b urgmlijkiTstand; Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Telegrafische Berichten. Markt- en Beursberichten. HUP- Den 15 had alhier de stemming plaats voor de verkiezing van 2 leden van den Raad. Gekozen de heer P. Dil. Er moet eene herstemming plaats hebben tnsschen de heeren A. Blokdijk en Ten Dam Ham. manoeuvres. Van 25 tot 31 Mei zullen in het Noorderdeel van onze provincie, met Schagen als centrum, kaderoefeningen worden gehouden door do officieren van de le divisie infanterie. Voor eenige dagen namen in het hotel Vre- delnst te Schagen reeds hun intrek de commandant van de le divisie W. B. J. Duiker en de luitenant-kolonel G. J. W. Koolemans Beijnen, chef van den staf. Naar luid der berichten zijn de oefeningen een voorbereiding voor de in 1904 te houden herfstmanoeuvres in de duin streek. Aan deze manoeuvres zullen dan pl.m. 20000 man moeten deelnemen, Schoorl. Door den Ned. Wielrydersbond is op het Kruispunt SchoorlGroetSchooildam een derde hand wijzer geplaatstde beide vroeger geplaatste bevinden zich bij de vlotbrug te Scboorldam en in de kom van Schoorl. Gezlnsverplegln g. Indien Alkmaar in iets op vooruitgang bogen kan, dan zeker wel op het gebied van ziekenverpleging. Liet de toestand in ons gemeentelijk ziekenhuis, vroeger nog al eens een en ander te wenschen over, sinds kloeke man nen in den gemeenteraad meermalen daarop de aandacht vestigden, niet het minst sinds de oprichting van het ziekenhuis in de Emmastraat, heeft men niet geaarzeld deze zaak ernstig aan te vatten en ons stedelijk zieken huis met zijn uitstekende verpleging mag nu met eere worden genoemd. Niet ieder kan echter in het ziekenhuis worden ver- pleegd en zeker zal niemand ontkennen, dat de verpleging van zieken in het huisgezin dcor huisgenooten, vooral bij de armen in de meeste gevallen slechts zeer onvol ledig kan gesehieden Gezinsverpleging, d.i. de verpleging van zieken in hun eigen woning, is derhalve te recht een zaak, die de aandacht en belangstelling van ieder waard is. De vraag is echter, was het noodig, dat zich hier ter stede een voorloopig comité vormde om de stichting voor te bereiden eener »Vereeniging voor gezinsverpleging' Ik meen van niet; sinds geruimen tijd hebben zusters uit de Emmastraat, aan het dagolijksch bestuur van deze gemeenteaan H.H. Doktoren en armbesturen kennis gegeven dat ten allen tijde twee zusters voor wijkver- pleging disponibel zijn en ik meen te mogen veronder stellendat dit getal zoo noodig wel vergroot zoude worden. Is het nu noodig vraag ikwaar de zusters uit de Emmastraat zonder daarvoor eenige vergoeding te vragen, bereid zijn bij ieder zonder onderscheid van Godsdienst en rang of stand, hulp te verleenen en als barmhartige Samaritanen rond gaan om hare kennis en haar goed hart in dienst te stellen van de lijdende menschheid, dat men nu jaarlijks geld, veel geld komt vragen, om eene vereeniging te stichten, die hetzelfde wil doen, wat reeds door de zusters voornoemd, geschiedt. Ik meen, het antwoord op deze vraag kan niet anders dan ontkennend zijn de heilzame werkkring der goede zusters is genoegzaam bekend en zij, die de zegenrijke werk kring van de zusters van nabjj mocht gadeslaan of hare hulp in zijn gezin, zooals