Deum Laudamus", »Domine, fac salvam" en een gebed voor de Koningin. Nederland en Zuid-Afrika. Een bekend Hollandsch strijder in Zuid-Afrika, de heer Slegtkamp, heeft aan zijne ouders te IJmuiden be richt gezonden, dat hij na den vrede zich onmiddellijk naar Holland ingescheept heeft. Wijl deze jonkman zich bijzonder onderscheiden heeft men herinnere zich zijn heldhaftig gedrag bij Spionskop bestaat nu te IJmuiden het plan, om hem bij zijne aankomst eene waardige en voor zoover de omstandigheden het toelaten, feestelijke ontvangst te bereiden. Hengelaars-wedstrijd. Bij de den 15 te Purmerend door den Nationalen Hengelaarsbond gehouden wedstrijd, waaraan 18 vereeni- gingen deelnamen werden de prijzen bestaande in een gouden, een zilveren en 2 bronzen medailles respectie velijk behaald door de vereenigingen »de Roos", de »Baars", »de Dolfijn en »de Eersteling'1, allen te Amsterdam. Benoemingen. Benoemd tot surnumerair registratie en domeinen I). Voftte te Schagen, C. JB. de Jonge te Alkmaar en W. Smits, te Schagen. Wedstrijd Harmonie- cn Fanfarekorpsen. De uitslag van den wedstrijd voor harmonie- en fanfarekorpsen, den 15en dezer te Nieuwe Nledorp gehouden, is als volgt In de eerste afdeeling, harmonie, verkreeg Harmonie" te Wageningen, directeur 0. Rijkeboer, den eersten prijs; terwijl »Anna Paulowna" te Anna Paulowna, dr. 0. F. W. Wernecke, den 3en prys bekwam. Tweede prijs werd niet toegekend. In de afdeeling fanfare werd de le prijs behaald door »Koningin Wilhelmina" te Beemster, dir. J. Schuite maker; de 2e door „Westfrisia" te Twisk, dir. B. Kool haas de 3e door »Winnubst" te Helder, dir. Jb. ter Hall, en de 4e (op verzoek van de feestcommissie) aan Wilhelmina te Hoogwoud, dir. G. Groot. Als juryleden fungeerden de heeren J. P. Groot, te Purmerend, J. M. Otto te Alkmaar en J. van der Dissel te Hoorn. Bergen. Begunstigd door prachtig jweder, deed de hoogste klasse der openbare school alhier 12 Juni een reisje naar Artis. In staat gesteld door de vereeniging Schoolbond", gesteund door het gemeentebestuur wordt hier jaarlyks een prettig schoolfeest gevierddoor de overige klassen te Bergen of in den omtrek, sinds ver leden jaar de hoogste afdeeling om het aangename met het nuttige te verbinden, naar Artis. Alleen de wandeling langs de dokken loont de moeite der begeleiders. En dan Artis! 17 Juni zouden de andere klassen naar Eg- mond aan Zee gaan. Alweer door schoon weder verge zeld liep dit feestje ook zeer ten genoegen van commissie en kinderen af. Voor de jeugd en voor elk, die het wel meent met de jeugd, wenschen wij »Schoolbond" een lang leven. Uitgeest. De openbare school te Marken- binnen en de woning van het hoofd dier school ver- keeren beide in een toestand dat het hoog noodig tijd wordt een nieuwe school en onderwijzerswoning te bouwen. Den 17 hebben de burgemeester en de leden van den raad een bezoek gebracht aan Markenbiunen om zich per soonlijk te overtuigen van den onhoudbaren toestand. Een twintigjarige arbeider te Doesburg, heeft het ongeluk gehad op de steenfabriek van de heeren Van Loo bij het leggen van een drijfriem op de schijf, met den rechterarm in den riem verward te raken, waardoor deze arm bij den elleboog geheel werd afgekneld. Toen hij daarna van de machine viel, brak hij ook nog den linkerarm. Zijn toestand is door hot vele bloedverlies ornstig. Droogmaking der Haarlemmermeer. De Maatschappij van Landbouw^e Haarlemmermeer heeft besloten geen deel te nemen aan de uitgeschreven© feesten