Provinciale Staten van Noordholland. De Staten hebben den 14 aangenomen alle subsidie- voordrachten van Gedeputeerden. Het subsidie voor het Schoolmuseum te Amsterdam is gebracht op f 500 de subsidie-aanvraag der Vereeniging voor spraakgebrek kigen te Amsterdam is aangehouden. By de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van een bijdrage van f 19000 voor de verbetering van het vaarwater »de Pijp", (onder voorwaarde van 's Rijks steun), werd, na lange discussie, aangenomen een voorstel van de heer Boreel van Hoogelanden e. a., om een be drag van f 27050 toe te staan (met 36 tegen 19 stemmeü). De voordracht tot vaststelling van een reglement op de pensionneering van ambtenaren en beambten bij den Provincialen Waterstaat en hunne weduwen en weezen lokte eveneens een lange bespreking uit. Ten slotte werd overeenkomstig het advies van de Commissie van onder zoek, de voordracht met 34 tegen 27 stemmen naar Gedep. Staten teruggezonden. Voorts werden goedgekeurd de provinciale rekening van 1900 en de begrooting voor 1903, benevens die van het gesticht Meerenberg zal een geldleening worden aange gaan van f 348,000 voor eenige toegestane, reeds mede gedeelde bijdragen en werden vastgesteld eenige bijzondere reglementen van polderbesturen Aan de orde kwam nu de interpellatie van den Heer Kool over het rijden met motorwagens op de provinciale wegen. De heer Röell deelde, nameiis Gedeputeerde Staten, mede, dat dit college met da verdere regeling van deze materie nog niet gereed was, terwijl de zaak er door een ontworpen Rijksregeling te dien aaDzien niet gemak keiijker op is geworden. De heer Kool constateerde alsnu, dat het rijden met motorwagens bij het niet-aandniden van de uitgezonderde wegen gevaarlijk is geworden, en drong daarom aan op een spoedige regeling. De zomervergadering is hierop gesloten. (N. v. d. D.) Haringcarspel. Den 12 dezer werd in de her berg van A. Strooper te Tutjenhorn met ongeveer 30 leden eene vergadering gehouden van de afdeeling der Landbouw- en Handelsvereeniging ter behandeling van een voorstel van het Hoofdbestuur tot wijziging der statuten in diens zin, dit het woord vereeniging zou veranderen in »bond". Dit voorstel werd toegelicht door den secr. den heer Blad, die deed uitkomen dat dit eigen lijk geen voorstel tot statutenwijziging kon heeten, omdat wanneer die verandering werd aangenomen het karakter der vereeniging geheel zou veranderen. Het eenige wat ge daan kon worden was naar sprekers oordeel óf de vereeniging geheel door een bond te vervangen, óf naast de bestaande vereeniging een bond van landbouw- en handelsver- eenigingen op te richten. De vergadering was het hier mede eens en besloot in dien zin aau het Hoofdbestuur te berichten. Hejti punt >veiling van kool op den akker" lokte vrijwat discussie uit, waarna besloten zich daarom trent met andere aid. te verstaan, ook wat betreft het vaststellen van verkoopsvoorwaarden, Tot de aanschaffing van een ijsbreker meende de afd. niet te mogen overgaan, aangezien dit het werk geacht werd van degenen die kool overhouden en bij de aan schaffing van een dergelijk vaartuig direct belang hebben. De vereeniging tot ondersteuning bij ziekte »Voor ons, door ons" hield den 14 dezer, in de herberg van L. Wink te Dirkshorn, hare eerste algemeene vergadering, die bygewoond werd door slechts 17 leden, benevens een paar donateurs. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer Wardenaar, werd de rekening nagezien over het eerste boekjaar. Door eene commissie bestaande uit de heeren T. de Boer en D. Groeu werd geadviseerd tot goedkeuring, in ontvangst op f 550.20, uitgaaf 235.005, saldo f 315.195. Tot de goedkeuring werd besloten. