Zuid-Afrikaanschen oorlog, zich volgenderwijze nitge- laten over zekere, onlangs algemeen verspreide, laster praatjes. «Wellicht is over geen vorstelijk persoon zooveel on waars verteld, verbreid en geloofd als over de Koningin van Nederland en haar gemaal". Met nadruk gaf de minister te verstaan Zij leven als man en vrouwde koninklijke familie ziet tegen September de langverbreide heugljjke gebeurtenis te gemoet en als dat jonge leven maar eerst de wereld ingetreden is, zullen de hatelijke lasterpraatjes vanzelf verstommen. De Prins heeft overigens uitstekend de kunst verstaan zijn leefwijze in overeenstem ming te brengen met de Hollandsche eigenaardigheden en dagelijks neemt de sympathie voor zijn persoon toe. De minister-president prees den eenvoud en de beschei denheid van den prins-gemaal, die met fijngevoelden tact alle moeilijkheden weet te ondervangen, welke zijn positie meebrengt. In het zoo constitutioneele land beschouwde men den Mecklenburgschen prins natuurlijk eerst met koele terughoudendheid, daar hij uit een land kwam, dat hier bekend stond om zijn feodalen regeeringsvorm. Die terug houdendheid is sinds lang overwonnen en als er maar eerst een erfgenaam zal zijn, wordt prins Hendrik nog de populairste man in Nederland. Verdwenen. Door een kofïiefirma te Amsterdam werd een bediende den 4 uitgezonden om circa f 1400 te ontvangen aan de Twentsche Bank aldaar. De man was des avonds nog niet terug met het geld. De politie is met het geval in kennis gesteld. Barslngerhorn. Het 25-jarig bestaan van het hulpkantoor te K o 1 h o r n, op 1 April, werd nog eenig- zin8 feestelijk herdacht. Den brievengaarder met de op« richting aangesteld, 1 April 1877, werd door den directeur van Schagen en verdere ambtenaren onder dit kantoor be- hoorende, een zilveren inktstel met inscriptie aangeboden bet fanfarekorps »de Eendracht" bracht aan dezen ambte naar eene serenade. Stompetoren. De zangvereeniging Vriendschap' taf Zondag den 30 hare 10e openbare uitvoering en trok ook nu weder veel bezoek. Het aantal leden is tegen woordig niet zeer groot. Voor de vereeniging zelve en voor hare plannen om voortaan bij christelijke feestdagen eenige zangnummers in de Herv. kerk te doen hooren, ware het wenschelyk, dat zich nog eenige personen aan sloten om met bnnne stemmen het koor te versterken, want tenoren en bassen mogen wel noodig dien steun hebben. De nieuwe cursus neemt den 9 oen aanvang om den lsten Pinksterdag voor de Herv. gemeente te kunnen optreden. Oterleek. In de den 3 gehouden vergadering van «Onderlinge hulp bij ziekte" werd in de plaats van den heer A. Hoogland, die bedankt had, als penning meester gekozen de heer J. Schuurman. Uit de rekening over de laatste 3 maanden bleek, dat de vereeniging op 1 April beschikbaar had f 716. Het aantal leden neemt voortdurend toe en het zou aanmerkeljjk winnen, als zich meer inwouende dienstboden en knechts lieten in- schrijven. Zij, die 20 jaar oud zijn en eene goede gezond heid genieten, kannen toetreden en volgens eene in deze vergadering aangenomen wijziging verkrijgt alk lid voor taan reeds, na 3 maanden gecontribueerd te hebben, recht op uitkeering by ziekte. De commissie tot wering va o schoolverzuim thans bestaande uit de heeren F. Grim, K. Sanders, J. van Albada, J, van Veen en C. Brugman, koos in hare laatst gehouden vergadering den eerstgenoemde tot voorzitter, den tweede tot secretaris. De salarissen der onderwijzers zijn op voorstel van heeren Ged. Staten aldus geregeld en vastgesteld: de hoof den van scholen op f 800, met vier 5 jaarlijksche op klimmingen tot f 1000de onderwijzers van f 550 tot f 750. De tegemoetkoming in de huishuur bedraagt voor den gehuwden onderwijzer het wettelijk minimum. Mc werkstaking te knschede. De stakende dekenwevers te Enschede deelden aan de firma Van Heek Go. mede, dat zij het voorstel