HELAAS! Honderd en vierde jaargang. 1902 ZONDAG 8 JUNI. Buitenland. NO. 6B. Eerste blad. ALklIAARSCHE CO 11IAM. Deze Courant wordt UInsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke] nummers 3 ets. Talc f o onnu ui Hier 3. Prfls der gewone advertentiën t) Per regel Groote|letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. 't Is vrede, maar niet elke vrede-bode kan met gejaich worden begroet. Als het recht den kamp tegen het onrecht moet opgevenals de overmachtige geweldenaar eindelijk het door hem begeerde land voor een groot deel heeft verwoest, zoodat het noch den bewoner kan voeden, noch hem een veilige woning kan aanbieden als hij de bevolking dagelijks doet inkrimpen door den snellen dood van den kogel of het zwaard en het trager maar niet minder zeker werkend gebrek aan het noodige voedsel en de vereischte beschutting tegen de ruwe dagen van den winter de hitte van den zomer en de koude van den nacht, aan verpleging van zieken en verzorging van kinderen dan kan het gebeuren dat ook de kloekste leiders van het verzet den gehaelen ondergang van het volk niet voor hun verantwoording willen nemen en de wapens neerleggen. Dan wordt het vrede maar het is geen vrede die vreugde brengt. De dag waarop zulk een vrede gesloten wordtis geen blijde feestdag die versch gebladert strengelt om den vrijheidshoe d maar een dag waarop de hoed van Gessier op de staak wordt verheven om de hulde van het verdrukte volk te ont vangen. Wilde juichtoonen rijzen op aan gene zijde van de Noordzee over de zegepraalmaar ook voor een niet gering deel over de ontheffing van het drukkende oor» logsjukwaaronder het derdehalf jaar gezwoegd heeft. Roem en eer mogen Enselschen zich zeiven toekennen er worden buiten het Britsche Rijk al bitter weinig stemmen gehoord die dit eigen koor versterken. Eer wordt toegebracht aan de overwonnenen die voor een zoo edele zaak zoo lang een zoo ongeljjken strijd hebbe n volgehouden. Al moge Kitchener burggraaf en generaal worden en naar Engelsche manier een vorstelijke be looning ontvangen in klinkende munt Engeland be taalt nog op andere manier dan in huldebetoon en eerbe- wjjzen toch is het al heel belachelijknu hij met al de middelen die hij tot zijn beschikking had ziju leger van honderdduizenden zijn blokhuizen en gepant serde treinen er eindelijk in geslaagd is de Boeren die nog in het veld waren de wapenen te doen neerleggen hem na Moltke den grootsten veldheer der laatste jaren te hooren noemen. Alleen voor Engelschea schijnt deze onzinnigheid niet te machtig. Buiten het Britsche Rijk wordt vrij algemeen erkend, dat de oorlog niet gestrekt heeft om Engelands roem te vergrooten of de wereld een hoog denkbeeld te geven van zijn leger en zijn generaals. In den vorm verschilt deze beëindiging van den oorlog aanmerkelijk van hetgeen vroeger door Engeland werd gevorderd. Er is geen onvoorwaardelijke overgave. Er is onderhandeld, vrij lang zelfs, met mannen, die men vroeger meende te bunnen voorstellen als aanvoerders van rooverbenden. Er zijn voor het nederleggcn dei- wapenen voorwaarden gesteld. Er is een formeel vredes verdrag opgemaakt, door Milner en Kitchener geteekend met de Vrjjstaatsche en Transvaalsehe bewindslieden en generaals. President Steyn, wegens ernstige ziekte reeds vertrokken werd als waarnemend president vervangen door de Wet. Maar in het wezen der zaak zijn de voor waarden in het belang der Boeren van geringer beteekenis, dan wij nog altijd meenden te mogen hopen. De burgers te velde zullen alle wapenen, kanonnen, geweren en munitie inleveren en den Koning van Enge land erkennen alB hun wettigen vorst. Alle krjjgsgevan genen, die burgers zijn en de burgers te velde buiten Transvaal en Oranjerivier-kolonie (b.v. in de Kaapkolonie) worden, zoo zij verklaren hun positie als onderdanen van den Koning te aanvaarden, naar hun woonplaats terug gebracht, zoodra er vervoermiddelen beschikbaar zijn en hun middel van bestaan verzekerd is. Die twee voor waarden, vooral dat middel van bestaan, dat verzekerd moet zijn, geeft Engeland een middel aan de hand om den terugkeer der gevangenen en der burgers buiten de grenzen der voormalige republieken zoo te regelen als het zelf geraden zal vinden. Van onafhankelijkheid is schijn noch schaduw overge bleven. Maar hoe luiden nu de bepalingen, die het be- lang der Boeren bunnen beschouwd worden Dat de burgers, die zich aan deze voorwaarden onder worpen hebben en in hun land terugkeeren, niet beroofd zullen worden van hun persoonlijke vrijheid en hun eigen dom, en niet zullen terechtstaan wegens eenige daad, die in verband staat met het voortzetten van den oorlog, spreekt