Honderd en vierde jaargang. 1902 ZONDAG Gastvrijheid in de taal. 15 JUNI. Buitenland. Nederland. No. 71. Eerste blad. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor ALKMAAKf 0,80franco door het )ele rjjk f 1, 3 Nummers f ©,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. De voorzitter van de Maatschappij der Naderlandscln Letterkunde herinnerde in de algemaene vergadering van Woensdag 1.1. aan vroegere tijdperken waarin krachtig gestreden werd tegen het gebruik van vreemde of bast aardwoorden. De telheid waarmee vroeger meermalen voor de zuiverheid onzer taal werd geijverd is inder daad heel wat bekoeld en de spreker had daar vrede mee. Wel achtte ook hij het plicht zooveel mogelijk de zuiverheid in onze taal te bewaren, maar een zoo vijan dige stemming tegen vreemde indringers als vroegere Nederlanders tot de nationale deugden rekenden vond bij hem geen aanbeveling. Hij pleitte voor gastvrijheid, als het vreemde woord of het woord van vreemde af komst bij beschaafde landgenooten een goede ontvangst had gevonden, en zich niet altijd een zuiver Nederlandsch woord opdeed dat geheel hetzelfde denkbeeld uitdrukt, of dezelfde zaak aanduidt. Er is inderdaad een belachelijk gebruik van vreemde woordendat niemand zal willen verdedigen. Er is althans moeilijk een goede reden op te geven, waarom de «koffiehuizen" langzamerhand voor »café's" moeten wijken, of waarom de «kleermakers'', de «kappers" en «banket bakkers" het veld moeten ruimen voor «tailleurs", «coif feurs" en «eonfisenrs". Maar aan den anderen kant zal men wijs doen met den strjjd voor «regenschermen" en «zonneschermen" maar op te geven. Er is niets aan te doen, men gaat nit met een «paraplu", een «parasol" of een «en-tout-eas". Wij gaan naar het «station", zien de «locomotief" en den «tender", terwijl de «chef" op het «perron" wandelt, stappen over de «rails", als er geen «tunnel" is, nemen plaats in een «coupé" en toonen aan den «conducteur" ons «retour-biljet". Wij hebben «gene raals" en «kolonels", «kapiteins" en «luitenants", ser geants" en «corporaals en als we naar de «parade" gaan kijken, denkt niemand er aan van een «wapen schouwing" te spreken. Evenzoo spreken we van een «legaat", een «testament" en een «hypotheek", en storen ons niet aan de pogingen van den wetgever om ons aan «uiterste wilsbeschikkingen" en «onderzettingen" te ge wennen. Naast de «ontvangers" nemen de «inspecteurs" en de «controleur" zonder eenige verontschuldiging plaats, en voelen zieh hier te lande even goed thuis als de «advokaten", de «procureurs", de «ingenieurs", de «secre tarissen", de «referendarissen", en de «commiezen" Al heeft de Tweede Kamer een «voorzitter", de recht bank heeft een «president". Niemand denkt er meer aan deze woorden te vervangen door andere van zniver Neder landsche afkomst. De schrjjftaal is altijd iets deftiger dm de spreektaal en het is alsof het gebruik van zuiver Nederlmdsche woorden in plaats van de vreemde of bastaardvormen waaraan wij in het dagelijksch leven gewoon zijn ge raakt, deftiger, minder natuurlijk en ongedwongen soms ook gemaakt klinkt. Zoo gewagen wij schriftelijk wel van «rouwbeklag", maar mondeling blijven wij «con doleeren", zoo goed als «feliciteeren", wanneer er «receptie' wordt gehouden ofschoon velen op hun »visite"-kaartjes de letters p. f., p. c. of p. r. vervangen door m. g. m. r. of m. d. «Schouwburg" klinkt te deftig en we gaan naar de «komedie", ook al wordt er «tragedie' gegeven. «Rijwiel" past zeer wel naast «rijpaard", en «wielrgden" naast «paardrijden", en in reglementen van den Wielrijdersbond worden deze zuiver Nederlandsch e woorden wel gebruikt, maar men spreekt Van de «fiets' en van «fietsen". Men schrijft «wandelhoofd" te Scbe veningen maar men spreekt van de «pier" evenals van het «Knrhans". Was de spraakmakende gemeente in vroeger tijd eerder gereed met een Nederlandsch woord dan thans Of worden wij in dezen coamopolitischen tijd te snel met vreemde zaken en gewoonten en te gelijk met de vreemde namen overstroomdom met onze eigen namen tijdig gereed te zijn, voordat de vreemde namen in het dage lijksch leven zijn opgenomen Wij hebben nit vroegoren tijd nog het woord «verrekijker" naast «telescoop", maar wie denkt er aan, «telegraaf" of «telephoon" door «verre schrijver" of «verrespreker'' te vervangen? Toch hebben de Duitschers ook «Fernschreiber" en «Fernsprecher' en naast «Automobiel" ook «Selbstfahrer", al gebruiken zij de woorden in het dagelijksch leven minder. Ook