der Wilhelmina-Vereeniging aldaar ter herin nering aan de droogmaking van de Haarlemmermeer, nu 50 jaren geleden en alzoo haren steun te onthouden. Toch hoopt de Vereeniging haar doel te bereiken. Zij doet een beroep op de offervaardigheid van gemeente naren, grondeigenaren, gemeente- en polderbestuur. Het feest zal niet gevierd worden op den gedenkdag zelf zijnde 1 Juli, maar 16 Juli a. s. De jonge boer glimlachte. »Ik denk haast mijnheer pastoor, dak 't al een beetje ken »De moeilijke tijden even zoo gemakkelijk opnemen als de goeie Loop heen, jij Hoeveel moeilijke tjjden heb jij dan in je leven al gekend Zooveel als een blinde op janhagel bobbels ziet." Toen lachte Roman. »Gij hebt gelijk, heer Pastoor! Van degenen, die te klagen hebben over het aardsche tranendal ben ik 'r geen. God dank Maar nou mo'k zien, da'k den weg te pakken krijg 1" »Waarheen non nog!" »Naar boven naar den Grüoberg, een beetje inspec- teeren wat onze houtbakkers doen. De weg daarheen, die is lang »En loopt langs de Staudamerhoeve Is 't niet, hè »Goed getroffen, heer pastoor 1 En zoo heel gauw, denk ik, laat Julie me niet verder gaan 1 Roman lachte, zooals alleen de gelukkigen lachen. »En zie nou eens, daar komt direct een uurtje van myn zwaren tijd: als ik bij mijn Julie zit en 'r moeder staat 'r bij. Dat is er nog een van den strengen jaaigang, toen elk onnoozel knsje as 'n dood zonde werd gerekend. Nou, ik mot het zware nurtje met geduld overpleisteren en op de goede wachten as 'r moe der 'r niet bij is 1 Zoo heel lang blijven ze niet meer uit 1" »Een net discours voor een pastoor f' Mijnheer Felicianus Horadam trok een beetje geërgerd de wenk brauwen op. »Je ben me 'r een Geneer je je dan in 't geheel niet »Waarom me geneeren u geeft cr ommers welhaast uw zegen op." Vroolijk knipoogde de jonge boer van de Woudhoeve. »Ik zal maar denken, dat ik daar al een klein beetje voorschot op krijg I" Lachend nam hij zyn hoedje af en ging heen. De oude heer echter schoof heel verschrikt het brevier in den zak van zijn winterjas, strekte zijn handen uit, zoover het korte koord der wollen wanten het toeliet, en van schrik het hoogdnitsch vergetend, dat met zijn waardigheid strook te, riep hij in zuiver dialect»niks 'r van O, jou 1niks 'r van 1 Van een voorschot op mijn zegen komt niks iD, hoor 1 Daar bedank ik voor Begin me geen gekheid Hoorn. Den 17 is de heer J. Groot Jr. wethouder dezer gemeentedjjkgraaf van Drechterlandna een slepende ziekte gestorven. Onze stad verliest in hem een der beste burgers die veel goeds heeft verricht en in onderscheiden corporaties hoog stond aangeschreven. Men meldt uit Dokkum: Een treurig drama is alhier afgespeeld. De politie werd te hulp geroepen door een vader, zekeren B., seheepsjager, tegen zijn eigen kind, een zoon van ongeveer 20 jaar. Deze had zijn zuster deerlijk in het aangezicht verwond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en zich daarna op zolder verschanst, waarvan hij zich met allerlei yoorwerpen verdedigde, zelfs naar den burge meester, die ook ter plaatse aanwezig was, met een zwaar ijzeren voorwerp wierp, gelukkig zonder te treffen. Na herhaalde waarschuwingen cn pogingen om hem van zijn boos opzet af te brengen en in banden te krijgen, werd op hem geschoten, eerst met los kruit en toen dit niet baatte, met scherp, met het droevig gevolg, dat hij mach teloos neerviel en slechts weinige oogenblikken later moest de arts B. den dood constateeren. De ongelukkige was altijd