Nederland. Prinses Christiaan Marylebone, St.-Panoras en Isling ton de Hertoh en Hertogin Van Connanght vertoonden zich te Holborn, Finsbury, Shoreditch ;j de Hertog en Hertogin Van^ Fife) te Westminster, Chelsea, Battersea; de Hertogin Van Albany ging naar Bermond-sey, Dept- ford, Greenwich de Hertog en de Hertogin Van Argyll naar Hammersmith, Kensington, Paddington. Kortom, de geheele koninkljjke familiewas nauwlijks talrijk genoeg voor de omvangrijke taak, zoodat de Prins en Prinsos Karei van Denemarken moesten helpen, die de armen van Camberwell, Lambeth en Soutwark bezochten. (Haarl. Ct.) Oroote spoorwegramp. De sneltrein St. Petersburg-Berlijn kwam den 4 te laat op het Dnitsche grensstation Eydtkühnen aan. De oorzaak dier vertraging was een groote spoorwegramp. Dicht bij Gatsjina was de sneltrein op een pleiziertrein gebotst. Do machinist, stoker en verscheidene personen werden gedood en meer dan zestig reizigers zwaar gekwetst. Het hoofdcomité van het Nederlandsche Ito ode Kruis heeft den 5 h'et volgende telegram vaD dr. Koster van Ceylon ontvangen «Ambulance vertrekt Woensdag per stoomschip «Ham burg." De groote wolverzendingen van Texel hebben reeds een aanvang genomen. Er is thans expres een stoomboot voor overgekomen om de eerste bezending wol in te laden en naar elders te vervoeren. De prijs, thans voor het artikel besteed, is hoogstens 53 ct. Een hoogere prijs wordt vooreerst niet verwacht. Ouden van dagen herinneren zich nog, dat de Texeleche wol t 2 50 per Kg. opbracht. Schoorl. Gedurende het tweede kwartaal werd aan de lagere school te Groet in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 82,50 en teruggevraagd f 14,34. President liruger. - De Fransche beeldhouwer Antonin Oarlès, door het comité voor de Boeren gekozen om een borstbeeld van president Kruger te maken en die daartoe den 12 Juni te Utrecht gekomen was, is te Parijs teruggekomen, door een berichtgever der Temps «geïnterviewd". Hjj vertelde o.a. het volgende «Ik zal mij altijd herinneren hoe ik aan mijn model werd voorgesteld. Het geschiedde in het salon zijner villa, een vrij kleine kamer, ook leek president Kruger mij ontzettend groot. Hij heeft tweemaal daags voor mij gezeten, telkens ongeveer een half uur. Van den aanvang a!. ze'k ^en president, dat hij terwijl doen kon wat hij wilde. Ik liet hem vrij om te lezen, te rooken ofte praten. President Kruger maakte er gebruik van om met zijn secretaris te arbeiden. Daar ik geen Hollandsch versta hinderde ik niet en was ik niet onbescheiden. Voor zoover de ziel op het gelaat zich weérkaatst, heb ik bij den president kenteekenen opgemerkt van kalmte, kracht en vertrouwen. Geen zweem van droefheid of neerslachtigheid. In zijn omgeving meende ik soms de uitdrukking van een voorbijgaande ontmoediging op te merken. Bij den president nooit 1 Zijn geheele persoon lijkheid ademtgelijk men het uitdrukt, geestkracht. Zijne ernstige houding en zijn blik drukken zijne innig godsdienstige gevoelens uit. Eens verzocht ik den secretaris voor mij te vertalen: «Een volk dat als van Transvaal, hetwelk zulke burger deugden aan den dag heeft gelegd, kan niet sterven." President Kruger antwoordde: «Neen, het kan niet sterven. Integendeeleene groote natie zal uit zijne on verdiende rampen geboren worden." Amsferdainsche Kegelbond. Door bövengenoemden Kegelbond zal ter gelegen heid van het 121/2jarig bestaan behalve de reeds ge houden Bonds-wedstrijdeen Groot Internationaal Ke gelconcours worden gehouden van 17 tot 22 Augustus e.k. op de Dieuwe banen aan