eigenlijk zoo van zelf, dat het moeielijk een gun stige bepaling voor de Boeren genoemd kan worden maar daarenboven wordt er een allerbedenkelijkste uit zondering aan toegevoegd. Deze bepaling strekt, zich namelijk niet uit tot zekere daden in strijd met het oorlogsgebrnik, die door den opperbevelhebber aan de Boeren-generaals zijn medegedeeld en die onmiddellijk na het einde van de vjjandelgdheden voor den krijgsraad zullen komen. Er moet dus reeds een lijstje van de hier bedoelde daden in het bezit van lord Kitchener en de Boeren-aanvoerders zijn. Welke daden het zijn is niet bekend maar bij de vreemde opvattingen van oorlogs- gebruiben die by de Engelsche krijgsraden blijken te heer- schen, zijn wij niet zonder zorg. Erger nog zijn de rebellen, inwoners van Engelsche koloniën, die de Boeren te hulp zijn gesneld, er aan toe. Omtrent hen komt in het vredes verdrag geen bepaling voor. Als zij naar hun land terug keeren, zal hun lot bepaald worden door hun eigen regeering in overeenstemming met de geldende wetten. Alleen wordt als het gevo elen der Kaapsche regeering medegedeeld, 1°. dat de gewone manschappen gestraft moeten worden met ontzetting van het kiesrecht gedurende hun geheele leven, wat bij alle verkiezingen een krachtige versterking zal zijn voor het Engelsche element2°. dat de vele veldkornetten en alle rebellen die* bij de Boerenstrijdmacht zekeren rang hebben bekleed, zullen moeten terechtstaan wegens hoogverraad, maar dat in geen geval de doodstraf zal worden toegepast. Levenslange gevangenisstraf is dus mogelijk maar, zegt men, misschien zal de Koning bij zijn kroning zijn goedertierendheid toonen Er zal geen bijzondere belasting worden gelegd op grondbezit in Transvaal of Oranjerivier-kolonie om de kosten van den oorlog te bestrijden, en 3 millioen pond sterling (36 millioen gnlden) zuilen ter beschikking worden gesteld van commissiën, die de menschen zullen helpen naar hun haardsteden terug te keeren en, zoo zij zei ven daartoe niet bij machte zijn hun vee, werktuigen enz. onmisbaar voor de hervatting van hun gewoon bedrijf, te verschaffen. Gelds waardige papieren, uitgegeven onder de vroegere wetgeving, en kwitanties, afgegeven door officieren te velde, indien als verliezen in den oorlog zullen worden aangeboden, zullen worden erkend. Behalve de 3 millioen pond is de Regeering bereid nog rentelooze voorschotten te geven voor twee jax-en aan lieden die hun hoeven weer be trekken. Maar vreemdelingen of rebellen zullen in deze voordeelen niet deelen. Andere belangrijke bepalingen zijn voor een groot deel afhankelijk van het goedvinden der Engelsche regeering. Zoo zal in de openbare scholen de Nederlandsche taal worden onderwezen alleen onderwezen als een vreemde taal, maar verder bij het ouderwijs niet ge bruikt indien de ouders der kinderen het verlangen vragen we, of alle ouders in 't bijzonder dit voor hunne kinderen zullen kunnen verlangen, of dat voor elke school b.v. het verlangen van de meerderheid der ouders moet uitgaan. Voor de rechtsbedeeling is dit beding nog onbe paalder. De Nederlandsche taal zal bij de rechtbanken worden toegelaten, waar het voor een betere en doel treffende rechtsbedeeling noodig zal zijn. Het bezit van een geweer wordt bij bijzonder verlof vergund aan hem, die er om vraagt tot zelfverdediging. Dus zelfs niet voor de jacht Zoo spoedig mogeljjk zal het mi litaire bestuur worden vervangen door het burgerlijke en zoo spoedig als de omstandighedenhet gedoogen, zallen vertegenwoordigende instellingen worden ingevoerd, als inleiding tot eigen bestuur. Omtrent het verleenen van stemrecht aan de inboorlingen zal een beslissing worden genomen na do invoering van eigen bestuur. En onder zulke voorwaarden verwacht men dat de Boeren de mannen die uit het veld of uit hun balling schap de vrouwen en kinderen die voor zoover ze nog niet bezweken zijn uit de kampen terugkeeren naar de puinhoopen hunner verbrande woningenweidia ge trouwe onderdanen van Koning Eduard zullen worden Er is wel eenige reden om vooreerst maar wat spaar zaam te zijn met de vergunningen om een geweer te mogen bezitten. DUITSCHLAHD. Keizer Wilhelm heelt den 5 te Marienburg in Oost-Pruisen de herstelde Slotkerk inge wijd en bij die gelegenheid eene redevoering gehouden tot de Duitsche Johanniter-ridders en de afgevaardigden dier orde uit andere landen. De Keizer zeide o a. »De oude Marienburg is het uitgangspunt van de be schaving in de landen ten Oosten van de Weichsel ge weest, het zinnebeeld van Duiischlands cultuurtaak in die streken. Nu is dit weder zoo. De Poolsche overmoed wil den Duitschan landaard benauwen en ik ben