De Dorpsapostel. No. 85. Honderd en vierde jaargang, 1902 VRIJDAG 18 JULI. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSËHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOj franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0tt. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f ®,lö. Groote letters" naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam O 9. BlilljGIK. De tegenwoordigheid van het Hollandsehe oorlogschip »Evertssn" te Antwerpen, wordt aldaar zeer op prijs gesteld en de welkomstgroeten zijn zóó enthou- siant als men van de warm bloedige Belgen slechts ver wachten kan. Zoo schrijft het .Handelsblad van Antwerpen" »Het zijn meer dan vrienden, het zijn broeders, die in ons midden zjjn gekomen en wij roepen hun welkom toe, niet in een vreemd land, maar te midden van een volk van dezelfde taal en denzelfden landaard, een volk dat trotsch en fier is te behooren tot dien ouden Nederland- schen stam, wiens faam eens over heel het aardrijk was verbreid", »Laat deze week nogmaals wezen een week van ver broedering en van de hartelijkste vriendschap. Laten andermaal de wederzijdsche gehechtheid en genegenheid bezegeld worden in feestvreugde en gezellig samenzijn en laat ons hopen, dat deze stemming de heerschende blijve in de toekomstige betrekkingen tusschen beide landen en dat immer een gevoel en eene betrachting naar vrede en broederlijkheid". DUITSCULAND. Ins ons vorig nummer maakten wij melding van de wel niet zeer eerbiedige maar toch nog al koddige wijze, waarop een Duitschenhatende Pool er het Praagsche politieblad heeft laten inloopen, door daarin een hatelijk bericht aan Keizer Wilhelm's adres te doen opnemen. Ziehier het bericht zelf, waarin de puntjes blijkbaar zóó iets ongepasts vervangen, dat men de woorden niet durft overnemen .Keizer Wilhelm, zoon van den te Charlottenburg bij Berlijn wonenden Keizer Priedrich, die in het gesticht van prof. dr. von Buclow (Bülow te Berlijn opge sloten was, is eenige weken geleden van daar ontvlncht, an wordt sinds dien vermist. Eenige dagen geleden werd hij te Mariënberggezien. Gelieve naar hem met ijver te zoeken en den uitslag bekend te maken." EHVGIüIiAlVD. Behalve Salisbury treedt voorloopig alleen Hicks Beach, de minister van financiën af. Balfour bracht warme hulde aan zijn grooten voor ganger en besloot met de bescheiden woorden »De plaats die hij thans onvervuld achterliet is moeilijk te vervullen, en ze wordt nog moeilijker nadat hij die zoolang met eere heeft ingenomen ik vlei mijzelf niet met het denkbeeld, dat ik die kan vervullen maar die plaats kan niet ledig big ven en omdat de Koning het wenscht zal ik mijn best doen haar zoo goed mogelijk te vervullen". Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOPER door W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 13) .Och, twisten zullen ze wel weer," zei Roman lachend. .Een geluk, dat Hanspeter 'r niet isAnders konden ze wat hooren van de Christelijke liefde en van menschen- liefde op de wereld." Maar Michel alsof het een zijner dienstplichten was om de nieuwsgierigheid van de dochter des huizes te bevredigen liep naar de twistenden toe, om te ver nemen wat er was. Het kerkhof hek was slechts half open. Zij konden alzoo met hun drieën naast elkaar er niet door en de boerin ging vooruit. Dit oogenblik maakte Roman zich ten nutteom zijn bruidje hartelijk de hand te drukken. Julie werd rood tot achter haar ooren, sloeg haastig een spiedenden blik om zich heen, hief dan de onschuldvolle oogen naar Roman op en lachte hem vriendelijk toe. Maar daar