het Tolhuis aan de noord zijde van het IJ. De wedstrijden die zullen worden opgeluisterd door een antwoord. Zoo iets laat zich juist niet bewijzen maar men weet het. Men merkt het, zooals men in den kachel het vuur bespeurt, ook als men de blokken hout niet ziet branden. Daarbij, zij was een vreemdeling en jegens zoo iemand is men altoos wantrouwend, men wrijft hun graag iets aan en maakt hen slecht. In de vorige lente was zij met haar dochtertje in het dorp gekomen van Rosenheim en had voor dertig mark jaars het leegstaand huisje gehuurd, dat aan de gemeente behoorde. Haar linker been was ver lamd, daarom hinkte zij naar de rechterzijde en kwam bjj het loopen slechts langzaam vooruit daarom zeiden de menschen ze heeft de dnivelpas 1 Zij was achterhoudend en sprak weinig, kletste niet met de buurvrouwen, ging met niemand om dan met Hanspeter, en leefde met haar dochtertje stil en eenzaam voort zooals menschen doen die bittere tijden achter zich hebben en van de komende weinig goeds verwachten, en dus zeiden de menschen die moet iets te verbergen hebben Die kan iemand niet in de oogen zien 1 Zoo zijn ze allen Een heks En Nannemie, zooals Hanspeter haar noemde, was toch waarlijk niets anders dan een arme, door het leven mishandelde vrouw. Een beetje meer dan de anderou wisten mijnheer Feli- ciaan Horadam en Hanspeter van baar dat zij geboortig was uit Nederbeieren, uit de buurt van Geiszelhöring dat zij de vrouw was van een houtvestersbediende, wien een jaar na de bruiloft een ongeluk was gepasseerd door zijn eigen geweerdat zij, terstond na de begrafenis van haar man, haar geboorteplaats had verlaten en met haar kind getrokken was naar Rosenheim, waar zij werk en verdienste had gevonden in een fabriek van kinderspeel goed. Daar had zij vijftien jaren geleefd. Op een kerst avond, toen zij pakjes bij de klanten bezorgen moest, waB zjj op een bevroren gladde stoep uitgegleden sinds dien tijd was het linkerbeen verlamd. Toen werden haar verdiensten de helft kleiner, haar zorgen de helft grooter. Haar dochtertje in een fabriek te stoppen of als meid in een dienst te doen, kon zij niet over haar hart ver- krjjgen dat stille, genoegljjke samenleven met haar kind was toch het eenige, wat zij nog van het leven had. concerten avondfeesten enz. zullen bestaan uit korpswed- strjjd, personeele wedstrijd 3 kaartenpersoneele wed strijd 25 kaarten en wedstrijden om het kampioenschap van Amsterdam. Een groote collectie prijzen medailles en kunstvoor werpen zal daarvoor worden uitgeloofd. Nadere bijzonder heden zullen zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Ken nieuwe Vereeniging. Het N. v. d. D, meldt het volgende Er b ijkt te Amsterdam eene vereeniging te bestaan met een «hoofdman" aan het hoofd. Deze is zoo vriende lijk van dat bestaan per brief kennis te geven entevens als doel der vereeniging te ontvouwen «geld te nemen van diegenen die te veel hebben." Zij, die met een der- geljjke kennisgeving begunstigd worden, krijgen daarbij de uitnoodiging een zekere som f 900 bijv. aan dat doel ten offer te brengen. Daarop volgt eene om schrijving hoe men dat doen moethet geld moet, in goud en zilver, in een ijzer geldkistje op een bepaalde plaats begraven worden, alles met schetskaartje toegelicht. De noofdman dreigt wel bij niet-betaling met «onze wraak", doch is toch vriendelijk genoeg in zijn brief te schrijven «zeer gaarne zagen we, dat ge het geld gaf," en dat deze Aballino heelemaal met zijn tijd méégaat, blijkt wel uit zijn postscriptum «Zet zoo spoedig mogelijk