Op de Waterhoeve No. 58. Honderd en vierde jaargang. 1902. V R IJ D A G 16 MEI. Hinderwet. Amsterdamsche Brieyen. Buitenland. F13UILLETON. W. Heimbnrg. Vertaling van HERMIN A. ö5) ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën t Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, t9r openbare kennis, dat zij bij besluit van 13 Mei 1902 vergunning hebben verleend aan lo. den heer F. H. RINGERS, te Alkmaar, tot het oprichten van een gasmotor van 23/4 paardekracht in het perceel Laat, wijk A, no. 134, kadastraal bekend, gemeente Alkmaar, sectie A, no. 715 2o. de firma Gebroeders FUHRMANN te Alkmaar, tot het uitbreiden der bestaande schoenenfabriek, Schou tenstraat, wjjk A, no. 22b, kadastraal bekend, gemeente Alkmaar, sectie A, no. 3124, door vervanging van een gasmotor van 2% door een van 7 paardekracht. Bnrgemeest.er en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 13 Mei 1902. C. D. DONATH Secretaris. XIV. Tien jaar geleden werd in de Rozenstraat, dank zij de milddadigheid van een bekend stadgenoot„Ons Huls" geopend. De bedoeling er van was het nader tot elkaar brengen van de inteliectueele krachten onder de bezittende klasse en het volk, dat do middelen miste om zijn kennis te verrijken en zich op aesthetisehe manier te ontspannen. Dat was iets heel ongewoons en derhalve werd daarom in den aanvang vrij algemeen gelachen. De ondervindingrijke »men'' voorspelde groote teleurstel ling en deed met zeker leedvermaak nitkomen, dat het nastreven van utopieën ook niet veel anders verdiende. De stichter liet zich daardoor echter niet ontmoedigen. Hij wist ds. J. A. Tours te bewegen het predikambt te laten varen, opdat hij zijn geheele werkkracht aan de instelling kon doen ten goede komen. De heer Tonrs vond zeer veel medewerking; sommigen, waaronder vooral Héléne Mereier, stelden zich geheel beschikbaar om het ideaal van den stichter te helpen verwezenlijken. Trouwens, de arbeid was animeerend. Want de bezoekers van »Ons Huis" namen sterk toe en zij bleken te apprecieeren, wat hun hier zoo belangeloos aangeboden werd. Gaande weg breidde zich het terrein, waarop de instelling zich bewoog, uit en nu heeft men daar een leeszaal, waar alle mogelijke boeken en couranten zijn te vinden, clubs die speciale wetenschappen beoefenen, gratislessen in het Fransch, Dnitsch en Engelsch, gratis-adviezen in rechts kundige aangelegenheden, gymnastiek-lessen, kook-, huis hond-, knip en verstel-cursussen, voordracht-avonden, veelal met lichtbeelden, concerten, speeltuinen, komedie voorstellingen en misschien nog wel meer. »Ons Huis' is geworden een weldaad voor den arbeider en zijn gezin, daar ontspringt een bron van kennis en van amusement, Mannen en vrouwen, die de kunst of de wetenschap beoefenen, treden gaarne in »Ous Hnis" op. Men moet maar eens een rooster zien, zooals die in het begin van eiken winter wordt opgemaaktdaarop komen namen voor, waarnaar het grootste nutsdepartement in ons land hnnkert. Het auditorium is er altijd zeer aandachtig DOOR Hij hoort en ziet niets, hij is ontevreden op zichzelf en op de geheele wereld. Wel, goede hemel, waarom vraagt hij haar niet eenvoudig en draagt de gevolgen, hetzij goed of kwaad, zijn geluk of zijn ongeluk als een man En toch, als hij bedenkt, dat zij »Neen 1" kan zeggen, voelt hjj, hoe het trotsche, vertoornde bloed hem naar het hoofd stijgtdón zon hij een menschenhater worden dat weet hij. Hij let er niet op, dat 't bijzonder levendig op straat is, dat do menschen in groepjes bij elkander staan en drnk praten eerst als Frans met een klenr van opgewondenheid hem te gemoet komt en haastig uitbrengt De ritmeester wordt terstond bij