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secr., zij vermeld toen werd ook de eenige, by wien aanvankelijk het verstand gesproken had, toch een beetje nadenkend. Zoo fluisterden zjj nu allen terwijl in de kerk reeds de hoogmis werd opgedragen, met heftige opgewondenheid door elkander, en slechts, toen voor het Sanctus voor de verandering van ouwel in het lichaam van Christus en voor de Communie de schellen der ministranten schril klonken naar buiten, hielden zij voor enkele seconden hun babbelmonden stilom het voorhoofd te bekruisen en met de vuist op de borst te slaan. Zij die op het kerkhof stonden, flnisterden het vreese- lijke bericht hun toe, die voor hen het kerkportaal vulden. Eene nieuwsgierige boerin, die op den kerk- drempel stond, draaide haar gezicht om en vroeg: »wat is 'r toch Zij vernam het bericht en fluisterde het haar buurvrouw toe. Zoo drong het gerucht de kerk binnen, waarin de wierookwolken boven al de honderd knielende bidders door het stralend zonlicht zwommen. En toen de heer Felicianes Horadam op een hoöge fau- settoon en met mooie stembuiging het site, missa est!" verkondigde, begon moeder Nacnemie plotseling te be speuren, dat de oogen van alle haar omringden met vreemden blik op haar gericht waren. Zjj werd onrustig, werd rood en beek langs zich heen naar beueden, daar zij dacht, dat zij haar gewaad had gescheurd of van de melkpap op haar spenser had gemorst. Liesbeth merkte echter niets van de onrust, waardoor zij en haar moeder omringd waren geheel verzonken in de samensptaak, van haar bedrukt hart, hield zij het voorhooid voorover gebogen op haar gevouwen handen, zoodat zij niets hoorde. Zij keek eerst op, toen de jonge lui onder gestommel langs de trap der galerij naar beneden kwamen en weer boog zij haar gelaat voorover. Roman en Hanspeter gingen voorbij en schoven buiten tusschen de anderen in. Toen het gedrang een weinig verminderde, zeide Nat- nemie tegen Liesbeth »Kom 1 Vandaag heeft, geloof ik, Onze Lieve Heer mij verhoord! Zoo heel licht viel me't bidden Zij traden buiten de kerk op het van menschen en zonneschijn overvolle keikhot. En toen opende zich voor haar beide in de sneeuw een gang alsof de drost met zyn vrouw aankwam. Weer zag de oude vrouw zooveel oogen op zich gericht en weer werd zy heel verlegen. »Ilsabeth vroeg ze zachtjes, haar hompeltred verhaas tend »toe, kijk me eens an Hèt iemand me ook iets flat thans de vereeniging ruim 120 leden en 15 dona teurs telt en meer en meer de sympathie krijgt van de ingezetenen. De gunstige stand der kas gaf het bestuur aanleiding tot het voorstel om voor de eerstvolgende 13 weken weder f 4 per week bij ziekte of ongeval uit te keeren, waarmede de vergadering zich vereenigde, evenals met het voorstel om aan den bode een gratificatie van f 15 toe te leggen. De agenda hiermede afgehandeld zijnde, werd de ver gadering, nadat nog enkele leden vragen hadden gericht of opmerkingen gemaakt, door den voorzitter met dank voor opkomst en medewerking gesloten met den wensch dat volgende vergaderingen beter bezocht zullen worden. Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid, Jacob van der Doesstraat 68, 's Gravenhage, deelt mede dat het tweede inlichtingsformulier omtrent »b e r o ep en beroepopleiding" gereed is en wel thans in volgorde der aanvragen over „Massage en Heilgym nastiek", bevattende opleidingsgelegenheden in ons land, met aanduiding van eischen, aard, leergeld, leermiddelen, vooruitzichten, bezoldigingen, organisatiën odz., dit beroep betreffende, gelijk indertijd op het tuinbouwformulier vermeld. De groote omvang maakt opnieuw drukken onmogelijk, zoodat tegen het gewone tarief va» 60 et. gedurende 1 a 2 weken het formulier inbrnikleen wordt afgestaan. Het Bureau kan niet nalaten hier tevens zjj n leedwezen uit te spreken dat de overheid dit voor hot algemeen belang zoo uiterst gewichtig beroep nog zoo geheel aan zich zelf overlaat en dat niet de Regeering ook hier, gelijk in den Tuinbouw, opleiding en waarborg voor goede uit oefening van het beroep in handen neemt, een leemte trouwens die nog immer ook voor zoo heel veel andere vakken en beroepen in onze samenleving moet worden betreurd. Bijenmarkt. Men schrijft aan het Handelsblad uit Venendaal Menigoen in den lande zal zeker met genoegen verne men, dat althans één tak van nijverheid in ons land weder om begint te herleven. De toeneming der bijenteelt schijnt meer en meer een feit te zijn. Waren de aanvoeren het vorige jaar reeds grooter, dit jaar werd, de slechte weers gesteldheid van het voorjaar in aanmerking genomen, ieders verwachting overtroffen. Zij bedroegen den eersten dag reeds meer dan 800 stokken en den tweeden plm. 900, die allen direct verkocht werden tegen de hooge prijzen van f3 tot f3.50 per stok, oud en jong dooreen. 113 stokken werden alleen voor rekening van een te Yaassen bij Apeldoorn opgerichte vereeniging tot aanmoe diging der bijecnijverheid gekocht. Barslngerhorn. Het kar wijzaad st aat in de pol ders Waard on Groet aan hokken het snijden is afgeloopen. De wind en regen hebben eerst dit gewas wel wat schade toegebracht te meer jammer, omdat de karwijoogst dit jaar toch al niet veel belovend was. Niettegenstaafle het bijzonder gunstig weder in de eerste weken van het hooitijdperk, (er is veel hooi bin nengekomen waarop geen druppel water viel), is hooi- broei aan de orde van den dagte Baisingerhorn en in de omstreken op verschillende boerderijen moest al worden gespit. Het hooi blijkt uitermate krachtig te zijn. Waakzaamheid zij in 't algemeen aanbevolen. Wijkverpleging. Van de hand van den heer Th. J. Mijnoldy Daniëls te Santpoort, voorzitter-secretaris der afdeeling en Corres pondent van het Nederiandsche Roodi Kruis, verscheen een zeer aardig boekje in brochurevorm getiteld. »De Wijkverpleging der afdeeling Velsen van het Witte Kruis." Een woord tot opwekking. In dit werkje, dat kosteloos door den heer Mijnoldy Daniëls wordt verstrekt, geeft ZEd. eenigszins uitvoerig inlichtingen omtrent de wijk verpleging te Velsen, zoodat de aanvragen om een exem plaar door belangstellenden in dit liefdewerk wel zeer groot zullen zijn. gsagggaaapgygsi m mi i»w lii \m nmitu gssjfegraaegragaatfiKare» an m'n kleeren gehangen?" Ze was wel aan zulke grap pen gewoon dat men klitten op haar kleeren wierp of ezelskoppen uit doekdat met krjjt bestreken was, op den rug kletste. Het gefluister en gekijk dei lui viel ook den jongen boer van de Woudhoeve op die met Hanspeter bij den muur stond. »Wat hebben ze toch vroeg hij. »Waarom kjiken ze de hnisjesflikster toch zoo an Hanspeter, wiens oogen glansden zei langzaam »I1- sabetb die kijken ze an die mot hun bevallen van daag in der zondagsspenser Lief ziet z'r uit 1 Is 't niet, hè?" Eer Roman antwoorden kon, stond vrouw Alteröder voor hem en stak hem de hand toe »God zegen je jonge man!" Haar stem beefde. »Je h bt me een chris telijke weldaad bewezen En beter dan 't houtbeter is 't andere nog, weet je dat je m'n kind op je slee hebt ge rokken toen 't 'r op an kwam Met mijn deerntje, zie je, heb je mij mijn eigen leven gered ïNon ja," lachte