Laatste Berichten. Nederland. Stadsb ericht en. De vrede" in Zuid-Afrika. lieveadheid en ze geenzins een erkenning is van een be> ginsel van eenige verantwoordelijkheid. Hij dringt tevens nogmaals op een onderzoek naar zijn rol in deze aan gelegenheid aan. Ten gevolge van de daad van mr. Lanquest kunnen alle schuldeischers van de Rente viagère voldaan worden ®UIB-AFBMLA- Uit Pretoria wordt van den 2 gemeld De Boeren te Vereeniging erkenden verslagen te zijn in een motie die werd toegevoegd aan de machtiging voor de gedelegeerden om het doenment der overgave te teekenen. Die motie verklaarde, dat zij er slechts in toestemden afstand te doen van de onafhankelijkheidomdat de Engelsche regeering beslist weigerde te onderhandelen doch haar voorwaarden wilde voorschrijven omdat hun eigen aantal voortdurend vermindert; omdat zij in de onmogelijkheid waren anders ooit hunne krijgsgevangenen terug te krijgen en eindelijk om het voortbestaan van hun ras te verzekeren. In de Kaapkolonie wordt nog gevochten. De laatste verlieslijst maakt melding van een gevechtwaarbij de Engelschen twee dooden en 4 gewonden kregen. Fouché heeft zich overgegeven. Botha, De la Rey en andere Boerenleiders zouden voornemens zijn binnenkort naar Europa te komen om gelden bijeen te brengen voor noodlijdende burgers. PARIJS, 6 Uuni. De »Temps" verneemt uit Londen dat het gerucht veld wint dat niet alle clausuleu van de overeenkomst met de Boerenleiders bekend zijn gemaakt. Enkele verplichtingen welke Engeland tegenover hen op zich heeft genomen, zijn geheim gehouden. De heer Labonchère zal Maandag den eersten lord der schatkist, minister Balfour, daarnaar vragen. LONDEN, 6 Juni. Lord Kitchener seint uit Pretoria De oommissarissen van verschillende districten melden dat gisteren 1154 man de wapens hebben nedérgelegd. De commissarissen spraken later de Boeren toe, die drie hartelijke cheers gaven voor den KoDing. Er bestaat de beste verstandhouding, nergens kwam een kink in den kabel. PRETORIA, 5 Juni. Toen Ohristiaan de Wet Woens dag uit Pretoria te Vredefort aankwam, bracht hij een bezoek aan het concentratiekamp en spoorde hjj de bur gers aan Groot-Brilannië te doen zien welke goede kolo nisten de Boeren kunnen zijn. Be Fransche Hamer. PARIJS, 6 Juni. De Kamer koos met 326 stemmen tegen 203 den heer Bourgeois definitief tot haar voorzitter. Nieuwe uitbarsting. Volgens een bericht uit Valparaiso heeft in Argen- tjjnsch Chaeo eene uitbarsting plaats gehad van een tot de Cordilleras behoorenden vulkaan, waarbij twee dorpen vernield en 75 menschen omgekomen zijn. Intusschen duurde volgens de laatste berichten de uitbarsting voort. Storm. In het Zuiden van Engeland richtte een zware storm groote schade aan. Te Dover is de helft der tenten van het vrijwilligers-kamp weggewaaid, zoodot de n annen buiten in de gietenden regen moesten kampeeren. In de omstreken van Parijs woedde eveueens een storm die voor millioen francs schade deed aan de wijn garden. Hofberichten. Bij de aankomst te Wesel van den extra-trein, waar mede de Koninginnen aanstaanden Dinsdag naar Schaum- burg reizen, zal de Duitsche Keizer Hare Majesteiten aldaar begroeten. De Hof-arts L. Pot, te Apeldoorn, die met H. M. de Koningin de reis naar Schaumbnrg zal maken en aldaar enkele dagen verblijven, zal daarna zijn praktijk te Apel doorn weder hervatten en op onbepaalde tijden H. M. in het buitenland bezoeken. Dr. A. Huyper en de Vrede. Volgens de »Daily News" is oorspronkelijk de vrede te danken aan een kwaker, P. W. Fox, die in 't najaar van 1901 een reisje naar Nederland deed, voornamelijk als particulier, maar met een plan voor eene schikking met de Boeren in overleg met het »Genootsehap der Vrienden", d. i, de kwakers in Engeland ontworpen. Hij verkreeg zonder moeite toegang tot het hoofd van 't Nederlandsche Kabinet, wien hij bet denkbeeld opperde van als bemiddelaar op te treden. De heer Knyper be loofde de zaak te overwegen en in zijn land teruggekeerd deelde de kwaker de ministers Salisbury en Chamberlain een en ander meê. De wijze waarop door