No. 63. Eerste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG Schaalcollecte. Stadsberichten. 28 MEI. ALKMAARSCHE COLRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs 3 maanden voor Alkmaar f O.BO 5 franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. per Prjjs der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. GOS J?ER ZOONVoordam C 9. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoedigste ter secretarie aan te melden, afdeeling Be volking TRIJNTJE HARSEMA, geb. 2 Maart 1881 te Stedum, gekomen uit de gemeente U s q u e r t, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen dat op hunne uit- noodiging zich eene Commissie uit de ingezetenen heeft gevormd met het doel op Woensdag den den Juni a.s. in deze gemeente eene schaalcollecte te houden, ten einde met de opbrengst daarvan da slachtoffers van de ontzettende raap waardoor het eiland Marti nique is geteisterdte ondersteunen. In het vertrouwen dat het beroep dezer Commissie op de ingezetenen, waar het geldt de leniging van den nood waarin de bevolking van een geheele landstreek is gedom peld niet te vergeefs zal zijn bevelen Burgemeester en Wethouders deze collecte dringend aan in de algemeene weldadigheid. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 27 Mei 1902.O. D. DONATH, Secretaris. St. Bernards. Den 11 wierp Meddy's Lona, dochter van Cham pion Isar von Lindenhof en Apollo von Hirslanden, 8 prachtige honden, 4 reutjes en 4 teefjes. Daar het te voorzien was, dat het te verwachten nest met klein zou zijn, is er met veel moeite een hondenmin gevonden, die direct de helft der jongen met de grootste liefde en meeste jzorg aannam, zoodat verwacht kan worden dat allen zich volkomen naar wensch znllen ontwikkelen. De vader van dit veelbelovende nest is Apollo, te dezer stede, zoon von Champiou Barry Sauigau II, uit Lotte, alle van het beste gewenschte bloed. Fokker van dit nest is de heer J. F. van der Oord, ^alhier. KJsbond Hollands Noorderkwartier. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier hield Zondag 25 Mei, in het café »de Nachtegaal", van den heer H. van der Sleezen, een algemeene vergadering onder leiding van den heer S. Th. Minnema van Oudendijk. Te ruim half twaalf uur opende de voorzitter de ver gadering. Gelukkig, zei'hij, kunnen we nu in het laatst van Mei bijeenkomen, gelukkig, omdat het bondsbestuur zelt bevreesd was geweest, dat hot met de voorbereidende werkzaamheden ook thans nog niet zou klaar komen, gelukkig, omdat de leden nu in de vergaderzaal geen last zouden hebben van de kon. Verder sprak hij den wensch uit, dat het feit, dat men in »de Nachtegaal' vergaderde oorzaak mocht zijn, dat. waar er punten ter sprake komen, die nog al aanleiding kunnen geven tot discussie er evenals in het gezang van den nachtegaal, bij velerlei stemming toch melodie in zal zijn. De eerste mededeeling van den voorzitter moest helaas er een zjjn van treurigen aard. Gij allen, zei spreker, zult reeds evenals wij gemerkt, gezien hebben, dat er iemand op deze vergadering gemist wordt, iemand, die vroeger zoowat de ziel was van het raderwerk. Onze jjterige eerste secretaris, de heer Meienbrink werd ons korten tijd na de vorige algemeene vergadering plotseling door den dood ontnomen. Voor ons, leden van het dagelijksch be stuur was het als een schok toen we zijn verscheiden vernamen. Wat we ook hadden kunnen verwachten, dat niet. De eerste oogenblikken reeds de vraag wat nu? Wij misten hem, dat is een hulde, dat is een woord van waardeeiing. Meienbrink was iemand, die werkteen die voor den Ijsbond zeker heel veel heeft gedaan. Daarom moest op deze vergadering een eerste woord gewjjd zijn aan zijne nagedachtenis. Allen hebben we zijn werk steeds gewaardeerd en wanneer de Ijsbond oud zal worden, dan nog zal