Roman, »dat heeft zoo motten wezen Dat vereischt geen dank." Hij keek het meisje aan, dat een weinig achter haar moeder teruggebleven was. >lkb jij je schrik al verslapen Liesbeth 1" Zwijgend hief zij haar gelaat op. En Roman lachte niet meer hij zag met ernstigen blik bijna verbaasd, in die groote, gloeiende oogen wier leden een weinig ge kleurd waren en zacbjes beefden alsof zij moesten wor stelen tegen tranen. De moeder stootte baar dochtertje met de elleboog aan. »0 jij wat sta je daar nou Zeg toch ook een woordje tegen 'm van 't hout 1" Aarzelend reikte Liesbeth de hand en zei met verdofte stem »God loone 't je voor moeder en »Nee, nee Je mot mo niet bedanken Roman nam haar hand en een hartelijke klauk lag er in zijn woorden »ik merk 't wei het bedanken valt je een beetje moeilijk Een vliegend rood ging over haar smal gt-zientje, en zij lachte een weinig. »Nou niet meer!... God zegen je, Roman Zij herademde. Dat deed ook Log een ander Hanspeter. Hij lachte met breed gezicht en lei zijn hand op don schouder van den jongen boer van de Woudhoeve. »Daar heb je een goed woordje gesnapt Wordt vervolgd. Schadevergoeding Zuld-Afrlka. In het laatst van April 1.1. werd door de Staats commissie voor de Z.-Afr. schadevergoedingen aan ieder der belanghebbenden eene vragenlijst ter beantwoording toegezonden met verzoek die binnen aoht dagen terug te zenden. Bij aankondiging in de Staats-Courant werden toon tevens alle die in termen vielen en wegens onbe kend adres geen vragenlijst ontvingen, nitgenoodigd er bij den secretaris der staatcommissie eene aan te vragen. Blijkens eene aankondiging in de Staatscourant" is een groot aantal personen in gebreke gebleven de lijst beantwoord terug te zenden en gaven zjj evenmin te kennen de ljjst niet ontvangen te hebben. Deze personen worden dringend nitgenoodigd alsnog aan den secretaris jhr. mr. F. Boelaerts van Blokland, aan diens bureau 3 Binnenhof te's Gravenhage, hun antwoord te doen toekomen of eene dupiicaatlijst aan te vragen. Ten einde tot eene spoedige regeling te kannen geraken heeft de Staatscommissie tevens bepaald, dat op de aan vragen om schadevergoeding van hen, wier antwoord op 1 Augustus a. s. nog niet mocht zijn ingekomen, zal worden beschikt overeenkomstig de gegevens welke haar van elders ten dienste staan. Ursem. Bij de verkiezing van een lid van het Dagelijksch Bestuur en van een hoofdingeland voor de banne en den polder Ursem op den 14 werden uitgebracht 98 geldige stemmen. Als lid van 't dageljjksch bestuur werd gekozen de heer P. Koppes met 75 stemmen do heer D. Boots verkreeg er 23. Voor hoofdingeland werd gekozen de heer D. Schaap met 90 stemmen uitgebracht waren op de heeren O. Keijzer 2 J. Commandeur 1, S. Oud 4 st. en D. Duin 1 stem. Exanens Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging. Den 15 zijn te 's Gravenhage van de 4 candidaten geslaagdvoor piano (lager onderwijs) mevr. M. J. E. van den Berkhof, van 's Gravenhageen voor piano (midd. ond.) mejuffr. H. A. Halberstadt, van Amsterdam. Eén candidaat trok zich terug en één werd afgewezen. llooger beroep onderwijzers. Meiiagen. Den 15 ontvingen de gehuwde onder wijzers aan de openbare lagere school alhier bericht, dat op hun adres in hooger beroep om de tegemoetkoming in de huishuur in plaat van op f 50 op f 75 te bepalen, afwijzend was beschikt. Valkoog. Het hoofd der school alhier, de heer van Albada, heeft het voornemen in April 1903 als zoo danig eervol ontslag aan te vragen. Plantenziekten. Prof. Ritzema Bos verzoekt nogmaals allen, die inlichtingen wenschen to vragen aangaande plantenziekten