No. 51. Eerste Wad, Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 27 APRIL. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. 4LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f Ij 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. IllS Telefoonnummer 3. Prtys der gewone advertentlën t Per regel ff O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der personeele belasting No. 5voor het dienstjaar 1902 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 25 April 1902 dat ieder verplicht is zijn aanslag op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, den 26 April 1902. G. RIPPING. Te ALHUAAB worden gevraagd 1°. aan de MEISJESSCHOOL (Hoofd Mej. J. H. Pruim) eene Onderwijzeresin 't bezit der akte voor de Fransche taal en bevoegd tot het geven van onder - wjjs in de vakken J en kj 2®. aan de BURGERSCHOOL (Hoofd de heer F. J. Aukes) een Onderwijzer, in 't bezit der akte Fransche taal en eene Onderwijzeres, bevoegd tot het geven van onderwijs in vak kterwijl beiden de bevoegd heid voor vak j moeten bezitten. De jaarwedde bedraagt, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, voor elk f 700. Deze kan na 5-10, 15 en 20 dienstjaren in de gemeente, telkens met f 50 worden verhoogd. Het bezit der hoofdakte geeft aanspraak op eene verhooging met f 100. Voor de verplichte akte Franseh wordt f 50 meer toegekend (voor middelbare akte f 100). De onderwijze, ressen belast met het onderwijs in vak k hebben daar voor aanspraak op eene verhooging met f 25, wanneer het gegeven wordt invan f 50 wanneer het gegeven wordt buiten de gewone schooluren. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge- meenfebestuur vóór 11 Mei a.s. »Daar de commando's der rebellen klein zijn en het land groot iskan van een treffen bijna nooit sprake zijn. En zonder dit is geen succes te behalen. Van drie of vier maanden hard werken was het resultaat.... het verlies van minstens twee convooieu en een winst van een paar gevangenen." De Kamer voor het mijn wezen te Boeloewayo heeft als opvolger van Rhodes in diens ambt van directeur van de Chartered Company in Znid Afrika dr. Jameson genoemd. Daze candidatnur wordt door andere lichamen en door de openbare meening zeer gesteund. BEHiQIH. Door de liberale linkerzijde van de Provin ciale Staten van Brabant is een verzoekschrift tot Ko ning Leopold gericht om gebruik te maken van zijn recht tot ontbinding der Kamer, opdat bet land zich zal kunnen uitspreken over de grondwetsherziening. De ge meenteraad van Charleroi heeft een gelijke petitie op tonw gezet van alle gemeeutelijke beambten, om 's Konings tusscbenkomst te verzoeken en aldus do rust te doen weder - keeren en de orde in zaken te herstellen. BKClELAItD. De tijding, dat de Boeren da vredes voorwaarden hebben aangenomen, laat nog steeds op zich wachten, maar nit alle berichten blijkt, hoezeer de onder handelingen in Zuid-Atrikade aandacht gespannen houden. De Daily Telegraph weel te melden dat Schalk Burger een specialer, boodschapper zond naar president Kruger met de stnkken over de conferentie te Klorksdorp; zelfs werd te Londen het bericht verspreid dat president Steyn nasr Europa vertrokken zou zijn ten einde met president Kruger te overleggen. Volgens een door de «Morning Post" ontvangen be richt uit New-York, zullen de Boeren een nieuwe Repu bliek stichten in het land van Langenbnrg tasschen de Duitsche en Portugeesehe koloniën. Eau groot aantal Boeren zonden reeds de commando's verlaten hebben en een trek begonnen zijn naar het Duitsche grondgebied reeds lang zouden deze plannen overwogen zijn en de Burgers overeengekomen dat, indien de tegenstand niet langer mogelijk zou zijn, zij Transvaal en Oranje- Vrijstaat zonden verlaten en een nieuwe Republiek stichten in een ander deel van bet land. Opmerkelijk is betdat niettegenstaande al die op vrede wijzende berichten, steeds nieuwe troepen naar Zuid-Afrika worden gezonden. Dat de ware ambitie voor den krijg echter bij de soldaten ontbreektblijkt wel nit het volgende Toen het Northamptonshire militiebataillon door generaal Catacre zou worden geïnspecteerd vóór het vertrek naar Zuid-Afrika, had de generaal de onvoor zichtigheid degenen, die geen lust hadden ten oorlog te trekken, te verzoeken uit de gelederen te treden. En ziet 36 man traden dadelijk vooruit. De generaal was woedend en ging zoodanig te keer, dat 6 weer hun plaats in de gelederen innamen, maar de overigen bleven buiten het gelid eu lieten zich kaim naar huis exerceeren. ZUID-AFRIKA. De gevangenneming van 57 Boe ren bij Schweizer