II Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 29 J U N I. bevonden Woorwsrpen. Buitenland. Nederland. Mo. 77. Tweede blad. tl.htlt MISINIi COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prj)8 der gewone advertentiën i Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON -Voordam C 9. Tele t oon n a mmer 3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een bote: hamzakje, een sigarenpijpje in etui, een zak mes, een knipmes, eeu pakje waschgoed, een zilveren dames horlogeketting, een inzigne A. Z. B., een zilveren suiker- schepje, een gouden heeren horloge, een braadlap no. 22, een knop van een parapluie, een blauw gestreepte meisjes- hoed, een ledige portemonnaie, een kanten kinderhoed. Alkmaar, De Commissaris van l'olitie, 27 Juni 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. DKIiBIK. Den 25 den dag voor dat ia Engeland de kroning zou hebben plaats gehad werd te Brussel eene groote openbare vergadering gehouden tot hulde betoon aan de Boeren maar niet minder als protest tegen Engeland's regeering. Uit Amsterdam Zwolle en Heusden waren telegrammen en brieven van instem ming ontvangen en telegrammen werden gezonden aan President Krnger en Koningin Wilhelmina. Het vurig Boersgezinde .Handelsblad van Antwerpen'' keurt de samenkomst af als eene onhenschheid op het oogen- blik dat Koning Edward zoo ernstig ziek is. Het blad vindt het onzin zonder kennis van zaken te protesteereo tegen een vredesverdrag, waaronder Krnger zelf het zwij gen bewaart eu merkt opdat de voorzitter van het Belgisch comité tot verdediging van de Boeren Frans Reinhard van de bijeenkomst is weggebleven. DUITSCHIiASID. De Keizer benoemde Koning Edward van Engeland tot admiraal la suite van de Duitsche marine. Het schijnt een vreemd gekozen oogen blik voor dit Keizerlijk eerbetoon en vooral maakt het een zonderlingen indruk dat de benoeming van den dood zieken vorst op 's Keizers last gevierd werd door saluut schoten der oorlogschepen en het hoera-geroep der be manning. KMtllSIiAND. De bulletins die eenige koeren per dag worden uitgegeven luiden niet ongunstig over het verloop van de ziekte des Konings, maar algemeen wordt de toestand ernstig ingezien. Latïan's bureau meldtOndanks de vage redactie van de oflicieele bulletins is het niet mogelijk hoop te koes teren voor een gnnstig verloop van 's Konings ziekte. Het groote publiek neemt natuurlijk de mededeelingen der artsen als een verblijdende waarheid op; de pers ver mijdt, op verzoek der autoriteiten, ongunstige berichten te publiceeren. Maar het is een feit, dat bij de operatie een deel der ingewanden mede moest verwijderd worden, en dat, zoo de Koning deze crisis te boven komt een nieuwe operatie noodig zal wezen. De beroemde geneesheer lord Lister, die bjj de behan deling aanwezig was zeide: »De operatie was het ernstigste wat een man van zijn leeftijd en zijn geBtel kon over komen." Lafian verneemt dan ook, dat de geneesheeren nauwe lijks hoop hebben op het herstel van den Koning. Wat zij deden was een wanhoopsdaad zonder hun optreden zon de Koning tijdens de Kroningsfeesten gestorven zjjn. Hun bedoeling was, zooal niet het leven van den Koning te redden, het nog een poos te verlengen. Doch bij de operatie bleek, dat de toestand veel erger was dan men vermoedde. De geneesheeren konden dan ook de operatie niet uitvoeren zooals zij wenschten zjj moesten zich tot het hoognoodige beperken. Die operatie moge voor het oogenblik gelukt zijn elk oogenblik kan een complicatie voorkomen En het ergste is, dat zoo de Koning herstelt, een tweede operatie noodig is. Den 26 (den Kroningsdag) werden in de St. Paul's bidstonden voor 's Konings herstel gehouden, bijgewoond door vele leden der Koninklijke families eu waren alle personen genoodigd die nitnoodigingen tot de Kronings plechtigheid in de Westminster-Abbey hadden ontvangen. Dit waren, de Pairs en hnnne vrouwen, de vreemde gezanten, vele leden van het Lagerhuis, als ook verscheidene der aanwezige Oostersche Vorsten waarvan eenige echter de Christenkerk niet wilden betreden. Zij bleven voor den ingang en baden daar met da ceremoniën van hunnen godsdienst voor het herstel van Kon'mg Edward, Keizer van Indië. Do schade, die ontstaat door het uitstellen der Kroningsfeesten is ontzettend groot. De .Daily Express" schat de geleden schade, in de City alleen, ten gevolge van het niet dSorgaan der feesten, op ruim 5 millioen gulden. Volgens de .Daily News" zouden de kosten voor de toebereidselen voor de feesten een millioen pond sterling bedragen. De ziekenhuizen zullen welvaren bij het uitstel. De meeste restaurateurs toch besloten de in het groot opge slagen voorraden, die aan bederf onderhevig zijn, ten ge schenke te geven aan de ziekenhuizen, zoodat dezer dagen de kranken reeds ontvingen 1000 pODd zalm, 1200 kippen en aanzienlijke hoeveelheden rund- en schapenvleesch. De Prins en de Prinses van Wales, die ter gelegen heid van de Kroning een kinderfeest wilden geven, hebben hunne jonge genoodigden niet te leur willen stellen en den 26 en den 27, iederen avond aan 1300 kinderen op Marlborough-House een feestmaal gegeven. De gastheer en gastvrouw woonden met hun oudste dochtertje eenigen tijd het feest bij. Het feestmaal aan de 500,000 armen gaat ook be paald door. Ken glf'tmengster. Te Boston heeft dezer dagen een ziekenverpleegster terechtgestaan, die volgens hare eigene bekentenis een- en dertig barer patiënten door vergit heeft gedood en ook verscheidene malen brand heeft gesticht. Door hare kennis van vergiften kon zij jaren lang on gestraft hare misdaden volvoeren. Waarom zij die misdaden pleegde heeft niemand Kun nen ontdekken. De moordenares is tot levenslange opsluiting in een krankzinnigegesticht veroordeeld. De ramp op Martinique. Door een Parijsch blad wordt het volgende gemeld over den ondergang van St. Pierre. De bestuurder van de telephoon te Fort de France, Garnier Laroche, liet zich in den morgen van 8 Mei kort voor acht uren met St. Pierre verbinden, om te vragen hoe de zaken daar stonden. De beambte van St. Pierre antwoordde, dat de toestand zeer ernstig was, dat de stad door rookwolken van de Pelée, zoozeer in duisternis werd gedompeld, dat men licht moest ontsteken, kortom dat alles eene nade rende ramp aanduidde. Plotseling vernam men nog enkel een stamelen en rochelen alsof iemand verworgd werd, een brak en dan doodsche stilte Ook met den telegraaf tusschen St. Pierre en Fort de Franca werd een onderhoud gevoerd tusschen twee be ambten, op 't oogenblik dar ramp. Die, van St. Pierre, maakte zich vroolijk ever den algemeenen angst, hij vond de heele zaaK belachelijk hier brak hij plotseling af: in een halve minuut tijJs waren 40.000 measchenlevens vernietigd. Het papierbandje met de laatste woorden van bedoelden telegraphist, is aan het bestuur dor telegraphen te Parjjs gezonden. Provinciale Staten van fVoordholland. Ged. Staten stollen o.a. voor Aan den Nederlandsch Roomsch-Katholieken Volks bond, afdeeling .Amsterdam", ten behoeve harer toeken-, schilder- en vakscholen een provinciaal subsidie too te kennén van f 800 voor elk der jaren 1903,1904 en 1905, onder voorwaarde o.a. dat over ieder van dié jaren die jaren