Op de Waterhoeve, No. 70. Honderd en vierde jaargang. 1902. V RIJ D A G Onderwijzeres Buitenland. 13 JUNI. Inrichtingenwelke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. FESUH-iLEiTON. W. II eimburg. Vertaling van HERMINA. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt »insd»g-, «onder d ft g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80) franco door het iele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 ets. 01 Telefoonnummer 3. Prfjg der gewone advertentlën Per regel f ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Aan de Tweede Gemeenteschool te Alkmaar (hoofd de heer C. J. REIZIGER) wordt gevraagd eene bevoegd tot het geven van onderwijs in de vakken en k. De jaarwedde bedraagt 1 725, die na 5, 10, 15 ea 2U dienstjaren, achtereenvolgend in de gemeente doorgebracht, telkens met f 50 kan worden verhoogd. Het bezit of het verkrijgen der hoofdakte geeft aan spraak op eene verhooging met f 100. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 15 Juni a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bjjlagen van W. PRINS en D. OLIJ alhier, om vergunning tot het oprichten van een sigarenfabriek, in het perceel aan het Fnidsen wijk C, No. 92, en dat op Dinsdag 24 Juni 1902, des voormiddags te e 1 f uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Juni 1902. C. D. DONATH Secretaris »Onder de hervormingen, die wjj dank der meerderheid ons door het algemeen stemrecht gegeven, zullen knnnen ondernemen, behoort in de eerste plaats die, om in het fiscale stelsel meer billijkheid te brengen en in overeen stemming met den democratischen geest vooral te zorgen voor de vervanging van enkele verouderde belastingen door een algemeene belasting op het inkomen, waardoor ieder naar zijn draagkracht wordt belast en de bewoners van de eilanden en van het platte land worden ontlast. »De bevolking verwacht de vermindering van den mili tairen diensttijd op twee jaren. Aan den Senaat is reeds een wetsontwerp toegezonden om aan die verwachting te gemoet te komen. Wij zullen de spoedige behandeling daarvan vragen, en de Regeering zal de vermindering van den diensttjjd ondersteunen. Voorts zullen wjj zinnen op maatregelen die, zonder het beginsel van den individueelon eigendom aan te randen, meer waarborgen zullen geven aan den arbeider, meer recht aan de arbeidende klassen, meer welvaart aan de onterfden. Wij mogen niet vergeten dat het onze dageirjksehe plicht is aan allen den geest van republikeinsche aaneen sluiting en vaa wereldlijke vrijheid der Regeering te doen KHir©EIjA.liD. Met de meeste beslistheid weerspreekt Renter's agentschap de door de Boeren-gedelegeerden verspreide meening, dat behalve de gepubliceerde voor waarden van overgave, er nog enkele anderen zouden zjjn gemaakt, die voor de Boeren gunstig zouden zijn en om die reden door de Regeering tot na de Kronings feesten achtergehouden zouden worden. Het is inderdaad meer dan waarschijnlijk dat ook deze verwachting onge grond is geweest en de Boeren niets meer hebben kunnen krijgen dan officieel door de Regeering bekend is gemaakt. In het Lagerhuis werden den 10 na langdurige debatten de paragraaf van do financieele wet, betredende de invotring der graanrechten aangenomen met 279 tegen 193 stemmen. FRAKKRKJK. In de kamerzitting van den 10 hield de president Bourgeois een korte toespraak waarin hij o.a. zeide »Het gaat thans om de handhaving en de ontwikkeling der Republikeinsche instellingen. De natie verwacht van de Republiek de organisatie der democratie, gegrond op ware broederschap en billijkheid. De natie wil den vrede in het binnenland." Hierna volgde de nieuwbenoemde minister-president, die het programma van het pas opgetreden kabinet uit eenzette. Hij zeide onder meer »De buitenlandsche staatkunde zal het bestaande ver bond handhaven, waarvan Frankrijk en Rusland gelijkelijk de weldoende werking ondervinden, en waarin de open bare meening een krachtigon waarborg ziet voor heteven- wicht in de wereld. Wij zullen de vriendschapsbetrek kingen handhaven, die vrijwillig zijn gesloten of hernieuwd en die door de gemeenschappelijke afkomst en door de nabuurschap worden bevorderd". De heer Combes werd luide toegejuicht. ITAIjIE. Den 9 heeft de Paus in het consistorie een toespraak gehouden. Hij dankte God dat deze zijn leven had gespaard om hem het jubeljaar te doen be leven. Hij achtte zich gelukkigdat zooveel pelgrims hem komen bezoekenen betreurt het optreden van de vijanden des geloofs die het Christendom in Italië en in het bijzonder in Rome pogen tegen te werken, door de