Buitenland. Laatste Berichten. N e d e r 1 and. de tramlijn op het midden niet gewenscht. Werd nn de breedte 8^2 M., dan was er geen plaats genoeg voor de voetpaden ten tweede, dat in de middenboog het water niet diep genoeg is en daar het zeer wel mogelijk is, dat de Singelgracht in de toekomst meer bevaren wordt en door grootere vaartuigen, achtte zij een verdieping van deze boog wenschelijk. Een ander bezwaar was, dat de vleugel aan de noordzijde langer is dan aan de zuidzijde, door aanslemping van den Singelbij de Bergerhout, die daar bij de brug een »drijvende mesthoop" ie, zooals de architect zegt, is dit te verbeteren en daarvoor wordt ook de toerit van den Hout belangrijk gebaat. B. en W. hebben gemeend niet aan de bezwaren der commissie tegemoet te moeten komen, doch hij meent de raad er wel op te moeten wijzen, dat waar het kier geldt een brug, waarover veel passage is en het een werk geldt, dat langen tijd, misschien 200 jaren dienst moet doen, men dient te zorgen, dat het zoo goed mogelijk worden zal. De heer Cohen Stuart vraagt, of het bepaald noo- dig is, dat de verbetering wordt aangebracht met het oog op zoo'n verre toekomstmen kan later toch wel weer verbreeden of is dat onmogelijk 1 De heer Vonk antwoordt, dat zulks altijd mogelijk is, maar moet een wijziging gebeuren na 25 of 50 jaar, dan krijgt men hetzelfde werk als nu en zal een vorbree- ding naar rato veel meer kosten. De heer de Groot maakt nog met een enkel woord duidelijk, waarom de verdieping van de fondeering ge wenscht is. De heer de Wit, voor bet voorstel der commissie wat de verdieping van den middenboog betreft en ook wat de wijziging van de vleugels aangaat, vraagt zich af, of de raad gerechtigd is tot een meerdere uitgaaf van f 5000 om een brug te verkrijgen met een meerdere breedte van 1 ll2 M., dan door B. en W. wordt voorge steld. Zal niet de nieuwe weg door het bouwterrein van den heer Stoel verminderen Hij gelooft dit zeker en acht de hoogere uitgaaf niet noodzakelijk. De heer van den Bosch is het volkomen eens met den vorigen spreker. Door het voorstel van B. en W., dat meer dan f 4000 meer vraagt dan oorspronkelijk op de begrooting was uitgetrokken wordt al veel tegemoet gekomen aan de bezwaren der commissie. Het verkeer zal door den nieuwen weg in het bouwplan- Stoel zeker vrij wat ontlast worden. Verder dringt hij er op aan de brng zooveel mogelijk te doen behonden het model dat ze nu heeft en de zandsteenen deklijst niet te vervangen door een hardsteenen. Ook de Singel zou hij gaarne zoo laten. De heer Vonk gelooft dat door den nieuwen weg het verkeer langs den Heldersehen weg minder zal worden. Wat de kosten betreftvergete men nietdat de com missie ook de middenboog wil verdiepen wat niet in het plan van B. en W. ligt. Da heer Uitenbosch zegt dat de commissie er niet tegen op zag jde begrooting wat verder te over- rchrijden, waar B. en W. daar ook al vrij veel boven waren gegaan bovendien zij wenschte een zoodanige ver betering, dat ook voor de verre toekomst de brug vol doende zou zijn, latere ver breeding zou weer groote be zwaren hebben. De Voorzitter meent, dat het overschrijden van de begrooting voor de commissie geen reden mag zijn om verder te gaan. B. en W. voldeden aan den door den raad uitgesproken wensch. De heer de Groot zegt, dat indien bet bedrag wat hoog is; nog wel f 1Ö00 kan bespaard worden door niet een hardsteenen maar een asphalten goot te maken, die evenzeer voldoet. De heer Boelmans ter Spill heeft met genoegen stemmen gehoord, die huiverig zijn om f 16000 uit te geven. Een brug van 10 M. acht ook hij niet noodig en ook niet in overeenstemming met de breedte der daarop uitkomende wegen als de Gasthuisstraat en Zevenhuizen. Hij merkt verder op, dat indien de tram naar Egmond mocht worden doorgetrokken naar de Bokkebrug het verkeer over de Bergerbrug zal verminderen. Ook voor de uitbreiding der stad aan de Noordzijde is zoodanige uitbreiding niet noodigde grootste uit breiding heeft toch plaats aan de andere zijde buiten de Heiloörpoort. Voor hetgeen de heer van den Bosch beeft gezegd gevcelt hy zeer veelde Singel moet zoo blijven als die is. Wat de opstopping van het vuil betreft, dat haDgt af van wind en stroom is het te erg dan kan het worden weggeruimd. De heer Vonk meent de commissie