Laatste Berichten. Nederland. Stadsb ericht en. I)e Oorlog in Zuid-Afrika. maken kan. Om deze redenen is het noodzakelijk ge weest, dergeljjke van elders komende aanvragen te wei geren en de minister van Oorlog is er zeker van, dat gij gemakkelijk zult inzien dat bij op den regel geen uit zondering maken kan.'' Hierbjj zij opgemerkt, dat het Fransche Roode Kruis aan de onderneming des hoeren Villebois zijn steun ver leend had, door een volledig materieel te zijner beschik king te stellen. Georges Clémenceaueen der flinkste figuren uit de Dreyfuszaak, is in het departement Var met 344 van de 474 stemmen tot senator verkozen. ZUID-AFRIHA. Volgens een telegram van den 5 bedroegen de Britsche verliezen bij Boschmanskop op 31 Maart 20 gesneuvelden en 56 gewonden. Hoe weinig men echter met zekerheid van dit gevecht nog weet, bewijst wel het volgende Reuter-telegram van den 7 uit Londen Uit Johannesburg wordt aan de »Daily Telegraph" gemeld dat onder de gedooden bij Boschmanskop ook bebooren de Boeren-eommandanten Pretorius en Prinsloo. Pretorins poogde bij de heerschende verwarring te ontsnappen door de muildieren, die voor zijn wagen ge spannen waren op te zweepen doch oen der National Scouts legde snel op den vluchteling aan en schoot hem dood. Elke voetbreed gronds werd door de Boeren hardnekkig betwistzij streden met moed en volharding en poogden herhaaldelijk een aanval op de Engelschen te doen, onder het geroep: Hands up De «Standard" verneemt nog nit Springsdit Pre torins gevangen genomen werd en onder bewaking van twee National Scouts gezonden word naar wat men meende te zijn een Engelsche afdeeling. Later bleek dit een Boerencommando te zijn en de Scouts moesten hun gevangene prijsgeven. Krltzlngcr vrijgesproken. LONDEN, 7 April. Lord Kitchener seint d.d.6April: Kritzinger is vrijgesproken en zal als gewoon gevangene (P krijgsgevangene) worden behandeld. De operaties. LONDEN, 7 April. Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat sedert 31 Maart door de colonnes ziju gerapporteerd 17 Boeren gesneuveld, 6 gewond. 107 gevangen genomen, 31 onderworpen, 95 geweren eu 2240 patronen buitge maakt. De colonnes van generaal French zijn niet in ge vecht geweestin het Westen is de vijand teruggetrokken naar het Noorden, een kleine commando uit de Midlands trok in do richting vau Barkley Oost. Sedert 31 Maart zijn de colonnes, die in het westen van Transvaal opeieeren, niet slaags geweest. Commandant Erasmus werd bij Boschhof gedood. Ontploffing te Brussel. BRUSSEL, 7 April. Een hevige ontploffing, die ze r ver werd gehoord, had hedenavond 10 uur plaats in de Berlaimontstraat, waar de kantoren zijn van de Nationale Bank. De ontploffing gebeurde op het dak van de loge van den concierge, naast het hek waardoor mon in oe kantoren komt. De schade is onbeteekenend, eenige stukken zink werden van het dak geschenrd en eenige stukken puin in de straat geslingerd, maar er werd niemand getroffen. Naar het eerste onderzoek te oordeelen, schijnt het wel zeker, dat men hier met een misdaad te doen heeft. De Bank wordt door geen enkelen schildwacht bewaakt. De daders van den aanslag zullen de helsche machine op het dak van den portiersloge, dat slechts vier meter hoog is, gegooid hebben, Een buurman zag het ding rookenen spoedig daarna volgde de ontploffing. Men houdt het er voor, dat het toestel niet met dynamiet geladen was, want de uitwerking der ontploffing was slechts opper vlakkig, en voorbijgangers rooken een sterke kruitlucht. De justitie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Triflt-r——Tr——'fyrrrrtMriHii \mim - -t v itr i -trr - - a Eva staat op. Aau eten kan zij niet denken, maar zij gaat naar Madamedeze gebruikt evenmin iets. Hanne vertoont zich nogmaals en wil helpen maar als hare schoon moeder kortaf «Dankje Eva helpt mij aizegt en 't haar ook niets baat, dat ze begint te schreien en klaagt, dat 't toch bé,ar schuld niet is, als Karei zich bedrinkt en den geheelen nacht uitblijft, zwijgt zij allengs en vergezelt de dames de trap af naar beneden, alleen omdat de dienst boden niet behoeven te weten, dat hare schoonmoeder in onmin