Belgische troebelen. Op de Waterhoeve, Nederland. No. 51. Tweede Mad. Honderd en vierde jaargang. 27 April 1902. Vertaling van HERMINA. FEUILLETON W. Heimburg. \lkU\\liSCin COURANT. Wat in de laatste weken in België is voorgevallen kan niet anders dan een trenrigen indrnk achterlaten. Daar ie een stont spel gespeeld, een allergevaarlijkst spel, waar van de waarschijnlijke gevolgen niet ernstig schjjuen over» wogen. Er heeft bloed gevloeid, er zijn dooden en ge kwetsten gevallen, maar dat alles is nutteloos geweest* Dat bloed is roekeloos verspild, of, erger, het heeft alleen toenemende verbittering gekweekt. De nabestaanden der slachtoffers, voor deze zaak gevallen, allen die er lichamelijk of in hnn middelen 7an bestaan door geleden hebben, zijn wel te beklagen. Een algemeene werkstaking, waar door volgens de eigen woorden van den algemeenen raad der arbeiderspartij door wien zij was uitgeschreven, de werkman aistand had gedaan van zijn loon en zjjn brood had opgeofferd, moest na een enkele week op last van denzelfden algemeenen raad weder eindigen. Aan zalk een treurig spel mag een volk niet wordeu gewaagd. .Sedert acht dagen geeft gij aan België en aan de ivoreld een onvergetelijk voorbeeld" schreef de algemeene raad aan de arbeiders in zijn manifest, dat de staking deed eindigen. Als men let op de groot e volgzaamheid, waarmee tot de voorgeschreven werkstaking onmiddellijk werd overgegaan, is het gedrag der Belgische arbeiders inderdaad opmerkelijk genoeg maar wat te zeggen van de leiding van den algemeenen raad, die zoo spoedig op een zoo ernstigon maatregel als de inschrijving van een algemeene werkstaking moest terugkomen? Een onver getelijk voorbeeld zullen zijn handelingen mogen heeten, maar eer een waarschuwend dan een navolgens waardig voorbeeld, tenzij dan in één opzicht. Want prijselijk is het getuigenis gevend van gezond doorzicht en navolgenswaardig inderdaad, dat de raad zoo spoedig op zijn ondoordacht besluit is teruggekomen. Dit dient erkend. Eere wieu eere toekomt Wat hadden de leiders zich voorgesteld? Biijkbaar niets anders dan een plotselinge schrikaanjaging. Men zou de menigte op straat brengen, eenige glazen inslaan, het verkeer stremmen, ramoer maken en te gelijk het werk neerleggen. Misschien heeft men gedacht, dat het vol doende zou zijn dit enkele dagen vol te houden, om de meerderheid in de Kamer en de Regeering zoo angstig te maken, dat zij tot invoering van het algemeen kies recht zich bereid zonden verklaren. Nu het niet gelakt is, komt men zoo spoedig mogelijk op beide maatregelen terug. Het kon trouwens ook niet anders. Om een alge meene werkstaking van eenigen duur te kunnen vol houden is meer geld noodig, dan de weerstandskassen der vakvereenigingen kunnen opleveren. Onderlinge hulp, die bij plaatselijke werkstakingen zelfs van een aanzienlijk aantal arbeiders mogelijk is, is dan uitgesloten. Elke vereeniging heelt haar kas aanstonds noodig, en gevoelt weldra behoefte aan bijstand van elders. Hnlp van bet publiek of van geestverwanten in andere landen kan onder znlke omstandigheden niet anders dan onbeduidend zijn. Als het nn bij rustige betoogingon op de straat en een tijdelijke werkstaking kon blijvsn, zou men nog knnnen zeggen, dat de proef toch zonder veel bezwaar gewaagd DOOB. 58) »Alle drie duivels 1 Laat ze maar alleen naar huis rijden roept Karei, verwoed over de brutaliteit, zooals hij 't bij zichzelf noemt. Rosenbergk lacht zich half dood. »Die vrouwen, Bal- danf ja, die vrouwen 1 Hoe is mevrouw Hanne er in 's hemelsnaam achtergekomen, waar ge zit Karei wordt nog driftiger, als de oppasseer voor de tweede maal verschijnt. .Mevrouw wil niet