B uitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Znid-Afrika. Intusschen kunnen wij er wel op wijzen, dat de Republiek hier verbazend veel doet voor het onderwijs. Wij hebben hier den leerplicht, en op de lagere scholen of écoles oommunales is het onderwijs geheel gratis en zeer goed. Voor zeer kleine kinderen, die nog bjjna niet loopen kunnen beeft men »La Cröche", dat is eene kleine bewaarschool, dan de »Ecole Maternelle" of bewaarschool voor kinderen van 3 tot 7 jaren, en daarna de »Ecole Communale" of gemeenteschoolbestaande uit zeven klassen, welke kinderen, die een beetje vlug leeren, in vier a vijf jaren doorloopen, om dan hun «certificat d' études" te ontvangen Dan verlaten velen de school, doch anderen kunnen nog twee of drie jaren een hoogeren cnrsus volgen. Waar de staat en ook de stad Parijs zeer veel doen, dat is voor het meer uitgebreid lager onderwijs, en voor dat, hetwelk wij kunnen vergelijken mot onze Hoogere Burgerscholen en Gymnasiums. Wijzen wij voor heden op de parijsche Hoogere Burgerscholen of «Ecoles Primaires Supérieures de la Ville de Paris." Vijf zijn voor jongens en wel Turgot, Colbert, Lavoisier, I. B. Say en Arago. Twee voor meisjes Sophie Germain en Edgar Quinet. In al deze scholen kan men gratis onderricht ontvangen, maar daarvoor moet de candidaat een examen afleggen. Is hij 12 of 13 jaren oud en s'aagt bij voor dit examen, dan komt hij op de school en heeft voor niets het onderwijs, de schoolbehoeffen een dejeuner (warm eten) 's middags te 12 uur, en een «gonter" zooveel als een boterham te 5 uur. De leertijd is vier jaren, de twee eerste jaren zijn gewijd aan de «Morale" (de mensch, de familie, de school, het vaderland), de fransche taal, de geschiedenis, aardrijkskunde, staat" en staathuishoudkunde, rekenkunde en geometrie, natuur- en scheikunde, natuurlijke historie en gezondheidsleer, vreemde talen, teekenec. boekhouden, calligraphic, zang, handenarbeid op hout en ijzer, gymna stiek en militaire oefeningen. Het derde jaar worden de leerlingen verdeeld in twee afdeelingen, eene voor nijverheid en fabrieken, en eene voor den handel, en het vierde jaar bestaat uit vier afdeelingen, eene voor meer uitgebreid algemeen onderwijs, twee voor nijverheid, eene voor handel. En dat het voor de onders van belang is, hunne kinderen gratis op die scholen te krijgen, kan ook blijken uit de prijzen welke de betalenden voor kost en onderwijs moeten geven het geheele pension, woiring, kost en onderwjjs, 1000 frs. per jaar. half pension, onderwijs en kost als boven vermeld, 500 frs. per jaar. enkel het onderwijs 200 frs. per jaar, en deze betalen ook alle schoolbehoeften en bijkomende kost* n. Een volgend maal zullen wij dit pnnt verder behandelen en zien, boe de kinderen van vreemdelingen van dit onderwijs kunnen genieten. J. M. T. 1»( 1T*( H 1,1 *1». Het proces te Gumbinnen tegen de onderofficieren Marten en Hickel, beschnldigd van den bekenden moord op den ritmeester von Krosigk (die, gelijk men zich herinneren zal, verleden jaar in de manége werd doodgeschoten) nadert do beslissing. De officier van justitie eischte den 30 tegen Marten wegenB doodslag, 121/J jaar tuchthuisstraf, wegjagen nit het leger, degradatie en overplaatsing in de tweede klasse van den soldatenstand, benevens verlies van eer voor drie jaren, en tegen Hickel, wegens medeplichtigheid, vijf jaren tnchthuisstraf, en dezelfde bijkomende straffen, met verlies van eer voor twee jaren. Thans is de verdediging aan het woord. BAÖEIiAWD. De