gedwongen mijn volk op te roepen ter bescherming van zijn nationaal bezit. Hier te Marienburg spreek ik de verwachting uit, dat alle ordebroeders van den Heiligen Johannes gereed zullen staan, wanneer ik hen roep om voor de Duitsche zaak in de bres te springen." Dienzelfden dag heeft het Pruisische Huis van Afgevaardigden de Polen-voordracht, strekkend om een aanzienlijk crediet uit te trekken ter bevordering der Duitsche emigratie, bij tweede lezing goedgekeurd. EHAfGELAJID. Als men de berichten gelooven mag, die door de Engelsche berichtgevers uit Zuid-Afrika aan hunne bladen worden medegedeeld, dan is de vreugde in de beide republieken over de vrede al even groot als in Engeland zelt. De correspondent van de »Central News" schrijft o.a. Onder de Boerengedelegeerden heerscht geen schijn van animositeit meer. Terwjjl de onderhandelingen gaande waren, gedroegen de Boeren zich koel vormelijk, zelfs onvriendelijk, doch onmiddellijk nadat de voorwaarden waren geteekend, kwamen zij los en werden zeer harteljjk. Lord Kitchener stal hnn hart door na een gelukwenseh met hun beslnit, dat hg het beste noemde voor hen zelf en voor het land, te verklaren dat, als hij een der hunnen was geweest, hij trotsch geweest zou zijn over den flinken strjji dien zij hebben gevoerd. Deze verklaring werd lang durig toegejuicht. Generaal Beyers, die het voorzitterschap van de con ferentie had waargenomen, vertolkte de vreugde der aan wezigen nu zij lord Kitchener als vriend konden be groeten. Wij hebben zeide hij, zoolang tegen u gevochten, dat wij ons van uw beteekenis ten volle bewast zjjn. De treinen die de gedelegeerden naar de commando's zonden terugbrengen, vertrokken eerst laat in den nacht. Daar het uiterst koud was, werden gr ote vuren ontstoken en daaromheen verbroederden zich Boeren en Britten. Beiden zongen vaderlandsche liederen. In het Lagerhuis deed minister Balfour het voorstel om 50,000 pond sterling tos te wijzen aan lord Kitchener, die hij hoogeljjk- prees, zeggende dat weinigen in de schit terende rij der Britsche veldheeren met grooter moe eljjk- heden te kampen hadden en dat weinigen die moei ljjk- heden met grooter triomf dan Kitchener verwierf, te boven kwamen. De Ieische leider Dillon kwam met kracht tegen het toestaan der gift in verzet, als tegenstander van dan oorlog en wegens de wijze waarop de veldtocht gevoerd was. William Redmond zeide, dat Kitchener in de geschie denis zon afdalen tot de rol van een man, die tegen vrouwen en kinderen had geoorloogd. Deze opmerking veroorzaakte groote opschudding, zoodat Redmond, dia beproefde voort te spreken, niet meer gehoord kon worden. Voorgesteld werd daarop de beraadslagingen te sluiten, welk voorstel werd aangenomen met 273 tegen 138 stem men. Het Hnis keurde daarop met 389 tegen 44 stemmen de gilt goed. Toen Balfonr opBtond om een motie van dankbetuiging voor te stellen aan de officieren en manschappen, veroor zaakten de Iersche nationalisten opschudding bij wijze van protest tegen de behandeling, die Redmond had ondergaan, maar op aaumaning van den voorzitter hielden zij op, zoodat Balfour zijne redevoering kon voortzetten, waarop de motie met 380 tegen 42 stemmen werd goed gekeurd. Het Hoogerhuis deed hetzelfde. De hoop, dat nu de vrede hersteld is, de begrooting zou worden gewijzigd is niet vervuld geworden. Noch de graanrechten zuilen vervallen, noch de inkomstenbe lasting kan worden verminderd. Het leger in Zuid-Afrika moet ook nu nog onderbonden worden, het herstellen der- verwoeste woningen en gratificaties voor de troepen, zallen den eersten tijd geene vermindering in de uitgaven brengen. De »Standard" meldt, dat een beweging op 't getouw is gezet, die waarschijnlijk leiden zal tot het verzoek aan de Regeering ten gunste eener bijzondere nitnoodiging aan dr. Kayper, om deel te nemen aan de kroningsfeesten. Men meent dat dit een passende erkenning zijn zon van de goede diensten, door de Nederlandsche Regeering be wezen in verband met den vrede, FRANKRIJK. Mr. Lanquest, de Parijsche notaris die zijn medewerking heeft verleend aan de Humberts om de Rente viagère op te richten heeft aan den voor zitter van de Kamer van Notarissen medegedeeld dat hij het tekort in het faillissement van deze instelling voorloopig geraamd op 3.700.000 francs zal dekken. Ilij heeft daartoe dit bod rag gedeeltelijk genomen nit zijn eigen kas hem overigens verstrekt door familieleden en vrieaden ter beschikking van den voorzitter van de Kamer gesteld. In zijn schrijven verklaart mr. Lanquest nadrukkelijk deze daad te doen uit een oogpunt van zuivere menscb-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1