schrijver dezes mocht onder vinden, zal toestemmen, dat de gezinsverpleging aan haar volkomen is toevertrouwd. Zal dan ook volgens mijne meoning het voorloopig Comité, voor het doel, dat het beoogt zeker niet op de medewerking van allen kunnen rekenen en fiasco lijden, toch meen ik, dat het daarom niet zijn taak behoeft neer te leggen. Zeker, het is een zegen voor de arme ziek9wanneer in het geteisterd gezin de barmhartige zuster aan de lijdenssponde verschijnt en haar zelfopofferende liefde ten beste geeft, maar wat baat dikwijls de toewjjdende zorg van den geneesheer en de liefdevolle verpleging der zusters, die barmhartige Samaritanen, wanneer de noodige hulpmiddelen het zoo noodige versterkende voedsel ont breken Ziehier geachte redactie, waar de hulp van het comité of van de stichting in spé van buitengewoon nut zoude kunnen zijn. Samenwerking met de bestaande gezinsver pleging, dat is dunkt mij de weg en als dat geschiedde, dan mag zeker van die vereeniging gezegd worden: deze is er zeker eene, welke belangstelling en sympathie zal wekken in aüe kringen, onder alle standen en tevens eene, die 07er aüe scheidsmuren en muurtjes heen waardoor menschen dikwerf ver van elkander afstaan, samenwerking zal tot stand brengen en menschen schouder aan schouder doen gaan, beoogend een heerljjk doel waarvoor aller harten kloppen. U, geachte redactie, zeg ik dank voor de verleende plaatsruimte en verzoek tevens andere bladen, hier ter stede verschijnend, dit te willen overnemen. LAICUS. Plichtsbetrachting. Den 22 is het 12J jaar geleden, dat A. H. Musen in betrekking trad bij den heer A. H. J. van Daalhoflf, kruidenier, Koorstraat, alhier. Moderne Borduurkunst. Velen zullen zich de exposities herinneren van prachtige borduurwerken, op Singernaaimachines ver vaardigd die vier of vijf jaar geleden door de Singer- Maatschappij in de groote steden van ons land gehouden werden en veel bewondering wekten. Dat het borduren op de naaimachine sedert dien tjjd ook in Nederland opgang heeft gemaakt, bleek in 1898 op de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage waar byv. de Industrieschool voor Meisjes, te Rotterdam,' met buitengewoon mooie, op do Singer-naaimachine ge borduurde voorwerpen voor den dag kwam. Blijkens eene advertentie in dit blad zal de Singer Maatschappij binnenkort nu ook hier ter stede en wel geheel kosteloos een cursus in het moderne bor duren op de naaimachine doen houden en vestigen wij hierop des te meer de attentie onzer lezeressen, daar het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouweljjke bezigheid geopend is. Protestantsche Vrouwen vereeniging. Op de algemeene vergadering der Protestantsche v rouwenvereeniging werden in het jaarverslag eenige regelen van waardeering gewijd aan het onlangs overleden eerelid Mevr. de wed. Maclaine Pont. Verder bleek, dat de vereeniging 47 werkende leden telde, die gedurende het afgeloopen jaar 69 gezinnen be zochten. 38 Vrouwen dier gezinnen hadden dezen winter nog al extra verdienste, daar de vereeniging in staat was haar veel naaiwerk te verschaffen door eene groote be stelling goederen, die voor het gasthuis moesten genaaid worden. Bovendien ontvingen alle gezinnen eene Kerst- uitdeeling, bestaande uit genaaide goederen en eenige keeren bons voor kruidenierswaren. Op den trouwdag der Koningin ontvingen zij van de Vereeniging bons voor spek of vleesch en bovendien een krentebrood, aan allen welwillend verstrekt door eene damedie onbekend wenschte te blyven. 