der firma niet kannen aanvaarden. Zij hahdhaafden hun reeds gedaan voorstel. Volgens de laatste berichten zou de firma Van Heek besloten hebben op dit schrijven niet te antwoorden. Goed afgcloopen. De stoomboot »Mercurius" (AmsterdamIJmuiden), liep den 3den door plotselinge weigering van het roer, geheel door den aanlegsteiger voor Westzaan. Een schuitje dat daaronder lag, waarin twee kinderen gezeten waren zonk onmiddellijk. De kinderen werden gered. Ben kerk verkocht. Te Bolsward hebben do manslidmaten der Ned. Hervormde gemeente met 186 tegen 167 Stemmen besloten i de Broerekerk de vroegere kapel van het Minderbroe- I derklooster nit de 12e eeuw in koop af te staan aan den Burgemeester van Bolsward qq, voor f 5500, teneinde dit gebouw met don antieken gevel na restauratie weder te bestemmen uitsluitend voor Protestantschen eeredieust, hetgeen eene voorwaarde van den verkoop is. Werkloosheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, door tnsschenkomst van Gedeputeerde Staten, aan de Gemeen tebesturen in ons land medegedeeld, dat hem nit de in dertijd ontvangen rapporten betreffende de werkloosheid, met name die tijdens het winterseizoen is gebleken dat deze dikwijls een veel grooteren omvang aanneemt dan noodig zou zijn, doordat men op vele plaatsen by voorkeur al het benoodigde werk in een bepaald jaar getijde doet verrichten ook die, welke binnenshuis kun nen geschieden en waarbij men dus weinig of niet van de weersgesteldheid afhankelijk is. Verdeelde men het werk naar den aard doelmatig over do verschillende jaargetijden, dan zon de gelegenheid tot arbeiden regelmatiger voorkomen. Voorts wijst de Minister er op, dat ook zonder noodzaak bij aanbesteding van werk de termijn van oplevering doorgaans zoo kort mogelijk wordt gesteld, hetgeen dan tijdelijken overvloed van werk verschaft, gevolgd door groote schaarschte daaraan, en dat dikwijls niet terstond i noodzakelijke werken worden ondernomen in tijden van overvloed van werk. De Minister verzoekt don Gemeentebesturen mot boven staande opmerkingen, voor zooveel noodig, rekening te willen houden en in het vervolg te streven naar, of be- I vorderlijk te zijn aan eene doelmatige verdeeling van werkzaamheden. Ben April-grap. Men schrijft nit Bentheim, aan het N. v. d. D. dat daar als April grap in de »Eiken-allee" aan een der hoogste boomen een welgelijkend afbeeldsel (pop) van Lord Roberts werd opgehangen. Onder de vroege wandelaars yeroorzaakte het gezicht van dien hangenden heer eerst veel schrik. Men sprak van moord, van zelfmoord. Maar al spoedig bleek, dat hier door Duitsche Boerenvrienden een grap was uitge haald, waar toen hartelijk om gelachen werd. Akersloot. De gemeenteraad alhier heeft eene commissie benoemd om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een bing over het Noord-Hollandsoh kanaal. Vooral des Zondags zou dit voor rijtuigen met kerkgan gers een groot gemak opleveren. Nu geschiedt de over tocht met een pont. West-Graftdijk. De kerkeraad van de Ned. herv. gemeete alhier, heeft aan den Raad der gemeente Graft een verzoekschrift ingediend om des Zondags-middags de openbare school te mogen gebruiken tot het houden van een Zondagsschool. Inbraak. In den nacht van 5 op 6 is inbraak gepleegd in eene diamantslijperij in de Dijkstraat te Amsterdam. Door een gang wist men op het terrein der fabriek te komen. Vandaar drong men in de machinekamer binnen en zoo het kantoor. Daar werd uit de brandkast een voor raad diamanten gestolen, zoowel in dop als in papier. De brandkast was niet geforceerd. Zij was gesloten geweest met een letterslot. Dat iemand desniettemin de kast heeft kunnen openen, doet vermoeden dat óf hier een goede bekende in het spel is die het woord van het slot wist, óf dat de inbraak is voorbereid door iemand die technisch goed op de hoogte is van zulke sloten. Het gestolene aan diamanten vertegenwoordigde een bedrag van f 1645 en aan doppen een van f 70. Voor het eerste was men ver zekerd. Voor den Paus. Do f 100.000 voor den Paus, die de R.