Regeering laat nog niets los over den stand der vredesonderhandelingen, en langzamerhand komen ook de meest optimistische bladen tot de overtui ging, dat de kans op een gunstig resultaat bjjster gering is. De pers van het vasteland is sedert lang eenparig van meecing, dat er eigenlijk geen oogenblik sprake heeft knnnen zijn, dat de Boeren Engeland's voorwaarden zon den aannemen. De »Nene Freie Presse" deed dr. Leyds interviewen, die o.a. zeide «Aan de eene zijde staat de eisch om onafhankelijk heid en algeheele amnestie, niet alleen voor de Kaapsche rebellen, maar ook voor de Afrikaanders in Natal en de Ieren en andere Britsche onderdanen, die zich bij de Boeien aansloten. Aan de andere zjjde staat de eisch, om de wapens neer te leggen, afstand te doen van de onafhanke lijkheid, en van eiken eisch om amnestie. Maar die kan niet worden opgegeven door de Boeren, daar de rebellen, uit de Kaap en andere kolonies, een groot deel der strij dende commando's vormen. Die knnnen niet worden opge offerd zonder de ernstigste gevolgen. Die elementen zijn door geheel Zuid-Afrika zoo nauw vereenigd door afstam ming en aanhuwelijking, dat indien geen- amnestie wordt verleend elke familie zou worden getroffen en een inwen dige scheuring zou ontstaan. De Afrikaanders zijn een zoo machtige factor, dat de Boerenleiders daarmede moeten rekening honden. Zelfs als de leiders, ten behoeve hunner Republieken, concessies zonden willeü doen aan Engeland, zouden hunnen handen gebonden ziju. «Maar de quaestie van de amnestie is nanw verbonden met den eisch van onafhankelijkheid. De rebellen uit de Kolonie, nit Natal en andere streken zijn zoo ontevreden met het Engelsche bestuur, dat zij den strijd niet zullen opgoven, tenzij die eindigt met de vereeniging van Zoid- Afrika doch niet onder Engelsche vlag." De landbouw in de Kaap-Kolonie is vernietigd, de veestapel verwoest de zaken worden gestaakt, en velen zjjn insolvent geworden. De steun door de Engelsche Vergramd gaat zij heen, en Eva volgt haar na een poosjo om haar beste rouwjapon boven uit de kast te krijgen en aan een monstering te onderwerpen, ingeval zij den volgenden dag kennis met de gravin moet gaan maken zij zal eens ernstig daarover nadenken. Ze is nn wat kalmer geworden. Finkendorp's woorden zijn haar te binnen geschoten: «Geloif maar aan alles wat vroolijk en goed is, ge znlt zien, 't valt a onverwachts in den sehoot." Het welwillend aanbod van de gravin beett baar getroffen zoo zelden is haar znlk een zonnestraal ten deel gevallen, 't is alsof zjj daardoor in haar eigen achting gestegen, bemoedigd en gesterkt is in den kamp voor het bestaan. Wordt vervolgd. regeering aan de beurs te Johannesburg verleend ten koste der kolonie, en de erkenning dat de oorlog feitelijk be gonnen is voor de mijneigenaars en dat het sluiten van den vrede belet wordt door de krasse eischen van En geland, hebben in de kolonie groote ontstemming gewekt. Het verlangen naar onafhankelijkheid is daardoor toe genomen in de dealen van Znid-Afrika die onder Engelsch bewind staan, en toont zich door het stichten van Repn- bliekjes in het Noordwesten der Kolonie. De staten Lan- geberg, Calvinia en Kenhardt hebben een eigen bestnnr ingevoerd in hun bergland ziin verzamelplaatsen voor de commando's die vliegende colonnes uitzenden naar den Vrijstaat en Transvaal. Die Afrikaanders knnnen en wil len geen vrede aanvaarden zonder amnestie en onafhan kelijkheid. iKtMHRUH. Niet onbelangrijk is het volgende staatjedoor een der bladen