i Op de Waterhoeve No. 40 Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 2 A P R I L. Groote" Voorj aar s-V eemar kt te Alkmaar, Maandag 21 April 1902. op Woensdag- 23 April 1902. TOELATING €?e vonden 17"oor werpen. Buitenland. Nederland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen Teroorzaken. FEUILLETON NV. 11 eimburg-. Vertaling van HERMINA, van leerlingen op de vier Gemeentescholen. UMIUUMIÜ COIIBANT. Deze Courant wordt 9insd»g-, ttonderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 6,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. ïtlefoonnummer 3. Prijs der gewone ndvertentlën t) Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco ,'aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeele belasting No. 13, voor bet dienstjaar 1901 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordbolland te Amsterdam den 27 Maart 1902; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, den 29 Maart 1902. G. RIPPING. Bezichtiging tegen lO c<s. de persoon op Zondag 6 April a.s., 's namiddags van 13 uur. Hostelooze bezichtiging voor onvermogenden op Zondag 13 April a.s., 's namiddags van 1 3 nor, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zjjn ter ver gadering der commissie op Vrijdag 11 April a.s., 's namiddags van 23 nnr, ten stadbuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaar worden geeno toegangskaarten afgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van F. H. RINGERS, aldaar, om vergunning tot het op richten van een gasmotor van 23/4 paardekracht, in het perceel aan de Laat, Wijk A, No. 134, en dat op Za terdag 12 April 1902, des voormiddags te e 1 f ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 Maart 1902. C. D. DONATH, Secretaris. DOOR 49) In de Kroon'', het bekende hotel te Raleben, bevindt zich de eetzaal van het corps officieren. Zij ligt éen trap hoog. Slechts twee eskadrons zijn hier ingekwartierd, maar daarentegen zijn de Hohenburgsche kameraden bijna allen vaste klanten In de »Kroon" want hier is de hemsl hoog en de kommandant ver weg. Da rit van anderhalf unr is niet noemenswaardig, verlof behoeft niet aangevraagd te worden, als men maar voor middernacht weer thuis is. Natuurlijk wordt er ook in alle stilte soms een spelletje gedaan, zooals nu ook, héél onschuldig »Mijne tante, nwe tante" en Finkendorp heeft bij al zijn an dere eigenschappen ook een hartstochtelijke liefhebberij voor het spel. Hij kan zich deze permitteeren, hij heeft 't er voorwat hij verliest, verliest hij voor zich alleen, jonggezel als hij is en blijven zal. Tnsschen al de unifor men zitten twee heeren in bnrgerkleeding, baron Lindner en Karei Baldauf. De baron doet ditmaal niet mee, hij wordt a conto van zijn grootmoeder solied en is niet in do rechte stemming maar Karei Baldauf schijnt met lichaam en ziel in het spel op te gaan. Een unr geleden zijn de heeren van tafel opgestaan om aanstonds aan den slag te gaan rit meester van Rosenbergh houdt de bank. De geheele at mosfeer is, hoewel in de kamer daarnaast alle vensters openstaan, nog vervuld met den geur van spijzen en wijnen, waarbij zich nu die van mokka en sigaren voegen. Baron Lindner en een kellner maken in een grooten zilveren bokaal een bowl Waldmeister uit het Zevengebergte en een ander roept: Weinig Moezel wijn en veel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der vier Gemeentescholen toegelaten wen- schen te zien uitdaarvan vóór 15 April 19(18 aangifte te doen bij de hoofdQu dier scholen onder overlegging van het geboortcbrïefje en het lnën- tlngsbrlefje der kinderen waarvan toelating ge vraagd wordt. Voor de aangifte aan de derde Gemeenteschool (hoofdde heer A. P. Zeilmaker) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw aan den Koningsweg, des morgens van 8'/2 tot 9 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 1 April 1902. C. D. DONATH Secretaris. Te bevragen aan hot bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur Een duimstok, een gouden manchetknoop, een fietsket- Ung, een doos prnimedanten, een duimstok, een R. K. kerkboekje een geschiedenisboekje een zakportefeuille een bosje sleutels een boezelaar, een pak boeken een gouden oorknopjeeen ledige portemonnaie een tabaks zakje, een pakje kunstbloemen, een dop van een kinder wagen, een centimetormaat. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 28 Maart 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. FRAVHRUft. Omtrent de beweerde samenkomst van oenige bekende Engelsche staatslieden met dr. Leyds te Parijswaarvan wij in ons vorig nummer melding maakten wordt niets naders vernomen. De Fransche fantasie is ditmaal blijkbaar weder ai te levendig geweest! Intnsscben zijn de drie Boorenafgevaardigden op hun thuisreis uit Amerika te Havre aangekomen en natuurlijk onmiddellijk door eenige dagbladcorrespondenten geïnter viewd over de vredesonderhandelingen. Volgens de »Patrie" moeten zij daarop de volgende verklaring hebben afgelegd »De belichten, welke wij vernemen zijn zoo ernstig, dat wij ze moeilijk knnnen bespreken. Wij herhalen dat zonder onaf hankelijkheid de vredo voor ons onmo gelijk is. Wellicht heeft de dood van Rhodes eenigen invloed op het einde van het conflict. Op 't oogenblik is onze toestand uitstekend; wij zijn vast besloten Enge land door hardnekkigen tegenstand tot vrede te dwingen. Onze saccessen zullen zich herhalen." ITAÏAK. De Pans heeft een lange encycliek uit gevaardigd die een soort van testament is. Na God dank te hebben gebracht voor de verlenging van zijn Champagne en de kruiden niet te lang er in laten, Lind ner 1" Finkendorp zet zich terstond aan de met groen laken bekleede tafel en legt zijn toevallig wat platte por- tefuille vóór zich van hnis gaande, heeft hij geen plan gehad om te spelen. Maar ditmaal, denkt hij, moet het lot hem zijn vrjjwillige deugdzaamheid beloonen, als het onde spreekwoord van liefde en het gelnh in het spel ooit bewaarhetd zal worden. »Ja, er heerscht nog altijd gerechtigheid op aarde," verklaart Finkendorp op het eind van den avond op sa- tirieken toon, als Karei Baldanf, wiens haren hem van opgewondenheid op het bezweette voorhoofd kleven, hem en verscheidene andere heeren eenige briefjes over de tafel toeschuift, waarbij hy verklaart binnen drie dagen zoo en zooveel gnlden te zullen betalen. Gerechtigheid herhaalt Karei Baldanf, opstaande. »Een mooie grap 1 Waar ziet ge die hier?'' »Denk maar eens na," herneemt Finkendorp, »gij hebt een mooi landgoed, een bekoorlijke vrouw en een diet bare moeder en ik heb noch het een, noch het ander zelts niet een moeder, arme wees als ik benl" iDe duivel hale mijn moeder 1" denkt Karei, een glas bowl door de keel gietende. Als Maurits zich ditmaal niets meer laat aftrochelen en moeder verder ook de hand van mij aftrekt, dan zal 't er mooi uitzien, en toch moet ik het geld hebben, 't koste wat 't wil! Nu, moeder zal eindelijk wel weer bijdraaien, eeuwig kan men elkaar toch niet in het vaarwater zitten, als men toevallig moeder en zoon is. »Knnt ge mij naar Hohenburg brengen, Baldanf vraagt Finkendorp thans »mijn paard moet blijven staan, ik heb hem stiaks wat te veel afgejakkerd." Karei denkt even na. Hij is doodaf, de bouwl was t°PPigi maar hij kan dan dien nacht bij Manrits over blijven en terstond met hem over de zestigduizend spreken, die hij binnen drie dagen noodig heeftden volgenden ochtend vroeg had hij toch daarheen moeten rijden. »Met plezier," antwoordt hij. »Ik ben er ook voor, nn gauw op te rukken," zegt Finkendorp. »Morgen om zes nnr moet ik alweer op marsch." leven, hernieuwt de Heilige Vader zijn voorschriften voor de katholieken. Z. H. betreurt de aanvallen waaraan de kerk is blootgesteld en de dwalingen, waar onder zij te lijden heeftonder meer de echtscheiding. De Paus schildert da tegenwoordige maatschappij die vrijwel in een staat van regeeringloosheid verkeert en