Op de Waterhoeve ONDERWIJZER Honderd, en vierde jaargang, 1902 WO ENSDAG 28 MEI. Herhaalde Oproeping. Te ALKMAai Nederland. FEUILLETON W. Heimburg. Vertaling van HERMINA. JJO 63» Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Ulnsdag-, »o ader dag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprp per 3 maanden voor Alkmaar f j franco door het gebeele rjjk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Fry» der gewone ad vertent lën ij Per regel f ,V,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. wordt aan de BURGERSCHOOL (Hoofd de heer F. J. Aukes) een gevraagdin het bezit der akte Fransche taal en bevoegd tot het geven van onderwijs in de vakken f en k. De jaarwedde bedraagt, behoudens goedkeuring van Ged. Staten f 700. Deze kan na 1©, IS en 8© dienstjaren, in de gemeente, telkens met f S© worden verhoogd. Het be zit der hoofdakte geeft aanspraak op eeno verhooging met f ÏOÖ. Yoor de verplichte akte Fransch wordt f SO meer toegekend (voor middelbare akto f lOO.) Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 18 Juni a.s. Brieven uit Zuld-Afrlka. De Heer A. M. MEIRING, rustend ouderling te Colesberg, schrijft aan het I. D.-C. „Alcmarla", dd. 17 April het volgende ik heb Uw beide bedragen, groot 35 te zamen 70 met hartelijken dank ont- vangou en onmiddellijk overhandigd aan onzen Domine, den WelEerw. Heer G. A. Scholtz, voor hetwelk gelieve zijn kwitantie ingesloten te vinden. Onze Domine heeft zich belast met dat werk en ik ben verzekerd, dat iedere penning ten beste zal besteed worden. Hij heett reeds veel voor de gevangenen gedaan en een iedere toe vlucht is maar naar den Domine. Ontvang echter mijn innigen en hartelijken dank voor het gezondene. De Heer zegene deze milde gave rijkelijk aan de milde gevers. Daar er ook van mijn bloedverwanten in het kamp zijn, hoor ik van daar nog al nu en dan. Ziekten zijn thans veel minder, sterftecijfer ook veel minder in de laatste maanden. Behoeften zijn groot, slechts een enkele die zich zelf helpen kan. En nu is de koude winter weer op handen, doch de Lieve Heer zal alles wel maken. Voorts ontving Alcmarla de volgende brieven Ik heb de eer de goede ontvangst te erkennen van het bedrag van 50 door de Ned. Bank en Cred.-Ver. in de Bank alhier gedeponeerd ten behoeve dor kampen in dit land, waarvan gij mij bericht hebt gegeven in Uw schrijven van 25 Maart j.l. Dit is nu de derde bezending elk van 50£;(1) 15 Febr., (2) 3 Mrt., (3) 20 April. Of de Heer P. J. Blignaut alhier hetzelfde bedrag voor het zelfde doel van Uw Comité ontvangen heeft, is mij thans niet bekend, en daar hij bezig is de zuidelijke kampen te bezoeken, kan ik op het oogenblik niet van hem vernemen, maar hoop het u later te berichten. Het doet mij genoegen te kunnen berichten dat de toe stand in de burgerkampen thans bevredigend is. In den loop dezer week ben ik in het kamp alhier geweest en DOOR 70) »Maar', Hannei" komt Eva wrevelig hiertegen op, .sedert wanneer gelooft gij aan spookverschgningen »Ik heb altijd daaraan geloofd. Toen mjjn zusje sUerf, is 't ook zoo geweest, toen heeft mijn vader dat lijklaken zien vliegen, terwijl hij naast de schaapskooi buiten op bet veld lag. Hij wist ook dadelijk dat 't Marietje betrof," »Ze zal zeker erg ziek zjjn geweest »Neen. in het geheel niet. Ze is bij Krempel in de schuur naar beneden gevallen, waar ze met Mientje over de balken klauterde, en was dadelijk dood." »Och, komHoe kunt ge in 's hemels naam aan zulke dwaasheden gelooven, Hanue?" In plaats van te antwoorden, verlaat Hanne de kamer, omdat er geklopt is. Men hoort haar in de gang met iemand praten en Amalie zegt knorrig .Daar is zoowaar die akelige man weer, die advocaat Treuberg Mevrouw zal 't nog bestervenals hij haar zoo dikwijls komt plagen." .Wat heeft mevrouw met een advocaat uit te staan vraagt Eva. .Och, ik weet 't niet," antwoordt Amalie ontwijkend »'t Is over het een of ander met mijnheer." .Moogt gjj 't mij niet zeggen vorscht Eva, nu onge ruBt geworden, daar zij Hanne's raadselachtig gedrag met die zaak in verband brengt en zich verplicht acht haar te helpen. »'t Is over die scheiding." was verwonderd over de vele verbeteringen sedert mijn laatste bezoek aldaar aangebracht. Ik heb de scholen en werkplaatsen bezocht en vond dat de kinderen er flink en gezond uitzagen