No. 54. Uerste Wad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 4 M E I. Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten StadsberichterL. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Oorlog In Zuid-Afrika. ALKMAARSCME COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en aaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor AtsMHif 0,80franco door bet eele rijk f 1» -3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. tSÉ Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertenttën i Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. DUITSCHIiAAD. De, in ons laatste nummer, onder de telegrammen vermelde vrijspraak van de onderofficieren Marten en Hickel; heeit in geheel Duitsehland groote voldoening gewekt. Hickel, was ook vroeger reeds door den opperkrijgsraad vrijgesproken, zijn makker toen echter ter dood veroordoeld. Dit vonnis had groote ontevreden heid veroorzaakt, niet slechts omdat de toenmalige voorzit ter-generaal Alten daarbij een zonderlinge houding had aan genomen, maar ook omdat hat van algemeeno bekend heid was en ten processe ten duidelijkste bewezen werd, dat de vermoorde ritmeester von Krosigk een beul voor zijn ondergeschikten was, ja zelfs zijn eigen vrouw een maal op straat met een rijzweep had afgeranseld. De krijgsraad overwoog thans, dat er wel is waar tegen beide beklaagden een sterke verdenking bestaat, en vooral tegen Marten, maar er toch niet voldoend bewijsmate riaal aanwezig was om eeDe veroordeeling uit te spreken. Vooral legde veel gewicht in de schaal, dat de vermoorde juist over het gedrag van beide beklaagden bijzonder tevreden was. Den 1 werd te Dasseldorf' de Rijnsche Westfaalsche Industrie en Duitsch-nationale kunsttentoonstelling ge opend. De rijkskanselier hield een rede waarin hij o.a. zeide Het gouvernement stelt zijn beste kracht ten dienste van de ontwikkeling en den economischen bloei. Wij weten dat het doel van de rijkspolitiek is den landbouw op te heffen, den binnenlandschen afzet te verhoogen en der nijverheid den ongestoorden uitvoer van haar voortbreng' selen te verzekeren. De verbonden regeeringen zijn in bet tariefontwerp bij de verhoogiugen van de rechten voor agrarische producten gegaan tot de grens van het mogelijke met het oog op het sluiten van handelsver dragen. Het is haar bekend hoe zeer de stoffelijke wel vaart afhankelijk is van de stelling van het rijk en van het behoud van den vrede onder handhaving van onze waardigheid 9n onze belangen naar buiten. Deze basis beschouw ik als rijkskanselier, in vol komen overeenstemming met den Keizsr als mijn voor naamste taak. EMGEUAAD. Op het oogenblik hebben die be richten de overhand die het sluiten van vrede zoo al niet waarschijnlijk dan toch zeer mogelijk achten. De Boeren zonden nog voortdurend bijeenkomsten houden en over het algemeen zonden zij vóór het aannemen der Engelsche voorwaarden zijn. De Engelsche bladen zelve verklaren dit, door de veronderstelling, dat de Regeering, nog steeds zeer geheimzinnig met hare berichten, inder daad veel gunstiger condities zon hebben gesteld dan zij aanvankelijk deed vermoeden. Het Fransche blad de »Matin" beweert, dat Engeland heeft aangeboden het toestaan van een bijna algemeene amnestiehet intrekken der verbanningsproclamatie van Augustus 1901toekenning aan de republieken van een soort «home rule", of autonomie bijna onmiddellijk na het eindigen der vijandelijkheden. Voorts zou aan Trans vaal een bedrag vau 5 millioen Pond Sterling aan den Vrijstaat een van 4 millioen Pond Sterling worden voor geschoten voor het herstellen der verwoeste hoeven. Hetzelfde blad bevat een interview van een pas uit