Nederland. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. VERBEN .-STATEN. Ook de oorlog op de Phi- lippijnen is hoe vaak het tegendeel ook verkondigd is nog niet nit. Generaal Davisdie de Amerikaansche troepen aanvoert tegen de Dattos op het eiland Mindanas, seint, dat de inlanders geen antwoord hebben gegeven op zijn ultimatum, en dat zijn boodschapper nog niet is teruggekeerd. Daarom besloot hij de Dattos aan te val len in hun versterking fort Pantanas dat door 300 man verdedigd wordt. Tydens het afzenden van dit bericht was het beleg nog aan den gang3 olficieren en 20 soldaten waren reeds zwaar gewond. ZU1B-AFHIKA. Nadere berichten omtrent het beleg van Ookiep geven nog geen duidelijk beeld van hetgeen daar eigenlijk voorvalt of voorgevallen is. Het blijktdat de Boeren stellingen hebben gehad in de bergen om de stad. Men meldt verderdat de troepen te Klipfonteindat in heliographische verbinding met Ookiep is de Boeren verdreven en deze zich thans be vinden bij Kasteelpoortop 40 mijlen van Klipfontein. Beide laatstgenoemde plaatsen zijn op onze kaarten niet te vinden, zoodat bet niet mogelijk is de beteekenis van het gebeurde na te gaan. Daarbij komt dan nog een bericht uit Kaapstaddat de colonne te Klipfontein den 23 April is ontzet door versterkingen uit Port Nollothwelke versterkingen tevens Ookiep »zoo goed als ontzet" zouden hebben. Ulond- en klauwzeer. Op de indertijd door de Belgische regeering uit geschreven prijsvraag voor een middel tegen mond- en klauwzeer waarvoor eene bekroning met tienduizend francs was uitgeloofd zijneen aantal antwoorden inge komen. Aan geen daarvan kon evenwel de premie toe gekend worden omdat geen enkel van de ingezonden middelen voldeed aan de voorwaarde: genezing van mond en klauwzeer. Afjeh en lljanbl. Blijkens uit IndiS ontvangen telegrafische berichten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de »Staatscourant" van 3 April 1902, no. 77 bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigbeden, gesneuveld de lste- luitenant der infanterie A. E. H. Constant en de fuselier P. Remiegewond de 2de-luitenants der infanterie A. J. D, de Winter en L. Dersjantde sergeanten A. van der Most, J. de Vries, L. Kattekamp, K. H. Bode en L. W. den Boef, de fuseliers S. Lancel, B. Baptist en R. Mole naar, en de ziekenverpleger J. W. Staats b. in Djambi, gewond de lste-luitenant der infanterie F. J. F. van West en de 2de-luitenants van dat wapen W. C. Okhuyzen en M. J. Berckenhoffde fuseliers D. Benjaminse, J. van Put, J. Hermsen, E. Hünni en E. Maerem, en c. ten gevolge van een ongeluk overleden de luselier C. van der Vliet. (St.-Ot.) Toestand der Koningin. Van het Loo wordt van den 5 nader gemeld Tegen Zaterdagnacht begonnen zich in de ziekte van H. M. onrustbare verschijnselen te vertoonen, die het noodig maakten den arts den heer Pot, onmiddellijk bij het ziekbed te roepen. De dokter bleef er den geheelen nacht en liet zoo spoedig mogelijk den bijstand van dr. Roessingh en prof. Kouwer inroepen. De lijfarts kwam tegen den middag den 4 aan de Utrechtsche hoogleeraar tegen half vier 's middags. De vrees voor complicatiön werd steeds grooter en de toestand werd hoogst ernstig ingezien, zooals in het pa leis maar al te duidelijk was waar te nemen. H. M. de Koningin-Moeder en de Prins moeten in de bange oogenblikken aan hevige gemoedsbewegingen ten prooi zijn geweest en allerwege heerschte in het Paleis ontsteltenis. De Koningin werd tegen den laten avond onrustig en scheen zwaar te lijden. Eerst nadat de geneesheoren zeker waren van het feit des morgens per bulletin bekend inm in wil n ii 11 piiii. te betwijfelen, of Maurits wel plan had om Eva tot vrouw te nemen. »Kind, ge moet niet denken, dat ge alleen voor mij op de wereld zijt ge moet aan j e z e 1 v e, aan je e i g e n toekomst denken I" Dit heeft Madame tot Eva gezegd, toen zij merkte, dat Frederik Schutz de zaak ernstig meende, »en, Eefje," heeft ze er nog bijgevoegd, »ge zijt nu wel een heel verstandig meisje, maar ge zult je toch niet verbeelden, dat al die verliefde blikken en praatjes van dien dollen Finkendorp oprecht gemeend zijn Men kan hem geen kwaad hart toedragen, dat's waar, en ik zal de laatste zijn, die hem zijn overmoedige streken te hoog aanreken, maar een geschikte man is hij toch niet voor je, en zoo iemand als hij, kan ook maar niet doen wat hij wil. »Waar is haar stamboom is de eerste vraag in zoo'n familie als de zijne." 