de naam van Meienbrink bewaard blijven als oprichter, als stichter van onzen Bond. Het applaus, dat op deze woorden volgde, was het bewijs, hoe zeer de vergadering instemde met de woorden van haren voorzitter. Hierna werd het woord gegeven aan den tweeden se cretaris, den heer de Vries, van Hoorn, tot lezing van de notulen der vorige vergadering. Daar ze nog al lang waren en de vergadering het voorlezen mogelijk te ver velend kon vinden, gaf de Voorzitter in overweging om in dat geval, doch ook alleen in dat geval de lezing en goedkenring te doen plaats hebben in een vergadering van het dagelyksch bestuur. Niemand gaf den wensch daartoe te kennen en applaus volgde, toen de heer de Vries zgn uitvoerig verslag had uitgebracht, waarvoor de Voorzitter hem dank zeide. Medegedeeld werd, dat bij de opening der vergadering 34 afdeelingen aanwezig waren (dit getal steeg later tot 36) en dat het aantal afdeelingen na de vorige algemeene vergadering met 11 is toegenomen. De nieuwe aldtic lingen zjjnWervershoof, Dirkshorn, Westwoud, Aker sloot't Zaud, Andjjk, Anna Paulowna, Koegras Latje broek Enkhuizen en Grootebroek. .Door de vergadering wordt de opname dezer afdeelingen goedgekeurd. Telefoonnummer 3. Dat nog al wat afdeelingen absent zijn is voor een groot deel naar den Voorzitter meentde schuld van het dagelijksch bestuur dat het eerstens den leden der vergadering door de toezending van het rapport over banen en posten wel wat gemakkelijk heeft gemaakt en ten tweede za mogelijk heeft afgeschrikt door het ont- werp-statutenwijziging; dat is gewoonljjk geen smakelijke kost. De aanwezig zijnde nieuwe afdeelingen heet hij welkomhij hoopt dat de Bond in haar trouwe werk zame afdeelingen zal hebben en al zegt men wel eens van de lni uit het Noorden dat ze lastig zijn, hij meent, dat wat ijverig werken betreft men in het Zuiden er nog wel van kan leeren. Den heer Cock van Alkmaar brengt de Voorzitter onder luide teekenen van instemming hulde en dank voor da bereidwilligheid waarmede hij na het overlijden van den heer Meienbrink diens functie heeft waargenomen. Na de afgevaardigden gewezen te hebben op de wensche- lijkheid dat alle afdeelingen zoo spoedig mogelijk de koninklijke goedkenring vragen en dat tengevolge van het verzuim der afdeelingsbesturen om het aantal be stuursleden op te geven niet allen kaarten voor die leden ontvingen is de Voorzitter aan het eind zijner mededee- lingen en stelt hij voor thans voor alles over te gaan, tot de verkiezing vau een eersten secretaris. Vooraf vraagt het lid van het Bondsbestnnr de heer P. S t a d t het woord. In aanmerking nemende de vele werkzaamheden die de eerste secretaris van den Bond heeftacht hij het niet meer dan billijk dat de Bond dien functionares daarvoor eenige vergoeding geeft. Met het oog op den toestand der kas zon hij die vergoeding willen bepalen op f 25. De afdeeling E g m o n d bestrijdt dit voorstel. Wie gekozen wordt tot secretaris en de betrekking aanvaardt doet dat ter wille van de goede zaak. De heer Stadt vindt dat dat wel heel mooi klinkt, doch meent toch dat een vergoeding hier niet misplaatst is. De admistratie van den secretaris is veelomvattend en tijdroovend hij wijst er slechts op dat alle brieven die uitgaan, moeten worden gecopiëerd. De heer Stadt kan zeer goed meegaan met den voorzitter om het een blijk van waardeering te noemen en als zoodanig neemt ook de afgevaardigde van Egmond er genoegen mee. Het voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Overgaande tot benoeming van een secretaris deelt de vooorzitter mede, dat slechts één candidaat is opgegeven n.l. de heer J. Cock te Alkmaar, thans waarnemend sec retaris. Deze candidatuur is gesteld door de afdeelingen Oadkarspel, Akersloot, Oudendijk, Hoorn en Alkmaar, zooals door de afgev. dezer afd. werd opgemerkt. (De heer Cock had daarvan aan den voorzitter geen mede deeling gedaan). De uitslag van de thans gehouden stemming is, dat van de 42 uitgebrachte stemmen de heer Cock er 37 verkreeg. 