20 M isjes bezochten de naaischool, wa&r haar gratis onderwijs wordt verstrekt in nuttige handwerken en 14 kinderen gingen op de bewaarschool Zes meisjes, die twee jaar of langer in één dienst ge weest waren, ontvingen een kleedingstuk en een eerbewijs, Stedelijk Muziekcorps. Dooi het Stedelijk Muziekcorps zullen op Zondag, den 18, dos avonds ten ö'/j ure, in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. «Le Tonnant", pas redoublé v. I. P. Souza. 2. Ouverture de l'Opéra »Missolonghi'' Hérold. 3. »Die erste Liebe Concert-Walzer H. Holzfcriiger. 4. Fantaisie sur des motifs de l'Opéra »Mignon"a. Thomas. 5. »La Princesse enchanlée", ouverture de concertv. L. Langlois. 6. Fantaisie ans der Oper »Der Postillon von Lonjnmean"C. Adam. 7. «Czardas No. 1 snr des airs nationaux Hongruis"G. Michiels. 8. Mélange sur des motifs de l'Opór »Mad. Favart" Offenbach. 9. Finale. Maandag19 Mei's morgens ten 8 ure. 1. a. Koraal. b. Oornelius-Marsch v. Mendelssohn Bartholdy. 2. a. «Hymne"S. Bach. b. «Offertoire"L.v.Beethoven. 3. «La Föte Triomphale", fantaisie G. Joh. v. Dam. 4. a. «Frühlings erwachen", Romanze E. Baoh. b. Sérónade «Rny Bias'' Weekerlin. 5. a. «Andante Réligieux" pour trom- bonne«I. Déthise. b. «Ave Maria"«Fr. Schubert. 6. S uvenir de «Bólisaire" Donizetti. 7. Finale. Maandagavond 7 uur. 1. «Vive la Garde Civiquemarche militaire v. G. v. Aaken. 2. «Lnstspiel ouvorture"Kéler Béla. 3. «Donauwellen," Concert-Walzer J. Ivanovici. 4. «La Oorbeille de Roses'* fantaisie de concertJ0h. G. v. Dam 5. «La Reine d'Eté", ouverture de concert Oh. Panne. 6. Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Maritana"Wallace. 7. a. «Romance", pour Trombonne Reichardt. b. «Harlequin", polka de concert Komzak. 8. Potpourri sur des motifs populaires. Opzichter Stadshout. Voor de betrekking van opzichter over den Stads hout en de plantsoenen, hebben zich 94 sollicitanten aangemeld. Blnderkleeding en kindervoeding. De in den zomer van het vorig jaar alhier opge richte vereeniging voor kinderkleeding en voeding, hield woensdag 14 Mei ten stadhuize haar eerste jaarvergade ring die slechts door een vijftiental damesleden werd bijgewoond en zeer zeker meer belangstelling had verdiend. Waar het toch een vereeniging geldtdie als elk lief dadigheidscomité op bescheiden wijze hare taak vervult, is het de jaarvergadering, die naar buiten het meest openbaarthoe ze die taak heeft opgevat. De jaarver gadering vooral geeft den leden een overzicht van de vele en moeiljjke werkzaamheden van het bestuur en dat vooral van het bestuur dezer nog zoo jeugdige vereeni ging veel en moeieljjk werk is gevorderd, valt zeker niet te ontkennen. De rekening en verantwoording der penniugmeesteresse werd onder dankbetuiging goedgekeurd en sloot meteen klein batig saldo. Uit het jaarverslag door de secretaresse uitgebracht, bleek dat dank zji de zeer gewaardeerde medewerking van een aantal jonge dames aan vrijwillige bijdragen der ingezetenen