't Is een dag in het begin van Mei 1866, als Madame dit tot Eva zegt. Zij gaan naast elkander door den ouden fraaien tuin, die met licht voorjaarsgroen pry kt, beiden in feestgewaad, Madame in het zwartzijden, Eva in het wit, een tak voorjaarsbloemen op de borst. Beneden tegen den muur, waar het ouderwetsche priëel stond, wordt dien dag de eerste steen gelegd van een woonbnis voor Madame voor haar »ouden dag", zooals zij zegt. Manrits heeft dit op eens op bet getouw gezet. »Ge behoeft niet dadelijk te verhuizeD, moeder, we kunnen de villa zelfs nog eerst een poos verburen, zoodat het huis niet leegstaat. Maar alles moet hier gereed zijn, zoodat ge, wanneer ge maar wilt, hier nw intrek kunt nemen." En Eva, zoowel als zijne moeder en alle andere menschen beschonwen dit plan als een teeken, dat hij aan trouwen denkt. Sedert deze mededeeling ziet Eva er een beetje peinzend, een beetje ernstig uit. Maar als tante Bal- dauf nu haar goeden vriend Finkendorp ter sprake brengt, barst het meisje plotseling in zulk een vroolijken lach uit, als Madame zeiden of nooit van haar gehoord heeft. »Och, tante, tante, hoe komt 't u in de gedachte?" barst zij schaterend nit. »Omdat Finkendorp soms van tijd tot tijd eens bij Manrits komt? Maar ge weet wel hy heeft 'fc u immers zelf gezegd dat hij een landgoed wil koopen, gemaakt, trad kalmte in. Vooral tusschen HD/j en 11 nur gisteravond moeten er zeer kritieke oogenblikken zijn geweest. De berichten dat, ondanks dit hevig lijden, de toestand nu bevredigend is, brengt weer eenige ontspanning in de geschokte gemoederen. Den 5 'smiddags bleef de algemeene toestand bevredigend. Er is hedenmiddag consult. De gynaecoloog prof. Konwer is voorloopig weer naar Utrecht teruggekeerd, wat ook tot de gerustheid medewerkt. Dr. Roessingh blijft in deze omstandigheden natuurlijk weer op het Loo, Het Loo. 5 Mei. Bulletin 2 uur namiddags. De toe stand van H. M. de Koningin is tot op dit oogenblik bevredigend. (wg.) Dr. ROESSINGH. L. POT, arts. Uit het Loo wordt nog nader gemeld Dr. Roessingh en Prof. Kouwer waren Zondag tijdig aanwezig, toen de operatie niet langer kon worden uit gesteld. Zij waren door dr. Pot gewaarschuwd en voor bereid, nadat de eerste verschijnselen zekerheid hadden gegeven van de naderende complicatie. Men was geheel voorbereid op deze eventualiteit, die tot algemeene vreugde bevredigend afliep, zonder de be zwaren die zich daarbij vaak plegen voor te dien. Dr. Roessingh heeft weer, evenals de vorige week, zjjn intrek in het paleis genomen. Maandag is een verpleegster uit Utrecht aldaar aan gekomen. Met het oog op de acute ziekte waarvan Hare Majesteit herstellende is, dreigde er inderdaad gevaar voor het leven van de geliefde Vorstin, vandaar de ernstige vrees die Zondagnamiddag ied r ten paleize hoving. Wij ver nemen dat de noodwendige operatie zonder moeilijkheden volbracht is en de algemeene verschijnselen op afwezig heid van onmiddellijk gevaar blyven wijzen. Er moeten tot dusver gelukkig geen koortsverschijnselea zjjn waar genomen. Hoeveel teleurstelling deze gebeurtenis ook moge verwekken, de dankbaarheid mag groot zijn, dat onze Koningin behouden is. llarlngcarspel. Den 3 dezer vergaderde de raad dezer gemeente. Na verschillende mededeelingen en voor lezing van het jaarlijksch verslag en den toestand der gemeente over 1901, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen, stelde de raad verschillende besluiten vast tot betaling nit de onvoorziene uitgaven der begrooting over 1901, af- en overschrijvingen enz. De vergadering werd door zes leden bijgewoond, de heer J. B. Boekei was afwezig. Het bestuur van het Onderling Veefonds alhier, ver gaderde den 3 dezer voor het opmaken der rekening over de maanden Februari, Maart en April. Gedurende dat tijdvak waren verzekerd 1503 runderen. Voor 15 ge storven dieren bedroeg de schade met inbegrip van admin stratiekosteu f 1436, zoodat een omslag moet worden geheven van 96 cent per rund. Typhus. Uit Den Haag schrijft men aan