Amsterdamsche Brieven. Buitenland. Nederland. louterende en omlaag trekkende, onze gezind heden tot eer en tot schande ons strekkende, onze beginselen beurtelings ons adelend en ver nederend onze beweegredenen tot het goede bezielend of sleepend naar den afgrond. Daar werken onze hartstoch ten, getuigend van geestdrift, die aanvuurt tot het beste of wel in ons arbeidende als een verterend vuur. Daar leven onze neigingen, onze wensehen, onze dïooman,, nu eens uitingen van ons beste-ik, dan weer] openbaringen van een laag ge stemde ziel. Diep in pns gemoed leven onze herinneringen, 't zy wekkend tot dank, tot vreugde, tot weemoed of tot schaamte, herinneringen aan afwezigen en dooden, aan dingen van het zoo veel bewogen leven, maar ook onze toekomstmijmeringen. Neen onze waarde hangt niet af in de eerste plaats van de wijze, waarop we ons voordoen, maar van wat we z ij n, van wat ons drijft, beweegt en beroert. Honderdmaal rijker is het leven van verreweg de meesten dan wat er van nstar buiten treedt. Wie zou onver wacht zijn binnenste willen bekend maken Wij zouden veeleer de menscben verlangen te ontvluchten. Maar ook omgekeerd kon men maar i n ons lezen, hoe gansch anders zou menig vonnis luiden Mochten wij leeren meer aan anderen ons te geven in grooter oprechtheid en openhartigheid. O dat zwijgen, die achterhoudendheid, dat gemaskerd met elkaar om gaan, dat zich voor anderen verbergen 1 Welk een schade berokkent men zich zeiven 1 Hoe houdt dit tegen een elkaar kennen en waardeeren, een in elkander vertrouwen stellen, een vriendschappelijken en hartelijken omgang, een invloed ten goede oefenen onderling. Wij zouden zooveel meer voor elkaar kunnen zijn. Gelukkig wie bij wijlen laat lezen in zijn hart. Beide partijen zouden daarmee hun winst doen. Wat kunnen wij het kind be nijden, dat zoo nu en dan voor vader en moeder zich uitstort. En wij? Och, grendelen we niet al te stevig onze ziel. 't Hart dat zich begint te sluiten, zal eenmaal nimmer meer zich openen. J. F. T. A. XVI. Zoodra de temperatuur maar even zomersch wordt schijnt 't, of de Amsterdammers hun kas gaan nakijken om te zien, of er een rei's naar het buitenland ot een verblijf van eenige maanden in een mooie streek op kan overschieten. Maar zelden blijkt het resultaat teleurstel lend te zijn, want bij honderden verlaten de families tijdelijk de stad. Hoe men zich buiten behelpt schijnt er minder toe te doen heel veel wil men daar voor lief nemen, wanneer men maar aan de vrienden en kennissen kan vertellen, dat men frissche lncht gaat happen. Aan hen, die een ruimer beurs hebben, komt uitmun tend te stade een gewoonte, die, met name in het «ooi, meer en meer in zwang komt. Daar ziet men, dat be woners van prachtige villa's een paar maanden op reis gaan of een pension betrekken in een der Noordzee-bad plaatsen en het hiervoor benoodigde geld geheel of ge deeltelijk bijeenkrijgen door tijdens hunne afwezigheid hunne villa, zooals zij reilt en zeilt, te verhuren, 't Moge practisch zijn, on-HoJlandsch blijft 't niettemin. Geen Hollandsche huisvrouw kan het prettig vinden, dat wild vreemden haar salon betrekken, haar servies gebruiken en in al haar kasten rondscharrelen. Bovendien eindigt zoo'n verhuurpartjj dikwijls met allerlei onaangenaam- dan een uur zal het meisje waarschijnlijk ook niet meer leven.'' Eva is zóo geschokt, dat zij verstomt en van het hoofd tot de voeten staat te beven. »Mag ik u een goeden raad geven, juffrouw herneemt de dokter. »Hier in huis ligt nog iemand te sterven 't is gevaarlijk om langer hier te blijven. Neem het kind mee en ga naar hnis de rentmeester kan hier alles slni- ten en onder zijn opzicht honden, totdat mjjnheer Bal- danf terugkomt. En, excuseer mij, ik moet weer naar de zieke, ge zult uzelve wel helpen En Eva neemt den kleinen, slaapdronken jongen uit zijn wagen, hult hem in een lang manteltje, dat op de sofa ligt en blijkbaar voor de aanstaande reis is toegesteld, en neemt hem mee uit zijn onderlijk huis. Medelijdend helpen de vrouwen haar met instijgen. »Kom gezond thnis!" roept een stem haar na, als het rijtuig in vollen draf het voorplein afrijdt. Maar Madame