Zuid-Afrika teruggekeerden Engelschman die anders spreekt Nog maar drie maanden geleden verklaarde Botha evenals De la Rey, zoo zeide de geïnterviewde, dat geen vrede mogelijk waszonder de erkenning van de onaf hankelijkheid der Boerenstatén. Bovendien is volgens de algemeene overtuiging der Boerenleiders de positie der Boeren veel gunstiger dan een jaar geleden. Ook de Boerenvrouwen zouden geen vrede wenschen. Zij hadden uit de concentratiekampen aan hunne te velde zijnde mannen het verzoek gezonden, zich niet over haar te bekommeren maar den strijd voort te zetten totdat de Engelschen het geheele gebied der republieken ont ruimd zouden hebben. ZUID-AFRIKA. Uit Pretoria wordt van 1 dezer geseind De laatst? bijeenkomst ter bespreking der vredesvoor waarden te Vereeniging zal van 15 tot en met 25 Mei plaats hebben. Renter's agentschap verneemt dat die bijeenkomst te Vereeniging zal gehouden worden door de Boerenleiders, die na beraadslaagd te hebben en tot een beslissing te zijn gekomen over de voorwaarden van onderwerping welke zij bereid zjjn aan te nemen, zich zullen naar het Britsche hoofdkwartier te Pretoria ten einde daar met lord Kitchener tot een finale regeling te komen. - Het Zuld-Afrikaaosche Museum te Dor drecht heeft in bruikleen ontvangen, door tusichenkomst van het gezantschap der Zuid-Afrikaansche Republiek een eeredegen in lederen étui, met gouden handvest, voorstellende een Boer, strijdende met een leeuw, waar onder geslingerd de Fransche vlag, in kleuren gSamailleerd. Op den degen staat in gouden letters geciseleerd op den eeuen kant: »Los republicains patriotes fran^iis au republicain patrioto Oroujé"; op don anderen «Sous- cription de l'Intransigeant". De Mei-dag. De Mei-dag is gevierd hier en daar met het houden van bijeenkomsten. Op eanige plaatsen had ook een op tocht plaats, o. m. in de hoofdstad des lands. Vele Ver- eenigingen namen er aan deel. Spoedig echter dreigde de orde te worden verstoord, daar duizenden, die zich langs den weg hadden geschaard, zich tusschen de politie drongen die voornit liep. De commissaris van politie, die aan het hoofd van oen stoet ging, nam echter een flinke maatregel om de orde te herstellen. Ziende dat rnimte gemaakt moest worden, deed hij een zjjeer bereden manschappen afstijgen, trok zijn winter jas nit en in zijn gekleede jas, het ambtslint om, d n hoogen hoed op, steeg hij te paard en reed kalm tusschen de menigte. Met kalmte de menschen aanmanende om toch in bun eigen belang ruimte te maken door de Kei zersgracht op te gaan, wist hij er .schot'' in te krijgen toen was do straat even vrij. De agenten maakten rechtsomkeert en stelden, zich wederom voor hst eerste transparant op, de optocht kon verder gaan, geen onge luk was gebeurd. De commissaris bleef te paard voorop gaan tot het Sophiapleinop het Rembrandtplein had men weer wat rnimte gekregen en aan het einde der Regnliersbreestraat kon de hoofdcommissaris weer uit den zadel stappen en verder te voet de betooging leiden. Verder liep de op tocht goed af. Hij werd te middernacht op den N.-Z,- Voorborgwal ontbonden. Daar klom mr. P. J. Troelstra in een lantaarnpaal. Hij bracht dank aan het hoofd der gemeente, dat toe stemming tot deze betooging bid gegeven en warme hulde aan de politie, Ure alles zoo iiink had geregeld. Verder spoorde hij de menigte aan zich krachtig aan te sluiten bij de vakvereeuigingen en besloo', na de menschen te hebben aangespoord nu kalm uiteen te gaan, met een «leve de sociaal-democratie 1" V eisen. De Raad heeft 1 500 toegestaan om daar van te betalen de beëedigao personen, die het verkeer zullen controleoreu, eerst aan de voetbrug aan het KaDaal