De Dorpsapostel. ALKMAARSCHE COURANT. feuilleton No. 77. Honderd en vierde Jaargang. 1902. Zondag 39 Juni 1993. Berde blad. Pensioenfonds voor Weduwen en Weeien van Militairen beneden den rang van Officier. Men schrijft ons Met het oog dat het grootst aantal weduwen en weezen van gepensionneerde militairen beneden den rang van officier na het overlijden der echtgenooten geheel onver zorgd achterblijven, doet zich van dag tot dag da be hoefte meer gevoelen, dat hierin door gepaste middelen een verbetering moet worden gebracht. Deze verbetering in het lot van genoemde weduwen en weezen kan alleen geschieden, wanneer het Rijk er toe zal besluiten om voor genoemde weduwen en weezen oen pensioenfonds op te richten. Een ieder die belang heeft, dat er door het Rijk een dergelijk fonds tot stand wordt gebracht zal wel kunnen begrijpen dat zulks niet zonder kosten gepaard kan gaan en moeten dus belang hebbenden in de eerste plaats daartoe medewerken, door een gedeelte van hun inkomen, dat zij van rijkswege ge nieten, af te staan aan het Rjjk tot vorming van bedoeld fonds, het bedrag dier storting aan het Rijk overlat Brte Aangezien nu de Vereeniging Algemeene Bond Insulende, hoofdbestuur te Rotterdam, reeds van 1894 uitslniitend voor dit doel werkzaam is en het zoover heeft gebracht, dat door de welwillendheid van de betrokken ministers een commissie is benoemd om te onderzoeken in. hoe verre de mogelijkheid bestaat om tot de oprichting van bedoeld fonds over te gaan, is het zaak dat thans ook alle belanghebbenden zich moeten beijveren,om van de betrokken ministers en kamerleden te verkrijgen dat die autoriteiten hun volle sympathie aan het doel heohten, aan gezien het lot van duizenden weduwen en weezen aan hun edelmoedigheid is toevertrouwd. "Wij zijn overtuigd dat ge noemde autoriteiten wel voor het doel gestemd zijn, doch moeten wij daarom krachtdadig medewerken en ons niet onbetuigd laten. Voor zoo ver ons bekend, is de benoemde commissie nog niet gereed om advies aan de rogeering te kunnen geven doch moeten wij daarom niet stil blijven zitten. Er wordt door verschillende militaire vereenigingen en particulieren wel geschreven, doch elk heeft een andere zienswijze daarover in stede van één standpunt te houden zooals in het verzoekschrift is aan gehaald dat door ons in October 1897 aan de regeering is ingezonden. Ons verzoek is dus aan alle onze afdee- lingen en verspreide leden en aan alle militaire vereeni gingen ons ten spoedigste toe te zenden lijsten waarop gemeld namen en voornamen voluit geschreven van de gepensionneerde leden en eveneens hunner vrouwen, het aantal kinderen beneden de 18 jaren en hoe oud en het bedrag van het pensioen. Ook personen die geen lid zijn van eenige militaire vereeniging kunnen zulks inzenden en wel aan het adres van den heer A. van Maanen, voorzitter Alg. BoDd Insulinde, Noordmolenstraat 82, Rotterdam. ttroot Nationaal Concours voor Hiratonie- en Fanfarecorpsen te Formerend. Voor het alhier te houden Groot Nationaal Muziek Concours op 17 en 18 Augustus e.k., door Het Stedelijk Muziekcorps" directeur de heer J. P. Grootzijn tot juryleden benoemd de heerenM. Leo WalpotKapel meester van het le Guide-Regiment te BrusselN. A. Bouwman Kapelmeester der Kon. Milit. Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers te 'sGraveDhageJ. Koning, Kapelmeester van de Konink. Nederl. Marine, te Helder P. A. Stenz, Kapelmeester van het 6e Reg. Infanterie te Breda Joh. Zaagmans Kapelmeester van het 7e Reg. Infanterie te jAmsterdam Henri Völlmar, Toonkunstenaar te 's-GravenhageJ. Hennen, oud Directeur der Engelsche Opera te HeerlenJ. GodefroyToonkunstenaar te Steenwijk G. A. Heinze, Componist, te Muiderberg en J. P. Groot, Toonkunstenaar te Purmerend, welke heeren allen hunne benoeming hebben aanvaard. Tot heden zijn als extra prijzen beschikbaar gesteld twee verguld zilveren Medailles, welke zijn aangeboden Roman naar het Dnitsch van LUDWICH GANGHOEER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 5) »Dat geloof ik vast en zeker! En haar deerntje, je schudt van neen, die groeit 'r ook al voor op! Die het 