wat zal Madame wel zeggen »Als ze mij met het kind ziet uitstijgen, dan weet ze alles," denkt Eva »alles op eens En zoo is 't ook. Doodsbleek snelt Madame BaJdauf, die ai een gernimen poos naar Eva heeft zitten uitkijken, haar te gemoet. »Goede hemel, Eelje, brengt ge het kind mee Is er iets met Hanne En Eva knikt toestemmend. »De choleramompelt het jonge meisje. »Hanne Dood P" Eva knikt wederom toestemmend met het hoofd. KareiGoede God, wat zal Karei zeggen kermt de oude vrouw, terwijl zij Eva volgt, die het slapende kind op de sofa legt, »hoe vreeselijk, Eva, hoe ontzettend is dat!" En Eva staat roerloos met gevouwen handen, zelve onthutst en verstomd door dat tragische sterfgeval. Nn was zij heengegaan, zooals hij 't gewenscht had, om nooit terng te keeren Hij zon wel flanw vallen van den schrik als hij op den drempel van zijn woning die tijding ontving »Ocb, kind 1 Hoe vreeselijk, hoe vreeselijk 1" barst de oude vrouw telkens opnieuw in jammerklachten uit, en neemt nn het kind op, dat wakker wordt maar't schrikt van de vreemde omgeving en begint te schreien. Eva zegt nietB. Tante Baldanf moet 't maar nooit te weten komen dat Hanne te rechter tijd is opge roepen. Wordt vervolgd. heden. De huurder, die een flinke som geeft, ontziet de mooie meubelen meestal niet zoo als de eigenaar en daarvan blijven de sporen niet zelden achter. Dat geeft dan bij den terugkeer der verhurende familie maar aan leiding tot kibbelpartijen. Onze tooneelgezelschappen hebben nu ook de campagne achter den rug. 't Is met het teekenen der nieuwe con tracten precies zoo gegaan als ik onlangs voorspelde. Mevrouw Holtrop-van Gelder en mevrouw Mann-Bouw- meester, om van anderen nog niet te spreken, hebben zich maar weer kalmpjes onder de banier van HetNe- derlandsch Tooneel geschaard, hoe dikwijls zij ook beweerd hebben, dat geen haar op heur hoofd daar aan dacht. Alleen Louis Bouwmeester is niet opnieuw ge ëngageerd, hij heeft zich aangesloten bij het gezelschap, dat door het Amsterdamsch Lijrisch Tooneel is gefor meerd. Of 't hem daar zal bevallen is zeer de vraag als bijna alle groote artisten heeft hij zijn nukken, waar aan men in den Stadsschouwburg nu eenmaal gewend was, zoodat men er rekening mee hield. Bovendien is Bouwmeester in een milieu verzeild geraakt, dat zeker niet zoo hoog staat als in den Stadsschouwburg en ook dit zal hem op den duur erg hinderen. Wat op het oogenblik nog veel menschen in de stad hondt is de aanstaande uitvoering van de Wagner-Ter- eenlglng. Wie daarbij niet tegenwoordig is en daarover niet kan meepraten loopt gevaar, dat hij niet voor»vol" wordt aangezien. En men is gehouden om alles even mooi te vinden, want in het tegenovergestelde geval verraadt men ook gemis aan kunstzin en posden smaak. Tot in alle details worden Wagner's meesterwerken en de daarbij behoorende vAnsstattnng'' uitgeiafeld; de factor der inspiratie telt bijna niet meer mee, alles wordt een wei- overlegd kunstig samenvoegen tot in de meest minu tieuss bijzonderheden. En in al die details daalt de Wagner-Vereeniging af, zelfs zoo ver, dat b.v. ringen voor zoo'n gelegenheid speciaal worden gesmeed. Deze mode is zóó overdreven, dat reactie onmogelijk kan uit blijven. Er moet maar eens iemand van gezag opstaan, die durft verklaren, dat men zich te veel in peuterige kleinigheden verliest, dan zal veel van de huidige manie als een zeepbel uiteen spatten. Wagner is zeer zeker een üebermensch geweestmaar juist dat sluit buiten de voorstelling, die Viotta c.s. nu van hem geven. Zooals men hem thans afteekent was bij meer een menger van melo dieën en van kleuren dan de geniale artist. Ik weet wel, dat als dit oordeel zal komen onder de oogen van fana- tieken, zooals de Wagner-Vereeniging er onder haar leden heeft, mijn straf zal zijn een minachtend lachen of een medelijdend schonderophalen maar dat iB hét lot van ieder, die tegen den stroom wil oproeien. Laten wij maar eens zien, wat. er gebeurt als wij een paar jaar verder zijn. Met dit weinige zal ik voor heden volstaan. Voor Amsterdamsche briefschrijvers broekt een tijd aan van veel bekommering; dezen zomer is er te Amsterdam zoo weinig