Hinderwet. Stadsberichten. Laatste Berichten. Advertentièn. BURGERLIJKE 8 T A N I). HEDEN BEURS VAC ANT1E. Jacobus Dirkzen Commissaris, doch aan den Officier van Justitie en deze laatste bracht ze dan dien -ambtenaar over. Spreker is van oordeel, dat de rechter-commissaris niet in ons wets- systeem past en de vervolging alleen toekomt aan het Openbaar Ministerie. Van verschillende kanten is hem adhaesie betuigd met den inhoud van zijn Tbemis-artikel. Vervolgens behandelt spreker het engelsche stelsel. Gisteren is uit de debatten gebleken, dat men rechten wil geven aan de vervolging en de verdediging. Wil men dit, dan moet de rechter-commissaris uit het straf proces verwijderd worden. Het Openbaar Ministerie moet de vervolging worden toevertrouwd en daarnaast moet staan de verdediger, die licht werpt, waar licht moet schijnen. De verdediger moet laten schijnen het licht van de waarheid en hij moet ook gelooyen, dat het niet onmogelijk is, dat een beklaagde schuldig.is. Mr. van Hamel, hoogleeraar te Amsterdam stelt een nieuw vraagpunt voor houdende mogelijkheid tot invoering van het engelsche stelsel, Spreker is altijd een voorstander van dit stelsel geweest, omdat daardoor het groote maatschappelijke belang krachtig wordt verdedigd. Prof. Prins te Brussel prees reeds in 1879 dit stelsel aan, waarvan Engeland sedert dat jaar de vruchten pinkt, zonder dat op verande ing wordt aangedrongen. Amerika Canada Transvaal en Oranje-Vrijstaat huldig den dit stelselzoodat de bruikbaarheid er van gebleken is. Hg vindt het juistdat in kleinere zaken de geco- meniteerde rechter straf oplegt. Een groot bezwaar tegen het Engelsche stelsel wordt ondervangen door het systeem Simons, strekkende tot verwijdering van het verhoor van den beklaagde in catenso. Alleen dient hem de vraag te worden gedaan: bekent gij n schuldig?' Spreker wil den rechter-commissaris als zoodanig niet tot biecht vader promoveeren. De instructie is alleen een verzamelen van het bewijs voor de verwijzing. De rechter-commis saris is een politie-ambtenaar geworden en is geen rechter meer. Mr. Macaré heeft terecht gezegd, dat de geheele instructie moet geschieden door den Officier van Justitie, terwijl de rechter absoinnt onpartjjdig zijn moet. De rechter blijft dan zuiver rechter. Het directe vraagrecht juicht spreker toe. Heeft een beklaagde geen verdediger, dan kan de rechter de vragen doen. Ook kan hij tusschenbeiden komen waar hij dit noodig oordeelt bij het kruisverhoor. Het door mr. van Hamel en tien anderen ingediende voorstel zal aan stemming worden onderworpen. Mr. J. A. Levy advocaat te Amsterdam, weetniet wat men onder het Eng-lsche stelsel verstaat en zal zich daarom onthouden van uitvoerige bespreking daarvan. Spreker is van oordeel, dat het recht van ondervraging niet door, maar voor den rechter moet geschieden. Dit systeem is in overeenstemmig met de lijdelijkheid van den rechter. Bovendien verhoogt het directe vraagrecht het prestige van de justitie en dat prestige wordt geschaad door het duel ter zitting. Een derde oordeel is, dat de onbevangenheid van den rechter er door verzekerd wordt, omdat, de rechter een systeem zal missen. Een systeem in het strafproces acht spreker niteist gevaarlijk. Een laatste voordeel van het vraagstuk is het blijk van ver trouwen dat aan de balie wordt