een ontaard zoon geweest. Bloembollen. In het bloembollenland is men begonnen met het rooien van tnlpen. Men verwacht hiervan een matig, van hyacinthen een goed gewas. Rupscnvangbanden. Volgens het verslag van den rij kstuinbouwieeraar J. Leendertz, te Leeuwarden, van de wetenschappelijke proefnemingen in 1901 in de provinciën Friesland en Groningen gedaan met zoogenaamde rnpsenvangbanden, zijn in de maanden Juni en Juli van dat jaar bij 29 Groningers en 18 Friezen die banden aangebracht om 276 appel- en 29 peren- en andere hoornen. Toen in het laatst van bet jaar die banden werden verwijderd, bleken daarin aanwezig te zijn van 1 tot 255 larven van rupsen en van 1 tot 250 appelbloesemsnuit- kevers in één boom. Zoo werden o.a. op drie boomen van één eigenaar te Bergnmerheide 625 larven van rup sen en 492 snuitkevertjes gevonden. Behalve die twee vijanden der fruitboomen, hadden zich nog een groot aantal andere insecten in die banden verscholen, als aardvlooien, elzenhaantjes, erwtenkevers, boktorren, oor wormen enz. De proeven zullen dit jaar worden voortgezetdie daaraan wenscht mede te doen wende zich tot den heer Leendertz, die kosteloos eenige banden afstaat. Boter en vleesch. De Londensche correspondent van het »Handels- blad" meldt het volgende De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen blijft met echt-vade: landsche beslistheid doorhameren op de vingers dergenen welke door allerlei afkeurenswaar dige praktijken met den uitvoerhandel in Nederland Nederland's goeden naam in gevaar brengeD. Zoo zal zij op het 54e Nederlandsch landhuishoudkun- dig congres, dat van 23 tot 26 Juni a.s. te Zierikzee wordt gehouden praeadvies uitbrengen over twee hoogst belangrijke punten le. Is het mogelijk door Rijkscontröle in Nederland op de bereiding van boter en margarine te geraken tot eene oplossing der moeielijkheaen die thans de Neder landsche boterhandel ondervindt, bij den invoer van Ne derlandsche boter in het buitenland 2e. De noodzakelijkheid van toezicht op den uitvoer van vleesch naar Londen in verband met de vele af keuringen wegens tuberculose. Al jaren beeft deze Kamer de aandacht der Neder landsche regeering gevestigd op het invoeren van boter, welk heet volkomen zuivere boter te zijn doch het niet is. Het schijnt dat exporteurs eenvoudig boter koopen van welker zuiverheid zij noch bewijs ontvangennoch vragen welke boter zij dan vermengen met margarine die geen plantaardige olie bevat. Zoodoende ir de vervalsching alleen te ontdekken door een ervaren analyst en het artikel kanjverkocht worden 10 °/o heneden den prijs dien beste, zuivere Hollandsche boter zou moeten kosten. Het gevolg is geweest een strijd tusschen de wetgevers in Engeland en andere landen die het toezicht Roman bleef staan en sprak lachend over zijn schouder heen zonder zorg, heer pastoor 1 't Was niet zoo gevaarlijk gemeend. Ik weet wel, hoe ik mij te honden heb, om mijn geluk niet te laten ontglippen 1" Dat opgewekte antwoord scheen den ouden heer te kal- meeren. En terwijl hij met een wel willenden blik den jon geling nakeok, mompelde hij stil lachend »jonge tijd en malligheid 1" Maar hoe vei der Roman door de sneeuw wegstapte, des te meer ontwaakte in de oogen van den pastoor die bezorgde onrust weer. En plotseling riep hij »Roman Hé 1" »Heer pastoor »Zeg, kom een oogenblikje hier 1" De jonge boer kwam terng en keek een boetje vroemd op, toen de wollen wanten zijn hand zoo hartelijk omvatten en de pastoor met eenigszins