ketterijhet protestantisme en de pornografie te be vorderen en te verspreiden in geschriften, redevoeringen en tooneelstukken. aUIU-AFRIKA. Volgens de telegrammen gaat de inlevering van wapens geregeld en rustig voort. De reeds gemelde groote daukzeggingsdienst te Pretoria had plaats op het kerkplein, dat door 5i>00 man afgezet was. In de open ruimte waren voor autoriteiten en aanzien lijken platforms opgesteld bekleed met rood laken en versierd met palmen en varens. Een dichte menigte vulde verder het plein en zag uit de vensters der huizen in den omtrek toe. Om 10 uur trad lord Kitchener naar voren op het voor hem en den aartsbisschop van Kaapstad met hun staf gereserveerde platform en reikte hij de onderschei dingen uit door den Koning aan officieren soldaten en verpleegsters verleend. Burgers en militairen Boeren en Engelschen juichten de gelukkigen geestdriftig toe Daarop volgde de godsdienstige plechtigheid en het geheel werd besloten met drie hoera's voor den Koning en voor Kitchener. Achter de soldaten Btonden vele Boe ren die de hoeden afnamen toen het Britsche volkslied werd gezongen. Q1 Door Schalk Burger en Louis Botha is den al Mei uit Vereeniging, namens de burgerlijke en militaire leiders des volks het volgend stuk tot de burgers ge richt Burgers en Medebroeders Wij gevoelen ons gedrongen een woord van dank en afscheid tot u te richten nu onze strjjd eindigt. Het is onze plicht u er van te verwittigen, dat thans vrede is gesloten op de wijze en op de voorwaarden neergelegd in de overeenkomst die door de beide Regee ringen zal worden geteekend en op de gronden opge nomen in het besluit van dezen dag aangenomen door de burger-vergadering te Vereeniging. Wij danken u hartelijk voor uw heldenmoed, voor uwe bereidwilligheid om zooveel ten offer te brengen van wat u lief en dierbaar was, voor uwe gehoorzaam heid en voor uwe getrouwe plichtsbetrachting al het welk strekt tot eer en roem van het Afrikaander volk. Wij raden u in dezen vrede te berusten, u kalm en vreedzaam te gedragen en de nieuwe Regeering te ge hoorzamen en te eerbiedigen. Verder verwittigen wij n, dat een Hoofd-Commissie is benoemd door de vertegenwoordigers der beide Staten, met het doel om geld te verkrijgen en middelen, om zooveel mogelijk te voordien in de behoeften der weduwen en weezen, wier mannen en vaders hun leven hebben geofferd in den strijd voor vrijheid en recht en wier her innering altijd in onze geschiedenis levend zal blijven. Wij willen hier ook ons hartelijk medegevoel uitspreken met hen die treuren, en bidden, dat God hun kracht moge geven om hnn kruis te dragen. Wij willen ook een woord van lof en prijs spreken voor onze vrouwen en kinderen, die zoo heldhaftig het bitterste lijden hebben gedragen. En na is er dan vrede, hoewel niet zulk een vrede als wij verlangd hadden. Maar laat ons berusten in waartoe God ons geleid heeft. Met een zuiver geweten kunnen wij verklaren, dat ge durende twee-en-een half jaar ons volk eenen strjjd heeft gevoerd op een wijze, Dagenoeg zonder voorbeeld in de geschiedenis. Laat ons nu elkanders hadden vatten Want een an dere groote strijd ligt voor ons, een voor den geestelijken en maatschappelijken voorspoed, voor de welvaart van ons volk. Alle gevoelens van bitterheid ter zijde stellend, moeten wij derhalve leeron te vergeten en te vergeven, opdat de diepe wonden, in dezen oorlogen geslagen, mogen geheeld worden. Prentbriefkaarten. Het aantal prentbriefkaarten gedurende 1901 van Zwitserland uit aan de markt gebracht, bedraagt 60,800,000. DOOR 77) Peinzend tuurt zjj naar de vensters, die nauwelijks meer van den wand zijn te onderscheiden. Haar geheele leven laat zij de revne passeeren tot op dit uur, toen Robert haar nog eens verweet, dat ze haar gelnk heeft verspeeld. Ja, dat heeft ze een groot gelnk, omdat ze een dom, onervaren kind is geweest. Ze wist niet, dat het gelnk er zoo stil, zoo eenvoudig kon uitzien, ze bad 't zich veel schitterender voorgesteld, met tintelende oogen en een overmoedigen lach. Hoe en wanneer zij er anders over heeft leeren denken, weet zjj zijzelve niet; onmerkbaar is dat gevoel haar hart binnengeslopen en verbreidt hier nu warmte en licht, wonderlijk heerlijk en tocb soms zoo pijnlp en droevig tegelijk. Hij heeft niets gedaan, wat hare bowondering heeft moeten gaande maken, zooals 't in de romans wordt be schreven geen heldendaad op stoffelijk of geesteljjk gebied bjj heeft geen mensch gered met gevaar van zijn eigen leven, geen uitvinding gedaan, die degeheele wereld met verbazing vervult. Eenvoudig als altjjd