-K. Pers hoopte te zullen bijeenbrengen, zijn, naar «De Maasbede" meldt, thans overschreden. Purmercnd. Van af begin November 1901 werd te vergaefs gezocht naar zekere N. H., wonende te Graft, die het laatst was opgemerkt op de Pnrmerender markt. Thatis is zijn lijk alhier opgehaald uit het Noord-Hol- landsch kanaal. Ben paardenmarkt te Schoort. Door eenige personen uit deze gemeente zijn pogingen aangewend de vroeger bekende Schoorlsche paardenmarkt weer te doen helleven. Met dit doel werd de koninklyke goedkeuring aangevraagd en vorkregen voor het honden van een verloting, zoodat de eerstvolgende markt, evenals te voren, zal gehouden worden op Jen Maandag van de Sehoorlsche kermis. Voor dit jaar valt die op 9 Juni e.k. Er zijn tienduizend loten in omloop gebracht a f 0.50 en de prijzen znllen nu voor een goed deel bestaan uit paarden dien dag aangevoerd. Wie weet, herleeft Schoorls najaarsveemarkt ook nog niet. Schermerhorn. De Rederijkers3amer »Amicitia'' alhier gaf 31 Maart hare laatste voorstelling in dit sei zoen. Met veel succes werden opgevoerd «Hoogmoed", tooneelspal door Louise Stratenus«Het Boerinnetje van Woubrngge" blijspel met zang door J. K. de Regt en «De oude Vrijgezel" blijspel met zang. Een nog al flink publiek woonde met onverdeelde aandacht deze op voering bij. Dat de waarde der landerijen alhier toeneemt kan blijken uit de verkooping van rniml'/a Hectare weiland, dat alhier gelegenDinsdag den 1 werd ver kocht voor de som van f 3146, buiten de onkosten. De tuinbouw, die hier steeds gestadig toeneemt, in dit voor jaar alleen weder met eenige hectare, is ongetwyfeld op deze prijzen van invloed en schenkt ons alhier al veel bedrijvigheid en eenen hoogeren loonstandaard voor de arbeiders. Ben tramongeluk. Te Parys heeft weder een ernstig ongeluk plaats gehad bij de eleetrisohe tram met bovengeleiding. De gespannen kabel brak en het uiteinde kwam juist neder op een der sporen, waardoor een fonkenfontein ontstond die afzetting van het terrein noodig maakte. Daar juist een wagen van de paardentram aankwam, tilde men de kabel omhoog met een stuk hout, maar zóó onhandig dat de kabel weder neerviel toen de wagen er onder kwam. Het treurig gevolg was, dat de conducteur van het rij tuig werd geslingerd, het paard dood neerviel en de wagen in brand geraakte. De omstanders waren verbaasd, dat niet terstond de stroom was afgesloten. Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is n°. 34 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering kost niet meer dan 35 cents. De inhoud luidt als volgt De nieuwere Spaansche kunst, Geïllustreerd naar foto's van de meest beroemde schilderstukken bewerkt door Holda; Een en ander over het kweeken van bloembollen, door Ch. J. HerfkensBart Kreeft 1876/77 door J. A. Holtrop; Walvisschen; Het dresseeren van wilde paarden en muilezels voor oorlogsgebruikVan een zwerftocht in België, door D. Konwenaar en R. Dekker; De Berlitz- methode door V. E.; Aan de mannen van Tweebosch door Doe HansGestorven illasienovelle van Jeanne Bouberg Wilson; Prinses Theudesinde, door D. J. de Kolf, een verhaal uit het leven van Koning Radboud. Voor het tooneel. (Verzen, monologen, dialogen en stukken). Het einde van een ideaal, drama in drie bedrijven, door E. A. Butti, II; Boek eu Tijdschrift, door G. van Hulzen. Aleuwe Slledorp. Van 1 31 Maart 1902. Geboren: Simon, z. van Gerrit van Essen en Neltje van Twisk. Trijntje, d. van Cornelis Kamper en Trijn tje Klaver. Jacob, z. van Willem Kuilman en Aafje Pereboom. Overleden: Trijntje, d. van Jan Hagenaar en Hen- drika Voerman, 22 m. Klaasje Vlam, 88 j., wed. van Hendrikus Arts. Mietje Gensebroek, 63 j., echtg. van Willem Klerk Neeltje Struif, 72 j., wed. van Sienwert Jonker. Trijntje Stam, 74 j., echtg. van Dirk Knilboer. Oudcarspcl. Getrouw d. 27 Mrt. Jan Ponwels Ooelingh en Geertje Borst. G e b o re n. 4 Mrt. Sijtje, d. van P. Kroon en Trijntje Spaan. 