en later, als de brug zal zjjn opengedraaid, aan het pont veer, waarbij nauwkeurig zal worden opgeteekend de tijd van vertraging, als de brng nu geopend moet worden. (»N. R O.'') Sint Maarten. In den morgen van den 1 brandde de behuizing van Jb. Bruin aan de straat onder deze gemeente tot den grond af. Niets is gered kunnen wor den. De schade wordt door verzekering gedekt. Door het krachtig optreden van de buren werd het belendende perceel,dat trouwens vrij wat waterschade kreeg, behouden Barslngerhorn. Den 30 we?den te Kolborn door eene s oep en in een schot 105000 ansjovis gevangen Nimmer nog was het getai zoo grootin 1900 was het hoogs 100005. naar aan De toestand van H. M. de Koningin. Het bulletin van den 2 's morgens 9 nur luidde H.M. de Koningin bracht den nacht rustig slapende door. Alle andere verschijnselen geven reden tot tevre denheid. JEene windhoos in Brltscli-Indië. Uit CALCUTTA wordt gemeld: Een windhoos, die Dacca en aangrenzende plaatsen teisterde, heeft 416 personen het laven gekost. Do oogst is reddeloos verwoest. Het volk lijdt hevig. Een paniek is in eene sigarenfabriek te Philadel phia veroorzaakt, waar zeshonderd meisjes arbeidden. Een van haar, een doofstomme, had zich aan de hand gekwetst en kwam bloedende naar de anderen loopen. Dezen schijnen op 't wonde.lijke denkbeeld gekomen te zijn dat er brand was, vluchtten, sprongen uit ue vensters enz. Zeven van haar kwamen om het leven, drie lagen op sterven en twintig werden min of meer gekwetst. Aanschouwelijke propaganda. Voor eenigen tijd zou te Quebec iu Canada eene verkiezing plaats hebben voor het parlement. Twee can- didaten boden in eene bijeenkomst tegen elkander op. Op verweet de een den ander dat hij gekleed ging in Amerikaansche en Duitsche stoffen. Dj beschuldigde sprong verontwaardigd op. Kijk oeus hier, schreeuwde hij deze jas is gemaakt van het vel van een beer dien ik zelf hier in Canada geschoten heb 1 En hij trok zijn uit om die te laten zien. Dit vest is uit den win kel van Dinges in de Losstraat alhier, kijx maar 1En hij trok het vest uit. - Dit hemd, deze broek maar hier kwam men tusschenbeide. Zelts zijn verbijsterde te genstander riep overtuigd «Schei maar uit, schei maar uit!" De ander echter wierp een been over da leuning van het platform«Mijn schoenen," brulde hij, «zijn uit de fabriek van Dieendie hier in Quebec eu mjju sokken zijn gebreid door een echte Fransch-Canadeesehe juffrouw! Hij werd met overweldigende meerderheid gekozon Een Japansche Hobluson. Naar men uit Tokio meldt heelt een vigscher bij toeval een onbewoond eiland iu de Coreasche wateren aandoende er een Japansch schipbreukeling aangetroffen die er zeventien jaar lang van rauwe visch en planten geleefd had, met een hol tot verblijf. Hij had bijna de spraak verloren. De visscher bracht hem naar Nagasaki. Wanne»hulzen. Bij de Her", gemeente alhier, zijn benoemd: tot kerkelijk ontvanger de heer W. Gut- ker Jbz., tot voorzanger de heer W. H. Houwen, beiden met inging van 1 Mei jl. Te Hoogwoud is de dochter van den heer Bregger in een gierknil geraakt sn levenloos daaruit opgehaald. Wel zeldzaam. In de gemeente Idaarderadeel is eene vrouw overleden, die 74 jiar bij dezelfde familie diende; eerst kindermeisje toen als meid en ten slotte als huis houdster. Men schrijft aan het »N. v. d. D" het volgende De 15-jaiige J. H, S., te Delftzijl verhuurde zich als kok op het tjalkschip «Wibbina' schipper De W., te Groningen. Wijl schipper en kok het niet goed met elkaar konden vinden, zette oerstgenoemde den auder op een onbewoond gedeelte van het eiland Spijkeroog aan land. Na eenig rondzwerven kwam hij uitgeput en uit gehongerd op