«ajBiLfa No. 59. fierste Wad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG Buitenland. 18 MEI. Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Znid-Afrika. A I,KM AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het iele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aft Telefoonnummer 3. Pr)]s der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Gioote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. EWefiliAWD. Den 15 werd door de National Li beral Federation te Bristol eene motie aangonomen waarin do ernstige verwachting werd uitgesproken dat de onderhandelingen thans zullen leiden tot een spoe- digen vrede en een duurzame oplossing. Er wasbehalvo deze een veel krasser motie voor gesteld die eigenlijk veel juister de meening weergeeft, maar die men ten einde geen ongunstigen invloed uit te oefenen op den loop der vredesonderhandelingen meende niet te moeten aannemen. Die motie luidde »De vergadering veroordeelt de Regeering wegens haar onoordeelkundige staatkuude en beheer veroordeelt de politiek om aan te dringen op onvoorwaardelijke overgave der Boeren en verklaart zich voor een regeling op breeds en edelmoedige grondslagen als resultaat van een regel- matigen vrede. Voorts spreekt de vergadering zich uit ten gunste van het intrekken der verbanningsproclamatie. De .Evening Telegraph", een blad dat te Dublin verschijnt, publiceert een oproep van Michael Davitt en Alfred Webb ten gunste van de weduwe en kinderen van den gesneuvelden generaal Philip Botha, den oudsten broer van Louis Botha. Zij toch leven te zamen in Natal in den diepsten nood en leven van milddadigheid. Davitt zegt dat de hoeve van Philip Botha kort na zijn dood door de Engelschen is vernield. FRMSRIJfi. Het. gerucht dat Waldeck-Itousseau als premier zon aftreden, nn de jongste verkiezingen der Regeeiing een krachtige meerderheid bezorgd en de Republiek voor de eerstkomende jaren op hechte basis gevestigd hebben, hondt aan en men vermoedt, datLonbet in zijn rede te Brest, vóór zjjn vertrek gehouden (zie ons vorig nummer) opzettelijk den premier zooveel lof heeft toegezwaaid, om hem, zoo mogelijk, van zjjn beslnit terug te houden. De handelsrechtbank heeft den echtgenoot van mevrouw Humbert-Daurignac, Frederic Humbert, failliet verklaard. De rechtbank overwoog dat Humbert handels transactiën heeft verricht, die door hun omvang en hun lrequentie hem stempelen tot koopman. Tevens is de .Rente Viagére" failliet verklaard. Men schat het aantal slachtoffers van het echtpaar op ongeveer 1200. Tegen den heer en mevrouw Humbert is thans een instructie geopend wegeDS frauduleus bankroet. De rechter van instructie Leydet, die het onderzoek leidtheeft buitengewone maatregelen genomen voor de veiligheid van de stukken. Hij heett de deur van zijn kabinet doen voorzien van twee grendels en een veilig heidsslot, uit vrees dat gecompromitteerde personen zouden beproeven het kabinet binnen te dringen ten einde voor hen kostbare stukken te bemachtigen. Bij een huiszoeking bij Humbert's secretaris Parayre is een stuk gevonden met het opschrift .Testament van het echtpaar Humbert en van den heer Daurignac". Het stuk is gedagteekend van 1886 omtrent den inhoud is nog niets bekend. Bij een der huiszoekingen is een koffer met papieren en kleedingstukkeu van den gearresteerden notaris üumort gevonden, waaruit, gelyk men beweert, zeer zware ver moedens te putten zijn, dat deze de voornaamste hand langer van mevrouw Humbert zou zijn geweest, ja zelfs dat hij den man