11 Jacob Dirk Reijer, z. van Klaas Wijker en Antje Stuurman. 13 Antje, d. van Dirk Borst en Elisabeth de Boer. 16 Agatha, d. van N. Snijders en Johanna Mul. 23 Maria Margaretha, d. van Jan van Koot en W. Vermeulen. 24 Klaas, z. van Jan Dekker en Trijntje Wortel. - Jan. z. v-n Reijer Ootjers en Trijntje Stnij. 25 Dirk Klaas, z. van P. Breeker en M, Blom. 26 Aafje, d, van Pieter Gorter en Cornelia van Exter. Overleden, 20 Mrt. Dieuwertje Eecen, wed. van Simon Stam, 72 j. 21 Jacob Groet, echtgen. van Neeltje Tiel, 57 j. 26 Levenloos aangegeven kind van Jan Brammer en Oatharina Zut. 30 Arie Leyen, wednr. van Grietje Koelmeijer, 82 j. Aoordscliarwoude. On dertronwd. 21 Mrt. Klaat Gelder en Maartje Keemar. Getrouwd. Simon Groot, te Bergen, en Dieuwertje Ootjers, al ais r Geboren. 18 Mrt. l rijntje, d. van jD. Kanser Wz. en Jantje van der Slnis. 23 Maria, d. van P. Ibink Jz. en Maartje Dabbeld. Overleden. 12 Mrt. Levenloos aangegeven kind van Gysbrand Dnijves en Trijntje Deutekom. Arie Barten, 81 j. 28 Klaas Bos, wednr. van Antje Schuit, eerder van Grietje van Etten, 89 j. Ifariiigcarspcl. Ondertrouwd. 21 Maart. Jan Liefhebber, te Grootebroek, en Maartje Bronder, alhier. Getrouwd. 12 Maart. Willem Snip, alhier, en Cornelia Wit, alhier, onl. te Egmond aan Zee. Geboren. 2 Maart. Catharina, d. van Jan Spaans en Antje Dekker. 14 Abraham, z. van Simon Schoon en Grietje Schoon. 23 AJriaan, z. van Klaas Smit en Anna Delemarre. 25 Oornelis, z. van Cornelis Zijdewind eu Trijntje Gonwen, Overleden. 15 Maart. Jacobns Latenstein, 8 j. 16 Dientje Plak, 15 j. 29 Johannes Zutt, echtgen. van Neeltje Bruin, 60j. Helloo. Ondertrouwd 20 Mrt. Jan Bakker te Akersloot en Antje Prnijm, alhier. Geboren: 1 Mrt. Wilhelmus Johannes, z. van Wilhelmus Admi raal en van Aagje Kaandrop. 4 AdriannB Johannes, z. van Jacobus Sengers en van Anna Franken. 5 Andries, z. van Simon Modder en van Aaltie Bruin. 13 Johanta, d. van Nicolaas Mnlder en van Cor nelia Leering. 15 Johannes, z. van Cornelis Kaandorp en van Wijntje Leering. JanNelly Margaretha en Ebbo Gerard z. d. en z. van Evert van der Horst en van Sara Wilhelmina Briefjes Koetsveld. 16 Jahanna Maria, d. van Hendrik Spaans en van Antje Kraakman. 18 Petrus Johannes, z. van Pieter Knijper en van Cornelia Komen. 22 Antonia, d. van Pieter Dekker en van Alida Maria Kroone. Overleden: 6 Mrt. Andries, z. van Simon Modder en van Aaltje Bruin, oud bijna een halve dag. Uitgeest. Geboren: 10 Mrt. Gnurtruida, d. van Jan de Goede en van Re- gima Veldt. 12 Matthijs, z. van Jacob Dekker en van Marga retha Hof. 17 Anna Jacoba, d. van Willem Carl Henke en van Jansje Berkhout. 19 Duifje, d. van Matthijs Wittebrood en van Hen- drika Zijp. 21 Willem, zoon van Pieter Starreveld en van Grietje Lngtig. Ondertrouwd: 28 Mrt. Gerrit Rencen en Aaltje Bonkenburg. Getrouwd: 9 Mrt. Cornelis Aatjes en Jannetje Klok. Overleden: 20 Mrt. Klaas Berkhout, wednr. van Maartje Bakker, oud 79 jaar. Obdam. On dertrouwd: 27 Mrt. Andrianus Johannes Lejjen, van Bergen en Antje van Diepen alhier. Willen Hes van Ondorp en Maria Schoen alhier. G e b oren: 8 Mrt. Simon, z. van Cornells Stapel en Trijntje Hoog land. 19 Geirit, z. van Cornelis Kok en Neeltje Nieuwe- boer. Reinier Joseph z. van Nicolaas Mul en Alida Meijne. 24 Anna, d. van Arien Ros en Maartje Mijts Ov erleden: 21 Mrt. Aagje, d. van Pieter van Diepen en Jansje Boots, ond 1 j. en 7 m. Hensbroek. Geboren. Alida, d. van Jacob Tool en Grietje Schipper. Tekla, d. van Dirk Braakman en Neeltje Steur. Nicolaas, z. van Pieter Breg en Hillegonda Mak.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6