onze Vlaamsche broeders gevoelen meer voor zniver Nederlandsche woorden, maar purisme op het gebied van de taal vindt in Noord-Nederland geen bijval. Op het gebied van de «sport" is de invoer zoo over weldigend geweest, dat er aan het keeren of wijzigen van de vreemde woorden niet te denken viel. De uitkomst is dan ook van dien aard, dat een verslag van een wedstrij J of «match" op het «tennis"- of »foodbaü"-terrein voor een oningewijde volkomen onverstaanbaar is. Veel verleert hij er trouwens niet aan. juist omdat hij een oningewijde is, en het spel evenmin zou bsgrgpen of kunnen waardeeren al verstond hij de woorden, We zijn reeds zoover gekomon, dat er onder ons ge ijverd wordt voor een nationale kleedjj voor de vreemde en bastaardwoorden. We zouden ze ook moeten spellen als Nederlandsche woorden. Zullen wij moeten schrjjven «aktriese", «sukses", «fiezika", «xielo", «mielietèren, «speekulaatsie" Wij durven het niet aan. Wij zijn te bang voor «bnro", «bordo", «zwarree", «odekolonje", «boerzjwèi", «brosjure", «koepee" etc. 't Is niet nit minach ting dat we aan de vreemde afkomst van die woor len zou den willen berinneren, maar het komt ons voor, dat men den lezer voor een goede uitspraak en een goed begrip geen dienst doet met ze in een Nederlandsch kleed te steken tegen 124 stommen, en da geheel motie daarna bij accla matie goedgekeurd Het nieuwe ministerie baschikt das over een krachtige meerderheid. a&UID-AFRIRA. De inlevering van wapenen gaat steeds voort, het totaal cijfer bedraagt thans reeds ruim 10,000 stuks. Volgens sommige correspondenten zonden de'patronen zeer schaarseh zijn, terwijl anderen integen deel melden, dat, op aanwijzing der Boeren, groote voor raden zouden zijn opgegraven. De meeste geweren der Boeren zijn Lee Metfords. De Boeren, die zich bij Reitz onderwierpen verklaarden hun Mausers te zijn kwijtgeraakt bij Oronjé's overgave te Paardeberg, Prinsloo's gevangenneming te Brandwater Bazijn en bij andere groote gevechten. Het meerendeel der Boeren is tnsschen zestig en dertig jaar, maar er zijn ook knapen bij van elf jaar af, en De Wet zeide van hen, dat bet zjjn beste soidaten waren. Men verwacht, dat den 17den de onderwerpingen in den Vrijstaat geëindigd zullen zijn. Generaal Littelton, commandant der troepen in Natal, is naar Transvaal vertrokken, waar hij, als opvolger van lord Kitchener, het opperbevelhebberschap van de troepen in Zuid-Afrika aanvaarden zal. Den 3en Juni heeft in den Vrijstaat nog een scher mutseling plaats gehad bij Groenberg, 36 mijlen ten oosten van Frasersburg. Uit de verliezenlijst blijkt, dat vier man sneuvelden, een offiicier en een vijfde man werden gewond. DlJITSCHIiASTD. Duitsche bladen behelzen het bericht dat de Pruisische minister van publieke werken Thielende groote man van de kanaalpiannenvoor nemens zoude zijn onmiddelijk na de sluiting der zitting van den Pruisischen Landdag zijn ontslag te nemen Het schijntdat de minister die reeds bejaard isde hervatting van den strijd over zijn Lievelingsdenkbeeld aan jongere krachten meent te moeten toevertrouwen. Van verschillende zijden wordt het vermoeden uitgespro ken dat zijn opvolger een generaal zal zijn reeds wor den eenige namen genoemd. Niet ten onrechte wordt naar aanleiding dezer geruchten geschreven, dat het bedenkelijke politiek zouda zijn een dergelijk ambt aan een niet-deskundige te geven. ESfUEljASrD. Den 13 heeft de Lord-Mayor met het bestuur der City den Koning een adres van geluk- wensching met het herstel van den vrede aangeboden. Z. M. antwoordde den Almachtige hartelijk dankbaar te zijn voor het einde der worsteling met een dapper en vastberaden volk en zich te verheugen in de gedachte dat de vroegere tegenstanders thanB vrienden geworden waren. Hij hooptedat door wederzijdsche samenwer king en goeden wil de bitter e gevoelens van het verledene spoedig plaats zonden maken voor aanhankelijkheid en vriendschap en een tijd van vrede en voorspoed Zuid- Afrika wachtte. In antwoord op een adres van den graal'sehapsraad zeide de Koning zich te verhengen in de gedachte dat de overwinning den nieuwen koloniën den weg zon banen tot een stelsel van bestuuronder Gods zegen bestemd om Zuid-Afrika den vrede en welvaart te schenken, die in alle deelen der wereld op de vestiging er van volgden Z. M. vertrouwt dat de goede gezindheid tnsschen de vroegere tegenstanders aan den dag gelegd, veel beloofde voor de toekomst van 't uitgestrekte land, thans aan 't gebied der kroon