vertrekt. Met moeite en inspanning, alsof 't haar bij eiken stap pijnlijk valt van dat huis te scheidengaat Madame aan Eva's arm de trap af naar het rjjtnig. Bij het portier staat Kareihij wil toch nog een poging wagen om de oude vrouw ten zijnen gunste te stemmen. Maar als zij nader- bijkomt, zoo vervallen, zoo door ziekte eu hartzeer onder mijnd, gearmd met het meisje, dat de oogen niet opslaat, besterft de gedwongen beminnelijke glimlach op zijn gelaat en tracht hij zijn doel te bereiken door boetvaardigheid. «Moeder.'' prevelt hij, «drijft die zaak in 's hemels naam toch niet tot het uitersteIk heb 't waarachtig niet zoo kwaad gemeend." De oude vrouw werpt hem slechts een enkelen blik toe, die echter meer dan voldoende is om haar dc sporen van den laatsten nacht, zijn gezwollen aangezicht, zijn water achtige oogen, zijn verbonden oor te doen opmerken. «Zwijg maar 1 Laat mij met rust 1" mompelt zij, hem voorbijgaande, «ik zal 't je laten zeggen als ik je spreken wil." Een paar minuten later is bet rijtuig het voorplein ai- gereden. Madame dringt er op aan, het meisje naar haar eigen woning mee te nemen, «zoodat ge, als Dora soms niet thuis is, niet op straat moet staan wachten Eva wil er ech ter niet van hooren, eerst mee naar de «Waterhoeve te gaan. «Neen, tante, liever niet. Daar hebt ge nu immers uw eigen oppassing Zij stijgt voor haar huis in do Ridderstraat uit en steekt Madame nogmaals de hand in het rjjtuig toe. «Door is thuis. Ik hoor haar al, tante. Vaarwel!" Zoodra zij de huisdeur hoort openen, komt Dora aan snellen ze denkt dat de juffrouw haar even komt op zoeken en betuigt haar spyt dat ze nn juist dien dag het stof in de kamer niet heeft afgenomen. «Maar juf frouw kom even bij mij binnen, ik zet juist koffie. Hebt ga soms boodschappen hier in de stad." Wordt vervolgd. Een zeldzaam verschijnsel. Op 22 April komt de volle maan hier te lande totaal verduisterd cp De eclips eindigt omstreeks 8 uur en de kernsehaduw der aarde verlaat de maanschijf een uur later. Wanner 't helder weer is, zal 't knnnen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en te gelijkertijd de totaal verduisterde maan in het, Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tnsschen zon en maan in, maar door de straalbreking in den dampkring, (die nabij den horizon ongeveer een halven graad be draagt) worden zon en maaa nog juist boven den horizon gezien, wanneer zij eigenlijk daaronder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door breking en terugkaatsing iD den dampkring der aarde) licht genoeg ontvangt om als oen roodgekleurde schijf zichtbaar te zijn. Zulk een verschijnsel dat wel eens met den overigens vrij dwazen naam van «horizontale eclips" wordt aan geduid, behoort voor een bepaalde plaats op aarde tot de zeldzaamheden, schrijft de heer Van de Stadt in de «Arnh. Ct." Be mlllloenen-juffrouw. Sedert eenigen tijd kon men in de Raadhuisstraat, nabij de Singelbrng een oud, gebrekkig vrouwtje zien staan, dat, met een doosje lucifers in de hand, door haar deernisvollen toestand, het medelijden van de voor bijgangers terecht trachtte op te wekken. Des nachts hield zij verblijf in een der bedelaarslogementjes van den Dni- velshoek. Den 6 is zij op straat in ziekelijken en hoogst hulp behoevenden staat door de politie aangetroffen en naar het gasthuis vervoerd, waa'scbjjnlijk om daar te sterven. Dat zal dan het slot wezen v. n een aan wisselvallig heden zeer rijk leven, want de bedelende vrouw is nie mand anders, dan de eens zoo wolbekende millioenenjuf- frouw, Jannetje Strnyk, die, toen zij een twintig jaren geleden door gefingeerde millioenen overal in het land van zich spreken deed, zeker niet gedacht zal hebben, dat dit het einde zou zijn. (N. v. d. D.) Een Christelijke Kolonie. De heer en mevrouw Van Woensel KooyHacke zijn voornemens, het onlangs aangekochte landgoed Oud- Bussum in te richten tot christelijke kolonie, op com- munistischen grondslag, gelijk er ook in Duitschland bestaan. Het weer in April. De Zwitserscbe weervoorspeller Jules Capré heeft voor April niet veel goeds aangekondigd. Na eenige vrij goede eerste dagen voorziet