in «Het Nieuws van den Dag" de volgende advertentie: »»C. R., te A. Brief ontvangen."" Friesch vee naar Rusland. Uit Harliugen is met het stoomschip «Alide" uitge voerd een vijftigtal runderen, bestemd voor Rusland, om als fokvee te dienen. Het waren prachtige beesten, met zorg bijeen gezocht. Sedert 1888, toen de invoer van levend vee in Enge land werd verboden, heeft men uit Harlingen niet zulk eene schoone verzameling de haven zien uitvoeren. Ken eigenaar van „negen dorpen." Bij een boer in een der polders van Mijdrecht ver voegde zich dezer dagen een bedelaar, die al sedert jaar en dag bij de bewoners in «De Ronde Veenen" zijn aal- 11 °f.8 halenmet het verzoek of hij ditmaal niet te gelijk zijn dubbeltje voor de volgende week zou kunnen krijgen, want dan was hij verhinderd te komen door 't huwelijk van zijn dochter. Toen de boer hem vroeg ofhaar aanstaande man een bestaan had antwoordde de bede laar Hij een bestaan Wel, dat is geheel onnoodig Ik I geef mijn dochter 9 dorpen hier in de buurt mee, en daar kunnen ze best van leven.' (Historisch) r Barsi ngerhorn. Den 6 gaf het fanfarecorps te I K o 1 h o r n een openbaar concert op het water. Den ge- heelen namiddag werd heen en weder gevaron, zoodat elkeen profiteerde, een aantal nummers werden ten ge- hoore gebracht. Een groot publiek, dat langs de vaart, de vlet vergezelde, toonde hoezeer dergelijke uitvoeringen, op prijs worden gesteld. De ansjoviB visscherij, is thans te Kolhorn veel minder. Eenige hebben de boel geborgen en met ander werk begonnenandere hopen nog op beter, en wel, vooral, omdat nu aan de Friesche kusten, volop wordt gevangen. De Friesche visschers zijn natuurlijkerwijze alle naar hunne plaatsen vertrokken. Wleringerwaard. In de warme dagen schijnt het mot de over 't algemeen gebrekkige inrichtingen der Noordhollandsehe boerderijen voor puike zuivelbereiding moeilijk te wezen, dat de middagmelk 's avonds te 7 uren eene temperatuur van hoogstens 66° heeft, wat echter door de kaasfabriek «deVolharding" alhier van hare leve ranciers gevorderd wordt. Bij onderzoek is althans bij herhaling gebleken, dit nu eens bij deze en dan weer bij een ander die melk niet voldoende was afgekoeld. Om een einde aan deze onaangename en schadelijke geschie denis te maken, is besloten bij de fabriek een grooten kelder te doen maken, opdat ook de middagmelk direct daarheen kan gebracht wordeD, wat zeker bevorderlijk zal zijn aan 't fabriceeren van goede kaas. Jhr. Rutgers van Rozenburg. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Jhr. mr. J. W. M. Rutgers van Rozenburg, lid van de Eerste Kamer voor Noordholland, stelt zich niet meer herkiesbaar. Maar in Rosenheim, waar door het toenemende verkeer het leven duurder werd, vond zij geen bestaan meer. En zoo was zij op ^e zoek naar een goedkoopere woonplaats in dit afgelegen bergdorp verzeild geraakt, waar men voor dertig mark in het jaar nog een huisje met twee ver trekken en een keuken huren kon. Met 't begin van elke maand bracht de bode uit Rosen heim haar een kleine kist met al het bonte gedoe en de klaargemaakte houtjes, dia zjj noodig had om die heel kleine kapelletjes, kerkjes, herdershutjes en zwitsersche huisjes in elkaar te lijmen. Het materiaal daarvoor moest zij koopen van den koopman, die voor weinig geld aan het einde van elke maand de groote kist met de gemaakte voorwerpen weer van haar overnam. Er was veel werk aan het kleine, sierlijke nietige goedje, en heel weinig bracht het op eventjes zooveel, dat moeder Nannemie met haar Liesbeth geen