gegeven. Spreker is van oordeel, dat de balie qua talis dat blijk van vertrou wen verdient ten spijt van het advies van mr. van den Bergh. Het vraagrecht zal bij de balie het zelfbewustzijn aankweeken en het verantwoordelijkheidsgevoel. De balie zal zich dan herinneren het «noblesse oblige." Mr. Tripels, advocaat te Maastrichtis van oor deel, dat de schriftelijke instructies thans gevoerd wor den zonder inachtneming der wettelijke bepalingen. Ue wetgever heeft gewild dat de instructie een beeld zou leveren van hetgeen in de instructiekamer voorvalt. Dit is de instructie echter niethet dossier van den rechter commissaris levert een beeld van de woorden van den rechter-commissaris en niet van die van den beklaagde. Mr. Binnerts, vice-pr'sident van het Gerechtshof te Leeuwarden betreurt het voorstel van Mr. van Hamel c.a. Hij heeit zich bepaald tot ons vigeerend strafproces en zich niet bepaald tot vreemde stelsels. Toch zou hij zich niet willen onthouden van stemming over cat voor stel, omdat bij aanneming daarvan de andere vragen zonden vervallen. Spreker constateert dat alle sprekers -op mr. van Engelen na zich verklaard hebben voor uit breiding van de rechten der verdediging. Hij juicht dit toeomdat de verdediging niet is een noodzakelijk kwaad maar een noodzakelijk goed. De rechter moet de zaak van twee kanten kannen bezien en daarom behoort de verdediging in het strafproces thuis. Gedetineerde en in vrijheid zynde beklaagden moeten gelijk staan. Spreker gaat verder dan mr. Coninck Lieftinck en eischt vrije gedachtenwisseling van advocaat en verdediger zonder toezicht van iemand. Wat betreft het onderscheid tnsschenjvoorloopige informatiës en instructie, wanneei dit niet bestaat dan is het feitelijk doch niet rechtens op geheven. Derhalve moet in de positie van den beklaagde in deze twee instanties onderscheid worden gemaakt. Spreker verlangt de tegenwoordigheid van den verdediger bij de verhooren van den beklaagde in de instructie echter niet bij de verhooren van de getuigen. Zij die zich tegen zijn systeem verzetten zooals o. a. prof. Simons redeneeren voor de toekomst terwijl spreker zich bij de vigeerende wet bepaalde. Is er strijd tas- sehen rechter-commissaris en beklaagde, dan is de tegen woordigheid van den advocaat juist hoog noodig en is hij volstrekt geen ridder van den droevigen figuur. Boven dien zal de verdediger moeten letten op eene goede regi stratie van de verklaringen van den beklaagde. Het directe vraagstuk ter zitting is met uitzondering van mr. Engelen die van geen herziening wil hooren door niemand bestreden. Hoe moet na dit vraagrecht geschieden Door het Openbaar Ministerie en den raads man De brng over de klove tusscben strafrecht en civielrecht door mr. Levy gebonwd, is niet sterk, omdat zijne voorstelling van de lijdelijkheid van den rechter in het civiele getuigenverhoor onjuist is. Ook zijne andere stellingen ziju onjuist. Een goed president laat nooit merken of hij voor of tegen de beklaagde is en mag nimmer prikkelbaar zijn. Daarom wil hij de balie het rechtstreeks vraagrecht geven met handhaving van het vigeerend systeem. De balie moet zich dit recht waardig maken en terade gaan met het geweten. De balie heeft te zorgen voor haar eigen eer en spreker verwacht dat zij dit zal doen. (Luid applaus). Mr. Z. van den