De Dorpsapostel. Honderd en vierde jaargang, 1902. VRIJDAG 27 JUNI. Het fokken en verplegen van slachtkonijnen. feuilleton. B uitenland. No» 76. Eerste blad. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar is tegen betaling van twee galden verkrijg baar een afdrnk van het door Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad uit gebrachte verslag omtrent den toestand der gemeente over 1901. ALKHAARSCHE Deze Courant wordt Blnsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. AM1. Prtfs der gewone advertentlën t) Per regel f ©,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. De dieren van groote, snelgroeiende rassen kunnen reeds gemest worden op den leeftijd van 4 a 5, die van andere rassen op den leeftijd van 6 A 7 maanden. Men verlangt in Engeland bijv. wel een zwaar en vleezig, maar niet een overdreven vet konijn. Ons inlandseh konijn wordt niet zwaar genoeg, tenzij men het zeer vet maakt. Dit is ook een der redenen, waarop wij aanbe velen de beste inlandsche voedsters te doen dekken door Belgische reuzenrammelaars. In sommige gevallen zal een opzetteljjk mesten over bodig zijn. Als de dieren den bovengenoemden leeftijd bereikt hebben en steeds goed gevoederd zijn, kunnen ze zeer zeker voor de tafel dienen zonder dat men ze mest. Het is duidelijk, dat men een wolwassen, een uitge groeid konijn het gemakkelijkst kan mesten. De onder vinding heeft ons echter geleeid, dat het dier dan veel te vet wordt. Dat jongere dieren gedurende het mesten nog veel vleesch in plaats van vet aanzetten, geldt als een aanbeveling voor het vroeg mesten. En wil men rammelaars, die onder zijn dan 4 a 5 maanden, met succes mesten, dan dienen ze gecastreerd te worden. Dit geschiede als ze 3 A 3'/2 maand oud zijn. Uit den aard der zaak kan in een dagblad niet medegedeeld worden, hoe men daarbjj 't best te werk gaat. Het te mesten konijn wordt in een klein, doch zeel- zindelijk gehouden, halfdonker hokje opgesloten. Men kan ook meerdere vrouwelijke konijnen of eenige gecas treerde rammelaars in één hok mesten, als men maar zorgt, dat zij niet te veel beweging kunnen nemen. Zit het mestkonjjn afzonderlijk opgesloten, dan moet het zich niet kunnen omkesren, doch het hok moet zoo lang zijn, dat het languit kan gaan liggen, dat het zich kan uit strekken. Meestal is het konijn bij doelmatige voeding in 14 A 17 dagen vet genoeg. Uitstekende voedermiddelen zijn haver, gerst, erwten, boonen. Ook geeft men het geurige kruiden, zooals tbijm, pepermunt en salie, welke een gunstigen invloed hebben op den smaak van het vleesch. Men kan ook uitstekend mesten met een koudgewordeu gekookt mengsel van aardappels, maiB en haver met een weinigje zout, waarbij het diertje dan tusschentijds wat hooi en groenvoeder ontvangt. Men bereikt zijn doel het best door viermaal per dag te voederen 's morgens zoo vroeg mogelijk bijv. om 6 uur, het bovengenoemde mengsel, dan om 11 uur een dikke brij van verschillende meelsoorten maishaver en tarwevervolgens om 5 uur groenvoeder met de reeds genoemde geurige krui- Roman naar het Duitsch van LUDWiCH GANGHOFER door W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 by de UitgeverB dezer Ooarant. 