toegevoegd. Volgens ministerieele mededeeling aan het Lager huis zullen de militaire uitgaven voor Zuid Afrika voor dit jaar behalve de reeds besteedde 145 millioen nog bedragen 350 millioen. Hiervan is ruim 100 millioen bestemd voor soldijen en belooningen ruim 50 millioen voor terugvoer der troepen naar Engeland25 millioen voor trausport naar de koloniën en 90 millioen voor levensmiddelen. FRANHKUli. In antwoord op eene interpellatie van den afgevaardigde Bustiére over de algemeene poli tiek van het nieuwe Kabinet, zeide de minister-president Combes den 12 o.a. „Het behoud van generaal André als minister van oorlog toont welke houding de Regeering tegenover de nationalistische woelingen wil aannemenhet leger wilien wij onttrekken aan den geest van bevoorrechting. Het leger moet nationaal en niet nationalistisch zijn. «De Regeering zal de wet op de congregaties zonder zwakheid toepassen. Wij zijn vast besloten onze beloften te houden. De meerheid kent ons program, zij zal zeggen of wij haar vertrouwen genieten". Deze verklaring werd door de linkerzijde met lang durige toejuiching begroet. De Regeering verklaarde zich ten slotte te vereenigen met een motie, voorgesteld door Godet en Jaurès, waarin wordt gezegd: «De Kamer, vertrouwende op de Regeering voor de toepassing van een strenge anti-clericale staatkunde, van fiscale hervormingen en van sociale solidariteit, gaat over tot da orde van den dag". Het eerste deel der motie, uitsprekende het vertrouwen der Kamer op de Regeering wordt aangenomen met 319 Cholera. De «Soer. Ct." van 10 Mei meldt De cholera neemt sterk af als gevolg van zware regen buien gedarende twee achtereenvolgende nachten. Het «Bat. Nb!, schrijft: Wij deelden dezer dagen reeds mede hoe de cholera te Singapore weder haar intrede heeft gedaan. Blijkens de laatste berichten is het er niet beter op geworden. In verband daarmede werd blijkens een aankondiging in de Javasche Ct." van 13 Mei, Sin gapore met ingang van 13 Mei wegens cholera besmet verklaard met al den nasleep van quarantaine enz. In het gebergte bij Triëst is een éénjarig kind door een arend geroofd. De moeder had den in zijn wieg slapenden kleine toe vertrouwd aan de zorg van een ander kind en was heen gegaan om eenig werk te doen. Toen zij terug kwam vond zij de wieg ledig en het meisje, dat er op paste, bloedend en bewusteloos er naast. Het meisje verhaaldetoen zij weder tot bewustzijn kwam dat een arend haar had aangevallen en het kind nit de wieg had medegenomen. Een troep mannen die in het arendnest, boven op een steilen bergtop gingen zoeken vonden daar het lichaam van het kind reeds half verslonden. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestnnr van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed: Het verbeteren van de hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland. Raming f 50000. Minste inschrijver was de heer M. Daalder Terschel ling, voor f 44064. Schoolverzuim. Te Stavcnlssc (eiland Tolen) zijn in één jaar ongeveer 12000 onwettige verzuimen geconstateerd bij ongeveer 300 leerlingen. De verzuimen in de 6 weken voor veld- of huisarbeid zijn daaronder natuurlijk niet begrepen. Sneek. Den 10 op de weekmarktboden zich ongeveer 800 arbeiders aan voor het maaien en hooien. Een groot gedeelte gelakte 't niet eene plaats te krijgen Veeziekte. In den Anna Paulownapolder is vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Benoeming. -Benoemdtot heemraad van den polder Waard Nieuwland V. Iieijblok, te Wieringen tot dammeester van den Zeedijk te Nieuwendam H. van Aken, te Mon nikendam tot heemraad van den polder Waard en Groet N. Loder, te Winkeltot hoogheemraad van den Honds» bossche en duinen tot Petten, wegens Drechtorland, C. Haringhuizen, te Wijdenestot hoogheemraad van de Uitwaterende Bluizen in Kennemerland en West-Friesland H. Hart, te Ondkarspel. Fdam. De raad dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie voor den omnibus- dienst van daar naar het station KwadijkEdam. Een wanhoopsdaad. Den 13 wierp de commies, werkzaam aan het station te Bloemendaal zich in een vlaag van wanhoop onder den sneltrein en werd onmiddellijk gedood. Huiselijke twist schijut aanleiding tot dezo noodlottige daad. Werkstaklnget Mnschede. «Het Volk" deelt mede, dat do drie door de firma van Heek Co. uitgesloten arbeiders, Raudink, Bakker en van Lier, leden van het stakingscomité, de volgende veraklring hebban opanbaar gemaakt

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1