Honderd en vierde jaargang, 1902. WOEN S~D~A^gT 23 JULI. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. Nederland. NO* 87. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- ei Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO5 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers t 0,0ti. Afzonderlijks nummers 8 ets. Prys der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Groote letters? naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. XX. Niet minder dan twee dag- en twee avond zittingen heeft de Amsterdamsche Uaad gewijd aan de voor dracht van B. en W. om te voorzien in den waternood door het laten maken van eeu nienwe waterleiding met prise d'eau in den Neder-Rijn nabij Amerongen, waarvan de kosten worden geschat op 13 millioen gulden en het resultaat is geweest dat wij gelukkig, ten minste voor- loopig, voor het Rijnwater zijn behoed gebleven. Hoezeer 't voor de burgerij een teleurstelling is, dat het ellendige getob met water nu vooreerst nog niet wordt verholpen, toch heeft men maar weinig stemmen vernomen, die in dezen de hooding van de meerderheid van den Raad laken. Het Rijnwater had alleen deze ver dienste, dat het overvloedig zon zijn te verkrijgen, maar. overigens valt daarop nogal het een of ander af te dingen De voorstanders daarvan hadden de ongelukkige gedachte om ter aanbeveling van Yader Rijn te wijzen op Rot terdam, en jnist daarmee toonden zij duidelijk, hoe zwak zij feitelijk, stonden. Want de Rotterdammers zelf zijn over het algemeen weinig met hun drinkwater ingenomen en ik ken daar families, die nooit iets anders drinken dan mineraal-water, omdat het leidingwater hnn niet goed bekomt. Maar afgezien nog daarvan is 't een feit, dat rivier water, hetwelk niet op eenige wijze is gesteriliseerd, steeds aan allerlei gevaren bloot stelt.Wij zjjn in de laatste jaren we kunnen er niet dankbaar genoeg voor zjjn behoed gebleven voor ziektegevallen, die de cholera-vrees wekten, maar dit neeo t niet weg, dat we toch niet moeten vergeten, dat juist de sporadische gevallen zeer dikwijls zijn voorgekomen bij schippers, hetgeen dan werd toegeschreven aan het gebrnik van het ongefiltreerd en ongezuiverd rivier-water. Nu moet zich iets dergelijks maar weer eens voordoen, een Rjjnschipper moet de met cholera-bacilien bezwangerde excrementen maar eens over boord werpen, aldus moest maar eens de ziekte in Amster dam gebracht worden wij zouden dan staan tegenover een paniek, die de stad zou verplichten allen toevoer van Rijnwater af te snijden. Nu mag men zeggen, dat znlk een redeceering alleen te houden is, wanneer men zeer pessimistisch gesteand is, doch daartegenover staat weer dat een stad, die 13 millioen uitgeeft voor haar water, toch wel iets mag krijgen, waarbij zulke eventualiteiten zijn buitengesloten. V or een zoo enorme som mag men jnist eischen, dat, moest de cholera zich nog weer eens vertoonen, Amsterdam door zijn water in zoo gunstige conditiën verkeert, dat een uitbreiding dier ziekte daar ter stede, menschelijkerwijs gesproken, niet te duchten is. Geheel stilzitten zal men intusschen niet. Overeen komstig een voorstel van den heer Van Nierop, dat is aan genomen met 21 tegen 16 stemmen, zullen de voorbe reidende werkzaamheden, die de uitvoering van het project Amerongen eu de voorziening met grondwater nit deVeluwe vereischen, worden aangevangen. B. en W. zijn daarbij nitgenoodigd-. I9. zoodra de voortgang der werkzaamheden een definitieve beslissing eiseht, van de verkregen resultaten aan den Raad mededeeling te doen en zoodanig voorstel in te dienen als deze resultaten naar het oordeel van B. en W. aanbevelen2°. de finantieele regeling van de uitgaven, die dit besluit medebrengt, aan den gemeenteraad voor te stellen. Voor B. en W. is dit ontegenzeggelijk geen