en jaarljjksche eontributiën van donateurs en leden werd bijeengebracht een som van f582,64 welk bedrag door een ingezetenedie onbekend wenschte te blijven met f 25 werd verhoogd. Nadat in de maand October door de hoofden der le en 2e gemeenteschool en die der Christelijke en Katholieke scholen, opgave was gedaan van de gezinnen, die geacht werden in de termen te vallenom ondersteuning te erlangen werden deze door het bestnnr der vereeniging zelve bezocht. Op deze wijze kwam het bestuur tot de overtuiging dat 98 gezinnen moesten worden geholpen welk aantal later nog steeg tut 114. Bjj dit huisbezoek bleek hetdat er weinig behoefte aan voeding bestond doch des te meer aan kleeding. Vandaar dat men zich bijna alleen tot de laatste bepaalde. In het geheel werden in tien nitdeelingen kleederen verstrekt voor 263 school gaande kinderen. Vooral aan behoorlijke onderkleeding bleek groote behoefte en tevens aan het noodige schoeisel. Uitgereikt werden 1587 staks kleeren en 246 paar klompen. In den beginne weiden vele kleedingstnkken gemaakt gekochtdoch de qualiteit in aanmerking nemende kwamen deze te door, waarom het verzoek werd gericht aan eenige jonge dames, om het bestuur bjj de vervaar diging de behulpzame hand te bieden. Dit verzoek was niet geheel vergeefsch, maar toch was het aantal helpsters te klein, daarom werd in het jaarverslag de hoop uitge sproken, dat in den toekomenden winter het goede voor beeld door eenige jongd dames gegeven door velen zal worden gevolgd. Zonder die hulp toch zal men de klee dingstnkken tegen betaling moeten laten vervaardigen en dat is met het oog op den toestand der kas ongewenscht. Met veel erkentelijkheid werd in het verslag melding gemaakt van de mooie colleotie goederen, ontvangen van de firma Theissling, en een gift in geld der firma F. Aghiua. Een schoon voorbeeld ter navolging zegt het jaarverslag, en terecht. Nog werden enkele giften vermeld, die de in het begin van dit jaar bijna uitgeputte kas gelukkig wat stijfden daaronder was het batig saldo van een feestcommissie, ten bedrage van t 81,38. Een woord van dank werd in het jaarverslag ook ge bracht aan den Arrondissementsschoolopziener voor diens welwillende medewerking, om het bestnnr op de hoogte te houden van elk schoolverzuim. Waar dit geheel wille keurig was werden de ouders gewaarschuwd, dat de onder steuning zon ophouden, Aan het slot spreekt het bestuur, dat naar wij meenen niet ten onrechte, reden meent te hebben om met vol doening op zijn werkzaamheden terug te zien, de hoop uit, dat nog vele ingezetenen zich geroepen mogen ge voelen de vereeniging te steunen. Thans bedraagt het aantal donateurs 16, dat der leden 193. Dezen wensch van hot bestuur onderschrijven wy gaarne, daarbij vooral hen, die dit eerste jaar voor vrijwillige bijdragen in eens teekenden, aanbevelende, kennis te nemen van het jaarverslag, dat naar wij vernemen ook hun zal worden toegezonden, en wjj twijfelen er niet aan, of menigeen zal gaarne door lid te worden telken jare, willen medewerken tot het goede doel dat deze vereeni ging beoogt. ONDERTROUWD. 