draaide ook reeds moeder het hoofd om en knorde .Natuurlijk 1 Er motten alweer handjes en oogjes wor den gegevenZelfs op de kerkgang nogWaar men liever aan Onze Lieve Heer moet denken Bjj mijn ziel, liever pas ik nog op een zak vol muizen dan op twee zulke verliefde lui!" Roman lachte en Julie sloeg de oogen neer. Dicht bij de kerkdeur haalde Michiel de drie weer in en berichtte: »ze hebben dan nachtwachter in de maling genomen, omdat hij van nacht van twaalf uur af de uren niet heeft geroepen. Toen de lui 'm niet hoorden, zijn ze wakker geworden en nou beschimpen ze 'ml'' .Zal wel geslapen hebben dacht de Staudamersche. »Dèn betaalt men ook voor niks!" »Hij zou wat gezien hebben, zegt iemaar wat, daar wil ie niet mee voor den dag 't Kon 'm scha doen, zegt ze, as ie babbelde. En gezichten snijdt ie Zusver, dat men zou kunnen gelooven, dat de duivel 'm verschenen was." Met den Koning blijft het goed gaan. Het bulletin van den 16 luidt »De Koning heeft de reis van Londen naar Cowes goed doorstaan hij leed volstrekt niet door den over tocht en bracht een goeden nacht door. Zijn algemeens toestand is uitstekend. Hij gevoelde zich door de ver andering van lucht en omgeving aangenaam aangedaan. Zijn rustbed werd gistermiddag gedurende twee uren op de brug in de open lucht geplaatst". Ook Chamberlain gaat vooruit doch is nog zwakker, dan men aanvankelijk verwacht had. De .Daily Mail" zegt dat verandering van lucht hoog noodig ishet hart schijnt onregelmatig te werken. KUSIjAHrj). Terwijl de Ozar den Koning van Italië zoo luisterrijk mogelijk ontvangt en beide vorsten aan elkander de hartelijke dronken wijden, die bij dergelijke gelegenheden steeds uitgewisseld worden is ook de toon der groote bladen zeer vóórkomend voor den gast uit het Zuiden. De .Noria Vremia" schrijft o. a.»De toe nadering van Italië tot Frankrjjk en Rusland zal aan het Drievoudig Verbond een nieuw aanzien geven on een nieuwen waarborg vormen voor den vrede van Europa". ®IJID-AFltIKA. Voor hen die met wantrouwen in de Engelsche telegrammen lazen dat de Boeren zich wonderwel met den nieuwen staat van zaken verzoenden, komt zeker het bericht niet onverwachtdat er ernstige moeieljjkheden te vreezen zijn. Het eerste en tot dusver eenige telegram is van den 14 uit Pretoria en luidt .Overal neemt men teekenen van reactie waar, na het gevoel van verlichting over hot eindigen der vijandelijk heden. Elementen van tweedracht duiken op. De vroegere National scouts samengesteld uit Boeren die zich hadden overgegevenzijn het voorwerp van bitteren haat en vervolging van de zijde der burgers die tot het einde gevochten hebben zelfs beweert men dat eenige National scouts zijn doodgeschoten. De haat is zoo groot dat de burgers groene strikjes dragen om zich te onderscheiden van de National scouts en van de Boeren die den eeu van trouw aflegden ge durende den oorlog. De Boeren toonen niet voornemens te zijn hun nationa liteit te laten varenstrikjes in de Transvaalsche en Vrijstaatsche kleuren worden openlijk gedragen terwjjl sommige leiders de burgers voorpraten dat de nationali teit niet verloren is als de behoorlijke middelen worden gebruikt om haar te behouden. Vele burgers zeggen dat zij er toe gebracht werden zich over te geven door een valsche voorstelling der voorwaarden, hetgeen ongerecht vaardigd is. In vele gevallen beschuldigden de burgers hun leiders van trouwbreuk. In een geval hebben vele .Loop jij dwaze kerel!" De Staudamersche bekruiste zich, nam het gebedenboek van onder haar arm en stapte achter Roman en Julie de kerk in, die reeds half