0p de Waterhoeve, No. 53. Honderd en vierde jaargang. 1902. V R IJ D A G 2 M E I. Bedrijfsbelasting. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. Plaatselijke belastingen. Is ARI JSCHE Ji LUE VEN. FEUILLETON. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. v. W. H eimburg. Vertaling van HERMINA. ALKM1ARS0HE 001 BANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©.SO j franco door het geheele rijk f 1» 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën t Per regel f Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam 0 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingezetenen, dat met de be schrijving der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor hot dienstjaar 1902/1903 in allo gemeenten dezer provincie een aanvang zal worden gemaakt den 5 Mei a.8. Zij vestigen de aandacht der belanghebbenden in het bijzonder op den inhoud van de artikelen 15 2, 16 en 45 met art. 47 5 en 6, alsmede op art. 34, le lid en art. 47 7 der wet tot regeling dier belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 April 1902. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven, op alle mannelijke ingezetenen dezer - gemeente, welke op den len Januari van het jaar 1902 hun 25ste jaar zijn ingetreden, alzoo de geborenen van het jaar 1877 (iwaaronder ook begrepen zijn de milicien-verlofgangers) Zjj maken tevens de ingezetenen bekend, dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende; wordende in een der vertrekken van hot stadhais daartoe overgegaan op Dinsdag en Donderdag van iedere week, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure een iegelijk, zonder onderscheid, ot hij mocht vermeenen al of nleit onder de bij de wet vrijgestelden of uitge sloten en te behooren, verplicht is, zich voor de schutterij te doen inschrijven zij, die in meer dan eene gemeente hnn verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot, de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende schutte, ij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaat, zich te doen inschrijven iu die gemeente, waar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te honden en eindelijk dat zij, die zich niet vóór 1 Jam hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daar enboven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd, indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente, dien het aangaat, zich tot de inschrijving aan te melden, ter voorkoming der straf, bij nalatigheid gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 29 April 1902. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennisdat het suppletoir I kohier der straatbelastingdienst 1901 door den Gemeenteraad vastgesteld den 16 April 11. en dooi de Ged. Staten goedgekeurd den 24 April d.a.v., heden gedurende vijf maanden op da secretarie in afschrift I voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad weiden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag biljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. G. RIPPING, Voorzitter. 28 April 1902. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met do bijlagen van D, OLIE, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een vleeschrookevij, in het perceel aan de Nieuwesloot, wijk B, No. 26, eü dat op Woensdag 14 Mei 1902des voormiddags te e 1 f ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in to dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 April 1902. C. D. DONATH Secretaris. Parijs, 27 April 1902. Heden is het voor geheel Frankrijk een zeer gewichtige dag eo wol die der verkiezingen voor de Tweede Kamer, hier Ohambre des Députó's of Kamer van Afgevaardigden geheeten. Deze vergadering bevat hier iets meer dan 580 leden, ec weet gjj hoevee! candidaten men geteld heeft? Twee duizend vier honderd vijftig! Dus in ronde cijfers kan men berekenen, dat meer dan 1850 van die candidaten zich moeite geven voor niemendal. Waar dan al die candidaten vandaan komen Te Parijs heeft men er gemiddeld 7 a 8 voor eiken zetel, in de provinciën 4 5. De mnrea zijn overdekt met affiches in allerlei grootten en kleuren, men heeft er witte, blauwe, groene, gele en veelkleurige. En lezen wij de programma's of zooals wij hier zeggen, de professions de foi van al die candidaten dan zien wij in de eerste plaats, dat zij allen of althans bijna allen