Renekeden 15 j.l. door kolonel Rochfort, was het resultaat van een list. Het dorp werd tegen het aanbrokeu van den dag omsingeld door een Britsche colonne. Toen het dorp dns goed bewaakt was werden de Boeren uit hun bed gehaald. Ongekleed en in de grootste verwarring vluchtten zij in de armen van de soldaten buiten de stad. De correspondent van Reuter in Kaapstad zegt, in een brief van 23 Maart, dat het zuiveren van de Knap kolonie van rebellen een doodelijk-verveleudo gewoonte wordt. LONDEN, 26 April. Brodricks, de minister van oorlog, het woord voerende aan oen diner te Londen, zeide Wij waren misschien in het gezicht van den vrede, maar inmiddels zijn wij bezig, mannen en materiaal nit te zenden, om den oorlog nog één of twee jaar voort te zetten, zoo noodig. MIDDELBURG (Kaapkolonie), 24 April. Commandant Theron stierf 14 dezer in Tontelboschkolk. De toestand der Koningin. De bulletins van den 25 luidden als volgt 9 uur. H. M. de Koning in genoot dezen nacht nu en dan eenigen slaap. De korrtshoogte blijft wijzen op een geregeld verloop der ziekte, die de derde week is inge treden. 2 uur. De toestand van H. M. de Koningin geeft op dit oogenblik geen aanleiding tot^ bijzondere opmerkingen. H. M. de Koningin-Moeder zal zoolang de toestand van H. M. de Koningin nog zorg vereischt, ten paleize Het Loo blijven. Uit Leiden wordt berichtdat prof. dr. Rosenst-ein, deze of in het begin van de volgende week weer naar Het Loo zal vertrekken om consult te honden met de geneesheereu van H. M. de Koningin. V rouwenkleedlng. Onder voorzitterschap van mej. Milatz, waarnemend presidente, is te 's Gravenhage eene buitengewone alge- meene vergadering gehouden van de Vereeniging tot ver betering van Vrouwenkleeding. De presidente bracht in waardeerende woorden, onder applaus der vergadering, hulde aan de groote toewijding, welke de afgetreden presidente, mevr. Bouwwan—De Lange, steeds jegens de vereeniging had aan den dag gelegd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen dr. Her- manides te Apeldoorn; voor Arnhem mevr. De Wilde Fockema, penningmeesteres van de afdeeling Arnhem; voor Haarlem mevr. Vogel, presidente van de afdeeling Haarlemvoor Rotterdam mevr. Bolt, geb. Roland Holst; voor Utrecht mevr. De Feijer, secretaresse van de afdeeling Utrecht. Tot presidente der vereeniging werd gekozen mevr. Vogel—-Molenkamp presidente der afdeeling Haarlem die verklaarde de benoeming aan te nemen. Na discussie werd men het eens over een voorstel van Haarlem beoogende alle goederen te doen opzenden naar een centrale keuringscommissie, door de besturen der verschillende afdeehngen. Barslngerhorn. De,' op den 17 tot stand ge komen afdeeling Wieringerwaard van den Bond van Staatspensionneering, vergaderde den 24 ter vaststelling van het Huishoudelijk reglement en ter verkiezing van een bestuur. Gekozen werden als bestuursleden de heeren Stadt, Haringhuizen, Felkers, Posch, Visser, Sybrands en Zimpers, tot voorzitter Stadt. Het getal leden steeg al reeds tot 66. Brand. Te Amsterdam heeft gisteravond een hevige brand gewoed in de Albert Cuypstraat. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een gordijn gewaaid is in het thee lichtje. Drie bovenhuizen brandden geheel uit. De be woners waren verzekerd tegen brandschade. Tot heemraad voor den polder de Egmondermeer, vacature van den heer C. Swaan (overleden), is met algemeene stemmen gekozen de heer A. Met te Egmon dermeer. Te Spckholzerhelde (Limburg) is de arbeider Habetzwerkzaam op de mijn «Willem Sophia", met een volgeladen wagen in de schacht gestort. De onge lukkige was terstond dood. H. was gehuwd en vader van 9 kinderen. Amsterdam. Den 25 had een knecht van den sehildersbaas C. Fiansen, terwijl hij werkzaamheden ver richtte aan den gevel van een perceel ter hoogte van de tweede verdieping, het ongeluk door het zwiepen van de ladder omlaag te storten. Zjjn val werd gebroken doordat, hij terecht kwam op een zijner kameraads die onder aan de ladder stond. Deze moest met een gekneusden linkerschouder naar het Binnen-Gastknis worden vervoerd. De ander kon zieh te voet daarheen begeveu om enkele kwetsuren van minder ernetigen aard te laten verbinden. Botsing. Nabij Oegstgeest is den 24 eene botsing ontstaan tnssehen de stoomtram naar Katwijk en Leiden, waaibij de balcons werden verwijderd. Eene dame uit den Haag kreeg eene knenzing aan het been waardoor zij niet kon loopen. De andere reizigers kwamen met den schiik v.'ij. De weduwe van hot onlangs te koewacht over leden hoofd der school, mej. Maerschalek, is op droevige