Laatste Berichten. Neder! an d. Telegrafische Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. «ilp- De heer P. J. Smidts, predikant te Wie- ringen, heeft het beroep naar de Doopsgez. gemeente al hier aangenomen. Den 1 Juni denkt de beroepene zijn intreerede te houden. zich in laatste instantie beroepen hebben, het ministerie zijn ontslag zal geven Niemand die daaromtrent iets met zekerheid durft verklarenmen verneemt allerlei geruchten omtrent aanstaande reisplannen van den Ko ning maar geen woord omtrent zijn politieke plannen. Zal de stemrechtbeweging, met zooveel moed begonnen en met zooveel volharding doorgezet, ten slotte op niets nitloopen dat is toch moeielijk aan te nemen. HAfGHEiAlVD. In angstige spanning wacht Engeland de uitslag der vredesonderhandelingen af. Gelijk men weetzijn de Boerenleiders uit Pretoria vertrokken om hunne commando's op te zoeken en de nog te velde zijnde Burgers over den toestand te raadplegen. Is dit het begin of het einde der vredesonderhandelingen, of is er misschien nooit een eigenlijk begin geweest Zoolang men niet weet of deze samenkomst door Engeland uit gelokt is of niet en wat Engeland's eischen zijn geweest, valt daarover niets te zeggen. De »Standard" en trouwens de meeste Engelscbe bladen zijn zeer hoopvolmaar de buitenlandsche pers (met name de Duitsche en Fransche) houden de kans op vrede voor verkeken. Zoo schrijft de »Köln. Zeitnng": »Indien men zonder opgewondenheid" de woorden herleestdie Balfour in het Lagerhuis gesproken heeft vraagt men zich af, of men die wel ernstig kan opvatten. Hoe meer men er over nadenktdes te meer ziet men indat zij eiken grondslag missenen het komt ons voor dat do Boerenleiders om hun terugtocht te mas- keeren, en niet ronduit elke onderhandeling af te breken, het referendum hebben ter sprake gebracht. En de ver wachtingen dat de bloedige strijd zijn einde naderen zou schijnen ons zeer weinig gegrond toe." Met veel sympathie spreekt de Engelsche pers over de ziekte onzer Koningin. Zelfs de Times" blijft ditmaal niet achter en schrijft o. a. Het Nederlandsche volk kan er zeker van zijn dat de Engelsche natie geheel en met groote sympathie deelt in de diepe gevoelens van angst, toegenegenheid en eer bied die in Nederland zijn opgewekt door de ziekte der Koningin. Brand. Bij een vreeseiijke brand in de Noordelijke Lon- densche voorstad Hackney zijn den 19, zeven menschen omgekomen. Het Koninklijk maal, ter gelegenheid zijner kroning door Edward VII aaneen half millioen zijner arme onderdanen te Londen toegedacht en waarvoor Z. M. f 360,000 uit zijn eigen middelen heeft beschikbaar gesteld, zal plaats hebben op Zaterdag den 5den Juli. Onder bedoelde som is niet begrepen het benoodigde voor de gedachtonisbekers, waarvan 's Konings gasten er elk éénen zullen ontvangen. Kinderen beneden de tien jaar worden niet genood'gd. Voor 't overige z u- den alleen lieden, die stellig als verdorven en losbandig bekend staan worden uitgesloten. Met de overige zal men 't niet al !e nauw nemen. Bejaarden, gebrekkigen en blin den krijgen hnn maal thuis bezorgd. Me vredesonderhandelingen. LONDEN, 21 April. In het Lagerhuis vraagde de af gevaardigde Q'Kelly welke vredesvoorwaarden den Boeren aanvoerders te Pretoria waren aangeboden. Minister Balfour antwoordde, dat bij niets heeft toe te voegen aan zijn vorige mededeeling. De h?er O'Kelly. hernam daarop »Als de Boeren-commando's