Op de Waterhoeve, B No, 71. Tweede blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 15 JUNI. Collecte Gewapenden Dienst. Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. N ederland. Lijst van Kiesgerechtigden voor Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. FEUILLETON W. Heimburg. Vertaling van HERMINA. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. GOSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeens kennis, dat de jaar- lyksche collecte voor het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den Qewapenden Dienst In de STederlanden, zal plaats hebben op Dinsdag IV Juni a.s. en zoo noodig volgende dagen. Uit het laatste jaarverslag blijktdat de jaarlijksche collecte bedroeg f 20099,71 of f 974,07J meer dan een jaar te voren. Volgens het algemeen verslag, dat in Juli j.l. werd uitgebrachtwerd aan gratificatiën en toelagen aan 1357 deelgerechtigden uitgekeerd eene som van f 58993,55, waaronder begrepen is eene som van f 10804,lö1/^ i die boven de gewone gratificatie aan 293 verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een gesneuvelde bij Atjeh werd verstrekt uit het geschenk van wijlen Z; M. den Koning. Al deze gelden kwamen ten bate van 358 verminkten uit Oost-Indie 2 verminkt m uit den strijd tegen Belgie, 822 infinnen en 175 oud-strjjders van België. Deze cijfers toonen aan dat het Fonds steeds voort gaat binnen de grenzen der categorieën, den verminkten krijger en den oud-soldaat een stoffelijk blijk van waar deering zijner diensten aan te bieden in den vorm van eene jaarlijksche gratificatie nevens zijn militair pensioen of gagement. Maar het is wenschelijk dat door eene ruime opbrengst der collecte en eene daarmede gepaard gaande verbetering van den flnanciëalen toestand eene uitbrei ding der categorieën mogeljjk wordt gemaakt. Da thans daaraan gestelde grenzen zijn zeer enghoe dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid niet voor, dat niet voldaan kan worden aan aanvragen van verdienstelijke ond-militairenomdat de voorwaarden van opneming in het Fonds zoo moeilijk moeten worden gemaakt. Het komt ons gewenscht voor dat ook hierop eens wordt gewezen. Het karakter der collecte en het doel van bet Fonds zullen daardoor in een beter licht worden gesteld. Wij vleien ons dat ieder Nederlander de berei king van dat doel wil helpen bevorderen en zich op nieuw opgewekt zal gevoelen het Fonds naar vermogen te steunen. Het aantal dergenen die solliciteeren om als deelge rechtigden in het Fonds te worden opgenomendoch daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komenbe draagt 682. Moge de uitslag der te bonden inzameling bet bewijs leveren dat de belangstelling in de Stichting niet ver flauwt niettegenstaande in dezen tijd voor andere doel einden zoo vaak een beroep op de liefdadigheid onzer landgenooten wordt gedaan. Aan menig sollicitant zal dan het uitzicht worden geopend weldra eene onder steuning te genieten. Gaarne wordt daarom aan het honden dezer collecte herinnerd en worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd haar mildelijfc te steunen. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 7 Juni 1902. O. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op het Koninklijk Besluit van 4: Mei 1896 (Staatsblad No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Reglement voor de Damera van Koophandel en Fabrieken Noodigt hen die niet op de in het jaar 1900 vast gestelde Kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de Kiezerslijst te worden geplaatstuit daavvan vóór l Juli a.s. ter Gemeente-Secretarie aangifta^te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulierwaarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijg baar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder ot mede-bestuurder zijn en ge durende twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijfvan handel of nijverheid. Alkmaar De Bnrgemeester voornoemd 15 Juni 1902, G. RIPPING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomarvacantie hunne kinderen de Burger school of de Meisjesschool wenschen te laten bezoe ken daarvan aangifte moeten doen vóór of op 16 Juli e.k., bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- of inentingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maan den na het tijdstip der toelating, voor de Burgerschool op deu 2den Maandag en voor de Meisjesschool op den 4den Maandag in Augustas, dien leeftijd zulion hebben bereiktkunnenonder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. Da gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool, van Welke school het onderwijs gegeven wor dende ln de 7e klasse aansluit aan dat van de Rijks Hoogere Burgerschool, bestaat aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oudegracht, op Maandag en Donderdag van half één tot half twee ure en voor de Burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillsnsteeg, eveneens op Maandag en Donderdag van half één tot half twee ure. Zij noodigen belanghebbenden uithunne aanvragen niet tot bet laatste oogenbhk uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 15 Juni 1902. C. D. DONATH, Secretaris. DOOR 78) Op Charlottenhof wordt het gestoorde feest voortgezet. Het intermezzo is schielijk vergeten aan de tafel, waar de Champagne letterlijk stroomt. 't Zijn meest allen heeren alleen drie dames van het tooneelgezelschap te Ruhleben versieren den kring van Karel's gasten. De troep is eigenlijk meer een Oafé Chan- tant en wel van de geringste soort, wat men dan ook terstond aan de drie dames kan merken. Vooreerst de «mère noble", juffrouw Asten, schertsenderwijs «Asthma" genoemd, omdat die lastige kwaal haar gewoonlijk onder de indrukwekkendste tooneelen overvalt. Zij is als duenna van haar lieve Fifi van Guntersheim medegenomen, de «première amoureuse", die in de rol van Philippine Wel- ser aller harten verovert. Fifi heeft haar verzocht haar te vergezellen, daar ze niet zonder moederlijk geleide le gast wil gaan bij den man die, naar zij mernt, op het punt staat haar ten huwelijk te vragen. Fifi, in een zeegroene, zeer laag uitgesneden,^ verkreu kelde zijden japon, met waterlelies in het rossig blonde haai, dat in lange krullen op haar rng neervalt, zit zeer stil en ernstig naast Karei Baldauf en speelt met den ivoren waaier, dien hij haar ten geschenke heeft gegeven. Ze is niet meer in den eersten bloei der jeugd, maar heeft met wonderbaar goed gevolg de kunst te baat genomen om 't nog te schijnen, en spreidt nu iets bernstends en waardigs in haar uiterlijk ten toon. zooals zij t in de rol van Maria Stuart moet voorstellen, wanneer deze afscheid neemt van hare hovelingen. Aangifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter Gemeente-Secretarie vóór 1 Juli a. s. op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. Paarden- en Veeverzekering-MIJ. Van de Directie der Paarden- en Vee verzekering- Mij. te Zwolle ontvingen wij eenige bescheiden ter inzage, o.a. de verzekeringsvoorwaarden en tarieven, waaraan wij het volgende ontleonen. De Mg. bestaat uit twee afdeelingen, lo. de verzekering van paarden en runderen tegen ziekte en ongelukken en 2o. de verzekering der geheele levende have tegen brand en bliksemslag. Betreffende de ongelukken-verzekering heeft in het bijzonder onze aandacht getrokken de wijze waarop de paarden bij deze Mij. verzekerd worden en wel omdat het ons voorkomt dat hier een wijze van verzekeren wordt toegepast, die van den gewonen regel afwijkt en volgens onze meening wel billijk is. Voor jonge paarden wordt n.l. een lagere premie ge heven dan voor de oude of juister gezegd, de premie stijgt in verhouding tot den leeftijd, bijv. voor paarden van iL tot 7 jaar is een premie vastgesteld van f 3. per f 100.van 7 tot 11 jaar f3.50 en vervolgens beeft voor ieder jaar ouder, een premie-vorhooging plaats van Tevens wordt voor jonge paarden 90 pCt. schadever goeding toegekend, voor oude 80 pOt. en voor paarden bóven den leeftijd van 11 jaar 70 pCt. Hierdoor wordt bereikt, zooals genoemde Directie op merkt, dat de houders van jonge paarden niet behoeven te betalen de, meerdere schade die door de oudere paar den ontstaat. De te verzekeren paarden weiden voor de opname door H.H. Rijksveeartsen, gekenrd, welke maatregel zeer zeker groote voorzichtigheid in rich sluit. De gestorven of afgemaakte dieren laat deze Mij. het eigendom van den verzekerdi blijven, doch kort hiervoor een evenredig bedrag tot de waarde van het vleesch. Verder wordt aangegeven dat de schadevergoeding steeds binnen 14 dagen nadat de schade is vastgesteld, wordt uitgekeerd. Als een bewijs dat de premiën in verhouding tot het groote risico, verbonden aan dezen tak van verzekeren, mag zijn, wordt door bedoelde Directie aangehaald, dat voor een paard van f 500.— per jaar aan premie wordt betaald f 15.—, berekend tegen 3 pCt,, zoodat ongeveer in 30 jaren de waarde van het paard aan premie betaald wordt en dat de premie voor een rund van f 150, 2.8 pCt. slechts f 4.20 bedraagt. Wat dit laatste betreft zal iedere veehouder zulk een bedrag willen geven om het gevaar, verbonden aan het kalven, af te koopen. De premie voor de verzekering tegen brand- en blik semschade staat aangegeven op f 1.50 per f 1000.