gevuld was. Bij het wjjwaterbakje, waarin zij alle de vingers dooptenscheidden zij van elkaar. Da Staudamersche en Julie gingen naar haar bidstoel, die heel vooraan onder den preekstoel stond. Roman en Michiel klommen naar de gaanderij, waar de plaats der ongehuwde jongelieden was; eer zij aan de trap kwamen, moesten zij de bid- stoelen langs, die den uitersten hoek der kerk vulden daar hadden de van elders gekomenen, die in het dorp niet thuis hoorden, hun plaats. In een dezer bidstoelen knielde vrouw Altenöder met haar dochtertje. Liesbeth hield over haar gevouwen handen het gelaat zoo diep gebogen, dat enkel nog haar zwart kroeshaar van onder den hoofddoek te zien was. Maar toen haar moeder Roman komen zag, knikte zij met glansvolle oogen tegen hem op. Zooveel dankbaarheid sprak uit dien stommen blik, dat 't den jongen man vreemd warm om het hart weid en eene heete gloed hem naar de wangen steeg. Toen hij de steile trap opklauterde, keek hij nog eenmaal om. Een oogenblikje later kwam Hanspeter, ademloos, alsof hij reeds bevreesd was, om het beste deel van den zegen te verliezen. Hij doopte de vingers in het wijwaterbakje, waarop hij plotseling kalm scheen gewordsn, want zijn gezicht werd geheel anders. Men las het in zijne oogen, dat de heiligheid der plaats en de godsdienstige stemming hem zoo geheel vervulde als het bloed zijne aderen. Ieder wichtje van zijn drie centenaars was een beginnend gebed. Waar hij voorbijging, gichelden de menschen achter zijn rug. De broek van zijn zondags pak zag er dan ook nog veel verschrikkelijker uit dan zijn werkdagsbroek; de stijve lodenbuismouwen leken wel boonestroowissen endestjjve borstpanden stonden van elkaar als de planken van een open schuurdeur. De ineengedraaide zjjden halsdoek was te kort voor den omvang van zijn hals en zoo schoot er van de uiterste punten slechts een klein stukje over voor een knoop, die over zijn hemdboord en adamsappel was opgekropen tot onder de kin. Dat was nu zeker een aan blik waarom men lachen kon; hadden de lui echter slechts een heel klein beetje hooger gekekenin zijn kinderlijk vrome geloovige oogen zij waren ernstig gebleven. Maar zoo gaat het nu eenmaal in de wereld men ziet aan zichzelven aan anderen en aan de wereld altoos enkel het halve en waardelooze niet het goede en het geheel ziet altoos alleen de broek van Hans peter niet zijne oogen. Boeren zich overgegeven na een toespraak van hun aan" voerder die later zeide dat hij verkeerd begrepen was en dat hij niet tot de overgave had geadviseerd. In Transvaal zijn de moeilijkheden grooter dan in de Oranjerivier-kolonie". Instorting. De hooge, vrijstaande klokketoren (Campanile) van de St.-Marcuskerk te Venetië, is den 14 ingestort en de daaraan grenzende .Loggeta", een klein, sierlijk marmeren gebouw, een werk van Sansowino (1540) is daarbij mede vernield. Op de plaats, waar de toren stond, verrijst nu een groote, wel 30 meter hooge puinhoop, welke den toegang tot het St.-Marcusplein en de kerk verspert. Gelukkig is geen mensch gedood bij het ongeluk. 's Morgens te half tien werd door technici een onder zoek ingesteld, die dadelijk daarop alle huizen en winkels lieten ontruimen. Tien minuten daarna had de instorting plaats. Het instorten van den toren wordt toegeschreven aan de bagger werken, welke op groote schaal en her haalde malen in het Canal-Grande zijn ondernomen. Ook oppert men de veronderstelling, dat het ongeluk te wijten zou zijn aan de jongste aardbevingen te Salonika. De klokketoren, welke een marmeren front had, was ongeveer 100 meter hoog en men had vandaar een heerlijk uitzicht over Venetië en omstreken. Be vermaarde prachtige St.