B uitenland. Nederland. CHINA. De »Times" verneemt nit Pekingdat Rusland zich nit Tientsin terugtrekt. De gezanten heb ben bezwaar tegen de door Engeland gestelde voorwaar denwaarbij den Chineeschen onderkoning vergund wordt terug te keeren. BUITSCHLAND. De plechtige teraardebestelling van Koning Albert van Saksen heeft den 23 te Dresden plaats gehad. Koning George heeft de regeering aanvaard met een proolamatie aan het Saksische volk waarin hij »aan de baar van den edelsten en trouwsten der vorsten" be looft «vertrouwend op Gods hulp en op de liefde der Sakserssteeds te regeeren in den geest en naar het voorbeeld van zijn overleden broeder". Den 21 is Keizer Wilhelm de gast geweest van de stad Wesel. In zijn feestrede stond hij stil bij het overigden van den Koning van Saksen den laatste der groote leger aanvoerders uit den grooten tjjdden laatsteu drager van het Grootkruis van het IJzeren Kruisden mede werker aan het herstel van het Duitsche Rijk. Bij het bezoek van den Keizer aan Wesel (dicht bij de Nederlandsche grenzen), was ook een Nederlandsche deputatie overgekomen. De minister van financiën, graaf Posadowsky Wehner sprak haar toe en betuigde haar hoe innig het Duitsche volk had deelgenomen in de ziekte van Koningin Wilhelmina. Hij besloot met een hoera op de Koningin der Nederlanden waarmede de aanwezigen met vuur instemden. Als een bizonder gunstbewijs heeft de Keizer aan de stad Krefeld garnizoen toegezegd. BNÖELANB. De kronings-week is begonnen; de vrees dat 's Konings's gezondheid niet bestand zou kunnen zijn tegen de groote vermoeienissen, is veel verminderd door de geruststellende berichten; de laatste dagen heeft Z. M. zich op raad der doctoren geheel onthouden van het bijwonen van feestelijkheden, zoodat er gegronde hoop bestaat dat de kroning en daarbij behoorende feesten goed zullen afloopen. De versiering te Londen belooft prachtig te zullen worden. Westminster Abbey is nu bijna gereed voor de kroningsplechtigheid. De draperieën, waarmede het inwendige van de kerk versierd is, zijn van een prachtig blauw pluche, afge wisseld door goudkleurig pluchedraperieën, waarop leliën en kronen geborduurd zjjn. Van de westeljjke deur, waardoor de koninklijke stoet binnentreedt, tot aan den kansel loopt een prachtig blauw kleed. Het platform waarop de Koning en de Koningin zullen zitten is vijf voet boven den vloer opge richt. De troonzetel voor den Koning is drie stappen hooger dan die der Koningin. Dit platform is bekleed met een kleed van goudlaken. Den minister van oorlog Brodrick is nog eens opmerkzaam gemaakt op het feit, dat zijn berekeningen omtrent de sterkte van den strijdmacht der Boeren, zoo van de waarheid afweken. In November schatte de minister het aantal Boeren te velde op 10.000 en na aftrek van de cijfers der van week tot week door lord Kitchener berichte gevangen nemingen zouden daarvan bij het sluiten van den vrede nog slechts 336 over zijn geweest. Het aantal der Boe renstrijders, die de wapenen neerlegden bedraagt echter 18542. Minister Brodrick antwoordde, dat zijne schatting be rustte op berichten, door den inlichtingendienst in Zuid- Afrika verkregen uit bronnen, welke niet alle even be trouwbaar waren. «De opgaven omtrent de getalsterkte der commando's werden noodzakelijkerwijze dikwijls ontleend aan be r i c h- ten van Kaffers, die geneigd zijn tot overdrijven. Overste Hamilton, secretaris van lord Kitchener, is thans te Londen aangekomen om den Koning persoonlijk het oorspronkelijke vredestractaat en andere belangrijke stukken betreffende den oorlog te overhandigen. De eerste-minister der Kaapkolonie sir Gordon Sprigg, heeft zich te Londen krachtig verklaard tegen de ophef- nooit had gezien. Zoo goed beviel zij hem, dat hij haar met een hoerain de armen sluiten won om haar den bruidskus op de roode lippen te drukken. Maar de Staudamer boerin kwam tusschenbeide. »Zulke dingen mag ik niet. Je zult daarmee nog wel wachten kunnen tot den trouwdag. Met een onschuldig zoentje vangt men aan, waarméé men eindigt, dat weet men nooit." Toen lachte de oude boer. »Nou nou, nou, zoo heel erg gevaarlijk was dat nou toch ook nietDe schuur staat immers al open, waardoor de hooiwagen onder dak kan komen." »'t Zou er in elk