te moeten vrij waren van het verwijtdat ze nog maar wat op de be grooting zou hebben gelegd. Ze heeft dat gedaan na rijpe overwegingdaar ze het oog ook had op de verdere toskomst. Men bedenke ook wel dat men niet alleen langs Zevenhuizen de brug bereiktmaar vele wegen komen er op uit. De heer de Sonnaville zon er voor zijn het voor stel van B. en W. te wjjzigen in dier voege, dat daarin ook de verdieping van de middenboog werd opgenomen. De heer van den Bosch is van gevoelen, dat ook het voorste! van B. en W. voor de verre toekomst vol doende is en geeft nog in overweging de tram langs de zuidzijde te doen leggen, en verder de rails te verplaatsen dichter naar den Bergerhout, daar de weg naar 't Scharloo niet al te breed is. De heer Bosman is voor het voorstel van B. en W. en zou de tram in het midden willen houden. De heer Kraakman is daar tegen. Hij gaat ook niet met de commissie mee wat de verbreeding tot 10 M. betreft en acht één voetpad genoeg. Verder vraagt hij of het niet mogelijk is de bogen te verhoogsn, in plaats van dieper te maken. Nadat nog door den Voorzitter is opgemerkt, dat een brng met één trottoir iets zon hebben van een jas met één pand en hij daarom gaarne zou willen weten boe de raad daarover denkt de kwestie van hardsteen of zandsteen voor de deklijst door enkele heeren nog eens wordt ter sprake gebrachtwordt ten slotte van een stemming over da onderdeelenzooals door den heer Kraakman was voorgesteldafgezien en het plan der commissie van bijstand in stemming gebracht. Het wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Voor de heeren: Vonk, Uitenbosch, Moens, Kool en de Groot. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met alge meens stemmen aangenomen. Op een vraag van den heer Bosman, of de brug met September klaar zal knnnen zijn, zegt de Voor zitter, dat dat niet met zekerheid kan gezegd worden, maar men zal den noodigen spoed maken. Wegens het gevorderde uur wordt de zitting geschorst tot des avonds 8 uur. Wordt vervolgd. ÏSKIiOBfiS. In de Kamer van Afgevaardigden is den 15 namens de liberale partij door den heer Neujean Kamer-ontbinding voorgesteld als eenig middel om aan de tegenwoordige crisis een einde te maken. De heer Neujean zeide in zijne verklaring »De groepen der liberale linkerzijde hebben, in een gevoel van rechtvaardigheid en verzoening, de noodzake lijkheid vaD grondwetsherziening erkend, van het begin af elk geweld veroordeelende. Sinds eenige dagen zijn wanordelijkheden uitgebroken op verschillende punten van het land. Het nor is ernstig, het land wordt bedreigd met een burgeroorlog. De liberale partij, besloten te streven naar grondwetsherziening in orde en wettelijkheid, zon haren plicht niet vervallen als zij niet trachtte een oplos sing te vinden van de crisis, welke oplossing gelegen is in Kamer-ontbinding, dia aan het geheele land gelegen heid zou geven zich nit te spreken over den tegenwoor- digen toestand en bet kiesrechtvraagstuk. Ontbinding kan niet worden voorgesteld als een wijken voor het oproar; het is een loyale en grondwettelijke oplossing. Als de orde hersteld zal zijn, zal het tijd wezen om vast te stellen wie verantwoordelijk zijn. De liberalen hebben hun plicht gedaan, zij hebben vertrouwen in de wijsheid en de vader landsliefde der regeering." De minister-president De Smet de Naeijer antwoordde afwijzend, onder aanvoering dat het recht van ontbin ding bernst bij het hoofd van den Staat, ep wien geen pressie mag worden uitgeoefend. De liberaal Janson gaf in bedenking den Koning nit te noodigen het ministerie te veranderen, maar ook hier van wilde men van regeeringszijde niets weten. Zonder beslnit werd daarna de zitting opgeheven. Duidelijk is dus gebleken dat de Regeering vast be sloten is zich tegen de eischen van algemeen stemrecht te blijven verzetten. Maar ook de betoogers weten van geen wijkeu, en te voorzien is het, dat de manifestaties nog tot ernstige tooneelen van strijd aanleiding zullen geven. Tegen de verwachting bleef hi t 's avonds na de Kamerzitting vrij rnstig in Brussel vermoedelijk werd de groote volksmenigte niteeu gedreven door een hevig onweer met vreeselijke stortregens. De »Penple" publiceert een manifest, waarin bij alle arbeiders wordt aangedrongen, tot algemeene staking te besluitendit is het