Laatste Berichten. Stadsberichten. 9 Provinciale Staten van tVoordholland. Na onderzoek van de geloofsbrieven en bijbehoorende stukken van het nieuw inkomend lid, Mr. E. P. F, A. van den Bogaert, voor district VIII, Amsterdam, werd tot diens toelating besloten. Dit lid nam daarop zitting. De aanhangige voorstellen werden commissoriaal ge maakt. Het aangenomen voorstel van Mr. De Kanter, tot herziening van het reglement van orde, zal worden ge steld in handen van eene te benoemen commissie van onderzoek. De heer Kooi wenschte daarop van Gedep. Staten te weten, of: 1. De door Gedep. Staten verleende vergunningen om trent het rijden met automobielen reeds verzonden zijn 2. Zoo ja, of die dan spoedig in het «Provinciaal Blad" zullen komen, en zoo neen, welke wegen dan niet zullen mogen bereden worden 3. Of het in de bedoeling ligt aan gemeente- en polderbesturen, voor zoover afwijzend is beschikt om sommige wegen voor motorrijtuigen niet open te stellen, daarvan de redenen mede te deelen 4. Of Gedep. Staten het wenschelijk achten aan ambte naren en beambten van politie en waterschapsbesturen een reglement op het rgden met motorrijtuigen te ver schaffen. In de volgende vergadering zullen Gedep. Staten van antwoord dienen. (N. d. D.) Te Oudkarspel heeft de gemeenteraad besloten de straatverlichting, welke tot dusver heeft bestaan uit petroleumlantaarns, te doen vervangen door acetyle ugas. Op Texel heeft een stier, die nabij de hoeve »Bra- kenstein" in do weide graasde, een der knechts van die hoeve aangevallen, tot twee malen toe op de horens ge nomen en beide keeren den man hoog in de lucht gewor pen. Merkwaardig genoeg is do man er zonder ernstige kwetsuren afgekomen en er in geslaagd het woeste dier te ontkomen. De Raad van De Beemstcr heeft aan de afdeeling «Beemster, Purmerend en omstreken" der «Hollandsehe Maatschappij van Landbouw'' een subsidie verleend van f200 voor de kleine veetentoonstelling, welke vanwege die afdeeling zal gehouden worden op 31 Juli a.s. Boor den bliksem gedood. Bij een hevig doch kort onweder had den 30 te Vlissingen een treurig ongeluk plaats. De heer W. Zr- ligman, Isr. godsdienstonderwijzer, kwam met zijn vrouw en dochtertje van het strand. Op den Noordzeeboulevard werd hij door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Zijn vrouw werd bewusteloos, doch bleek later on gedeerd te zijn, evenzoo het kind. Een dame, die hen vergezelde, heeft eenig letsel be komen aan het gelaat. Uit Velsen meldt men: De vo ige week is een der stoomponten naar IJmuiden vertrokken en vervangen door het stoompontje «Keizers- veer No. 2", hetwelk zeker alleen dienst zal kunnen doen voor het vervoer van kleine wagens en passagiers. Dat de Velser voetbrug nog al een druk verkeer heeft, blijkt hieruit, dat gemiddeld in een etmaal 3500 voet gangers en 425 wagens passearen. Het, is voorgekomen, dat in drie uren 2825 voetgangers over gingen en in één uur tijds zeventig wagens. belden. Den 30 waron een viertal huzaren aan 't spelevaren op het breede Galgewater, toen door roe keloosheid der opvarenden, waaraan naar men meent sterke drank niet goheel vreemd is, het ranke vaartuigje kantelde, met het govolg dat slechts drie levend aan wal konden worden gebracht. Vooral door het kloek op treden van een student poogde men ook nog den vierde te redden; de levens eesten bleken echter geweken. Koedijk en St. Pankras. Het Gemeentebestuur van Koedjjk doet sinds eenigon tijd pogingen om het aan de