't al geleerd van d'r moeder! Ja, jij het onweer van den laatsten zomer, die al onze haver in den grond ge slagen heeft... dat onweer het niemand anders gemaakt as die deern van die huisjesflikster. Onze Michiel hèt 't gezien, hoe de deern den avond voor den onweersnacht haar tooverspreuk gezegd hèt over de haver. zóó!" Julie breidde de banden uit zooals de pastoor, als bij den zegen uitspreekt. »Maar JulieMaar schatje, loop toch Teederlijk schudde Roman haar met den arm, dien hij om haar middel geslagen hield. Wat praat je daar nou toch voor onzin O kijk, zoo iets mot je na niet laten komen in je hoofdje, in je lieve hoofdje! Dat zou bij jou net zoo passen ik weet niet hoe ik wil zeggen as de nachtschaduw bij heldere zonneschijn." »Passen of nietas 't nou eenmaal waar is En as onze Michiel 't zegt «Jullie MichielOch loop heen Omdat die 't zegt, daarom behoeft 't nog lang niet waar te wezen. Een goeje knecht, jamaar 'n rakker, een spotter, en as ie liemand wat ten laste kan leggen, dan doet ie 't Teeder drukte Roman het meisje tegen zich aan. »Kom, Julie, wees verstandig Kijk heksen zoo iets bestaat 'r in de wereld nietUit den jongen boer der Woud- hoeve sprak gezond verstand, een hart, dat van den door den Heer Commissaris'der Koningin in de Provin cie N.-Holland een verguld zilveren Medaille, aangeboden door de Eere Commissie Burgem., Weths. en Secr. van Purmerend 2 zilveren Medailles, aangeboden door den Heer H. J. H. Kessels te Tilburg; twee zilveren lauwer takken, waarvan èén aangeboden door de Zangver. »W. P. G. Nicolaï" te Purmerend drie verguld zilv. Eere- kruisen, respectievelijk aangeboden door het Bestuur der Zangver. »W. F. G Nieolaï", de firma Wed. G. Oud Pz. Co., en de Tooneelvereeniging ^Voorwaarts" een verguld zilveren Medaille van de Werkmansvereeniging sVooruit" een zilveren medaille, aangeboden door de Underl. Schroefstoomb. Mij. »Eensgozindheid"-een verguld zilveren medaille van de firma D. Smelik, allen te Pur merend. Voorts worden uitgeloofd Medailles en Eerekruisen met Diploma's. De voorbereidende maatregelen tot eene waardige feest viering zijn in vollen gang. Een groot aantal belang stellende bezoekers worden op die dagen te Purmerend verwacht. De landbouwer J. Verwijmeren, te Beek, reed, staande op zijn kar, over de tramlijn. De t'am van Breda, welke juist aankwam, kon niet tijdig genoeg stilhouden, met het ongelukkig gevolg, dat de kar tot splinters vloog, en het paard gedood werd De voerman zelf werd zeer ernstig verwond en is aan de gevolgen overleden. Veehandel in Friesland. In den -tijd van den hooioogst ontbreekt den boer de tijd om te gaan markten. Heeft hij een beestje dat hij wel wil verkoopon, dan laat hij dit thans aan een veehandelaar over die bij hem komt, vaak in het hooiland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien was dan ook vrij wat kleiner dan in vorige weken. In het eerst ging de handel nog vrij opgewekt en werden goede prijzou besteed, doch de markt sloot traag. Vette koeien, met ook vrij wat minder aanvoer, blijven goed gevraagd, zoodat de kleinere - aanvoer de prijzen deed rijzen en voor de boste qualiteit 37 ets.' per '/2 kilo betaald werd. Ook vette kalveren wel zoo duur. Stieren voor de slachtbank met goede vaaag hooger in prijs. Vooral voor Holland bestond veel vraag. Nuchtere kalveren werden goed betaald het koude weder der laatste dagen verminderde de risico tijdens het export naar Engeland nu het weder zoeler geworden is, zal de handel wel stiller worden. De aanvoer van lammeren is hard afnemende, de handel in wolvee was over het algemeen in de laatste dagen traag. Alleen vette schapen waren wel zoo willig. Melkschapen vrijwel in één doen. In vette varkens stadige handel, ook in Londensche biggen. De aanvoer was150 stieren, 60 vette koeien, 600 melk- en kalfkoeien, 500 vette kalveren, 450 nuchtere kalveren, 2000 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 400 vette biggen, 200 magere varkens, en 500 jonge biggen. De prjjzen zijn Vette koeien, le kwaliteit, 33-37 ct., 2e kwaliteit, 30—32 ct., 3e kwaliteit, 24—28 ct., stieren 26 33 ct., vette kalveran 