De Dorpsapostel. No. 79. Honderd en vierde jaargang. 1902. V RIJ D A G 4 JULI. Rijkskeuringen van Hengsten. Inkwartiering. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaateruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gelet op den inhoud van Provinciaal blad no. 71 van dit jaar Brengen ter algetneene kennis 1°. dat bij beschikking van den Minister van Water staatHandel en Nijverheid, d.d. 11 dezer, no. 4455, afd. Landbouw, is bepaald, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft, in dit najaar zullen gehouden worden op 30 September e.k. teBeverwijk; op 1 Oetober e.k. teSchagen; op 2 Oetober e.k. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer; op 3 Oetober e.k. op Texel en Terschelling; 2°. dat tot deze keuringen worden toegelaten alle hengsten, die tenminste 2^ jaar oud zijn 3°. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regelings-commissie (den heer W. Teengs te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kentee- kenen van den hengst, benevens, indien deze in een stam boek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde en naam en woonplaats van den fokker 4°. dat een hengst na bovenvermelden termijn aange geven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden Secretaris stort 5°. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den secretaris der regelingscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Burgemeester sn Wethcmdors voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 1 Juli 1902. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat, overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van Inkwartiering en onderhoud van militairen en paardenwelke lijst ter inzage van een ieder is nedergelegd ter gemeente secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kennen schriftelijk aan bur gemeester en wethouders worden ingediend, binnen 14 dagen na «floop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 3 Juli 1902. C. D. DONATH Secretaris. Roman naar het Duitsch van LUDWIOH GANGHOPER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 by de Uitgevers dezer Oonrant. »Kijk, Mandi," Hanspeter hief langzaam den arm met den wijzenden vinger op, »veel menschen zijn goed, erg velen zijn goed, maar soms is er een slecht. En as zoo een an God en den hemel geloofde, dan kon ie niet wezen, zoo as ie is 1 Kijk non, dan mot zich onze lieve Heer in z'n goedheid over zoo'n zondige ziel erbarmen en mot 'r in den nacht, as 't geweten 'r niet slapen laat, een beetje laten zien, hoe 't 'r uitziet in den hemel. Daarom denk ik soms, dat de sterren kleine luikjes zijn in den bemelbodemen daardoor laat ie den hemel- schen glans een beetje op hen spatten Je behoef ze maar an te zien, de sterretjes, en dan mot je 't wel gelooven Roman keek op naar de flonkerlichten, en alsof de ernst van die weeke stem had gepakt, zei hij droomerig »as men ze zoo bekijkt, zoo lief as ze glanzen, dan he je gelijk, dan kan meD zoo iets heel goed denken." Zij zwegen, en hunne blikken gingen verloren daar boven in den grenzenloozen nacnt. In het vertrek der houthakkers zongen en zwetsten de knechts door elkaardaaronder door vernam men het geknetter der brandende klokken en het geklapper der ijzeren pannen. Roman, die van den stijlen klimtocht warm was ge worden, begon onder dat lange staan en kijken de nach telijke kon te voelen. Een huivering schokte zijn schou ders. »Kom," zei hij, .binnen, 't is frisch van nacht!' HNI<iEI«A.BirD. De officieele berichten omtrent 's Ko- nings toestand blijven gunstig luiden en de uitvoerig heid der bulletins, alsmede de groote reputatie die de onderteekenaars als geneeskundigen genieten, wettigen het vermoeden, dat hoe ernstig de toestand van den patiënt ook nog is, er inderdaad gegronde hoop op herstel bestaat. Het bulletin van 30 Juni luidde Z.M. is Zondag voor eenige uren op een bijzonder rustbed overgedragen en vond bij de verandering veel baat. De temperatuur in 's Konings kamer wordt laag gehouden met electrische waaiers, welke van groote waarde gebleken zjjn. H. M. de Koningin is voortdurend in het ziekenvertrek. De uiterste rust wordt gehandhaafd. De Koning ziet geen brieven en h°m wordt over staatsaangelegenheden of zaken niet