te doen, dat de komkommertijd wel heel lang zal duren. De Franschen zijn nn werkelijk te benijden hun belooft de zaak-Humbert nog weken achtereen interessante couranten. BKTiOlMD. Volgens een staatje in de Belgische bladen gepubliceerd waren de stemmen bij de laatste onlangs gemelde verkiezingen aldus verdeeld in Brussel verkregen de clericalen 98,746 stemmen, de liberalen 59,984 en de socialisten 57,526, de christelijk-democraten 11,851, de onaf hankelijkeu 9877. Bjj de vorige verkie zingen verkregen de socialisten meer stemmen dan de liberalen. DUITiClHIjABiD. De zoogenaamde Polen-wetten zijn den 27 in het Pruisische Huis van Afgevaardigden ter tafel gekomen. Het regeeringsvoorstel bestaat uit twee deelen, het eerste deel eischt een krediet van 150 millioen mark, tot aanvulling van het tweehonderd-millioen-fonds der commissie tot bevordering van landverhuizing naar de oostelijke provincies het tweede deel vraagt een krediet van 100 millioen mark tot het oprichten van een fonds voor het aankoopen van domeinen en van bossehen. Het eerste fonds poogt gronden aan te koopen van Polen en die aan Duitschers in pacht te geven. Von Bulow kondigde voor den volgenden winter nieuwe maatregelen ter bevordering van de Duitsche idee in de Oostelyke provincies aan, met name toelagen voor de middelbare en lagere ambtenaren en voor de onderwijzers aan de volksscholen in de Oosteljjko provincies. Hij besloot met een beroep op het Huis, om de regee ring te steunen in haar pogen tot bescherming van Duitsche zeden en Dnitschen landaard. Door bijna alle partijen werden deze voorstellen heftig bestreden, ten slotte werdon zij verzonden naar een com missie van 21 leden, zoodat men er in den eersten tijd wel niet nader van hooren zal. Den 26 is de 9e strafkamer van het Landsgericht te Berlijn begonnen de zaak tegen de Spielhagen-bank directeuren te berechten. De beklaagden zjjn de bank-directenren EduardSandem, Schmidt, Warsinski, Otto Sandem en Haewschke. BA«I<1IjABïB. 'De zoo optimistische meening der laatste dagen omtrent don uitslag der vredesonderhan- lingen is aanmerkelijk gedaald door een telegram van Reutermeldende dat er een kink in den kabel zou zijn gekomen. In de Lagerhuiszitting van den 27 werd geenerlei verklaring door het ministerie afgelegd. Den 27 zijn in exti a-treinen van Aldersnot naar Southampton vei trokken het 35e en 36e bataillon Im perial Yeomamy 1000 otfieierou en soldaten om van daar per stoomschip »Sicitia" naar Znid-Afrika scheep te gaan. FRAAKRIJK. President Lonbet is den 27 be houden en wei te Duinkerken aan wal gestaptonder grooten toeloop van het publiek dat hem luide en enthousiast toejuichte. Na een toespraak van den bur gemeester vertrok de president denzeifden avond nog naar Parjjs, lUBKHAIIVUfi ITATBIÏ. Renter seint van den 27 mt Wasöington In het Huis van Afgevaardigden stelde Cochran een resolutie voor waarin president Roosevelt verzocht wordt aan het Huis volledige inlichtingen te verschaffen over het onderzoek naar het beweerde Britsche depot in Louisiana alsmede het rapport van den officier die met het onderzoek was belasten over te leggen alle brieven en papieren op de zaak betrekking hebbende. Mlenwe uitbarsting op Martinique. Uit Fort de France werd den 27 geseind Een ontzettende uitbarsting had den 26 plaats. De vlammen bereikten een hoogte van 150 meter een uur lang de krater had een middellijn van 300 meter. In de streek om den vulkaan heerschte een verschrikkelijk onweergepaard met millioenen bliksemstralen. Er heerscht een hevige paniek. Het aantal slachtoffers van de uitbarsting der Sonffrière op Sint Vincent, wordt volgens de jongste berekeningen, geschat op 1700 dooden en 600 gewonden. Be „Koningin-Regentes". De jongste berichten over een nieuwe vreeselijke uitbarsting op Martinique hebben hier te lande eenige ongerustheid gewekt over het Hr. Ms. pantserdekschip .Koningin Regentes dat na de eerste verwoesting met levensmiddelen van Curasao naar Fort-de-Erance vertrok en aldaar is aangekomen op 20 Mei. Volgens ingewonnen inlichtingen had echter het schip den volgenden dag, dus 21 Mei, de haven van Fort-de- France verlaten en heeft