hen het denk beeld ontvangon werd was gunstig genoeg om den heer Kuyper te nopen tot het zenden van de bekende nota, welke later met het antwoord aan Botha werd toe gezonden. - Si'hagcn. Het gemeentewerk werd deze week als volgt aanbesteed, timmerwerk, begrooting f 850,72, J. Keesman 1 678 metselwerk, begr roting f 197,94, S. Overtoom voor f 205 schilderwerk, begrooting f 305,98, J. Streek voor f 296; smidswerk, begrooting f 137, H. Blok f 115; straatwerk, D. Visser voor 12 ct per. M2. rij- trottoir- en walbestratingzand, C. Kuit te Zijpe voor f 1.65 M3. Met een twintigtal kinderen zal de heer Th. Roep, albier in de maand Juli een uitstapje maken naar 't Gooi. Vanwege het leger werden den 6 alhier opgelaten 60 postduiven voor den Helder den 4 werden er te H. Hugo- waard opgelaten voor de stelling Amsterdam en de vorige week van mt de Noordzee voor den luitenant-kolonel plaatselijk commandant te Den Helder. Per minuut legde de laatste duiven 1340 M. af. Ze waten 2 uur ver in zee opgelaten. St. I'aukras. De heer G. Kempers, hoofd der openbare school in deze gemeente komt voor onder no. 3 op de voordracht ter benoeming tot hoofd der openbare School te Watergraafsmeer. Heer-Hugo waard. Zooals geregeld om de 3 jaar weid ook nu den 4, bijwijze van schoolfeest door de kin deren uit de hoogste klassen een uitstapje gemaakt naar Amsterdam, naar den Dierentuin. Van de scholen no. 1, 2, 3 en 4 gingen respectievelijk 33, 45, 28 en 28 leer lingen mee, terwijl nog verscheidene onderen van de ge legenheid gebruik maakten. Begunstigd door '1 schoonste weder begon de reis met een ritje naar Alkmaar, waar de stoomboot reeds klaar lag. Ofschoon enkelen op 't laatst wel een beetje onge duldig begonnen te worden, was het tochtje over het Alkmaardermeer en de Zaan in alle opzichten pleizierig. Zoo nu en dan werd brood, koek en melk rondgedeeld om de jongelui te prepareeren op het volgende en voor naamste deel van den dag, het bezoek aan Artis. Na eene wandeling door de stad, die wegens de hitte natuurlijk niet meevielkwam de stoet om een uur ol 11 in deu dierentuin aan, waar hij zich oploste in eenige groepen, die onder leiding der onderwjjzers ieder hun eigen weg namen. Omstreeks 5 nar keerde men naar de boot terug, die nu haar weg nam over Pnrmerend. De terugreis had plaats onder minder gunstige omstandigheden, daar het weer onder de bedrijven bepaald slecht was geworden. Hier is een woord van dank aan de firma Govers en Gootjes op zijn plaats voor de uitstekende inrichting der boot. Barslngerhorn. Te K o 1 h o r n werd deze ge- heele week, dag aan dag veel ansjovis gevangen. Aan de zonterijen is het nu weer overdruk een groot aantal vrouwen zijn dagelijks behulpzaam aan 't uit de netten pluizen. Volgens door de reederjj ontvangen bericht is het Nederl. schip »Zwijger", kapitein Bronwer, welk schip men vreesde tijdens de vreeselijke uitbarsting op Marti- n que te zijn vergaan, 10 Mei behouden van St. Pierre te Trini'é aangekomen. Amsterdam. Nu in den laatsten tijd de vleesch- p>'ijzen zoo zeer gestegen zijn, trachten de slagers uit het buitenland goedkoop vleesch te krijgen. De slager Prins, op de Keizersgracht, heeft eene proef genomen met FraDschu ossen. Den 5 werden door hem negen beesten in ontvangst genomen, welke hij in com missie voor hem en eenige andere vleeschhouwers bier ter stede gekocht heeft. De Fransche runderen werden in het Abattoir geslacht. De vleeschhouwors zijn zeer benieuwd of dit in den smaak hunner klanten zal vallen. (N. v. d. D On weder. Den 5 woedde boven Garderen, gemeente Barneveld, een hevig onweder gepaard met een windhoos. Behalve een groot aantal boomen, die als riet afknapten, zijn een boerenwoning en ean schaapshok totaal ingewaaid. Voor zoover bekend, zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Te Hoek van Holland is tijdens een hevig on weer het houten kerkgebouw door den bliksem getroffen. Behalve do dakbedekking, die er werd afgeslagen, is ook het houtwerk beschadigd gelukkig is er geeu brand door ontstaan. Als een zondering verschjjnsel wordt van