gesproken. Da Koning ziet nn en dan zijne kinderen, maar slechts voor korten tijd. Z.M.'s moed en geduld verdienen de grootste bewondering. De wonde, welke aanmerkelijke diepte heeft, wordt tenminste tweemaal daags verbonden. Zij wordt, ais de technische-uitdrukking laidt, »van onderop" verbonden, daar het volstrekt noodig is dat zij van onderop geneest (opdat namelijk mogelijke kwade stoffen steeds geleidelijk een uitweg vit den en zoo nieuwe verzweringen voor komen worden). Het verbinden van ds wond veroor zaakt Z.M. aanmerkelijke pijn, die met groote geestkracht gedragen wordt. Sir Francis Laking, sir Thomas Barlow en sir Frederick Treves hebben, tenzij nn en dan voor een enkel uur, sinds de operatie het paleis niet verlaten." Verscheidene bladen wijzen en met voldoening op, dat de koloniale troepen verzocht zijn voorloopig in Enge land te blijven -f uit welk feit zij meenen te mogen opmaken, dat men ten Hovo overtuigd is, dat na niet ai te langen tijd tie kroning zal kunnen plaats hebben. Andere bladen echter houden vol dat de toestand inderdaad hoogst onrustbarend is, de waarheid verbloemd wordt om het volk langzamerhand op 's Konings nade rend einde voor te bereiden. Als men zich herinnert hoe tijdens de ziekte van Keizer Erederik van Dnitschland steeds vrij gunstige bulletins werden verspreid, zelfs toen de Keizer reeds stervende was, is er zeker rnimte voor de onderstelling, dat ook thans, om politieke redenen niet de geheele waarheid zonde woiden medegedeeld. De koloniale ministers vergaderen onder leiding van Chamberlain een paar malen per week te Londen. Het resultaat dér conferenties wordt strikt geheim gehouden KUjINKKIJU. Da Frausche pers begroet over het algemeen de vernieuwing van het Drievoudig Ver bond met blijmoedige kalmte; met voldoening wordt door verscheidene bladen geconstateerd, dat het Verbond, ook al bleven de voorwaarden dezelfdegeenszins de strekking heeft Frankrijk en Italië in een vijandige ver houding tegenover elkaar te stellen. In de Kamer diende Ganthier de Clagny den 2 »Ik bevries niet. As ik zoo denken mot' mo'je weten, dan maakt me dat meest zoo heel warm." Thans lachte Roman weer. »Dat was nog wel zoo iets voor de arme lui. Die motten zeker wel prakkezeeren, hoe ze hun beetje leven zullen rekken. En as nou het denken hen warm kan maken, dan kannen ze 't hoat voor den haard uitsparen." Hij ging de hut in. Naast het groote knechtenvertrek lag een kleine, met planken betimmerde kamer. Hier placht de woudboer of zijn zoon, als zij inspectie kwamen honden, te overnach ten een enge rnimte, weinig meer dan manshoog, met een kleinen kookhaard, een brits, een tafeltje en twee stoelen. Roman stak de petroleumlamp aaa en stookte den haard op om zijn avondeten te koken. Daaronder kwam hem de opdracht van den pastoor in de gedachte. Hanspeter riep hij. Ja Eenige zware stappen, die alles in het kamertje drennen deden en Hanspeter verscheen in de deur. Daarbij moest hij zich diep bakken. En in het vertrek kon hij ook niét" heelemaal recht op staan, als hij zijn schedel niet denken wilde tegen de zoldering. Hij was ruim een hoofd grooter dan Roman, ofschoon die ook tot de hoog opgeschoten jongelingen behoorde. En dan die borst als een ton, die krachtige schouders, die gespierde armen, die de vuisten schenen te dragen als zware gewichten 1 Alles krachtig, schier bovenmenschelijk, maai' alles ook vormloos en onbehouwenbijna komiesch in zijn bui tensporigheid. En zooals de gestalte ook het gelaat breed en zwaarbeeuig, heelemaal baardloos, met grofge- bouwd laag voorhoofd, de neus kort opgewipt en plat, de ooren wijd nitstaand en het boistelige haar van een vaalbrnine kleur. Daarbjj nog ofschoon Hanspeter slechts omstreeks een jaar onder was dan de jonge wond- boer iets grijsaardachtigs in ai zijn trekken. De blanwe diep weggezonken oogen met hun rnstig stralend vnnr en de stifle, week geteekende mond konden den afstootenden indruk van dat gezicht slechts weinig tem peren. Het was een dier ongelukkige mannengezichten, een motie in tot algemeene amnestie voor de politieke veroordeelden bij vroeg daarvoor de urgentie. De minister-president Combes bestreed de urgentie die dan ook verworpen werd. Het amnestie-voorstel