het waarschijnlijk den afgebro ken kruistocht in de West-Indische wateren voortgezet. Ben ballontocht. Den 24 werd een luchtballon, die op het Lechfeld bÜ Augsburg was opgestegendoor een bliksemstraal getroffen. De le luit. Hiiler, die alleen in den mand zat, klemde zich aan het netwerk vast en viel zoo omlaag, waarbij bij een been brak. De soldaten die aan de windas stonden, kregen alle zware schokken en een paar werden bewusteloos. De gezondheidstoestand van Soerabaja is weder minder gunstig. Sedert gisteren, schrijft de' »Soer. Ct." van 23 April, hebben zich in do Ohineesche wijk 14 choleragevallen voorgedaan. In de overige stad kwam 1 geval voor. Weder zullen strenge maatregelen moeten worden getroffen om de ziekte tegen te gaan. De badplaats voor vrouwen en militairen, achter de hoofdwacht, is weder afgebloten. De menschen baden nu een eind lager in de rivier. Of dit eenig verschil maakt De cholera grijpt te Soerabaja weder onrustbarend om zich heen. Heden zijn bij de politie aangegeven dertig choleragevallen, waarvan reeds 26 lijders zijn overleden, zegt het »Soer. Hbl. van 26 April. De aangetasten zijn inlanders en Ohineezon. Onder de Europeesche militairen van het garnizoen hebben zich zes choleragevallen voorgedaan vier bij het 13de bataljon, één bij de bergbatterij en één bij de cavelerie. Botervervalschlng. Door het Engelscb departement van Landbouw is krachtens art. 4 der .Sale of Food and Drugs Act, 1899" onder dagteekening van 22 April jl. bepaald, dat, indien het watergehalte van boter meer dan 16 procent bedraagt, het voor de toepassing der »Sale of Food and Drugs Acts", van 1875 tot 1899, er voor zal worden gehouden totdat het tegendeel wordt bewezen dat de boter vervalscht is. En voorts, dat de betrekkelijke verordening, welie den 15 dezer maand in werking is getreden, van kracht zal zijn voor Groot-Britannië. (N. v. d. D.) Toestand der Koningin. H. M. de Koningin stelt zich voor, zoodra haar gezondheidstoestand zulks zal toelaten, voor verandering van lucht naar Duitschland te vertrekken en zich te begeven naar het kasteel te Scbaumburg. H. M. de Koningin heeft aan den Engelschen gezant aan ons Hof een bedrag van f 1000 doen toekomen ten behoeve van de noodljjdendenden bij de ramp die het Britscbe eiland St,. Vincent heeft getroffen. Brand. Te Rotterdam ontstond in den nacht van den 27 brand in een benedenhuis. Het bovenhuis wordt bewoond door vier gezinnen, waarvan het gezin van M. IJspetter zich den toegang zag afgesneden. IJ. wierp twee zijner kinderen uit het raam, die be houden in dekens werden opgevangen. Zijne vrouw redde zich langs een brandladder en hij zeil klom over de daken. In een unr tijds was de brand door twee spuiten ge- bluscht en tot het benedenhuis beperkt. Do schade wordt door verzekering gedekt. Behagen. Behalve het twaalftal officieren van de staf der 1ste divisie, dat sedert den 26, voor de reeds gemelde kaderoeteningen in onze gemeente vertoeft, kwam ook nog den 28 de generaal-inspeoteur en wordt waarschijnlijk den 30 de minister van oorlog verwacht. Aan den heer Ph. de Heer alhier is, op zijn verzoek, wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaris van den polder Schagen. Reeds werd een oproeping gedaan voor sollicitauten naar die betrekking, waaraan een salaris van f 200 is verbonden. Hensbroek. Voor de vacante betrekking van on derwijzeres aan de openbare school alhier, hebben zich 24 sollicitanten aangegeven. St. Pankras. Door stemgerechtigde ingelanden in den polder Vroonermeer is, in eene bijeenkomst op den 27 ten raadhuize alhier, her kozen tot lid van het Bestuur van dien polder de heer J. Oud, landman te Koedijk, en gekozen de heer C. Bos Wz., landman te Ondorp, ter vervanging van den neer D. Nol te Alkmaar, die bedankt had. Tot heemraad van den polder Callantsoog is herkozen de heer Oorn. Vader Az. aldaai. Tot secretaris van dien polder is gekozen de heer Joh. Vis, en tot penningmeester de heer D. Buik Dz., beiden te Callantsoog. Overreden. Tnsschen Hnizen en Laren werd den 25 iemand uit eerstgenoemde gemeente door de Gooische Stoomtram over-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2