den kommandant verwachtmerkt hij dat er iets hnitengewoons gaande is. »Mobiel verklaard roept Frans. »Wij zijn mobiel verklaard het heele leger moet op de been. Overmorgen rakken we uit, zegt de wachtmeester, die hier zoo even was om den ritmeester te spreken." Finkendorp keert op staanden voet om en gaat naar den overste, 't Is vreemd, zoo kalmeerend als die tijding op hem werkt I Hij is op eens een ander mensch,, een overschrokben militair, die weet wat hij wil, met den veld tocht, misschien wel met den dood voor oogen. Als hij een nnr later de woning van den kommandant verlaat, slaat hij terstond den weg naar de Waterhoeve" in. Hij passeert hierbij, daar de overste een der weinige hnizen bniten de stad bewoont, de plek waar hij 's morgens ovor den uitge graven zandberg is geklauterd om zich bij de familie Bal- danf te voegen. Zonder zich lang te bedenken, baant hij men komt er om te leeren of om zich te verzetten, bjjna steeds is de zaal stampvol en aan aanmoediging van spre ker of spreekster door applaus ontbre-kt 't niet. Er is geen hoogleeraar en geen artist, die 't beneden zich zon achten in »Ons Huis" op te treden. Een aardige afdeeling vormen ook de reisclnbs. Een aantal bezoekers stort elke wsek een sommetje in een pot en als dan de zomer gekomen is wordt gezamenlijk een reisje gemaakt naar het buitenland, dat zich uitstrekt naar gelang van de fondsen. Da. Tours, die van alles de ziel is, gaat dan mee en zijne voorlichting maakt natunr- ljjk het reizen nog dubbel amusant. Van de pers ondervindt de stichting welwillendheid. Eiken Maandagmiddag komt er een communiqué, inhou dende het programma van de week en geen blad denkt er aan de aanmerking te maken, dat men hier het gebied der advertentiëa betreedtsteeds wordt het onveranderd onder de rubriek »Stadnieuws" opgenomen. In den loop van de week komen dan dikwijls nog verschillende andere mededoelingen, waaraan ook gaarne plaatsing wordt ver leend, uiteraard is dat een groote steun. Natuurlijk mocht het tienjarig bestaan niet onopgemerkt voorbij gaan. Zaterdag- en zondagavond is er in de mat groen en bloemen versierde zaal met groote opgewektheid feest gevierd. Wel mocht de heer Tonrs in zijn rede een juichtoon doen klinken, want na tien jaren arbeid heeft hij volkomen bereikt, wat bij de opening van »Ons Huis" op den 10 Mei 1892 als het doel van de stichting werd geschetst. En zijn denkbeelden hebben ook anderen aan het werk gezet; in verschillende stadgedeelten, ver van de Roozenstraat verwijderd, heeft men »Ons Hnis" ge- imiteerdoveral vindt de werkman gelegenheid hoofd en hart te verrijken. Voor de arbeidersklasse in de pro vincie is dat wel om jaloersch te zyn, doch de geest van »Ons Hnis" dringt meer en mser door ook bniten Am sterdam en op den dnnr zal ieder leergierige gelegenheid krijgen zijn lost te bevredigen. Het succes van »Ons Huis" is ook een triomf voor het feminisme. Want de heer Tours zou 't nooit zoo ver gebracht hebben, wanneer niet een groot aantal dames aan zjjn zijde hadden ge3taan. Meisjes van ontwikkeüug, die zich op eenig gebied nuttig willen maken, vinden bij hem daarvoor gelegenheid zeer veel cursussen staan onder leiding van een vrouw. En dames, die voordrachten hou den, zijn in »Ons Hnis" zeer gewoon. Een andere zegepraal voor do Amsterdamsche Vrou wen is, dat zij nu, naar alle waarschijnlijkheid, eerlang ook benoemd znllen kannen worden in de Schoolcom missie. Hoe zijn de ideeën op dat punt in betrekkelijk korten tijd veranderd I Men behoelt nog niet zooveel jaren terng te gaan om te stuiten op het gevoelen, dat een vrouw in de schoolcommissie niet thuis behoorde en nu vinden de moesten