25—36| ct., vette schapen 2326'/2 ct., vette varkens 23—24 ct., Londensche biggen 20—21 ct., alles per Kilo. Melk- en kalfkoeien; f 125—f 225, pinken f52—f68, nuchtere kalveren f 8—f 11£, weideschapen f 13-f 17, melkschapen f 13, 19 a lammeren f 9—f 12, magere varkens f 38—f 52, jonge biggen f 1.25—f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Purmerend. Bij de den 26 gehouden verkiezing van een lid van den raad dezer gemeente (vacature W. v. d. Poll) zijn uitgebracht 526 geldige stemmen. Hiervan verkregen K. Drost (lib.) 215 H. O. Oud (lib.) 127 en Jb. Groot Kz. (anti-rev.) tevens candidaat der katholieken) 184 stemmen. Herstemming tusschen K. Drost en Jb. Groot Kz. Bergen. Men deelt ons mede, dat er plannen be staan, in ons dorp een Kunstzandsteenfabriek op te richten. Den 26 verbrandde het perceel van den heer P. S. te Noordscharwoudewelk perceel bewoond was door 2 gezinnen waarvan een niet verzekerd was. medemensch graag het goede gelooft en het weinigje ontwikkeling, dat hij van zijn soldatentijd uit de stad mee had t'hnis gebracht. »Dat hebben de domme lui van vroeger zoo wel geloofd. Maar er is niks van an Het is niet waar En een onweer dat maakt niemand... dat komt zoo en slaat in, waar 't inslaat. Kijk, en as je mij niet gelooft, vraagt 't dan mijnheer de pastoor Die zal je dadelijk zeggen, da'k gelijk heb 1" Julie stoof op »mijnheer de pastoor.... Maar da delijk verstomde ze weor, alsof zij liever voor zich be hield, wat ze zeggen wou. Daarop zaten ze zwijgend naast elkaar. Julie stikte snel haar zoom, en Roman keek nadendend in de kamer rond. En toen zag hjj plotseling wat hem vroeger nooit was opgevallen i dat 't er in het vertrek uitzag alsof do Turken er hadden huisgehouden. »Zoo ?iet 't 'r niet eens bij ons thuis uit. En bij jullie is toch de moeder 'r En jij Nou, Juultje, dat past nu ook niet voor jou zoo-as de kamer 'r uitziet »Nee..." zuchtte Julie, »moeder haalt de boel soms zoo door mekaarEn ik, weet je, ik mot meestal an zooveel andere dingen denken." »Nu wat dan In stille onschuld lachend, sloeg ze haar glinsterende duivenoogen naar hem op. Dat was een blik die in Roman al het andere uitbluschte en alleen nog maar ziju geluk branden liet. Hij strekte de armen uitJulie mijn Doch lachend trok zij zich van hem terug. »Braaf mot je wezen en mij naaien laten dat he'j beloofd Roman lachte. »Als ik 't beloofd heb, ja, dan mo'k 't houden Maar heb je dan zoo'n haast met de naaie- rij Hij lachte met de oogen en glimlachend streek hij met de hand over den zoom van den linnen doek. »Wat maak je daar toch vVoor ons iets." Vergeten gladaf was zijn belofte. »Schatje I O jij, mijn schatjeGeheel en al de man wien het hart van zaligheid overloopt, omhelsde hjj ziju duivenzacht bruidje, hield haar glanzend kopje gedrukt tegen zijn borst, drukte BarBingertiorn. Den 25 werd door de school kinderen te K o 1 h o r n het jaarlijksche schoolfeest ge vierd. Met de hoogste klasse werd een reisje naar Am sterdam gemaakt, alwaar een bezoek aan Artis werd go- bracht en andere merkwaardigheden werden bezichtigd. Met de lagere klasse werd de Schager kermis bezocht alwaar een kindervoorstelling in de tent van Wijlacker werd bijgewoond, in de stcomdraaimolen enz. Schoon zomorweder begunstigde de feestelingen, beide partijen keerden hoogst voldaan huiswaarts. Nog steeds is de ansj rvisvisseherij te K o 1 h o r n in vollen gang en dagelijks is er flinke vangst. Van overal zijn hier visschers, want- in andere Zuiderzeegedeelten wordt al geruimen tijd niets gevangen; 't jaar is voor deze plaats zeldzaam voordeelig, de visch is wel niet zoo hoog in prijs als voorgaande jaren, maar toch nog 3 maal hooger dan in 1900, ook een der voordeelige jaren. Tilburgsclie moordzaak. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den 26 ten opzichte van den schilder Mut.saers bet v r ij s p r e- kend vonnis der Bredasche Rechtbank bevestigd. Het Hof overwoog, dat het, na uitvoerig onderzoek in hooger beroep, met eersten rechter van oordeel is, dat het wettig en overtuigend bewijs niet is gele verd. Het bevestigt daarom in allen deele het vonnis der rechtbank te Breda, 28 Juni 1901 en spreekt den beklaagde vrij. Het voorlezen duurde slechts een paar minuten. Er was veel publiek. De beklaagde en diens verdediger waren aanwezig. De verdediger werd van alle zijden gelukgowenscht. Uit Tilburg meldt men »Even onopgemerkt als Mutsaers Den Bosch verliet, kwam hij te Tilbnrg aan. Hij liep rechtdoor naar zijuo woning. »Omtrent eeue eventueele vervolging van den koster wegens meineed is nog niets naders bekend." (N. v'd D.) Hlndcrnumnier dulden Wlnckel. Men zond ons ter kennismaking het juist verschenen geïllustreerd kindernummor van »den Gulden WinckJ", maandschrift voor de boekenvrienden in groot Nederland. Dit kindernummer is uitgegeven speciaal onder redactie van L. C. T. Bigot, hoofd eener school te Amsterdam, en voorzitter van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, met medewerking van Agathe Snellen, Joh. de Meester en Oath. v. Rennes. In dit nummer, waaraan als gratis bijlage i3 toegevoegd »Elfouliodje" voor zang en piano door Oath. v. Rennes, worden een zeer groot aantal boeken besproken voor kinderen van eiken leoftijd, en het is o.i. eon zeer goede leiddraad voor ouders bij het kiezen van lectuur voor hunne kinderen. De prijs van dit kindernummer bedraagt 35 ets. Mooie lucht. In 't eind der vorige week heeft men op verschil lende plaatsen der Deensche kust en ook in noordelijk Zweden bij zonsondergang zeer vreemde kleuren waargo- nomen, ongeveer als bijna 20 jaar geleden na de Kra- katau-uitbarsting. Men vermoedt dat thans de fijnejstof- deeltjes uit de vulkaan op Martinique op hun tocht door het luchtruim Europa hebben bereikt. (Handelsblad.) Zald- en Noordschermer. Onder rouwd 8 Mei en getrouwd 25 Mei. Joost Pilkes en Kaatje Groot. Getrouwd. 4 Mei. Klaas Groot en Wilhelmina Heinis. Geboren. 1 Mei. Maartjed. van Pieter Koning en Maartje Leegwater. 5 Neeltje'd. van Pieter Uitentais en Neeltje Bakker. 23 t Elizabeth Catharina d. van Jan Wonder en Grietje Keesman. 23 Evert, z. van Dirk Woud en Anie Dommering. O verleden. 27 Mei. Jantjed. van Pieter Nap en Johanna Maria Bakels, 5 m. CMJBWIIII IIMI1MII IIIWHI I WWHMHH—WP-lfrTO met de handen hare wangen bijeen, zoodat do roode lippen heelemaal uitstulpten, en kuste zoo recht beha- gelijk dat kleine rozige gekrulde snuitje. En ditmaal verzette de kleine heilige zich niet. Roman hief echter zijn gelaat op en zei lachend, »o, jij Je snuitje smaakt, alsof je een sigaartje serookt had vlk? En rooken Loop heen jij!" Eerst scheen het, alsof ze pruilen wou. Maar zij lachte weer. »Dat heeft de postbode me zeker aangeblazen die rookt altoos zoo'n slechte, en altoos blaast ie je den damp in 't ge zicht Lachend vloog ze naar het aanrecht, doopte de punt van een handdoek, waaraan 't gebrnik van een week goed te zien was, in de waterbak en poetste met den natten doek krachtig mond en gelaat. Lachend, met gloeiende wangen, kwam ze terug en Bpitste de lippen. vProbeer nou eens.... nou, denk ik, merkt men 't hee lemaal niet meer." Dat liet Roman zich geen tweemaal zeggen en in den ijver, waarmee die beiden »probeerden", zagen zij in het geheel niet, dat een kleine schaduw langs het zonnige venster gleed. 't Was de schadnw eener spionneerende neus geweest. En die neus behoorde aan Michiel, die aan heksen geloofde. Volkomen geluidloos had hij zich buiten van zijn loer post aan het venster teruggetrokken. Maar toen hij buiten hoorwijdte der kamer was, begon hij met lange stappen te springen, door den besneenwden tuin heen naar buur manshuis. Daar trommelde hij op het venster »boerin boerin Een weinig verstrooid, met haar gedachten nog half bij de gewichtige kletspartij die zij gehouden had, kwam de Staudamer boerin de tuindeur uit. »Wat is er toch Wat is er toch Michiel zette spotoogen. »Ik donk haast, dat een beetje oppassen noodig is maar verraden mag je mij niet! Anders help ik jullie nooit meer." Flink begreep de boerin den diepen zin dier woorden, »'k heb 't aldoor wel gedacht. Vandaag gebeurt 'r nog wat!" stotterde ze en rende weg, om haar onschuldig lammetje te beschermen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 9