laatste wapeti om het algemeen stomrecht te veroveren; maar het moet geschieden zonder betooging, zonder buitensporigheid, zonder misleiding noch geweld. Ook is een beroep gedaan op alle buiten- landsche werklieden om de beweging te steunen. Het aantal werkstakers in de voornaamste centra der groot-industrie wordt geschat: in Charleroi 50,(00, in het bekken dn Centre 25 a 30,000, in de Borinage 25,000, in Luik 30,000, in Verviers 8,000. CHIMA. Berichten uit Canton melden, dat meer dan 2000 man Keizerlijke troepen, uitgezondon door generaal Su om de opstandelingen uit een dorp te verdrijven, in een hinderlaag zijn gevallen. Het geheele korps werd door de rebellen gedood of gevangen genomen. De onderkoning te Canton seinde naar Peking om ver sterkingen. Kl*i©l!lI.A]ÏIJU. Volgent de »Daily Mail" zonden de vredesonderhandelingen niot zoo vlot van stapel loopen als het zich eerst deed aanzien. De eenstemmige weigering der Regeering op het dringende verzoek der Boerenleiders tot toestaan eener wapenstilstand tijdens de onderhande lingen zon moeielijkhedeu hebben doen ontstaan even als de qnaestie der verlengde intrekking der verbanniDgs- proclamatie en amnestie voor do rebellen. De »Daily Mail" verneemt, dat het volgende in groote trekken de eischen der Boeren zijn, die den 15 te Pretoria werden aangeboden. Milner kwam nit Johannesburg te Pretoria aan, ten einde zich volgens zijn instructies te vergewissen van de onherroepelijk laagste eischen der Boeren. De Boeren stemmen toe in algemeene overgave en in het verlies der onafhankelijkheid, maar vragen 1°. het wederopbouwen van de hoeven 2°. het aauvnllen van den veestapel en andere voorraden 3°. amnestie aan de rebellen onder dezelfde voorwaar den als aan de burgers; 4°. intrekking van de verbannings-proclamatie 5°. verkorting van den termijn door Engeland vastgesteld voor de wederinvoering van een vertegenwoordigend re- geeringsstelsel. Bovendien dringen zij er op aan, dat Engeland de wettelijke rechten en verplichtingen der beide Republieken zal overnemen. Het is mogelijk dat dit alles waarheid bevatmaar het valt moeielijk te gelooven dat de Boeren na al hun strijden en lijden voor de onafhankelijkheid, die nn zonden prijs geven en niet minder vreemd komt het voor dat Engeland niet onmiddellijk zou hebben toege geven en in alle vragen toegestemd nn het zyn voor naamste eisch ziet ingewilligd. RUSliAKD. Den 15 werd een aanslag gepleegd op den minister van binnenlandsche zaken in de vestibule van het gebonw van den Staatsraad. De minister overleed kort daarna. ZIJID-AFK1I&A. Lord Kitchener meldt uit Pre toria van 15 April De colonne Brnce Hamilton is gisteravond aan de Standerton-lijn aangekomen na 145 Boeren gevangen ge nomen gedood en gewond te hebben in den loop der operatie langs de Middelbnrg-lijn. De Standard-correspondent te Pretoria beschrijft Kemp's aanval op de colonne-Kekewich en zegt daarin De Boeren vielen de colonne aan over een byna geheel open vlakte, met al den moed die voortdurend de BoereD in die streek gekenmerkt heeft. Een voortdurend en welgericht vuur kon hen niet doen wijkensteeds kwam er weer een afdeeling aan, knie aan knie rijdend en voortgaloppeerend tot op korten afstand van de Engelsche linies. Eerst toen weken zij terug onder het doodende vnur met achter lating van 44 dooden op het veld. Onweder. In den nacht van den 13 beeft een geweldig on weder gewoed boven Berlijn. De lage stadswijken werden overstroomd. De geheele brandweerde pionniers en spoorwegtroepen waren op de been. In 300 gevallen moest de brandweer hulp verleenen. Een huis, door het water onderspoeld, stortte in. Twee oude lieden werden onder het invallende pain gedood. De bliksem sloeg herhaaldelijk in de kabelgeleidingen cn heeft boven- en oadergrondsche leidingen vernield. Ook het telefoonverkeer is overal gestoord geweest. Een volle tramwagen werd door den bliksem getroffen, de straal werd echter afgeleid naar de aarde, zonder schade aan te richten. Een andere bliksemschicht sloeg daaren tegen in de locomotief van een spoortrein van de Stadt- bahn en wondde den machinist en stoker ernstig. Vele scholen zijn wegens de overstrooming gesloten. De klnizen van do Deutsche Bank, die in da kelders zijn, liepen onder. Er is ook veel schade aangericht in de onderaard- sche voorraadkamers van groote magazijnen. Verbrijzelde ruiten, door het weer verhavende straten enz. getuigen nn nog van den verschrikkelijken nacht, dien Barlijn doorleefd heeft. 