republiekeinen zijn. Konings- en Keizersgezinden, Orleanisten vindt men er bijna niet meer onder, allen houden dol veel van de Republiek, doch zooats dezer dagen een socialist terecht beweerde, velen houden van de Republiek om haar op te eten of in den zak te steken. In onze woonplaats hebben wjj zes candidaten. Allereerst een .Nationalist." Dit is eene nieuwe partij, de partij van »La Patrie Francaise" (het fransche Vaderland). Aan de spits daarvan staan Jules Lemaitre, Framjois Ooppée, de oud ministers Oavagnac en generaal Mercier, het, is eene partij, geboren uit de Dreyfus-zaak, en heelt tot aanhangers en leden allen die tegen Dreyfas waren, en thans zijn tegen het ministerie vau den minister president Waldeck-llonsseau. Van dit ministerie is een der leden de heer Millerand, socialist-collectivist, daaidoor ook is de partij der Nationalisten zeer sterk, want zij geelt haarzelve het monopolie van vaderlandsliefde en beschuldigt alien die het houden met Waldeck-Millerand van verraad tegen het vaderland, van heulen met den vreemde, van internationaliteit enz. Voegen wij er^ nog bij, dat de anti-semieten als van zeiven tot de Nationalisten behooren, en dat allen die vroeger stemden voor Monarchis ten, Bonapartisten en Orleanisten, thans onder het vaandel van »La Patrie Francaise'' optrekken tegen wat zij noemen het .Ministerie van den Vreemde", tegen de Joden en logen de socialisten-collectivisten. Tegenover deze zeer sterke partij 3taan alle andere republiekeinen van alle mogelijke richtingen, en natuurlijk wordt in aanplakbilletten en couranten niet altijd de burgerlijke beleefdheid in acht genomen. In de vergaderin- gen^gaat het dikwijls warm toe, en enkele malen raakte men zelfs handgemeen. Wjj kennen huisvrouwen, die blij zullen zijn, wanueer deze dag voorbij is, want manlief gaat eiken avond, dan deze dan gene verkiezingsvergadering bijwonen, en die dames waren alles behalve in haar nopjes, toen wij haar vertelden, dat er zeer vele herstem mingen zullen zijn, en dus de echtgenoot dan nog volle veerden dagen 's avonds uithuizig kan big ven. Wie zal het hier winnen van al die partgen Dit is moeilijk van te voren te beslissen mag men de candidaten gelooven, dan is ieder voor zich zeker van de overwinning, maar ondanks die zekerheid kan er toch van ons zestal slechts één in do kamer komen. Van die zes zijn er drie, wier kansen gunstig staaD, hier zijn dit de nationalistde radicaal-socialisten de socialist-collectivistwaaiom dao die drie anderen er zijn Wellicht omdat velen er zóó over denken, dat het toch ook al een titel is, caudidaat geweest te zijn voor de Tweede Kamer, eigenljjk beteekeut dit niet veel, maar men gevoelt zich dan toch iets, het streelt de gdelheid al krijgt zulk een candidaat niet veel stemmen, dan kan hij toch allicht wijzen op een klein succes, op de achting van een kleine kern zijner medeburgers, bij wordt daardoor iamand van een zekeren invloed. Bij mogelijke herstemming kan die mijnheer zich zeer edelmoedig nit den strijd terugtrekken. Uit principe nemen wij aan dieu strijd geen deel. Dit is eigenlijk verkeerd, want waarom mag een vreemdeling niet even goed zijne meening zeggen, zijn invloed doen gelden voor wat hij gelooft, dat juist is, al heelt hij dan niet zijne stem uit te brengen bjj de verkiezingen. Maar vele Franschen zijn zeer kieskeurig op dit punt, zij beweren, dat een vreemdeling niets met die fransche partijstrijden te maken heeft, en daarom houden wij er ons dan ook maar buiten. DOOR 60) Eva werpt haar zulk een verbaasden blik toe dat zg zwijgten opent daarop het couvert. De vier inliggende zijdjes zijn met een groote flinke hand beschreven. Zg ziet terstond dat 't niet Finkendorp's schrift is kijk* schieljjk naar de onderteekening en leest .Geachte Mejuffrouw Mijn zwager Bodo die weet dat ik een gezelschaps juffrouw zoek, heeft gehoord, dat gjj naar zulk een betrekking uitziet en stelt mij voor mij tot u te wenden, in de onderstelling datals gij hiertoe genegen waart ik een verstandige en trouwe hulp aan u zou kunnen ^Ik ben dus zoo vrij u mede te deelen welke plichten cii bij mij te vervullen zoudt hebben. Wij wonen te Bernhagen, waar mijn man dragonderofficier is; we hebben geen kinderen, maar ik ben zwak en genoodzaakt ter wille van mijne gezondheid veel te reizen, ook zonder mijn