in kennis worden gesteld met de vredesvoorwaarden, waarom kan het Huis dan ook niet daaromtrent worden ingelicht Minister Balfour: »Ik kan mij met deze opvatting niet vereenigen." He krijgsoperaties. LONDEN, 21 April. Lord Kitchener seint heden nit Pretoria Gedurende de vorige week zijn 18 Boeren gesneuveld, 19 gewond, 325 gevangen genomen terwijl 10 zich overgaven De colonnes van generaal French maken het den ver spreiden benden in de districten Ladygroy en Rhodes lastig. In hot westen bevindt, de hoofdmacht van don vijand zich om Ookiep, dat zonder succes is aangevallen. Er zijn thans versterkingen aangekomen De Boeren in bet district ten oosten van Pretoria ont waken de drijfjacht uit het zuiden, die pas is geëindigd. Colenbrander zet zijn operaties in het district Pieters burg voort een detachement van zijn colonne was den 15 in gevecht met een overmacht van den vijand op een zeer moeiljjk terrein, doch behield zijn posities. Toestand der Koningin. Uit het Loo werd Zondagavond Iaat nog medege deeld dat, hoewel het verloop der ziekte van H. M. zich in gunstige richting blijft bewegen, het ziektegeval voor eerst nog een zorgzame behandeling zal bljjvon verei- schen, omdat men niet weet, welke complicatiën zich daarbij nog kunnen voordoen. Da lijfarts dr. Roessingh zal daarom in deD eersten tijd nog op het Loo bljjven. oogen op den grond houdt geslagen maar 't zijn geen vriendelijke blikken, die ze hem toewerpt. »Nu, neem het mij niet kwalijk," besluit de oude heer, »dit moest ik je eens zeggen, Karei ik kon niet anders.' Ziezoo, ik ga vast vooruit, maar verwacht je over een half uur op het kantoor. Tot ziens dan 1" Karei en Hanne blijven alleen ia het somber verlichte, groote vertrek, waaraan zich zooveel herinneringen knoopen: vroolijke, onschuldige herinneringen uit de jeugd voor hem alleen, zoete, maar ook drukkende en schuldige herin neringen voor hen beiden. Hoe koelbloedig hij zich ook aanstelt, is 't hem toch een wonderlijke gedachte, hier in deze kamer als een vreemde te staan dit treft hem, hij is gehecht aan de »Waterhoeve", aan het lraaie nest, waaraan hij is ontvlogen, waarop hjj als zoon des huizes levenslang trotsch is geweest. En nu is hem zoo straks gezegd»Gij behoort hier niet meer thuis, zelfs op geen dakpan hebt ge langer recht." Wordt vervolgd. De bulletins van den 21 luidden Het Loo, 21 April, 9 nar. Hare Majesteit de Koningin bracht den nacht gedeeltelijk slapende door. De voedsel- opname is iets vermeerderd. De algemeene toestand is bevredigend. Het Loo, 21 April, bulletin van 2V4 uur. Het verloop der ziekte van Hare Majesteit de Koningin geeft thans geen aanleiding tot bijzondere opmerking. (w. g.) Dr. Roessingh. L. Pot, arts. Van den 17 wordt gemeld Talloos schier waren de bewijzen; van sympathie en deelneming, welke de Prins op zijn verjaardag ontving, zoowel uit binnen- als buitenland, van vreemdelingen en in het buitenland gevestigde Nederlanders. Aan H. M. de Koningin-Moeder werden mede vele telegrammen gezonden, getuigende van belangstelling in de ziekte van haar dochter. Men meldt van Het Loo d.d. 21 April In den toestand van Hare Majesteit de Koningin was ook hedenavond geen verandering gekomen.Bij tnssehen- poozen verlieten de geneesheeren heden geruimen tijd het paleis en ook Prins Hendrik maakte in den middag nog een wandeling door het park. Het consult dat professor Rosenstein met de andere geneesheeres zal hebbenwerd hedenmiddag te gemoet gezien. Graft. De raad dezer gemeente heeft gunstig be schik: op het verzoek van den kerkeraad van West- graftdijk om de openbare school te gebruiken tot het houden van eene Zondagschool. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Graft en Noordeinde is benoemd Ds. J. Slot, alhier. Sclingcn. De heer Jb. Denijs bedankte als di recteur der mannenzangvereeniging vEuterpe" alhier. De heer Denijs, die reeds in de zeventig jaren telt, is met kleine tusschenpoozan bijna oen halve eeuw zangdirecteur geweest. Voor eenige jaren behaalde hij met vEutarpe" nog een lston prijs op een wedstrijd te Pnrmerend. Voor een veertien dagen gaf »Enterpe'' onder zijne leiding een laatste introductie-concert. Bloemenvelden. In de omstreken van Haarlem en Leiden is het den 20 buitengewoon druk geweest. De Hollandsche Spoor heeft te Amsterdam niet minder dan 44,561 plaatskaartjes uit Haarlem bij de contróle ingenomen. Het getal extra-treinen van Amsterdam naar Haarlem bedroeg negentien de gewone treinen waren aanmerkelijk langer dan anders sommigen telden bij de dertig rijtuigen. Te Haarlem werden aan het station circa 1700 rijwielen naar verschillende richtingen verzonden te 's-Gravenhage ongeveer 800. De hyacinthen wordoa nu spoedig afgesneden. Dau volgen de tulpen, welke ook een bezoek overwaard zijn. Men schrijft uit VeUen aan de N. R. Ct. Naar men verneemt zal de stooanpont van bet Noord- zeekanaal bij de voetbrug reeds dezo week worden in dienst gesteld. Automobiel-ongeluk. - Te Roermond werd door een automobiel aangereden zekere R., uit Maasniel (Z), dis daar bjj dooüelijk gewond werd. De ongelukkige laat eene krankzinnige vrouw en acht kinderen na. fJrsem. Naar wij vernemen is in deze gemeente een Tuinbouwvereeniging opgericht en reeds een bestuur daarvoor gekozen. Geheimzinnige verdwijning. Te Leeuwarden heeft een zeer raadselachtige ver dwijning plaats gehad van eon circa 25jarige dienstbode. Het meisje diende bij eene familie aan de Tabaksmarkt aldaar. Donderdagavond 3 April, ruim 8 uur, zou zij uitgaan om een naaister te bezoeken die voor haar wat onderhanden had, of zij zou oen bezoek afleggen bij een familie in do stad met wie zij door een vriendin in kennis gekomen was. Noch bij de naaister noch bij de familie i3 ze geweest. Eerst dacht men aan een ongeluk, vooral aan ver drinken doch dit is om velerlei redenen niet aan te nemen. Justitie en politie zetten in allerlei richtingen haar onderzoek voorttal van personen zijn gehoord doch men heeft nog niet het minste spoor gevonden en tast nog in volslagen duister rond. Men schrijft uit Broek en Waterland: Door het collego van bestaur der Yereeniging »Noor- der IJ- en Zeedijk" is een inspectie gehouden over den Waterlandschen Zeedijk. Over het algemeen waren de dijken best in orde en noch bij het Kiecselmeer, noeh bij Uitdam, zijn bijzondere werken wenschelijk gebleken. Wel echter is het noodig bevonden de ophooging der straat te Monnikendam (Noord- en Zuideinde) in één jaar uit te voeren. Persvacantledag. De verwezenlijking van den wensch, waarnaar sinds jaren in de Nederlandaehe pers gestreefd werd maar tot nu toe te vergeefs een persvacantiedag, is een voldongen feit. Op verzoek van het Bestuur van den Nederlandschen Journalistenlering hebben de directies van het Handelsblad de Nieuwe Rotierdammer Courantde TelegraaJ en de Nieuwe Courant