over de laatste Kamerver kiezingen gepubliceerd. Ingeschreven waren 11.216.757 kiezers 8.863.727 brachten hun stem nit. De anti- ministerieele coalitie verkreeg 3,352,895 stemmen als volgt verdeeld socialisten 114,738, republikeinen 1,103,576 nationalisten 1,160,621, reactionnairen 943,960. De' mi- nisterieelen verkregen 5,198,193 stemmen, als volgt ver deeld socialisten 727,839 radicale socialisten 715,690 radicalen 1,734,790, republikeinen 2,029,874. ZUID-AFR1KA. Eenige correspondenten seinen nit Pretoria naar Londen berichten waarin zij de zaak van de vrede als nog niet geheel verloren voorstellen. Zoo meldt de «Daily Telegraph" correspondentdat de Utrechtsche en Vrjjhoidsehe commando's onder leiding van Louis Botha bijeeukomsten bielden waar men zich sterk ten gunste van den vrode zou hebben uitgesproken. Den 21 is majoor Hoare in het westen van Rich mond in de Kaapkolonie slaags geweest. De Boeren hadden eenige gewonden van wie twee in handen van de Engelschen vieleD. Over de verliezen aan Britsche zijde geleden wordt beschoidonljjk gezwegen. Botsing. Op het spoorwegstation te Lier (België) zijn twee goederentreinen op elkander gereden. Een machinist en een treinchef werden ernstig gewond. Tien wagens werden verbrijzeld en een locomotief is zwaar beschadigd. De schade aan vernielde waggons en goederen wordt geschat op 100,000 francs. Automobiel-ongeluk. Bij Keulen is een automobielop weg naar een naburig dorp in een sloot gereden en geheel vernield. Het houtwerk vatte vlam en verbrandde. Een der passagiers werd gedood een tweede werd zoo zwaar gewond dat bij waarschijnlijk er aan zal sterven en een derde is licht, gekwetst. De vrouw van De Wet. In het kamp te Pietermaritzbnrg, in Na^al, bevindt zich, naar de heer Emous aan het Handelsblad mede deelt, de cchtgenoote van den wakkeren Christ.aan de Wet met hare jongere kindeven. Zij is in het geheel niet wel en wordt al meer en meer lydende. Behoeftig, as zoovele andere vrouwen, is zij niet. Er zijn nog harten en handen, die niet gedoogen dat de gade van den vermaarden held met haar kroost zou moeten honger lijden bij het karige voedsel, dat aan de vau huis en have beroofde arme viouwen wordt uitgoreikt. Een harer zoons is gewond en gevangen genomen. De moeder kon hem althans eene handreiking zenden. Men wil haar niet toestaan, te Pietermaritzbnrg in de stad of elders te gaan wonen. L)en 29en Maart j.l. was zjj ten minste nog in het kamp. In do Kon. Papierfabriek «De Eendracht", te Wormer, geraakte den 26 een werkman bij bet ver steilen van een cylinder door onvoorzichtigheid met een zjjner armen beklemd. Alvorens men hem nit zijn pijn lijken toestand had verlost, was het lichaamsdeel reeds deerlijk gekneusd on verbrand. De geneesheer hoopt echter nog den man voor verminking te bewaren. Door een walvlsch gerand. Een sloep met 9 man van de 40 van de bemanning van de Amerikaanscbe bark «Cathleen" is te Dominica in West-Iudië aangekomen. Zij deden het vol gende treurige en merkwaardige verhaal van hnn lotge vallen. De «Oathleen' was op de walviscbjacht, doch werd, toen zij circa lübO mijlen van Barbados verwijderd was, door een walvisch aangevallen. Zij hadden een goeden hag gehad en drie walïisBchen gedood en waren bezig die open te snijden, toen een andere zeer groote walvisch gezien werd. Het beest werd gejaagd en door een harpoen getroffen. Na een vreeselijken strijd wist het beest echter los te breken en zwom in dolle vaart tegen de «Oath leen aan. Verscheidene planken gingen