üij een week van depressies met kille regenvlagen. Dan bestaat er kans op een paar weken redelijk weder, maar die zullen gevolgd worden door een zeer rnw einde der maand, met zware stormen uit het zuidwesten, vooral og 26 en 27 April. En wat niet zeer bemoedigend klinktMei belooft, volgens dezen weerkijker, die nogal eens goed blijkt te hebben gezien, dit jaar een heel barre maand te zijn. Onderwijzersovervloed. Een onderwijzer in Friesland, die in April 1900 de aete behaalde, heelt sedert dien tijd niet minder dan 54 maal gesolliciteerd zonder benoemd te worden, hoewel hij dikwerf op de voordracht voorkwam. Voor de 55e keer is 't hem nn gelukt benoemd te worden. Er zijn in Friesland nog tal. van onderwijzers zonder betrekking, en de a.s. examens zullen dit getal ongetwijfeld nog be langrijk verhoogen. Melkcontróle. De afd. Haarlem der «Hollandsche Maatschappij van Landbouw" zal een adres richten tot den Gemeente raad, om aan te dringen op eeu gemeentelijke contröle op de melk. miltvuur. Bij een veehouder in de gemeente Zaandam en bij een veehonder op het eiland Texel is een geval van miltvuur onder het vee voorgekomen Marken-Binnen. In de Starnmeer is de vee honder KI. Worp verrjjkt geworden met vijf lam-i-eren van één schaap. De diertjes groeien goed en er bestaat alle kans, dat ze behouden blijven. Eandbouw-lentoonstelllng te ïeenwarden, Het programma is verschenen voor de nationale tentoonstelling, welke door de afdeeling Leeuwarden der Friesche Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden van Zaterdag 23 tot en met 31 Augustus a. s., bij gelegenheid van de herdenking van htt 50 jarige be staan dezer Maatschappij. De tentoonstelling bevat afdeelingen voor paarden, rundvee, schapen, varkeus, pluimgedierte, konijnen, bijen, voortbrengselen van land- en tuinbouw, zuivelbereiding, hulpmiddelen van land- en tuinbonw-onderwijs, werk tuigen en gereedschappen voor land-, tuin- en boschbouw, zoetwatervisschei ij, enz. Aangiften voor inzending moeten geschieden (volgens in het programma aangegeven model) vóór of uiterlijk op 15 Jnli, aan den secretaris, den heer G. Blaanw, te Leeuwarden. Schipbreuk. Den 6 is een met hout geladen tjalkschip nabij Enkhnizen vergaan. De 4 opvarenden, zijn door visschers van Enkhnizen gered en aldaar aan wal gebracht. Broentenmarkt. De afslagmarkt van groenten en vrachten, te Par- mcrend, zal dit jaar aanvangen op Vrijdag 11 April, en voorloopig alleen des Vrijdags gehouden worden. Overreden. Een tienjarig knaapje sprong den 5, te 's-tJraven- hage, op de trede van een in gang zijnde stoomtram der Staatsspoor. Toen het jongetje or af wilde springen, bleef het mot een kleedingstnk haken aan de trede, waardoor het viel en onder de tram kwam, die over het hoofd ging en een armpje afreed. De jongen was onmiddellijk dood. Onweder. In Oost-Groningen woedde den 5 een kort maar hevig onweor. Te Spitsbergen, gemeente Noordbroek, sloeg de bliksem in de boerderij van J. Bleeker waarbij echter geen brand werd veroorzaakteen koe en een varken werden doodelijk getroffen. Onwelkome gasten. Men meldt uit Zant voort t Den 6 kwam een zigeunertroepje, bestaande nit 2 mannen en vrouwen en eenige kinderen, met een wagen, bespannen met een paard, onze gemeente een bezoek brengen. Een kwartier buiten de kom van het dorp had den zij een tent opgeslagen en daar een vuur aangelegd. Zij zijn door de politie buiten de gemeente gebracht. Driehuizen. Den 6 had alhier bij den water- molon «de Wester" in den Eilandspolder een droevig voorval plaats. De dienstbode G. D., iemand mat zwakke geestvermogenswerd door een der roeden van den molen, die met kracht maalde, zoodanig getroffen dat zij op de plaats dood bleef. De ongelukkige was bijna geheel ver brijzeld. Sehagen. Met ingang van 16 April is de brieven besteller C. Semeijus, alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Velsen. Schermerhorn. Maandag 7 trad voor de afdeeling Schermerhorn, van den Bond voor staatspeusionneering als spreker op de heer N. Prins, Oud-Kath. pastoor te Aalsmeer. In een heldere rede schetste spreker het ontstaan en het streven van den Bond en wist door