Op de Waterhoeve, No. 52. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 30 APRIL. „UTieuw Leven." FEUILLETON W. Heimburg. Vertaling van HERMINA. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertenties» s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. Te A&KRIAAR worden gevraagd 1°. aan de MEISJESSCHOOL (Hoofd Mej. J. H. Pruim) eene Onderwijzeres, in 't bezit der akte voor de Pran8che taal en bevoegd tot het geven van onder - wjjs in de vakken j en k 2°. aan de BURGERSCHOOL (Hoofd de heer P. J. Aukes) een Onderwijzer, in 't bezit der akte Pransche taal en eene Onderwijzeres, bevoegd tot het geven van onderwijs in vak kterwijl beiden de bevoegd heid voor vak j moeten bezitten. De jaarwedde bedraagt, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, voor elk f 700. Deze kan na 5-, 10, |15 en 20 dienstjaren in de gemeente telkens met f 50 worden verhoogd. Het bezit der hoofdakte geeft aanspraak op eene verhooging met f 100. Voor de verplichte akte Fransch wordt f 50 meer toegekend (voor middelbare akte f 100). De onderwijze ressen belast met het onderwijs in vak k hebben daar voor aanspraak op eene verhooging met f 25, wanneer het gegeven wordt invan f 50 wanneer het gegeven wordt buiten de gewone schooluren. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 11 Mei a.s. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der perBoneele belasting No. 6 voor het dienstjaar 1902 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 26 April 1902 dat ieder verplicht is zijn aanslag op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoon en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binneu welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd Alkmaar, den 28 April 1902. G. RIPPING. Weer rolt natunr het lentekleed langs dal en heuv'len uit en tooit het groenend veldtapeet met duizend vervig kruit. Weer heft de kelk zich uit den spriet de donzen bloesem geurt de witte lelie zoomt den vliet de roode doorn kleurt. Aldus zong Tollens en wij verstaan zijn lied dat weerklank vindt in aller gemoed. Komt niet telken jare de lente tot ons als een bekoorlijke bruid die blijde de toekomst tegenlacht en wier van hoop en gelnk stra lend gelaat allen die haar begroeten weldadig aandoet DOOR 59) De advertenties in de couranten hebben geen of althans geen bevredigend gevolg. Verschillende antwoor den bomen daarop in, maar overal worden Eva groote eischen gesteld, waaraan zij niet kan voldoen ze heeft geen verstand van muziek, in zoovei zij nooit muziekles heeft gehad, en overal wordt bennis van muziek verlaDgd. Een enkel aanbod slechts maakt hierop een uitzondering doch daar moet Eva het toezicht houden over zeven kinderen tusschen de dertien en éen jaar. 't Is in de familie van een rijken molenaar, wiens vrouw verlamd is, die zij zoo veel mogelijk moet bijstaan en verplegen, terwijl zij boven dien een wakend oog over de dienstboden moet laten gaan Deze eischen schrikken haar afzij begrijpt, dat zij daartegen niet is opgewassen en de lieden slechts teleurstellen zou. Radeloos eD neergedrukt loopt zij door het huis. De twee kinderen, die evenals anders op de breischool komen, heeft zij weggestuurd, hoewel Tony, die haar uit naam van haar broeder die brieven gebracht heeftrecht boos daarover is. »Ja, als men 't ook zóo aanlegt knort z(j.»Maarik heb 't dadelijk tegen Robert gezegd, dat ge niet in staat zijt voor jezelve te zorgen.'' 't Is mijn schuld niet, dat papa geen geld had om mij iets te laten leeren," antwoordt Eva, haar best doende om be daard te blijven; »'t viel hem moeilijk genoeg om Robert te laten studeeren." »Robert had beurzen," antwoordt mevrouw Tony. «Groo- tendeels heeft hij daarvan gestudeerd." Komt zij niet als een profetes van nj^uwe beloften De nog zwellende knoppen van boomen eu planten de schijndoode levenskiemen in akkers en weiden kust zij wakker. Een schoone lentedag werkt verfrisschend. Het dartele vee den stal outweken de boomen straks wit van bloesems; de vogels juichend in de struiken; de bloemen bloeiend en geurend dat alles bekoort ons. Hoe de menschen ook veranderen mogen haar toover- macht op de harten zal de lente nimmer verliezen, baar schoonheid immer in verrukking brengen. Voor vele dingen vermindert 's menschen belangstelling bij het ouder