dat zij daar zeer nuttige diensten kan bewijzen. Alleen onze Katholieke mede burger i heb ben er bezwaar tegen, dat vrouwen de bijzondere jongens scholen znllen bezoeken en om daaraan tegemoet te komen hebben een drietal Raadsleden een voorstel ingediend om aan art. 6 van het concept der bevordening betreffende de School-commissie de volgende woorden toe te voegen zich nogmaals een weg orer het puin en loopt schielijk het middelpad van den tuin af, in de stille hoop Eva hier te ontmoeten, om aan het buis zelf niet naar haar te behoeven te vragen. En het gelnk begunstigt hem daar komt ze aan met een mandje aan den arm op het pad, dat naar den-moes tuin voertom den regen heeft ze een blanwen doek over de schonders geslagen. Blijkbaar is het groote nieuws nog niet tot haar doorgedrongen, want ze loopt zoo kalm en bedaard als maar mogelijk is. Eigenlijk heeft zij, toen zjj hem onderaan de trap verliet, zich ijlings naar den tuin begeven, om eens met haar gedachten alleen te zijn en onderwijl wat asperges te zoeken. Ze trekt de wenk branwen samen als ze den ritmeester in het oog krjjgt, en meent dat hij verontschuldigingen komt maken voor wat hy zich straks heeft laten ontvallen. Daar hij echter zeer vormelijk en ernstig groetweet zij niet recht hoe zij zich honden zal en denktdat zij 't best doet de zaak Echertsend te behandelen. »De weg door onzen tuin is verboden," zegt zij lachend rik zal 't aan Maurits vertellen, of wilt ge naar hem toe, mijnheer Finkendorp »Ik wil naar n, om u goedendag te zeggen: de order om nit te rukken is voor een paar nnr gekomen.', »Is 't waar vraagt zij nog twijfelend. »Wij vertrekken overmorgen." »En vindt ge 't wezenlijk prettig?" »Ik ben militair van beroep." »Hoeveel tranen, hoeveel ellende zal dat weer na zich sleepen zegt zjj bezorgd, »en wij, die hier thuisblijven we kannen niets doen dan pluksel maken en bidden voor u allen, dat God n moge beschermen 1" >Gij znlt meer te doen hebben, juffrouw Eva 1 Ge zult bij Madame de plaats van haar zoon moeten vervullen Mijnheer Baldauf zal zeker eerstdaags zijn oproepiDg ont vangen. Pas op, val niet 1" »Neen neen 1" zegt Eva die haastig en wankelend een stap voorwaarts heeft gedaan en nuals tot bezin ning komend, stilstaat met de hand aan het voorhoofd en ontsteld doodsbleek aangezicht. En hij staat vóór »Bij do verdeeling der werkzaamheden wordt aan de vrouwoljjko leden niet het verplicht bezoek aan bijzondere scholen opgedragen." Waarschijnlijk zal de Raad wel verdraagzaam genoeg zijn om op die manier noodeloozen aanstoot te voorkomen. KUïGMIjAIÏD. De overwinning der liberale party bij de Parlementsverkiezing te Bary (1200 kiezers gingen in dit regeeringsgezinde district op den liberaal over) bewijstdat de voorgestelde belastingen vooral op de eerste volksvoedingsmiddelen den kleinen Engelsehen burger langzamerhand genezen van zijn oorlogsznchtigen, imperialistischen waan. De »Morning Leader" zegt dan ook terecht, dat deze 1200 kiezers bijna allen behooren tot de werkende klasse in Lancashiredie van hun khaki koorts genezen zijn door de graanrechten en de verhoogde broodprijzen. Wat zal de op handen zijnde conferentie der Boe renleiders te Yereeniging geven vrede of oorlog 1 die vraag is in alle Engelsche bladen de overheerschende. En zij allen doen hetzij scherper hetzij minder scherp uitkomen, dat, indien de Regeering inderdaad, gelijk zij zegtgeen water in haar wijn gedaan heeftde kans op vrede uiterst gering is. Nog pessimistischer dan de Britsehe pers is die van het vaste land. Met name de frankfurter Zeitung", die een lang artikel aan de Zuid-Afrikaansche aangele genheden wjjtacht de hoop op