Laatste Berichten. N e d e rl a n d. De Oorlog in Znid-Afriba. Beyers was in den laatsten tijd in het noorden bedrijviger. Hij omsingelde een kleine post in Sjelonkein, doch Beyers werd gemakkelijk weggedreven door een ontzettings colonne onder Colenbrander. Bij Barberton in Transvaal heeft den 30 een ernstig spoorwegongeluk plaats gegrepen 34 dooden en 44 ge wonden. Volgens de telegrammen zon deze ramp niet het werk der Boeren doch een ongeluk zijn vermoe delijk zal een of andere onbescheiden correspondent ons spoedig anders inlichten. De verliezenlijst van den 31 maakt intusschen melding van een gevecht, dat bij Heidelberg (oostelijk Transvaal) op 25 Maart heeft plaats gehadwaarbij de politie- soldaten van Baden-Powell 4 dooden hadden, terwijl nog niet gesproken wordt van* het aantal gewonden of mis schien gevangenen. Verder wordt er nog gesproken van zes vermiste sol daten bij een trefïen bij Doornfontein dat zoowel in het westen der Kaapkolonie als dicht bij Johannesburg gezocht kan worden. Luitenant Knowles van bet 1ste regiment dragonders, is gestorven aan zijn bij Klerksdorp bekomen wonden op 25 Maart, dat is op den dag van het bekend worden van de resultaten van de drijfjacht op De la Reybij diezelfde gelegenheid moeten nog 2 soldaten zijn ge sneuveld 2 gewond en 3 gevangen genomen. De »Walmar Castle" met lord Wolseleylady Methnen en de broeders van Cecil Rhodes aan boord is den 1 te Kaapstad aangekomen. Reeds op eenigen afstand van de haven kon men vernemen dat Rhodes overleden was, en dat de begrafenis op den 3 was vast gesteld; lord Wolseley zal de teraardebestelling bijwonen. Ongeveer 20.000 menschen brachten den 29 een bezoek aan Groote Schuur, om eer to bewijzen aan het stoffelijk overschot van Cecil Rhodes. De kist met een zeer gewoon opschrift is gemaakt van hout uit het Zambesi-bosch. De begrafenis zal plaats hebben boven op een kopje. Het graf zal gehouwen worden in de rots. In de kerken te Kaapstad hadden den 30 lijkdiensten plaats ter nagedachtenis van Rhodes. A t j e h. Uit een telegram dat de »N. R. Ct." uit Batavia ontving, blijkt, dat de contoleur Frijling werd gewond bij de beschieting van ons bivak te Semaweh. Afjeh en Bjambl. Blijkens uit Indie ontvangen telegraphisehe berichten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande, in de »St.-Ct." van 4 Maart 1902, no. 53 bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorigheden over leden de fuselier E. Dijkstra (no. 36617), en gewond de sergeant H. E. Heine (no. 43701); en werden voorts in Djambi vermist (waarschijnlijk gesneuveld) de sergeant J. A. Musman (no. 40836) eu de korporaal-zieken ver pleger H. van der Meer (no. 45130) en gewond de fuse lier J. Bakker no. 41864), LONDEN, 2 April. Een telegram van Kitchener van heden uit Fretoria meldt, dat kolonel Law ley bericht zond van een hevig gevecht op 31 Maart bij Boeschmans- kop; hij had het tweede reg. garde-dragonders aangewezen om te opereeren tien mijl oostelijk dier plaats, terwijl weg afliept naar het gymnasium en ik het zijpad naar de technische school moest inslaan. Geen idee van jaloezie is ooit bij mij opgekomen, ik heb nooit anders geweten, dan dat gij lichamelijk en geestelijk ver boven mij stondt. Moeder zelve kon niet trotscher op je zijn dan ik 1 En nu mee te moeten aanzien, hoe gjj je verliederlijkt Ja, je v e r 1 i e d e r 1 ij k 11" roept hij plotseling luid keels, gij, onze trots, onze zonneschijn I" 't Is een uitbarsting van smart, die als de angstkreet van een gewond dier klinkt. En nu keert hij zich om en loopt weer heen en weer van den eenen