gemeente Sint-Pankras grenzende deel dier gemeente met eene bevolking van ongeveer 350 zielen bg Sint Pankras gevoegd te krijgen. Reeds zijn verschillende stukken daaromtrent ge wisseld tusschen het gemeentebestuur van Koedijk en Gedep. Staten van Noord-Holland. De bewoners van het bedoelde gedeelte der gemeente »Zoo zoo Hanspeter lachte. »Selm heeft een klein toespraakje noodig gehad 't heeft zoo wezen motten!'1 »Nou, en daarom laat mijnheer de pastoor je nou zeggen, dat je overmorgen zondag by hem in de pas torie mot kommen 1 Hij heeft wat te zeggen an je." »Zoo zoo Nou ja. Naar dien ga ik altoos graag. Hij is wel een lieve man 1 Van dien heb ik nog altoos wat geleerd. En hij heeft zooveel geduld met mg... in de biechtstoel, weetje. A'k daarin ben heb ik altoos zoolang noodig, eer ik me op alles bezonnen heb." »Loop, jij?" Roman lachte. »Jou zonden, die draag ik aan de punt van m'n neus weg 1" »Zeg zoo iets niet," viel Hanspeter uit en zag met ernstige oogen Roman aan, «ieder kon beter wezen, dan hg is 1 Want alleen één enkele is heelemaal goed ge weest onze lieve Heer Jezus. Dien motten wij 't nadoen. Hebt elkander lief, heeft hij gezegd en zoolang de liefde niet in de menschen is, zooas het bloed in de hartekamer, zoolang mag niemand van zich zelf zeggen ik ben goed en vrij van zonden." Roman zweeg hij wist bij ervaring, dat iedere tegen spraak gevaarlijk wasdan vond Hanspeter van zijn evangelie het eind niet meer. Alzoo bleef het een poosje stil in de kamer. Roman zette water op het vuur en legde er het rookvleesch in, dat hij voor zijn avondeten had meegebracht. Plotseling vroeg hij: »heb je soms ook al gehoord van den boevenstreek, dien ze de huisjesflikster gespeeld hebben Hanspeter antwoordde niet dadelijk. Ja, ja, heb gehoord daarvan 1 Heb ook den schoorsteen van do arme vrouw weer in orde gebracht. En kijk," zijne stem trilde, »daar heb je nou dadelijk een exempli voorbeeld, dat ik nog lang niet een van de goeden ben. Wie waarlijk goed is, mot gelijke liefde hebben voor vriend en vijand «Da's een beetje veel verlangd," dacht Roman glim lachend. »Zeker, ja ik merk 't an mezelfwant op die jongens, die de goeie vrouw een poets gebakken hebben ben ik zoo boos....die kon 'k zoowaar een beetje ranselen 1" Hij stak de vuisten voor zich uit. »'n zuiver Koedjjk zjjn met deze plannen zeer ingenomen, doch de bewoners van St.-Pankrns zjjn er tegen. Schagen. Gedurende het 2e kwartaal 1902 wer den aan het telefoonkantoor alhier behandeld 981 tele grammen, waarvan 529 ontvangen en 452 verzonden. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Juni bezocht door 697 belangstel lenden terwjjl 213 boek- en plaatwerken uit de aan het Museum verbonden Boekerij in bruikleen naar verschil- lende plaatsen van ons land verzonden werden. Bergen. Bij het examen voor boekhouden vanwege de Vereeniging van Handels-en Kantoorbedienden „Mer- curius'' te Rotterdamgehouden op den 2 en den 3 slaagde o, a. de heer J. Hoogvorst, alhier. Sternpetoren. Gedurende de maand Juni is aan het Hulpkantoor op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 702.25 en terugbetaald f 80. De heer K. Sanders Jz., hoofd der school alhier, is benoemd tot hoofd der school voor middelbaar uitgo reid lager onderwijs te Lekkerkerk. Een botsing met de elcctrische tram. Den 2 kwam de electrische tram in de Raadhuis straat te Amsterdam in botsing met een postrijtnig. Voor een der huizen aan de winkelgalerij had het rijtuig stilgestaan en