noodigt de geheele yrereld uit terug te keeren tot Christus en den Roomsehen opperpriester de eenige bron waar zjj vrede en heil ka|i vinden. ZUID-AFRIKA. Belangrijke berichten van het oorlogsterrein zijn er ook ditmaal niet te melden. Na de mislukte insluiting van De la Reyzal Kitchener zijndoor geforceerde marschen uitgeputte troepen eenigen tijd op adem moeten laten komen. Intusschen blijkt uit de verlieslijsten dat er nog steeds veel en bijna overal gestreden wordt. Zoo hebben de Engelschen den 24 Maart bij Rhenoster-vallei verloren 8 gesneu velden onder wie een luitenanten 8 gewonden. Een kapitein en 28 man zijn gevangen genomen, doch sedert allen losgelaten. Verder blijkt uit de lijstdat in een gevecht bij Taungs op 26 Maart 6 man van de Kaapsche politie zijn gewondvan wie 1 sedert is overleden en bij Meintjesnek op 27 Maart 1 kapitein van Bethnne's bereden infanterie doodelijk is gewondterwijl 3 man van hetzelfde regiment zijn gewond. In ééne week zijn te New-ïork naar gemeld wordt 36000 menschen tegen de pokken ingeënt. QP een goeden avond zijn onder bescherming der politie de geneesheeren van den gezondsheidsraad 102 slaaphuizen binnengedrongen en werd op 6000 personen de kunst bewerking door hon toegepast. De meesten moeston nit hun bed worden gehaald. Zjj bromden wat, maar ver zetten zich anders niet. Atjeh. Uit Batavia wordt aan de »N. Rott. Ct." geseind vDe le luitenant der infanterie Geertsema Bekkeringh overviel oude hoofden van Toekoe Oemar te PoeloeRaja. Hij doodde 7 man ei 1 hoofd, en nam 19 man en 6 hoofden gevangen." Dat een kleine Bidplaats zich, wat het bezoek betreft, snel kan uitbreiden, blijkt ons nit een toege zonden uittreksel uit het jaarverslag van do Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Rüoord- wljk: In 1896 bedroeg het aantal badgasten 486. 1897 561. 1898 824. 1899 1153. 1900 1455. 1901 1766. Zooals men weet, noemt Baedeker het de schoonst ge legen badplaats aan de Noordzee. Weldra zitten de heeren in den lichten mandewagen, dien de fraaie Mecklenbnrgscho paarden als spelend over den gelijken straatweg voorttrekken Laurens rijdt en heeft bevel ontvangen Charlottenhof niet aan te doen. 't Is een zoele, geurige voorjaarsnacht, wel wat donker, maar niet zóo, dat men de omtrekken van gebouwen en boomen niet kan onderscheiden. Op de bovenverdieping van het heerhuis schemert licht dair ligt de zieke moeder en Eva sluimert naast baar bed in den ouder- wetschen leunstoel. Karei ziet alles duidelijk vóór zich en een onaangenaam, angstig gevoel maakt zich van hem meester. Als Manrits dezen keer maar wat toe gankelijk is, zoodat er niet op eens weer een familie- tooneel plaats heeft met een dergolijken of misschien nog wel ergeren afloop dan onlangs 1 Ook Finkendorp ziet naar die twee flanw verlichte vensters op. »Daar boven zit je vrouw je zeker nog te wachten", zegt hij. »Mijn vrouw? Wel neen, die wacht nooit Dat heb ik haar dadelijk a'geleerd. Daar boven zijn de kamers van mjjn moeder en van Eva Ahrens." Finkendorp tuurt onafgewend en zoolang mogelijk naar het zwakke schjjnsel. Dus daar boven woont dat ernstige meisje met haar Madonna-oogen 1 »Ik hoor, dat jnffronw Ahrens je moeder oppast herneemt hij op vragenden toon daar hij letterlijk behoefte gevoelt om over Eva te spreken. »Ja, ze past moeder op. Altijd heeft er een onde vriendschap tnsschen de families bestaan buurkinderen, begrijpt ge Het meisje is eigenlijk een arme stakker de lieve Heer had zich de moeite kunnen besparen haar te scheppen overal te veel dan alleen welkom als iemand hulp noodig heeft verdient droog brood met lesgeven." En is duizendmaal nuttiger en noodiger op de wereld dan jij en jonsgelijken Hale je de duivel! denkt Fin kendorp verwoed. »Ze heeft een interessant kopje 1" zegt hij vervolgens hardop. »Zoo vindt ge 't Kan zijn vroeger zag ze er lief nitherinner ik mij als aankomend meisje

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1