De Dorpsapostel. No. 84. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 16 JULI. Buitenland. FEUILLETON. W ik Vmg0D r1 heb j0 «i8ter vóór nacht net nout nog naar beneden gebracht ALkMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mins dag-, U onderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. MITKTSCHLA1VD. De Duitsche politie is met de Oostenrijksehe in rep en roer om den deliquent te binden, die met succes het stoute stuk bestaan heeft in het Offi cinale Politieblad te Praag onder de ambtelijke mede- deelingen een stuk te doen opnemenwaarin Keizer Wilhelm zoo geducht uitgescholden en doorgehaald wordt, dat, gelijk de »Köln. Zeit.'' zegt, het zelfs niet mogelijk is in de vaagste termen daarvan een oorbare schets te geven. De schrijver is blijkbaar een Pool, die den Keizer zijn onlangs te Mariënberg gehouden reden tegen de Poolsche agitatie niet vergeven kan. Hoe het mogelijk is dat deze poets eerst ontdekt is toen het blad ge drukt en verspreid was is tot heden onverklaarbaar. KRïGEIiARïM. Niettegenstaande de meest stellige tegenspraken van den laatsten tijd is lord Salisbury plot seling afgetreden als eerste minister en heeft hij die functie overgedragen aan zijn neef Balfour. De pers is over het algemeen zeer tevreden dat Chambarlain niet opgevolgd iszijne voorstanders wijl zij meenendat hij aan koloniën beter en noodiger werk kan doen zijn tegen standers wijl zij zjjn premierschap een ramp voor het land zouden achten. De Koning gaat goed vooruit. De .Lancet" zegt naar aanleiding van zekere geruchten: »Er is nooit eenig spoor ontdekt van een boosaardige ziekte bij den Koning. Wij hopen dat deze categorische verklaring een einde zal maken aan de even onzinnige als hinderlijke geruchten die in omloop zijn gebracht". Het eerste proces in verband met de Engelsche remonte-schandalen is den 10 te Dublin aangevangen; de beklaagden waren commandant Stnddert, twee van ziju zoons en een schoonzoon; het ministerie van oorlog treedt als aanklager op. Volgens de akte van beschuldiging was fctuddert in 1900 aangesteld bij de remonte-afdeeling^ hij en zijn zoons kochten in Ierland slechts paarden voor 150 tot 250 gulden en verkochten ze aan de regeering voor 400 gulden op een levering van 124 paarden won nen de Stndderts 15000 gulden. Een der getuigen kwam verklaren, dat vele der geleverde paarden 17 tot 18jaar oud waren er waren er zelfs van 22 jaar Lord Kitchener en generaal French zjjn den 12 te Londen aangekomen ea feestelijk doch met vrij grooten eenvoud ontvangen. FRANKRIJK. De jongste uitbarsting van de Mont Pelée heeft gelnkkig geen slachtoffers geëischt. De weten schappelijke expeditie, omtrent welker lot men zich onge rust maakte, is ongedeerd "te Fort de France terug gekeerd. De werking begon met bet uitwerpen van een zware zwarte rookzuil, weldra gevolgd door vuurzuilen die de ruïne van St. Pierre opnieuw deden ontbranden. Het ver schijnsel ging gepaard met bjjzonder krachtige eleetrische ontladingen. Na een asehregen die 25 minuten aanhield, nam de werkzaamheid van den vulkaan af. De kuststrook van den berg tot Fort de France is onder vale asch bedolven. Roman naar het Dnitseh van LUDWIOH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 12) V. Den volgenden morgen, die met helderen glans een mooien zondag aankondigde, gebeurde het, dat Hans- ïeter °0t Mr der morgenpap versliep. Warm van den nachteigken arbeid, was hij eerst tegen één nar thuis gekomen, had den pijnlijken voet nog een paar malen met het wonderdadige .manskerelvet" moeten behan- delen en vervolgens was er nog iets wat hem be lette te slapen de gedachte aan den stillen schrik van Ilsabeth en aan den treurig vermoeiden blik harer oogen. En toen was :feem in de morgenaren de late slaap zoo loodzwaar op de leden gevallen, dat Roman, met beide vnisteu op de kamerneur trommelen moest, toen hij den slaper kwam wekken. »Hè 1 PetermanJ" riep hij. »Hoe is 't nou met je? Je verslaapt de pap en den kerktijd!" Hij vernam een slaapdronken „Jezus Maria!" uit de kamer en ging lachend weg. Buiten glin9torde de sneenw in de blanke morgenzon alsof de aarde en ieder huisdak met geborduurd zilver was bestrooid. En zoo zuiver was de hemel, zoo blauw, dat hij een reusachtige klokbloem leek, waaruit in steê van meeldraden verblindende zonnestralen naar beneden vielen. De wereld zag er op dezen morgen zoo pas-ge- scnapen en proper nit als Roman in zijn nieuw zon dagspak, waaraan »geen kreuk of stofje" viel te ont dekken alleen met dit onderscheid dat de aarde in haar