het bewoonde gedeelte aan en werd door de overheid opgenomen en naar den Nederlandsehen con sul. te Einden in Oost Friesland (Pruisen) gebracht die hom weder naar Deltzijl deed teru .'brengen. De politie bemoeit zich met de zaak de schepeling moat ongemousterd zijn meegenomen. Edam. Op de Weaner kanststentoonstelling heeft Panl Rink alhier de kleine gouden medaille behaald. Gasontploffing. Te Rotterdam ontstond den 30 tijdens het zoeken een gaslekkage iu een onbewoond winkelhuis bet Hogendorpsplein een geweldige explosie waardoor drie werklieden ernstig gekwetst warden. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. Uitgeest. Door de vereeniging «Nieuw leven'' alhier is eene groentenmarkt opgericht, welke heden met eenige feestelijkheid ge p3nd is. Het Fanfarecorps gaf bij de opening op de markt een concert, en 's avonds op nieuw in de kolfbaan van 't hotel »De^ Ooievaar," Het maandblad tegen do vervalschlngen 10. bevatde noodzakelijkheid eener Wetgeving be. treffende de aanwending van conserveermiddelen onder, zoskingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan het Laboratorium voor chemisch en m croscopisc^ onderzoekdr. van Hamel Roos en Harmens, Keizers gracht 291, Amsterdam controle-onderzo e- i n g e n boter, emaii-wareu, hoondervoer, levensmid delen (verdnnrzaamde), meel, staalpillen, stijfsel, thee- vet, vruchtenwijn, wjjc, zeep (toilet), zeep (zachte), ver-, valschte thee, vervalscbte boter, kunst-kaviaar, schadelijke cigaretten, zoogenaamd vleescbmeel, microben op munt stukken vergiftiging op groote schaal na gebruik van worst; cacaoschilleu als paarden voedergetha-peria uit boombladerenhout als grondstof voor papier verpak king van eieren; invloed van het kippenras op de eieren- pro Joctie wetenschappelijke berichten: vloeibare lachtherkenning van typhns-bacillen boekbeschouwing; correspondentie vraagbord; sprokkelingen op hy giënisch en maatschappelijk gebied; feuilleton: de Taorner Kathrijntjes valsche post zegels verbetering van hard geworden leder een voor- looper van Jennerhet werk van vrouwen voor de ge zondheid brutale kwakzalverij in Duitsehland menschen. huid als handelsartikelgebruik van kaas als kanonkogels^ BLOEMFONTEIN, 2 Mei. Kolone Roehfort meldt dat veldkornet Bakker den 29 April doodolijk is gewond en dat veldkornet Gildanhuis is gekwetst. PRETORIA, 2 Mei. Kolonel Barker meldt dat op 30 April, vijftien mijlen ten Zuidoosten van Frankfort Manie Botha met zijn adjudant en elf anderen gevangen zjjn genomen. Manie Botha is een neet van den commandant- generaal Louis Botha en De Wet's bekwaamste luitenant' Het Loo, 3 Mei 1902, 9 uur 55 min. voorm. H. M. de Koningin bracht den nacht rustig door. Da laatste dagen verliepen zonder koorts, de voedselopname blijft voldoende, de krachten nemen toe. Dr. H. W. Waalewijn. Een merkwaardig man heeft Alkmaar in dr. Waa lewijn verlorenmerkwaardig als geleerde niet minder merkwaardig om zijn karakter. Aan streng wetenscbappalijken zin paarde hij stalen ijver en door onverpoosde stadie w:st hij op de hoogte te blijven van de nieuwste uitvindingen en theoriën op het, hieraan in de laatste jaren zoo rijke en op zich zelf toch reeds zoo omvangrijke, gebied der physische wetenschap pen; vooral de stadie der electriciteit boeide hem in hooge mate gelijk zijne tairjjke lezingen op Physica bewe zen. Steeds geheel ziju onderwerp meester, zeer belezen, geestig, opgewekt, begaafd met een sterk geheugen eu een niet alledaagscü talent voor teekenenwaardoor hij zijne voordrachten uitnemend kon illnstreeren was hij een buitengewoon goed improvisator. Alle rhetorica was

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1