echtgenoot, waarbij ik behoeiie heb aan de zorg en het kalme bijzijn van een mij sympathieke dame. Ge znP mij veel en dikwijls moeten voorlezen, mij op mgn wandelingen en rijtoertjes vergezellen, aan tafel mgne plaats iunemen ingeval ik daarin verhinderd ben en n met allerlei kleine huiselijke plichten belasten die ik n mondeling hoop mede te deelen. Wij znllen u maandelijks achttien gulden salaris geven Mcoht gij das genegen zijn deze betrekking bij mg te aanvaarden dan verzoek ik u morgen namiddag in het hotel »De Druil" kennis met mij te komen maken. Mjjn man en ik komen morgen te Hohenburg om den ver jaardag van mijn zwager te vieren. Ik deel u nog medo, dat ge uwe betrekking schielijk zult moeten aanvaarden, daar ik over acht dagen naar Baden-Baden denk te vertrekken. Uw toilet verzoek ik u eenvoudig elegant in te richten. In afwachting van nw antwoord HenriëtteGravin Finkondorp geb. Gravin Less." In gedachten verzonken laat Eva den brief uit do hand vallen en ziet Tony's strak starende oogen en Dora's nieuwsgierige blikken op zich gevestigd. .Juffrouw, Frans wacht op antwoord!" Eva gaat zelve naar de voordeur en zegt.Compliment aan mijnheer, en dat ik mevrouw morgen ochtend antwoord hoop te sturen." .Best!" antwoord de onberispelijke Frans, heengaande .Vertel na in vredesnaam toch eens iets!" roept Tony haar knorrig toe. .Mevrouw Finkondorp, de schoonzuster van den ritmees ter, stelt mij voor gezelschapsjuffrouw bij haar te worden.' .Wel wel dat zou niet kwaad zijn, zegt Tony. .Wel, jufirouw, dat's een gelukje En dat hebt ge aan Frits te danken roept Doia. .Voor een paar dagen, toen mijnheer Finkendorp hem eens vroeg: .Hoe gaat 't bij jullie heeft Frits gezegd.Och, niet al te best, mijnheel de graaf Onze juffrouw zoekt een betrekking als gezelschapsjuffrouw of iets van dien aard, maar ze sukkelt er mee en nu is ze zoo trie3tig," Toen ant woordde hij niets anders dan .Zoo Zoo !'- en nu - .Hoe kon je man zoo iets zeggen, Dora vraagt Eva veratoord. »Nu Is dat dan niet goed geweest?" Tony heeft ondertnssehen zander complimenten zelve den brief ter band genomen en leest den inhoud, haar eigen opmerkingen makend »Ei Eien »'t Is wat moois!" En bij het eind barst zij uit: Neen maar eenvoudig en elegant van waar moet ze die garderobe halen, mevrouw de gravin En nog wel voor Baden-Baden maar dat bedenkt zoo iemand niet! En hoe weet 1 in- kendorp eigenlijk, dat gij zoo'n toonbeeld van deugd en voortreffelijkheid zgt? 't Is maar éen geluk, dat gij er uitziet, zooals Eva Ahrens er uitziet anders zou men kunnen denken, dat hij verliefd op ja was. Mgn moeder zegt altijd, dat 't een eer is voor een jong meisje, als Finkendorp haar niet groet. Nu, praat er maar eens met Robert over, i k vind dat dit geen betrekking voor je is Als mevronw de gravin je vroeger of later weer wegstuurt, zgt ge zóo verwend, dat gij je ergens anders niet meer kunt schikken, en schatten zult ge ook niet hebben overgelegd met het eenvoudig elegante toitet, dat er van je geëischt wordt 1" .Die brief heeft mg zóo verkwikt als in lang n.ets," antwoordt Eva. .Onze opvattingen verschillen," verklaart Tony en gaat heen met een koel .Goedendag Dora is nog achtergebleven. .0 foei, juffrouw, hoe kan men toch zoo jaloersch zijn alsdejoDge mevrouw 't Doet mij zoo'n plezier 't is net iets goeds voor u. Hoe aar dig dat de giaaf zoo aan u denkt! Hoe zon dat nu slecht kannen uitkomen Gij krijgt een gemakkelijk leventje en ziet wat van de wereld en kunt eens op nw verhaal ko men. Achttien gulden in de maand is ook geen gekheid, daar kan men 't al ver mee brengen, eu als wij de zwart zijden japon van de onde mevrouw voor u in orde maken en misschien nog een nieawe wollen er bij ik zal u wel leenen wat ge noodig hebt, juffrouw Eetje, en ge kunt 't dan later wel eens afdoen, en Frits heeft er ook niets tegen, dat weet ik .Dankje wel, Dora," breekt Eva getroffen haar woor denstroom af, .maar, weet ge, deze betrekking kan ik evenmin aannemen als de anderen, ik ben daarvoor vol strekt niet geschikt, ik kan mij niet onder al die adellijke menschen bewegen Jaffrouw Eva." roept Dora verontwaardigd, .zou een gravin of zelfs een prinses fijner manieren kunnen hebben dan gij Neen Maar, 't is waar als iemand zelf niet wil, is hij ook niet te helpen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1