Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. 65 verste biad. Honderd en vierde jaargang. 1902. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Gemeenteraad van Alkmaar De Oorlog in Znid-Mrika. ALKMAARSCHE COURANT. ZONDAG Telefoonnummer 3. 1 JUNI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. |'r|)s der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. op Woensdag, 4 Juni 1903, des namidlags te één uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaar wedde van den heer Van der Ploeg als leeraar aan de Burgeravondschool. (Bijlage No. 26.) 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk armbe stuur. (Bijlage No. 27.) 4. jVoorstel van B. en W. tot vaststelling eener veror dening op het Stads-Ziekenhuis. (Bijlage No. 28). 5. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. inzake het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van het Mannen- en Vrouwengasthuis, dienst 1901 en het,vaststellen eener suppl. begrooting voor die instelling voor hetzelfde dienstjaar. (Bijlage No. 29.) 6. Idem, als voren Burgerweeshuis. (Bijlage No. 30.) 7. Idemtot vaststelling der rekening van de dd. schutterij, dienst 1901. (Bijlage No. 31.) 8. Idem, de rekening van het Sted. muziekkorps. (Bij lage No. 32.) 9. Idem, de rekening der algetn. bewaarschool. (Bij lage No. 33.) 10. Idem, tot terugzending der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Bjjlage No. 34.) 11. Idem, inzake het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van het Burgerlijk armbestuur, dienst 1901. (Bijlage No. 35.) 12. Idem, tot afwijzing van een verzoek om restitutie van betaalden hoofdelijkeD omslag. (Bijlage No. 36.) 18. Voorstel van B. en W. om den termjjn binnen wel ken de stoomtram SchagenZjjpeAlkmaar in ex ploitatie moet zijn gebracht, te verlengen (Bijl. no. 37.) 14. Idem tot het inrichten van een kantoor voor den Directeur der gemeente-reiniging (Bjjlage No. 38.) 15. Financieele voorstellen van B. en W. in verband staande met de sluiting van den dienst 1901. 16. Vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1902 17. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1901. 18. Benoeming van een onderwijzeres aan de Meisjes school. (Bijlage No. 39.) 19. Idem van een onderwijzeres aan de Burgerschool. (Bijlage No. 40.) 20. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. inzake af- en overschrijvingen op de begrooting stads-apotheek en vaststelling suppl. begrooting dienst 1901. (Bijlage No. 41.) 21. Idem tot terugzending der rekening van de Huis houd- en Industrieschool, dienst 1901. (Bijlage No. 42.) DUITSCHIjAIVD. Den 29 is de Shah van Perzië te Potsdam aangekomen. Hij werd ontvangen door den Keizer, de prinsen, de generaals en den minister van bui- tenlandsche zaken. Een redacteur van den »Figaro" is te Parjjs door graaf von Billow ontvangen. Ondervraagd over zijn poli tiek deed de rijkskanselier hem de volgende verklaringen: Wat betreft de douanequaestie is het bijna zeker, dat. de door de regeering ingediende wet, die de beide partpen, die in het strijdperk treden, verzoent, vóór het einde des jaars zal worden aangenomen. De rijkskanselier beschouwt den internationalen toestand als uiterst bevredigend de hernieuwing van bet Drievoudig Verbond is stellig. De quaestie der handelsverdragen kan het tijdstip van de totstandkoming van het Drievoudig Verbond niet ver tragen. Bovendien mag verwacht worden, dat de onder handelingen met de bevriende natie3 tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Het Drievoudig Verbond zal een vredelievend verbond blijven. Het Fransch-Russisch Ver bond en het Drievoudig Verbond ljjken hem pilaren van hetzelfde gebouw, dat van den vrede. Het gemeenschap pelijk belang is, het huis te versterken, waar deze en gene, de een makkelijker dan de ander, gehuisvest zijn. De indruk in Duitschland gewekt door de feesten te St. Petersburg is een uitstekende. Ten slotte bevestigde de rijkskanselier, dat Duitschland oprecht het duurzame in stand houden wenscht van den status quo en de handelsvrijheid. EWDEIiAlirD. Het gerucht, dat op 's Konings ver jaardag den 30sten, de vrede zou worden bekend gemaakt is niet bewaarheid geworden. Nog steeds verkeert men in het onzekere over den afloop der onderhandelingen. Minister Balfour zei den 29 in het Lagerhuis, dat hij hoopte Maandag het Huis te kunnen mededeelen de resul taten van de jongste besprekingen in Zuid-Afrika. Hij kon echter niet verklaren dat hij zeker hiertoe in staat zon zijn. De Petit Bleu" verklaart in staat gesteld te zijn mede te deelen, dat zoo lord Kitchener en lord