vrede uiterst gering. Gaat men nazegt het Dnitsehe blad wat omtrent de onderhandelingen bekend is dan kan men over het resultaat geen groote verwachtingen koesteren. De Boeren hebben nog heelemaal niet den indruk dat hunne zaak hopeloos is of dat zij onherstelbaar overwonnen zijn. Integendeel, de successen door De la Ray nog kort voor de onderhandelingen in West-Transvaal behaald hebben den moed doen stijgen en het vettrouwen doen toenemen. FRANKRIJK. Zelfs de ontzettende ramp op het eiland Martinique, waarvan men den omvang in de verste verte niet bevroeden kan, is niet in staat de aandacht van de Fransche bladen af te leidon van de zaak Hum bert-Crawford, de meest sensationeele en reusachtigste oplichterij, die de geschiedenis weet aan te wijzen als door particulieren gepleegd. Het echtpaar Humbert d'Aurignao, verwant aan de zoo niet hoogste kringen van Parijs, dan toeh aau zeer hooggeplaatste regeeringspersonen, (Humbert zelf was eeuige jaren Kamerlid, zijn thans over leden vader, President der Rekenkamer) heeft, onder voorspiegeling eener beweerde erfenis van 100 millioen francs, honderden leveranciers, vele particulieren en zelfs een aantal der meest soliedo bankinstellingen voor pl.m. 30 millioen francs weten op te lichten. De geschiedenis (waaraan onze Parjjsohe correspondent ongotwjjfeld eenige brieven zal wijden) is in het kort deze. Twintig jaar geleden, zon door het overlijden van een zekeren Engelschman Crawford, de vrouw van Hum- bert als eenige erfgenaam tot diens nalatenschap van haar, legt de hand op haar arm en staart haar aau. Hij voelt, hoe zij aan al hare leden beeft. De geweldige ont roering, die zich van haar meester maakt bij het bericht, dat Maurits Baldauf mee moet uittrekken, leest hij in de verschrikte oogen van het meisje 't is tevens het ant woord op de vraag, die hem op de lippen zsveeft, dui delijker dan in woorden 1 Hij laat haar arm los en loopt naast haar; en zij, ver- geefsche moeite doende om zich goed te honden praat schieljjk en verward, naar alle kanten heenkijkende be halve naar hem. »Wat znlt ge wel van mij denken," besluit zjj eindelijk, terwijl ze haar betraande oogen afveegt, maar ik ben zoo geseürokken. Oorlog is zoo iets vreeselijks, het woord alleen doet mij beven en sidderen. Maar, ja, ik zal het hoofd niet laten hangen en goeden moed houdeD. En hoe aardig van u dat ge mij nog even goedendag komt zeggen 1" Zij is weer blijven staan op het kleine platean in de nabijheid van di steenen abdis, waarboven de jonge bladeren van de lindeboomen ruischen. 't Regent niet meer, maar nog liggen er kleine droppels als diamantjes in het brnine haar boven Eva's voorhoofd, en na steekt ze hem met een weemoedig glimlachje de rechterhand toe. Hij neemt die in de zijne met een tot dasver onge kende gewaarwording. Kon hij nu maar iets geschikts zeggen, wist hij nu maar een antwoord te bedenken, al was 't de eene of andere flauwiteit, en dan op eens weg, een straatdeuutje fluitend Maar hij brengt niets anders uit»Ontierm u over mjjn >Mylord", juffrouw Eva, hij ligt mij n& aan 't hartik wil het dier niet graag aan vreemden overlaten. En, weet ge, als mij soms iets mocht overkomen dat's mogelijk, schud het hoofd maar niet 1 laat hem dan doodschietenals ge hem niet wilt honden. Dóarom kwam ik nog eens bij u en ook na tuurlijk om n nog eens de hand te drukken." »Stnnr mij den hond, ik zal goed voor hem zorgen," zegt zij hartelijk. »Zie ik u nog eens, mjjnbeer Finkendorp, of hebt ge 't te drnk »Ik vrees van ja. 't Zal mij niet mogelijk zijn nog eens terng te komen, juffrouw Eva! Ontvang mijn dank,

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1