4 waren er uitgebracht op den heer Koster en 1 op den heer de Vries. De heer Cock verklaart de benoeming te aanvaarden doch bedankt voor het blijk van waardeering dat men hem ten gevolge van het pas aangenomen voorstel zon willen geven. Hij hoopt echter, dat men ten opzichte van zijn opvolger het besluit zal handhaven (luid applaus). Verder roept hij voor het vervallen vau zijn taak de medewerking in der afgevaardigden en herinnert hen aan enkele artikels van het reglement, waaruit blykt dat zij de tusschenpersonen zijn tusschen de afdeelingen en het Dagelijksch Bestnnr. Dit geeft den voorzitter aanleiding er op te wij zen, hoe de heer Cock al reeds in het reglement thuis is en waarschuwt de afgevaardigden het niet met hem aan den stok te krijgen. Aan de orde is thans de post »Banen en Posten." Dit rapportsamengesteld door den rapporteur, den heer Stadtbevatte het resultaat van het onderzoek door het dagelijksch bestuur, ingesteld naar de mogelijkheid dat alle banen en posten of overloopen der aangesloten vereenigingen voor leden van den Bond geheel vrij zijn. De wenschelijkheid en mogelijkheid hiervan werd vooral door de jongere afdeelingen herhaaldelijk bepleit Bij de behandeling van dit punt nam de voorzitter zich voor wat streng op te treden om te voorkomen dat alles wat in het rapportdat ieder afgevaardigd vooraf kon bestudeeren voorkwam, nog eens werd gezegd Alleen de conclusiën zonden meer bepaald besproken worden ofschoon de voorzitter ook gelegenheid zou geven, om indien het noodig was aanmerkingen te maken, 't Zon toch kunnen dat de rapporteur de antwoorden der af deelingen minder juist had weergegeven. Hjj geeft voor de behandeling dezer zaak den hamer over aan den rap porteur. Op de vraag, of iemand op den inhoud van het rapport waarachter een overzicht is gevoegd van de ingekomen antwoorden iets heeft aan te merken zegt de afgevaar digde van Egmonddat naar hij meent een enkele vraag door die afdeeling anders is beantwoord. Het verwekt eenige hilariteit als de rapporteur hem het oorspronke lijke antwoord der afdeeling toonten het rapport das volkomen jaist blijkt. Daar niemand meer iets aan te merken heeft wordt de eerste conclusie in bespreking gebracht, luidende De contributie der leden van de afdeelingen is voor verre weg het grootste deel onvoldoende, om de banen te onderhouden. Niemand verklaart zich hiertegen. 2e Conclusie De banen der afdeelingen zijn voor bonds leden vrij uitgezonderd die van Schermerhorn). De Voorzitter vestigt hierbij de aandacht op het feit, dat men Hollands Noorderkwartier in alle riehtiugenjkan doorrijden zonder lastig te worden gevallen door baan vegers, dat is een resultaat, waarop de bond trotsch kan zijn, waarop de heer Stadt meent, dat in de eerste plaats zeker de voorzitter zich daarover kan verheugen 't, is hoofdzakelijk zijn werk. 3a Conclusie De bussen op de banen zijn voor t geld van niet bondsleden wordt zonder eenige discussie goed gekeurd evenals de vierde Bijna de helft der afdeelingen heeft posten of overloopen, waar ook van bondsleden geld gevorderd wordt, alleen lot dekking der door de afd. ge maakte kosten. Conclusie 5 De algemeene wensch is, dat de banen voor bondsleden vrij moeten zijn, doch dat er bij de posten uit zelfbehoud betaald moet warden, doet Egmond opmerken, dat indien gezorgd wordt voor uitbreiding van het ledental, indien er meer propaganda voor den bond wordt gemaakt, het niet noodig is door betaling bij posten voor zelfbe houd te waken. K 0 e d ij k verwondert er zich over, dat in verband met de eerste conclusie, die