donkeren hoek naar den anderen. Karei is door dien laatsten uitval getroffen en heeft zijn broeder verschrikt aangezien, wiens betraande oogen zijn innig hartzeer verraden. Nooit heeft hij Maurits zoo veel achtereen hooren zeggen, neoit vermoed, dat er in dien altijd gelijkmatigen, stillen man inwendig iets kookt en brandt. Met een meer of minder ernstig voorkomen is hem steeds het benoodigde geld ter hand gesteld, op zijn hoogst met de waarschuwing: »Pas toch op!" of iets van dien aard, maar meer niet. En nu merkt hij op eens, dat die gesloten man een broederlijke hartelijkheid voor hem voelt. »Wees toch niet zoo geagiteerd,'' mompelt hij, »ik zal wel oppassen, we moeten ons in het vervolg wel koest houden, de Lindners en die heele kliek trekken zich in het oog vallend terug we zullen geen gelegenheid meer hebben om geld uit te geven, we zitten alleen in onzen uithoek, Hanne en ik ik en Hanne. En, God weet, gisteren avond dacbt ik zeker dat ik zou winnen Als zijn broer niet antwoordt, maar voor een der ven sters blijft staan en ziet, hoe de dag begint aan te breken, gaat Karei voort»Ja, en ik heb 't waarachtig ook niet gemakkelijk, als ge dat soms denktHanne, ge weet wel 't is waar, ik was doodulijk van haar maar weet ge, hoe 't daarmee is gegaan Kijk zóo Een moeder maakt een mooien kerstboom klaar en hangt daar aan een prachtig suikerpotje, groen en rood beschilderd en met klatergoud beplakt, en dan is er een bengel, die 't wil hebben. Moeder heeft natuurlijk gezegd: »Neen, dat's niets voor jou maar dit prikkelt juist de be geerte men wil 't niet houden, maar even proeven en dan klimt men op een tafel en op een stoel en bijt een stukje daarvan af Begrijpt ge? En daardoor ont steekt de moeder in woede, en hoewel ze weet dat iemand dat ding slecht bekomt, omdat 't nu eens voor zulke ben gels onverteerbare kost is, dwingt zjj hem 't geheel op te eten, zonder zich er over te bekommeren of hij daardoor soms levenslang ziek zal blijven Uit principe heet het dan Dat's de geschiedenit van Hanne en mij. Ge moest eens in m ij n schoenen staan en dan zou' ik willen zien wat g jj deedt als ge bovendien nog een andere moest vergeten, die ge wezenlijk liefhadt Wordt vervolgd. hijzelf van plan was, den volgenden ochtend met hen samen te werken. De dragonders slaagden er gisteren bij het aan breken van den dag in, een laager te verrassen, doch de vijand kreog versterkingen en hield stand. Na een hevig gevecht moesten de dragonders zich vechtend terugtrekken, ten einde de hoofdmacht te bereiken, die op de fusillade afkwam en den vijand naar het Noordoosten terugdreef. Vier Engelsche officieren werden gewond. De verliezen van den vijand zijn zwaar; zes werden gevangen genomen. PARIJS, 2 April. De EDgelsche regeering weigerde aan Villebois Mareuil de vergunning om een ambulance naar de Boeren te leiden door de Engelsche linies heen Bond van Staatspenslonneerlng. Den 2 trad ter aanbeveling van bovengenoemden Bond in het lokaal Cérè3 te Schagen de heer Vis als spreker op. Een vijftigtal belangstellenden luisterden met aandacht naar 's sprekers heldere rede. Van de gelegen heid tot debat werd weinig gebruik gemaakt. In beginsel is besloten te Scbagen eene afdeeling van den Bond op te richtten, waarvoor zich reeds 23 personen aanmeldden. Bnitsche Toltarieven. In verband met het bij den Duitschen Rijksdag aanhangig tarief van invoerrechten heeft het hoofdbestuur der Landbouw- en Handelsvereeniging »Langendijk en Omstreken" de vorige week te Alkmaar eene vergade ring gehouden met afgevaardigden van al deze vereeni- gingen en