4) Bij zoo'n stand der zaken was het heel begrjjpelijk, dat Roman op dien mooien winterdag, toen hij in de bnurt der hoeve Staudam kwam en de .alomtegenwoor dige'' met flink geploeter door de sneeuw zag waden naar buurmansbuiseen blijden juchkreet slechts met motite onderdrukken kon. Haastig bukte hij achter een der witte heggen nam zijn hoedje af en boorde zorg zaam met de hand een klein kijkgaatje door de besneeuwde twijgen. En deze bedachtzaamheid was goed te pas ge bracht. Want ais had de Standamersche de lucht van een donker gevaar, dat haar wit onschuldig lammetje bedreigde, hield zij voor de omheining van buurmans tuin nog een grondige allekantsinspectie met haar loerende lynxoogen. Maar er was op de uitgestrekte weiden in het rond, beneden langs den straatweg en de veldwegen geen mensch te ontdekken. Dat scheen haar moederlijke vermoedens te sussen en gerustgesteld betrad zij buurmans buis waarbij zij op den drempel nog schielijk bezoektoilet maakte d. w. z. snoot haar neus in haar blauwe schort. Toen zij verdwenen was, snelde Roman grinnikend de beschuttende heg langs en bereikte met flinke sprongen den hof. Hij bleef luisterend voor het huis staan, zoo verbluft als iemand, die een schoone, reeds half ver vulde hoop ziet vervliegen als damp. Zijne Jnlie was thuis hij hoorde toch haar luid vroolijk lachen binnen maar nog een andere stem lachte mee Een mannen- den en eindeljjk om 9 uur hetzelfde voeder als des morgens vroeg met een toegiftje hooi gedurende den nacht, die na voor de dieren 8 uren duurt. De voor export bestemde konijnen, die alle voor do consumptie zullen dienen, worden geslacht en verzonden. Het slachten geschiedt nog maai al te dikwijls op wreede manier of zoo de manier al niet wreed is, wordt het dooden der dieren vaak toevertrouwd aan onkundigen en onhandigen. Nu eens wordt het konjjn den hals afgesneden, waarna men het laat doodbloeden, dan weder slaat men het met de smalle zijde der hand of een stuk hout achter de ooren in den nek, terwijl men het slachtoffer met de andere hand bij de achterpooten vasthoudt. Er zijn ook menschen, die het dier met de eene hand bij den nek en met de andere bij de achterpooten vastgrijpen om het door een enkelen krachtigen ruk over de knie den rug- gegraat te breken. Een konijn, dat uitgebloed is, heeft wit en droog vleesoh, dat, wanneer het dier met goede voederstoffen gemest is, eenige overeenkomst heeft met kippen vleesch. De beste manier komt ons wel voor het konijn achter de ooren in den nek te slaan om het onmiddellijk daarna met het oog op het gewenschte uitbloeden den hals af te snijden. Jammer, dat door den nekslag het vleesch daar ter plaatse bloedig wordt. Hoe het slachten van het konijn ook geschiede, immers is het hoofdzaak, dat het zoo spoedig mogelijk zoo niet dood, dan toch gevoelloos is. Nadat het leven geweken is. drukt men met beide handen op de buikzijde van voren naar -achteren, waar door de nog in de blaas aanwezige urine langs den na tuurlijken weg geloosd wordt. Door deze manipulatie voorkomt men, dat het vleesoh een onaangenameu smaak krijgt. Bij het villen is 't algemeen gebruikelijk aan de ach tersokken te beginnen om bij den snuit te eindigen. Het is beter te beginnen met de pais over de geheele lengte van den buik op te snijden. Gewoonljjk wordt de huid, zooals zij van 't konijn komt, dat is met de vleeschzijde naar binnen, eerst met papier, hooi of stroo opgevuld en dan te drogen gehangen. Dit is niet aan te raden. Als men het konijn gevild heeft, zooals dit boven door ons is aanbevolen, vormt do huid niet een zak, doch een lap. Deze spant men met de haarzjjde naar beneden op een plank, waarbij zij door middel van nageltjes goed gespannen wordt, omdat er adders plooien in komen. Men bestrijkt vervolgens in den winter één-, in den zomer twee maal de vleeschzijde met een koude oplossing van 60 gram aluin en half zooveel zont in een L. water. Wan neer de aldus behandelde vellen droog zijn, legt men ze »haar op haar" op een droge plaats. De hoedenmakers gebruiken alleen het haar en niet de huid. Zijn de vellen voor de hoedenfabricage bestemd, dan kan men ze, nog versch, aan de vleeschzijde met pekel insmeren en daarna gewoonweg op eon luchtige plaats drogen. Geen dier is aan zooveel ziekten onderhevig als hot konjjn. De groote vatbaarheid voor ziekten is er soms stam Roman fronste de wenkbrauwen. Maar nog eer de ergernis hom voor goed te pakken kreeg, herkende hij die stem. 