wegrijden, 't Was hoog noodig, dat mijnheer Baldanf met baar meeging." Finkendorp grijpt Karei bij den arm] .Wees toch ver standig, Baldaufdat feestje loopt niet weg, dat haalt ge later wel in. Men mag een dame niet laten wachten kom meel" Hij brengt den wankelenden man de trapaf tot aan het rijtnig, dat gesloten ishier groot hij uiterst vormelijk Hanne, die haar man koel van het hoofd tot de voeten monstert, helpt dezen instjjgen en groet nogmaals. Nn gaat hij binnenmonds fluitend over het trottoir den kant van de markt op. Als het rijtuig hem voorbij rijdt, schudt hij het hoofd en slaat met de hand door de lucht, alsof hij wil zeggen: Met dien heb ik voortaan afgedaan! Hanne zit naast haar man, zonder een woord te spreken. .Dat's de laatste maal!" deukt zij. .Dat's de laatste maal geweest I" Hij rijdt naar huis met vuurrood aangezicht en woede in het hart. kon worden. Gelukte ze niet, dan kon mon tijdig op zijn besluit terugkomen, zooals men in dit geval immers ook gedaan heeft. Men vergeet intusschen, dat dan ook de maatregel als middel van bedreiging voor de toekomst zijn kracht verliest; maar wat van ernstiger aard is, men ziet voorbij, dat een algemeene werkstaking gepaard met betoogingen en optochten van duizenden en tien duizenden zonder wanordelijkheden, rustverstoring en botsingen met hen die voor de orde hebben te waken, zoo goed als ondenkbaar is. Waar zooveel menschen bijeen zijn, voor een groot deel in spanning, geprikkeld, onrustig, sommigen verbitterd,' ontstemd, gekrenkt, toornig, is maar een kleinigheid, een ongepast of verkeerd begrepen woord noodig om aan dat ongenoegen in daden te doen lucht geven. Onder die menigte zijn er altijd die van de gelegenheid gebruik maken om baldadigheid te plegen en haar wrok te koelen jegens personen of instellingen, waarmee ze iets hebben »af te rekenen". Botsingen kunnen bijna niet uitblijven. Da politie mag niet nalaten haar taak te vervallen. Zij moet in staat blijven voor de openbare orde te waken, en kan daarom de menigte niet meester laten van den openbaren weg, van goheele straten en pleinen, in de hoop dat alles mis schien nog wel goed zal afloopen. Zij most op haar post blijven, toezien, regelen opeenhooping van honderden of duizenden menschen en versperring van den weg voor komen of beletten, en daartoe aanwijzigingen en bevelen geven, als onder gewone omstandigheden reeds noodig is in de drukke straten van een groote stad. En men kan niet verwachten, dat de menigte overal in een stem ming zal verkeeren om die aanwijzigingen en bevelen kalm op te volgen. De politie moet met beleid optreden ongetwijfeld, met groot en kalm beleid. Maar valt er op te rekenen, dat van al die beambten, zeker niet altijd met welwillendheid bejegend, niemand op zijne beurt, in den toestand van overspanning waarin hij verkeert, zijn ge duld en kalmte zal verliezen Al deze dingen liggen zoo voor do hand, dat men er zich inderdaad over mag verheugen, dat er geen erger dingen zijn voorgevallen. Aan beide zijden is men zooveel mogelijk kalm gebleven. Maar daarom is Jjefc stuitend, in het laatste manifest van den algemeenen raad der arbeiderspartij te lezen van .onverklaarbare moordpar tijen" en .onverbiddelijke vonnissen", waardoor de clerical© partij wel de onlusten heeft bedwongen, die zij door haar blind verzet had .uitgelokt", doch het .geweten der massa tegen zich in verzet heeft gebracht". Dargeljjke onvermijdelijke gevolgen van het in beroering brengen der massa mogen de leiders niet voorbijzien, en dankbaar mogen zij wezen, dat bet zoo en niet veel erger is afgeloopen. Barslngerhorn. Den 23 werd het 25jarig be staan van do vereeniging .Denk en Doe" te K