Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 27 JULI. Nationale Militie. bevonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. HO. 39. Eerste blad. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt MInsdag-, Ronderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f JU 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote lettersF naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTEll ZOONVoordam O 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving de onderstaande hier wonende verlofgangers om zich ter bijwoning der herhalings-oefenlngen's namiddags vóór 4 ure, bij hun korps te vervoegen als volgt Pantserfortartillerie, lichting 1897, garnizoen Helder: 5 Augustus 1902. BERNARDUS ANDREAS PETRUS SANDERS. HERMANUS JOHANNES MOLLE VAN- GER, ANTONIUS JOHANNES DE HUNK. 4e Regiment Vesting-artillerie lichting 1897, garni zoen Willemstad: 5 Augustus 1902. WILHELMUS BUTER. Ie Regiment Infanterielichting 1899garnizoen jY S 8 0 11 6 Augustus 1902. HUBERTUS WORTEL. Ie Regiment Infanterie lichting 1899garnizoen Helder: 6 Augustus 1902. CORNELIS DENNEMAN, KLAAS KORT, EMILIUS GERARDUS WAGEN AAR, ALBER- TUS HENDRIK VISSOHER, JOHANNES KOOGE. AL- BERT JAN HAZES, JACOBUS RUIS", CORNELIS HENDRIK HEIJHANS, ALBERT NOORDEN. Korps Toipedisten, lichting 1898, garnizoen Helder: 8 Augustus 1902. JAN KOELEMAN. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport, naar hun korps en daggeld dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 26 Juli 1902. G. RIPPING. Te bevragen aan het bureau van ^politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een fantasie heerenvingeringeen gouden oorbelletje met blauw steentje tien öcents postzegels een mand en kist met ledige fleschjeseen blouse een gouden broche gemerkt P. B., oen muntbiljet groot f 10 een nickelen horlogeeen haantjeeen kwasteen ledige portemonnaie een gouden medaljonnetje met koperen kettinkje een portemonnaie inh. f 1 een zwart ket tinkje met gonden slotje. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 25 Juli 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. VKRUORKItfeen groene damesportemonnaie inh circa f 7 en een sleuteltje. Da Britsehe koninklijke commissie, welke de vou- j nissen, onder de krijgswet in Zuid-Afrika gewezen, zal, hebben te onderzoeken, zal een omvangrijke taak te ver vullen hebben. Volgens de olficieele gegevens van 1900 en 1901 zijn er 49 doodvonnissen uitgesproken en vol trokken. Deze blijven «helaas", zegt de .Daily News" baiten beschouwing. Bovendien zijn 393 menschen ver oordeeld tot verbanning voor bat leven en 1150 tot kortere straffen. Deze 1500 gevallen moeten door de commissie worden onderzocht om na te gaan of er aanleiding kan bestaan de straffen kwijt te schelden of te verminderen. Nabij de kust van het eiland Malta in de Midde- landsche Zee zijn twee Engelsche torpedobooten met elkaar in aanvaring gekomen een hunner beliep zware averij. FJB.AIfl4.RlJK. De agitatie tegen en wegens de sluiting der zusterscholen duuit, zoowel te Parjjs als in de provincie nog steeds voort; heel veel hoeft zij tot nog toe echter niet te beteekenenernstige botsingen kwamen niet voor. De Regeering is blijkbaar voornemens haar wil door te zetten; den 25 althans legde da minister president Oombes aan president Laubet een eerste decreet voor waarin de sluiting gelast wordt van 26 scholen te Parijs en omstreken, die weigerden <o verzoek van den prefect van politie zich vrijwillig te ontbinden. Het decreet zal morgen worden uitgevaardigd en den prefect