Op de Waterhoeve, No. 55. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 7 M E I. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. W. Heimburg. Vertaling van HERMINA. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eg Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. XIII. Men zal den schrijver dezer brieven niet kunnen ten laste leggen, dat hij den Amaterdamschen onder wijzers nooit de waarheid heeft durven zeggen. Her haaldelijk hebben wij in den loop der jaren onze ergernis geuit over de wijzewaarop sommige Amsterdamsche onderwijzers hunne grieven blootlegden voor het publiek en de vrees te kennen gegeven dat onder de zorg voor eigen belangen de zorg voor de hun toevertrouwde kin deren moest Ijjdeu. Wanneer wij dit vooropstellen dan geschiedt dit om by hetgeen zal volgen elke gedachte aan blinde partij digheid buiten te sluiten. Er is namelijk opnieuw hevige gisting ontstaan in de gelederen van onze opvoeders der jeugd. Reeds is een vergadering gehouden waarin luide klachten zijn aan geheven en deze zal nog wel door vele anderen gevolgd worden. En de meeste Amsterdammers zullen bij het lezen van het verslag dier bijeenkomst gezocht hebben «Zijn die vervelende menscben dan nooit tevreden Laat ons nagaan wat er gebeurd is. De strijd, die jaren lang gevoerd is, draaide in hoofd zaak om twee puntensalaris-verbetering en afschaffing der rang-examens. B. en W. en de gemeenteraad wilden aanvankelijk van deze beide wenschen niets weten. Maar de onderwijzers hielden vol. Zij maakten berekening op berekening, dat hun salaris hen onmogeljjk in staat stelde behoorlijk te leven en zij betoogden dat rang examens vernederend en demoraliseerend werkten, waar van het onderwijs schade leed. Eindelijk werd naar hun stem pelnisterd. Een nieuwe Verordening op het Lager Onderwijs trad in werkingdie nog wel niet de vol komen goedkeuring wegdroeg van de Amsterdamsche afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, maar waarvan toch erkend werd dat zij groote verbe teringen bracht. Geen wonder trouwens de salarissen werden verbeterd en de rang-examens werden afgeschaft. Na zou er dan eindelijk rnst komen Zoo dacht de burgerij en zoo was naar wij hopen ook de bedoeling der onderwijzers. De vorige week heeft de laatsten echter doen opschrik ken nit hunne stemming van gelatenheid. Plotseling heb ben zij ervaren dat er voor de rang-examens nog iets veel ergers is gekomen. De nieuwe verordening bepaalt dat de onderwijzers met hoofdaete om de twee jaar hun salaris zullen verhoogd zien met f 100 tot een maximum van f 1500, en men had gemeend dat van deze bepaling alleen in gevallen van grof plichtsverzuim zou worden afgeweken. De werkelijkheid is evenwei gansch anders. De verhooging zal alleen toegekend worden op voordracht van het hoofd der schoolnadat deze een rapport heeft ingevuldzooals de schooljongens gewoon zijn er een mee naar huis te nemen. In dit rapport heeft het hoofd der school de cijfers van 1 (zeer gering) tot 10 (in alle deelen uitmuntend) te plaatsen achter de volgende vragen ter beoordeeling DOOR 62) Drie jaren zijn verloopen jaren die voor het oude landgoed en zijn bewoners schijnbaar spoorloos zijn voor bijgegaan zoo geregeld en kalm was het leven uiterlijk. De stormwind der wereldgeschiedenis heeft zijn muren ombruistde Deensche oorlog is gestreden en op de «Waterhoeve" heeft men trouw en belangstell nd mee gevreesd en gebeden voor den afloop van den veldtocht, voor de gekwetsten en de gesneuvelden. Aan den horizon vertoonen zieh thans weer nieuwe donderwolken maar Madame gelooft niet dat 't tot een uitbarsting zal komen zij gelooft niet eerder aan iets naars, dan