Laatste Berichten. Nederland. Stadsb erichten. Telegrafische lierichtea. B U H (t H L IJ K 8 T A J). GEBOREN. telegrammen en berichten den indrnk die 'sKonings ziekte op de reeds halffeestvierende bevolking gemaakt heeft. Men stelle zich de wereldstad voor aan den voor avond der Kroningsfeesten, de straten opgepropt met menschendrommen, huizen en officieele gebouwen aller- wege versierd met bloemen en groen en getooid met vlaggen en wimpels, vorsten en gezanten uit alle oorden der wereld zijn juist aangekomen of worden ieder oogen- blik verwacht, en als een donderslag uit helderen hemel klinkt de mare, dat de Koning in levensgevaar verkeertinderdaad een verschrikkelijke ontgoocheling I In het Hoogerhuis zeide de minister president Salisbury: »Alles wat wij voor het oogenblik kunnen doen is hopen en biddeD om beterschap en onszelven troosten met de wetenschap, dat de geneesheeren bevredigd zjjn over den toestand van den Koning. De operatie, die zeer ernstig was, is met goed gevolg verricht, en wij kunnen hoop hebben op een gnnstigen uitslag. Gedurende een dag of drie, vier zullen wij in onzekerheid verkeeren, maar het is een troost voor ons te weten, dat de operatie moeilijk beter zon kunnen gegaan zijn". «Wij hebben alle reden om te hopen, dat de genezing spoedig en volkomen zal zijn". Volgens een opgave van het ministerie van oorlog zijn in Zaid-Afrika gestorven 1072 officieren en 20,870 minderen. Na terugkeer in Engeland zijn overleden 8 officieren en 500 man. Van 105 soldaten weet men niet waar zij gebleven zijn terwijl er 5879 invaliden zijn, zoodat het geheele verlies 28,434 man bedraagt. ZIIID-AFBIHA. Uit Piquetberg in de Kaapkolonie wordt gemeld dat thans ook het commando van gene raal Smuts zich heeft overgegeven. Deze troep telde 132 Transvalers, 44 Vrijstaters en 487 rebellen. Smuts zelf trok den 22 door Porterville. Lord Kitchener is den 22 te Kaapstad aangekomen. Hij werd voor het stadhuis ontvangen door den burge meester en raadsleden in statie-kleederen. Een welkom adres werd hem aangeboden, waarop vele leden van den Ierschen bond geteekend hadden. Kitchener zeide zeer gevoelig te zijn voor deze eer bewijzen, en maakte een speciaal complimentje aan de Iereu. De menigte z<mg het »God save the King" toen Kit chener uit Kaapstad vertrok naar Engeland. Schipbreak van een Duitsche torpedoboot. De torpedoboot S. 42 is den 24 in de monding van de Elbe tijdens een zwaren mist door een EDgelsch stoomschip aangevaren. Het vaartuig zonk. De comman dant en drie man wordea vermist. He ziekte van Koning Edward. LONDEN, 25 Juni. Het bulletin van hedenmiddag twee uur luidt «De Koning bracht een goeden ochtend doorzijn toestand is tot dusver bevredigend. LONDEN, 25 Juni. Het bulletin van 6.30 meldt De Koning bracht den dag tamelijk goed door. De alge- meene lichaamskracht vermindert niet, en er zijn geen verschijnselen die bijzondere ongerustheid veroorzaken. LONDEN. 25 Juni. Het bulletin van elf uur meldt dat de toestand bevredigend blijft. De Koning sliep enkele uren in den loop van den dag. Hij gevoelt zich slechts weinig onlekker, en is opgewekter. 11. JU. de Koningin. Volgens de Lokalanseiger is H. M. Koningin Wilhel- mina voornemens, voor het voortzetten van haar kuur, naar Langenschwalbach te gaan. President Steyn. In »Neerlandia" het orgaan van het A. N. V. wordt de volgende hulde aan Steyn gebracht Plotseling als de oorlog zelf, doofde zijn gorucht. En me ook wat nieuws, dat m n bloed zoo zoet is Dat zal wel zoo wezen, omda'k 't voor jou vergoten heb Schert send lei hij den arm om haar middel. «Nou jij Zij dreigde met de oogen. »Hoor eens Za'k dan nou heelemaal niks van je hebben As je moeder zoo mal doetHij trok het meisje tot zich. »Maar jij Beu jij mjjn schatje niet En mijn bruidje, mijn liefste »Nou ja, wat mij betreft I" Dat zei ze flink, alsof ze bang was, dat hij ernstig boos worden zou. »Maar je mot me laten naaien en daarbij zag ze naar hem op met oogen, die weer heelemaal onschuld waren, heilig en stil. Het