— en De derde, de kleine naïve. onderscheidt zich door de onzinnigste dwaasheden, zingt, liedjes tnsschen de verschil lende gerechten, toost op alles en barst in een zilveren lachje nit, als de »mère noble" aan het ondereind van de tafel zit te knikkebollen. De beerou zijn enkel jonggezellen nit de clnb te Ruh leben, landeigenaars, referendarissen en assessors, een jonge dokter, een paar zonen van rijke fabrikanten de eenige uniform is de aartsspeler Rosenbergk, die nn als ritmeester te Ruhleben in garnizoen ligt. Karei heeft zich, verbitterd over bet bezoek van zijne moeder en zich met moeite beheerschende, weer aan tafel gezet. Den knecht, die haar binnenliet, heeft hij een oorveeg toegediend, en nu zit hij naast Fifi en drinkt het eene glas vóór en het andere na. In het begin heeft hij oogen noch ooren voor zijn buurvrouw, maar staart mok kend voor zich uitweldra slaat hg tot het ander uiterste over. Hij stelt allerlei toosten op de dames in, belooft haar de prachtigste zaken, als ze een philippine met hem willen eten, en vraagt Fifi eindelijk oi ze met hem naar de Ri- viéra gaat. Fifi ziet hem minachtend aan en keert hem den rug toe. Hij lacht hierover een poosje, maar ondanks of liever door den wijn, die hem naar het hoofd is gestegen, rijpt daarin allengs een gelachte: hij, wil zjjn moeder het land opjagen en haar alles betaald zetten ook zijn gedwongen huwelijk met Hanne. Zijn moeder zal toch niets meer van hem willen weten, nadat ze zjjn vroolijke kerstmisviering hier heeft aanschouwd 1 Hij wil zijn braven broeder Man- rits een geestelijken oorveeg toedienen en Eva, dat domme gansje, toonen, dat hij geen sikkepit om haar geeft. Hij zal zich op eens en voor altijd van die dierbare familie losmaken en bovendien 't komt er immers niets op aan! Na nog een paar glazen Champagne door de keel te hebben gegoten, legt hij hart en hand aan do voeten dor vertoornde godin, en zonder haar antwoord af te wachten zij glimlacht slechts genadig staat hij op, steunt wan kelend met beide handen op de tafel, tikt tegen zijn glas en deelt het nieuwsgierig luisterend gezelschap zijn verlo- ving met mevrouw Fifi van Guntersheim mede. Een uitbundig Bravo 1 en Hoera .gaat van alle kanten op, de glazen worden gevuld en opgeheven hoewel ieder de zaak eigenlijk als een grap beschouwt. De kleine naïve valt haar lange collega om den hals en roept juichend: «Maar, Fifi, wat een gelukje 1" Op eens is 't echter doodstil. Iemand heeft met de vuist op de tafel geslagen en nu hoort men een stem luid en door den nens, in Berlijnsch dialect, langzaam en duidelijk zeggen «Gjj zijt stomdronken, Baldauf! Zulke flauwiteiten moest gij je gasten besparen, die zich daarvoor toch te fatsoenlijk achten Tevens wordt een stoel achtoruitgeschoven en klinkt het gekletter van sporen, waarop dezelfde stem herneemt«Mij dunkt, heeren, 't is al laat Wie gaat er met mij mee naar huis In éon omzien zijn alle stoelen leeg en komt alles in beweging. Op eens hoort men een gil van mevrouw Fifi, die in Karel's armen flauw valt. Hij vestigt de oogeu op de roode uniform vau den ritmeester en doet zijn best. om te spreken, maar zijn brein is te beneveld om do rechte woorden te vinden. «Wie mijne aanstaande beleedigt brengt hij hakkelend nit, «die die Met de grootste kalmte gaat Rosenbergk de deur uit en zoekt zijn paletot. «Mjjn rijtuig!" zegt hjj tot Laurens, die nieuwsgierig en niet zonder eenig leedvermaak naast een anderen knecht in de gang staat. Al de dienstboden zijn natuurlijk terstond komen aanloopen, omdat de knecht, die juist de mokka-koffie presenteerde, toen de verloving werd bekend gemaakt, het groote nieuws onmiddelIijK heeft rondgebazuind. »'t Heeft geijzeld, ritmeester," stamelt Laurens. «Bekommer je daarover niet. Laat het rijtuig^ over vijf minuton voorkomen. Zeg 't aan mijn koetsier Lanrens gaat heen. De gang wordt langzamerhand gevuld met heeren, die allen meer of minder nuchter ge worden, een knorrig gezicht trekken. In de eetkamer hoort men een vrouw snikken. Karei nu vloeken en dAn bidden en smeeken, een paar mannenstemmen, die tot rust en vrede vermanen, de doordringende stem van de «mère noble". Bnitea op het bordes staat Rosenbergk, die een van zijn eigen sigaren heeft opgestoken, naast een jongen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5