Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. B U R GE RL IJK STAiN I). De kroning van koning Ddward. LONDEN, 12 Juli. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de kroningsplechtigheid zal plaats hebben tusscben den 8en en den 12en Augustus de juiste datum zal binnenkort worden bekend gemaakt. Er is afgezien van den optocht voor den dag volgende op de kroning. De Fransche Kamer. PARIJS, 11 Juli. De Kamer zat hedenavond tot 9 uur voor de behandeling van een interpellatie over de sluiting van 2500 geestelijke scholen, voor welke interpellatie de onmiddellijke behandeling werd verlangd. Minister-presi dent Oombes verlangde dat de interpellatie onder aan de agenda zou worden geplaatst. Hierop ontstond een verschrikkelijk rumoer. Allerlei uitroepen noodzaakten den president de zitting op te heffen. De afgevaardigde Baudry d'Asson liep dreigend op de ministerbank toe. Hjj werd met moeite teruggehouden. De afgevaarden schreeuwden heftig dooreen en dreigden handgemeen te worden. De voorzitter liet de tribunes ontruimen. Bij de hervatting der zitting werd de censuur uitge sproken over den afgevaardigde Auffray, die geroepen had: »Weg met den minister-vogelvrijverklaarder!" Onder rumoer verzekerde de minister Combes, dat hij de wet op de congregatiën zal doen eerbiedigen, ondanks geschreeuw en dreigementen. De Kamer besloot met 328 stemmen, de interpellatie van Aynard onderaan op de agenda te zetten. Vervolgens werd de discussie over de snppletoire kredieten hervat. Prins Hendrik. Prins Hendrik is den 10 's avonds aan het station Diez aangekomenwaar hij door koningin Wilhelmina werd ontvangen. De koningin en haar gemaal begaven zich naar het slot Schaumburg. Harddraverij. Het bestuur der Schager-ha*ddraverij-vereeniging stelde den datum voor de harddraverij alhier voorloopig vast op 30 September a.s. De motordienst Kolhorn Schagen vervoer het le halfjaar, hoewel 37 dagen niet kon gevaren worden 4155 personen en 1239 colli's goederen. Aan het niet meewer ken der banne en polder Schagen is het echter voor namelijk te wijten, dat de ontvangsten de uitgaven nog niet- kunnen dekken. Do nieuwe badinrichting van de afd. Schagen van »Het witte kruis" is gereed en kau eerdaags in gebruik worden genomen. Door aanvrage van eene kaart kan ieder ingezetene gratis van de inrichting gebruik maken, wat vooral voor de badende jeugd van belang is. Slnt-Haartcn. Met 1 Jan. 1903 zal de heer Peetoom, hoofd der school alhier, als zoodanig eervol ontslag aanvragen. Meer dan 50 jaren is hij dau bij het onderwijs werkzaam geweest. Schipbreuk. Den 10 is nabij Brouwershaven eene Noordsche bark gestrand. De bemanning is gered. De laadplaats voor groenten aan het station HToord- scharwoude is thans, na aanmerkelijk verbreed te zijn, door de aannemers aan den Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij overgedragen. Door deze uitbreiding is eene groote verbetering ver kregen in bet belang van het groentenvervoer. Op llrk heeft een meisje van 6 jaar haar twee jarig broertje van een anders wissen dood gered. Zij waren aan het spelen bij eene sloot vol modder, toen het knaapje er in stortte en het zusje, dat hem grijpen wilde, eveneens. Tot aan haar hals stond de kleine meid in de modder en toch wist zij nog met