De Dorpsapostel. No. 81. Honderd en vierde jaargang, 1902. WO ENSDAG 9 JULI. Buitenland. FEUILLETON ALkMAARSCHE Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk ff 1, 8 Nummers f ®,0®. Afzonderlijke nummers 8 ets. Telefoonnummer 3. ml RANT. Prijs der gewone advertentiën t Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVootdam O 9. DlJITSCHIiAND. Keizer Wilhelm weet letterlijk niet wat te doen om zijn vriendschap voor zijn koninklijken oom te toonen. Hij heeft thans aan dr. Treves telegra fisch zijn dank betuigd voor diens goede zorgen aan Koning Edward besteed. Voor de groote weldadigheidsbazar die deze week te Londen zal worden gehouden zond hij een porseleinen kunstvoorwerp van 2000 mark. Een nieuwe legerorder regelt de huweljjken der Pruisische officieren. Een officier, die 5000 mark traktement genietmoet, zoo hij bcswen wilbewijzen bovendien e?n particulier inkomen te hebben van 1500die 4000 mark trakte- mens heeft moet minstens 2000 mark inkomen genieten. Zij die aan inkomen en traktement minder dan 3500 mark bezitten mogen in geen geval hnwen. Bovendien moet een officier om te trouwen toestemming vragen aan zijn meerderen en volledige inlichtingen verstrekken, niet slechts van het vermogen, beroep, leeftijd enz. van zijn aanstaande vrouwmaar ook over zijn aanstaanden schoonvader. Over de schoonmoeder anders nog al een personage van gewicht voor den aanstaanden schoon zoon wordt merkwaardigerwijze niet gesproken. BWGEIiAND. Het ministerie heeft voor de eerste maal in langen tijd den moed gehad aan een eisoh van de Jingo-partij geen gehoor to geven, door te weigeren de Grondwet in de Kaapkolonie te schorsen. Chamberlain seinde den 5 aan den gouverneur Hut chinson luidt »De schorsing van de Grondwet eener kolonie met een verantwoordelijke Regeering is een feit zonder precedent en zou slechts kunnen plaats hebben door een beslnit van het Rjjksdepartement. Bovendien heeft slechts de minderheid van de leden van het Kaapsehe parlement het verzoekschrift geteekend, waartegen alle Kaapsehe Ministers zich verzetten. Een indemniteitswet is noodig om te dekken de maatregelen, onder de krijgswet geno men, alsmede do niet door het Parlement vastgestelde uitgaven en de Britsehe Regeering hoopt dat Kaapsehe parlement bij de bespreking van deze aangelegenheden zal weten te vermijden de bitterheid van den rassenhaat erkennende dat verzet tegen gedane zaken tot niets goeds kan leiden. »De Britsohe Regeering gevoelt dat de schorsing van de Grondwet zonder de tegenwoordige afgevaardigden des volks te raadplegen, zou leiden tot ontevredenheid en agitatie in stede den rassenhaat te dooven. »Het is onbillijk te onderstellen dat bet Kaapsehe Parlement zou weigeren de noodige maatregelen goed te keuren ter bevrediging van het land. Daarom is de Britsehe Regeering het eens met de Ministers dat het kolonisehe parlement zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen behoort te worden. De Britsohe Regeering stelt zich te geroeder op dit standpunt, omdat zij verzekerd is dat de ernstige wensch bestaat om tweedracht en haat, die door den oorlog kunnen zijn ontstaan, weg te nemen. Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 9) »Maar moeder zegt Ilsabeth tegen 'r. En de namen, die uit de liefde kommen, zijn altoos de beste". Hans peter knikte, nam den hoed af en wischte zich met zijn mouw de zweetparels van het voorhoofd. »Maar kijk, daar heeft men 't non weor gezienmenschenkrachtis alles niks waard De slee loopt van zelfDe denkerjj is de hoofdzaak. En daar ontbreekt 't juist bij mij een beetje an 1" Hg zuchtte. »Daarom heeft een ander Ilsabeth mogen helpen 1" Hompelend ging hij tusschen de horens der slee staan en begon te trekken. Roman sloeg, achter de slede aan loopend, er wel de hand aan, alsof hij schuiven wou. Maar hij gaf zich zelf niet al te veel moeite want het gaan begon hem zwaar te vallen. Hanspeter had, toen 't er omging, met zooveel kracht togen de blokken gedrukt, dat hg de scherps kanten van het hont nog altoos voelde. Zij kwamen aan de Woudhoeve een uitgestrekt huis van twee verdiepingenmet galerijen en hooge gevels. De gelijkvloers-vensters waren verlicht en uit de open deuren der stallen, zoowel als uit de schuren hoorde men stemmen en het gedruisch van den arbeid. De slede was reeds den hof ingetrokken, toen Roman plotseling zei: »hé, Peterdaar valt me wat in!" »Wat »Het arme haasje heeft immers om mijnentwil haar sprokkelhout motten verliezen. En zo hèt 'r zeker den Het algemeene ingenomenheid zal dit besluit in Zaid- Afrika begroet worden, uitgezonderd natuurlijk door de onverzoenlijke imperialisten. Vau de 95 leden van het Kaapsehe parlement toch (dat Ongeveer evenveel Afti- kaanders als Engelsehen telt) waren er slechts 30 vóór de schorsing, nml. 21 Engelschen en 9 Atrikaaudcrs en Dnitschers. De toestand des Konings blijft bevredigend. FRANKRIJK. In de zPting van de Kamer van 2 Jnli verklaarde minister Delcasséin antwoord opeen interpellatie over den invloed van de vernieuwing van den Driebond op Frankrijks betrekkingen met Italië, dat hij met zekerheid kon zeggen dat de vernieuwing in geen enkel opzicht Frankrijk bedreigde en dat Italië zich nooit zon leenen tot een agressieve politiek tegenover Frankrijk. De Senaat heeft art. 1 van de wet op den twee jarigen diensttijd voor militairen aangenomen. ITAMI3. Da Koning is voornemens een bezoek te brengen aan den Czar en Keizer Wilhelm. Met eenige belangstelling wacht men af, welke ronte hij daarbij volgen zal. Gaat hij gelijk het plan is, over land naar Petersburg dan moet hij of langs de Brennerbaan of door de Gotthardt. In het eerste geval komt hij op het gebied van Keizer Jozefwel is waar zijn bondgenoot maar evenzeer een zóó getrouw onderdaan van den Paus, dat hij steeds in gebreke is gebleven Koning Hamberts bezoek te beantwoorden. Neemt de Koning deGotthardt- routo dan reist hij door Zwitserland met welk land Italië jnist onlangs de diplomatieke betrekkingen af brak. De kens is inderdaad moeielijk. Tramongelnb. In den Staat New-York is op een helling een electrische tramwagen, waarvan de wagenvoerder alle bestuur verloren had met ijzingwekkende snelheid naar benedon gereden tegen een Daar bovengaande wagen aan. Beide rolden ettelijke honderd voet verder naar beneden en sloegen uit de rails zoodat 15 der inzittenden gedood en 29 gekwetst werden. Tien lij' ;-n waren tot onkenbaar wordens verminkt. Atjeh, Bjaiubi ca Boraeo. Blijkens uit Iudië ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de »St.-Ct. van 5 Juni 1902 No. 103 bij de krijgs verrichtingen a. in Atjeh en Onderhoorigheden. Gewond; de le luit. der inf. van het Ned. leger, gedetacheerd bij dat in Ned.