onvaste stem vroegRoman zeg 't me eens,zegt 't me eens heel open en eerlijk kun je 't ook altoos goed vinden met Julie V" Wel zeker Roman lachte alweer. »Twee jonge luidjes, die veel van mekaar honden, waarom zouden die 't dan niet goed met mekaar kunnen vinden »Zeker, zeker »Nou ja, een beetje boos worden, een beetje kibbelen zie je, heer pastoor, dat moet zoo wezen. Da's net als de suiker in de koffie. Dat maakt 'r eerst recht zoet »Zoo Zoo?... Denk je dat?" Heel verrast keek Roman den j astoor in hot gelaat. Hij scheen te voelen de bezorgheid, die uit die oude, goedige oogen sprak. En geheel veranderd klonk zijn stem, toen hij vroeg: »heer pastoor Wat is er toch U hebt toch niks tegen Julie, is 't wel »Ik De oude heer werd zoo verlegen, dat bij stotterde.. »Neen 1 Neen God beware Wat zon ik dan tegen je Julie hebben Hoe wonderlijk leg je dadelijk iemands woorden uit 1 En ik heb je toch heel iets anders willen zeggen 1 EvenwelWat wou ik dan ook weer zeggen Ja, juist, juist zoo.... die Boheemsohe Peter, die is ommers jullie houtknecht, niet waar »Ja, heer pastoor. En een beteren houtkDecht zon vader niet kunnen wenschen. Die doet voor drie." aanhoudend verscherpen, Nederland als met een prikkel draad van belemmerende bepalingen omheinend, en de boter-knoeiersdie hnn vermengingen steeds weten schappelijker inrichten en analyse steeds moeielijker maakten. Het gevolg is ook geweest tal van processen die Nederland's goeden handelsnaam afbreuk deden en da eerlijke zuiveluitvoerders haalden over dezelfde kam welke voor hunne wetenschappelijk mengende" collega's diende. Het gevolg is verder geweest, dat andere landen, vooral Rusland Nederlandsche boter van de wereldmarkt ver dringen wat zelfs voor de knoeiers—die om Nederland's goeden naam zich natuurlijk even weinig bekommeren, als om dien hunner minder handige" collega's niet voor- deelig is. Waar de toestand in de oogen der Kamer zoo treurig isadviseert zy tot afdoende maatregelen, in Nederland zelf genomen maatregelen die den zuivelbereider in staat stellen de zuiverheid van zijn waar boven verdenking te stellen. Zij raadt dat een inspecteur de fabrieken controleere en vergelijke het artikel dat in den handelis gebracht, met wat hij ziet maken als de analyst tusschen die twee geen verschil vindt en de inspecteur weet dat by de be reiding alles zuiver" is toegegaan, kan de fabrikant zichzelf en daardoor ook den exporteur volkomen dakken. Natuurlijk zal do contröle ook moeten toezien dat de exporteur niet knoeit doch uitvoert de zuivere waar die bij koopt. Is de contióle in Nederland afdoende, dan zal het buitenland daarmee ook wel rekening houden en zal de buitenlandsche analyse niet altijd tot afkeuring behoeven te leiden, als een deugdelijke Nederlandsche daartegen over kan worden gesteld. De Kamer wenseht Rijkscontröle, wjji algemeene vrij willige samenwerking wel nooit te krijgen zal wezen ook op het bnitonlaDd zal officiëel onderzoek beter indruk maken dan particulier onderzoek. Die contröle zou zich ook kunnen uitstrekken tot de margarine-industrie, in verband met de bestaande wette lijke bepalingen op het mengen". De vleeschinvoer uit Nederland, hoewel toenemend, lijdt ook al door de bekrompenheid en het gebrek aan gezond handelsbegrip van Nederlandsche exporteurs, welke zich niet ontzien óf ziek, óf reeds overleden vee te slach ten en uit te voeren. Nederland ligt het gunstigt van alle landen om de Engelsche markt te voorzien, doch zijn uitvoer hierheen beteekent nog slechts weinig. In 1901 voorde Engeland in 5,772,348 cwts. spek voor 13,590,176, waarvan uit Nederland 27,060 cwts. voor 69,216. 