als 't vlak voor haar staat, en Manrits spreekt niet over politiek aan de huiselijke maaltijden hij leest de couranten voor zichzelfhet voorhoofd min of meer gerimpeld, anders kan men niets aan hem merken.'t Lijkt in hnis zoo ouderwetsch rustig en gezellig als alleen d&ar mogelijk is waar Madame Baldauf den sehepter zwaait. Aan tafel zit zij nog altijd bovenaan en dient voor. Haar haar is zoo wit als zilver geworden wat haar iets eer waardigs geeftmaar hare oogen Dehonden daarentegen steeds hun jeugdigen glans. Maurits zit evenals altijd aan haar linkerzijde nog even trouw in de vervulling van zijn plichten en nog even ijvrig in zijn werk. Tegenover hem rechts van zijne moeder, zit Eva. Ja deze is toch ook uiterlijk veranderd, ze schijnt wat grooter en gezetter te zijn geworden en heelt stille, kalme oogen en een be daarde manier om te spreken en zich te bewegen, zooals iemand krijgt, die de plaats, hem door het lot toegewe zen, tot tevredenheid van zijne omgeving vervult. van dienstijver en geschiktheid van een aan zijn school werkzamen onderwijzer(es) 1. Wat is uw oordeel omtrent zijn (haar) ijver, speciaal wat betreft de voorbereiding van het te geven onderwijs en het nazien van het schriftelyk werk? 2. Wordt dê instructie voor het hulppersoneel der open bare Lagere Scholen, zooals die door B. on W. is vast gesteld in allen deele nagekomen 3. Hoe oordeelt gij over de resultaten van zijn (haar) onderwijs Dat de onderwijzers, die de h jogste bevoegdheid ver kregen hebben bij het lager onderwijs na velerlei examens te hebben afgelegd, tegen een dergelijke manier van han delen opkomen zij hebben daarin, wjj verklaren 't ronduit, volkomen gelijk. Komt er voor hen dan nooit een tijd, dat zij geacht worden voor de hun toevertrouwde belangen te kunnen zorgen En dan wordt hier niet de deur opengezet voor een laffe oogendienarij, waardoor men aan het karakter van den opvoeder schade toebrengt? Geen veiliger middel om de verhooging te krijgen dan als eenig ideaalhet hoofd der school in het gevlei te komen I Zonderling zijn nog bovendien de vragen. Stel, dat een hoofd achtar alle drie vragen het cijfer 1 zet. Dan maakt dus de delinquent weinig werk van de voorbereiding van zjjn onderwijs en van het nazien van het schriftelijk werkdan wordt do instructie van B. en W. slecht nagekomen en dan zijn de resultaten van het onderwijs zeer gering. Met een dergelijke verklaring zou toch het hoofd zich zelf eeu klap in het aangezicht geven I Ziet hij dan maar lijde'ijk toe, als het onderwijs in een klasse verkeerd gaat, en doet hij daaraan niets anders dan den schnldige om de twee jaar zijn loonsverhooging te ont houden Hooge cijfers zjjn het beste compliment voor het hoold der school, maar onder die omstandigheden zouden zij ook best kunnen wegblijven. Intusschen is de onderwijzer, zelfs niet de prachtigste getallen, nog niet in het bezit van het hem in uitzicht gestelde hoogere salaris. Eerst moet daarvoor nog het advies worden ingewonnen van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs, zoodat hij verstandig doet ook die heeren naar do oogen te kjjken. En als die getuigschriften in orde zijn, wordt de zaak nog weer door B. en W. in overwoging genomen, die dus ook nog weer een kink in de kabel kunnen brengen. Terwijl aan de salaris-regeling van alle ambtenaren te Amsterdam de gedachte ten grondslag ligt, dat iemand, die zijn plicht vervult, verzekerd moei zijn dat bij het klimmen der jaren het salaris in overeenstemming moet zijn met de stijgende behoeften, moeten de onderwijzers die hun diploma's hebben ten bswijze van hun be kwaamheid nog eens driemaal de spitsroeden door- loopen om