. van Jacob Heeman en Neeltje van der Welle. Overleden. Anna Cornelia Albertina, d van Cornelis Ooijevaar en Geertje Bakker, _6 m. Cornelia;Kwast, echtgen. van Cor nelis Kooij, 51 j. Maria Krigé, echtgen. van Ariën Stins, 67 j. Tennis Koomen, echtgen. van Guurtje Nobel, 53 j. Dieuwertje Waterdrinker, wed. van Germent Schagen, 65 j. Druk van Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6