zjjn instrnctiën gegeven die de uitvoering daar van verzekeren. Te Versailles zjjn door eon bnskruitontploffing een luitenant en vier onderofficieren gedood en vijftien man zwaar gekwetst. ZU1LR-AFRIKA. Volgens een telegram uit Londen verneemt de .Times" uit Johannesburg dat de blanke arbeiders hoog noodig worden voor den arbeid in de mijnen; minstens 100.000 zijn noodig, die de Engelsche regeering zon kunnen uitzenden met de schepen welke de troepen naar Engeland terngbrengen. Voldoende negers zijn niet te krijgen. Hetzelfde blad meldt dat de Regeering nit de Boeren eenige op den voorgrond tredende landbouwers koos om ze de Engelsche kolonies te doen bezoeken en daar de wetenschappelijke landbouwmethodes te bestudeeren. Een eerste groep zou deze week naar Canada vertrekken, een andere gaat de volgende maand van Ceylon naar Australië en Nieuw-Zeeland. RUlTSCHliAAR. De 70-jarige Koning vau Saksen die eenige maanden geleden zijn broeder opvolgde, is plotseling ernstig ongesteld geworden, sommige bladen beweren dat hij lijdt aan een hartaandoening, anderen spreken van een longcatarb. De toestand, die zich inden aanvang zeer slecht liet aanzien, is volgens de laatste telegrammen iets minder ongunstig. Het aantal slachtoffers van de ramp op de Elbe wordt thans, met vrij groote zekerheid geraamd op 112 Reeds de volgende week zal da zaak der aanvaring voor het zeegerecht te Hamburg komen, en volgens de verklaringen van verscheidene ooggetuigen zal zonneklaar blijken, dat de aanvariDg te wijten was aan een ver keerde manoeuvre van de .Primns''. De duikerB deelden mee dat de .Primus" door de botsing is omgeslagen. Het schip ligt met de kiel naar boven. Id de kajuit zijn geen lijken gevondeD. Men denkt de dooden echter te vinden onder het groote zeil en in het touwwerk der masten. KCUfPTJS. De cholera schijnt opnieuw Europa te bedreigen, en wederom is het Egypte, vanwaar de eerste ziektegevallen gemeld worden. Van den 15den tot den 23sten Juli kwamen daar te lande 182 choleragevallen voor. 121 patiënten overleden Alle aangetasten zijn inboorlingen. Strenge maatregelen worden door de overheid genomen om een- verdere nit uitbreiding der ziekte tegen te gaaD. De lgders worden dadelijk naar barakken gebracht, terwijl toezicht wordt gehouden op de verstrekking van drinkwater. FlBitóEïiAaiR. De Koning, die steeds in beterschap toeneemt wordt, naar men uit Engeland meldt, den te Londen verwacht Hij zal met zijn gemalin voor de geestelijken in West minster-Abdy een proefkroning honden. Behalve zeer nauwe bloedverwanten, worden geen vorstelijke personen nit het buitenland verwacht. Alle decoraties znllen op den grooten dag verdwenen zijn. Alleen zal 's avonds een algemeene illuminatie ontstoken worden. De weg, die ge nomen zal worden van de Westminster Abdy naar het paleis is nog niet officieel vastgesteld. De artsen achten 'sKonings gezondheid zóó bevred gend, dat hij den weg heen en terng niet zal behoeven af te leggen in een ziekenwagen, doch dat hij in zij gewoon rijtuig zal kunnen plaats nemen. Alleen zal de estrade in de kerk, waarop de kroning geschiedt, afge broken worden, zoodat de Koning geen treden behoeft op te klimmen. Een strijd op leven en dood is dezer dagen in de Amerikaansche badplaats Atlantic City gestreden door een badgast, Speerman genaamd. Speerman nam een bad en was een halve kilometer ver in zee gezwommen, toen hij een donker voorwerp, oogenschijnlijk op de golven drijvend, zag naderen. De zwemmer dacht het lijk van een drenkeling voor zich te