animeerende arbeid, waar de voordracht met zooveel vnnr door den betrokken wet houder, den heer Heemskerk, en ook door den Burgemeester werd verdedigd, doch de niet-loopende kraantjes op eerste, tweede en volgendo verdiepingen zullen hen er wel toe dwingen om niet geheel werkeloos te blijven. In bet debat is ook herhaaldelijk gesproken over ozoni- satie, waarover sommigen zich ongunstig, anderen zich waardeerend uitlieten. De maatschappij »Hudor", die hare diensten voor de ozoDisatie aanbood, zal zich door de gemaakte aanmerkingen zeker niet uit het veld laten slaan en wanneer zij er in slaagt voor een deel in den tjjdelijken nood te voorzien, zal zij ook bij de definitieve oplossing van het vraagstuk oen woordje mogen meespreken. Inmiddels wordt het Raadsbesluit in zake de elec- trlsche trams geleidelijk uitgevoerd. Wij hebben nu al vier lijnen, waarbij de paarden op stal zijn gezet en zoodra is de eene route Diet gereed, of men ziet de werk lieden van Siemens Halske aan een andere beginnen. Deze week is de lijn Dam-Haarlemmerdijk er weer bijge komen. De entrée der stad aan het Centraalstation is daardoor alles behalve verfraaid. Men moet nog gewen nen aan al die draden, betrekkelijk zoo dicht bij de straat, nn hebben zij iets neerdrnkkends, iets dat den stedeling nog meer doet verlangen naar het open, vrije veld. Ik kan mij voorstellen, dat ons nageslacht zal lachen over onze weinige eisehen, dat wjj ons met een bovengrond- scbe leiding tevreden stelden plaatjes, waarop zij voor komen, zullen eenmaal als curiositeiten verkocht worden en dan znllen onze kindskinderen meesmuilen, dat ook hier alle begin moeilijk is geweest. Het primitieve van al die draden, waarlangs een arm van den tramwagen glijdt, voelt men zóó bij intoïtie, dat men wel geneigd is zich af te vragen, of 't maar niet verstandiger zon geweest zjjn de paarden nog zoo lang op activiteit te doen blijven, totdat de wetenschap der eiectrische beweeg kracht zoo ver gevorderd zou zijn, dat een ondergrondsche leiding binn n ons bereik zou liggen. Over enkele jaren zal men toch wel daartoe komen; wat men nu fabriceert is niets anders dan overgans -vork. Of de fabrikanten der wagens zich daarvan ook bewust zijn geweest Het heeft er inderdaad den schijn van. Wij, die verwend zijn door de wagens van inlandsch fabri- caat, zien dadelijk, hoe bij de buitenlandsche dat cachet van degelijkheid en soliditeit ontbreekt. De afworking is gebrekkig en heelwat verf is noodig geweest om allerlei gebreken te bedekkende qualiteit der gebruikte stoffen is verre van superieur. Men heeft indertijd met zekere bezorgdheid voor de Hollandsehe industrie vernomen, dat zij veel hooger had ingeschreven en dns getoond had niet met de baitenlandsche te kunnen wedijveren, maar nn die goedkoopere wagens er zijn is er werkelijk geen reden meer voor bekommering. Fabrikanten als Beijnes en der gelijke hebben een te groote reputatie dan dat zij er voor te vinden zouden zijn om wagens uit hunne werkplaatsen te zenden als er nu voor onza eiectrische tram gebruikt worden. Wat intusschen niet wegneemt, dat 't hard is voor onze industriëelen, dat hnn deze belangrijke leve rantie is ontgaan, terwijl 't bovendien zonder twijfel is, dat de stad op stuk van zaken het geld, door haar uit gespaard tengevolge van de bevoordeeling oener buiten landsche firma, nu dubbel zal moeten betalen. DUITSCMiAWD. Te Hamburg heeft ia den nacht vaa den 20 een dier aanvaringen plaats gehad, waar voor die havenplaats in de laatste jaren zulk een treurige vermaardheid heeft gekregen. De zeesleepboot »Hansa'' van de Hamburg-Amerika-ljjn heelt een pleizierboot met 185 passagiers aan boord ter hoogte der machinekamer aan gevaren. Het aangevaren vaartuig, dat men tevergeefs op het land trachtte te zetten, zonk binnen