voor die scholen vanwege de gemeente Amsterdam ten minste f 2000 worde verleend. Aan de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdamten behoeve van de afdeeling F (Kunst ambachtsschool) van hare dagteekenschool voor meisjes een provinciaal subsidie toe te kennen van f 1000 voor ieder van de jaren 1902, 1903 en 1904, onder voor waarde o.a. dat door hot Rijk en ook door de gemeente Amsterdam over ieder dier jaren ten minste een gelijk bedrag worde uitbetaald. Aan het Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam voor de jaren 1903, 1904 en 1905 een jaarhjksche bij drage uit de provinciale fondsen te verleenen van f 300, o.a. op voorwaarde dat door het Rijk ten minste f 2000 en door de gemeente Amsterdam ten minste f 500 voor elk dier jaren worde toegekend. Aan de gemeente Beverwjjk voor de verbetering van het vaarwater .De Pijp", naar vóóraf aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te onderwerpen plannen en met inachtneming der in de voordracht gestelde becijfe ringen, eene bijdrage uit de provinciale fondsen te ver leenen tot een bedrag van een derde der kosten, mits niet te boven gaande een bedrag van f 190C0, onder voorwaarde dat door het Rijk ten minste een even groot bedrag worde toegestaan en dat van Rijkswege ook het Zijkanaal A worde gebracht op dezelfde afmetingen als voor de verbetering van .De Pjjp" zijn aangenomen. Ter goedkeuring bieden Ged. Staten aan eeu ontwerp van oen bijzonder reglement van bestuur voor den Boeren- polder onder Egmond en een tot wijziging van het bijzon der reglement van bestuur voor den polder Egmondermeer. Ged. Staten bieden aan een ontwerp-reglement omtrent het verleenen van pensioen aan de ambtenaren van den provincialen waterstaatsdienst in Noordholland en aan hunne weduwen en weezen. In handen vaa Ged. Staten was om advies gesteld een adres van verschillende laudbousvvereenigiugen, waarin het verzoek werd gericht om over te gaan tot de vast stelling van een reglement op het houden van spring- 8tieren. Bij een onderzoek naar de bepalingen, welke ten aan zien van het houden van springstiereu in andere provin ciën gelden, bleek dat alleen in de provinciën Noord- brabrant cn Limburg het doen keuren van springstieren verplicht is gesteld en wol eerst sinds het jaar 1«98. Omtrent de daarvan verkregen resultaten hebben Ged. Staten intusschen geene afdoende gegevens kunnen ver krijgen. Zij meenen te moeten betwijfelen of deze wol van die beteekenis kunnen zijn, dat zij de vaststelling van een reglement zoude rechtvaardigen, waarvan de handhaving en uitvoering aan de landbouwende en vee- houdende bevolking veel last moet veroorzaken. Zij vin den alzoo geene aauleidin? om een voorstel als adres santen bedoelen ter behandeling aan te bieden. St. Pankras. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school in deze gemeente hebben zich 42 sollicitanten aangemeld. tóemeente-veld wachters. Te Haarlem is den 26 de vergadering gehouden van gemeente-7eld wachters in Noord holland. Ze werd door 14 veldwachters bezocht. Eene Gewestelijke Vereenisnnff werd opgericht, eu tot leden van het Voorloopig Bestuurbenoemd de heeren J. Timmer, te Ha srlem W. Slootweg, te Haarlem A. Politiek, te KrommenieL. Nauta, te Spaarndam, en G. Bontekoe, te Westzaan. Het hoofddoel der Vereeniging iste trachten te ver krijgen, dat de tractementen worden geregeld op gelijken voet als die der Rijkspolitie, en eene pensionneerin? van de weduwen en weszen tot stand te brengen. Overreden. Den 27 werd te Amsterdam aan het Station een rangeerder van de H. IJ. S.