de N. R. Ct." Naar aanleiding van het toenemen van den typhus te 's-Ciravenhage en omstreken, heelt de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht de aandacht der directiën van de melkinrichtingen alhier gevestigd op de versprei ding van de typhus typhoïdea door de melk, en hen uit- genoodigd, verscherpte controle te doen uitoelenen op den gezondheidstoestand der huisgezinnen van de melkleve- ranciers en melksljjters, opdat voorkomen worde dat melk van erven en uit huizen waar typhus voorkomt in con sumptie wordt gebracht. Te Schiedam heeft de schoenmaker J. B. P. een moordaanslag gepleegd op zijne zuiter, die met haren beminde wandtlde. De zuster is door een revolverschot licht gewond. De agent Berton heeft den dader in hechtenis genomen; de zaak is in handen van de justitie. De oorzaak van dezen aanslag is vooralsnog onbekend. Bovenkarspel. Den 30 werden in den proeftuin de eerste bakkomkommers gesneden en naar Amsterdam verzonden. In het vorig jaar was er op denzelfden datum zelfs nog van geen bloei sprake en kon de eerste vrucht slechts op 22 Juni worden afgesneden. De aflevering van spinazie, radijs en kropsalade is in vollen gang, terwijl binnen enkele dagen raapsteel en wortelen volgen. Een bezoek aan den proeftuin is nu zeer aan te bevelen. Bergen. Vrijdag 2 Mei had in het raadhuis alhier de jaarvergadering plaats der »Spaarbank". Onder meer werd ook het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat deze particuliere instelling in bloeienden toestand verkeert. Op 21 Dec. 1901 was er ingelegd (plus rente hiervan) f 13647.125. Door solide geldbelegging en zuinig beheer is er een flinke reservekas, waarom ook reeds in deze omdat hij uit den dienst gaat Omdat hij bij Maurits het een en ander van het boerenbedrijf wil Jeeren, waarvan hij geen flauw begrip heeft Omdat hij je behandelt, alsof ge een gravin waart, omdat hij geen 003 van je afwendt, als ge toevallig in de kamer zjjt, en omdat hij, als ge niet te voorschijn komt, over je praat, alsof de gehoele wereld geen andere vrouwen en meisjes bevat. Stel je maar niet zoo dom aan, kind ik weet best, dat ge 't niet zijt." »Ik mag hem wel lijden", hij is een best mensch, veel beter dan gij allen denkt," zegt Eva, »en ik geloof ook dat hij mij vriendschappelijk gezind is. A's hij zich ooit engageert, zal bij zeker onder het een of ander voorwendsel hier komen om mij het portret van zijn uitverkorene te laten zien en zeggen: »Wel, hoe vindt ge haar, juffrouw Eva Ik geef iets om uw oordeel." Ja, dat zal hij stollig doen. En, tante, ik verdien 't wezenlijk niet, dat hy mij als zoo'n toonbeeld van deugd en verstand beschouwt en begrijp ook volstrekt niet hoe hij daartoe is gekomen, mani- 't doet mij plezier, wezenlijk, tante, 't doet mij plezier." En ze blijft voor Madame staan valt haar om den hals, geeft haar een zoen en zegt: »Beknor mij nu maar, dat ik ijdel ben en mij heel wat verbeeld dit zal ik mij getroosten. Op die verovering ben ik verbazend trotsch sEn je hart, kind »Och, tanteZe wordt vunrrood. »Het hart is 0 zoo verstandig Wordt vervolgd. vergadering het plan ter sprake is geweest, den inleggers een dividend uit te keeren. Het is een verblijdend ver schijnsel, dat er in onze gemeente zooveel gespaard wordt. - De Commissaris der Koningin in Noordholland heeft benoemd tot veldwachter te Koedijk, K. Slooten, agent van politie 2e klasse te Nijmegen. Nederland en de Zuld-Afrlkaansche Republieken. Op het landgoed »Den Alerdinck", op 20 minuten afstands van de halte Zuthem, zal op Hemelvaartsdag des namiddags te 2 uur een »Afrikaner bijmekaar' worden gehouden. Daar zullen de volgende heeren spreken :P.J. Schuttein het vrouwenkamp te PotchefstroomG. C. du Plessisop commando langs de Westgrens der Z. A. R. Mej. van Breugel Pretoria onder Engelsche vlag; O. J. Ooetzeehet geloof der Boeien, de bron hunner kracht; J. H. Janson Jr. de tegenwoordige toestai.din Zuid-Afrika en Johs. Boersmade toekomst van Zuid- Afrika, een Nederlandsch belang. lien aanranding. Omstreeks kwart na acht ure werd den 4 op den Seheveningschen weg te Den Haag een heer aangerand door twee personen. Met behulp van eenige burgers ge lukte het aan een politiedienaar de onverlaten te arres