o 1 h o r n feestelijk herdacht. Een opsomming had plaats, van wat in dit tijdperk was verricht, het organiseeren van 14 jaar- lijksche schoolfeesten bleek het voornaamste te zijn wat wel beproefd, maar niet gelukt was, vormde een lange lijst. Maar gehoopt werd op gunstiger resnltaten in de nienwe kwarteeuw. Dien avond is het heerenhuis op Charlottenhof getuige van den eersten lniden en hevigen twist tnsschen het jonge paar. Voor de denr van de woonkamer staan dedienstbodon, angstig, nieuwsgierig, naar het tieren en razen daarbinnen te luisteren. Op eens gilt Amalie, de handen tegen de ooren drukkende: .Ajakkes, hij slaat haar!" .Laat ze dan ook den mond houden 1 Ze ziet immers dat hjj dronken is 1" fluistert de oude huishoudster. »Nu weet ge, wie hier aan huis de baas is 1" hoort ze een grove brutale stem binnen roepen. Hanne antwoordt niets meer. Met zachte schreden slnipt een lange, magere gestalte met norsch rondglurende oogen door het donkere park op het huis toe de tweedracht, en hurkt op den drempel neer, langzaam en gemakkelijk alsof zy weet dat ze hier lang zal blijven. Madame is den geheelen dag op haar slaapkamer ge bleven, Maurits stil aan zijn werk geweest. Beiden heb ben zwaar geleden, sedert Karei het hnis heeft verlaten. Nn is 't avond en het eten afgeloopenvolgens onder gewoonte zitten Manrits en de oude vronw bij elkander in de huiskamer. Zij weet niets van het onstuimig too- neel, dat hier eergisteren tnsschen de broeders heeft plaats gehad hij weet niet, dat zijne moeder Eva's liefde voor Karei op het spoor is gekomen. Geen van beiden heeft neg een woord gesproken, en toch brandt de oude vrouw van verlangen, tot eenige klaarheid te komen ten opzichte van Eva, wier toekomst haar meer ter harte gaat dan ooit. E"-n paar malen opent zij den mond, kucht en zwijgt niettemin. Een Aprilregen, met sneeuwvlokken vermengd, klettert tegen de ruiten de kamer is slechts verlicht door het schijnsel van de lantaren die bniten voor de huisdeur brandt, juist helder genoeg, dat Manrits tnsschen de sofa heen en weer kan zien te loopen. .Manrits," klinkt eindelijk de stem van de onde vrouw, »'t zal nu erg stil worden voor ons 't spijt mij voor jon, Maurits." »Ja, stil is 'tl" antwoordt hij. »'t Spijt mij voor u, moeder." Amsterdamsche Hypotheek-Waarborg-Maalschappij. In de op den 24 gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werd verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat door bemiddeling der fmaatschappij aan hypothecaire vorderingen werd af gesloten tot een bedrag van f 2.044.050terwijl het batig saldo der Rente-Verzekering en Administratie-Re kening f 44.66.06» en de onkosten f 17811.30» bedroegen, waardoor de Winst- en Verlies-Rekening een creditsaldo aanwijst van f 26354.76. Balans- en Winst- en Verlies- Rekening werden goedgekeurd en besloten f 100 per aandeel uit te keeren. De heer E. C. Suermondt, aan de beurt van aftreding als commissaris, werd als zoodanig herkozen Centraal-Comlté der lichtingen '9ö, '96, '97. Door bovengenoemd Comité werd de volgende cir culaire verzonden. Alle comité's en personen, die van bovengenoemd comité lijsten voor het request iu hun bezit hebben wordt verzocht deze vóór 8 Mei op te zenden aan den centraal-secretaris, daar het request zoo spoedig mogeljjk aan den minister gezonden moet worden. Comité's ea op te richten comité's, welke nog geen lijsten hebben, wordt dus verzocht ze zoo spoedig mo gelijk aan te vragen. Allen dus aan het werk en zooveel mogelijk handtee* keningen verzameld. De Centraal-Secretaris, Gov. Flinckstr. 236, Amsterdam. W. Ch, Meeks. Botervlslteurs. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid van 22 April j.l., afdeeling Land bouw, is bepaald I. dat, met ingang van 25 April, de botervisitenrs hun dienst zullen uitoefenen, wat betreft Noord-Hol land, respectievelijk in de volgende dienstkringen 1, de provincie Noordholland, uitgezonderd het ge deelte ten zuiden van het IJ en het Noordzeekanaal en ten westen van den Amstel en de Drecht gelegen, voor zooïer dat gedeelte niet behoort tot het grondgebied der gemeenten Amsterdam, Zaandam en Velsen, en uitge zonderd het eiland Terschelling 2, het gedeelte der provincie Noord-Holland, gelegen ten zuiden van het IJ en het Noordzeekanaal en ten westen van den Amstel en de Drecht, voor zoover niet behoorende tot het grondgebied der gemeenten Amster dam, Zaandam en Velsen II. dat in bovenoedoelde dienstkringen dienst zal wor den gedaan door de volgende botervisitenrs en dat hunne standplaats zal zijn de plaats, achter hun naam vermeld 1 door 0. Los, Amsterdam 2. door A. A. Heinhuis, 's-Gravenhage. Botterdam. Bij den Gemeenteraad zijn spoedig te wachten voorsteilen tot het aanschaffen van het vierde drijvend droogdok, waartoe het vorige, jaar reeds door den Raad besloten werd. De kosten worden geraamd op f 1.200.000. In de bestaande dokhuvon te Charlois is geen ruimte voor het reusachtig dok, waarin de grootste stoomschepen der Holland-Amerika-lijn, namelijk die van 12.500 ton, moeten kunnen opgenomen worden. Aan den Westelijken oever van de Maashaven zal daartoe gelegenheid worden gemaakt. In een danshuis alhier ontmoette den 24 een 23-jarige zeeman, G. H. genaamd, het meisje met wie hij vroeger verkeering had. Zij was in gezelscnap van andere mannen. Plotseling richtte hij op haar hoofd een nieuwe re volver, geladen met vijl scherpe patronen. Gelukkig wei gerde het scbot af te gaan. Bij zijn aanhouding bekende hij aan den commissaris van politie het voornemen gehad te hebben het meisje te dooden. »Eva zij blijft even steken, »Eva zal niet komen, en ze zon toch zoo best den tijd en de gelegenheid heb ben om zich hier nuttig te maken. 't Heeft mij een vreeselijsen knak gegeven dat alles, Maurits ik voel dat ik oud ben geworden." »Vraag haar om hier te komen, moeder." «Ik zou je niet graag nieuwe onrust willen bezorgen, Maurits, want ziet geEva hm »Ze hindert mij volstrekt niet, niets meer dan een vol slagen vreemde," zegt hij, zeer luid en zeer beslist. »Als ze eenige zwarigheid maakt ten opzichte van mijn persoon om hier te komen ik geef u mijn woord dat ze van mij geen overlast zal hebben." «Maurits en gij «Ik weet nn, waarom ze mij niet heeft willen hebben, moederIk ben haar dankbaar ze is eerlijk en oprecht. Als ik gehoord had, dat ze eigenlijk van Karei hield, terwijl ze misschien al mijn vronw was als zij zich door u of haar familie had laten overhalen en ja had gezegd om matr verzorgd te zijn dan weet ik niet neen, dan weet ik niet, hoe 't met haar en mij zon zijn afgeloopen 1" Op gesmoorden toon, de tanden op elkander geklemd, brengt hjj dit laatste uit. «Zoo zóo is 't met die zaak gelegen," gaat hij na een poosje voort, «en ik zie niet in, waarom gij het voorrecht zondt missen een geschikte gezelschapsjuffrouw en verpleegster om en bij n te hebben tor wille van die nu geheel afgedane zaak." «Houdt ge dan niet meer van haar? Niets meer?" stamelt zijn moeder onthutst. «Neen antwoordt hij kortaf. «Zal 't je dan niet aandoen, haar hier overal te zien «Neen «Ge zijt altijd koel van aard geweest, Maurits, maar zóo zóo Hij antwoordt niet. «Ife kan dat nog zoo grif niet aannemen, kind," be gint zij opnieuw. „Dat spijt mij, moeder. Ik heb u de waarheid gezegd. Nu kunt ge doen wat ge wilt."

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5