had hij zijn plicht gedaan, het landgoed bestaard, voor zijn onder- hoorigen gezorgd, en was in zijn eigen huis een zacht meester, een liefderijk zoon, een trouw zorgend broeder geweest, zóo weinig eischend voor zichzelf en met zooveel tact en kiesch gevoel voor anderen, dat zij hem dagelijks meer en meer leerde bewonderen en al haar denken en doen slechts één zwijgende bede om vergiffenis was Maar dit had hij zeker nooit gemerkt en nu was 't te laat Te laat sedert een paar dagen 1 Tot dien tijd toe was de hoop haar altijd nog bijgebleven, maar nu had ook deze haar verlaten en was vervangen door de som bere berusting met haar telkens weerkeerend gezegde Ja, er helpt nu toch niets aan, buig je hoofd en ga stil voorwaarts de zon brandt je niet en de winterkou deert je niet, 't is herfst, eeuwig herfst op den weg, dien wij samengaan Eerst nog een tijdlang aan de zijde van tante Baldanf, van deonde, ten grave nijgen ie vrouw, in de nieuwe villa ginds en dén, als zij er niet meer is een rnstigen ouden dag, door de dankbare overledene haar verschaft, misschien wel in hetzelfde hnis, dat zij met haar bewoonde Robert heeft gelijk alles heeft zich boven verwachting goed met haar geschikt, vader en moeder kannen rustig slapen 't is toch beter met haar afgeloopen dan als papa haar een plaats in een of ander gesticht had bezorgd Manrits zal altijd wel goed en vriendelijk voor de ver pleegster van zijn moeder blijven, altijd d&araan twijfelt ze niet. Hij zal zijn kinderen leeren haar eerbiedig te behandelen en zij zal een liefderijke tante worden Als Manrit's vrouw ziek is, zal ze baar komen oppassen, en als de kinderen ziek zjjn, ook I Ze zal dat wezenlijk heel graag doen een vijfde rad" kan ze niet worden. D&t nooit 1 Ze zal altijd haar best doen om al hare bekenden van nut en dienst te zijn 1 Maar hoe komt 't dan, dat ze moeite heeft om haar tranen te weerhouden Dat ze op eens in zoo'n luid en heftig snikken uitbarst, als ze in lang niet gedaan heeft En daardoor hoort ze niet, dat er iemand door de gang loopt, dat de hond zacht begint te grommen en dat een stem vraagt: »Zit ge hier in het donker?' De deur wordt gesloten en een lange gestalte blijtt roerloos daarvoor staan en hoort het krampaentig schreien nn komt hij naderbij en staat naast de sofa. »Eva?" Zij springt op. Schrik niet, Eva ik ben 't MaurMs. Ik beD jnist thuisgekomen en zocht moeder en jon Nn liegt hij schandelijk, daar hij al gehoord heeft, dat Ma dame met het kind naar Charlottenbof en dat Eva hier is. Tante Baldanf is met het rijtuig naar Oharlottenhof', brengt Eva stamelend nit, »en ik dacht dat gij morgen pas Neam mij niet kwalijk, ik ik ze lacht min of meer gedwongen »ik voelde mij zoo alleen en was wat sentimenteel gestemd ik dacht aan den tijd, toen papa en mama nog leefden Ze heeft blijkbaar plan om de deur uit te snellen. »Waar gaat ge heen, Eva »Ik Ge zult wel honger hebben na je reis vO. volstrekt nietGij denkt maar altijd aan mijn eet lust als ge mij ziet,'' laat hjj er half verwijtend, half schertsend op volgen. >Ben ik dan niet waard dat ge ook eens op iets anders van mij let Vergeet ge dan geheel dat iemand, die meestal prozaïsche dingen aan het hoofd heeftbehalve een maag ook een hart heeft Blijf asje blieft even hier ik heb g e e n honger, zeg ik je ik zat zelfs vandaag nog geen drie unr geleden, aan een ruim voorziene tafel, waarop noch de kerstkarpors, noch de gewone kalkoen ontbraken. Of ik iets gegeten heb weet ik eigenljjk nietomdat ik mij maar haastte om weg te komen. De houtvestersfamilie op de Rolandshoogte was dan ook in ééne verbazingtoen ik op eens opsprong en afscheid nam. We hadden afgesproken, dat ze eerst mij den tweeden kerstdag weer naar het station zonden brengen. Hun hnis was ingesneeuwd en nu vonden de goede menschen 't een heel pretje onverwachts een gast te krijgen; die paar dagen waren hen als omgevlogen, zeiden ze. Maar mij schenen ze eeuwigheden toe in die lage kamer met het uitzicht op het besneeuwde bosch waaruit het hongerige wild kwam aanloopen om gevoederd te worden. Maar denken, overleggen tot mijzelf in— koeren, dat kon ik Eva, en dat heb ik dan ook godaan En toen ben ik tot het besluit gekomen een eind aan dat eeuwig weifi len te maken, dat mijne stemming en mijn humeur totaal dreigt te bederven. Ondanks sneeuw en ijzel ben ik drie uur den berg af en bierheen geloopen ik kon 't niet langer uithouden. Zjj staan daar in de duisternis bij elkaar. Hij houdt hare handen vast, die jjskond zjjn en beven. Een soort

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1