- Indië, J. J. Korndörffen, de adjudant onderofficier J. Mulder; de sergeanten G. M. Sonders, F. Volders, J. A. Steyn Parvé, H. F. G. Vallet, H. F. Dammer, F. Wentsel en J. K. G. Mollerde korporaal H. B. van Roijen en de fuseliers A. G. Pellaerts, I. Munnik, G. J. Foks, J. van Smirren, D. Bosman, H. Bstterman, W. Eppinga, A. J. Smoor en P. C. Meijer. b. in Djambi. Overleden de fuselier J. A. Mouthaan licht gewond de le luit. der inf. van het Ned. leger, halven dag voor motton sloven. Weet je wat, schnif het vaam hout, wat op de slee ligt, naar d'r moeder 1" En haastig ging Roman, alsof hij elke tegenspraak voorkomen wou, naar het huis toe. In de deur kwam zijn vader hem te gemoet, in zijn hemdsmouwen in weer wil van den kondon winteravond, in leeren galgbroek en groen vest, een grijskop, reeds een weinig gebogen, maar men zag het beide met een oogopslag aan, dat zij vader en zoon warenzoo, als de oude nu, zal Roman er over dertig jaar uitzien. »Goej n avond, jongen »Goejen avond, vader! En, 'k wil 't je maar dadelijk zeggun »'k heb een vaam hout weggegeven." Zoo Dat woordje kwam gerekt uit. »An arme lui, weet je, die 't noodig hebben." «Nou ja, zoo kan 't 'r door Als 't hen maar warm maakt. Iets onnoodlg doe'j niet 1 Daar ken 'k je wel voor 1 Is 't werk goed gevorderd Ja, vader 1 'k ben tevreden over do lui." Zij traden h t buis binnen. Aan den overkant stond Hanspeter nog altijd bij do slee, met heldere tranen in de oogen. Daarvoor was bij hem niet veel noodig, bij had traanvaatjes, van de soort, die gauw overloopen. Toen hij Roman in het voorhuis verdwijnen zag, knikte hij gelukkig lachend «da's non 'n echt christenmenseh 1 Da's 'r net een 1 As allen zoo waren as die Dan kon 'k vrijaf nemen met 't preeken 1" Hij wou met de slee terstond weer omkeeren. Maar de eerste herinnerde hem aan zijn hinkende voot Door een der schuren ging hij naar zijn kamer en stak een vetkaars aan. Een klein vertrekje, dat heele- maal vol was, toen Hanspeter er in stond. Tnsschen kasten en bedstee kon hij zich nauwelijks omdraaien. En van de wanden was weinig te zien overal hingen ge kleurde heiligen beelden en groote boomzwammen, waarop alletlei speelgoed stond: heel kleine figuurtjes, mecschen, dieren honten kippen met ingestoken veereukleine kerkjes en kapelletjes, herdershntjes en sierlijke zwilser- sohe huisjes met glinsterende stukjes glas als ventors. Het gedetacheerd bij dat in Ned.-Indië, H. II. Bila de sergeant J. P. J. Veeling de infanterist B. H. Beut- ner en de fuselier L. Verkaik. c. in de af deeling Doesoenlanden der Zuider-en ooster- afdeeling van Borneo. Zwaar gewond de 2e luit. der inf. J. H. A. de Voogtgewond de le luit. van dat wapen F. de Bouvé en de fuseliers H. L. Bemelmans en M. J. H. Pauwals. 's Konings gastmaal aan de vijfhonderd duizend armen van Londen heeft den 5 plaats gehad. Zaterdagochtend ontving de lord mayor van Londen een telegram vanwege Koning Ednard, zijn leedwezen er over uitsprekende, dat hij niet, als het plan was, met zijn gemalin een deel der tafels bezoeken kon, doch me- dedeelende, dat hij leden zijner familie had opgedragen om hem aan zooveel tafels mogelijk te vertegenwoordigen, tevens de hoop uitsprekende »dat zijne gasten genoegen hadden en een gelukkigen dag doorbrachten." Alle groote vergaderzalen schier, schoollokalen, zen- dingslokalen, fabrieken enz. waren in beslag genomen en 380 groote tenten waren opgeslagen. Bij gebrekkelgken en zwakken werd het eten aan huis bezorgd. Nergens mocht bier iemand worden opgedrongen en er werd slechts een bepaalde hoeveelheid verstrekt, aan kinderen in het geheel niet, tabak aan dezen evenmin. De gerechten waren niet overal dezelfde. Ziehier wat den doizend gasten in de Gildenhal werd opgedischt Biefstuk en nierenpastei kalfavleesch en faampastei gebraden rib en lendestuk geperst rundvleesch gekookt rundvleesch ham aardappelen fruit- taart brood, boter en kaas bier citroensap." In West-Islington alleen waren 7275 pond Engelsoh rundvleesch door hot plaatselijk comité aangekocht, 224 pond krent n, 146 pond sniker, 2000 eieren enz. 