zou zijn, die voor Henri Crawford zou hebben gespeeld. ZIID-AFRIHA. Renter's correspondent te Pretoria seint in verband met de bijeenkomst te Vereeniging, dat te oordeelen naar hetgeen bekend is over de onderhan delingen tusschen de Boerenleiders en de burgers te velde, niets heeft plaats gehad dat als een gunstig voorteeken voor het spoedig einde der vijandelijkheden kan worden beschouwd. De beste waarborg voor den vrede ligt nog steeds in een krachtige voortzetting van den strijd. Het Engelsche volk moet er niet te veel op vertrouwen, dat de thans gevoerd wordende onderhandelingen tot een spoedigen vrede zullen leiden. Ben ongeluk. Een ernstig ongeluk is dicht bij Parijs gebeurd. Een wagen waarop een 15 meter lange balk lag, die dus een heel eind naar achteren uitstak, reed uit. de straat waar de tramsporen liggen, een loodrecht daarop gelegen zijstraat in, terwijl jniat een electrische tramwagen in volle vaart voorbij reed. Toch niet snel genoeg, of het laatste gedeelte van dien wagen stiet tegen de uitstekende balk, welke den zijwand verbrijzelde en in dat gedeelte doordrong, met het ongelukkig gevolg, dat alle zeven per sonen die zich daarin bevonden, aan beenen, voeten of onderlijf werden gekwetst; eenigen zeer ernstig. Een hunner moest reeds een been worden afgezet. (Handelsblad.) De ramp op de Antillen. Volgens een bericht uit Fort-de-France aan het Parijsche blad »le Matin", hebben de schepen »Suchet' Ponyer Qnertier" en .Valkyrie" in twee dagen 4000 menschen gered. De pninhoopen van St.-Pierre worden door soldaten bewaakt, om roof en diefstal te voorkomen. De gezondsheidsraad besloot, de bewoners van hot Noor delijk gedeelte van Martinique naar het zuiden over te brengen en hen van de noodige levonsmiddelen te voorzien. De vulkaan loeit nog steeds en hij ziet er schrik wekkend uit. Men heeft te St.-Pierre in een kelder een negerin gevondendie daar drie dagen had doorgebracht. Zij had vreeselijke brandwonden van het hoofd tot de voeten en zij stierf kort na hare aankomst in het hospi taal te Fort-de-France. Het is een ontzettende gedachte dat er misschien vele andere inwoners van St.-Pierre, evenals deze vrouw in kelders gevlucht, daar onder do pninhoopen, verstoken van alle kans op hulp, een langzamen marteldood zijn gestorven. Bij het zoeken naar de dooden te Saint-Pierre heeft men betrekkelijk weinig lichamen gevonden. Dat komt waarschijnlijk daardoor, dat de dichtstbe volkte wjken bedolven werden onder een dikke laag gloeiende stof, waardoor de lichamen der dooden werden verteerd. Volgens berichten door het Amerikaansche blad .the World" ontvangen, moet de uitbarsting van de Soufrière op St.-Vincent nog erger zijn dan die op Martinique. Ten Noorden vaa Kingston is geen drinswater meer alle stroomen zjjn er bedorven. Er worden schuiten met drinkwater gezonden naar de vele vluchtelingen aldaar, die vreeseljjk dorst lijden. Een geheele Caraïbenstam is omgekomen. Donderdag en Vrijdag was de zee ten Noorden van St.-Vincent .als een ziedende waterketel." Het eiland St.