haar handjes zijn hoofd te vatten en boven te houden, totdat een paar vrouwen, door haar roepen opmerkzaam gewor den, de kinderen konden redden. Het jongentje was reeds bewusteloos, maar kwam, na veel modder te hebben overgegeven, gelukkig weder bij. Heer-Hugowaard. Onze plaatsgenoot de heer H. B. A. Boekwinkel heeft met goed gevolg het cau- didaatsexamen in de Wis- en Natuurkunde afgelegd aan de Universiteit te Leiden. Te Bloemendaal is den 11 opgericht een afdeeling van den Volksbond-Vereeniging tegon drankmisbruik. Ruim 190 ingezetenen waren vooraf als lid toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. Bornwater, dr. Stolp, Ulehake, Mettan en v. d. Flier. Schagen. In het lokaal Cérès vergaderden den 10 de coöperatieve vereeniging tot aankoop van vee voeder, enz. te Schagen, opgericht in 1887. Van de 264 leden waren er 13 opgekomen. De heer P. Timmerman Dz. opende als voorzitter de bijeenkomst, waarna notulen en rapport der finantieele commissie voor 1901 worden gelezen. Uit laatstgenoemd rapport bleek, dat in 1901 waren ontvangen voor 210 leden 750.000 ljjnkoeken en voor 21 leden 68000 K.G. Amerikaansche, respectievelijk voor f 81187.87 en f 6331.41. Voor 74000 K.G. Thomasphosphaat en 81100 K.G. Superphosphaat was ontvangen f 3929.06. Voor 2116 K.G. lijnkoekstof f 186.54. In het geheel bedroegen de ontvangsten f 95089.84, de uitgaven f 94837.09, batig saldo f 252.75. Bij monde van den heer W. Kooiman te Haringhuizen, die met de heeren D. C. Rezelman en B. E. Stoel van A. Paulowna zitting had in de finantieele oommissie, werd voorgesteld en door de vergadering aan genomen de rekening en verantwoording onder dank zegging goed te keuren, Het jaarverslag van den administrateur, de heer C. Kooy, bevatte o. m. de mededeeling, dat in 1901 niet aan Wieringen was geleverd, dat het ledental met 16 was verminderd, maar ook weer met 20 was vermeerderd en dat de nieuwe contract-bepalingen in de practjjk goed voldeden. Tot commissaris werd herkozen het aftredend lid, de heer W. v. d. Oord met 12 van de 13 stemmen. De hoeren K. Koster en J. A. Kaan te Wieringerwaard, en C. Blauboer te A. Paulowna werden aangewezen als leden der flnantiêele commissie voor 1902. Bij de rond vraag vroeg de heer G. Geerligs of het niet mogelijk zou zijn eene zomerlevering van lijnkoeken te verkrijgen. Be sloten werd op de bestelkaarten voor Amerikaansche koeken den leden gelegenheid te geven ook andere op te geven. Bij genoegzame deelneming zal den 1 aanbe steding worden gehouden voor koekenlevering in midden Augustus en midden September. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer Timmerman onder dankzegging de vergadering. Bars!ngerhorn. In de den 8 Juli gehouden raads zitting werd besloten, het adres van 136 kiezers te Kol- horn, ter verkrijging vnn een stembureau daar ter plaatse tot een volgende vergadering aan te houden. Naar aanleiding eener klacht geuit in de Schager Courant, dat de atmosfeer te Kolhorn verontreinigd werd en tengevolge daarvan een hardnekkige koorts, onder de schoolgaande kinderen heerschte, werd den 9 door het plaatselijk bestuur een ernstig onderzoek inge steld. Van verontreiniging van bodem of atmosfeer bleek geen sprake te kunnen zijn, de koorts was de gewone malaria,thans over geheel het Noorderkwartier heerschende, in sommige plaatsen erger dan hier. Westgraftdijk. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier (jaar wedde f 500) hobben zich 21 sollicitanten aangemeld. Oudkarspel. Den 10 is in deze gemeente, onder toezicht van Burgemeester en Wethouders, een proef ge nomen met acethyleengas voor straatverlichting, welbo uitstekend is geslaagd. Iedere lantaarn vertegenwoordigde een lichtsterkte van pl. m. 14 kaarsen, zoodat men op een afstand van ongeveer 25 M. alles duidelijk kan onder scheiden. Bergen. In de algemeene vergadering van »Hulp in nood" gehouden op den 5 Juli bleek, dat de vereeni ging telt 182 leden en 68 donateurs. Van af 1 Januari tot 1 Juli was aan de leden wegens ziekte uitgekeerd een som van f 437.50, terwijl de bezittingen der ver eeniging vertegenwoordigen een bedrag van f 1143.03. De drie aftredende heeren P. Hilbrand, C. Meijer en F. A. Rusch, werden als bestuursleden herkozen. Alhier is opgericht een afdeeling van de vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland." Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Brakenhoff, L. Top en J. G. Veldheer. Warinenhulzcn. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, is met ingang van 16 dezer benoemd mej. A. H. Schaap, te Velsen. Met de benoemde stonden op de voordracht de dames A. Dekker, te Wes terblokker; M. Messehaert, te West-Graftdijk, en U. Sander, te Stompetoren. Behoudens eenig verfwerk is de vernieuwde school alhier thans gereed, sedert 1 Juni werd inmiddels school ge houden, het aantal leerlingen bedraagt thans 221, ver deeld over 5 localen. Het gebouw heelt thans een aange naam aanzien, het fabriek achter van vroeger is ver dwenen, men ziet thans in een school, ook het inwendige heeft nu eene prachtige, geordende verbetering ondergaan en strekt den ontwerper tot eer. Waardpolder. Alhier kunnen binnen eenigo dagen geleverd worden en zijn daarvoor ook reeds ver kocht p). m. 20.000 stuks zoogenaamde »suikerkool", die het vorige jaar September is geplant. Dit is al bijzonder vroeg. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van den 5 tot en met den 11 zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 554 baden door heeren 64 door dames30 door weezen en 137 door onvermogenden. Hoogste temperatuur van het water 72°laagste 64° Fahrenheit. Drukste dag den 7 met 175 baden. Byks lloogere Burgerschool. De uitslag der op den 9, 10 en 11 gehouden toe- latings-examens is geweest als volgt Tot da le klasse werden toegelaten Georgina Aukes, P. C. Bakker, W. F. van Beek, M. D. Booij, Purmerend, P. de Booij, Wormer, V. E. G. Delachanx, Marie Dit- mars, Schermer, L. Elte, S. Elte, B. Gemser, Broek op Langedrjk, Ida de Graaf, W. K. F. de Groot, D. J. de Jong, J. P. L. Kaindl, A. E. Kampschuur, J. A. Keesom, J. Koomen, Winkel, J. F. Kooman, R. K. Koppen, West- Graftdijk, J. H. P. Knijmans, Alida de Leeuw, St. Maar tensbrug, Alida Overduin, enkele vakken, M. Passer, Purmerend, A. Plaat, Purmerend, J. D. Plemper van Balen, J. N. Reiziger, H. P. D. J. v. d. Speek Obreen, Johanna Ternooij Apèl, W. Tnijn, Rustenburg, M. W. van der Wal, Schagen Ouke Wind, Winkel, K. H. Zee vat, Heiloo. Voorwaardelijk toegelaten 1, afgewezen 14. Algewezen voor de 3e klasse 3 aspiranten. 