afgevaardigden van verschillende landbouw- vereenigingen. Vertegenwoordigd waren, behalve genoemde vereeni- ging »De Tuinbouw" in De Streek; »Nienw Leven en »Ons Belang" ts Heerhugowaarden de landbouwver- eeniging »Anna Panlowna". Een bewijs van instemming was ingekomen van den Boerenbond" in Noordholland. De voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, de heer Wagenaar, bracht in herinnering het voorstel der tarief commissie, om roode, gele en savoyekool te belasten met 2j/2 Mark, hetgeen voor deze streken zeker een zoer dreigend gevaar zou moeten geacht worden, aangezien de koolboow aldaar hoofdmiddel van bestaan is. Worden deze voorstellen aangenomen, dan zullen de gevolgen niet uit blijven evenals dit reeds het geval is geweest ten opzichte van Noorwegen, waarheen de uitvoer van onze producten door hooge invoerrechten feitelijk onmogelijk is geworden. Spreker is van oordeel, dat de landbouwbevolking dezer streken krachtig voor hare belaDgen dient op te komen; vandaar deze vergadering. Inmiddels is reeds advies gevraagd aan mr. E. Fokker, afgevaardigde ter Tweede Kamer uit dit landbouw district. Na voorlezing van diens antwoord, sprak de vergade ring als haar oordeel uit, dat de wenken van mr. Fokker dienen te worden opgevolgd. Besloten werd, eene provin ciale beweging op touw te zetten, doch tevens aan ver- eeuigingen buiten Noordholland mededeeling te doen van de stappen, welke van hieruit zullen gedaan worden. Aan het hoofdbestuur van »Broek op Langendijk en Omstreken" werd opgedragen een adres te ontwerpen aan de Ministers van Buitenlandsche zaken en van Water staat enz., waarvan de hoofdinhoud zal zijn, dat de Regee ring de noodige stappen doe ter voorkoming van de invoe ring van de toltarieven voor genoemde koolsoorten, enz. Dit ontwerp-adres zal behandeld worden in een op 9 April a.s. te Alkmaar te houden vergadering, waarvoor uitnoodigingen zullen gezonden worden aan vereenigingen en personen, van wie verwacht kan worden, dat zij in de zaak belangstellen. Hoewel sommige hoofdbestuursleden reeds terstond zouden willen overgaan tot het richten van een adres, zijn anderen van oordeel, dat eerst de beweging zoo algemeen mogelijk dient gemaakt te worden, opdat eon later optreden kan geschieden namens vele belanghebbenden. Op de uit te schrijven vergadering zal tevens een commissie moeten gekozen worden, welke belast wordt met de uitvoering van de besluiten. Die commissie kan dan tevens de opdracht ontvangen, om persoonlijk bij genoemde Ministers op audiëntie te gaan. In den loop der bespreking werd door den afgevaardigde van Tuinbouw" de vraag geopperd, in hoever de ge noemde koolsoorten wellicht als versche groente zouden in te voeren zijn. Vrij algemeen is men van oordeel, dat daarop niet veel kans zal zijn, aangezien deze producten door de tarief-commissie met name werden genoemd, om met 2Vj Mark te worden belast. Intusschen werd be sloten voorlichting in dezen te vragen aan den Nederland sehen consul te Berlijn. Door den voorzitter van »Nieuw Leven" werd er op gewezen, dat het wellicht dienstig zou kunnen zijn, indien Duitschland onzerzijds de zekerheid verkreeg, dat van deze Regeering in geen geval invoering van graanrechten te verwachten zal zijn. De heer Slot, burgemeester van Broek op Langendjjk, stelde er prijs op, dat deze vergadering zou besluiten dat althans in het ontwerp-adres daarover niet zou worden gesproken. De vergadering besloot hiertoe, nadat door den heer Brugman de opmerking was gemaakt, dat toch de vergadering van 9 April het recht heeft tot wijziging van het ontwerp, indien