-Vincent was als achter een gordijn van vlammen verborgen, In de straten en op de pleinen van Fort-de-France wemelt het van vluchtelingen, die anstig jammeren en klagen. De officieren van het schip .Snchet" hebben tevergeefs beproefd in de nabijheid van de .Montagne Pelée" te landen, om te onderzoeken of er misschien nog een nienwe uitbarsting is te verwachten. De plaatselijke deskundigen ziju van oordeel, dat de ramp te plotseling en te snel is geweest, dan dat die alleen aan do werking van het vnnr nit den berg kan worden toegeschreven. Zij wijten de ramp aan een of ander onbekend electrisch verschijnsel, waarbij het vnnr een werktuig is geweest. Ook op het eiland Jamaica (Groote Antillen) neemt men een hevig onderaardsch gerommel waar, dat den bewoners schrik aanjaagt. Verscheidene rivieren en bronnen zijn daar opgedroogd zonder dat er openingen in den grond zijn te zien. Op sommige plaatsen van het eiland stijgen, als reeds gemeld werd, zwaveldampen op. Geheele troepen vee liggen dood op de weiden. In Nicaragua beginnen, evenals in Mexico, vulkanen, welke men voor uitgebrand hield, weder te werken. Naar de meening van den AmerikaanBChen geoloog, p of. Heilprin, te Philadelphia, zon er gevaar bestaan, dat de Eilanden boven den Wind in den Oceaan verzin ken, tengevolge van de groote holten en verzakkingen, door de geweldige vulkanische uitbarstingen ontstaan. Dinsdagmiddag is op St.-Thomas (Deensch), een vrij heftige aardschok gevoeld, die groote ontsteltenis heeft gewekt. De bewoners vluchten uit hnn hnizen, doch keerden terng toen het verschijnsel zich niet herhaalde. Er is geen schade aangericht. (N. v. d. D.) Keizer Wilhelm en de Ver. Staten. WIESBADEN, 16 Mei. President Roosevelt beantwoordde het telegram van dea Keizer met een telegram in de Dnitsche taal, luidende .Washingten, 15 Mei. Keizer Wilhelm, Wiesbaden. Ik ben diep getroffen voor nw grootsch en vriendelijk aan bod. Ik zeg u daarvoor hartelijk dunk namens de Ver- eenigde Staten eu zal het onmiddellijk meededeelen aan het Congres. Het zal zekerlijk ons volk een zeer groot genoegen zjjn, uit uw handen een standbeeld te mogen ontvangen van den beroemden heerscher en soldaat, van een van de grootste mannen van alle tijden, Frederik den Groote. Bijzonder treffend is het dat zijn standbeeld zal worden geplaatst in de stad Washington, de hoofd stad van de republiek, welker stichting hij met zulk een vriendschappelijke bolanstelling gadesloeg. »Voor dit uiouwe bewijs van uw vriendelijke gezind heid jegens ons land, zeg ik n dank, in zjjn naam. Het geschenk zal hier zekerlijk worden beschouwd als een hernieuwd teeken van vriendschap tusschen beide naties. »Wij hopen en gelooven zeker dat deze vriendschap in de toekomst nog inniger en hechter zal worden. Het is een toeken van de weivaart van het geheele menscheljjke geslacht, dat bij het begin van deze eeuw het Ameri kaansche en het Dnitsche volk in hartelijk vriendschap- pelijken geest samenwerken. Tbeodoor Roosevelt." Chamberlain over den toestand. LONDEN, 16 Mei. Chamerlain zeide hedenavond in een redevoering te Birmingham dat als lord Rosebery lid wensehte te worden van de Unionistische partij, hare armen geopend waren om hem te ontvangen hij was een liberaal-unionist, ofschoon hij het niet wist. Spr. wensehte dat hij aan zijn hoorders kon mededeelen dat de oorlog onmiddellijk tot een einde kwam en de vrede verzekerd was, maar ofschoon hij vol hoop was, toch was hjj niet optimistisch. Hij wist dat de meerder heid van degenen die tegen ons vechten, met ons wensch- ten mede te werken om den vrede en den voorspoed des lands te herstellen, maar de mannen waren tot hnn ondergang geleid door onverzoenlijke personen. Er zonden misschien weer eenige voorstellen gedaan worden, die het de volstrekte pPcht der Regeering was te verwerpen. Zijn hoorders konden zekerd zijn, dat zoo lang als deze Regeering dnnrde, de font van Majnba niet meer opnieuw zou begaan worden. De Regeering had reeds hare plannen omtrent