't Was Michiel maar, de knecht op de Standammer hoeve. Die was zooveel ais niemand. Een knecht, dien stuurt men uit de kamer weg, en daarmee uit Ook was Michiel goed bevriend met den jongen boer van de Wondhoeve, wien hij reeds dikwerf een heimelijken groet van Jnlie had overgebracht. Lachend om de domme gedachte, die de ergernis hem aanvankelijk had ingeblazen, ging Roman met haastige schreden naar de huisdeur toe. Plotseling zweg6ü in de kamer de beide stemmen en in den gang ontmoette Roman den knecht, een magere jongman, reeds over de dertigmet brutaal gezicht en spotachtige oogen met het witte werkvoorschoot om de heupen gewikkeld, de tabakspijp in de borstzak van het groen en rood geruit buis. Hij knikte Roman lachend toe en fluisterde hem, als bewijs zijner welmeenende vriendschap, in het voor bijgaan in het oor: vandaag heb je goed geraden! De ouwe is niet thuis Genoegelijk glimlachend sloeg Roman hem met de hand op den rug. »God zjj dankMaar dat weet ik al Onderwijl de knecht op den huisdrempel bleef staan en lachend over zijn schouder keek, trad Roman de kamer in. »SchatMijn schatje, mijn lieveling Hij strekte de armen uit. En desalniettemin stond hij als aan den grond genageld, alsof zjjn oogen zich eerst moesten verzadigen met het liefelijk zonnebeeld, dat hij in de kamer vond. Julie zat in de krnsifikshoek aan tafel, gansch omstraald door de zon, die door de beide vensters scheen. Het ge kroesde haar scheen te branden en donsige glans speelde om den zachten, slanken hals. De witte pofmouwen die opzwollen tegen de zwarte banden van haar kenrs, waren door 't licht omzoomd met glinsterende boordsels en eene lijn roseglans legde zich om de ronde armen en om het silhouet van het zachte kuiltjesgelaat, dat een weinig verlegen over haar naaiwerk gebogen was. Zonder op te kijken, heel zacht en schuchter, beant woordde zij den groet van haar verloofde en ritste met de oorzaak van, dat men de konijnenfokkerij zoo gauw »mo6 wordt." En het ontstaan der ziekten is dikwjjls weder de schuld van hem, die konijnen houdt, doordat hij ze te veel veredelt, familieteelt drijft eu te jonge dieren doet paren. De eerste ziekteverschijnselen worden dikwijls over 't hoofd gezien en toch is een ziek konijn gemakkelijk te herkennen. Een gezond konijn is levendig en opmerk zaam heeft een gladdeveerkrachtige beharinghet ademt geregeld en zonder dat men het hoort, zjjn uit werpselen zijn vast en goed gebald, zijn neus is droog eu koel, zjjn oorschelpen zijn inwendig glad en niet rood, zijn oogen staan helder. Ontbreken bij een konijn een of meer dezer kenteekenen, dan is het ziek. Het weigert dan voedsel, zelfs wat het gaarne eet, ademt snel en on geregeld en zit met meer of minder sterk opgericht haar ineengedoken in een hoek van zijn hok. De meest voorkomende en meest gevreesde ziekten zijn tuberculose, bleekzucht, diarrhee, geelen waterzucht, speek selvloeiing, trommelzucht of opgeblazenheid, miltvuur, gre- garinose, schurft, oorontsteking, oorkanker eu oogontsteking. Tuberculose komt het meest voor bjj uit het zuidnn afkomstige rassen doch ook wel bij andere, en dit vooral, wanneer de dieren gehouden worden