verlangen om haar te mokkelen brandde in hem, maar die vrome blik bond hem de handen. Een poosje zat hij braaf" aan haar zijde. En zwijgend. Daarop zei hij een beetje verdrietig »Ja, kijk, juist met mij be'j altoos zoo ernstig. Tevoren he'j wel kunnen lachen 'k Kon 't buiten in den hof al hooren." «Nou, ja, die Michiel ook..." Ze hield haar gezicht voorovergebogen en stikte jjverig aan den linnenzoom. «Soms vertelt ie zulke dingen, dat men 't nooit laten kan." «Wat heeft ie dan verteld Julie lachte zachtjes: »Van de hnisjesflikster.... en wat de jongens bjj 'r hebben uitgehaald in den heiligen Lichtmisnacht." Een dolle streek, waarvan Roman niets wist. Verwon derd vroeg hy «wat hebben ze dan uitgehaald?" «Ze zijn bovenop 'r dak geklommen en hebben 't schoorsteengat dichtgestopt, zoo dat de ouwe heks er niet meer kan uitvliegen 1" De jonge boer van de Woudhoeve fronste zijn voorhoofd en zweeg. Maar toen Julie al maar door in zich zelve zat te gichelen, schudde hij het hoofd en zei ernstig: «dat bevalt mij niet! Zoo'n in nood verkeerend vrouwtje plugen, die zich met haar dochtertje mot afbeulen en sjouwen, om haar beetje leven da's in het geheel niet aardig daar kan 'k in 't geheel niet om lachen. Da's een echte kwajongensstreek zoo iets" Julie keek hem met haar zachte duivenoogen aan, als een kind dat niet begrijpt. En daarop verklaarde ze heel beslist. «Recht is 'r geschied. Tegen heksen is alles ?e- oorloofd. En die hnisjesflikster, die is 'r een Dat geloof ik »Maar Julie Wordt vervolgd. Nederland is stil geworden onder den zwaren slag. Want zwaar viel hij neer en geheel onverwacht. Vragend staarde men rond naar het hoe en waarom, maar geen antwoord kwam. Toch, één antwoord en helaas niet te betwijfelen Steyn, de edelste van allen, lijdt werkelijk aan de ongeneeslijke kwaal die hem, den sterken man, tot bouwval doemt. Dat is haast het droevigste dat men denken kan. Hij, voor alle eeuwen toonbeeld van moed en trouw, onbuig zaam in gevaar en ontbering, dien men zich droomde als toekomstig hoofd van een vrijgevochten volk, zal in verlamming wegkwijnen en zijn oogen zullen de redding van zjjn volk niet hebben aanschouwd. Maar zjjn naam zal blijven lichten en gezegend zal hij zijn van geslacht tot geslacht. Op de wielerbaan te Breda had een 25-jarig jong- mensch, geheel zonder voorafgaande training", een dertig ronden gereden achter een motorwiel als gangmaker. Thuisgekomen, gevoelde hij zich onwelen toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, vond men hem dood in zijn bed. Westgraftdijk. De heer K. Keizer, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan eene openbare lagere school te Utrecht. Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt ln Nederland, Provinciale Afdeeling Noord-Zuid-Holland, gevestigd te Beverwijk. De eerste openbare les der Vereeniging wordt voor de leden gegeven op de modelstal te Santpoort bij Haarlem, op Maandag 30 Juni, n.m. ten 1 uur. Niet- leden kunnen aan de les deelnemen tegen een kleine ver goeding, doch 't is wenschelijk, dat ze vooraf er van kennis geven aan den Secretaris der vereeniging te Be verwijk. Tentoonstelling Amsterdam In 1902. Ter gelegenheid van het Congres van Amsterdam gehouden door den Bond tot verbetering der menschelijke of dierlijke voeding, met de medewerking der Belgische Kamer van Koophandel van Amsterdam, zal eene Inter nationale Tentoonstelling voor Gezondheidsleer en Voe ding (Prodncten van in- en uitvoer) in deze stad ge houden worden in de maand September a.s. Bijzondere wedstrijden (prijskampen) o. a, voor bieren en boter zullen worden ingericht. Belanghebbenden kuunen het programma-reglement dier Tentoonstelling bekomen in het SecretariaatSpinhuis steeg 8 te Amsterdam. Benoemd tot voorzitter van het polderbestuur te Oosterblokker de beer J. Goesinnen. Te Langerels, gemeente Hoogwoud, heeft een landlooper bij den arbeider J. B. op klaarlichten dag de deur der woning, waar niemand thuis was, opengebroken. Nadat hij alles overhoop had gehaald, is hij met een harmonica en een broek van den eigenaar zijns weegs gegaan. Ofschoon men den dader spoedig per fiets is nagereden, is het niet gelukt hem op te sporen. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Geen hulp Het echtpaar Van Leeuwen, dat in eene roeiboot in de Ringvaart van Haarlemmermeer in de nabijheid van Lisse voer, is door een motorboot aangevaren. De schok was zoo hevig, dat de boot kantelde en beide per sonen te water raakten, de man onder de boot. Gelukkig waren dadelijk genoeg personen op de plaats des onheils die de reddende hand boden, Van Leeuwen met groote moeite van onder 't omgeslagen vaartuig haalden en ook de vrouw redden. De man is aan de hand gekwetst. Zonder eenige hnlp te bieden vervolgde de motorboot zijn reis naar Leiden, waarom dan ook door de politie tegen den gezagvoerder proce3 verbaal is opgemaakt. Te Den Helder bracht een vletterman, die een glaasje te veel had gedronken, zijn 21-jarigen stiefzoon met een scherp geslepen mes eenige gevaarlijke steken toe. De toestand van den jongen man moet zeer ernstig zijn. De dader is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Nederland en Zuld-Afrlka. De «Arnh. Ot." meldt: »Uit Amsterdam vernemen wij, dat het Britsche Con sulaat, in antwoord op een desbetreffende vraag, geant woord heeft, dat er voorloopig geen waarschijnlijkheid bestaat, dat er verandering zal komen in het systeem van uitbreiding van per mits voor den terugkeer naar Zuid-Afrika en de loopende instruction dus nog gelden. Voor het verkrijgen van een permit moeten bewjjzen worden vertoond, dat men öf een vaste betrekking heeft bij aankomst in Zuid-Afrika öf een som van i.00 p. st. bezit. Personen, die naar Zuid-Afrika wenschen te gaan, om daar op goed geluk we; k of eene betrekking te zoeken, kunnen geen permit krijgen. «Personen, die burgers waren (burgerechten hadden verkregen in de Z.-Afr. Republiek of Oranje-Vrijstaat), of die uit Zuid-Afrika gedeporteerd zijn of op kosten der Engelsche Regeering naar Europa zijn gekomen, moeten eerst eene speciale toestemming om terug te keeren aan vragen bij de War-Office", te Londen, alvorens de consul hun een permit mag uitreiken. «Voor het uitreiken van een permit is het ook een vereischte, dat men den naam van het schip en de klasse, waarmede men voornemens is te reizen, kan opgeven. Ook moet men persoonlijk op het Engelsche consulaat komen tusschen 10 en 2 uur." Luitenant de Voogt. Blijkens een particulier telegram aan de familie te 's-Gravenhage is de 2e luitenant der infanterie J. H. A. de Voogt, deel uitmakende van de expeditie naar Priok Jahoe, zwaar gewond aan een der longen. Kemonstrantsche gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen dat op Zondag den 29 de dienst in de kerk der Remonstrantsche Ge meente zal worden vervuld door den heer ds. P. El- dering te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk geen dienst. Boon's Kalender. Hiermede deelen wij mede dat de heer Boon, de uitgever van de bekende humoristische scheurkalenders waaraan eene verloting is verbonden ons een iijst van prijzen toezond welke gevallen zijn op de humoristische, kalender voor 1902. Wij stellen deze lijst gaarne voor een ieder ter inzage. Betaalmeester. Benoemd tot betaalmeester alhier de heer H. J. Bolman thans te Almeloo. Stedelijk Museum. Het Stedelijk Mnsenm is Zondag den 29 dezer 's middags van 1 tot 3 uur, kosteloos te bezichtigen op vertoon van een bewjjs van toegang, aaa te vragen ten stadbuize cp a.s. Vrjjdag, 's middags van 2 tot 3 unr. Muatlck vereeniging „Soil Deo Gloria." De muziekvereeniging «Soli Deo Gloria", onderaf- deeling van de Christelijke jongelingsvereeniging Zachetts alhier, verleende ook hare medewerking bij het Christeljjk Nationaal Zendingsteest, hetwelk den 18 Juni te Velsen werd gehouden. De directeur van deze vereeniging is de heer J. M. Otto. De heer G. Tjalkens, alhier, bomt voor op de voordracht voor leeraar in het machine-teekenen aan de Burgeravondschool te Nijmegen. Aanbesteding. - Bij de