enkele oogeublikken Volgens de laatste berichten zijn een vijftigtal menschen- levens te betreuren reeds 13 lijken werden gevonden. Hrt schijnt dat het gemelde schandaal-bericht in het I'raagsehe politieblad opgenomen tot geenerlei poli tieke gevoigen aanleiding zal geven, niettegenstaande enkele bladen reeds wisten te melden bat het Berlijnsche Hof dringend om opheldering aan de Oostenrijkscbe Regee ring gevraagd zonde hebben, De »Köln. Zeit." toch, die gewoonlijk van dergeljjke zaken zaer goed op de hoogte is, schrijft >In Berlijn was men van het eerste oogenblik af, er zeker van, dat deze onbeschaamdheid, deze onachtzaam heid van eeu ondergeschikt ambtenaar, dadelijk de Oos- tenrijksche Regeoring zeer in verlegenheid zou brengen. Niemand heeft er aan gedacht, deze verlegenheid nog te verergeren, door bitse of onvriendelijke vragen te richten tot Weenen, waar men dit voorval veei pijnlijker vindt dan in Berlijn". Na een strijd van zestien weken hebben de timmer lieden en metselaars in Kiel de staking, waaraan 2001) man deelnamen, opgegeven. Een verder voorzetten der beweging werd als nutteloos beschouwd. Da werkgevers boden 60 pfenning per uur bij een werkdag van 9'/2 uur, met een contract voor 5 jaren, maar vergeefs. Eu nu zijn de plaatsen ingenomen door Italianen, West-Pruisen, Sileziërs en Saksers. ESHSKIjAKD. Het bulletin van 21 dezer omtrent 's Konlngs toestand luidt »De Koning geniet een uitstekende gezondheid, de krachten nemen toe en de wonde blijft op bevredigende wijze genezen. Z. M. kon gisteren niet op dek bljjven door het slechte weer. Het volgende bulletin verschijnt Donderdag.'' Niettegenstaande steeds gunstige berichten, zijn er nog steeds vele geneeskundigen van naam die volhouden, dat de Koning op 9 Augustus toch nog te zwak zal blijken, om de onvermijdbare vermoeienissen van de Kronings plechtigheid, ook al wordt die zoo eenvoudig mogelijk gevierd, te kunnen dragen. Kitchener's laatste verslag over de krijgsverrich tingen stond in de »London Gazette" van Vrijdagavond. Het is gedateerd 1 Juni en loopt van 8 April tot het einde van den oorlog. Hot behandelt dus de groote drijf jachten in het Zuidoosten van Transvaal en die van Mei in den Vrijstaat, het beleg van Ookiep en andere bekende gebeurtenissen. Aan het einde van zijn rapport zegt Kitchener »Ik gevoel iat men een eerbiedige hulde verschuldigd is aan die Boerenaanvoerders dia, tot het laatste oogenblik ont beringen en gevaren trotseerende aan het hoofd van hun commando's, eindelijk mannelijk genoeg zijn geweest om voor het onvermijdelijke te zwichten, en genoeg vooruit ziende om de edelmoedige voorwaarden hnn door de Brit- sche Regeering toegestaan, aan te nemen." FRAKKBUM, Met krachtige hand handhaaft het nienwe ministerie de wet op de sluiting der scholen onder geestelijke leidingbij circulaire i3 de sluiting van 2500 dezer inrichtingen bevolen. Over het algemeen deden zich tot nog toe weinig moeielijkheden voor be halve in de Vogezon waar men bier en daar de school gebouwen in staat van tegenweer heeft gebrachten voornemens schijnt zich tot het uiterste te blijven ver zetten. De commissie door den gouverneur van Martinique benoemd om een berekening te maken van de verliezen veroorzaakt door de jongste rampzoowel te St. Pierre als in de andere plaatsen komt tot een totaal van 200 millioen francs. In een brief van 2 Juliopgenomen in de »Temps", worden bijzonderheden medegedeeld over de puinhoop die eenmaal de stad St. Pierre was. Merkwaardigerwijze verandert de vorm van den bodem eiken dag. Op som mige plaatsen is de aschlaag nog 4 tot 5 meter hoog op andere ziet men het plaveisel der straten, en verderop weer inzinkingen waar de buizen der waterleiding, die elders nog op hun plaats liggen vijf zes meter boven den grond uitsteken. Da