en belangstelden in het onderwijs. Om elf uur kon ieder kind in de soepkeuken een kop soep gaan halen. In de timmermanswerkplaatsen werden voor het kamp stoelen en kastjes, in de schoenmakerij schoenen van allerlei soort gemaakt. De menschen zagen er tevreden uit. Het gouvernement laat huizen van hout en ijzer en gemakkelijk vervoerbaar, komen om die ten minste gedeeltelijk in plaats van tenten te gebruiken. De bewoners dier huizen znllen verlof krijgen, wanneer zjj naar hun plaatsen terugkeeren, hun huis mee te nemen en daar weer op te slaan om hun tot woning te dienen, totdat zij weder huizen kunnen bouwen. De sterfte is in de verschillende kampen in deu laatsten tijd beneden het normale cijfer. Wees zoo goed mijn hartelijken dank voor de milde gift aan uw comité over te brengen. Ik zal die niet als naar gewoonte ter beschikking stellen van de Bijstands commissie alhier, daar die comm. thans genoeg in handen heeft voor de maandelijksche bedeeling, maar die ge bruiken voor schoenen voor het kamp Norvalspont, daar ik vermeen dat daaraan groote behoefte bestaat. Ik heb de eer mij onder betuiging van hoogachting te noemen Uw Dw. Dr., (w. g.) J. BRILL, Consulair Agent der Nederlanden. Bloemfontein 21 April 1902. Krugersdorp, 17 April 1902. Geachte Mejuffrouw 1 Bij deze heb ik de eer en het genoegen u de ontvangst te berichten van de som van 50 door uw comité gezonden, ten behoeve van de kampen te Krugersdorp, Klerksdorp en P. C. Stroom. Onze vergadering droeg mij op U den harteljjken dank der commissie over te brengen zoowel van dit bedrag als van een paar vroegere zendingen. Van de 50 werden 20 bestemd voor Klerksdorp en 10 voor P. C. Stroom. Daar de nood ontzettend is, is het haast niet noodig U te melden, dat elke gift met de meeste blijdschap wordt ontvangen. Vooral de behoefte aan kleedingstoffen is dringend. Daar onze kas tamelijk schraal is, was Uwe zending ons dubbel welkom. Er liggeu nog onbetaalde rekeningen tot een bedrag van 100 Daar voorts maandelijks on geveer 30 aan contanten wordt uitbetaald, zult U wel kunnen begrijpen, dat wij alle krachten moeten inspannen ons ook nog met kleeren enz. te helpen. Een paar maan den geleden ontvingen wij oen bezending kleeren enz. door het Bijstandsfonds te Pretoria. Waarschijnlijk een gedeelte van hetgeen door Uw Comité daarheen is gezonden. De gezondheidstoestand in hot kamp is veel beter dan vroeger. Met de oprechtste dankbetuiging voor de vriendelijke »Die scheiding Eva is van haar stoel opgesprongen »0 ja Mijnheer Baldauf schijnt haar moe te zijn en nn doet de advocaat, een goede kennis van mijnheer, al zijn best om haar tot de scheiding over te halen, maar zij laat zich niet scheiden, ze bedankt er voor, en dat's haar dan ook niet kwalijk te nemen. Want hij wil haar toch maar kwijt zijn om oen andere te nemen dat weten we wel." De spreekster ziet het jonge meisje hierbij van boven tot onderen aan, maar Eva merkt 't niet, verbaasd en be droefd als ze is. »En nn," gaat Amalie voort, »nu komt hij telkens hier en praat met haar »iu der minne", zooals hij zegtmaar mevrouw Baldauf antwoordt hem niet eens meor en dan begint 't hem te vervelen en gaat hij heen." »Lieve hemel zucht Eva. »Maar dat moet Madame toch weten, ze vermoedt in het minst niet .Waarom, juffrouw Mijnheer laat zieh toch al lang niet meer door Madam gezeggen, en hoe zou ze dan nu iets gedaan kunnen krijgen Hij is ginds in Boheme en wjj zijn hier. Mevrouw Baldauf heeft groot gelijk zij laat mijnheer Treuman maar praten en antwoordt niet." .Wij hebben er niets, niets ter wereld van geweten dat 't er hier zóo treurig uitziet jammert Eva. »0, 'tgaat hier al zoo lang op die manier toe 't Begon al dadelijk, nadat Madam Oharlottenhof aan mijnheer had afgestaan. Ik dacht altijd dat 't wel veranderen zou, als het kind er eens was, maar neen »En hoe zal 't dan nu afloopen vraagt Eva met een innig bezorgden blik op het kind in het wagentje, dat door Amalie werktuiglijk heen en weer wordt geschoven." »0, wees maar niet bang, mevrouw Baldauf zal zich wel recht weten te verschaffen, en houd u alsjeblieft maar alsof ge van niets weet. Ze heeft niemand anders met wie ze over het oen en ander kan spreken dan mij, en ik zon 't jammer vinden als ze mij niet meer vertrouwde." Als half versuft staat het jonge meisje bij