zij dat in het belang der zaak acht. De heer Brands, uit Anna-Paulowna, bracht hulde aan het hoofdbestuur der vereeniging »Broek op Langendijk", voor zijn aanvankelijk optreden. De vergadering stemde van harte daarmede in. (N. v. d. D.) Alkmaar— Schagen. De polderbesturen van Koedijk en van Schagen hebben afwijzend beschikt op een verzoek van de »Noorder Stoomtramvereeniging", om verhooging van het aandeelen kapitaal in den ontworpen tramweg AlkmaarSchagen. Van de benoodigde f 150,000 is nu f 110,000 toegezegd. M oordaanslag. Te Surhuisterveen gem. Achtkarspelen is een moord aanslag gepleegd onder de volgende omstandigheden. De dader, JelleV., oms'eeks 60 jaar ond, is voor de twBede maal gehuwd. Hq moet zijne eerste vrouw ook slecht behandeld hebben. Met ziine tegenwoordige vrouw leefde hij steeds in onmin, daar zij wist, dat hij liefdes betrekkingen aanknoopte met eene andere vrouw, en daarom had zij in Februari jl. de woning in stilte ver laten, met het voornemen om van haren man te scheiden. Deze wist haar te ontmoeten en vroeg of zij ook plan had om weer bij hem te komen inwonen, waarop zij ten antwoord gaf»Neen, nooit Hierdoor werd hij woedend en gaf haar met een spa zulk een hevigen slag op het hoofd, dat zij neerzeeg. Daarop nam hij zijn zakmes en bracht haar veertien wonden toe, in de borst, over het aangezicht en aan de handen. Eene snede liep dwars door het oog. De ongelukkige vrouw werd in hoogst bedenkelijken toestand naar hare woning gebracht. De wreedaard trachtte eerst zich te verdrinken, hetgeen echter mislukte daarna bracht hij zich met hetzelfde mes een wonde aan den hals toe. De toestand der vrouw, is wegens het groote bloed verlies hoogst gevaarlijk. De dader is naar het huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht. Warmenliulzen. Aan het post- en telefoonkantoor alhier, werden gedurende de maand Maart jl. behandeld 42 inlagen spaarbank uitmakende f 1821,12, 5 terugbe talingen f 278, wordt le kwartaal 128 inlagen f 6197,64 en 22 terugbetalingen f 1570.28. 64 telegrammen in het le kw. 257 en 180 pakketten. Brand. Den 31 waren in de kerk der Herv. Gemeente te Beverwijk na den dienst de stoven op elkaar gezet in een nis, waar eenige uren later een ernstig begin van brand werd ontdekt. Ook het dak vlamde reeds, maar de brand weer wist met een slang op de waterleiding het vuur te bedwingen. Zoo bleef de kerk, die vooral om haar forschen toren vermaard is, gespaard. Licht beschadigd werd 't gedenkteeken op de graven der familie Van Harencarspel, in vroeger eeuwen ambachtsheeren van Beverwijk. Een droevig ongeval heeft te IJmulden plaats gehad. Den 1 's middags verliet het 8-jarig zoontje van den heer R. de ouderlijke woning. Het kind werd na dien tijd nog herhaaldelijk spelende gezien, doch verdween later uit het oog. Toen het knaapje niet op tijd thuis kwam, werden de ouders ongerustbij speelmakkertjes en kennissen werd geïnformeerd niemand wist inlichtingen te verschaffen. Den geheelen nacht is daarop in de duinen en omliggende plaatsen gezocht, doch zonder resultaat. Den volgenden morgen, toen een metselaar uit een kuil, gelegen te IJmuiden, zand wilde halen, ontblootte hij met de schop het ljjkje van het vermiste knaapje. Men vermoedt dat het kind, daar spelende, in den kuil is gestort en door het neervallende zand is bedolven. Maandag 7 April wordt te Beemster de eerste weekmarkt gehouden van vee, land- en tuinbouwproducten. Aanvankelijk wordt geen kaas toegelaten. Alleen van rundvee wordt marktgeld geheven (10 ct. per stuk). draft. Op de Moor alhier is den 29 Maart