op den 24 gehouden onderhandsche aanbe steding van het amoveeren en wederopbonwen van het perceel hoek Voor- en Zijdam voor rekening van den heer H. W. Holsmnller alhier, naar plannen van den architect H. G. Th. Mann te Petten, is de uitvoering gegund aan de laagste inschrijvers, de Firma F. H. Rin gers Zoon, aannemers alhier. Ned. .Fnrlsten-Vereenlglng. De Nederlandscbe Jnristen-Vereeniging zal op Vrijdag en Zaterdag, 27 en 28, telkens des voormiddags ten 10 ure, in het gerechtsgebouw alhier hare 32e aige- meene vergadering hondenwaaraan ongeveer 80 heeren juristen nit alle oorden van ons land zullen deelnemen. De bjjeenkomst van de leden zal plaats hebben, Donder dag 26 in de sociëteit «de Clnb" alhier. Het aangename met het nuttige verbindend, zal op Vrijdag, 28 in de pauze der vergadering, gelegenheid zijn, om de kaasmarkt te bezichtigen terwijl na de vergadering een rijtoer zal gehouden worden over Heiloo, Egmond-Binnen Rinnegom, Egmond aan den Hoef en Wimmennm naar Bergen waar de heeren feestgenooten in de kolfbaan van «de Rustende Jager" aan een gemeen- sohappelijken maaltijd zullen aanzitten. Zaterdag 28 zal na afloop der vergadering diner worden gehouden in de raadzaal van het stadhuisen des avonds 9 nren zal door de Buiten-Societeit een concert in den stadshont worden gegeven waar natuurlijk de leden van de Ned. Jnristen-Vereeniging ook zullen worden genoodigd. Deze beide dagen znllan worden besloten door een boot tocht over de Zuiderzee van Enkhuiien naar Urk en Amsterdam op Zondag 29, met het raderstoomschip «Zui derzee". De deelnemers aan dezen boottocht vertrekken per extra trein van Alkmaar naar Enkkuizen. We hopen van harte, dat mooi zomerweder dit leest moge begunstigen. Concert Bultensocletelt. Door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den heer J. M. Otto zal op Zaterdag, den 28, des avonds ten 9 nnr, een concert worden gegeven in den stadshont, waarvan het programma als volgt Inidt 1. Confraternit'é" marche militaire v. I. Steenebrugen. 2. «Jnbel-Onvertnre"Chr. Bach. 3. Weaner Madln" Concert-Walzer C. M. Ziebrer. 4. Fantaisie op motieven uit de opera «Der Freischntz"C. M. v. Weber. 5. Ouverture de concert «Le Con- qnérant"A. Govaert. 6. Fantaisie snr des motifs de l'opéra «La fille de Mad. Angot"Ch. Lecocq. 7. a. «Scènes et Danses congolaises" L. Langlois. b. «Eine gemüthliche Gesel!schaft" Humoristische Polka Rob. Vollstadt. 8. «Stndenton Lieder" PotpourriKohlmann. Door bet Stedelijk Muziekkorps der dd. Schutterij, zal op Zaterdag den 28 Juni 1902, des avond uur, eene uitvoering worden gegeven op het terrein van de Cadettenschool. 25 Juni. Johannes, z. van Barnardus Wilhelmus Jaspers en Alida Margaretha Godijn. Willem Cornells, z. van Johannes Willem Schermer en Anna Maria Koeman. OVERLEDEN. 24 Juni. Gerrit Nicolaas Schipper, 28 j. en 3 m. 25 Wijfje Trjjntje van Sijp, 20 j. en 2 m. Elisabeth Anna Kraakman, 61 j. en ruim 3 m. Harmen van der Pol, 64 j. en 8 m. Johan Willem Jansen, 82 j. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanAiKMASa brengen ter algemeene kennis, dat het kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen dienst 1902, door den Gemeenteraad vastgesteld den 4 Juni 1.1. en door de Ged. Staten goedgekeurd den 25 Juni d. a. v., op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is uitgereikt. Een afschrift van dit kohier ligt gedurende vijf maanden op de Secretarie voor ieder ter lezing. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aan slagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 26 Juni 1902. C. D. DONATH Secretaris. Toestand der Koningin. 's-Gravenbage 26 Jnni 1902. Uit Schanmbnrg wordt gemeld, dat de gezondheidstoe stand van H. M. de Koningin zeer bevredigend blijft en de krachten voortdurend toenemen toch js het noodig dat H. M. zich goed in acht blijft nemen eerst langzamer hand worden de kleine wandelingen en rijtoeren uitge strekt gelukkig zonder de Koningin te zeer te vermoeien.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2