14en ongeluk. Tijdens de oefeningen aan boord van het Engelsche oorlogsschip »Mars" buiten Berehaven, had een ontploffing plaats. Een kanon sprong uiteen twee luitenants en acht man werden gedood, vier man gewond, Hulde aan Garibaldi. Den 2 Juni zal een groote p f Igrin stccht naar he eilard Caprera worden ondernomen om bij gelegenheid van Garibaldi's sterfdag een gedenksteen te gaan onthul len, die zal bestaan nit een incriptie in de rots grenzend aan Garibaldi's woning. Het inschrift zal luiden Aan Garibaldi, Italic. Juni 1902. file vredesonderhandelingen. BRUS EL, 16 April. De »Petit Bleu" zegt dat het voorbarig is te bewerm, dat de Boeren-gedelegeerden in Europa reeds geraadpleegd zonden zijn door de bestuur ders der Zoidafiikaansche republieken, en wel door tns- schenkomst van de Engelsche regcering. Eveneens spreekt de vPelit Blen" het bericht tegen, dat de Boeren-gedele- geerden vredesvoorstellen zonden gedaan hebben of dat zij den eisch van onafhankelijkheid voor beide republieken zonden hebben laten varen. LONDEN, 46 April. Latere kabeltelegrammen van Milner moeten in den heden gehouden korten Kabinets raad zijn behandeld. Na afloop daarvan had lord Salis bury een andientie bij den Koning wien hij de nieuwste berichten over de vredesonderhandelingen meedeelde. Toestand In België. BRUSSEL, 16 April. In de Kamer is aan de orde de beraadslaging over do grondwetsherziening. De diplo matieke tribunes zijn gereserveerd en de publieke tri bunes stampvol. De katholiek Beernaert, minister van staat, opent het debat. Hij herinnert, dat de Kamers reeds negen jaar geleden de grondwet wijzigden, en men geloofde destijds, dat de vrede voor langen tijd verzekerd was, maar nu bedreigt men de regeering met allerlei geweld. Men wil de beraadslagingen verhinderen. Spr. is van meoaing, dat het tegenwoordig kiesstelsel zeer bevredigend is. Sedert 15 jaren heeft de Kamer een aantal sociale wetten tot stand gebracht, en meD antwoordt baar nn met een al gemeene staking. Spr. erkent dat de liberale linkerzijde niet verantwoordelijk is voor de wanordelijkheden. Vandervelde valt den spreker herhaaldelijk in de rede en roept»Het algemeen stemrecht is de eenige meester Beernaert vervolgtHet gaat nn om het bestaan van Belgie. De regeering, die zon wijken voor bet oproer, zon de positie, woike zij bekleedt, onwaardig zijn. Spr. vraagt zich at, hoe men er aan heeft kunnen denken grondwetsherziening tot stand te brengen, waarvoor toch een meerderheid van twee dorden noodig is, die men nooit zal vinden. De progressist Eeron is van meening, dat het Parle ment aan den Koning kan zeggen dat er reden is voor Kamerontbinding; daaitoe is het voldoonde, het voorstel tot grondwetsherziening aan te nemen. Om 5 nor werd de zitting opgeheven. Toestand van H. M. de Koningin. Den 16 is verschenen een buitengewone Staats courant, die het volgende bericht bevat Hare Majesteit de Koningin bracht oen rustigen nacht door. Terwijl de koorts blijft aanhouden, is de alge meene toestand voor dit oogeublik bevredigend. Dr. ROESSINGH. L. POT. Van af den 16 znllen twee bulletins per dag over den toestand der koningin worden uitgegeven. De bulletin van den 16 van 3.40 uur luidt: »De ziekteverschijnselen zijn by Hare Majesteit de Koningin in de laatste 24 uren niet to-genomen. De koorts vertoont tot nn toe haar gewoon beloop." minister "Tan Asch van Wijck. Den 15 is de minister van koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wyck in de residentie teruggekeerdzijnen toestand is bevredigend. Heerhugotvaard. Den 15 gaf de rederijkerskamer Harmonie" hare laatste voorstelling in dit seizoen met de opvoering van het tooneolspel De dochters Haseman", Einde go d, al goed is in een woord van toepassing op deze laatste voorstelling, en zonder iets te kort te willen doen aan de verdienstelijke uitvoering der heeren de damesrollen vooral die van Rosa, werden met gevoel vertolkt. Het grappige nastukje »Een Mésalliance", werd steeds tot bet einde toe, met een blijden gullen lach gevolgd. Men heeft zich bijzonder geamuseerd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2