en schadelijke dieren, hunne paketten en brieven steeds, zonder zijnen naamte adresseeren aan het Phytopatho- logisch LaboratoriumWillie Commelin Scholten te Amsterdam. Bijvoeging van den naam van den directeur kan aanleiding geven, dat de beantwoording van de inge komen brieven zeer wordt vertraagd. Moord. Den 14, ruim 11 uur des avonds, is op den vloer eener bovenwoning te Leeuwarden levenloos gevonden de vronw van Pier Westerhuis, slagersknecht. Hij was kort te voren, gelijk zoo dikwijls, dronken thuis gekomen. Buren hoorden toen hevige woordenwisseling en hulp kreten der vrouw. De man is daarna uit het huis ge gaan, zeggende: mijn vrouw is in mijne armen gestor ven. De man is door de politie aangehouden en ter be schikking der justitie gesteld. De zes kinderen zijn voor- loopig door bnren tot zich genomen. Te ftarlingen is lij het werk voor een nienw gebouw, bestemd tot kantoor en bergplaats van hout, e n steiger ingestortwaardoor de vier daarop bezige werklieden van eene hoogte van 4 meter nedervielen. Twee van hen bleven ongedeerd; de derde werd aan hoofd en been bezeerd, doch kon nog loopende thuis komen. De vierde werd met een gebroken been naar het zieken - huis gebracht. In de Hchermer doet het gebrek aan voldoende werkkrachten bij den hooioogst zich zeer sterk gevoelen. Velen kunnenniettegenstaande hooge loonen geboden worden, geen hulp krijgen. Ook is het in de laatste jaren zeer moeilijk boerenknechts of meiden te haren, ofschoon ook hiervoor de loonen aaumerkelijk gestegen zijn. Te Barendrecht had een kind van den gemeente veldwachter F. R. eenige boontjes van een uitgebloeiden gouden regen nitgepeld en de zaadjes opgegeten. Weldra kreeg het hevige pijnen en benauwdheden. Gelukkig heeft men door het spoedig toedienen van een braak middel het kind nog kunnen redden. Oudkarspel. Door den heer G. F. alhier zijn pogingen in het werk gesteld ter verkrijging van brongas. Op eene diepte van pl. m. 50 voet werd gas ontdekt terwijl men in de onmiddellijke nabijheid pl. m. 90 voet moest boren voor men tot het gewenechte resultaat ge raakte. Door middel van zeven putten waarvan 4 ter diepte van pl. 90 en 3 ter diepte van pl. m. 50 voet, zal de heer E. waarschijnlijk voldoende gas voor eigen gebruik kunnau ontwikkelen. Heerhugowaard. Aan de Hengstman was het dit jaar den 13 de gewone jaarlykeche harddraverij. Acht paarden namen daaraan deel, waarvan de prijs won het paard van den heer O. Beerepoot te Westwoud, de ie premie het paard van den heer G. Grin te Wieringer- waard en de 2e premie, dat van den heer D. Verduin te Beemster. Da ie troostprijs viel ten deel aan het paard van den heer B. de Jong te Spierdijk en de 2e aan dat van dan heer C. Krayer te Zijps. Ook dit jaar was een talrijk publiek aanwezig. Sijbekarspel. Woensdag, den 16, was bestemd voor 't tweede schoolfeest in deze gemeenteditmaal waren de leerlingen uit de laagste vier klasseu aan de benit, die minder dan zeven maal willekemig veizuimd hadden. Men zou oen rijtoer maken doel van den tocht zou de kersenboomgaard te Wester-Blokker zijn. Dagen te voren klonk het reeds langs den weg v Kersen plak ken, wat pleizier enz. Begunstigd door prachtig weder en onder goed geleide ving te ruim één uur de tocht aan. In den boomgaard werd van de sappige vrucht genoten later volgde 't onthaal op de traditioneeie koek en chocolade, totdat men tegen den avond, voldaan en wel terug was. De plaatselijke vereeniging tot wering van schoolverzuim ,kau met een gepast gevoel vaa eigenwaarde weldra haar zilveren jnbilé vieren.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2