in be dompte hokken en wanneer men familieteelt drijft. Be handeling van den patient is immer Jtevergeefs. Het best is de zieke dieren zoo spoedig mogelijk te dooden en de lijken diep te begraven of te verbranden. De ziekte openbaart zich het eerst door catarrhale verschijnselen in het strottenhoofd, de luchtpijp en haarvertakkingen een rauwen, drogen, korten hoest. Al spoedig wordt eerst een sljjmige, later een etterachtige zelfstandigheid opge hoest. De ademhaling is versneld, de eetlust neemt af. Het zieke dier lijdt aan diarrhee, vermagert en gaat aan uittering te gronde. Bij lijkopening vindt men zeker in de longen maar waarschjjnlijk ook in de darmen en de hersenen haarden van tnberkel-bacillen, zoogenaamde tu- berkels. Tuberculense exemplaren en hun nakomelingen mogon niet voor de teelt gebruikt worden. (Slot volgt.) EMWMIiAWD. Plotseling is de reeds begonnen feest vreugde in geheel Engeland op de pijnlijkste wijze ver stoord, door ernstige ziekte van den Koning. Reeds lang liepen omtrent Edward's gezondheid min gunstige be richten, doch juist in de laatste dagen scheen alle reden tot ernstige ongetnstheid te zijn geweken Den 24 echter werd geheel odverwacht officieel afgekondigd dat de Ko ning onmiddellijk een hoogst gevaarijjke operatie moest ondergaan en de Kroningsfeesten (behalve het feest voor de armen, en de feesten in de provincies) voor onbe- paalden tijd werden uitgesteld. De operatie had sedert plaats, een groot abces aan den blinden darm werd met aanvankeljjk gunstig resultaat verwijderd en volgens de laatste bulletins is de toestand van den patiënt bevre digend, hoewel, ook bij goed verloop, gedurende de eerste dagen levensgevaar bestaat. Onbeschrijfelijk noemen alle haar naald den zoom in het linnen, welks punt aan het kussen van den naaisteen was vastgehecht. De vreugde lachte uit Romans oogen. Onder het uiten van een zachten juichkreet greep hij met beide handen in de lucht en maakte twee vuisten, alsof hij thans zjjn gelnk gegrepen had, om het vast te houden. Vandaag, schatje, vandaag heb ik 't getroffen, hé 1 En wat beval je me vandaag goed 1 Wat beval je me goed 1 Je ziet er heelemaal uit, jij, alsof je louter zonne schijn en licht waart en op jijjij 1" En daar zat hij reeds naast Julie op de bank, had de armen om haar geslagen en bedekte hare wangen met kussen. »0 jij jijjij Een beetje gaf zij zich over aan deze stormachtige har telijkheid en een beetje begon zij er zich tegen te ver zetten. »Houd op wees dan toch verstandig denk toch as moeder komt »Maar die komt niet." Hij lachte en kuste,.weer. »Van daag] heb ik 't getroffen 1 Nou mot ik mij mesten tegen hongertijden 1 »Maar bedenk dan toch, het mag niet. en moeder wil 't ommers niet 1 Hou op, zeg ik! Hou op, of...!" »Of wat Zij maakte zich van hem los en hiet tot antwoord de scherpe naald op. »Loop heen jy 1" Lachend wilde hij het glanzende blonde kopje in beide handen nemen. »Dat geloof ik toch niet, dat je dat durven zult Lachend boog Julie zich achterover, en terwijl haar zachte, schuchtere dnivouoogen plotseling een heel anderen blik kregen, stootte zij bliksemsnel met de naald toe. »Au Maar hoor eens, Jolie In het eerste oogenblik zette Roman een half verbluft, half onvergenoegd gezicht. Zij keek hem aan en lachte als een vergenoegd kind. »Zie je, dat 'k wel durf?" »Je bent m'r een Dat ha'k in 't geheel niet gedacht, da'k an jou zoo'n eerbaar vrouwtje kreeg 1" Thans lachte hij mee, zoog van zijn hand den kleinen bloeddroppel weg, die er door de naaldsteek uitparelde, en zei da's

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1