Bergh, advocaat te Amsterdam verkeert onder den indruk van den tweeden feestdag Hij dankt voor de welwillendheid waarmede zijn pre advies is ontvangen en begroot in mr. Eijssel een bond genoot tegen mr. Levy. Spreker erkentdat de balie naast, rechten ook plichten heeft en bij heeft niet bedoeld te imputeeren doch baseerde zich op feiten. De balie wil niet zijn en mag niet zijn een storend element, maar moet zijn een nntt;g element. In Frankrijk stelt de magistratuur de samenwerking met de balie op prijs en men zal de balie steeds waardeuren, wanneer men zoekt naar de waarheid. De balie kan nuttige wenken geven ook in het belang der justitie. Als bewijs daarvan haalt hij een recent geval uit, zgn praktijk aan, dat aantoont, hoe nuttig de advocaat in de instructie zijn zon. Dit als inleiding. Bij de verhooren van den beklaagde in de instructie zal er iemand moeten zijn die toeziet. Doch niet alleen daarbij, doch ook bij de verhooren der getuigen, om eenzijdigheid te voorkomen. Spreker staat in elk opzicht tegenover mr. Engelen en het verwondert hem, dat deze den advocaat op de zitting niet wil afschaffen, Spreker beschouwt het als zgn hoofdtaak om mede te deelen hoe onmogelijk is om de rechten van den beklaagde te verdedigen zonder het Engelsche stelsel. De Eransche wet keurt spreker af, want hare werking is slecht. Het stelsel van mr. Binnerts kan spreker niet aanvaarden. De verdediger moet niet alleen zgn bij het verhooren van den beklaagde maar ook bij die van de getuigen. Is na de verdediger bij de instructie tegenwoordig, dan eischt de consekwentie, dat ook het Openbaar Ministerie daarbij aanwezig is. Aanvaardt men die con sekwentie, dan moet hot tweeslachtige wezen, dat men rechter-commissaris noemt, verdwijnen. Het stelsel van den instrneerenden rechter is verkeerd, met het oog op de beschuldiging. Het Openbaar Ministerie toch is aan sprakelijk voor de vervolging en zijn taak wordt over genomen door den rechter commissaris, die onverantwoor delijk is. De verdediger staat machteloos tegenover dien ambtenaar, maar kan het Openbaar Ministerie in het publiek aanvallen. Spreker is over Frankrijk tot het Engelsche stelsel gekomen, omdat bij zag, dat dit in de praktijk goed werkte. Spreker herstelt een onjuistheid in zijn praeadvies, waarop mr. Simons hem opmerkzaam maakt. Door het Engelsche Btelsel gaat men geen schrede achteruit, want de processen-verbaal blijven buiten bet geding. Practisch is dit stelsel alleen uitvoerbaar. Uit het verwijt van mr. Simons betreffende sprekers conser vatisme over het behoud van het eerste verhoor zonder den verdediger, aanvaardt spreker dit verwijt zonder meer. Hij meent evenwel, dat de verdediger bij dat verhoor niet moet verschijnen. Spreker staat niet ver van mr. Simons af. Ten slotte een antwoord aan mr. van Gigh over het formatisme van de dagvaarding. Spreker ontkent, dat behoud van dit formatisme in het algemeen belang is en onnoodig vrijspraken of ontslagen van rechtsvervolging de hand werkt. De Schotsche wetgeving heeft dit stelsel reeds lang prijs gegeven wat voor het gezond verstand der Schotten pleit. Spreker brengt hulde aan A. A. de Pinto, die reeds zooveel jaren voor de rechten der verdediging heeft gestreden. (Luide applaus). Bij stemming over de vraagpunten wordt toelating van den advocaat in het vooronderzoek