daar ook gemeld, dat de regen, te dier gelegenheid daar gevallen, bezwangerd was met zwavel en ascb, en som mige plassen water door asch overdekt waren. Bond Kader- en Oud Kaderleden Schutterijen, Noord Holland. Den 1 werd alhier in »de Nieuwe Doelen" eene vergadering gehouden door het bestuur van den Bond van Kader- en Oud-Kaderleden der d.d. Schutterijen in Noord-Holland. Op deze vergadering waien vertegenwoordigdAm sterdam, Alirmaar, Hooru en Zaandam. O. m. werd bepaalddat dit jaar een schietwedstrijd zal worden gehouden te Hoorn op Zondag 6 Juli a.s., bestaande in 1, Korpswedstrijden met geweer M 71 2. personeele wedstrijd met geweer M 71 3. vrije baanwedstrijd met geweer M 71, alles op 150 Meter; 4. personeele en vrije baanwedstrijd met geweer M. 95 voor buitengewone leden op 200 Meter. Buitengewone leden zijn zijdie niet bij de Schutterij in een graad hebben gediend en zich toch bij den Bond hebben aangosloten 5. korps wedstrijd cylinders6. vrije baan cylinders. Voor dezen wedstrijd worden uitgeloofd: verguld zil veren zilveren en bronzen medailles, benevens eene fraaie collectie kunstvoorwerpen. Koninklijke Militaire Academie. Geslaagd voor het overgangs-examen van het 2e naar het 3e studiejaar de cadet O. JU. Slmon Thomas. Cadettenschool. Voor het aanstaand toelatingsexamen tot de cadet tenschool hebben zich aangemeld 148 adspiranten waar van 51 tevens examen zullen afleggen voor Willemsoord. Het aantal opengestelde plaatsen is 35 voor h. t. 1. en 25 in Oost-Indië. Het schriftelijk examen zal 4 en 5 Juli worden afgenomen te 's-Gravenhage, Arnhem en Breda. Fierste hulp bij ongelukken. Den 5 hield de Vereeniging E. H. B. O. alhier wederom hare halfjaarlij ksche leden vergadering. JEloe wel het nut eener dergeljjke vereeniging van algemee'ne bekend heid is, telt de Alkmaarsche vereeniging nog slechts weinig leden. Toch bleek meermalen, hoe, vooral kleine plaatsen in den omtrek, de aanwezigheid van een lid der vereeniging van nut kan zijn. Mocht dan ook dit jaar weder een cursus in het verleenen van eerste hulp wor den gehouden dat dan velen uit Alkmaar niet alleen doch ook uit den omtrek, zich aanmelden. Ook hier geldt de lenze: »Wie spoedig helpt, helpt dubbel." Opsporing verzocht. De Commissaris van Politie alhier, verzoekt op sporing van Jan Nijman, oud 23 jaar, grondwerker, laatst wonende te Oastricum. Hij wordt verdacht van verduistering van een heeren rijwiel, merk Crescent, model 1896, dat hij den 11 Mei j.l. bij een rijwielhandelaar hier ter stede heeft gehuurd en tot heden niet terugbezorgde. Bedelaars. De 50-jarige P. W., die in Maart ten nadeele van een winkelier hier ter stede, een paar heeren bottines wegnam en dezer dagen uit de gevangenis werd ont slagen, is in den voormiddag van den 4 door de politie aangehouden wegens bedelarij en wederom naar het Huis van Arrest overgebracht. A. Govaert. C. M. v. Weber. I. Ivanovici. August Conradi. Door het Stedelijk Muziekcorps zuilen op Zondag, den 8 Juni, des avonds ten 8"/a nre, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Marche Russe"y, Louis Ganne. 2. »Kriegersfest" ouvertureKling. 3. a. sintermezzo", aus der suite *L Arlésienne"George Bizet. b. Fantasie-polka »Die Nachtegall" fiir kleine Flöte, solo Ed. Mollenhauer 4. Mosaïque sur des motifs de l'opéra »La Mascotte"E. Andran. 5. »Lc- Conquérant", ouverture de concours 6. Fautaisie op motieven uit de opera »Obéron" 7. »L:ispinul" Valse-Roumaine 8. »Musikalische Reise durch Europa", Potpourri Koop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Mei 1902. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Juni 9192 mannen en 9669 vrouwen, te zamen 18861 personen. Geboren werden: 24 jongens en 29 meisjes, samen 53 kinderen, dat is 33.7 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werd ingeschreven geene. In deze maand overleden 11 mannen en 12 vrouwen, samen 23 personen, dat is 14.6 per 1000 per jaar. Besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven, werden niet geconstateerd. Ook zijn geen personen aan besmettelijke ziekten over leden. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 14.6 was, bedroeg voor Rotterdam 14.6, 's-Gravenhage 17.5, Amsterdam 17.9, Utrecht 16.9, Groningen 18.7, Antwerpen 14.8, Parijs 21.1, Londen 17.0, Weenen 22.7, München 22.4, Ham burg 14.1, Keulen 18.7 Bern onbek., Christiania 14.3, Moskou 32.4, Brussel 16.6, Berlijn 15.6, Peters urg26.3, Dublin 25.0 en Ediuburg 18.4. Bekroningen. Op de Internationale Hondententoonstelling van de Koninklijke Jacht vereeniging »Nimrod", welke gehouden wordt te Utrecht op den 6, 7 en 8, behaalde de tekkel- teef „Hansa", eigenaar de heer Jb. Brands, na eene zeer moeielijke concurrentiezelfs tegen drie bonden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden twee eerste en een tweeden prijsmet nog een specialen prijs voor de beste teef. De heer J. F. v.- d. Oord, alhier behaalde op ge noemde tentoonstelling met »Ohampion Isar von Lin- denhof' wederom den eersten en specialen prijs, onder keurmeesterschap van den heer J. Deppeler, Bern (Zwit serland). Benoeming onderwijzer. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. jongens scholen alhier de heer J. van Leeuwen, te Akersloot. Hypotheekbewaarder. Benoemd tot hypotheekbewaarder alhier de heer G. D. L. Graafland, ontvanger van registratie te Schiedam. Noorderbank. In de op 4 Jnni gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Naamlooze Vennoot schap »Noorder Bank alhier, werden de Balans en Winst en Verliesrekening over 1901 het 7e boekjaar goedgekeurd. Het bedrjjf omwikkelde zich gedurende het algeloopen jaar weer gaandeweg, ofschooon de winsten, tengevolge van den lageren rentestandaard, ongeveer gelijk bleven aan die van het voorgaande jaar. De credieten in Rekening-Courant en op accept toonen een cyfer van f 920661,33 - 485044,99 - 92695,991/! De Deposito's De Credit-Saldi in Rekening-Courant De winsten bedroegen inclusief het saldo van Ao. Po. ad f 1,78% 24742.20 Op voorstel der Directie werd besloten: a. Aan aandeelhouders uit te keeren 7 °/0 over hunne stortingen. b. Op reserve bij te boeken f 4001,54V,, waardoor dit fonds tot f 20026,32V2 stijgt. c. Voor afschrijving van gebouwen te bestemmen f 500. De aftredende Commissaris, de heer W. F. A. Kaag, werd als zoodanig herkozen. Herplaatsing wegens misstelling. Bas Schwarze Ubel-<iuartett. The Black Troubadours zullen op hunne tournée door Nederland ook Alkmaar bezoeken, en wel op Woens dag 11 Juni a.s. Zij stellen zich voor op dien datum een concert te geven in de Harmonie", des namiddags ten 2 nre. Het oordeel van eeuige groote bladen over deze uitvoeringen laten wij hieronder volgen Handelsblad, 3 Jnni. Gisteravond gaven vier zangers met zwarte gelaatskleur en hagelwitte dassen, boorden en vesten eene uitvoering waar zij komische en ernstige qnartetten en enkele soli voordroegen. Met lachend gelaat en een bewegelijke mimiek en goed ensemble werden de komische nummers gezongen. Zij hadden bij het talrijke publiek een groot lachsucces. De diepe bas met zijn mooie senoro stem trok voort durend de aandacht. Het Nieuws van den Dag, 4 Juni. In »Odéon" gaf gisteravond »Das Sehwarze Ubel Qnartett" voor een goed bezette zaal een concert. De wijze waarop de vier zwarte gerokte heeren met hnnne spierwitte vesten, dasssn, boorden en handschoenen, de verschillende qnartetten voordroegen, was zeer aardig. Meermalen barstte het publiek in lachen uit. Zij gaven zoowel ernstige als komische nummers ten beste. Vooral de laut3te schenen zeer in den smaak te vallen. Niet alleen waren deze zoo aardig om den zang, maar het aardige werd bijgedragen door hunne lachende gezichten. Zij hadden dan ook groot succes. De bas met zijn diep stemgeluid en de heldere tenor niet het minst. Beiden werden drie maal teruggeroepen. Itcctlflcatle. In het raadsverslag voorkomende in ons vorig num- mnr staat onder »rondvraag", dat de heer Boelmans ter Spil! gezegd zou hebben, dat de brugwachter over de brug bij de Zlverstraat meer drukte ver wacht dan bepaald noodig is. Dit verwacht moet natuuilijk zijn aakt.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2