Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Znid-Afrika. Hooit hetziet het «Natuur wordt «it haar slnimring wakker Een zachter zoeler lucht daalt neer En over heuvlen hof en akker Zweeftlieve lent'uw adem weer. Al zeegneDd langs een pad van rozen Gehuld in reinen hemelglans Verschijnt zij, met haar lachend blozen, Als bruid getooid aan d'oostertrans.'' Dat zij diep dcordringe in aller harte deze taal. Moge levensvernieuwing er de vrucht van wezen. Ja mocht de nieuwe levensgloed die d' aard doordringt, Ook ons gemoed doorlóutren en bezielen 1" A. J. P. T. A. DmTSCHIiANJD. Geheel Duitschland houdt zich op het oogenblik bezig met het incident-Kanffman. Deze, die, gelijk wij indertijd meldden, door den gemeenteraad van Berlijn tot burgemeester is gekozen, doch wiens be- benoeming de Keizer tot tweemaal toe weigerde te be krachtigen, werd, als lijdende aan zenuwoverspanning, eenige weken geleden ter verpleging in een krankzinnigen gesticht opgenomen, van waaruit hij, toen hij eenigermate hersteld was, schriftelijk ontslag als burgemeester vroeg. Dat men in «allerhoogste'' kringen met dezen gang van zaken niet ontevreden was, spreekt van zelf, en zelfs de gemeenteraad vond het niet onaangenaam op deze wijze uit een wespennest te geraken. Thans komt echter het socialistische blad «Vorwarts" (en door andere organen wordt dit bericht bevestigd) met de opzienbarende tijding, dat Kanffman geheel tegen zijn zin in bedoeld ge sticht zou zijn opgenomen en dat de brief tot ontslag name hem min of meer zou zijn afgeperst. Volgens zijn eigen zeggen, (hjj is uit het gesticht ontslagen en hoopt spoedig geheel hersteld te zijn) was hij den laatsten tijd door overstelpende arbeid overspannen en toen zijn genees heer hem opium en morphine liet gebruiken, had hij af en toe zinsbegoochelingen, zonder echter aan verstands verbijstering te ljjden. Met list heeft zijn docter, zonder zelfs de naaste familie daarover te raadplegen, hem toen in het gesticht weten te krijgen, alwaar men van zijn verzwakten toestand misbruik zon hebben gemaakt om hem zijn ontslag te laten vragen. Kanffman verklaarde den berichtgever, den docter ter verantwoording te zullen roepen. Een interessant schandaal-proces is dus eerstdaags te wachten. ENGEEANB. De afgevaardigde Gibson Bowles die der Regeering reeds herhaaldelijk hoogst netelige vragen stelde, vroeg dezer dagen in het Lagerhuis, naar aanleiding van de knoeierijen met de Spioenkop-tele- grammen, of, en zoo ja, welke andere telegrammen van Zuid-Afrikaansche autoriteiten door de Regeering verminkt wareu en hoevele deze wel achtergehouden had. Gelijk te verwachten was weigerde het ministerie die vragen te beantwoorden. De totale Britsche verliezen in Zuid-Afrikamet inbegrip van de invaliden die naar Engeland zijn ge zonden werden voor Maart door het departement van oorlog becijferd op 3749 officieren en manschappen. De correspondent van de «Petit Bleu" te Londen beweert evenwel dat deze opgave veel te laag is. Een zorgvul dige optelling van de dagelijksche verlieslijsten en van de aangekomen invaliden en zieken heelt hem gebracht tot een totaal van 10,510 en de correspondent beweert dat dit laatste aantal reeds geruimen tijd het gemiddelde maandelijkscke verliezencijfer is. Alle beschikbare Britsche cavalerie te Shorncliffe heeft bevel ontvangen zich gereed te houden voor insche ping naar Zuid-Afrika tegen 17 Mei. Aan de «Ind. Beige'' wordt uit Londen gemeld dat men zeer ongerust is over den toestand in Ierland. Het gerucht looptdat alles in gereedheid is voor een opstand. In het land zijn verschillende clandistiene wa penmagazijnen en de nationalisten hebben in de laatste tijden meer dan 20,000 geweerpatronen uitgedeeld. FRASHRIJH. De Kamerverkiezingen hebben den 26 plaats gehad. Gekozen zijn 242 ministrieelen, waar van 87 republikeinen 40 radicaal-socialisten 94 radi calen, 21 socialisten; en gekozen 151 anti-ministerieelen, waarvan 30 nationalisten, 57 republikeinen, 2 socialisten en 64 conservatieven. Er moeten 171 herstemmingen plaats hebben. Labori komt in herstemming. Van de 154 herstem mingen schijnen 110 ten gunste der ministrieelen en 44 voor de anti-ministrieelen. Tot dusver winnen de conservatieven 2 zetels