4,508,746 cwts. rundvleesch voor 8.906,829, waarvan uit Nederland 2839 cwts. voor 6313. 3,608,229 cwts. versch schapenvleescb voor 6,598,089, waarvan uit Nederland 316,285 cwts. voor 711,550. 791,509 cwts. versch varkensvleesch voor 1,715,633, waarvan uit Nederland 377,061 cwts. voor 800,729. 247.047 cwts. gezouten varkensvleesch, uitgezonderd hammen en spek voor 324,168, waarvan uit Nederland 1350 cwts. voor 1369. 391,867 cwts. doode konynen voor 648,826, waarvan »En mijde pastoor zuchtte, »mij veroorzaakt hij last voor drie werkt ie misschien boven op den Grimberg En tref je 'm vaudaag daar nog aan Ja Dan mot je hem een boodschap van mij doen 1" »'k Kan haast wel denken, wat voor een." Roman lachle. »Hebt u wellicht gehoord, wat 'r den laatsten Zondag gebeurd is Ja Mijn Katrijn heeft 't me verteld. Zeg me toch eens Roman, vertel me eens, wat is er dan toch in dien kerel gevaren." »Oeh, die zon de lui graag een beetje beter willen maken, als ze zijn." »Dat heeft al menigeen gewenscht. En niemand heeft dat nog klaar gespeeld," zuchtte mijuheer Felicianus Horadam, alsof hij met zulke proefnemingen zelf reeds sleehte ervaringen had opgedaan. »Als ik op den preek stoel sta, ik, de pastoor, en ik pak mijn boeren bij het geweten ja mijn God, helpen doet 't helaas ook niet veel maar het heeft toch iets te beteekenen, en zij, die niet juist op hun bidstoel slapen, passen toch wel een beetje op. Maar as zoo'n houtknecht komt, die z'n drie centenaars weegt, en die wil de boeren de christe lijke naastenliefde in de herberg preeken as ze om bun borrel dobbelen Zie je, dan motten de menschen 'm wel uitlachen En zooas Katrijn me verteld heeft, hebben ze onlangs den armen kerel ook nog behooorlijk afge rost. En hij heeft zich niet eens verweerd, de goeie lobbes Weren mot ie zich zeker nietmet zoo'n vnistAs ie er eens op lossloeg dèn Hanspeter, dan waren 'r gauw een paar doodgeslagen hij wist zelf niet hoe Die slaat toch met z'n vingertop de hoeken van een eikentafelblad af, als of 't een peperkoek was Maar weet n, heer pastoor," de jonge Wondhoeveboer lachtte nog steeds maar toch klonk er ernst uit zijn vroolijke woorden »die Hanspeter denkt, dat as iemand d6 naastenliefde preekthij met een goed voorbeeld voorop mot mareheeren." »Ja, ja, ja, en dat zon ook alles mooi en goed wezen. Hij is werkelijk een braaf doodgoed mensch en bij meent 't ook in heiligen ernst. Maar kijk non eensas een pastoor zich op een botervaatjo neerzetdan is ie nog lang geen botermaaksterhij maakt enkel z'n broek vet. En klimt een houthakkersknecht op het kerkdak, dan wordt ie daarom nog geen klok die kan laiden en op roepen ter kerk. Ik zelf ben den braven kerel goed gezind. Maar hij wordt met zijne volksverbetering een voorwerp van spot voor heel het dorp. De een na de ander scheldt 'm uit voor een »gebochelde apostel"... en apostel, dat is toch waarlijk geen woord waarmee men op iemand schimpen mag." De onde had in zijn vuur zoo levendig met de armen gegesticuleerd dat de wollen wanten er afgegleden waren en aan de koorden als slingersom het schuddende buikje bungelden. sGa naar 'm toe, zeg 'm, dat ie zoDdag bij me komt, om 'm een beetje verstand in te brengen. En praat jij ook een beetje met 'm. Van jon laat ie zich wat zeggen, want van jou houdt ie." 3 Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2