zien, dook onder en pakte tot zijne verbazing in plaats van het verwachte been den staart van een 8 voet lange haai beet. Natuurlijk liet hij het dier onmiddellijk los en trachtte weg te komen. De haai zette hem na en beet het vol gende oogenblik naar Speermaus been. Door een vlagge wending wist deze zich aan een onvrijwillige afzetting te onttrekken. Inmiddels riep de aangevallene nit alle macht om bnlp. Op den pier had men den strijd reeds gezien en twee mannen snelden den badgast te hulp. Voor zij hem eehter konden bereiken, was het den haai gelukt zijn spitse, scherpe tanden vast in Speermans arm te boren. De ge wonde gilde van pijn. Juist wilde de haai zijn tanden in Speermans heup zetten, toen een der helpers hem met een boothaak harpoeneerde. Speerman werd bewusteloos in eene boot getrokken en kwam spoedig bij. Zijn wond is pjjnlijk, maar niet gevaarlijk. Re verjaardag der Koningin. Op den dag der viering van den verjaardag van H. M. de Koningin zal in het Haagsebe Bosch geïllumi neerd worden. Op dan Boschvyver zal een langs alle lijnen verlichte getrouwe nabootsing worden gegeven van het Kasteel Schaumbarg. De heer J. Baars, te Ueemster, heeft een pracb- tigen stier verkocht aan Belgische kooplieden voor f 700 Tegen de heffiing van de wik- en weegloonen op de Noord-Hollandsche kaasmarkten wordt opnieuw eene beweging op touw gezet bij de hoogere bestaren. De heer Avis, burgemeester van Midwoud, heeft reeds stappen in (iie richting gedaan. Een 71-jarige fiets-caudldaat Van een oud man te Bergen, in Noord-Holland, ontving «De Kamp", den volgenden merwaardigen brief Wel Ede Heer. ik ben zoo vrij mij met een vriendelijk verzoek tot u te wende, hetwelk ik hoop n mij niet ten kwade znlt duide, ik ben 71 jaar en nu begind het lope mij moeije lijk te worden dog kan nog wel fitse, doch helaas ont breekt het kapitaal daar voor, en nu weet ik mij tot u, zouw er onder uwe bondslede niet een geevende knu nen worden die een onwde fiets heeft staan welke hij niet meer gebruikt, meschien is er wel een die zoo een een onde fiiets aan de onwde man wil af staan mij ouw- derdom zal wel geen beletsel zijn om die edele sport te dpen. hopende eenig goet anwoort van u te moge blijf ik HOOg*Cl>tig A. LAUWE te bergen bij Alkmaar n. h. Westgraftdijk. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare lagere school alhier zijn geplaatst de heerenR. Hoogland te St.-Nicolaasga Ph. C. A. J. Quanjer te Breda, P. J. Teeling te Wormerveer en H. Dierdorp te Westzaan. Rijp. In den nacht van den 24e op den 25e ont stond alhier brand bij den heer BI., die tijdelijk de pastorie bewoont van de Luth. gemeente. Daar de brand weer spoedig aanwezig was, gelakte het nog den brand tot een binnenbrand te beperken. Wierlngerwaard. Met meer dan gewone plech tigheid werd heden het stoffelijk overschot van den heer Hs. Zijp alhier ter aarde besteld Door de Weleerw. heer Ds. B.=>x van Zaandam werd de overledene als mensch herdacht, waarna de Zangver- eeniging Apollo" bij monde van haren directeur het verscheiden betreurde van een harer verdienstelijkste en meest beminde leden. Iiuxc-Paardcnmarkt. Schagen. Dit jaar viel de lnxe-paardenmarkt alhier gelijk met de gewone wekelijksche markt. De aanvoer van geschikte paarden was niet grootde handel betee- kende uiet veel. Er waren wel veel paarden beneden 3 jaar, zoodat de markt van 1903 meer geschikte dieren zal brengen. Voor een veulen-hengst werd de buitenge woon booge prijs van f 500 geboden. De prijzen der paarden liepen van f 300—f 650. Een paar Dnitsche en Fransche kooplieden namen in den morgen een kijkje van de marktweer vroeg vertrokken ze naar Haarlem. Barslngerhorn. Aan de kade, tusschen K o 1- horn en Barsingerhorn zit al ruim een week een gezin aan den openbaren weg. Vrouw en kinderen worden des nachtsdoor liefdadige menschen in huis genomon, (het jongste kind is nog slechts enkele weken) maar een woning schijnt niet te hnur te zijn. 