en ver liezen er 2 de nationalisten winnen 12 zetels en ver liezen er 6; de anti-ministerieelen republikeinen winnen 19 zetels en verliezen er 16; de ministerieele republi keinen winnen 7 en verliezen 8 zetelsde radicalen winnen 12 en verliezen 11; de radicaal-socialisten win nen 1 en verliezen 4de socialisten winnen 2 en ver liezen 4. ZUIB-AFRIKA. De «Daily Telegraph verneemt uit Johannesburg, dat De la Rey's commando's Dinsdag bijeenkomsten hielden ten einde de hangende aangele genheden te bespreken. De la Rey kwam Donderdag te Klerksdorp aan met eenige leden van zijn staf. schijnt niet in een goed blaadje te staan bij den glad geschoren en in onberispelijk lichtbruine livrei gekleeden knecht en komt binnen met een kleur als vuurhet sierlijk met een kroon met negen punten voorziene briefje in de handwaaromheen zij voorzichtigheidshalve nog een tip van haar voorschoot heeft geslagen, en sta melt onthutst: «Daar is Frans van den graaf. Hij moet op antwoord wachten." Zelve ook verrastneemt Eva den brief om hem te openen. Nu hoort zij Tony zeggen «Mijne moeder zou 't mij nooit hebben toegestaan brieven van dien man aan te nemen.'' Wordt vervolgd. De «Daily Expres" deelt mededat de resultaten van den laatsten drijfjacht van generaal Bruce Hamilton van nul en geener waarde zijn geweest. Het doel was den indruk uit te wisschen van de overwinning van commandant Alberts op 31 Maart. Twee Engelsche colonnes plus de noodige gepantserde treinen trokken het land af, maar de Boeren waren niet te zien. LONDEN, 28 April. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van heden meldt, dat sedert 21 April 25 Boeren gedood en 78 gevangen genomen zijn25 Boeren legden de wapens neer. In het westen der Kaapkolonie zijn versterkingen aan gekomen. De colonnes, die in het noordwesten van den Oranje-Vrijstaat opereeren, traden met succes op tegen Baden borst. In het oosten en westen van Transvaal vegen de colonnes het land schoon. Toestand der Koningin. De bulletins van den 28 luidden 9 uur. «II. M. de Koningin genoot een rustigen nacht. De koorts bereikt 's avonds niet meer do hoogte van vorige avonden, terwijl de morgenuren koortsvrij verloopen." 2 uur. Het beloop der ziekte van Hare Majesteit de Koningin beantwoordt volkomen aan het tijdperk der ziekte en vertoont tot nog toe geen enkele complicatie. Prof. Rosenstein. Dr. Roessingh. L. Pot. De gunstige bulletins der laatste dagen beantwoorden ten volle aan de eerst gekoesterde verwachtingen. De Koningin moet reeds eenige oogenblikken het bed ver laten hebben. De Koningin-Moeder moet zich herhaaldelijk gunstig over den toestand hebben uitgelaten. Professor Rosenstein's komst moet dan ook meer een gevolg zijn geweest van den wensch der Koningin, den hoogleeraar nog eens te raadplegen. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was op de jongste markten grootmen kon bemerken, dat 12 Mei weder in aantocht is, do dag, waarop de huurboer zijn pacht betalen moet. De handel in dit vee was opgewekt, zoo dat de verkoopers goede prijzen maakten. Vooral werd voor Hollandsche rekening aangekocht meerendeel eerste qualiteit. Een enkele Belg bepaalde zich hoofdzakelijk tot den aankoop van stieren voor de slachtbank. Ook in de provincie zelve vonden melk- en kalfkoeien goede boopers tal van jonge lieden zullen 12 Mei «boer" worden en moeten zich dus van een beslag voorzien. Vette koeien, mot flinken aanvoer, goed gevraagd met vaste prijzen. Stieren voor de slachtbank wel zoo duur. De handel in vette kalveren was iets stiller, waardoor de prijzen wat naar beneden gingen, doch in geringe mate. Nnchtere kalveren, met afnemenden aanvoer, behoor lijken handel, met weinig verandering in prijzen. Nu de lammeren ter markt komen, is er meer handel in wolvee gekomen door de belangstelling in het kroost wordt ook meer aandacht aan de ouders geschonken, hetwelk hoogere prijzen tengevolge had. Vette varkens en vette biggen met goeden handel ook magere varkens en kleine biggen gevraagd. De aanvoer was 2500 melk- en kalfkoeien, 350 vette koeien, 100 stieren, 500 vette kalveren, 700 nuchtere kalveren, 1600 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 5Ö0 vette biggen, 180 magere varkens, 600 kleine biggen. De