15 Mei. Pieter Mors en Catharina Jacoba Maria Huybers. Willebrordns Goudsblom en Anna Groot. Antonius Lokermante Velsen en Jannetje Bijwaardalhier. Rejjer Delver en Clasina Ploeger. Ide Zijpte Oudorp en Cornelia Bolten, te Heiloo, onl. alhier. Thomas Johan nes Stikkel alhier en Hendriena Maria van de Po!, te Haarlemmermeer. GEBOREN. 15 Mei. Theodoras z. van Jacob van Diepon en Maria Anna Groen. 16 Cornelia, d. van Job Zentveld en Catharina Leijen. OVERLEDEN. 16 Mei. Anna Gerhardina Noman, wed. Jan Kooij, 70 j. Maandag 3e Pinksterdag's middags van 13 1 ure, gelegenheid tot aangiften van ge boorten en overlijden. Be toestand van H. M. de Koningin. Het Loo, 17 Mei 1902. De toestand van Hare Majesteit de Koningin bljjft in alle opzichten reden tot tevredenheid geven. (get.) L. POT, Arts. Alkmaar, 16 Mei, Kleine kaas f 27.commissie f 26,50, Middelbare f 26.50. Aangevoerd 291 stapels, we gende 122560 Kgr. Alkmaar 16 Mei. Aangevoerd 147 mudden. Tarwe f 5.25 a 7.50, rogge f 5.75 a 0.gerst chev. f 6.— a 0.haver f 4.25 a 4.45, bruine boonen f6,a 9, karweizaad f a groene erwten f 15 a 16, grauwe id. f 16.— a 20.—, vale id. f aO.—paar- deboonen f 0.— a 0.blauwm.z. f witte boonen f 10.50 a citroen id. f 0.— a gerst f0.— rood mosterdzaad f Alkmaar, 17 Mei. Aangevoerd 7 paarden 1 70 a 150, 31 koeien en ossen f 70 a 170,vette kalveren a per pond a ct., 135 nuchtere kalveren f 8 a 16, 649 magere schapen f 12 a 24,—, 1135 lammeren f 6 a 12, 136 magere vark. f 15.a 20219 biggen f 11. a 15.25, 30 bokken en geiten f 3 a 10, 12 bokjes f 0.40 a 0.75, boter, ('s middags 12 uren), Hooiboter f 0.45 a f 0.50, Grasboter f 0.55 a 0.60, aangevoerd 7080 P., kipeieren f 0.70 en 0.80 per 25. Amsterdam 16 Mei. Friesche Dokkumer Jammen f 1.50 a 2,70, Franeker Jammen f 1.50 a 2.70, Borger» f 0.a 0 Magnums 1.10 a l.kO, Zeeuwscbe Spui- sch« Jammen f 2.25 a 3.30, Poters 1 0.a 0.—, Flak- keesche f 2.a 2.50, Blauwe f 2.20 a 2.80, Geldersche Blauwe f 2.50 a 2.70, IJpolder Jammen f 1.20 a 1.50, Westlandsehe Zand f 0.a 0.alles per H.L., Nienwe Malta 8 a 0 ct. per Kg. Edam, 15 Mei. Aangevoerd 119 stuks boter 50 a 57 ct. do Kg. kipeieren 2.75 a 3.per 100. Leeuwarden, 16 Mei. Boter f 41.Aangevoerd 55 vierde, 24 achtste en 13 zestiende vaten. 16 Mei. Noteering van de le qualiteit fabrieksboter f 36.50 a 43.—, Oommissie 1 43. Kaas. Nagel f 22.50 a 27. Aangevoerd 23708 Kg Leiden 16 Mei. Aangevoerd 0 paarden t a 127 stieren f 50 a 310, 212 kalf- en melkkoeien f 112 a 315, 120 varekoeien f 95 a 224, 293 vette ossen en koeien f 122 a 320 of f 0.60 a 0.76 per Kg. 8 graskalveren f 22 a 64, 123 vette ido. f 38 af 112, f 0.75 a 0.90 per Kg., 117 nucht. id. f 7.— a 24. 1103 vette schapen f 16.a 29.of f 0.46 a 0.48 per Kg., 508 weide dito f 12.a 24.2727 lammeren f 6 a 12.50, 254 magere varkens f 16 a 46 of 42 a 44 et. per Kg., 547 biggen f 7.50 a 15.runderen, o Zwolle, 16 Mei. Boter, per kg. f 0.95 a f 1.10, per I's vat f 19.50 a f 23.50, afwjjkende f a 2e soort f a per 1I1B vat f 0.a Aangevoerd 981 achtste en 194 zestiende v. en 1830 stukken, wegende samen 22475 Kg. Zaandam 15 Mei. Aangevoerd 9 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 25.—. Londen, 15 Mei. Ter veemarkt zijn aangevoerd 100 runderen 3.4 a 5.0, 3000 schapen en lammeren 3.9 a 6.0, 110 kalveren 3.8 a 5.8, 10 varkens 0.0 a 0.0.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2