zou juist dwars de rails oversteken t oen de electrische tram in volle vaart van de brug over de Heerengracht kwam. De bestuurder van de tram, hoewel krachtig remmendekon toch niet belettendat zijn wagen het xytuig juist in het midden trof, zoodat het postrgtuig met grooten zwaai over de straat werd ge slingerd. De koetsier van den postwagen wist echter zijn paard staande te houden waardoor hg voorkwam dat het rijtuig kantelde het ongeluk had daardoor geen andere gevolgen dan dat de tram eenigszins werd be schadigd en een ruit van het postrgtuig verbrijzeld werd. De ziekte van Koning Edward. LONDEN, 2 Juli. Het bulletin over 's Konings toe stand meldt dat Z. M. steeds vooruitgaat; de plaatselijke pjjn neemt af en de Koning bracht een betoren dag door. Terugkomst van krijgsgevangenen. KAAPSTAD, 2 Juli. Een transportschip met 400 krijgsgevangen Boeren van St. Helena is te Simonsbaai aangekomen. Benoeming. De heer D. Hart Sz., onderwijzer aan de Open bare Burgerschool alhier, is benoemd als onderwijzer met akte Duitsch, aan het Instituut »de Oorsprong te B a a r n. Koninklijke Militaire Academie. Onze vroegere stadgenoot, de cadet A. Mooij, werd te Breda bevorderd tot 2e luitenant der artillerie bier te lande. Bcmonstrantsche gemeente. Men veizoekt ons mede te deelen dat op Zondag den 6, de dienst in de kerk der Remonsti'antsche Ge meente zal worden vervuld door den heer ds. A. M. A. Reijnders, Remonstr. predikant te Amsterdam. (Be vestiging en intrede van den heer ds. A. O. de Regt.) Belanghebbenden worden attent gemaakt, dat de gods dienstoefeningen voortaan weder om half elf beginnen. Schoolfeest. Woensdag, den 2, was het weder feest voor 833 leerlingen der openbare scholen. Reeds lang te voren had men uit de gesprekken hun bigde verwachtingen en de toebereidselen voor don algemeeneu feestdag kunnen ver nemen. Het weer, eerst zoo drukkend en later, wat van streek geraakt, dat kon wellicht stoornis geven, maar gelukkig, ook dat hield zich uitstekend en dns slaagde weder alles naar wensch. In feestgewaad begaven de leerlingen der verschillende scholen zich in optocht naar de booten Packet no. 8 en 2 en de »Ada van Holland", voor dit doel weder welwillend door de heeren Bosman geluk is, dat'k niet weet, wie 't gedaan bét. En as je 't wellicht verneemt ik bid je, zeg 't me liever niet." »Als 'k wist, wie 't geweest is, dien kocht ik voor mijn rekening. Want zoo iets bevalt me niet «Zeker ja 1 Zeker, ja 1" Uit die woorden klonk een drift, die anders in 't geheel niet in Hanspeters kalmen aard lag. «Zulke boosaardigheden moet men toch geen mensch niet andoen 1 En dan nog wel die Nannemie 1" Hij be doelde de huisjesflikster, die, Anna Marie heette. «Want die Nannemie, die ken ik, weet je Die mag ik lijden, erg graag, ja «Dat behoef je mij in 't geheel niette zeggen Petertje!" Roman had zijn pyp aangostoken, zette zich op de brits en liet de voeten schommelen. «Je hokt toch den ganschen rustdag daar beneden bij haar, doet haar zwaar werk in huis en een markstukje zal nou en dan ook wel in de schnifla sluipen, hè «Nou, jij Non. Da's niet waar Nee zeker niet 1" Hanspeter werd heelemaal verlegen. Dat zag er grappig uit. Zoo'n reus en schaamrood als een kind 1 «Die Nan nemie neemt geen penning an 1 Dat meog je van me gelooven Maar eerlijk vvi'k je zeggen elk pleizier da'k kan, weet je, dat doe 'k 'r graag, en non en dan laat ik 'r ook wel eens wat verdienen, jaWant die Nannemie, dat zeg ik je, dat is het