prijzen zijn Vette koeien, le kwaliteit, 281/i—3l5 ct., 2e kwaliteit 2628J ct., 3e kwaliteit 21—25 ct., stieren 237225J/2 ct., vette kalveren 3334 ct., vette schapen 23—255 ct., vette varkens 225—24 ct.JLon- densche biggen 2021J ct., per 1/2 Kilo. Melk- en kalfkoeien: 1 140—250, pinken f 50 70, nnchtere kalveren f 7.50f 10 weideschapen f 18—f 226, magere varkens f 38—f 54, kleine biggen f 1,20—1 1,45 per week. (N. v. d. D.) Te Schevenlageo ging de vorige week een 14 jarige knaap, Sandberg geheeten, op verzoek van een bnur waar werd schoongemaakt, met een paar andere knapen een mand met prullen naar de nabijgelegen duinweide brengen. Bij die gelegenheid werd door hem een dyna- mietpatroon gevonden, die door zijn kameraden dezen zomer op het strand was opgeraapt en daarna op zolder neergeworpen. Thnis gekomen stak bij de lont aan waarop terstond een hevige ontploffing volgde, welke op verren afstand werd gehoord, een aantal ruiten deed springen en een brandje veroorzaakte, dat gelukkig iu den aan vang werd gebluscht. Met den ouvoorzicbtigen knaap liep het ongelukkig af. Hij werd zwaar gewond aan nek, lippen en tong. Hij werd, naar de ziekenverpleging overgebracht, alwaar hij, ondanks goede zorgen, denzelfden nscht is overleden. De zuster van den knaap, die bezig was met het was- schen van linnengoed, heett volstrekt geen letsel gekregen. Het vermiste meisje. Uit Leeuwarden meldt men dat het lijk der aldaar sedert 3 April vermiste dienstbode Tetje de Jong gevon den is in een vaarwater bij Leeuwarden. Heerhugo waard. Het polderbestuur heeft aan de firma Carel Peoters te 's Gravenhage opgedragen, op aan te wijzen losplaatsen te leveren, 775,000 straat steen en voor f 15,25 de 1' 00. Barslngerhorn. Den 28 bleken 6 der netten nabij Kolhorn uitstaande, veel ansjovis te bevatten, door den sterken wind, kon men ze echter niet ophaleD. De geheele vloot is hierop te Kolhorn, in gereedheid ge bracht, voor de kleinste sloepen was de wind te sterk, de grootste echter hebben zee gekozen. De drie zouterijen zijn opengesteld en van volk voorzien ook voor even- tueele grooie aanvoer. De prjjs is lager dan vorig jaar, bij den aanvang. In het gebrek aan veldarbeiders in polders Waard en Groet, is thans voorzien door aanneming van Bel gische, Geldersche en Zuidholl. aibeiders en arbeidsters. Kievitseieren. Te Iieeuwardcn zijn den 25 ongeveer 10.000 kievitseieren aangevoerd, waarvan ruim 7000 verzonden werden naar Engeland, Frankrijk en Duitschland. De prjjzen wisselden van 16 tot 18 cent per stuk. Een poelier te Leeuwarden heeft den 25, van wege een Engelsch handelshuis, eene bestelling ontvangen op 30,000 kievits-eieren, waarvoor 17,/2 cent per stuk werd geboden. De aanwezige voorraad was echter niet groot genoeg om aan do geheele bestelling uitvoering te geven. Algemeene IVederl. Tlmmcrlledenbond. Schagen. Den 27 sprak alhier een lid van het hoofdbestuur van bovengenoemden bond, de heer Por tugeis, over vakorganisatie. Op heldere wijze zette spr. het nnt van vakvereenigingen uiteen en spoorde hij aan tot het oprichten van eene timmerlieden vereeniging al hier. Een kleine veertig timmerlieden waren, vooral uit den omtrek, ter vergadoring opgekomen, Besloten werd pogingen in het werk te stellen tot het opgerichten van een district «Hollands Noorderkwartier" met Schagen als centrum Eene circulaire, geteekend door eenige tim merlieden nit Schagen en omliggende gemeenten, zal belanghebbenden voor dit doel over een paar weken nog maals samenroepen. Te A. Panlowna bestaat sinds kort eene afdeeling van den bond, die reeds by de dertig leden telt. Hollandsche maatschappij van JLandbouw. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te 's-Graven- hage, heeft de voorzitter het nieuwbenoemde lid, den heer Chr. Oortman Gerlings, welkom geheeten. Naar aanleiding van het besprokene in de laatst ge houden algemeene vergadering omtrent de varkensfokkerij, werd besloten, dat het hoofdbestuur zijn tnsschenkomst zal verleenen tot het verkrijgen van goede mannelijke fokdieren. Het hoofdbestuur rioodigt derhalve de afdeelingen, die van die tnsschenkomst gebruik zonden wenschen te maken, nit, zich bij het hoofdbestuur aan te melden. Tot leden der Commissie van Toezicht voor den znivel- consulent in Noordholland, ter vervanging van de heeren J. Waller en S. de Jongh, beiden overleden, werden be noemd de heeren jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo en D. Brander Tz. te Hoogkarspel. Van het Centiaal-Bureau uit het Nederlandsch Land- bouw-Comité voor het aanschaffen van landbouwbenoo- digdheden voor geheel Nederland, werd in 1901 gebruik gemaakt door 308 landbouwvereenigingen, tegen 188 in 1900; terwijl voor die vereecigingen werden aangekocht 47.522.743 kilo's of ruim 4752 waggonladingen van ver schillende soorten hulpmeststoffen voor eene waarde van f 1.045.420.63, waarvan werden geplaatst in Groningen 1520, in Drente 1260, in Overijsel 566, in Gelderland 461, in Noord-Brabant 409, in Friesland 215, in Lim burg 132, in Utrecht 110, in Noord-Holland 67 en in Zuid-Holland 12 waggonladingen. Te Warnenhulzen is een Vrijzinnige Kiesver- eeniging opgericht, aanvankelijk met 60 leden. Het be stuur is samengesteld als volgtde heeren A. J. Adriani, voorz.W. Gntker Jbz., secr.M. Dalenberg, penningm.; P. Sevenhuijsen Gzn., P. Vlam, A. de Groot en W. Seven huijsen Pzn., de beide laatstgenoemden van Schoorldam. Te Nijmegen is in den stoom-caronssel van den heer Xafflaire een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de caroussel ronddraaide had de 19-jarige knecht H. het ongeluk, met zijn broek aan een pin te blijven haken, waardoor hij onder den caroussel vastraakte, met het ongelukkig gevolg, dat hij zjjne beide beenen brak. Benoeming. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Enk huizen is benoemd de heer A. Bootsman, tot hoofdinge land de heer G. Gast. Tot voorzitter van de banne «de Rijp", in het heemraadschap de Eilandspolder, is gekozen de heer R. van Doorn, in plaats van wijlen den heer S. de Graaff. De heer A. II. II. Hups, te Edam, hoopt 15 Mei e k. te herdenken dat bij vóór 25 jaren als architect van bet Hoogheemraadschap- der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland werd benoemd. (Prov. N.-H. Cr.) Brand. Hoorn. Zondagavond omstreeks half tien brak een hevige brand uit bij den heer Bruin, wagenmaker, Kleine Noord. Door de vele licht brandbare stoffen liet de brand zich zeer dreigend aanzien voor het belendende perceel van den heer Bakker, logementhonder; dit perceel is echter behouden gebleven, doch ten koste van veel waterschade. Do brand was ontstaan door het laten vallen van een petroleumlamp op het bovenhuis. Het huis en de wagen makerij zijn geheel uitgebrand. In den nacht van den 26 ontstond, door onbekende oorzaak een brand te Broek ln Waterland die weldra zoo toenamdat in een oogwenk, drio groote huizen, bewoond door de heeren Hekking. Duim en Groot, door hot vuur werden aangetast. In Broek zijn de meeste huizen gedeeltelijk van hout gebouwd. De spuiten der gemeenten weerden zich dapper, en de brandweer wendde bovenmenschelijke en gevaarlijke pogingen aan om de vlammen te bedwingen, doch te vergeefs. De heer Hok king had in zijn hnis een kostbaar museum van antiqui teiten mitsgaders schilderijen van - erste meesters, waar van bijna niets is gered. Vele voorwerpen van waarde, Indische wapens in goud en met edelgesteenten belegd zjjn vernietigd. Gelukkig zyn geen pe:soonlyke ongelukken te betreuren. Een prachtige antieke kast geschat op een waarde van f 30,000 werd in veiligheid gebracht. De ant'quiteiten waren verzekerd voor een bedrag van f 80 000. Gewestelijke Voorturnersles. In deze dagen van sport, van dikwijls overdreven sport, waardoor de voor het lichaam zoo heilzame gym nastiek ten deele op den achtergrond wordt gedrongen, doet een mensch goed de aanblik die Zondagmorgen de gymnastiekzaal van het Zander-Instit. te Haarlem opleverde. Meer dan 30 jonge mannen, de voorwerkers van verschil lende vereenigingen in het gewest Noord-Holland van het Nederlandsch Gymnastiekverbond, waren daar aanwezig. Vertegenwoordigd waren blijkens de presentielijst de navolgende vereenigingen «Olympia'', Wieringerwaard „Kracht en Vlugheid,Alk maar; «Vlugheid en Kracht," HoogkarBpel„Be Halter," Alkmaar «De Westfries," Barsingerhorn«Hollandia," Purmerend «Vooruit,'' Bu83um «Holland," Amsterdam «Hercules".

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2