uit de voegen en het water drong in het schip. Voor de drie uit zjjnde booten terng waren, was het schip reeds gezonken. Intusschen was de vierde boot te water gelaten met eenige provisie, waarin de kapitein en zijn vrouw en de overige menschen hun toevlucht namen. Nu werd die provisie verdeeld over de 4 booten, elke boot kreeg een zak beschuit en eeu vaatje water. giflgon te gelijk weg, maar reeds den eersten morgen zag de sloep, die te Dominica is aangekomon, de andere niet meer. Na een tocht van 11 dagen vol ellende zijn deze ongelukkigen één hofmeester en 8 kleurlingen te Dominica aangekomen. Van de 31 andere menschen is nog niets gehoord. Op de tentoonstelling te St.-Eouls zal men een kij .toren kunnen bewonderen in den vorm van een re genscherm. Een barbier van Chicago, Schneider genaamd, is de uitvinder. Een toren van 76 meter en een doorsnee van zes meter is de stok en aan den top zijn 32 «balei nen" bevestigd, aan wier uiteinden bakken hangen met zitplaatsen. De parapluie gaai dicht en de bakken dalen op een platform ter hoogte van zes meter. Zoodra de liefhebbers plaats genomen hadden, gaan de baleinen weer op en draaien langzaam rond, zoodat men op zijn gemak het tentoonstellingsterrein kan overzien. Engelsche bloembollen. Op Marshland, een vlakke strook grond zuidelijk van de Wash, worden sinds een drietal jaren, zegt de «Westminster Gazette", proeven genomen, die ten doel hebben het monopolio van Hollandsche bloembollen in Engelsche tuinen te doen ophouden, be grond in Marshland heeft dezelfde eigenschappen als de zandbodem om Haarlem, en een onderwijzer kwam op dö gedachte om er byacintben, gele narcissen, sneeuwklokjes en lelies te planten. Het succes moet boven verwachting zijn. De prjjzen konden concurreeren- met de Hollandsche. Een van de grootste Hollandsche bloembollenkweekers heeft de velden bezocht, en verklaard, dat de aanplant niet onder deed voor de Hollandsche. (Handelsblad) Dierentuin te Konden. De voeding van de dieren in den Dierentuin te Londen heeft verleden jaar 4312 p. st. gekost, waarvoor zjj o.a. verorberd hebben 26,503 eieren, 343 paarden, 486 geiten, 29,200 stnks wijting, 9370 hoenders, 47 potjes Liebig, 990 dozijn bananen, 1063 pond drniven, 4700 chinaasappelen, 500 pond suiker, 180 pond kersen enz., enz. LONDEN, 20 April. Met betrekking tot het gerucht dat boden in New York liep, volgens hetwelk De la Rey zich zou hebben overgegeven, verneemt Reuters Agentschap De hedou van Kitchener ontvangen dépêches maken geen melding van znlk een overgave of van iets dat er op wijst. Er zullen waarschijnlijk nog bijna twee weken verloopen, alvorens definitieve berichten inkomen omtrent de vredesvoornitzichten, maar in wel ingelichte kringen gelooft men dat de vooruitzichten gunstig zijn. Naar men verneemt vormt de qnaestie van de Kaapsche rebellen op het oogenblik een struikelblok. Het proces te tiumblnnen. GUMBINMEN, 30 April. De beide beklaagden in bet Kiösigksproces zijn vrijgesproken van de aanklacht van moord en muiterij. Toestand der Koningin. Het bulletin van den 30 des morgens 9 nur luidde: Wederom bracht li. M. do Koningin den nacht rustig door. De koortsvrije tijden komen geregeld terug en honden langer aan. Met het oog op deze gunstige ver schijnselen zal er van heden af slechts een ochtend-bul letin verschijnen. Eerste Kamer. De Voorzitter opende den 30 de vergadering met te wijzen op de bnitengewone belangstelling, welke de ernstige ongesteldheid der Koningin in den lande heeft gewekt, en