teeren en geboeid naar het commissariaat van politie over te brengen. Te Uitgeest is den 2 in tegenwoordigheid van de gemeentelijke autoriteiten de aldaar nieuw opgerichte groenten markt geopend, bij welke gebeurtenis het fanfa recorps zijn medewerking verleende. De markt was reeds bij de eerste gelegenheid goed van groenten voorzien, weike vlug van de hand gingen. Voorloopig is de markt, met den daaraan verbonden afslag, ingesteld op Maandag en Vrijdag van elke week. Te Avenhorn had den 2 de 16-jarige dienstbode Neoltje Harmsen het ongeluk bij het spoelen van goed van het vlot in de sloot te vallen. Twintig minuten later werd zij levenloos daaruit opgehaald. Barslngerhorn. De ansjovisvangst is te K 0 1- h 0 r n de laatste dagen veel minder. Een aantal visscbers van elders van de Hollandsche en Friesche knst en de eilanden beproeven thans ook hier hun gelnk. De prijs is zeer tegengevallen voor de vangst der vorige week ontving men f 3.75 per 1000een aanmerkelijk verschil bij 1900 toen de gelukkigste visscher (100.000 in een schot) f 1000 besomde tegen thans f 3.75. PARIJS 5 Mei. Uit Londen wordt aan de »Temps" geseind »Het schijnt zeker te zijn dat vóór de bijeenkomst op 15 Mei te Vereeniging den 9 Mei te Pretoria een con ferentie zal plaats hebben van de voornaamste Boeren* aanvoerders en vertegenwoordigers van de commando's met lord Kitchener en lord Milner om definitief vast to stellen de vredesvoorwaarden welke ter bekrachtiging zullen worden voorgelegd aan de vergadering to "V er- eeniging. »Commandant Prinsloo die door de Boeren gevangen genomen was na zijn onderwerping aan de Eogelscben is ontsnapt en kwam gisteren te Brakfontein aan na een marsch van vijf dagen." WASHINGTON, 5 Mei. Het subcomité der com missie voor buitenlandsche aangelegenheden uit bet Huis van Afgevaardigden ontving een gsoote deputatie, die kwam aandringen dat het CoDgres iets zou doen ten behoeve van de Boeren. Hexamer, lid van het Duitsch- Amerikannsch Verbondbeschreef den heldenmoed der Boeren en drong aan op het aannemen eener resolutie waarby president Roosevelt verzocht wordt, aan Engeland de sympathie van Amerika voor de Boeren over te brengen en de hoop uit te spreken, dat de geschillen in Zuid-Afrika spoedig zullen bijgelegd worden. Hij ver klaarde, dat hij deze resolutie voorstond als republikein; werd zij op de lange baan geschoven dan zon dat be- teekenen het verlies van de stemmen van millioenen leden van het Verbond. Andere sprekers verlangden dat het congres er tegen zou opkomen, dat Amerikaansche havens gebruikt worden als Britsche opslagplaatsen. De toestand van H. M. de Koningin. Het Loo, 6 Mei 1902, 9 uur 40 min. voorm. Gisteren avond vertoonde zich bij H. M. De Koningin wederom eenige verhooging van temperatuur. De nacht werd rustig en voor een groot gedeelte slapende door gebracht. Daar dezen morgen de temperatuur normaal is, kan op dit oogenblik de toestand vrij bevredigend worden genoemd, terwijl deze steeds nog in alle opzichten de volle aandacht en zorg blijft eischen. Dr. ROETSINGH. L. POT, Arts. Het Loo, 6 Mei 1902, 2 uur 27 min. nam. Tot op heden 2 nur blijft de temperatuur normaal, terwijl de overige verschijnselen geen redenen geven tot bijzondere opmerkingen. Dr. ROESSINGH. L. POT, Arts. EERSTE KAMER. Gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor Zuid-Hol land, de heer J. P. Havelaar oud-minister, met 42 van de 76 stemmen. De heer Plate, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam verkreeg 33 stemmen, Gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor Limburg de heer F. Coenen met 36 van de 40 uitgebrachte stemmen, TWEEDE KAMER. Voortgezet werd het debat over militair Strafrecht. Verworpen met 61 tegen 20 stemmen het amendement Hugenholtz tot afschaffing doodstraf,terwijl met 45 tegen 37 stemmen amendement van Raalte werd aangenomen, dat bepaalt, dat toepassing van den doodstraf in het belang der veiligheid van den Staat moet worden geeischt. Aan genomen werd het amendement van de commissie van voorbereiding om militaire detentie als hoofdstraf op te nemen. Overige amendementen betrekkelijk de toepassing van den doodstraf werden verworpen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2