aangenomen. Mede wordt aangenomen, dat de advocaat en de be klaagde zal tegenwoordig zijn bij de verhooren van den beklaagde, van de getuigen en deskundigen en bij de verdere handelingen der instrnctie alsmede in de voor- loopige informaties. Ook wordt aanguDomen, dat verdachte, beklaagde en zgn raadsman iuzage znllen kunnen nemen van de stukken. Omtrent het onderzoek ter zitting wordt beslist, dat aan den verdediger het vraagrecht zal worden toegekend zonder verbetering der waarborgen. De invoering van het engelsche stelsel wordt aangenomen. Als plaat3 der volgende vergadering in 1903 wordt bepaald Assen of Almelo, ter keuze van het bestnur. De Voorzitter slnit de vergadering onder dank zegging aan de praeadviseurs en de sprekers, die zich deden 'hooren, alsmede aan de regelings-commissie voor hare goede zorgen. Hij brengt hnlde aan de Rechtbank te Alkmaar voor het afstaan van hare raadzaal. Mr. Boot, Officier van Justitie, dankt den Voorzitter voor zijn leiding en hoopt den Voorzitter nogmaals op deze plaats te zien. De vergaderden gaan te 6 nur aan tafel op het raadhuis. ONDERTROUWD. 26 Juni. Wilhelmus Cornells Pennings, te Amsterdam, en Prancisca Antonia Weber, alhier. Klaas Stee man te Sint Prankras, en Grietje Brugman alhier. Pieter Berkhout en Mietje Hartog wed. van Jan Vink. Cornells Lngtigte Limmen en Anna IJpelaan, alhier. Tennis Papeveld wedr. van Wilhelmina Catharina Over, alhieren Jacoba Charlotte Panline Ezerman te Zierikzee. GEBOREN. 26 Jnni. Jansje, d. van Klaas Trapman en Maria Elisabeth Kooning. 27 Geertje Johanna, d. van Dirk Nederlof en Taetske Bakker, wonende te 's Gravenhage. OVERLEDEN. 27 Juni. Martha Hendrika Antje, d. van Marten de Boer en Wijnanda Johanna JobbingII m. Jacobus Dirkzen, 46 j. en 11 m. 28 IJda Hoogeboom, echtgen. van Johanna Wal- steyn, eerder wed. van Oornelis Korver, 78 j. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat door hen in hunne vergadering van 26 Jnni 11. vergunning werd verleend aan W. PRINS en D. OLIJ, wonende alhier, tot het op richten van eene sigarenfabriek, waarin droogkamer, in het perceel Fnidsen, wijk O No. 92, kadasstraal bekeud sectie B No. 1988. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 28 Jnni 1902. C. D. DONATH Secretaris. Alkmaar, 27 Juni. Kleine kaas f 28.commissie f 27,50, Middelbare f 27.50. Aangevoerd 525 stapels, we gende 205246 Kgr. Alkmaar 27 Jnni. Aangevoerd 24 mudden. Tarwe f 7.a 0.— Lrogge f 0.— a 0.— gerst chev. f 0.— 0.haver f 4.50 a 0.— bruine boonen f 8,50 a 9, karweizaad f a groene erwten f 12 a 15, grauwe id. f 15.a 21.vale id, f a0.Citroen- boonen f 10.50, duivenboonen f 0, witte boonen f9jall, Alkmaar, 28 Juni. Aangevoerd 12 paarden 1 75 a-250. 26 koeien en ossen f 130 a 260,vette kalveren a per pond a ct., 30 nuchtere kalveren f 8 a 18, 22 magere schapen f 12 a 20,—47 lammeren f 8 a 12, 24 magere vark. 1 15.— a 18—, 180 biggen f 9.— a 13.—, 5 bokken en geiten f 2 a 6, 0 bokjes f 0.— a 0.—, boter, s middags 12 uren), f 0.50 a f 0.57s, aangevoerd 5719 P., Grasboter f 0.— a 0.—, kipeieren f 0.825 en 0.95 per 25. Hoorn, 27 Jnni. jAangev. 212 vette schapen f 23 a 28 per stuk. Handel matig. Hoorn, 28 Jnni. Tarwe f 8.— a 8.25, gerst f 4.75 a 5.25, haver f 4.75 a 5 grauwe erwteD 20.a 21. vale dito f a bruine boonen f 8.a 9.50, karweizaad f a mosterdzaad f groene erwten f 13.