oprechte blijdschap, waarin na den angst de bulletins werden ter hand genomen, die de hoop op herstel verlevendigden. Nn thans vermeld wordt, dat. voortaan slechts één bulletin daags zal verschjjnen, meende de Voorzitter in aller geest te bandelen, door voor te stellen de gevoelens, welke de Kamer met het gansche volk bezielt, ter ken' is van de Koningin te brengen, als een bewijs van de innige verknochtheid, welke de Eerste Kamer voor H M. gevoelt. Ouder laide bravo's gaf de Kamer, die de rede staande aanhoorde, hiermede hare instemming te kennen. De zitting van de Tweede Kamer werd door den Voorzitter geopend met de volgepde rede Mijne heeren Na de sombere en zorgvolle dagen, die het Nederlacd- sche volk doorleefde, is het vooizeker voor ons allen een reden van groote dankbaarheid en blijdschap, dat thans bij voortduring gunstiger berichten ons geworden omtrent den toestand van onze geeerbiedigde Vorstin. Nu bet Hare Majesteit weder gegund is, ook blijkens de in de laatste dagen bij deze Kamer ingekomen kon. beslniten en kon. boodschappen, zich, al is het nog in zeer beperkte mate, bezig te houden met de behartiging van 's lauds zaten, heb ik de eer n voor te stellen mij te willen machtigen, nameDS deze Kamer, Hare Majesteit de ver zekering te geven, hoezeer wij gedoeld hebben in de al- gemeene droefenis bij de hevige krankheid, die zich in den aanvang zoo hoog ernstig liet aanzien en hoezeer wij ons nu verheugen in de gunstige wending, die de ziekte heeft genomen, met onze beste wenscben vooreen spoedig algeheel herstel van onze geliefde Koningin. De minister van oorlog verklaarde zich volkomen namens de Regeering aan te sluiten bij deze woorden, en verzekert dat wjj allen or 8 ten zeerste verheugen met den gnnstigen loop, dien de ziekte der Koningin gehad heeft. V jj ook hebben zbrgvolle dagen doorleefd. De minister spreekt de hoop uit, dat God geve, dat volledig herstal spoedig mag worden verwacht. Beide toespraken werden met Inide bravo's door de vergadering beantwoord. Naar aanleiding van het door de heeren Lohman en Heemskerk ingediende wetsvoorstel in zake wijziging der militiewet tot vrijstelling der miliciens 1895, 1896 voor herhaiingsoefeningen, verklaarde de minister van oorlog, nn de Koningin schorsing te zullen voorstellen van het oproepingsbesluit der miliciens 1895 Dientengevolge werd de behandeling der moties geschorst. Behagen. Üen 29 vergaderde de raad der ge meente. Ingekomen was een adres van de vereeniging Hollands Noorderkwartier, als adhaesie-betuiging met de plannen tot oprichting eener kaasmarkt te Schagen, even eens een verslag der schoolcommissie over 1901. Mede- deeling werd gedaan van bet niet-eervol gegeven ontslag aan den politia-agent Zeeger, die de gemeente reeds beeft verlaten en het vragen van eervol ontslag niet noodig achtte. Eenige posten onvoorziene nitgavn werden verder nog behandeld en goedgekeurd. Zaandam. Den 30 is de nienwe brng «Noor- derbrug" genaamd over de Achterzaan ter verbinding van het stadsgedeelte »'t Kalf" met de gemeente Koog aan de Zaan in tegenwoordigheid van de dagelijksche besturen der beide betrokken gemeenten tal van genoo- digden en vele belangstellenden, voor het pnbliek verkeer plechtig opengesteld. Van vele huizen woei de vader- iandsche vlagterwijl het den geheelen namiddag en avond in den omtrek van de brug feest was. Door deze brug wordt t Kali uit zjjn isolement opgeheven en de weg geopend tot meerderen bloei.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2