geval nog op regenenwas het oor deel der moederlijke bezorgdheid van de Staudamer boerin. En nu kwamen voor Roman, bjj al zijn geluk, heel moeilijke tijden. Want het leek wel dat de Staudamer boerin eene eigenschap was aangeboren, die de Satan met God gemeen heeftalomtegenwoordigheid. Daaren tegen hielp geen list, geen trots, geen ergernis. Daarbij kwam nog, dat Julie in haar stille onschuld de strenge woordjes harer moeder begon na te praten «wees ver standig", en »dat, mag niet", en »dat is niet geoorloofd". Roman werd in zijn verliefd verlangen dikwerf heelemaal wee, en het verdroot hem schier, dat Julie haar liefde zoo stevig en stekelig omtuinde. Want dat zij hem lief had, wist hij, daaraan kon hij onmogelijk twijfelen. Zij was toch een van de «allerbraafste", en hij troostte zich met de gedachte «zoo'n braaf wijfje, als ik er een krjjg, heeft er nog niemand een gehad." En de tijd, waarin hij met hartelijke liefde wekken durfde, wat sluimerde in de schuldelooze ziel zijner Julie en enkel dikwijls verstolen uit die duivenoogen opflikkerde zooals kaars lichtschijnsel uit de vensters eener kerk die zalige tijd zal nog wel aanbreken. Zoo dacht hij. Maar hoemeer hij in zijn liefde geneigd was, alles ten gunste van Julie uit te leggen, des te meer ontstemd werd hij aldoor tegen de Staudamer boerin. Hij wenschte haar in ernst niets kwaads toe maar als de duivel de ouwe met haar «oppasserige lynxoogen" voor een goed kwartiertje dooi de lucht had weggevoerd, ware hem dat heel gelegen gekomen. Wordt vervolgd. fing der Grondwet in die kolonie, en hij heeft voor di0 opvatting steun gevonden bij den eersten-minister der Australische federatie, Barton. Deze zeide bij een feest maal van de Zuid-Afribaansche vereeniging, dat het gevaarlijk is, wanneer eens vrije instellingen aan een volk zijn geschonken, die weder op te heffen, al was het maar voor één dag. De liberalen in Engeland juichen het optreden van deze beide koloniale ministers zeer toe. ïfUID-AFHIKA. Lord Kitchener vertrok Maandag van Kaapstad naar Engeland. Lord Methuen, die reeds naar Engeland is afgereisd, heeft voor een zegevierenden intocht hem te Londen toegedacht, bedankt met de vol gende worden »Ik heb in dezen oorlog te veel vrienden en kameraden verloren en ik wensch even onopgemerkt terug te komen als ik bijna drie jaar geleden vertrok." Den 21 legde Lord Milner den eed af als gouver neur en commandant-generaal van de Transvaalkolonie. Voorts zijn de instructies uitgevaardigd voor den Uit voerenden Raad en den Wetgevenden Raad, die beiden benoemd zijn. Spoorweg-Ongeluk. Bij Shelby, in Zuid Carolina (Ver. Stat.), is een spoorwegbrug ingestort terwijl er een trein over reed. De machinist, die het gevaar bemerkte, zette allen stoom op en zoo kwam het grootste gedeelte van den trein behouden over de brug. Maar één personenwagen en vier goederenwagens vielen in 't water. Een passagier werd gedood en vier anderen gewond, van welke twee doodeljjk. Tuberculose. Een Fransch geneeskundige, de heer Gamier, te Par jjs heeft zich op den onderarm doen inenten met stof van een tuberculeuse koe. Het doel is uit te maken of prof. Koch gelijk heeft met de bewering, dat de mensch niet vatbaar is voor besmetting door tuberculose bjj rundvee. De inenting heeft tusschen de huid plaats gehad met vermijding van bloedvaten. Blijft de heer G. gezond, dan is hij voornemens zich nog eens aan een zijner vingers diep te laten inenten en zoo noodig dien vinger te laten afsnijden. Kranige reizigsters. De dames van Andringa de Kempenaar en von Schmidt anf Altenstadt, die een groote reis door Oostelijk Azië maken, woonden den 17 April het kersebloesemfeest te Yokohama bij als gasten van den Keizer van Japan en zjjn daarna naar Nikko vertrokken. Den 30 April zeiden zij Japan vaarwel om via Korea naar China en Peking te reizen, van welke laatste stad o.a. een bezoek zou worden gebracht aan de graven der Ming-dynastie. En eindelijk zullen de kranige reizigsters daarna door Mandsjoerije en met den Trans Siberischen spoorweg de thuisreis aanvaarden om tegen half Augustus in het vader land terug te zijn. De dames zullen dan juist ongeveer twee jaren op reis geweest zijn. (»D-") Kaasfabrlcatle In Portugal. Eenigen tijd geleden