'enz. De beker, den gasten ter gedachtenis geschonken, be stond nit sterk verglaasd wit aardowerk en was bjjna 10 centimeter hoogmiddellijn aan den voet 6j centi meter, aan de monding bijna 9 centimeter. Aan de eene zijde een teekeniug in kleur met het opschrift»'s Konings k-oairgsmaal Gesohoiken doo Z. M." Daaronder's Ko nings monogram. Aan den anderen kant een medaillon- beeltenis van Koning en Koningin en de datum. Vele lokalen waren smaakvol met bloemen en vlaggen versierd eu de grasvelden, waarop tenten waren aange bracht, zouden 's avonds feestelijk verlicht worden. Voor muziek was op groote schaal gezorgd, waartoe 1800 kunstenaars medewerkten, verdeeld naar gelang van de talrijkheid der gasten, en ook voor geneesheeren, ver pleegsters en draagbaren. De Prins en de Prinses van Wales bezochten omstreeks halfeen het maal te Fnlham, waar 14.000 menschen op 't gras dineerden aan de Theems, aan tafels, die samen 4 kilometers lang waren. Twee duizend man bedienden. Te twee nur begaf zich hat vorstelijk paar naar Poplar, bet Victoriapark enz. en Mile End Road, een der aller- armoedigste buurten, vergezeld van den lord-mayor en de Sheriffs. Men kan nagaan, hoe zij overal werden toe gejuicht. Te vijf uur waren zij in hun paleis terug. kamertje zag er uit als een speelgoedwinkel. En toen Hanspeter de kast opende, zag men daarin ook een heel vak met angstvallige netheid met zulk speelgoed gevuld. Hij stond oen poosje, elk stukje er van met voorzich tige vingers aanrakend, als in vroom gepeins er voor. Vervolgens Earn hij een lap linnen en een kleine flesch nit de kast en begon zijn hinkvoet te behandelen. Toen hij den zwaren schoen uitschoof veroorzaakte dat een ferme plompe op den vloer. En daarop werd de heete opgezwollen enkel ingewreven met het universeel middel, met «manskerelvet." Dat is niervet van den marmot. Dat verzacht alle pijn en heelt alle wonden zegt de Boer. Maar elk ander vet doet het even goed zegt de dokter. Toen Hanspeter zich oprichtte en den hinkvoet pro beerde, dacht hij lachend en overtuigd »zie zoo, 't gaat alweer I De eerste pijn mot men maar overwinnen en alles is goed 1" Hij geloofde zoo vast en on verwrikbaar aan het «mans- kerelvet" als aan God en zijne liefde. En zulk geloof wekt wonderen. IV. De schemering was grauw neergedaald en reeds beefden de eerste sterren in de avondstilte. Een mat lichtschijnsel drong uit de twee kleine vensters van do oude, bouwvallig;) hut, waarin Liesbet's moeder woonde, Anna Maria Altenöder, de «huisjesflikster." De kleine vensters hadden geen gordgnen, alsof iedere voorbijganger zien mocht, wat daarbinnen in de kamer gebeurde. Weliswaar, fluisterden de booze tongen toch »die kan gemakkelijk haar vensters open laten die zegt gauw de heksenspreuk en niemand ziet wat 1" Wie voor de eerste maal het praatje had uitgestrooid de hnisjesflikster is een heks dat wist niemand meer. Maar schier allen babbelden het na, De een zei het, de ander geloofde het. Waarom Op die vraag wist niemand

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1