het venster terwijl Amalie met den kinderwagen Daar buiten rijdt. Daar ligt de tuin zoo vreedzaam, door de oohtendzon beschenen, de geur van het den vorigen dag gemaaide gras verspreidt zich in het rond en de tuinbedden prijkten met zomer bloemen, alsof er geen dood, geen verdriet, geen hartoleed hulp van Uw Comité, toeken ik met de moeste hoogachting Namens de Commissie Uw Dw. Dr., S. J. VAN WIJCK, Secretaris. De Heer P. J. LE ROUX schrijft uit Aliwal Noord. In dank erken ik de ontvangst van Uw geëerd schrij ven dd. 25 Mrt. meldende »dat wij weder een bedrag van 25 mogen verwachten. De ontvangst van het bedrag van 25 in het begin van Mrt. gezonden, heb ik in dank erkend Gelukkig mag ik vermelden, dat de ziekten en ook het sterftecijfer verminderd is, dank zij de hulp van de welgezinden in Holland. Wij zijn heel voorzichtig met het besteden Uwer liefdegaven Mevrouw SCHOLTZ, Pastorie te Colesberg, schrijft vandaar, 28 April 1902 Ik heb met dank het bedrag van 70 ontvangen. De Broeders zijn gegaan van tent tot tent om nit- deeling te houden. Al de vrienden in het kamp gevoe len zeer dankbaar voor de hulp en liefde van uw comité. Wjj hebben ver over de 200 zakken en kisten met vruch ten en goederen in de laatste drie maanden verzonden en zij zijn met grooten dank ontvangen. Over 't alge meen is de gezondheidstoestand beter. Ds. W. P. KNOBEL schrjjft uit Volksrust (Burger kamp) 22 April. De vriendeljjke verzendingen van geld namens uw comité van 25 in Feb. j.l. en 35 7 Mrt. j.l. zjjn mij veilig ter hand gekomen en met har telijken dank verantwoord. De liefdegaven zijn zeer goed te pas gekomen aan vele armen. Op het oogenblik is de behoefte niet zoo groot daar er van regeeringswege en uit Engeland een vrij groote voorraad kleeren ter uitdeeling in het kamp aangekomen is. De- heer C. P. SCHULTZ te Kaapstad bericht 30 April met hartelijken dank de ontvangst van 20 door »Alcmaria" verzonden 22 Jan. 1902. 25 .12 Febr. 25 .4 Mrt. Totaal 70 Ds. BECKER bericht 24 April de ontvangst van 20 voor de noodlijdenden in het kamp Bethulie. Mr. M. E. DE WILDT te Pretoria goeft nauwkeu rig verslag hoe de door .Alcmaria" verzonden gelden zijn besteed voornamelijk wekelijksche onderstand, aan behoeftigen en zieken. Barslngerhorn. Te Kolhorn werd den 23 veel geep gevangen. Gedeeltelijk werd de vangst, naar Helder vervoerd en aldaar te gelde gemaakt. De prjjs viel niet mede. Ansjovis wordt de laatste dagen hier weinig gevangen. In polder Waard en ©roet, staat het Karweizaad op de wereld bestaat, 't Is hier toch een mooi, gezellig plekje gronds 1" »Te Ruhleben heerscht de roode loop," hoort zij nu achter zich zeggen op zulk een doffen lusteloozen toon, dat zy verschrikt omziet. Hanne staat weer bij de tafel en kjjkt haar aan. Zij ziet vaalbleek. »H ij vertelde 't ten minste," voegt ze er bij. »Ga dan in 'shemels naam niet daarheen!" smeekt Eva. .Tante Baldauf verzoekt je deingend toch voorzichtig te zijn." sDat's goed maar ik ben niets bang," antwoordt Hanne. »Nu wij bij Königgrütz overwonnen hebben," laat zij er op volgen, .zullen we wel gauw vrede krijgen, zegt h ij, en dan kwamen al de militairen weer naar hnis. Weet gij er nog niets van .Dat ze thuiskomen? Neen, Hanne!" »Ik wilde dat ze nog maar wegbleven 1" mompelt de jonge vrouw. »Wat zegt ge?" vraagt Eva, die meent haar verkeerd verstaan te hebben. »Ik zeide niets." Van nu af is Hanne als verstomd, Eva krijgt geen ant woord meer op haar vragen, en als zij opstaat om het rijtuig te bestellen, haalt Hanne blijkbaar verruimd adem. .Adieu, Eva 1" .Kom eens bij ons," verzoekt deze. »Znlt ge 't zeker doen Morgen .Morgen niet." »Dan overmorgen 1 Bepaal zelve maar den dag 1" »Neen, ik weet 't nog nietmaar ik kom wel eens. Eva.' .Moet ik Madame niet van je groeten?" »0 ja, zeker. Vele groeten 1" Bedroefd en zenuwachtig opgewonden, verlaat Eva Ohar lottenhof. Ze weet niet wat ze doen zal. Zou zij Madame bij al haar verdriet nog alles vertellen wat ze hier heeft beleefd? Eindelijk komt ze tot het besluit, dit van de stemming der oude dame te laten afhangen. Als zij echter de woonkamer op do .Waterhoeve" binnentreedt, merkt zij terstond, dat ze nu geen woord van dat alles moet reppen. Sedert vijf dagen is er geen tijding van Maurits gekomen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5