braafste wijfje in de heele werelden haar Ilsabeth het liefste kindje ...ja, jij, dat moog je van me gelooven!" »Loop heen, loop heen, prijs ze maar zoo hard niet, die twee 1" Roman pafte een wolk tabaksrook voor zich uit en lachte. «Maar 't braafste en 't liefste, dat wii bij jou niet veel zeggen 1 Bij jon is ieder om beurt de braafste en ieder de liefste. Bij jou gelden de menschen altoos een halfscheid meer dan ze waard zijn 1" »Nee, Mandi, nee 1 Van Ilsabet zeg ik zoode liefste wijl ik geen beter woord niet weet." Hanspeter plantte de vuisten op zijne knieönliet het zware hoofd een weinig zinken en heel langzaam klonk zijn stille, weeke stem «iemand die Ilsabeth eenmaal krijgtmet die hèt onze lieve Heer 't goed gemeend 1" Lachend stond Roman op en schoof met de vuist afgestaan j en^ een^ massa belangstellenden eü Vrienden, deden hen uitgeleide; terwijl kennissen of familie zoolang mogelijk de drie booten volgden en ze een vroolijk vaar- wel en gelukkig tot weerziens toewuifden. Onder vroolijke muziek en bly gezang, onderbroken door lurde hoera's voor »de heeren der boot", werd de tocht begonnendie ze na een nurtje te Schoorldam bracht. Hier eerst weder in orde geschaard, begon de kleine waDdelmg naar het schilderachtige Sehoorl, waar het hoofdprogram werd afgewerkt. Ververschingen, als melk en brood, koek en bessensap, alles was blijkbaar wel kom, en de spelen op het terrein yan den heer Timmerman, hoe uitgezocht en afwisselend ook, ja, ze moesten toch onderdoen voor het toppunt van verlangen de duinen. Daar werd weder geklauterd, gestoeid, gelachen en gespeeld] «zooals men toch maar nergens doen ban". Het uur van scheiden komt dan ook altijd te vroeg, maar er wachtte hun nog meer. Eerst nog wat tot ver- frissehing en toen de terugtocht die gelukkig ook nog een uurtje duurt. Heen en terug werd men weder bege leid per fiets of per rijtuig en zoodra men het geliefde Alkmaar terug kon zirn, bemerkte men weder ds zelfde belangstellenden, die uitgeleide deden. Nu echter in zoo groot getal van de Spoorbrug tot aan de Bierkade opeengepakt, dat het moeite kostte zjjne vrienden er uit te zoeken en ze een welkom toe te wüifen. Onafgebroken werd er gezongen en gaven luide en herhaalde hoera's slang zullen ze leven" en andere uitroepen, in de taal van feestvierende kinderen, uiting aan hun dankbaarheid voor allen, die er het hunne toe bij dragen om dezen dag tot een rechten feestdag te maken. Nog steeds blijft het schoolfeest naar Sehoorl een groote prikkel om het school verzuim tot het minimum te bepalen en de weldadige gevolgen daarvan zullen zeker niet uitblijven. Hoewel dit reeds de 19e tocht is, was ze toch weder voor velen nieuw, voor allen genotvol en nog dagen kan men uit de gesprekken en herinneringen zich hiervan overtuigen. A ederlandschc Banketbakkers-vcrecnigl ng. Deze vereeniging, die thans 18 afdealingen met 480 leaen telthield deu 1 j.l. hare jaarlijksche algemeene vergadering in het lokaal van de Buitensocieteit alhier. Ongoveer honderd leden uit alle oorden des lands waren in onzen schoonen bout saamgekomen om over verschillende zaken de belangen van bet vak rakende te beraadslagen. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag sprak een opgewekfcen toon. Ons bleek daaruit dat de Vereen ging bloeitnog steeds uitbreiding ondergaat en dat do door haar ouder Haarlem gesticht wordendo cho colade-fabriek eene onderneming van aanzienlijken om vang die getuigt van durf en vertrouwen in eigen inzicht, hare voltooiing nadert. Ook de penningmeester sloot zijne rekening met een batig saldo in weerwil van de buitengewone uitgaven die gedaan werden. Aan den heer A. Kreunen, oud-voorzitter der Ver eeniging, werd het eere-voorzitterschap aangeboden, terwijl twee leden voor bet Hoofdbestuur werden gekozen n.l. de keeren Th. J. W. Willemsen (aftredend lid) van Leiden en A. Beukers van Rotterdam. Vcor men verder de punten van de agenda in be handeling nam werd een brief voorgelezen die inge- komeu was van de Vereeniging van banketbakkersbe dienden te Amsterdam houdende verzoek in overweging te nemen, aen die bediexiden, welke des Zondags hebben gewerkt toch een halven dag in de week vrij te geven. Na eenige discussie geven de vergaderden blijk, dat zij genegen zijn aan dit billijk verzoek zooveel mogelijk te gemoet te komen zonder evenwel een voor allen bindend besluit daartoe te nemen. Daarop komt in bespreking een voorstel der afdeeling Utrecht om het Hoofdbestuur op te dragen ten geriève der leden een contract aan t8 gaan met een bekwaam scheikundige, die bereid is tegen een minimnm vergoeding (zoo noodig met subsidie uit de kas der Vereeniging) de hem door de leden aangeboden wordende grondstoffen te onderzoeken. Velen der aanwezigen voerden hierover het woord waaruit bleek dat scheikundig onderzoek dikwijls ge- wenschtmaar te duur is om er gebruik van te maken, dat vooral het onderzoek van boter ten einde uit te maken of men met echte natuurboter te doen heeft of Peters hoofd in de hoogte. «Petertje, PetertjeGoed meen je 't. Zeker. Maar oogen heb je in je kop, op en d' op vliegenoogen, die een kruimeltje vinden, maar bij een suikerbrood met kunnen opkijken. Je mot de lui toch een beetje anders beschouwen, zoodat je 't onder scheid in de wereld in het oog houdtJou malle Peter, goeije kerelHij ging naar den haard en blies de rook in blauwe kringen over zijn schouder. Daarop lachte hij weer. «Zondag, zoodra je beneden ben, kgk dan mgn julie eens an Die is het' suikerbrood, weet je die weegt op tegen alle kruimels!' Thans scheen Hanspeter te merken, dat hij met den lof eene andere gegeven, Romans hart en trots geprikkeld had. Daar schrok hij erg van en stotterde «je Julie ja, ja, je hebt gelgk je Julie Neem 't me asjeblief niet kwalijk, hoor! Je Julie, ja... boven die gaat niks 1 Anders zou ze de jouwe niet wezen 1 Want 't aller beste, da's alleen goed genoeg voor jou En Julie, ja Die is zoo heel lief En en ze houdt zooveel van ieder, nou 1 Tegeu haar valt in 't geheel niks in te brengen Maar Hij sprak niet voort en streek langzaam met de zware hand over zijn voorhoofd. In het knechtenvertrsk was het rustiger geworden. Nog slechts een paar hunner zaten te zwetsende an deren lagen reeds in het hooi. Hanspeter stond op. »Nou mot ik me toch een bee'je eten koken «Je heb nog in 't geheel niet gegeten «Och neende anderendie hebben zooveel plaats noodig bij den haard. Dan wacht ik liever. As de anderen klaar zijn, is 't altoos voor mij nog tijd 1" Hij was al bij de deur. Thans kwam hij terug, lei zijn hand op Roman's schouder en zag hem haast smeekend in de oogen: «zeg, Mandi? 't Is waar... je mot niet denken, da'k iets tegen Julie heb willen zeggen »Nee, nee, dat weet ik well" antwoordde Roman vriendelijk. »Goeje nacht, Peter 1" Al het huisraad in het vertrek trilde weertoen Peter het verliet. Roman liet zich zijn avondeten goed smaken. Toen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2