winterwit gekleed was en Roman in licht jager- Den dag voor de uitbarsting waren op St. Vincent drie aardbevingen in vier uren tijds waargenomen. Den 11 had een nieuwe uitbarsting plaats. KRUSIrASfO. De Peterburgsche correspondent van het »Berl. Tageblatt" wijdt een uitvoerig schrijven aan de jongste onlusten in Rusland. Hij bevestigt daarin dat de onlusten zijn verwekt door repnblikeinsche agitatoren, voor het meerendee! weggejaagde studenten, die zich uit gaven als boden van den Keizer. Veertig van hen zijn thans in voorarrest. Verder vertelt hij dat op voorstel van minister Von Plehwe de Keizer heeft goedgevonden dat de aangerichte schade zal worden vergoed door den Staat. Zij wordt ge raamd op 800,000 roebel, maar zal waarschijnlijk het dubbele bedragen. Bepaald is dat de boeren die zich tot de onlusten lieten verleiden dit bedrag aan do schatkist zullen moeten opbrengen, doch deze bepaling is louter een bedreiging en een waarschuwing die in Augustus zal worden gevolgd door een daad van genade. Ten slotte spreekt de correspondent de geruchten tegen dat de Keizer tegen den zin van zijn ministers zich door personen uit het volk zal laten voorlichten over den toe stand. Daarvan is geen woord waar. ®WRTSfi|RIiiAl¥0. door het Engeische blad de »Standard" verspreide gerucht, dat de politieke betrek kingen met Italië eerstdaags weder zouden worden aan geknoopt, wordt beslist tegengesproken. Da »Revue" in Lansanne informeerde in Bern, doch ontving het volgende officieele telegram: »De Bondsraad deelt aan de Pers mede, dat geen enkele onderhandeling tusschen Zwit serland en xtalië betreffende het bestaand politiek geschil is aangeknoopt". Me bulteulandsche mededinging In het Sfiuld-Atrlkaansche handelsverkeer en de voornaamste artikelen van Invoer. Da Vereeniging tot bevordering van den Weder- landschen Export te 's «ravenhage schrijft ons in verband hiermede Hot ligt voor de hand, dat, zoodra het Engelsche Gouvernement de vroegere Boerenrepublieken voor het buitenlandeche handelsverkeer open stelt, eene levendige concurrentie zal ontstaan tnsschen de fabrikanten en exporteurs van verschillende nationaliteit. De Duitschors vindt men dan vooraan Zij hebben van te voren het terrein verkend en kunnen zich daardoor onmiddellijk den vrede ten nutte maken. De Association austro-hongroise d'exportation" vormt syndicaten van Oostenrgksche fabrikanten om Commissies mt te zenden naar Zuid-Afrika ten einde er eventueels débou- chés te bestudeeren. De Oostenrgksche Lloyd sal, gesteund door de Regeering eene directe lijn op Zuid-Afrika tot stand brengen, waar door de Oostenrgksche exporteurs onafhankelijk worden van Hamburg eu van de Duitsche en Engelsche schepen waarop zij thans nog hunne waren te Aden moeten overladen. grijs, met groene strepen aan de broek, met groene op slagen aan het buis, met de in zilvergevatte herteklanw op het groene vest en met de hanenveeren op het grijze groenbesnoerde hoedje. Zijne oogen lachten den morgen toe gelijk de zon een mooien dag, alsof hem de gelnk kige reestdagstemming vervulde. Hg wou de straat opgaan. Maar daar zag hij onder de kerkgangers de hnisjesflikster met haar dochtertje komen. Daarom keerde hij om en ging in huis terug die twee mochten niet denken, dat hij daar staan bleef om op haar »God-loone 't je' voor die vaam hout te wachten. In het voorhuis echter draaide hij zijn gezicht om en zag, dat de oude vrouw den hof opkomen wou maar Liesbeth pakte haar moeder bij den arm en trok haar met zich voort. »Die schijnt wel te denken, dat ze wat verzuimt? mompelde Roman bij zichzelve. Toen hij weer in de open lucht trad, kwam Peter balt aangekleed uit zijn kamer, om zich aan de bron te wasschen. Dat geschiedde op de eenvondigste manier- atat1 de vuist het dunne ijs had stukgeslagen, stak hg net hoofd in den gevulden bronbak en begon met de handen het gezicht te wrijven, tot het zoo rood was als een gekookte kreeft. Roman trad op hem toe, maar bleef met zijn Zon- dagsche monteeriug op eerbiedigen afstand, want Hans- om^zichTe^n9 6en g6W0ldige stofre«ou Tan waterdroppels *w f okw Eq klein 80maakt h05 ik 't hun dadelijk ook »Wafc? Nog voor den nacht?" ,|r' ze had in het geheel niets meer te stoken m i glng HansP0ter m0t bet hoofd in den bak Moeder Nannemie laat je wel bedanken. Zi zal je 'r zelf nog wel over aanspreken, denk ik zoo." »Nou en wat hét dan de andere gezeid Ilsabeth 8 »Ja Hanspeter richtte zich op. »0 jg Die was bijna heel Ook is te Londen een Comité gevormd met het doel drie specialiteiten uit te