vertrok uit Friesland de heer H. Oostenburg met nog iemand uit de provincie Gronin gen, die beiden hunne opleiding hadden ontvangen aan de zuivelfabriek te Marsum (Fr.), om in Portugal onder richt te geven in de kaasfabricatie op het buiten Quinta van den heer L. de Sommer, die aldaar een groot land goed bezit, het best te vergelijken met een groot dorp. De muren der huizen zijn aldaar alle in cement opge trokken en alle rose geverfd. Op dit landgoed zijn alleen meer dan achthonderd stuks rundvee, over de honderd paarden en 2400 schapen. Ben huls zonder trappen. Botterdam zal weldra een merkwaardigheid rijker zijn, namelijk een huis zonder trappen. De terreinen van de bierbrouwerij «d'Oranjeboom", zijn aangekocht door de heer J. C. Meyers, architect aldaar, die op dat terrein 30 meter laDg bij 30 meter breed en gelegen aan den nieuwen verkeersweg Groote Kerk plein en Coolsingel, een grootsch bouwplan heeft ont worpen. Er komt eene winkelgalerij van 54 winkels, verdeeld over vier verdiepingen, en op de vijfde verdie ping een café-concert. Het eigenaardige van het bouwplan is, dat het een gebouw zonder trappen zal zijn. Van den hoofdingang zal men den grond doen oploopen met eene geleidelijke glooiing van 1 Meter op de 80 Meter. Dat oploopen gaat geregeld door, zoodat, wanneer men het pand in het vierkant is omgeloopen en weder op de punt van aan vang terug is, men 4 meter gestegen is en zich op de tweede étage bevindt. Op dezelfde wijze bereikt men ook bijna ongemerkt de overige verdiepingen, terwijl langs al die gaarderijen de winkels uitkomon. Ten overvloede zal in het midden een lift worden aangebracht. De winkelgaanderij wordt geheel opgetrokken van ijzer, steen en glas. Reeds zijn aan het Gemeentebestuur de plannen ter goedkeuring ingezonden. Veehandel In Friesland. De handel in melk en kalf koeien, waarvan de aanvoer niet groot was, ging vrijwel. De omzet was goed, en de prjjzen waren flink. Er waren wel Belgische koop lieden aan de markt, doch zij deden niet veel zaken in deze soorten vee. Holland daarentegen kocht geedook kooplieden uit de provincie Groningen namen uit de markt. Vette koeien blijven duur. De prjjs was, door den ge ringen aanvoer, eer hooger dan lager. De aanvoer van stieren was groot, wijl door de op- koopers voor Holland en België in de laatste weken geene beste zaken gemaakt werden, was van die zijde de stemming stiller dan voorheen. Echter tijdens de markt werd het wat beterde beste soort werd goed betaald. De qualiteit der aangevoerde stieren was echter zeer verschillend, en dientengevolge liepen de prjjzen ook vrijwat uiteen. Over het geheel was de handel in vette kalveren vrij gelijk aan de vorige week, nuchtere kalveren met weinig aanvoer wel zoo duur. In wolvee stadige handel. Melkschapen worden gced- kooper, vette schapen voor uitvoer in één doen. Lammeren matig gevraagd. ette varkens met vry drukken handel, doch met ietwat lager prijzen. Londensche biggen voor export duur. Jonge biggen eveneens. De aanvoer was: 200 stieren, 100 vette koeien, 800 melk- en kalfkoeien, 600 vette kalveren, 300 nuchtere kalveren, 4000 schapen en lammeren, 80 vette varkens, 500 vette biggen, 250 magere varkens, en 450 jonge biggen. De prjjzen zgn Vette koeien, le kwaliteit, 30J-33A ct., 2e kwaliteit, 28—30 ct., 3e kwaliteit, 23—26 ct., stieren 23-26-275 ct., vette kalveren 24—36 ct., vette schapen 23—25 ct., vette varkens 211/a23Va ct., Londensche biggen 21J22 ct., alles per >/2 Kilo. Melk- en kalfkoeien: f 125—f 225, pinken f52f68, nuchtere kalveren f 7—f 12, weideschapen f 14—f 19, melkschapen f 13, 17 a 20, lammeren f 9—f 12, magere varkens f 38—f 52, jonge biggen f 1.25—f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Benoeming. Tot hoofdingeland van de polder de banne Nek is gekozen de heer A. G. Vis Jr. Posterijen. Naar wij vernemen zullen overal, waar op de hulp- kantoren der postergen het verkeer meer dan 40000 brieven per jaar bedraagt, deze hulpkantoren geleidelijk vervangen worden door postkantoren. (N. R. O.) Barslngerhorn. Op het adres van de vereeni ging »D. O. G." alhier aan het hoofdbestuur der poste rgen om plaatsing eener brievenbusaan het oostelijk dorpsgedeelte werd afwijzend beschikt. Int. tentoonstelling van fotografie en aan verwante vakken te Amsterdam. De minister van financiën heeft vrij van rechten verklaard de goederen uit het buitenland bestemd voor deze tentoonstelling bij invoer en ook de onverkochte bij hun terugvoer. Tevens hebben de beide Spoorweg- Maatschappijen belangrijke concessies gedaan voor het been- en weervervoer der goederen. Een ander onder bepalingen bij het comité te vernemen. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ont ving als legaat van wijlen jhr. mr. C. J. A. Quarles van Ufford twee biscuitgroepen op voetstukken van Sèvre porselein. De eene groep draagt op het voetstuk het opschrift Pour donner a l'argile une &me Ce n'est point l'astre du jour que Promethée a dérobé la Flamme II l'a ravie au flambeau de l'amour. Op de andere leest men SiPigmalion la forma Sile ciel anima son être L'amour fit plusil l'enflamma Sans lui que servirait de naltre. Aan genoemd Museum werd eveneens gelegateerd door wijlen den heer Rutgers te Arnhem eene met notenhout ingelegde kastdie thans in de Raadzaal is geplaatst. Het vermiste meisje. Dezer dagen werd melding gemaakt van de ver missing van een 13-jarig meisje te Ileventer. Thans wordt gemeld dat Geertrnida Kirsch te Rotterdam bij hare moeder is aangekomen. Hare verplegers te Deventer kregen daarvan bericht, In een te Hilversum staand paardenspel viel bij de repetitie een bejaard rijder van zijn paard mat het noodlottig gevolg, dat hij op zijn borst werd getrapt. Denzelfden nacht overleed de ongelukkige, een weduwe met vier kindeten achterlatend. Zijn naam is Leon Blanus. Paardenmarkt. Ruim 200 paarden werden den 23 ter Schager paardenmarkt aangevoerd. De prijzen liepen van f 40 tot f 550. Een enkel zeer best paard was op de markt het meerendeel behoorde tot de zoogenaamde «hooitrek- kers", ook een artikel, dat op z'n tijd eene markt vult. Tot secretaris van den polder Schagen werd den 21 gekozen de heer W. Vader met 7 van de 11 stemmen. Noch het paardenspel, noch de wassenbeeldengalerij zijn op de kermis aanwezig. Het prachtige weer van den 23 had zeer velen uit den omtrek bewogen een uitstapje naar de kermis te maken; vooral waren vele ouders met kinderen aanwezig, die een druk gebruik maakten van Stoomdraaimolen en Oinomatograaf. Itaringcarspel. Den 21 dezer was het voor de schoolkinderen van Dirkshorn een feestdag. In dertig rijtuigen werd een rijtoer gemaakt door de Heerhugo- waard naar Alkmaar en na daar eenigen tijd getoefd te hebben, vervolgens naar Schoorl. In de duinen, die voor oud en jong steeds veel aantrekkelijks hebben, werd de dag volgemaakt. Opgewekt keerden de feestgangers des avonds in het dorp terug. He heer P. Buis Jz. te Schagen is benoemd tot lid van de Pachtcommissie in het le district, ter vervanging van den heer J. Swan, die als zoodanig had bedankt. Leger des Hells. De jaarlijksche Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar worden gehouden op den 23 Juli e.k., in het gunstig gelegen welbekende Park van het Tolhuis, over het Y, in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Generaal Booth, jdie pas is teruggekeerd van een reis door Europa, zal dezen velddag leiden. Met de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij worden schikkingen gemaakt om dien dag bjjzondere en goed- koope treinen te doen loopen door geheel Nederland. Te Scharwoude is den 22 bij «de Hulk", toen de trein uit Hoorn den overweg aldaar passeerde, een jonge man (F. K., uit Berkhout), over den neergelaten afsluitboom op de rails gesprongen en onder den trein geraakt. De trein hield onmiddellijk stilde ongelukkige werd opgenomen en meegenomen tot station Avenhorn, alwaar terstond heelkundige hulp ontboden werd. Het was echter niet meer noodig, want reeds na weinige oogenblikken was de ongelukkige overleden. Ben droevig ongeval. Te Gaanderen, nabij Terborg, speelden eenige school kinderen met lucifers. Een der knapen wierp een bran dende lucifer weg, met het ongelukkig gevolg, dat die in aanraking kwam met het jurkje van het negenjarig dochtertje van den fabrieksarbeider Regelink. Het kind speelde door, doch de smeulende vonk breidde zich uit tot een vlam. Toen liep het meisje naar het hoofd der

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2