vulkaan had bij de laatste uitbarstingen de ljjkeo met asch bedekt maar de latere regens hebben de asch weggespoeld en de tot ontbinding overgegano lijken te voorschijn doen komen een af schuwelijk gezicht Van St. Pierre tot le Prêcheur is de kust zoo ver anderd dat men haar niet herkent. Waar vroeger een breed strand was verheft zich een steile rotswand van 20 tot 30 meter hoogte. De terugkomst der Koningin op het I<oo. In den middag van den 19 is H. M. Koningin op het Loo teruggekeerd. Op het perron waren aanwezig de burgemeester, de heer Pot en Baron Bentinek. Koningin Wilhelmina was gekleed in grijs costuum met mantel en zag er gezond en opgewekt uit. Da burgemeester bood eon bouquet van orchideeën aan namene de gemeente. De Koningin en de Prins begaven zich in open rijtuig naar het Paleis. Een talrijk publiek gaf door luid ge juich zjjne vreugde te kennen. Ton einde het uitstappen uit den trein gemakkelijk te maken, was het Koninklijk perron gehoel opgehoogd. Den 20 maakten H. M. de Koningin en Haar Gemaal die zelf stuurde, een rijtoer door het dorp. De Wet's afscheid. De Wet heeft 17 Juni te Bloemfontein een brief aan zijn staf gericht, die vrij vertaald in d=> Engelsche bladen is opgenomen. Volgens die vertaling luidde De Wet's afscheidswoord aldus Vaarwel aan de leden van mijn staf gedurende den oorlog van 1899 1902. Geliefde Broeders 1 Het is mij een zeer aangename plicht u in druk deze weinige regelen te doen toekomen, welke uiting geven aan mijn groote waardeering eu de eenige vergoeding, die is u kan geven voor uw dapper heid en uitmuntende diensten aan mij, onze regeering, land^ en volk, is u mijn hartelijken dank aan te bieden. V anneer wij ook al niet gekregen hebben waarvoor wij streden, wij zijn ons nog volkomen bewust, dat wij onzen plicht deden totdat alle middelen van verweer waren uitgeput, en dat dient u als bewijs, dat uw bevel hebber, uw regeering en volk uw diensten hoogelijk op prijs stellen. Uw afstammelingen kunnen niet en znllen niet op u of uw graven neerzien met een ander gevoel dan van trots en zeggen »Hier ligt een held." Laat my u zeggen, dat ik en iedere burger het hart van onze nieuwe regeering kau winnen door ons toe komstig goed gedrag, waaraan ik niet het minst twijfel. President Steyn. De heer Emous ontving met de jongste mail een brie! van mevrouw Steyn, gedateerd Krugersdorp 21 Juni 1902, waarin zij Bchrijft: »Ik kwam verleden week hier aan om mijnen echtge noot te ontmoeten, die, zooals gjj weet, zeer krank is, en wij zijn van plan de volgende maand naar Europa te vertrekken voor geneeskundige hulp en behandeling". Mevrouw Steyn zelve was »voor een langen tijd ern stig ongesteld geweest." De Campanile. Van alle kanten komen inschrijvingen voor den wederopbouw van den klokketoren te Venetië. Een af stammeling van den Doge Morosini, bankier te New-York, zond per telegraaf een half millioen lireallerlei bladen ook buiten Venetië hebben inschrijvingen geopend. Het schijnt dat een der forten die den toegang door de Lidi verdedigen, het fort San Andrea, de vorige week iets gezakt is. Sommigen beschouwen dit ak een bewijs dat toch de ondergrond van en om Venetië in weiking is. Krelagc-Stlchilng. Te Biaarlem is ter eere van de nageda htenis van den heer J. H. Krelage een commissie gevormd, met het doei gelden bijeen te brengen, tot vorming van een Kre- lage-fonds, teneinde nit de ontvangen gelden zoo mogelijk oen gebouw te Haarlem te doen verrijzen, ten gebruike zoowel van de Nederlaudsehe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde als van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Aan dit gebouw zou de naam van Krelage-stichtiug worden gegeven. De burgemeester van Haarlem is tot eere voorzitter benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1