na 2 jaar f 100 moer te krijgeu. Niet ten onrechte heeft de heer J. W. Gerhad dit systeem gekarakteriseerd als «zoo middeleeuwsch, doch tevens zoo verderfelijk, dat de rangexamens er de vlag voor moeten strijken." Hadden de onderwijzers geweten, wat hun boven het hoofd hing, men kan er van overtuigd zijn dat zij bij Eva draagt den sleutelbos in haar ceintuur en heeft het volle bestaar over de huishouding, want Madame Bal dauf is nooit weer de oude geworden sedert dien dag op Oharlottenhof, toen zij flauw is gevallen. Het loopen valt haar moeilijk. Inwendig hebben zij allen wel is waar stormen beleefd en doorstaan maar geen hunner spreekt daarover. Het meest merkt men 't aan Madame, dat zij inwendig anders gestemd is dan zij zich uiterlijk voordoet. Zij heeft iets onrustigs in de oogen ze ziet altijd rond. alsof ze op iets wacht, en ze wacht dan ook steeds. Ze wacht dat Karei en Manrits zich zullen verzoenen, ze wacht dat Karei bij haar komen en zeggen zal «Moeder, gij hebt gelijk gehad ik zie nu in, dat ik indertijd op den ver keerden weg was. Gg kunt n ij nu weer vertrouwen En ze wacht óok, dat het sprookje van Broertje en Znsje nit is en het andere sprookje van Hansje, die zooveel houdt van Grietjebegint maar ze wacht te vergeefs die vreugde schijnt haar huis niet beschoren te zijn. Op Oharlottenhof heeft ze een kleinkind gekregen en ze heeft het nog niet gezien dat nieuws zelf toevallig van vreemden moeten hooren Karei blijft verstokt tegen over haar. Dat hij en Hanne ongelukkig samen leven vermoedt zij niet. Ze weet alleen, dat Hanne den daim op de geldkist houdt, dat de jonge vrouw met overdreven zorg de huis houding ter harte neemt en eigenlijk het bestier over alles heeft. Zij verheugt zich daarover, want ze weet nietB van den langzaam voortwoekerenden, verbitterden strijd, dien die twee menschen samen voeren om de opperheerschappij in hnn rijk. Maar Maurits is daarvan op de hoogte en hoort 't van den rentmeester op Oharlottenhof, dien hij nu eu dan aan de grensscheiding ontmoet, van den onden geneesheer Breoht te Ruhleben, den huisdokter op Oharlottenhof, en ook vau den advocaat Treaberg, tot wien Karei zich gewend heeft om gerechtelijke scheiding van zijne vrouw aan te vragen. Het hart bloedt hem bij al die verhalen, en hij kan toch niets helpen de broeders hebben elkaar niet teruggezien sinds dien ochtend, toen zij in waan zinnige drift met elkaar worstelden. de behandeling der Verordening in den Raad niet zonden gezwegen hebben. Men heeft hen echter met een kluitje in het riet gestaard. Na zij dat ontdekken is hun boos heid nog te feller en znllen zij nog krasser vechten dan te voren. B. en W. hebban in deien werkelijk niet van groot beleid blijk gegeven. En zij kunnen die fout niet beter herstellen dan door te verklaren, dat de verhooging vrijwel een conditio sine qua non is en de toekenniog alleen dan niet zal geschiedenwanneer werkelijk de onderwijzer zich aan ean niet te weerleggen plichtver zuim heeft schuldig gemaakt. Wie kalm zijn taak ver valt moet niet genoopt worden tot allerlei vernederende middelen om het meerdere geld machtig te worden hij moet er van verzekerd zijn, dat hij het krijgt. BBIiGIE. Onder leiding van dan socialistischen afge vaardigde Demblon is den 4 te Brussel het congres der Belgische socialisten geopend. De afgevaardigde Van der Velde hield eeu rede over de mislukte stemrecht-agitatie; hij schreef dit ongunstig resultaat toe aan het feit, dat men met te veel overijling tot de algemeene staking be sloten had, en deze te spoedig had moeten opgeven ten gevolge der onvoldoende voorbereiding. »UIT8CHLAIVD. De sneltrein van Mtinchen is den 5 bij