zenden, die Kaapland, Natal, alsmede de Transvaal- en Oranje-districten uit een com-' merciëel oogpunt moeten bestudeeren. In dit Comité hebben vele personen zitting, die op handels- en indus- triëel gebied op den voorgrond treden. De kosten dezer uitzending zullen gedragen worden door een vermogendan reeder te Newcastle-on-Tyne, Presi dent van een Engelsche indnstriëele Vereeniging. Een dier specialiteiten zal zich in het bijzonder bezig houden met metaalproducten en machinerieën, een ander met geweven stoffen, en de derde zal zijne aandacht aan de minder belangrijke branches wijden. Deze onderneming wordt gesteund door het Ministerie van Koloniën. Met betrekking tot den invoer in Zuid-Afrika verdient het volgende de aandacht De vraag naar rijwielen is vrij groot, en ook het ge bruik van schrijfmachines algemeen verspreid. Het schoeisel werd tot vóór korten tijd voornamelijk nit Engeland geïmporteerd, doch thans vinden Ameri- kaansche artikelen op dit gebied mede goeden afzet. Ook Oostenrijk levert eenig eenig speciaal dames schoeisel en pantoffels. Het Engelsche model heeft echter nog steeds den boventoon. De inboorlingen beginnen nu ook schoeisel te gebruiken, hetgeen den handel in deze branche slechts ten goede kan komen. Zacht winterkoren wordt aangevoerd nit Australië, Oregon, Argentinië en Nieuw-Zeeland, en een weinig hard koren om te mengen. Meel komt uit Nieuw-Zeeland, Australië en de Ver- eenigde-Staten. Het graan moet in stevige jute-zakken worden vervoerd, houdende 280 Eng. ponden het meel komt gewoonlijk aan in zakken van natuurljjk-gebleekte jute, solider genaaid, en met een inhoud van 49,88 en 140 Eng. Ponden. v Een loonend débouché vinden biscnits, en alle soor ten koek. Erwten en geparelde gerst worden veel gevraagd, maar moeten, in pakken verzegeld, in zinken kisteu of dubbele zakken worden ingevoerd. Veel boter komt nit Australië. In Znid-Afrika verbruikt men groote hoeveelheden geconserveerd ossenvieeseh en spek, minder tong, kippen- vieesch, kalkoen, zalm, stokvisch en kreeft. Gecondenseerde melk wordt zeer veel ingevoerd, ter wijl veel eieren uit Australië en van Madeira komen. Eene groote hoeveelheid versch vleesch wordt geregeld aangevoerd uit Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika. Kleinere hoeveelheden geconserveerde groenten worden eveneens geïmporteerd. De hande. in appelen, aardappelen en uien levert in bepaalde jaargetijden wel eens voordeelen op, maar de vruchten mogen hoegenaamd geene sporen van bederf vertoonen. Gedroogde appelen worden veel gevraagd, meer nog dan eemge andere ingevoerde vracht. Wordt vervolgd. beieedigd geweest. Die laat zich niet graag wat schenken mo'j weten Roman trok de wenkbrauwen hoog »ei, kijk, ie zou zeggen 1" J »Ja! Had Ilsabeth d'r zin gehad, dan had ik 't hout direct weer motten wegbrengen." Nadenkend keek Roman over zijn schouder de straat langs. Wat bezit die een trots Zóó watDaarop lachte hg en keek Hanspeter aan heeft ze haar groot-machtige oogen weer opgezet Dan samenhang van die vraag met het vaam hont scheen Hanspeter niet te begrgpen. Zulke oogen da's waar zei hij langzaam, terwijl de waterdroppels langs zgn gezicht en hals stroomden »zulke oogen hèt nooit iemand Een wijle zweeg hij, en vervolgeus ademde zijn geweldige borst als een groote blaasbalg, die moeilijk te tiekken is. »Ja, Roman, die hèt je me oogen opgezet en geschreid bèt ze, weet jeen 'k heb 'r be paald motten toespreken! Dat is geen geven, hèk gezegd das niks dan terugbetalen voor je hont, da'j heb motten verhezen. Eu had 'r moeder de eerste klossen niet direct in den haard geschoven.... ik weet niet, Mandi, wat dan gebeurd was Ik geloof haast dat 'k 't hout weer weggebracht had." Lachend knikte Roman. »Zie je dat bevalt me Geld en goed hebben kan niet iedereen. Maar z'a eerlijke trots 0D Midden in die woorden brak hij af en snelde met wijde sprongen do straat op. In de verte zag hij een kerkgang- ster aankomen die hem meer beteekende dan de eerlijke trots van arme lui. Wijdbeens bleef hij midden op de straat staan de handen in de buiszakken het lachend geluk in de oogen. En zoo zjjn hart van vreugde zwol, evenals een zoete appel m do rijpende herfstzon dan had dat zijn goede redenen Want een liefelijker verschijning dan Julie in haar zwart zondagsgewaadmet den nanwen plooirok en de blauwglanzende biezelaar er over heen, met het geplooide keurslijf en dèn gebloemden zijden doek over de schouders met het handbreede zilveren sieraad om

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1