4e 1 aspirant. Alsnog voorwaardelijk bevorderd tot de 4e klasse 1 leerling. Bevorderd tot de 5e klasse W. Simon Thomas. Stedelijk muziekcorps. Door bet Stedelijk Muziekcorps zal op Zondag den 13 Juli, des avondB ten 7'/2 ure, iu den Stadsbout, een concert worden gegeven 1. »Het 5o Regiment", Defileer-Marseh v. G. K. v. Aaken. 2. »La Rose d' Or", ouverture de concoursSchweinsberg. 3. a. »Standchen" Fr. Schubert. b. vFrauenlist", Gavotte a. d. Ko- mischen Oper »Der Glücksritter" A. Ozibulka. 4. »Feuiiles d' Album", fantaisie origi- nale pour concoursN. A. Bouwman. 5. »Les jours de soleil", ouverture de concertH. Kling. 6. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra »Kosiki"Ch. Lecocq. 7. »Rum&nisches Liebesleben", Ooncert- WalzerIvanovici. 8. »Die Kunst fur Allen", Potpourri A. Reckling. Door bovengenoemd corps zal op Zaterdag, den 12, des avonds ten uur, op het torrein van de Cadetten school een muziekuitvoering worden gegeven. Telefoon. Sedert de vorige opgaven aangesloten 116, Rijks, H. W. M., Ritsevoort 39, banketbakker. Mijnheer de Redacteur! Mogen wjj U namens de afdeeling Alkmaar van den Bond (van Nederl. onderwijzers beleefd verzoeken het onderstaande in uw geacht blad op te nemen Bij voor baat onzen dank daarvoor. In de vergadering der afd. Alkmaar van den Bond van Nederl. onderwijzers, gehonden op Donderdag 10 Juli 1902, kwam o. m. ter sprake de houding van den heer Cohen Stuart in de raadzitting van 25 Juni j 1. Bij de behandeling van het adres van den heer Sonnovelt in de bestrijding van het voorstel Glinderman c. s„ om op dat verzoek gunstig te beschikken, werden door den heer C. S. enkele uitdrukkingen gebezigd, waartegen de afd. van den Boud met kracht meent te moeten opkomen. Waar door genoemden heer (zie de verslagen van den gemeenteraad in de plaatselijke bladen) wordt gezegd, dat de onderwijzers niet zeer discreet zijn, baseert hij die meening ten eerste op het feit, dat de onderwijzers bij de behandeling van de salarisvoorstellen verzochten de vijfjarige termijnen te veranderen in driejarige. Dit feit werd door hem echter verkeerd voorgesteld de afdeeling van den Bond vroeg slechts verkorting der termijnen, zonder meer, terwijl de heer Moens, blijkbaar niet over tuigd van de indiscretie der onderwijzers, het voor stel deed de verhoogingen toe te kennen cm de 4 jaar. In de vorige salarisregeling waren de termijnen veel korter, was het dus wonder, dat de afdeeling met een dergelijk verzoek kwam Het tweede feit is voor hem het adres van den heer Sonnevelt. Mag de afdeeling den beer Stuart opmerken, dat dit adres niet uitging van de onderwijzersdoch van een éénling, die buiten elke corporatie staat en, gelijk de voorzitter van den Raad opmerkte, weinig omgang heeft met zyn collega's Ten slotte zegt de heer Staart, dat de wijziging in de verordening een gunst is van den gemeenteraad en dat het hem voorkomt, dat tegenover de driestheidwaarmede men vraagt, het op den weg van den raad ligt, om te zeg gen »hier trekken wij den grens". Nu is het bekend, dat de afdeeling van den Bond de regeling (niet een modelregeling) heeft genoemd een goede verbetering van do postitie der onderwijzers te dezer stede. Doch, waar het uit de wijziging van de onderswijswet bleek, dat de wetgever overtuigd was