Zschortan door het breken van een as ontspoord. Twee personen, onder wie de afgevaardigde van den Rijksdag Friedl uit Bayrenth, werden gedood. De afgevaardigde Von Lama, die met hem reisde, werd wonderlijk gered. Hij seinde het ongeluk aan den president van den Beierschen Landdag, die het telegram in de morgenzitting voorlas. KAIOUILAA». Nog steeds ontbreekt ieder officieel bericht omtrent den afloop der vredesonderhandelingen de Regeering zwijgt en de bladen wisselen hunne opinies tnsschen «waarschijnlijk.ongunstig" en «beslist ongunstig". Thans is de «Times" weder zeer pessimistisch gestemd. «Men moet niet vergeten, zoo schrijft het Jingo- orgaan, dat het karakter der Boeren voortdurend een onoplosbaar raadsel is, zelfs voor hen, die meenen het goed te kennen. Het feit bestaat, dat de Boeren ge woonlijk denken, wat andere menschen als ondenkbaar beschouwen en gewoonlijk doen, wat anderen niet ver wachten. «Daarom kunnen wij geen enkele zekerheid hebben over wat er zal gebeuren, voordat de bijeenkomst van 15 Mei heeft plaats gehad en hoe verleidelijk het doen van voor spellingen ook moge zijn, het is en blijft altoos raden". Als er één blad is, dat met grond kan spreken van de moeielijkheid om te voorspellen wat de Boeren doen of laten znllen, is het zeker de «Times", die, betaald met het goud van Rhodes en consorten, den strijd heeft doen ontstaan, die sedert 3 jaren Eogelands schatten en oor logskrachten verslindt. Ook Eva weet 't. Robert en Tony hebben 't haar ver teld, als zij deze nu en dan bezoekt. Van het oogenblik af, dat zij Madame Baldanf's pleegdochter is geworden, is Tony enkel vriendelijkheid en beminnelijkheid voor haar en heeft haar zelfs verzocht den doop van haar eersteling mee bij te wonen. In een nieuwe zwartzijden japon, een ge schenk van tante Baldauf bij deze gelegenheid, is zij, naast Tony's moeder gezeten, naar de kerk gereden, in éene verbazing dat ze op eens zoo geheel anders behandeld wordt. Natuurlijk denken zij ailen, dat 't maar een kwestie van tijd is en zij wel gauw mevrouw Maurits Baldauf zal worden daarom zijn allen ook even verbaasd, dat het eene jaar vóór en het andere na voorbijgaat, zonder dat hun vermoeden bewaarheid wordt. Eva beantwoordt hun verbloemde vragen slechts met een zwijgend hoofdschuddenniemand weet, dat zij in Maurits een broeder heeft gevonden. En wel een bovenste beste broeder 1 Attent en vriendelijk, altijd even voorkomend, en zoo dankbaar dat zij goed voor zijne moeder is Alsof dit niet van zelf sprak 1 't Is ook Maurits geweest, die bet eerst het denkbeeld heeft geopperd, dat. 't Eva toekwam wat van haar leven als jong meisje te genieten. Eu zoo waar toen de rouw- tijd voorbij was, hebben tante Baldauf en broer Maurits haar naar het Ca3inobal moegenomen, 't Was een Kerstmis bal, en in het begin heeft Eva niet meegedanst, omdat ielereen dacht, dat zij in het geheim met Maurits geënga geerd was en deze 't liever niet had dat zij danste. Maar toen heeft hijzelf eenige heeren aan haar voorgesteld en is bij een kolom blijven staan om haar te zien dansen altijd maar dansen. Haar oude vriendinnen heeft ze weer gevonden, hartelijker en vriendschappelijker dan ooit, en tante Baldauf verzoekt deze van tijd tot tijd op een koffie- saleije of een avondpartijtje. Eva is daardoor een tijdlang zelfs in een drukke conversatie gekomen, waaraan zij zieh slechts met moeite hoeft kunnen onttrekken. «Nu ken ik dat ook, tante, maar na is 't genoeg 't Is jammer van den kosteljjken tijd I" Dit viel voor, toen een jong fabrikant in het oog loopend werk van haar maakte. AL engs begon men 't toch

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1