besloten op 9 Mei a.s. daags na Hemelvaartsdag, geen ochtendeditie uit te geven, zoodat alle Nederlandsche journalisten hetzij belast met den dag- of nachtdienst, gezamenlijk een vrijen dag zul len kunnen genieten. Hen gestolen meisje. Dezer dagen bevonden zich enkele kermiswagens met Zigeuners te Krimpen a/d IJsel. Een vijfjarig meisje bedelde langs de huizen waarbij zij in vrij goed Hol landsch mededeeldedat zij van hare ouders gestolen was en door de kermisreizigers medegevoerd werd. De kinderen van don landbouwer P., aan wie het meisje dit verteld had, brachten dit over aan hunne ouders en spoedig kwam het ook den burgemeester ter oore die zich nu onmiddellijk naar het Parket te Rotterdam begaf. Weldra begaven de Substituut-Griffier van Justitie te Rotterdam en de Burgemeester van Krimpen a/d IJsel zich derwaarts en achterhaalden per rijtuig, vergezeld van rijksveldwachters, de kermiswagens, die reeds naar Nieuwerkerk a/d IJsel vertrokken waren. Het bleek, dat de kermisreizigers W. genaamd, uit Saksen afkomstig waren. Het vijfjarig meisje, dat goed Hollandsch en een weinig Dnitseh spreekt, hield vol ge- stolen te zijn, doch waar, kon het niet mededeelen. Bij confrontatie,met de andere kinderen van de kermis reizigers vertoonde het geen gelijkenis. De andere kinderen verstonden on spraken geen Hollandsch. Daar van vermissing van een kind geen aangifte was gedaan, bestond er geen aanleiding om het meisje aan de kermisreizigers te ontnemen. De justitie blykt de zaak evenwel ernstig in te zien en heeft zelfs den Minister van Justitie er in gemoeid, op wiens last het meisje gephotographeerd is geworden te Gouda, waarheen de kermiswagens inmiddels vertrokken waren. Deze staan thans onder bewaking van de rijks politie, in afwachting van nadere intormatiën omtrent de identiteit van het meisje. Wlerlngerwaard. De vele regens in de laatste vier weken werken geducht belemmerend en nadeelig op het zaaien daar de grond eigenljjk ongeschikt is om het zaad te ontvangen. Wat evenwel geen uitstel meer duldde is gezaaid en komt voor 't moerendeel slecht op. Vooral met de erwten is dit het gevaldie tengevolge van de strandigheid der oppervlakte ten deele verkalken en ten deole door de bekende rifnaald worden belaagd. Bovend.en zijn ic Anna Paulowna op een paar akkers en dit is eene zeldzaamheid een legio mil- lioenpooten, zoogenaamde oprollers gevonden, die de erw ten en hare kiemen afvreten. Veehandel In Friesland. Met flinken aanvoer van melke- en kalfkoeien toonden onze markten in deze soorten van vee opgewekten handel. Er waren heel wat vreemde kooplieden, nit België, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland ter markt, die heel wat zaken deden. De Belgen kochten, vooral de le qualiteit kalf koeien de Hollauders deden meer in melkvee. Het gevolg was voor beide soorten hoogere prijzen. Vette koeien met grooten aanvoer vrijwel in één doen, met stevige prijzen. De omzet was goed en de handel eer drukker dan stiller, vergeleken bij de vorige weak. Stieren voor de slachtbank waren wel zoo gewild Hol landsche kooplieden kochten ze voor het grootste deel. Vette kalveren waren vrij goed gevraagd met flinken omzet en goede prijzen. In nuchtere kalveren was de handel niet erg geanimeerd, de opkoopers hadden te hooge prijzen besteed, zoodat het vaak moeite kostte een klein winstje te behalen. Vlot werd er niet geboden en nog minder vlot