wordenmaar zietdaar komt dit jaargetij en nu wordt hij des bewondereas niet moede, 't Voorjaar is altijd nieuw als een lied van nieuw leven. In hot losbreken der knoppon in het zingen der vogelen komt ons het leven tegemoet. Der lentetaal dringt door tot het kind dat bloemetjes plakt en naar buiten holt; naar haar luistert de grijsaard; haar zonnestralen herscheppen het ziekonvertrek. Der leuteinvloed ondergaat de onder zorg en leed gebogene zoo goed ala de bitter gestemde. En terwijl het aardrijk wordt herboren gaan mensehen voort te poinzen over vernieuwing der maatschappij te droomen van de vrachten welke nieuwe wotten en maat regelen zullen afwerpen. VerfrisschingAan menige woning wordt in deze dagen des arbeiders hand gelegd ter barer herstelling of verhaaiing. En treedt ge de huizen binnenwelk 'u bedrijvigheidwelk een tijdelijke wanorde als voorbode van nieuwe orde Welk een tijd van herinneringen tevens Allerlei dingen, nietige en kostbarekomen ons in de handen en hoe kunnen deze tot ons spreken van vervlogen dagen als stomme en toch zoo welsprekende getuigen van wat eens doorleefd werd. Ge ziet weer geschenken uit de dagen uwer jeugd. Wat al geschiedenissen zjjn misschien verbonden aan dit en aan dat. Voor anderen waaidelooze voorwerpen krjj- gen allengs voor u de hoogste beteekenis 't Is alsof die brieven, die portretten u een groet brengen. Dooden spreken andermaal en levenden treden u rader. Wien de voorwerpen in huis niets zeggen zij moeten wel een dor bestaan achter zich hebben. Vernieuwd worde onze geest! Wat al verouderds ontsiert dien. Hoe tal van dwaalbegrippen en valsche voorstellingen en onhoudbare denkbeelden kleven hem aan. In wat ai valstrikken zit hij gevangen. Stellingen worden beleden welke goed onderzocht alle innerlijke waarde missen. Hoe grof is veler bijgeloof; boe velen leven met hnn geest in het verleden eu blijven vreemd aan de bewegingen van het heden Dat wjj den moed hebben dien te ontworstelen aan de boeien waarin hjj ligt gekluisterd. Dat wij »Ja wel," herneemt Eva, »maar de rest die ging ook nog papa's krachten te boven en hij moest toch daarin voorzien, en zoo bleef er niets voor mjj over.' »Des te dwazer is 't, dat gij je dan nog zoo trotsch aanstelt en geschikte partijen afslaat. Op die manier blijft ge de familie tot last." »Ik zal jou nooit tot last zijn," zegt Eva, bevend van inwendige ontroering. «Ja, dat klinkt heel mooi 1" »Ik kan naaiwerk zien te krijgen of bij een modiste in de leer gaan of «Dat ontbreekt er maar aan I Zoudtgesoms met Riekje Bierman bij onze kennissen gaan naaien of passen Hoe kunt ge zoo spreken »'t Behoeft niet juist hier te zijn!" »Dat zou ik je dan ook vriendelijk verzoeken «Eigenlijk gaat 't jou niets aan, Tony I" «Jawel niets aan 1 Zoodat alle mensehen kunnen zeggen, dat wij ons niets over je bekommerden en je be neden je stand lieten werken «Arbeid adelt altijd, hetzij ik kinderen onderwijs of hoeden opmaak I" «Voor mijn part, ga je gang, maar als gij je verbeeldt, dat wij je dan nog met anderen bij ons kunnen verzoeken «Neen, dat denk ik z e k e r niet I" «Nu, doe dan maar je eigen zin ge weet toch alles beter." Met een bitteren glimlach staart Eva voor zich uit Helpen willen ze haar niet, maar toch moet ze haar leven naar den zin van hare familie inrichten of ze wordt niet meer als een lid daarvan beschouwd 1 Een wonderlijke wereld 1 Een onweerstaanbaar verlangen naar iemand, die haar begrijpt, naar een deelnemend, verstandig woord maa-t zich van haar meester; 't is, alsof zij zich nog nooit zóo verlaten gevoeld, de toekomst zoo duister ingezien heeft, Kon ze maar naar tante Baldauf vluchten h&ir alles zeggen wat ze op het hart heeftMaar dat gaat niet onmogeljjk om Manrits I Ze hield 't niet uit, zijn bedroefde oogen dag op dag op zich gevestigd te zien, die onophou delijk vragen; «Wat hebt ge toch tegen mjj Waarom kunt en wilt ge mij niet vertrouwen afleggen alle geesteljjke traagheid, alle laffe en bekrompen behoudzuchtalle vrees voor het doen doorschijnen van het volle licht. Dat wij durven zoeken, vragen, twij felen om te komen tot steeds hooger ontwikkeling. Ver- nienwd worde ons hart van hetwelk's levens uitgangen zijn, waarin de bron Ï3 van alle gedachten, gezindheden, neigingen en hartstochten. Den strijd aangebonden