-M. door een trein gegrepen en verpletterd. De man was onmiddellijk dood. Te Wlnsunt (Gr.) is brand ontstaan door een pe- troleumtoestel in een schip met droog vlas, van schipper Bolhuis. Ongelukkig is daarbij een klein kind omgekomen. De schipper zelf kreeg bij zijne poging tot redding hevige brandwonden. De lading was verzekerd het schip niet. Benoeming. De heer P. G. Appelboom, hoofd 'der school te Akersloot is benoemd tot gemachtigde van den (penning meester van »de Hondsbossche en Duinen tot Petten" voor het innen van de Hondsbossche omslagen te Aker sloot sn omstreken. De krijgsgevangen ambulance op Ceylon. De voorzitter van het Roode Kruis, baron van Hardenbroek, heeft van den Nederlandschen consul te Colombo, den heer Wennink, een telegram ontvangen, meldende dat ook te Ceylon, evenmin als bij het hooid- comité van het Roode Kruis hier te lande, nog niets bekend is van een spoedige vrijlating der Roode Kruis- doctoren. Het is 5 Juli a.s. twee jaar geleden, dat ör. Koster en ziju mede-leden van de tweede ambulance te Irene in Transvaal werden gevangen genomen. Ontsporing. Niet ver van het Staatsspoorwegstation te 's-Gra- venbage, is den 26 de personentrein uit Amsterdam, op een wissel ontspoord. Alleen de locomotief geraakte uit de rails, dank zij het rijden met verminderde snelheiden het spoedig met alle kracht remmen. De locomotief stond geheel op zijde, en had zich aan den eenen kant tot over da wielassen in den grond gewerkt. De machinist en de stoker bleven ongedeerd op hnnne machine, en, veor zoover bekend, heeft ook geen van de reizigers, die zich in de drie personenwagens bevonden, letsel gekregen. Eenige opvolgende treinen ondervonden vertraging omdat van een zijspoor gebruik gemaakt moest worden. Stoorder Stoomtram. De Gemeenteraad van Koedijk heeft besloten f 14000 subsidie toe te staan voor den stoomtramweg van Alk maar naar Schagen. Slot Maarten. De bijzondere school te Stroel in deze gemente nadert hare voltooiing en zal den 1 Juli a.s. in gebruik worden genomen. Ursein. Den 26 vierden de leerlingen onzer open bare school hun jaarlijksch feest, ditmaal bestaande in een rijtoer van hier naar Schoorl, Bergen, Egmond aan Zee, fieiloo en vervolgens over Alkmaar weder naar huis. Verscheidene belangstellende ingezetenen stelden hun rijtuigen ter beschikking en begunstigd door heerlijk zo merweder, genoot de jeugd volop en keerden allen hoogst voldaan in zeer opgewekte stemming huiswaarts. Oterleek. Het feest dat jaarlijks aan de leerlin gen dar schcol alhier wordt gegeven behoort weer tot het verleden. Maaodag j.l. hebben de leerlingen der vier eerste klassen een rijtoertje naar Bergen gemaakt, waar volop werd genoten in het heeriijKe duin en in den tuin van den heer Bruin. Donderdag daarna waren de twee hoogste klassen al om 6 nur op de stoomboot «Alkmaar Packet" om de reis mee te maken naar Amsterdam. Wat een genot, met zulk fraai weder op zulk een nette boot langs kanaal- en Zaanoevers te etoomen met het vooiuitzicht de groote stad en »Artis" te bezoeken 1 Veel werd gezien, genoten en geleerd, en de jonge reizigers dachten aan geen ver moeienis, maar kwamen na een prettige terugreis met de packetboot iD blijde stemming in Alkmaar terug, waar rijtuigen geree i stonden om hen naar Oterleek terug te voeren. Daar werd in der haast ren verward verslag gegeven van 't feest, en zonder 1 edje van ver langen de zachte sponde gezocht. Voor de commissie voor schoolfeesten is het een voldoening, dat beide feesten ook dit jaar weder naar aller wensch zoo uitstekend zijn geslaagd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5