wijze om het leven gekomen. Met hare dochter in den trein uit Brussel zittendemeende zij toon de trein even te St. Gilles stilhield, dat zij daar moest uitstappen; zij bemerkte echter hare vergissing en wilde toen weer instappen. Ongelukkig was de trein reeds in beweging; zij viel en werd zoodanig overreden, dat zij onmiddelljjk den geest gaf. Zij laat zes minderjarige kinderen achter. Heer-Hugowaard. Door hot polderbestuur is den 24 bij publieke aanbesteding de levering opgedragen aan de heer J. van Wondoren te Oudorp van het be noodigde zand voor f 1.37* en f 1.50 de M3. en aan den heer P. de Boer ie Koedijk van den benoodigden grond voor f2.48 da M3. De gunning van 175000 straatsteenen is aangehouden. aijp. In eene vergadering van venuooteu dor Maat schappij tot bevordering van Nijverheid tot verkiezing van een commissaris in de plaats van wijlen den heer S. de Graaft zijn 2 stemmen uitgebracht (gemeente en algemeen wees- en armenhuis) op den heer B. Koker twee stemmen (doopsgez. weeshuis en doopgez. diaconie) op den heer J. Rot ea één (Her/ormde diaconie) op den hoer A. van Aken. Er zal das een nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben. Sijbekarspel. De gemeenteraad alhier bepaalde Za erdag j.l. dat de tegemoetkoming in de huishuur der gehuwde onderwijzers boven 28-jarigen leeftyd f50 zal bedragen, veihoogd met f50 'sjaars gedurende den tijd waarin de betrokken titularis meer dan twee wettige kinderen beneden den achttienjarigen leeftijd t6n zijnen laste heeft. De belooning voor het geven van herhalingsonderwijs is gestel.. op fU.60 per lesuur voor eiken onderwijzer daarmede belast, terwijl aan het hoofd van dat onderwijs nog daarenboven een bedrag van f 0.20 per maand voor eiken leerliog zal worden toegekend. Mejuffrouw A. W. van Hoornalhier, is den 24 geslaagd voor het aete-examen L. O. Uecr-wandelingen. Naar aanleiding van het artikel Leerwandelingen gewordt ons van goederhand do opmerking dat het be staan der «bloeiende koopstad Vroonen'' sedert lang tot het rijk der fabelen is verwezen. Dat er een dorp van dien naam ter plaatse van het tegenwoordige tót. Pan- cras, is geweest kan echter niet betwijfeld worden, 't Gaat hiermede als met het beweren, dat de Alkmaarsche hou ten een overbljjfsel zouden zijn van een vroeger wond, dat een groot deel van Holland zon bedekt hebben. Hoe dikwijls weêrsproken duiken zulke oude praatjes van tijd tot tijd weder op. Het I. D. O. „Alcmaria" ontving met bartelyken dank aan de gevsrs sedert de laatste opgaven de vol gende bedragen Door mevr. R. van mi. de L. te Maastricht, f 60 door mr. T. B. te Delft, f 50 collectanton-vereeniging te Zwijndreeht, f 30; collecte Velp, f 250; sab com. Alcmaiia'' to Zetten en omstreken, f 242,50, benevens 2 kisten met goederen van gen. comité ter waarde van f 100 mr. Ph. L. v. H., te Parijs, 200 francs school- coil. f 167 totale schoolcoll. f 3696.17 opbrengst van een Transvaaltentoonstelling te Heiloo, door Elisabeth v. T. en Trijntje M. (oud 7 en 8 jaar), f 3.315; uit Leeu warden en IJlst 4 kisten met diverse goederen, totaal ontvangsten f 67163.04. Aan 10 verschillende kampen wordt per eerstvertr. mail een gezamenlijk bedrag ver zonden van 290 benoveus 500 veldbedden, evenzoovele dekens en eenige kisten met goederen naar Kaapstad voor do kampen in de K.-K. Uit Standerton, Pretoria, Pieter Maritzbnrg, Bethulie, Bloemfontein, Volksrust en Kimberley kwamen kwitanties voor ontvangen bedragen tot een gezamenlijke waarde van 230 Jubileum. Den 30 herdenkt <J. 3. Aarold den dag, waarop hij 25 jaar bij de firma J. J. de Lange Zoon zeep fabrikanten alhier, is werkzaam geweest. Motorboot. Den 25 werd van de scheepswerf van de firma VV. F. Stoel en Zoon, alhier, te water gelaten, een nieuw stalen inspectie motorbootje, gebouwd voor rekening van de Rijks Waterstaat, ten behoeve van de werken voor het verleggen van de Maasmond. Het bootje is zeer gerieflijk ingericht, terwijl aan de uitvoering veel zorg is besteed. Beschadiging van Plantsoenen. Tegen A. S. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens beschadiging van het Victoriapark alhier. Niettegenstaande de politie veelvuldig surveilleert, nu en dan procesverbaal tegen de baldadigen wordt opge maakt en het plantsoen in de bescherming van het pa- bliek is aanbevolen gebeurt het, nog zoo dikwijls dat hot plantsoen wordt beschadigd. We maken ouders en onderwijzers hierop attent en vragen hun of ook zij het niet dienstig oordeelen de jengd er op te wjjzen, dat zij

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1