van de treurige positie der onderwijzers in ons land, vergete de heer Stuart niet, dat wijl de salarissen van de Nederlandsche onderwijzers ten gevolge der wetswijziging overal moesten stijgen, ook de Alkmaarsche, wier positie verte van schit terend was, wier salaris zelfs geheel onvoldoende kon heeten, toch zeker recht hadden op een verbetering, die meer evenwicht bracht tusschen hun uitgaven en in komsten en hen niet te zeer achterstelde bij hun collega's in andere gemeenten. Wat de driestheid in het vragen betreft, we meenen gerust den heer Stuart in overweging te mogen geven, het oordeel daaromtrent in te winnen bij zijn medeleden van den raad, die op dat punt meer ervaring zullen hebben. Namens de afd. Alkmaar van den Bond van Nedorl. Onderwijzers. HET BESTUUR. Alkmaar, 12 Juli 1902. ONDERTROUWD. 10 Juli. Jacob Timmer alhier en Wendelina Hester Pe- tronella Briiggeman te 's Gravenhage. Sibe Alberts Benrath, alhier en Maaike Standaar, te Amsterdam. Willem Janssen alhier en Aafje Hartmante Schagen. Jan Bierdrager en Oatharina Sara Malga beiden alhier laatstgen. onl. te Haarlem. GEBOREN. 11 Juli. Hendrika Johanna Martha, d. van Francis Jean Henri Nettenbreijers en Hendrika Johanna Theodora Schoenmaker. Franciscus Lambertus, z. van Lambertus Kooter en Anna Maria Elisa beth Schröder. Jan Derk en Meindert, zs. van Johannes van Rijs en Catharina Geertruida Elings. Alkmaar, 11 Juli. Kleine kaas f 26.50, commissie f 26,Middelbare f 26.50. Aangevoerd 487 stapels, we gende 192920 Kgr. Alkmaar, 11 Juli. Aangev. 8 mudden. Niets verk. Alkmaar, 12 Juli. Aangevoerd 3 paarden f 100 a 160 20 koeien en ossen f 170 a 220,vette kalveren a per pond a ct., 31 nuchtere kalveren f 8 a 20, 35 magere schapen f 10 a 18,—, 37 lammeren f 10 a 14, 37 magere vark. t 15.a 18—, 192 biggen f 9.— a 11.3 bokken en geiten f 2 a 6, 0 bokjes f 0. a 0.—, boter, s middags 12 uren), f 0.50 a f 0.55, aangevoerd 5426 P., Grasboter f 0.a 0.kipeieren f 0.875 en 1.per 25. AMSTERDAM, 11 Juni Andijker Mnisjes f 3.30 a 1 4 Westlandsche Zand f 4.50 a 4.80, Nieuwe Malta 6 a 8 et. per Kg., Westlandsche Kleimanden f 3.a 3.70. Delft, 10 Juli. Boter. Per vat f 40.a 51. per Kg. f 1,a 1.27. Aangevoerd 473 achtste en 30 zestiende vaten, wegende samen 9760 Kg. Meppel, 10 Juli. Boter, per 78 vat le soort f 23. a 2e soort f 22.— a 3e soort f 21.— a per 1.5 Kg. f 1.70 a 1.95. Aangevoerd 5000 Kg. Edam 10 Juli. Aangavoerd 129 stufes boter 56 a 58 ct. de iig. kipeieren f 3.25 a 3.75 per 100. Leeuwarden, 11 Juli. Boter f Aangevoerd vierde, achtste en 0 zestiende vaten. 11 Juli. Noteering van de le qualitelt fabrieksboter, 1 43 50 a Commissie f Leiden, 11 Juli. Aangev. 121 stapels kaas. Goudsche f 20.a 27.50, Leidsehe f 51.a 69.per 50 Kg. Leiden, 11 Jnli. Aangevoerd 0 paarden f a 0—52 stieren f 53 a 270, 152 kalf- en melkkoeien f (,116 a 265, 87 varekoeien f 86 a 200, 200 vette ossen en koeien f 120 a 267 of f 0.60 a 0.76 per Kg. graskalveren t 21 a 46, 70 vette ido. f 40 a t 80, f 0.70 a 0.85 per Kg., 48 nucht. id. f 5.a 20. 604 vette schapen f 16a 31.of f 0.46 a 0.48 per Kg., 420 weide dito f 12.a 24.531 lammeren f 7S a 13.142 magere varkens f 14 a 30 of a ct. per Kg., 254 biggen fi5.— aJ13.——0 runderen, 0—

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2