— a 15.rogge f 4.50 a 5.25, witte erwten f a Hoorn, 28 Jnni. Aangevoerd 19 paarden f 100 a 300, 9 koeien f 160 a 220, 31 schapen f 20 a 22, 30 kalveren f 7 a 17, 0 varkens f a -, 129 biggen f7,— a 13,—, kipeieren f 3.50 a 3.75, 2575 kop boter f 0.60 a f 0.625 per kop, 0 zengen f a f 26 lammeren t 10 a 12. AARDAPPELEN. St. PANORAS. Ter afslagmarkt waren aangevoerd: 21 Juni 207 mandjes van 17x/a K.G., hoogste prijs f 1.75. 23 24 25 26 27 296 1.70. 472 1.40. 553 1.10. 359 1.20. 526 1.25. MEDEMBLIK, 26 Jnni. Aardrppelen. Groote Muizen 1.90 a 2.20, Kleine id. f 1.— a 1.25, Groote ronde 2.25, kleine id. f 0.95 a 1.15. Aanvoer 1360 zakken. f f 2.10 a manden of Stedelijk muziekcorps. Door het Stedelijk Muziekcorps zal op Zondag, den 29 Jnni, des avonds ten 9 '/2 ure, in den Stadshont, een concert worden gegeven. Jubileum. Den 1 Jnli herdenkt de heer A. Hockmeijer boekhouder bij de firma de Lange de Moraaz alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren bjj deze firma in dienst trad. Nfederl. Bakkersgezellenbond. Wij vestigen de aandacht op eene openbare verga dering, welke Zondag, den 29, des middags te 1 nur, in het lokaal »Diligentia" zal worden gehouden van den Nederiandschen Bond van Bakkersgezellen, waar als spreker zal optreden de heer F. Mol, van 's-Gravenhage, met het onderwerp: »de Bakkersgezellenbeweging voor heen en thans. De ^toegang is 10 cents terwijl er ook gelegenheid tot debatj zal zijn. lie ziekte van Honing Hdward. LONDEN, 27 Juni. Hut bulletin van 11 nnr meldt, dat de toestand van den Koning in alle opzichten bevre digend is. De Koning bracht een goeden dag door zijn toestand is aanmerkelijk verbeterd. LONDEN, 27 Juni. Te halfzes deelde de heer Balfour in het Lagerhuis mede, dat de toestand van den Koning bevredigend is. 11e Krijgsgevangenen. St. HELENA, 27 Jnni. Vierhonderd-acht en-zeventig Boerengevangenen vertrokken gisteren van hier naar Znid-Afrika. Harlngcarspel. Mej. A. Raap, vroeger alhier, thans te's Gravenhage, is benoemd tot onderwijzeres aan een der o. 1. scholen in die gemeente. 25-Jarig Jnbllenm. Op 1 Jnli a.s. ho pt onze boekhouder ADRIANUS HOEKMEIJER den dag te herdenken, waarop hij ge durende 25 jaren bij onze firma werkzaam zal zijn. Voor zijn gedurende den loop dier jaren betoonden ijver en trouw betnigen wij hem hierbij openlijk dank. 29 Juni 1902. DE LANGE EN DE MORAAZ. Felicitatie ten kantore van 24 are. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervendenonze dierbare Broeder Behnwdbroeder en Oom in den ouderdom van 46 jaren. De Familie. Alkmaar 27 Juni 1902. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot ODze diepe droefheid ons innig geliefd eenigst dochtertje JUartlia Hendrik» Antje na een smartelijk en langdurig lijden in den ouderdom van 11 maanden. AlkmaarM. DE BOER. 27 Juni 1902. W. J. DE BOER— Hoogstraat B 9. Jebbing. Verzoeke beleefd van rouwbeklag verschoond te blijven. worden in 't uur Gerechts- De verificatie-vergadering in het faillissement van D. SCHEKKERMAN smid, te M e d e m b 1 i k is bepaald op Woensdag 6 Aug '02, te 10'/j voormiddags, en zal gehouden gebouw te Alkmaar. De opgave van vorderingen aan mij worden gedaan. Alkmaar, H. P. M. KRAAKMAN", 25 Juni 1903. Curator. moet vóór 13 Juli a.s.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 3