werd verwezen naar de commis sie van initiatief. ITAüIE. De Italiaansche bladen zijn voldaan over de vernieuwing van den Driebond. De »Tribaea" zegt o. a. »Het Drievoudig Verbond is van een verdedigings middel een der beste waarborgen voor het behoud van den wereldvrede geworden en daarom heeft hetzelfs in Italië geen tegenstanders meer. Vollediger door de overeenkomst met Frankrijk, en de vriendschappelijke verhouding tot Engeland, is de Triple Alliantie voor Italië een rust en een waarborg, zoodat het zich, naar binnen en naar buiten, wijden kan aan de ontwikkeling zijner krachten en hulpbronnen". De Koningin. Men bericht uit Schaumburg De gezondheidstoestand van Hare Majesteit de Ko ningin wordt bij voortduring beter. Het prachtige weder stelt Hare Majesteit in de gelegenheid veel in de lucht te vertoeven. Da kraehten nemen toe, zoodat de wande lingen en rijtoeren meer en meer worden uitgestrekt. Vermoedelijk zal dr. Roessingh zich iu de volgende week vergewissen van den voornitgaDg van H. M. gezondheids toestand. Blederlandsclie krijgsgevangenen. In de Eerste Kamer hield de heer van Velzen eene interpellatie over de vrijlating van de Neder- landsehe krijgsgevangen nit den Zuid-Afri- kaanschen oorlog. Hij vroeg welke stappen gedaan zijn bij de Engelsche Regeering ter bevordering van spoedige vrijlating vau Krijgsgevangenen. De Minister van BnitenlandscheZaken antwoordde, dat reeds in het begin van Juni hierop is aangedrongen. Den 2 is bericht ontvangen, dat de zaak geregeld is. Gerepatrieerd zullen worden eerst de Boe ren, die den eed van getrouwheid hebben afgelegd ver volgens die dit niet hebben gedaan eindelijk de Neder landers die voor kosten van Engeland willen teruggaan. Wie zelf betalen, kunnen reeds vertrekken en zullen bij het transport allerlei faciliteiten ondervinden, doch mogen niet naar Zuid-Afrika terugkeeren. De heer Van Velzen dankte voor dit antwoord en drong aan op hulp door de Nederlandsche Regeering tot het terugkeeren van krijgsgevangenen, ook door aan moediging van het denkbeeld om voor de Boeren bijeen gebrachte gelden daartoe aan te wenden. Oude Sfledorp. Het beroep bij de herv. gem. van Oude Niedorp en Veenhuizen is door den heer B. J. Kanis, oand. te Kampen, aangenomen. die geschapen zijn om de vrouwen aan het lachen te brengen. Ook het hatelijkste wijf is nog te onbescheiden om het met zulk een gezicht voor lief te nemen. En bijzonder veel scheen Hanspeter ook niet te letten op den nitwendigen u ensch. Hij was in zijn werkpak wel is waar. Maar hij verdiende toch een goed loon en had zich wel wat beter spul knnnen aanschaffen dan die in de wasch verkleurde triljekiel, die eenmaal blauw was geweest, dat grove akelige hemd en die afschuwe lijke uit een grijs dekkleed gesneden broek, die van ach teren bij hem neerhing als een aschzak. Zjjne pijpen reikten hem slechts tot aan de kuiten, en de voeten staken in lompe, zwaar met jjzer beslagen klompen klompen, waarvan de volksmond zegt: ze laten iemand niet omvallen. »Wat wou je, Mandi?" vroeg hij met zijn zachte lang zame stem. En aangezien hij in het vertrek niet rechtop kon staan, ging hij naar een stoel en zette zich. »'k Heb van daag mijnheer den pastoor ontmoet, en die heeft mijRoman brak af want bij het iicht der lamp zag hij thans, dat er een versoho, bloedige schram over Hans peters gezicht liep. »Wat is jon overkomen?" »Mij Niks »Maar je bent toch vol bloed in je gezicht 1" »Meen je dat beetje 1" Hanspeter lachte en tastte naar ziju wang om de hand te bewegen, hiet hij eerst den elleboog op, alsof hij voor het gewicht van zijn vuist een hefboom noodig had. »Dat merk ik heelemaal niet. Je mot weten, dat ze weer een weinigje getwist hebben, die malle jongens ik heb ze toegesproken en gezegd, dat ze goed met mal kaar moeten wezen het leven was zoo heel mooi as de menschen in vrede mekander graag mochten lij-en non ja, maar een beetje gauw kwaad zijn ze wel ge weest en toen is 'r een me een beetje in het gezicht gevlogen zoo toevallig, weetje I 'k Heb 't niet eens gemerktMaar ha'j me niet iets van den pastoor willen zeggen Niet vGehoord had ie al, wat 'r op den laatsten zondag in de herberg is gebeurd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1