Milner aan de gedelegeerden der Boeren te Pretoria weigerden de ge legenheid te geven de vertegenwoordigers 5l Nederland en België te raadplegen over de vredebesprekingen, zij toch aan enkele Boerenleiders vergunning gaven tele grammen van particulieren aard te zenden aan enkele hunner vrienden onder de Boeren in Europa. De telegrammen bevatten geen enkele mededeeling be- tieffende de kansen op vrede. Indien men iets zekers uit hunne uitdrukkingen zou kunnen afleiden, zou het veeleer het tegendeel zjjn van de waarschijnlijkheid, dat de onder handelingen zouden slagen. Maar de personen die deze telegrammen ontvingen wenschen liever geen gevolgtrek kingen te maken. Zij weten niets van hetgeen tusschen de onderhandelaars voorvalt, zoo goed heeft Engeland voorzorgen genomen, om te beletten dat eenige mededee ling wordt overgeseind. Uit de hedenavond uitgegeven verliezenljjst, blijkt dat een officier en vijf man gewond werden in een ge vecht tusschen Alliwal Noord en Jamestown op 25 Mei. ZUID-AFR1MA. De besprekingen der Boeren-gecom- mitteerden te Pretoria met Kitchener en Milner zjjn den 28 afgsloopen en zij zijn daarop naar de te Vereeniging vergaderde gedelegeerden der commando's teruggekeerd. Het gevecht, waarin commandant Malan doodelijk werd gewond, is den 29 geleverd bij Ripon Road in de Kaapkolonie tegen de bereden troepen van 't district Janson- ville. De Boeren trokken na langdurigen tegenstand af met achterlating van Malan, die een wond in de maag streek had ontvangen. Dezelfde Boerenafdeeling was des avonds slaags met een gepantserden trein. De ramp op Martinique. De uitbarsting van den 26en Mei van de Mont- Peleé, die ook zeer hevig geweest is, heeft gelukkig aan weinig menschen het leven gekost en weinig schade toe gebracht. De rust is thans teruggekeerd in Fort-de-Frauce. Sinds eenige dagen vallen op de Antillen zeer hevige regenbuien. Saint-Pierre is thans onbereikbaar, omdat het in een kolossaal modder meer ligt, Op Sint-Vincent zjjn lijken, die reeds begraven waren, blootgespoeld. In Amerikaansche bladen worden nu brieven met uit voerige bijzonderheden omtrent de ramp op Martinique medegedeeldhartroerende bijzonderheden van angst verschrikking en ellende. Er wordt o. a. ook verhaald, hoe eenige menschen te Fort-de-France, die in telephonisch gesprek waren met eenige inwoners van Saint-Pierre, op het oogenblik van de ramp dat gesprek met een ontzettenden angstkreet hoorden atbreken. Professor Movey een der Amerikaansche wetenschap pelijke mannen, die een onderzoek instelde in het oord der verschrikking, op Martinique, bevestigt, dat de ge weldige orkaan van verstikkende gassen, welke uit den Montagne Pelée kwam en Saint-Pierre vernielde, de in woners heeft gedood, en dat daarna, de zwavelachtige gassen door electrische ontladingen zijn ontvlamd, hetgeen verklaart, dat de brand zoo plotseling en algemeen was Dat is, zegt hij, een verschjjnsel, als nog bij geen andere vulcanische uitbarsting voorkwam. De Engelsche professor Norman Lockeyer is van oor deel dat het vulcanische stof waarschijnlijk door de lucht tot in Engeland zal worden gedreven. Men zal in deze wereldstreek, zegt hij, zeer roode zonsondergangen zien en 's avonds zullen de gasvlammen een groenachtige kleur hebben. Het rondvliegende stof zal voorts, naar zijn meening, de regenvorming bevorderen, zoodat er een regenachtige zomer te verwachten is. weder veel ansjovis gevangen over 't algemeen echter is de vangst dit jaar beneden het middelmatige. De con currentie der zouterjjen (drie is bij middelmatige vangst te veel) komt de vissehers ten goede geregeld wordt 25 ets. per 1000 boven de markt betaald. Een begon zulks en de andere volgden. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de open bare school te Hensbroek, zijn alphabetisch geplaatst mej. J. J. van Albada, te Hoorn, mej. J. H. W, Burger en A. Hartog te Alkmaar, mej. C. Sander, te Stompe- toren, mej. E. Woutman, te Warmenhuizen, en mej. C. A. Woststrate, te Scharwonde. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school A te Weesp de heer Jb. Raven, onderwijzer aan de openbare school te Hensbroek. Bennlngbroek. Dan 28 Mei werd de jaarljjksehe vergadering van 't »Schoolverbond" gehouden. Uit het verslag bleek o. m., dat het getal ledeu tot 90 geklom men was. Verder besloot men de leerlingen der hoogste drie klassen met minder dan 7 willekeurige verzuimen te beloonen met een uitstapje naar Artis enz., terwijl die der lagere klassen ter gelegener tijd een rijtoer zal worden aangeboden naar den kersenboomgaard te Blokker. Met 't oog op 't 25 jarig bestaan dezer nuttige instelling werd nog besloten dezen zomer een algemeene vergadering te beleggen, ten einde te bespreken onder welken vorm men uiting zal geven bij 't herdenken van dit heugelijk feit. Terwijl den 29 te IJmuiden eenige Haarlemsche glazenwasschers bezig waren aan het Koning Willems huis, begon een van hen plotseling te schreeuwen en te gillen. De man had met een zijner handen een van de geleiddraden der electrische verlichting gegrepen en daar door de strooming door het lichaam gekregen. Akelig kermende bleet hij hangen en kon den draad niet loslaten. Een van de talrijk toegestroomde nieuwsgierigen, de bakker J. Krab, neemt dadelijk de ladder op zonder te bedenken, dat hij zelf daarbij gevaar loopt, en bevrijdt hem uit. zijn gevaarlijken toestand. De man, die brand wonden bekomen had, werd in het Koning Willemshuis opgenomen en door dr. Langeveld verbonden. Gelukkig kon men hem een uur later weder aan het werk zien. (Haarl. Ct.) Schloss Schaumbnrg. Het kasteel waar H. M. de Koningin na haar herstel eenigen tijd hoopt door te brengen ligt nabij Balduin- steineen klein station van den Lahn-spoorweg (Co- blenzGiessen). In 1194 wordt Schaumburg voor 't eerst in de ge schiedenis vermeld. Het behoorde toen aan de heeren Von iBenburg. Na in den loop der eenwen van hand tot han d te zijn gekomen werd het slot door erfenis eigendom van den aartshertog Stephan van Oostenrijk en werd na diens dood (1867) na een langdurig proces tusschen Oostenrijk en Waldeck, aan den vorst van Waldeck toe gewezen. Het hoog gelegen kasteel is een prachtig gebouw in zuiver midddeneeuwschen stijl door aartshertog Stephau gerestaureerd. Van den toren heeft men een heerlijk uitzicht naar het omliggende bergland. Arrondlssements-vergaderlng. Schagen. Het bestuur van de afd. Schagen van het Nederl. Onderw. genootschap verzocht de dames zang vereeniging Euphonia alhier op de a.s. arrondissements vergadering van de onderwijzers in het arrond. Helder ten gehoore te willen brengen het onlangs uitgevoerde zangspel aWAst-Friesland en de Zee in concertvorm. De vereeniging verklaarde zich daarvoor bereid. Waarschijnlijk zal de heer A. Borgman van Enschedé op genoemde vergadering eeno rede houden over vakonderwijs. In de maand Juli zal de veigad^ring vermoedelijk plaats hebben. Barsingerhorn. Den 30 Mei werd teKolhorn De vredesonderhandelingen. BRUSSEL, 30 Mei. Volgens de »Messager de Brnxel- les" zon dr. Leyds hebben verklaard, dat de vredesonder handelingen op 't allermeest zouden leiden tot een wapen stilstand van twee ot drie maanden. Lord Kitchener zon Maandag vertrekken om de kronings feesten bij te wonen. Het is mogelijk dat de Boeren morgen den uitslag zullen mededeelen van de beraadslagingen over de onaf hankelijkheid. Bede van lord Rosebery. LONDEN, 30 Mei. In zgn redevoering hedenavond te Liverpool zeide lord Rosebery, dat onder de groote vraag stukken, die de aandacht van het land tot zich trekken, de voornaamste is de vrede, waaromtrent hij geloofde, dat deze binnen enkele dagen zou worden afgekondigd. Hij hoopte, dat allen de regeering zouden kunnen steunen in een staatkunde vau pacificatie. Wij slniten geen vrede, zeide spr., met een verpletterden vijand, maar moeten trachten onze dappere vjjanden te bekeeren tot dappere vrienden. Dit moet geschieden op liberale grondslagen en niet op de wijze door lord Salisbury aangegeven toen deze zeide, dat nog vele geslachten lang een gestreng bestuur noodig zal zijn. Werkstaking Enschede. Het comité tot inzameling van gelden voor de uit- geslotenen te Enschede, zal Maandagavond, den 26,_te 87i uur, in de waranda van het lokaal »de Harmonie" eene algemeene vergadering houden, tot welke vergade ring zij allen nitnoodigt, die belang stellen in deze zaak welke helaas nog niet tot eene oplossing schijnt te komen. Stedelijk Muziekcorps. Door het Stedelijk Muziekcorps zullen op Zoodag, den 1 Juni des avonds ten 7 ure in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »The stars and stripes for ever" Amerikaniscber Marschv, J. P. Souza. 2. »Bona Fortuna"ouverture de concertL. Canivez. 3. a. >Vredebeé" LiedBroekhuizen. b. »Herz am Herz", Gavotte O. Latann. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra »Le Tronvère"G. Verdi. L. Montagne. 5.»Marie Henrietta", ouverture de concours 6. Fantaisie élégante sur des motifs de l'opéra »0zar und Zimmermann" A. Lortzing. 7 »Im Stadt Wald", Walzer Tonge- miilde- - Max. Fischer. 8. »A l'opéra comique", Mosaïque sur 'des motifs d'opérettes allemandes Jos. Kessels.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1