de toekomstige regeering en de bevrediging des lands medegedeeld van die plannen zou zij niet afwijken. De bijzonderheden konden natuurlijk, natuurlijk, als men dat wens hte, verder uitgelegd worden, maar de hoofd lijnen waren eens voor al vastgesteld. Toestand der Koningin. Het ochtendbul ietin van den 16 luidde H. M. de Koningin blijft steads in beterschap toe nemen. (w. 8') POi, Arts. De Koningin-Moeder heeft de nitnoodiging tot opening van het Sanatoriam te Hellondoorn, op 30 Mei aangonomen, onder voorbehoud, dat de omstandigheden Haar dit mogelijk maken. De onlangs ingestelde weekmarkt te Midden- Deemster (welke op Maandag van elke week zou ge bonden worden), heeft eigenlijk al weder opgehouden te bestaan. Er komen geen koopers en er is geen aanvoer. Op het stationsplein te 's-«ravenhage, onder de overkapping van het Hollandsche spoorstation, waar do stoomtrams van Scheveningen aankomen, is den 15 's avonds een bejaard heer door een stoomtram overreden. Den ongelukkige werden de beide beenen afgereden. Hij werd naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De dood volgde spoedig. De naam van den overledene was niet bekend. Ver moedelijk was het een bewoner van eene andere stad. Utrecht. Een ernstig ongehik had alhier den 16 plaats aan den Hoogenoord. Een rijtuigje, waarin vijf personen zaten, raakte in de Vecht. Met moeite werden vier personen gered, Eén verdronk. Werkzaam in de in aanbouw zijnde benzine-tanks der Mjj. Koninklijke Petrolenmbronnen te Charlois, stortten den 16 twee ketelmakers van 10 meter hoogte met stelling en brandende veldsmidse omlaag. Beiden werden zwaar gekwetst naar hel ziekenhuis ge brachtéén hunner was bij aankomst dood. Verdronken. Omtrent het ongeluk te Hoek van Holland, waar een vlet, bemand met 3 personen, omsloeg, waardoor allen den dood in de golven vonden, meldt men nog, dat J. Bos een vrouw met 4 kinderen achterlaat, J. Schuier een vrouw met 3 kinderen en een 4e in verwachting en K. Rnyter een vrouw met één kind. Aanbesteding. Door het Provineiaal Bestuur van Noord-Holland is bjj enkele inschrijving aanbesteed Het weder op hoogte brengen van eenige gedeelten van de dijken van het Merwedekanaal in die provincie. Raming f 8000. Minste inschrgver H. J. Mels, te Am sterdam, voor f 7222. Het bonwen van een brugkneehtswoning by de vlotbrug aan 't Zand, gemeente Zijpe, behoorende tot de werken van het Noord-Hollandach Kanaal. Raming f 5200. Minste inschrijver P. Voorman, te Sehagen, voor f 5180. Benoemd tot hoofdingeland van den vRingpolder de heer C. Groot. Harlngcarspel. Onze afdeeling van de Noord- hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis vergaderde den 15 dezer. Nadat eenige ingekomen stukken waren voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen werd dB beschrijvingsbrief ter hand genomen, die tot geene dis-, enssie aanleiding gaf en eveneens voor kennisgeving werd aangenomen. Tot afgavaardigden naar de algemeene ver gadering van 20 dezer werden benoemd de heeren Nr. J. Keijser en A. Blad en tot plaatsvervanger de heer K. IJ ff. De vergadering werd door slechts 8 leden bij gewoond. Moorderstoomtram-Vereeniging. Het loopt bovengenoemde vereeniging met hare subsidie-aanvragen niet bijzonder mee. Met 6 tegen stemmen werd den 13 ook door de Hoofdingelanden van den polder Sehagen afwijzend beschikt op haie subsidie aanvrage. Als het polderbestuur meer burgers dan boeren had geteld, zon de stemming wel anders geweest zijn.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1