tegen zooveel wat ontadelt, ons beter-ik beleedigt. Niet terug gedeinsd voor ernstigvolhardeud zelfonderzoek al zal dit wel vaak bittere pijn veroorzaken. Afgeworpen het masker waarmee we ons tooien en waardoor we zoowel ons zei ven als de onzen misleiden. Gestreefd naar eerljjk en oprecht omgaan met ons zeiven opdat w'ons zien zooals we zijn en dan schrede na schrede gebroken met den ouden mensch in ons. Wat baat het of wij de dingen buiten ons in een nieuw gewaad steken als wij innerlijk dezellden de ouden van weleer blijven Alzoo arbeidend aan de herschepping van geest en gemoed werken wij tevens aan die van ons leven. Ons spreken en ons zwijgen, ons doen en ons laten, de wijze waarop wij genieten en lijden ontvangen en afstaan onze ge dragingen en onze handelingen zij zullen den stempel dragen welke er op gedrukt wordt door onzen geest door de stemming onzer ziel. 01 ons leven waarlijk goed heeten mag d. i. een voortdurend «worstelen en over winnen" of wjj de onzen zullen doen klimmen dan wel doen dalen, het zal afhangen, niet van een enkel woord, noch van een enkele daad, maar van de geziniheden welke wij doorloopend openbaren van het hart dat er zich in uitspreekt. Innerljjke vernieuwing is de bron van krachtsopenbaring. Aan haar gearbeid in naam van onzen eerbied jegens ons zeiven in naam der verantwoordelijkheid jegens onze omgeving, want middelijk of onmiddeljjk, aanwijsbaar of onnaspeurlijk van ons allen gaat invloed uit, meer dan wij vermoeden. Terwjjl wij dan in deze dagen ons verlustigen in den wonderschoonen altoos zich telkens vernieuwenden aanblik der natuur leve kraebtig in ons het verlangen, dat wij afschudden wat ons ontsiert en onzen invloed ten goede verzwakt. Ons moge het wezen alsof bloem en blad ons toefluisteren nw roeping o mer sch isu zeiven te herzien." Naar buiten gij allengij bigden en bekommerden gij zwakken en herstellenden, gij pruttelenden en eenwig murmnreerenden Opent oogen en oorenopdat gij ziende en luisterendevolop genieten moogt I Naar bui ten gij fijn ge voelen den en gij onaandoenlijken gij killen en onverschilligengij werkers en tobbers en uw ziel ontvankelijk gemaakt voor de sprake der lente 1 Zijne moeder weet nu waarom. Eva voelt, hoe het bloed haar bij deze gedachte weer in de aderen begint te koken. En als zijn moeder 't hem eens vertelt Eva schaamt zich, schaamt zich zoo ontzettend, dat ze op eens niets vnriger verlangt dan daar ginds op het kerkhof naast hare ouders te liggen. Ze k a n immers niet naar tante Baldauf gaan Eens, verleden nacht, is de gedachte bij haar opgerezen, tanto Baldauf te vragen haar een kapitaaltje te leenen om zich voor het een of ander vak te bekwamen maar dat's ook onmogelijk totaal onmogelijk 't Zou immers den schijn hebben, alsof ze een vergoeding wenschte voor de groote teleurstelling, die ze door Karei heeft geleden. Zou ze naar die molenaarsfamilie gaan Of zou jze juffrouw Bierman maar verzoeken bij haar het naaien te mogen leeren Het een of ander moet gebeuren want de enkele guldens, die Robert haar gaf, zijn bijna op eu opnieuw bij hem aankloppen düt kan ze niet. Liever wil ze de tweehonderd galden aansprekendie voor haar in de spaarbank staan haar eenige spaar penning die ze hare moeder beloofd heeft slechts in den uitersten nood te gebruiken. Waarom leeft men toch? Waarom moet men toch loven denkt zij met een diapen zucht. «Ja met zuchten komt men niet verder", zegt Tony spottend eindelijk opstaande om heen te gaan. »'t Is zaak om te handelen weet ge Op dit oogenblik wordt er gebeld, en Tony, die door het raampje van de voordeur kijkt, roept op gesmoorden toon: «Wat beteekent dat? Daar is Frans, de knecht van Finkendorp met een brief hoe komt die er toe om jon te schrijven Ze komt weer binnen en gaat terstond weer zitten, vast besloten oru niet geen te gaan, eer ze het fijne van de zaak weet. Men hoort Dora in de gang spreken met Frans. Hjj is de lakei van den ritmeester en door de geheele stad even bekend en berucht als zijn meester diens hnlp en vertrouwde bij alle loszinnige en brave ondernemingen met dezelfde onverschilligheid bezorgt hij geparfumeerde briefjes en bouqnetten aan schoone dames als gevulde hengselmanden aan een halfverhougerde vrouw. Dora

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1