de schuit van den winkelier H. Z. van Westgraftdijk ge zonken. Door een hevige windvlaag schepte de schuit, die nog al diep geladen was, zooveel water, dat zij wel dra zonk. De winkelier, die alleen in de schuit was, werd door iemand van Graft, die daar met een schuitje voorbij voer, uit zijn netelige positie verlost. Westgraftdijk. Den 31 Maart gaf de zangver- eeniging »Euterpe" alhier eene openbare uitvoering. Nadat 9 nummers niet onverdienstelijk gezongen waren, werd opgevoerd: »Krelisboer en Ganzendonck", operette in 8 tafereelen voor zang en piano door P. Vasseur. Deze operette die zeer goed opgevoerd werd viel zeer in den smaak van het publiekdat vrij talrijk was opgekomen. Be Rijp. In den namiddag van den len brak alhier brand uit bij den sigarenfabrikant J. O., die echter nog spoedig gebluscht werd. 's Nachts brak de brand weder uit. Niettegenstaande alle pogingen tot blussc'uen, brandden huis en pakhuis geheel af. Biamant-wedstrijd geëindigd. Dank zij het optreden eener bemiddelingscommissie, is de strijd in de diamantwerkers-wereld geëindigd. Men weet, dat h,et grootste geschilpunt was de eisch, welken de werklieden bij een vroegere gelegenheid had den weten door te drijven, dat ongeorganiseerde arbeiders niet met de georganiseerde zouden samenwerken, waarop in het laatst van het vorige jaar de uitsluiting van de zijde der Juweliersvereeniging gevolgd is. Om aan deze quaestie een einde te maken stelde de commissie voor, dat tusschen partijen eene door hen opgemaakte overeenkomst zou worden gesloten. Deze overeenkomst werd in de vergadering der werk lieden bij acclamatie goedgekeurd en in de Juweliers vereeniging aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. Na de teekening van de overeenkomst begaven de leden van de bemiddelings-commissie met den voorzitter van den Diamantbeworkersbond zich naar het Paleis voor Volksvlijt, waar de leden van de A. N. D. B. vergaderden. Toen de heer Polak mededeelde, dat de overeenkomst geteekend was, hief de vergadering het Bondslied aan. De heer Polak bracht daarna hulde aan de leden der commissie, waarmede de vergadering door luide toejui chingen hare instemming betuigde. Aanvaring. Het Eng. schip »Cambrian Princess", van Lobos naar Antwerpen, en het Eng. st. »Alma", van Southamp ton naar Havre, zijn in het Kanaal met elkaar in aan varing gekomen, tengevolge waarvan de »Cambrian Prin cess" zonk en 11 man verdronken De »Alma", waarvan de schade nog niet bekend is, keerde naar Southampton terug. Amsterdam. Den 1 had alhier een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar gelukkig goed is afgeloopen. Een paard voor een rijtuig gespannen, raakte op hol en rende in woeste vaart op een directiekeet aan. Het beest kwam door de ruiten terecht op de teekentafel van den opzichter bij de gemeentewerken, die daar juist zat te teekenen, gelukkig zonder hem ernstig letsel toe te bren gen. Alleen hebben de teekeningen nogal geleden. Met heel veel moeite werd de ongewenschte gast verwijderd. Kangedijk. Was er onder alle Langedijker groente handelaren vroeger maar één, die jaarijjks meer dan 1Ü00 waggons groenten naar het buitenland verzond, thans is de heer R. Slot, te Broek op Langedijk, dit jaar reeds de derde handelaar, met wien dit het geval is. Dezer dagen verzond de heer S. op de gebrmkelyke wijze zijn duizendsten waggon, met groen versierd. De arbeiders vierden daarbjj feest. Kolven. De jaarlijksche wedstrijd van den Noordhollandschen Kolfbond zal gehouden worden te Nieuwe Niedorp op 5 en 6 Mei a.s.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2