goedgekeurd is, Egmond thans met deze opmerking komt. Moeielijk is het vaak aan geld te komen. Schermerhorn bijv. moet geld maken, dat is duidelijk. Aanvaardt men de eerste conclusie, dan moet men over nummer 5, naar hij meent, niet meer vallen. O t e r 1 e e k meent dat 't zelfbehoud ons heel wat parten speelt. Steunen op een ander is een verkeerd middel voor zelfbehoud, men moet de posten zooveel mogelijk afschaffen De rapporteur acht dit een kwestie, die de afgevaar digden zelf moeten uitmaken. Is het niet waar, dat de toestand zoo is, als de conclusie zegt, dan schrappe men het woord zelfbehoud, maar anders moet het br blijven staan. Ook het dagelijksch bestuur zal blij zijn, als men een middel kan aangeven, dat tot het gewenschte doel leidt. K 0 e d ij k herhaalt dat de kwestie uit is, als men conclusie I aanvaardL Oudkarspel betuigt, dat de posten nit zelfbehoud noodig zijn, men heeft daar voor een post twee man noodig, die ieder f 2.50 daags verdienen. Zonder heffing is het onmogelijk daarvoor te zorgen. Nadat de rapporteur nog eens heeft gezegd, dat de meening der afdeelingen duidelijk is uitgesproken, dat men den vrijdom voor de posten wenschelijk vindt, doch voor 't oogenblik onmogelijk acht in te voeren, wordt de conclusie aangenomen. De zesde conclusie: Elke afdeeling tracht het den bonds leden op het ijs zoo aangenaam en goedkoop mogelijk te maken en wenscht een hartelijk tLeve de lJsbond Boll. Noorderkwartierwordt eveneens goedgekeurd. De voor zitter richt nu een woord van dank tot den heer Stadt voor zijn uitstekend werk en geeft den raad dit rapport, dat tal van gegevens bevat, die men gaarne bij de hand heeftte bewaren. Verder merkt bij op, dat men bedenke, dat de banen niet voor bondsleden alleen zijn, dat duizenden van het werk van don Bond profiteeren 't is billijk, dat ze dan ook wat betalen. Men rijdt tegenwoordig voor 5 a 6 ct. van Hoorn naar Alkmaar, dat is toch waarljjk niet te erg. Voor éen middel om tot vrijdom van posten te komen, zou hij nog willen waarschuwen, daar hij weet, dat men hier en daar over dat middel, dat ean vergif zon zijn, denkt. Hij bedoelt de verhooging van contributie aan de Bondskas, doch daardoor zouden vele afdeelingen niet kunnen blijven bestaan. Men zon meer willen doen uitgaan van 't bondsbestnnr, en elke afdeeling zou dan tegemoetgekomen worden door de algemeene kas. Die centralisatie zon naar zijne meening doodend werken, de kracht moet juist uitgaan van de afdeelingen. Er zijn echter afdeelingen, die met een laag bedrag een uitge strekte baan moeten onderhonden, die afdeelingen moeten zoo noodig geholpen worden, doch verder moet men niet gaan. Bovendien wijst hij op het artikel van het huis houdelijk reglement, dat de afdeelingen vrijlaat in de inrichting van haar huishoudelijk beheer. Hjj gelooft niet, dat men zich gemakkelijk aan het besluit, om de posten vrij te doen zijn, zou onderwerpen. Iedere afdeeling zal thans zeker trachten zoo weinig mogeljjk te heffen, maar iets zal er toch altjjd wel betaald moeten worden. De heer Koster (dagelijksch bestuur) wijst op het voorbeeld der afdeelingen Lntjebroek, Grootebroek en Wervershoof, die een verschillende contributie heffen van 50 ct. tot 2.50 toe, en hoofdzakelijk haar ledea tellen onder de jongelui, daar moet het heen, vooral onder de jongeren moet gewerkt worden. Alkmaar is het met den voorzitter eens dat de posten niet kunnen vervallen maar meent dat er een middel gezocht moet worden om de banen van Scher merhorn vrij te maken. Oterleek is meer optimistisch dan de Voorzitter afschaffing der posten zal eenmaal mogelijk worden evengoed als de afschaffing der tollen dit is geworden men kloppe dan om steun aan bij gemeentebesturen of andere corporatiën.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1