honger behoefden te lijden. En omdat zij dat speelgoed «huisjesspul" noemt do volks mond het, zoo langzaam en moeielijk aaneen-flikte, heette zij in het derp de «hnisjesflikster." Zooals nu in het, door een kleine donkerbranóende hanglamp verlichte vertrek, zat zij dag voor dag van den morgen tot den avond aan de groote tatel en penseelde en lijmde en schuurde met schuurpapier de witte houtjes weer blank. Liesbeth deed het werk in huis, verrichtte alle boodschappen en haalde uit het woud het sprokkel hout, dat do hongerige kachel noodig had. In een paar uurtjes, die zij op haar huiswerk veroveren kon, zat zij bij hare moeder aan tafel, kleurde de groene vensterluikjes van de zwitsersche huisjes, de roode pannen op de kleine daken der kapellen en kerken, verguldde de windvaantjes en beschilderde de houten menEchjes en diertjes. Dat kende ze beter dan haar moeder, omdat zij vlugger hand had want de handen harer moeder waren al beverig geworden en onder het schilderen gleed het penceel met de verf telkens over den rand uit. Maar het beven was enkel het gevolg van het jaren lang vermoeiend gepeuter met dat kleine goed, niet zan den ouderdom. Annamaria had de vee: tig ternauwernood overschreden. Weliswaar zag ze er veel ouder uit 1 liet haar, dat vroeger ook wel zwart kon geweest zijn als Ken automobiel-ontploffing. v Den 5 is d0 machinerie van een antomobiel (Chaf I a bancs met 4 plaatsen), die op het Gevers Deynootplein te s Gravenhage tufte, nabij het fraaie bloemperk voor het Kurhaus met een vreeselijke knal gesprongen. Er ontsnapte veel damp, maar de passagiers kwamen met den schrik vrij, daar wel een hevige schok werd gevoeld, maar de auto-car niet omsloeg. De machine is onbruik baar. (>Di") Benoeming. I Benoemd tot heemraad van het heemraadschap Wieringen JKoojj Pz., op Wieringen tot heemraad van den polder Westzaan J. Slooten, te Zaandijk. V eeultvoer. In de afgeloopen maand zijn uit Nederland langs het grens-station Esschen naar België verzonden 780 I stuks fokvee en 2174 stuks slachtvee, ter waarde van ruim 450 duizend francs. Wegens tuberculose werden 78 stuks vee naar Neder- I land teruggezonden andere ziekten kwamen niet voor. Brand. In de breede duinenrij nabij den Hoorn op Texel, I ontstond den 4 brand in het helm. Snel verbreidden de vlammen zich naar alle kanten, alles in de nabijheid bedreigendezoowel hooigewas als de talrijke kudden schapen, welke in de duinvlakten grazen. Mannen en vrouwen, met spaden gewapend, spoedden zich naar de duinen en begonnen met vereende krachten ijverig te werken om het gevaar te beteugelen. Dit ge lukte eindelijk, nadat een vrij breede groeve gemaakt was> waartegen het vuur stuitte. De brand is waar schijnlijk ontstaan doordat een ouden man, bij het aansteken van zijn pijp vuur heeft laten vallen. Verdronken. Te Delft heeft den 6 eeD droevig ongeval plaats gehad een 10-jarige knaap, gleed op de brug over den Oostsingel uit en viel door de leuning in het snel-stroo- mend water. Pogingen tot redding mochten niet gelukken en bijna onmiddellijk verdween hij in de diepte. Na lang te hebben gedregd, werd laat in den avond het lijkje gevonden. Schiet wedstrijd. Vanwege den Noordhollandscben Bond van Kader en Oud-kaderleden der dienstdoende schutterij in de prov. Noordholland werd Zondag te Hoorn de eerste provinciale schietwedstrijd gehouden. De uitslag was Korpswedstrijd 150 M.le pr., schutterij, Hoorn, 222 p.2e prijs, schutterij, Alkmaar, 221 3e prijs, kader, Ver. Hoorn, te Hoorn, 191. Korpawedstrijd cilinderle pr., schutterij, Alkmaar, 