't Is zomer, maar de stortregens als deze week, zoo nit de eerste hand, zijn toch minder aangenaam. In polders Waard en Groet bouwt men thans ook stullen, dat is geen roode of witte kool, maar hiervoor het zaad. Alhoewel een tweejarige bouw, eerste jaar de kool en 't tweede de kool laten doorschieten en zaden, is deze bouw niet onvoordeelig. Veel en velerlei is hier in de polders, na do meekrap al beproefd het eene met minder, het andere met meer goed gevolg, maar de pol ders zijn de bloeiende polders gebleven. Uitgeest. De laatste kermisdag (Woensdag) ver loopt gewoonlijk heel kalm, maar kenmerkte zich ditmaal door eene bijzondere levendigheid. Het was n.i. voor de 25e maal, dat de heer W. Hart met zijn schouwburg tent onze kermis opluisterde. Ter eere daarvan heeft hij den schoolkinderen een feest bereid, dat nog lang in aange name herinnering zal blijven. Ten half 2 's namiddags verzamelden de kinderen zich op 't schoolplein, eti trokken van hier, met de muziek van ons Fanfare-gezelschap van 't hoofd, uaar de schonw- bnrgtent, alwaar zij, met de opvoering van «Roodkapje" en daarna eene pantomime, in vroolijke stemming werden gebracht, welke vroolijkheid ten top steeg, toen de heer Hart een groote massa verschillende speelgoederen onder 't jonge volkje uitdeelde. Nadat de jeugd ook nog ont haald wa3 op koekjes en wafels, trokken de kinderen in optocht, begeleid door 't Fanfare-corps, naar den stoom- draaimolen van Xhafflaire, alwaar zij, voor rekening van den heer Hart, zich gedurende een nnr mochten vermaken. De heer Hart heeft door dit welgeslaagde Kinderfeest ouders en kinderen ton zeerste van zich verplicht. Schoor!. De molenaar D. alhier had deze week het ongeluk door het schrikken van zijn paard onder een ledigen hooiwagen te geraken. Met een gebroken been en enkele andere kwetsuren werd hij naar hnis vervoerd, terwijl het voorthollende paard ten slotte tot staan werd gebracht. Aederlandschc boter ln het Buitenland. In het »Ned. Landbonw Weekblad" van 12 Juli No. 38 komt voor het navolgend bericht «Dasseldorf, 30 Juni 1902. Bij een heden gevoerd proces, voor de stralkamer alhier, tegen den Holland- schen boterfabrikant Johan Baptist Raaymakers uit Wouw, bleek welke enorme hoeveelheden vervalschte boter sedert jaren nit Holland den weg vinden naar westelijk Dnitsch- land. Reeds iu het jaar 1899 waren «gogarandeerd zui vere boterzendingen" van den genoemden fabrikaat, over eenstemmend in- Dasseldorf, Essen, Dortmand, Elberfeld, Barmen en Kenlen in beslag genomen en onderzocht, waarbij het feit voor den dag kwam, dat de bedoelde «natuurboter" 50 pCt. met Amerikaansch varkensvet was vervalscht. De zendiugen hadden ten slotte zulk een omvang aangenomen dat de regeerings-president te Dasseldorf, de heer van Hollenfer, den stedelijken schei kundige dr. Loock opdroeg in Holland zelf de zaak te onderzoeken. Bij zijn terugkeer verklaarde dr. Lsock dat in Hollandsche boterfabrieken de vervalschingeu door toevoeging van central-lat d (Amerikaanseh varkensvet) een zeer enormen omvang hebben en dat dit minder-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1