sloeg men toe. In schapen en lammeren was de handel beter dan de vorige week, doch drnk ging bet er nog niet in en de prijzen waren niet veel hooger. De aanvoer van lammeren was nog niet groot; bet is daarvoor nog te vroeg. Vette varkens met zeer willigen handel, evenals vette biggen ook Londensche biggen waren goed gevraagd. Magere varkens gewild, jonge biggen dito. De aanvoer was: 2500 melk- en kalfkoeien, 300 vette koeien, 400 stieren, 500 vette kalveren, 1200 nuchtere kalveren, 1400 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 450 vette biggen, 150 magere varkens, 500 kleine biggen. De prijzen zijn: Vette koeien, lo kwaliteit, 28 '/a - 31 ct., 2e kwaliteit 25J28 et., 3e kwaliteit 20—24 ct., stieren 23'/225J/2 ct., vette kalveren 3645 et,, vette schapen 22—25 ct.vette varkens 22 24 ct., Lon densche biggen 20J22 ct., per 1j2 Kilo. Melk- en kalfkoeien 1 135f 250pinken f52 f 65, nuchtere kalveren f 7f 9 en f 10, weideschapen f 17.—f 23, magere varkens f 42—f 58, kleine biggen f 1,25 en f 1,50 per week. (N. v. d. D.) Br. >1. H. SSanek. Uit Wiesbaden is te 's-Graveuhage bericht ontvan gen van het. onverwacht overlijden van Mr. J. E. Banck, die zich in Nederland op hot gebied van kunst en letteren in menig opzicht heeft onderscheiden. Geboren in Indië, voltooide hij zijn studiën in Neder land, maakte eene reis naar zijn geboorteland, en vestigde zich daarna voor goed te 's-Graveuhage. Hij schreef in dertijd ook vlugschriften over koloniale politiek en was een warm voorstander van de vrijzinnige beginselen. Als dichter gaf hij eenige bundels uit en wijdde in tijdschriften menig woord aan nationale belangen. Voor elke nationale- en kunst-aangelegenheid stelde Mr. Barick zijn persoon en zijne middelen gaarne ter beschikking. Een aantal jonge kunstenaars danken aan zjjn bescherming voor een goed deel hun tegenwoordige positie. (N v. d. D) He werkstaking te Hnsclicde. De internationale •eommiiBie in zake arbeidsgeschil len van den ChristeJijkon Textielarbeiders Bond, die den 19 te Enschede vergaderde betreurde den langen duur der geschillen tnsschen de firma Van Hoek Co. en haar arbeiders; zij heeft evenwel na kennisneming en nauw keurig onderzoek van don - tegeuwoordigen toestand geen aanleiding gevonden om vooralsnog wijzigingen te brengen in het strijdplan der organisatie. He oorlog In Zuld-Afrlka. Het perskantoor van het Algemeen JVederlandsch Verbond te Dordrecht heeft met toestemming der Boe ren vertegenwoordigers in Europa uitgegeven de ambtelijke verslagen van generaal De la Rey en generaal J. C. Smuts, alsook andere stukken betreffende den oorlog in Zuid- Afrika kort geleden ontvangen. Deze verzameling stukken, in een vlugschrift vereenigd, zendt het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht, na ontvangst van f 0.25, vrachtvrij aan alle aanvragers. Het Loo, 22 April 1902, 9 uur voorm. He toestand van H. B. de Koningin. De toestand van H. M. de Koningin blijft bevredigend. w. g. Dr. ROESSINGH. L. POT, arts. Den Haag, 11 uur voorm. Men verwacht dat de toestand van H. M. de Koningin het mogeiijk zal maken weldra den gewonen loop van Staatszaken te heryatten. Aanvankolijk beperkt tot het hoogst noodige. Het Loo, 12.10 n.m. Heden 12.18 tornt Prof. Rosen stein in consult. De Prins nam weer deel aan de lessen van Dr. Kronenberg, ook Prof. Kraemer zal zijne lessen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2