-Marcus kerk, waarvan de toren deel uitmaakte, is tusschen 976 en 1071 in Byzan- tijnsch-Romaanschen stijl gebouwd, in de 14e eeuw met toe- voegselen in spitsboogstijl versierd en nog niet lang ge leden gerestaureerd. In de Italiaaneche Kamer heeft de Minister van Onder wijs medegedeeld, dat de Prefect van politie in Venetië Zondag de Regeering had gewaarschuwd, dat de klokke toren bouwvallig werd en dat hij in allerijl voorzorgs maatregelen had genomen. De Minister herinnerde voorte, hoe in November 1.1. reeds onrustbarende geruchten omtrent den klokketoren liepen maar hoe toen een commissie van desk undi- g e n had verklaard, dat er volstrekt geen gevaar bestond. Nu is last gegeven tot een nauwkeurig onderzoek van de St.-Marcus kerk, het Paleis en de overige gebouwen op het plein. De gemeenteraad van Venetië heeft reeds een crediet van 250.000 gulden ingewilligd voor den wederopbouw van den klokketoren. Men vreest, dat ook het paleis Lucca op instorten staat. (N. v. d. D.) En omdat hij van meening was, dat in de kerk alleen Onze Lieve Heer rechten heeft en anders niemand ging hij den bidstoel, waarin Nannemie en Liesbeth knieldenvoorbij met neergeslagen oogen alsof hjj geen wereldsche gedachten in zijn binnenste wou toelaten. Reeds was elke bidstoel in de kerk bezeten nog altoos kwamen er de deur in in onafgebroken opvolging, de een lachend en fluisterend de ander zwijgend en met hangend hoofd. Toen ook de gangen tusschen de bid stoelen volgepropt waren met mensehen moesten zij die te laat gekomen waren in het kerkportaal blijven of buiten op het kerkhof staan. Sommigen kwamen waar schijnlijk wel graag te laatwant buiten in de lekkere winterzon was 't prettiger dan in de duffe koude kerk. En daar werd gemompeld en gelachen en de eene grap na de andere uitgehaald terwijl de vriendelijke predi cate, die do eerwaarde heer Felicianus Horadam tot zijn aandaehtigen in Christus" hield nauwelijks doorklonk tot buiten de opan kerkdeur. Tegen het einde van de preek was er op het kerkhof een klein opstootje. Er kwamen drie knapen met een belangrijk bericht zij hadden de tong van den nacht wacht los gekregen en wisten thanswaarom hij na middernacht de uren niet opgezongen had. Hem was iets •griezeligs" overkomen vertelden zijen daardoor had hjj een schrik gekregen die hem met pijn in 't lijf in bed had gejaagd zooals de sprong van een kat de keu kenmuis haar gat in jaagt. Hij had in het geestenunr den «vleeschelijken" gezien, wiens naam men liefst met drie kruisjes teekeat. Van de luidie op het kerkhof dat bericht hoorden bekruisten da meesten zich ook een zeker teeken, dat zij het «griezelige" geloofden een paar anderen schud den twijfelend het hoofd, en slechts een enkele was zoo verstandig, dat hij zei: »Da's allemaal dom geklets Hij zal wel een stuk in z'n kraag gehad hebben, en nou mot ie zich met zu'ske vertelsels uitliegen 1" Maar toen er werd beweerd, dat de »vleeschelijke", dien de nachtwacht had gezien er had uitgezien als een stier, die op zijne achterpooten staat zoo groot sterk en zwart, en dat hij in den tuin der huisjesflikster, die toch bekend stond als »zoo een", hout had gekloofd, eu toen de buurman van vrouw Altenöder met de duurste eeden bezwoer, dat hij des avonds bij haar hut geen splintertje hout had gezien den volgenden morgen een netjes ge kloofde vaam en dat hij heel duidelijk omstreeks mid dernacht het verdachte zagen en kloppen had gehoord

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1