243 p.; 2e pr., schutterij, Zaandam, 242 3e pr., schutterij, Hoorn, 201. Personeele baan. Cilinder: le pr., K. Orsel, Zaandam, 51 p. 2e pr., W. Temper, Zaandam, 50 p. Personeele baan, gewone ledenle pr., W. F. van Nesius, Hoorn, 542e pr., W. van der Zei, Hoorn, 52 3e pr., Schwietert, Hoorn, 49; 4e pr., Oosterveld, Alkmaar, 49 5e pr., de Munck, Hoorn, 49 6e pr., D. A. Pool, Hoorn, 48; 7e pr., J. v. d. Berg, Hoorn, 48; 8e pr.; J. v. d. Waai, Hoorn, 47. Personeele baan, donateurs en buitengewone leden, le pr., D. Kroon Hzn., Hoorn 532e pr., W. Kaptein, Iloorn, 51 3e pr., D. C. Houtgraaff, Bloemendaal, 49 p. Hoogste korpsechntter H. Schwietert te Hoorn. Het maandblad tegen de vervalschlngen, no. 12, bevat arsenicumhoudende EDgelsohe bierenon derzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, ge daan aan het laboratorium voor chemisch en micros copisch onderzoekdr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291 Amsterdamcontröle-on- derzoekiogen: alboid, banketbakkers-artikelen, bier, boter, brandewijn, brood, cognac, email, havermout, hoenl dat van Liesbeth was grijs geworden heelemaal grijs Haar gezicht ingevallen en vermoeidverwrongen trek-' kenwaaraan nog altoos te zien was hoe fraai voor vele jaren dat gelaat moest geweest zijn, waarin thans de bitterheid versteend lag, overtogen met het waas van verworven geduld en kalmte, 't Gaat met de menscheD precies als met een molenrad. Zoolang de massa water er over valt, ziet men een gewoel en gekringel, dat de ijzeren spillen er door heetloopen en afslijten heeft de stroomende beek echter haar drift verloren, dan staat het rad geduldig stil, laat bet zachte gedroppel op zich neer vallen en zijn uitgespoelde spaken langzaam vermolmen. De lange, grijze wimpersdie Annamaria aan haar roode oogleden had, zagen er waariijk bijna uit, alsof er mos over hare oogen was gegroeid. En op de bovenlip, een beetje ook op de wangen, had zij een grijs waas als' van een snorretje. De menschen zeiden dat is het heksen- baardje dat hebben ze allen zoo en dat groeit by hen, omdat de duivel ze kuste. Lachend had Michiel van de Staudam-hoeve haar dat eens in haar gezicht gezegd. En zij was niet toornig geworden. Zij had stil met hot hoofd geknikt, alsof er in die booze scherts wei iets waar was alsof het in ernst zoo was, dat een, die een duivel was, haar jonge lippen gekust had. Wellicht dacht ze juist aan vervlogen tijden Zij had e^n kerkje voor zich staan, waaraan nog dak en toren ontbraken maar zij liet de beverige handen rusten en keek met half gesloten oogen voor zich neer. Een stap, op den weg buiten, wekte haar. Maar de stap ging voorbij. Toen zuchtte ze een weinig en keek in het vertrek rond alsof 't haar vreemd was of in elk geval een ruimte, waarin zij zich niet behagelijk voelde, omdat or het beste ontbrak. Een werkwaardig tooneeldie kamer I Zij had iets kerstmisachtigs, iets vriendelijks met dat aller loi speel goed, dat overal was neergezet, op de vensterbanken, op de haard bank, op de tafel en op planken, die vaksgewijs aan de wanden gespijkerd waren. De heele kamer scheen voor dien kleinen arbeid te dienen, verblijfruimte bleef enkel over rond den grooten, gemetselden baard. Die bezat een braadoven. Daarin kookten zij des winters heur water en lieten buiten de keuken koud, om hout te sparen. De bank, die rond den haard liep, was voor de helft met kookgerei bezet, met aarden schotels en een teenen mandje, waarin de ijzeren lepels, de vorken eu messen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2