zijne uitmun tende voordracht en bezielende woorden bij velen de overtuiging te scheuken van de groote billijkheid, die in art. 1 der statuten van den Bond ligt opgesloten. Waar de Bond mannen als de heer Prins tot woord voeders zal mogen behouden, zal ongetwijfeld een groote vooruitgang in het ledental zijn waar te nemen. Na afloop traden 17 personen als lid toe zoodat de afdeeling thans 71 leden telt. Badhuis Witte Bruis. In de week van 1 tot 5 April zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen38 kuipbaden, 65 regenbaden le kl. en 81 regenbaden 2e bl., te zamen 184 baden. Voor de vrouwen en kinderen in Z.-Afrika. Het I. D. C. Alcmaria ontving deze week weder eenige brieven nit Zuid Afiika. Ds. Theuuissen te Standerton schrijft «Met genoegen erken ik do ontvangst van 30 van Alcmaria. Ontvang namens do vrouwen en kinderen in het kamp mijn hartelijken dank voor de milde bijdrage. Men kan geen idee vormen van wat de oDgelnkkigen te verduren hebben geeae ontbering is te groot, geen lijden te zwaar, alles wordt, met bewonderenswaardige lijdzaam heid gediagen. Ds. Knobel die in het kamp bij Volksrust woont be richt met hartelijken dank de ontvangst van 30 In dit kamp zijn soms 7 8000 personen geweest van welke onlangs 1300 naar Natal zjjn gezonden. Het getal koorts lijders is daar aan het minderen. Er waren nn 30 patiën ten in het hospitaal en de vorige maand 70, behalve andere ziekeö. Na al wat reeds gedaan is, blijft- de be hoefte in het kamp nog groot. Ds. Rousseau erkent met hartelijken dank de ontvangst van 25 voor het kamp Pieter Maritzbnrg. De heer P. J. le Roux te Aliwal-Noord schrijft Ik heb de eer mot hartelijken dank ontvangst te erken nen van 25 door uw comité afgezonden d.d 12 Feb. 1902. Op nw vraag of er veel zieken zijn, doet het mij goed te melden, dat de gezondheidstoestand nu veel beter is dan voorheen. Daar de winter niet ver meer is, zullen warme Moe deren voor vronwen on kleine kinderen zeer weikom zijn. Mevrouw du PI. en familie nog welmaar hebben ook behoeften aan vele dingen, zoowel als andere men- schen in het kamp. Namens mijn comité breng ik u wederom onzen nartel ij ksten dauk toe voor de liefdadig heid aan mijne ongelukkige landgenooten betoond. Mr. de Wildt, Pretoria, brengt hartelijken dank voor Oütvangen 25 en bericht, dat het kamp Pietersburg is overgebracht naar Oolenso. Z.Ed. geeft, uitvoerig verslag hoe ook de reeds vroeger gezonden geldon zijn besteed. Bethulie, 27 Feb. 1902. Het doet mjj groot genoegen hiermede de ontvangst te mogen erkennen van uwe geëerde missive <ld. 22 Jan. j.l., alsmede van de milde bijdrage groot 15 van den kant nwer geachte commissie door de Ned. B. enz., Pretoria. Mijn hartelijken dank bied ik u hiermede aan, voor dit schoone bedrag. De Heere doe zijn zegen op U rusten. Laat mij U mogen verzekeren, dat elke toezending van den kant der medelijderde vrienden in Holland niet alleen ten hoogste door ons wordt gewaardeerd, maar ook mede werkt ter vervulling van menige behoefte onder de nood lijdenden. Hoogachtend, met innige heilbede, uw dw. dr. H. J. O. BECKER. De heer Oudschans Dentz te Johannesburg, bericht met dank de ontvangst van 30 en later vau 15 Met dank aan de gevers is deze week door «Alcmaria" ontvangen: uitvoering Gymnastiekvereniging «Excelsior" te Gouda, f 326; mevr. S. to Ziirich, f 2.50door mevr. W. S. te Delden, f 13 door mr. v. H. te Parijs, f 60. Schoolcollecte f 115,85, totale Schoolcollecte f 3528,34®, totaal der ontvangsten f 66481,66®. Uedc Marchant. In ons vorig nnmmer (zie Stadsberichten) is abu sievelijk vermeld, dat de heer Mr. P. H. Marchant lid der Tweede Kamer, op Donderdag, den 19 in het locaal Diligentia", als spreker zal optreden voor de Politieke V ereeniging «Vooruitgang"; dit moet zijn Donderdag ÏO April. Landbouw Tentoonstelling. Een inzender verzoekt ons der feeslcommissie voor de in September alhier te houden tentoonstelling het houden van een Kegelconcours aan te bevelen. Hij verwacht daaraan eene groote deelneming. Ligt het echter niet meer op den weg der alhier be staande kegelclubs?

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2